0

عراق لقمه اي که از گلوي امريکا پايين نمي رود !

 
majidpanjo
majidpanjo
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 85
محل سکونت : مازندران

عراق لقمه اي که از گلوي امريکا پايين نمي رود !

امريکا در سال 2003 به بهانه هاي مختلفي لشکر کشي به عراق را آغاز و پس از چند روز ديکتاتوري

عراق و امريکا

صدام که سال ها بر سر مردم اين کشور سايه افکنده بود را سرنگون و اين کشور ار به اشغال خود در آورد. انهدام سلاح هاي کشتار جمعي، جنگ عليه تروريسم، تهديد کشور هاي همسايه از طرف عراق، آزادي مردم عراق و اعطاي دمکراسي، دستيابي و کنترل نفت عراق و  مقابله با جهان اسلام را مي توان از جمله اهداف رسمي و غير رسمي دولت امريکا براي اين لشکر کشي دانست. اهدافي که اغلب آن ها با شکست مواجه شدند و پيامد هاي سنگيني را براي امريکا از لحاظ مسائل سياسي، اقتصادي، امنيتي و اجتماعي در سطح ملي و بين المللي به بار آورد که تنها به چند مورد آن اشاره مي شود:

شکست سياسي:

هوارد زين، استاد علوم سياسى دانشگاه بوستن، با انتقاد از سياست هاى جنگ طلبانه امريکا مى گويد: «تجربه تاريخى رفتارهاى دخالت جويانه امريکا در کشورهاى ديگر نشان مى دهد که ساقط نمودن نظام هاى سياسى کشورهاى مختلف با بهانه ايجاد دموکراسى و به ارمغان آوردن آزادى، شرايطى را فراهم مى آورد تا خود بر اين کشورها استيلا يابد. روشن است که عراق ، اينک نه کشورى آزاد، بلکه کشورى به اشغال درآمده است و اشغالگر اين کشور، دولت امريکاست. درست است که ما عراق را از شر صدام آزاد ساختيم، اما آن را گرفتار خود نموديم». (امريکا، اسير جنگ عليه تروريسم، سياحت غرب، شماره 35، ص 134 )

اما در سال هاي گذشته با وجود تمام کارشکني هاي امريکا، تلاش مردم و دولتمردان عراقي سبب شد اين کشور پس از سال ها ديکتاتوري بتواند دولتي مردمي تشکيل دهد و قانون اساسي خود را از نو تدوين کند. انتخابات پارلماني عراق نيز باعث شد نشانه هايي از بازگشت شور سياسي به اين کشور نمايان شود و دولتمردان مستقل تر در اين کشور تمام تلاش خود را براي جلوگيري از  به قدرت رسيدن وابستگان اشغالگران به کار گرفتند و پس از بحث هاي انتخاباتي فراوان و مذاکرات فراوان ميان گروه هاي داخلي براي بار دوم پس از اشغال عراق «نوري المالکي» به نخست وزيري رسيد که اين موضوع براي امريکا يک شکست محسوب مي شود.

شکست امنيتي:

بر اساس قوانين بين المللي تامين امنيت کشور تحت اشغال بر عهده اشغال گران است اما در طي سال هاي گذشته شهروندان عراقي با حملات گسترده تروريستي مواجه بوده اند. علاوه بر آن اعمال تروريستي نظاميان امريکا و متحدينش عليه مردم عراق که گه گاه به رسانه ها راه پيدا مي کند به شدت به وجهه دموکراسي خواهي و آزادي خواهانه امريکا ضربه زده است. فجايعي چون زندان ابوغريب و افشاي شکنجه عراقي ها به دست نظاميان امريکايي، ناتواني نيروهاي امريکايي در کنترل و مهار حملات تروريستي فرقه هاي مختلف و همچنين عدم مقابله با گروه هاي تروريستي تحت حمايت خود مانند مجاهدين خلق بي شک مهر تاييدي بر ناتواني امريکا براي تحقق وعده هايش براي مردم عراق است.

شکست اجتماعي:

به گفته نماينده عالى رتبه سازمان ملل متحد در امور مهاجران، تا سال 2007 بيش از 2 ميليون عراقي براى مهاجرت -به ويژه به اردن، سوريه و لبنان- اقدام کرده اند. اين مهاجران، شامل تعداد زيادى از پزشکان، شخصيت هاى دانشگاهى و ديگر متخصصان هستند که حضور آنها براى امر بازسازى عراق ، بسيار مهم و حياتى است. (روزنامه واشنگتن پست؛ به نقل از خبرگزارى مهر)

نشريه امريکايي پروگرسيو در مقاله اي درباره وضعيت مردم عراق پس از جنگ مي نويسد: وضعيت زندگي مردم عراق

عراق و امريکا

هم امتياز منفي ديگري براي امريکا محسوب مي شود. در مدت 7 سال اشغال اين کشور، هيچ پيشرفت عمده اي در وضع معيشت عراقي ها مشاهده نشده است. بسياري از شهروندان هنوز به خدمات عمومي شهري دسترسي ندارند. آب آشاميدني در بسياري از نقاط عراق يک مشکل جدي است و بهداشت عمومي و آموزش کفاف نيازهاي جامعه را نمي دهد. در بسياري از شهرها مردم تنها چند ساعت در روز به برق دسترسي دارند و کمبود سوخت هم پديده اي عادي شده است.

مجله اکونوميست نيز  مي نويسد: بسياري از مردم عراق معتقدند زندگي در اين کشور از هميشه دشوارتر شده است. (به نقل از سايت خبر آنلاين)

همچنين روزنامه نيويورک تايمز در مطلبي در مورد اشغال عراق اعتراف مي کند که اين اشغال جز سيه روزي براي مردم اين کشور چيز ديگري به ارمغان نياورده است. (به نقل از خبرگزاري مهر)

اعتراف به شکست در عراق:

حمله به عراق بدون در نظر گرفتن عرف هاي بين المللي سبب بروز انتقادات شديدي در جامعه جهاني عليه دولت امريکا شد. سياست هاي اشتباه بوش در حين و پس از اشغال عراق سبب انتقادات بسياري از بوش، رئيس جمهور وقت امريکا شد. بسياري از موافقان تحت فشار قرار دادن حکومت عراق با حمله نظامي مخالف بودند و يا پس از اشغال اين کشور به صف مخالفان و منتقدان پيوستند.

در پي اين انتقادات، بوش 10 ژانويه 2007 ميلادي در مصاحبه اي با بي بي سي پذيرفت که استراتژي امريکا در عراق موفق نبوده است. البته او پس از آن در کتاب خاطراتش دوباره از سياست حمله به عراق دفاع کرد.

رابرت گيتس، وزير دفاع دولت اوباما نيز پس از خروج بخشي از نظاميان اين کشور از عراق مشکل اصلي اين جنگ را بدون اعتبار دانستن توجيهات صورت گرفته براي آغاز آن دانست. (سايت جهان نيوز،10/6/89)

اکنون به نظر مي رسد رويکرد هاي امريکا در عراق با بهار 2003 تفاوت هاي آشکاري کرده است و امريکا اکنون تنها به فکر خروجي آبرومندانه از عراق و سپردن امنيت ملي عراق به دست عراقي هاست.

پريسا چيذري

تنظيم براي راسخون/مجید پنجو

شنبه 20 آذر 1389  6:48 PM
تشکرات از این پست
badrood
دسترسی سریع به انجمن ها