0

شناسایی تجهیزات جاسوسی با الهام از دلفین‌ها

 
DRAGON333
DRAGON333
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 8083
محل سکونت : سیستان و بلوچستان خاش

شناسایی تجهیزات جاسوسی با الهام از دلفین‌ها

شناسایی تجهیزات جاسوسی با الهام از دلفین‌ها

 


دانشمندان دانشگاه ساوت همپتون با همکاری دانشگاه کالج لندن و سازمان تکنیکی کوبهام با الهام از شیوه شکار دلفینها با ساخت تله های حبابی، یک نوع رادار جدید ساخته اند که می تواند تجهیزات تجسس پنهان شده و انفجاری را شناسایی کند.

دلفین

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، رادار پالس وارونه دوقلو (TWIPR) می تواند اهداف واقعی را چون انواع خاصی از مدارهای الکترونیکی که در دستگاه های جاسوسی یا انفجاری به کار می رود، شناسایی کند.

این سیستم جدید توسط یک تیم به ریاست پرفسور تیم لیتون از موسسه صدا و ارتعاش دانشگاه ساوت همپتون براساس مفهوم منحصر به فرد صوتی وی که TWIPS نام دار، ساخته شده است. این رادار از تواناییهای طبیعی دلفینها برای اینکه می توانند سیگنالهای صوتی خود را به منظور شناسایی اهداف در حباب استفاده کنند، سود برده است. برخی از دلفینها تله های حبابی را اطراف دسته های ماهی منفجر می کنند که این امر موجب می شود ماهی ها به صورت خوشه ای گردهم جمع شوند و ردیاب صوتی آنها دیگر کار نمی کند.

 دانشمندان دانشگاه ساوت همپتون با همکاری دانشگاه کالج لندن و سازمان تکنیکی کوبهام با الهام از شیوه شکار دلفینها با ساخت تله های حبابی، یک نوع رادار جدید ساخته اند که می تواند تجهیزات تجسس پنهان شده و انفجاری را شناسایی کند

در این سیستم دو پالس صوتی به صورت پشت سرهم ارسال می شود، این دو پالس مساوی یکدیگر هستند، به جز این حقیقت که آنها دارای فازهای معکوس بوده تا وقتی که این پالسها به یک هدف جامد برخورد می کنند آن را اسکن کرده و صدای آن را در الگویی خطی منعکس کنند. از سوی دیگر حبابها پراکندگی غیر خطی دارند. این رادار با پراکنده کردن سیگنالهای غیر خطی بازگشت می تواند محل اهداف را درمیان حبابها زیر آبی تعیین کند.

محققان با موفقیت این سیستم را آزمایش کرده اند و امیدوارند که وقتی به طور کامل تکمیل شد این فناوری نه تنها مواد منفجره بلکه بتواند به تعیین محل انسانها در محیطهای خطرناک کمک کند.

جمعه 22 فروردین 1393  1:10 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها