0

برترین سلاحهای گرم تاریخ

 
DRAGON333
DRAGON333
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 8083
محل سکونت : سیستان و بلوچستان خاش

برترین سلاحهای گرم تاریخ

برترین سلاحهای گرم تاریخ

 


سلاحهای گرم نقش مهمی در شکل دادن به تاریخ بشریت داشته اند. در چند قرن اخیر انواع بسیار زیادی از سلاحهای گرم ساخته و به ارتش های جهان تحویل داده شده اند؛ اما فقط تعداد معدودی از این سلاح به شهرت رسیده و در تمام جهان شناخته شده هستند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با تعدادی از معروفترین سلاحهای گرم در جهان آشنا کنیم.

تفنگ هنری

برترین سلاحهای گرم تاریخ

این سلاح برای بسیاری از علاقمندان به سینمای وسترن ، تفنگی آشنا است. این سلاح با مکانیزم گلنگدنی خاص خود که در زیر ماشه قرار گرفته است یکی از مهمترین سلاحها در جریان جنگهای داخلی و جنگ میان سفید پوستان و سرخپوستان بوده است.

تفنگ هنری توسط " بنجامین تایلر هنری" در سالهای دهه 1850 میلادی ساخته شده است. گلوله های کالیبر 0.44 اینچ به صورت تک تک از مخزنی که در جلوی ماشه و در زیر سلاح واقع شده است به درون مخزنی در داخل سلاح هدایت می شوند.

مخزن سلاح ظرفیت نگاهداری 16 عدد گلوله را دارد. بعد از هر شلیک تیرانداز بایستی با حرکت دادن دستگیر زیر ماشه، پوکه گلوله شلیک شده را به بیرون هدایت کرده تا گلوله بعدی جایگزین شود. نواخت این سلاح 28 گلوله در دقیقه است.

 

برترین سلاحهای گرم تاریخ

 

 Colt .45

یکی دیگر از سلاحهایی که برای همیشه با غرب وحشی و گاوچران ها و همچنین سینمای وسترن عجین شده است ، رولور کالیبر 0.45 اینچ ساخت شرکت "کلت" است.

رولور مذکور در 1873 به ارتش آمریکا تحویل داده شد و برای مدتهای طولانی توسط ارتش و نیروهای پلیس این کشور و بسیاری دیگر از کشورهای دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. این سلاح به وسیله یک توپی 6 تیر تغذیه می شود و بعد از هر بار شلیک گلوله بعدی آماده شلیک می شود.

سلاحهای گرم نقش مهمی در شکل دادن به تاریخ بشریت داشته اند. در چند قرن اخیر انواع بسیار زیادی از سلاحهای گرم ساخته و به ارتش های جهان تحویل داده شده اند؛ اما فقط تعداد معدودی از این سلاح به شهرت رسیده و در تمام جهان شناخته شده هستند

نکته مهم در مورد رولورها این است که در صورت گیر کردن یک گلوله، مکانیزم کلی سلاح دچار توقف نمی شود و با جایگزین شدن فشنگ بعدی سلاح به کار خود ادامه خواهد داد. می توان گفت که این سلاح کمری به همراه سلاح "هنری" در قرون گذشته، تاریخ آمریکا را نگاشته اند.

 

برترین سلاحهای گرم تاریخ

 

Mauser Model 1898

این سلاح گلنگدنی آلمانی یکی از مشهورترین سلاحهای گرمی است که تا کنون در جهان وارد خدمت شده است. تفنگ "مدل 98" که در سال 1898 ساخته شده است یک شاهکار واقعی از کمپانی "ماوزر" آلمان است که برای مسلح کردن ارتش امپراتوری آلمان ساخته شد. ماوزر 98 در طول هر دو جنگ جهانی به عنوان سلاح سازمانی ارتش آلمان مورد استفاده قرار گرفت.

این اسطوره آلمانی که به وسیله شانه های 5 تیری مسلح می شود از گلوله های کالیبر 7.92 میلی متری استفاده می کند. این سلاح برای چندین سال به عنوان سلاح سازمانی ارتش ایران نیز به کار گرفته می شد و امروزه نیز همچنان در ایران در میان عشایر و بعضی از شکارچیان می توان این سلاح را پیدا کرد.

در ایران این تفنگ  "برنو" خطاب می شود. آدولف هیتلر دیکتاتور آلمان نازی که در جنگ اول جهانی به عنوان یک سرباز در ارتش آلمان جنگیده بود، این سلاح را تفنگ مورد علاقه خود خطاب کرده بود.

 

برترین سلاحهای گرم تاریخ

 

تیربار M2HB

این تیربار یکی از مشهورترین و در عین حال ترسناکترین تیربارهایی است که تاکنون در جهان وارد خدمت شده است. تیربار مدل "M2H2" با کالیبر 12.7 میلی متر یکی از نیرومندترین سلاحهای نیروهای پیاده نظام است که از سال 1921 به این سو در بسیاری از ارتش های جهان وارد خدمت شده است.

گلوله این تیربار بزرگترین گلوله برای سلاحهای نیروهای پیاده است که می تواند به راحتی مسافتی در حدود 2 کیلومتر را طی کند. این تیربار در بسیاری از نبردهای معروف قرن بیستم و بیست و یکم همچون جنگ دوم جهانی، جنگ کره ، جنگ ویتنام، جنگهای اعراب و اسراییل، جنگ ایران و عراق و افغانستان و عراق مورد استفاده قرار گرفته است.

ام 2 اچ 2 به وسیله نوار فشنگ از کنار تغذیه می شود و می تواند در هر دقیقه 1200 گلوله شلیک کند.

 

برترین سلاحهای گرم تاریخ

 

Colt 1911 .45

به جرات می توان این سلاح کمری را که توسط جان براونینگ طراح شرکت کلت در ابتدای قرن بیستم طراحی شده است، بهترین و مشهورترین سلاح کمری در طول تاریخ دانست.

ام 1911 با گلوله های بسیار نیرومند 0.45 اینچ مسلح شده است و در سال 1911 میلادی به خدمت ارتش آمریکا وارد شد و به این دلیل به عنوان مدل M1911 مشهور شده است.

کلت 45 مدل 1911 را تقریبا می توان در هر نقطه ای از جهان پیدا کرد و از جنگ جهانی اول به این سو در تمامی نبردهای بزرگ و بسیاری از درگیری های کوچک حضور داشته است. این سلاح کمری با یک خشاب 7 تیر تغذیه می شود.

 

برترین سلاحهای گرم تاریخ

 

AK-47

و سرانجام نوبت به AK-47 می رسد. بدون هیچ گونه شک و شبهه ای این سلاح روسی که در سال 1947 میلادی به ارتش شوروی سابق تحویل شده است، برترین سلاح گرمی است که تاکنون ساخته شده است. می توان به جرات این ادعا را مطرح کرد که مسلسل "کلاشنیکوف" مدل AK-47 یکی از عوامل مهم در شکل گرفتن تاریخ و بسیاری از مرزهای سیاسی و جغرافیایی در نیمه دوم قرن بیستم بوده است.

برترین سلاحهای گرم تاریخ

طراح این اسطوره روسی "میخایل کلاشنیکوف" یک گروهبان رسته زرهی در ارتش شوروی سابق در زمان جنگ دوم جهانی بود که در زمانی که دوران نقاهت حاصل از مجروحیت از زخمهای حاصله از نبرد با نیروهای آلمانی را می گذراند به فکر طراحی یک سلاح هجومی مناسب برای ارتش شوروی افتاد.

 بدون هیچ گونه شک و شبهه ای این سلاح روسی که در سال 1947 میلادی به ارتش شوروی سابق تحویل شده است، برترین سلاح گرمی است که تاکنون ساخته شده است

وی پس از پایان جنگ دوم جهانی و با الگوگیری از سلاح " MP-44 " آلمانی سلاحی با نام AK-47 را ساخت. AK-47 که با گلوله های کالیبر 7.62 میلی متری مسلح می شود دارای یک خشاب حاوی 30 گلوله بوده و با سرعت 600 گلوله در دقیقه تیراندازی می کند. نکته مهم در مورد این سلاح سادگی عملکرد آن و همچنین مقاومت بالای آن دربرابر شرایط بد جوی است.

جمعه 22 فروردین 1393  1:26 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها