0

آشنایی با توپ‌های خودکششی

 
DRAGON333
DRAGON333
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 8083
محل سکونت : سیستان و بلوچستان خاش

آشنایی با توپ‌های خودکششی

آشنایی با توپ‌های خودکششی

(قسمت دوم)

 


توپ خودکششی یا خودرو نوعی توپ جنگی است که از یک سامانه خودرو اختصاصی برای حرکت استفاده می‌کند و برای جابجایی به خودرو دیگری نیاز ندارد. برخلاف توپ‌های کششی که برای حرکت به یک خودرو کشنده دیگر وابسته‌اند. این سامانه خودرو معمولا زره‌پوش است و به تانک شباهت دارد.

در ادامه ی قسمت اول ، به بررسی انواع مدل های توپ های خودکششی داریم:

آشنایی با توپ‌های خودکششی

توپ خودکششی پرقدرت XM2001 Crusader

توپ خودکششی به نام XM2001 Crusader یکی دیگر از توپ های قدرتمند جهان به حساب می آید که طبق معمول به کشور آمریکا محدود می شود. توپ خودکششی XM2001 Crusader نسل آینده هویتزر های آمریکا هستند که در سال 2008 به مرحله تولید رسیدند. یکی از ویژگی های اصلی این هویتزر مقابله با اهداف زمینی تا بردهای بلند، پویایی بالا، قدرت تخریب بالا و همچنین بدنه و زره مناسب و دقت فوق العاده است. کمپانی سازنده این توپ خودکششی General Dynamics است.

 

توپ خودکششی 155 میلیمتری هویتزر

این توپ دارای برد معادل 30 کیلومتر و قدرت نواخت تیر 4 گلوله در دقیقه است و دارای قدرت آتش مناسب و کالیبر استاندارد  می باشد. هویتزر، قابلیت عبور از موانع، خندق و آب را  دارد و حداکثر سرعت آن 65 کیلومتر بر ساعت است. این توپ همچنین به دوربین تیر مستقیم، سیستم دید در شب راننده و سیستم NBC مجهز می باشد.

این هویتزر استاندارد 122 میلیمتری یک طرح کاملا ابتکاری بود و با توجه به نیازهای نیروی زمینی به داشتن یک هویتزر سبک و تندرو که بتواند از تانک ها در خط مقدم، پشتیبانی سبک به عمل آورد، به تولید رسید

توپ خودکششی gvozdika (وزدیکا) درتوپخانه ایران

این هویتزر در سال 1967 در دفتر طراحی GRU شوروی مورد طراحی قرار گرفت. در سال 1961 نخستین نمونه های ساخته شده از آن تحویل نیروهای نظامی این کشور گردید. سرانجام در سال 1972 با برطرف ساختن آخرین نقائص این هویتزر شروع به تولید انبوه این هویتزر کردند.

این هویتزر یکی از پر کاربرد ترین و پر تولید ترین هویتزرها به شمار می رود. هم اکنون در بیش از سی کشور جهان مورد استفاده است، برخی از کشورها آنرا از رده خارج کرده اند. در برخی از کشورها تولید و استفاده از آن هنوز هم ادامه دارد. در حال حاضر چین بزرگترین تولید کننده و استفاده کننده این هویتزر به شمار می رود. ایران نیز به تعداد نا معلومی از این هویتزر در اختیار دارد.

آشنایی با توپ‌های خودکششی

این هویتزر که در زمان خود بسیار کارآمد بود (البته هنوز هم با توجه به نقش آن می تواند به عنوان یک سلاح کارآمد در میادین نبرد ایفای نقش کند) در نبردهای زیادی شرکت کرده است و قابلیت های خوب آن بر همگان ثابت شده است. این هویتزر استاندارد 122 میلیمتری یک طرح کاملا ابتکاری بود و با توجه به نیازهای نیروی زمینی به داشتن یک هویتزر سبک و تندرو که بتواند از تانک ها در خط مقدم، پشتیبانی سبک به عمل آورد، به تولید رسید.

لشکر های زرهی شوروی با توجه به اینکه دارای پیشروی سریع بودند نیاز به یک هویتزر سبک داشتند که بتواند از آنها پشتیبانی نزدیک و سریع به عمل آورد. با توجه به اینکه توپهای یدک کش شوروی در آنزمان از سرعت و جابجایی قابل قبولی برخوردار نبودند و همچنین هویتزرهای سنگین 155 میلیمتری و 175 میلیمتری این کشور نیز در همه شرایط در دسترس نبودند، به همین دلیل این هویتزر سبک طراحی شد تا بتواند با سرعت و جابجایی بالا، از تانک ها و خطوط پیشروی نیروهای خودی پشتیبانی به عمل آورد.

جمعه 22 فروردین 1393  1:14 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها