0

مرگ کلاشینکف و چیزهایی که نمی‌دانستید

 
DRAGON333
DRAGON333
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 8083
محل سکونت : سیستان و بلوچستان خاش

مرگ کلاشینکف و چیزهایی که نمی‌دانستید

مرگ کلاشینکف و چیزهایی که نمی‌دانستید

 


میخائیل کلاشینکف مخترع تفنگ کلاشینکف در 94 سالگی درگذشت. او مخترع سلاحی است که بیشتر از هر اسلحه دیگری در دنیا باعث مرگ آدم‌ها شده است.

مرگ کلاشینکف و چیزهایی که نمی‌دانستید

میخائیل کلاشینکف مخترع سلاح معروف AK-47 در سن 94 سالگی درگذشت. این موضوع از طریق اطلاعیه‌ای که تلویزیون دولتی روسیه آن را پخش کرد، به اطلاع عموم رسید.

کلاشنیکف از بیماری قلبی رنج می برد و در ماه ژوئن در بیمارستان مرکزی مسکو تحت مداوا قرار گرفت. وی پس از بهبودی نسبی در ماه سپتامبر به ایژوسک مرکز جمهوری اودمورتی روسیه بازگشت اما از یک ماه پیش بار دیگر در بیمارستان بستری شد. اودمورتی روسیه چندان از منطقه ایژماش که کلاشینکف تفنگ خود را در آنجا طراحی کرد، دور نیست.

کلاشینکف در دهم نوامبر سال 1919 میلادی در روستایی در منطقه سیبری به دنیا آمد و در جهان او را بیشتر به خاطر ساخت سلاح کلاشینکف در سال 1947 می‌شناسند که شناخته‌شده ترین و پراستفاده‌ترین اسلحه در جهان به حساب می‌آید. کلاشینکف این اسلحه را در جنگ جهانی دوم و هنگامی که در سال 1941 در یکی از حملات ارتش شوروی به نیروهای آلمان نازی، زخمی و در بیمارستان بستری شده بود، در بیمارستان تصمیم گرفت که با درهم آمیختن ویژگی‌ها و کاربردهای سلاح خودکار آمریکایی M1Grand و تفنگ آلمانی STG47، یک تفنگ خودکار طراحی و تولید کند. ساخت این سلاح در سال 1947 تکمیل و پس از آن در سال 1949 به طور رسمی وارد ارتش شوروی شد.

مرگ کلاشینکف و چیزهایی که نمی‌دانستید

به عنوان یک راننده تانک در حال خدمت بود، طراحی کرده و ساخت تا نهایتا در سال 1949 به دلیل سهولت استفاده از این سلاح، کلاشینکف به عنوان اسلحه رسمی ارتش شوروی شناخته شود.

او در هفتاد و پنجمین سالگرد تولدش توسط بوریس یلتسین، رئیس جمهور وقت روسیه به درجه سرلشگری ارتقا یافت.

پس از آن این اسلحه در دو جنگ جهانی و جنگ‌های فراوان در مناطق مختلف جهان، حتی از سوی تروریست‌ها، مورد استفاده قرار گرفت و همانطور که گفتیم شناخته‌شده‌ترین اسلحه در جهان به حساب می‌آید. کلاشینکف در خصوص این اسلحه پیش از این گفته بود که: من به اختراع خودم افتخار می‌کنم اما به خاطر استفاده تروریست‌ها از آن ناراحتم!

کلاشنیکف که در سن 90 سالگی کم بنیه اما همچنان تیزهوش به نظر می رسید، در آیینی گفت: اگر می خواهید کسی را مقصر بدانید آلمان های نازی را به خاطر اینکه مرا مجبور کردند طراح سلاح شوم، مقصر بدانید!

مسلسل اتوماتیک کلاشینکف در کشورهای مختلف دنیا مورد استفاده قرار گرفته است و آمارها نشان می دهد حداقل 100 میلیون قبضه از آن تاکنون در جهان تولید شده است. خود کلاشنیکف گفته است که در جنگ ویتنام سربازان آمریکایی مسلسل های ام-16 خود را رها می کردند و کلاشینکف نیروهای ویتنامی را به خاطر راحتی کار و گیر نکردن سلاح بر می داشتند! در نبردها آن قدر کلاشینکف مشهور بوده که در پرچم ملی موزامبیک تصویر آن دیده می شود. کلاشینکف در نبردهای این کشور برای استقلال از پرتغال نقش مهمی داشته است.

وی همچنین در سن 90 سالگی در مراسمی در این خصوص اعلام کرده بود که: اگر می‌خواهید کسی را مقصر بدانید آلمان‌های نازی را به خاطر اینکه مرا مجبور کردند طراح سلاح شوم، مقصر بدانید! من همواره قصد تولید دستگاه ها و ماشین آلات مورد نیاز کشاورزی را داشتم. تاکنون بیش از یکصد میلیون قبضه سلاح کلاشینکف در کارخانه تولید این سلاح در شهر ایژوسک روسیه و یا سایر کشورها با مجوز قانونی و یا به طور غیر قانونی ساخته شده است.

از صدام تا بن لادن

مرگ کلاشینکف و چیزهایی که نمی‌دانستیدمرگ کلاشینکف و چیزهایی که نمی‌دانستید

تصاویر اسامه بن لادن و صدام با AK-47 را خیلی ها دیده اند. صدام یک کلاشینکف طلایی داشته که نیروهای آمریکایی آن را با خود از عراق خارج کردند. برخی گزارش ها هم نشان می دهد که در زمان حمله نیروهای آمریکایی به شهر ابوت آباد  بن لادن می خواسته از یک کلاش استفاده کند که مهلتش را پیدا نمی کند.

مرگ کلاشینکف و چیزهایی که نمی‌دانستید

از رۆیای شعر تا وسایل کشاورزی

میخائیل کلاشینکف زمانی که جوان بود آرزو داشت شاعر و نویسنده شود اما عاقبت طراح سلاح شد.  کلاشنیوف که بارها از سوی مقام های شوروی سابق و روسیه مورد قدردانی قرار گرفت، پول زیادی از ساخت و فروش این سلاح به دست نیاورد و به گفته خودش «کاش ماشین چمن زن اختراع کرده بود».

او علاقه خاصی به کشاورزی داشت و به همین خاطر سررشته خاصی در این زمینه هم داشت.

جمعه 22 فروردین 1393  1:08 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها