0

سپر موشکی چیست؟

 
DRAGON333
DRAGON333
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 8083
محل سکونت : سیستان و بلوچستان خاش

سپر موشکی چیست؟

سپر موشکی چیست؟

 


ناتو برای تسلط نظامی و امنیتی بر جهان طرحی ریخته است که باید تا سال 2020 اجرا شود. این طرح که به «ضربه سریع جهانی» (Prompt Global strike (PGS شهرت یافته است، اساسا طرحی تهاجمی است که برای توجیه افکار عمومی آن‌را دفاع موشکی می‌خوانند.

سپر موشکی چیست؟

این طرح سپر موشکی نیست، چماق موشکی است. این طرح اول بار در سال 2001 در پنتاگون تصویب شد و در سال 2006 نیز مورد تجدیدنظر نهایی قرار گرفت و 500 میلیون دلار بودجه برای آن اختصاص یافت. براساس طرح (PGS) آمریکا کلاهک‌های هسته‌ای موشک‌های خود را با مواد انفجاری غیرهسته‌ای آماده عملیات می‌کند.

ازاین‌رو بسیاری از موشک‌های مستقر در عرشه کشتی‌ها و زیردریایی‌ها و موشک‌های مستقر در خشکی برای ماهیت جدید با کلاهک‌های غیرهسته‌ای آماده می‌شوند.

هدف نهایی این طرح آن است که دولت آمریکا بتواند در مدت 60 دقیقه بدون نیاز به جابه‌جایی عظیم نیروی انسانی و تجهیزات فوق‌العاده نظامی اهداف خود را در سراسر کره زمین هدف قرار دهد.

 

طرح ضربه سریع جهانی (PGS) درواقع نوعی «استراتژی پیش‌دستانه ضربه اول» است که الگوی زمینی جنگ ستارگان محسوب می‌شود.

ابتکار دفاع استراتژیک SDI) Strategic Defense Initiative) که به جنگ ستارگان شهرت یافت بر این فرض طراحی شده بود که از زمان صدور دستور حمله موشکی دشمن فرضی تا زمان شلیک موشک زمانی لازم است تا موشک‌های مزبور از سیلوها خارج شود و از سکوی پرتاب شلیک شود.

بسیاری از موشک‌های مستقر در عرشه کشتی‌ها و زیردریایی‌ها و موشک‌های مستقر در خشکی برای ماهیت جدید با کلاهک‌های غیرهسته‌ای آماده می‌شوند

 ابتکار دفاع استراتژیک بر این فرض استوار بود که بهترین زمان حمله به این سایت موشکی حدفاصل دستور شلیک تا زمان پرتاب موشک است. این سامانه موشکی بر ضد شوروی طراحی شده بود هرچند هیچگاه عملیاتی نشد.

 حال آمریکا قصد دارد این سامانه موشکی را برای حمله در سراسر جهان آماده کند.PGS خود وجه کامل و نقطه تکامل استراتژی نظامی سه‌وجهی آمریکاست. آمریکا درصدد است در درجه اول بودجه نظامی خود را برای سال 2008 به رقم 645 میلیارد دلار براند.

در مرحله دوم که مناقشه آن‌را میان آمریکا و روسیه شاهد هستیم، بحث استقرار موشک‌ها در اروپای شرقی و مرکزی مطرح است که فعلا لهستان و جمهوری چک مجموعه اول موشک‌ها و سامانه‌های رهگیری را دریافت خواهند کرد.

در مرحله سوم، طرح ضربه سریع جهانی (PGS) با استقرار موشک‌های بالستیک دوربرد با کلاهک‌های غیرهسته‌ای تکمیل می‌شود. آمریکا قرار است این سامانه موشکی تهاجمی را در ظرف 3 سال عملیاتی کند.

سپر موشکی چیست؟

این تحولات در کنار تأسیس مرکز فرماندهی آفریقا (Africom) که از سوی آمریکا دنبال می‌شود به‌گونه‌ای است که از نظر استراتژیست‌های آمریکایی برمبنای تئوری «جهان به‌مثابه یک میدان نبرد» به آمریکا توان تسلط نظامی و امنیتی بر جهان را می‌دهد.

سامانه‌ چند منظوره‌ دفاعی‌ ‌اس - 400 [S-400 Triumf] در ارتش‌ روسیه‌ طراحی‌ و ساخته‌ شده‌ است‌.

به‌ گفته‌ متخصصان‌ نظامی‌ هر سامانه‌ چندمنظوره‌ دفاعی‌ ‌اس - 400 که‌ بتازگی‌ در ارتش‌ روسیه‌ طراحی‌ و ساخته‌ شده‌ است‌ ‌ می‌تواند در زمان‌ واحد دوازده‌ هدف‌ پرنده‌ را تا ارتفاع‌ 400 کیلومتری‌ بالای‌ جو کره‌ زمین‌ شناسایی‌ و نابود کند‌.‌

با این‌ سامانه‌ دفاعی‌ موشکی‌ می‌توان‌ موشک‌های‌ راهبردی‌ قاره‌ پیما،‌ ماهواره‌های‌ نظامی‌ ‌ جاسوسی‌ و جنگ‌ افزارهای‌ فضایی‌ را در خارج‌ از جو کره‌ زمین‌ هدف‌ قرار داد و نابود کرد‌.‌

ارتش‌ روسیه‌ پیش‌ از این‌به مدت‌ 18 سال‌ برای‌ مقابله‌ با تهدیدهای‌ هوایی‌ از سامانه‌ پیشرفته‌ ‌اس - 300 استفاده‌ می‌کرد‌.‌

متخصصان‌ نظامی‌ روسیه‌ می‌گویند در ده‌ سال‌ آینده‌ در هیچ‌ کشوری‌ برای‌ سامانه‌ دفاع‌ موشکی‌ ‌اس - 400 رقیبی‌ پیدا نخواهد شد و این‌ سلاح‌ فوق‌ سری‌ ارتش‌ روسیه‌ می‌تواند جوابگوی‌ تهدیدهای‌ جدید امریکا علیه‌ کرملین‌ در اروپای‌ شرقی‌ و جهان‌ باشد.

در همین حال به نوشته نووستی "مجموعه پدافند موشکی ‌اس - 400 ، تنها دارای یک نقص است، مغز الکترونیک آن قدیمی شده است و از سایر جوانب،  برتر از موشک پاتریوت آمریکایی است:  برد عمل آن 400 کیلومتر است در برابر 30 کیلومتر، ارتفاع اصابت به هدف تا 30 کیومتر در برابر 24 کیلومتر، مساحت پوشش دهی هدف 500 کیلومتر مربع در برابر 150 کیلومتر مربع."

 

جمعه 22 فروردین 1393  1:24 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها