0

دود سيگار، ژن‌ها را از قيافه مي‌اندازد!

 
daneshmandan
daneshmandan
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 2202
محل سکونت : بوشهر

دود سيگار، ژن‌ها را از قيافه مي‌اندازد!

دكتر جان بلانگرو در گفتگو با Science Daily
 
استعمال سيگار سال‌هاي متمادي است كه قرباني مي‌گيرد. افرادي كه قرباني سيگار مي‌شوند بعضا يا بسرعت يا پس از تحمل بيماري‌هاي شديد و مزمن به مرگ تدريجي گرفتار مي‌شوند. طي سال‌هاي گذشته تحقيقات متعددي در اين زمينه انجام شده و گرچه تقريبا همگان از مضرات آن مطلع هستند اما هنوز اين وسيله مرگبار در حكم چرخ گردان صنايع بسياري از كشورهاي جهان است. بتازگي نتايج بزرگ‌ترين تحقيقات در زمينه اثرات جانبي و مرگبار سيگار منتشر شده كه نكته جالب توجه در آنها تاثيرات نگران‌كننده‌اي است كه دود سيگار بر ژن‌ها مي‌گذارد. دكتر جان بلانگرو از بنياد جنوب غرب تحقيقات زيست پزشكي آمريكا در گفتگو با ساينس ديلي كه در صدر اين تحقيقات گسترده قرار داشته به تشريح بيشتر نتايج اين تحقيق پرداخته است.

 

به نظر مي‌رسد تحقيقات شما در خصوص تاثير استعمال سيگار بر ژن‌ها نمونه‌هاي مشابهي نيز در گذشته داشته است؟

بله، اما به جهت شمار گروه داوطلباني كه روي آنها مطالعه كرده‌ايم و همچنين بررسي همه‌جانبه و تمامي فاكتورهاي مرتبط با اين موضوع مي‌توان اين تحقيقات را بزرگ‌ترين مطالعه در نوع خود عنوان كرد. به جهت اين‌كه هرگونه تغييري در ساختار و شكل و شمايل ژن مي‌تواند به شكل‌گيري بيماري‌هاي سخت و حتي ناشناخته‌اي منجر شود، توجه به تحقيقاتي از اين نوع بسيار مهم به نظر مي‌رسد.

به نظر شما مهم‌ترين تاثير منفي كه از اين بابت بر ژن‌ها گذاشته مي‌شود مربوط به چه بخش‌هايي از بدن مي‌شود؟

ما بخش‌هاي مختلفي از بدن را مورد بررسي دقيق قرار داده‌ايم و به اين نتيجه رسيده‌ايم كه سيستم ايمني بدن از جمله بخش‌هايي است كه بيشترين لطمات را از جانب قرار گرفتن در معرض دود سيگار متحمل مي‌شود. در گذشته نيز مشخص شده است هرگونه خللي در عملكرد سيستم ايمني بدن موجب شكل‌گيري بيماري‌هاي گوناگون مي‌شود. در حقيقت با تضعيف بدن زمينه لازم براي از كار افتادن بخش‌هاي مختلف و حياتي بدن فراهم مي‌شود.

گذشته از سيستم ايمني، به چه نكات ديگري مي‌توان به عنوان اصلي‌ترين قربانيان بدن اشاره كرد؟

زماني كه فرد در معرض دود سيگار قرار مي‌گيرد، تمامي فرآيندهاي لازم براي ابتلا به سرطان در وي فعال مي‌شود. سرطان باعث مرگ تدريجي سلول‌ها و بافت‌هاي زنده مي‌شود. البته در سال‌هاي اخير پيشرفت‌هاي چشمگيري در خصوص توقف رشد توده‌هاي سرطاني و كمك به احياي بافت‌هاي زنده انجام شده است، با اين حال دود سيگار تقريبا در همه جا وجود دارد و اين خود مي‌تواند تمامي تلاش‌هايي كه براي كمك به افراد سرطاني انجام مي‌شود را از بين ببرد. بجز اين موارد مي‌توان به اثرات منفي دود سيگار بر سوخت و ساز بدن افراد نيز اشاره كرد.

كمي هم درخصوص جزئيات اين تحقيق جديد صحبت كنيد.

ما براي اين‌كه به نتايج جامع و قابل اطميناني دست پيدا كنيم به سراغ گروه بزرگي از داوطلبان رفتيم. در خلال اين تحقيق حدود 323 ژن منحصربه‌فرد را تشخيص داديم كه ساختار و شكل و شمايلشان به طرز چشمگيري با قرار گرفتن در معرض دود سيگار در ارتباط است. اين گروه از داوطلبان 1240 نفر بودند كه از حيث تعداد در نوع خود يك ركورد به شمار مي‌آيد. اين افراد كه عمدتا سيگاري بودند (البته ميزان استعمال سيگار در آنها متفاوت بوده است) تغييرات مختلفي در ساختار ژني خود داشتند.

اين تغييرات را چگونه متوجه شده‌ايد؟

پي بردن به اين تغييرات كار چندان پيچيده‌اي نبود. اين تغييرات به وسيله مطالعه دقيق فعاليت ژن‌ها، درون سلول‌هاي سفيد خوني تمامي اين افراد مشخص شده‌اند. به اين ترتيب تغييرات ژني مختص به هر فرد ثبت شده و با مقايسه آنها مي‌توان به نتايج مختلف و كاربردي دست يافت.

فكر مي‌كنيد مهم‌ترين نتيجه‌اي كه از اين تحقيق به دست آورده‌ايد، چه چيزي بوده است؟

تحقيقات اخير ما نشان مي‌دهد نه تنها تك‌تك ژن‌ها بلكه كل شبكه يكپارچه ژن‌ها كه همواره در تعامل با يكديگر هستند از بابت قرار گرفتن بدن در معرض دود سيگار دچار تغييرات منفي مي‌شوند. زماني كه صحبت از شبكه‌هاي يكپارچه ژني مي‌شود، بايد نگران اين نكته بود كه هر گونه تغيير و جهش ژني در آنها به شكل‌گيري بيماري‌هاي سختي منجر شود كه شايد دستيابي به شيوه‌هاي درماني آنها سال‌ها زمان ببرد.

از حيث شمار افرادي كه در اين تحقيق مورد استفاده قرار گرفته‌اند، كار شما منحصربه‌فرد بوده است.

به نوعي مي‌توان چنين گفت. در گذشته تحقيقات مشابهي انجام شده است كه در بيشترين تعدادي كه مورد استفاده قرار گرفته‌اند 42 فرد سيگاري و 43 فرد غيرسيگاري بوده‌اند. اما در تحقيق اخير از 1240 نفر استفاده شده است كه 297 نفر از آنها سيگاري بوده‌اند. همچنين در گذشته هرگز نتايج كاملا روشن و شفافي درخصوص تاثيرگذاري استعمال دود سيگار بر ساختار و شكل و شمايل ژن‌ها به دست نيامده است. ما در اين بررسي متوجه اين موضوع شده‌ايم كه اين تاثيرگذاري بسيار جدي است و بايد توجه كاملي به آن شود.

فكر مي‌كنيد اين نتايج تحقيقاتي تا چه حد كاربردي بوده و مي‌تواند در كاستن از ميزان استعمال سيگار مثمرثمر باشد؟

اثرات مخرب استعمال سيگار بر بخش‌هاي مختلف بدن از جمله سيستم قلب و عروق و بافت‌هاي سلولي تقريبا براي همگان مشخص شده است. اما تاكنون كمتر كسي فكر مي‌كرده است كه استعمال دود سيگار مي‌تواند بر ساختار و شكل و شمايل ژن‌ها نيز تاثير بگذارد. اكنون كه خطرات اين تحقيق منتشر شده است، مي‌توان به توجه بيش از پيش مردم و بخصوص افراد سيگاري اميدوار بود.

آيا برنامه مشخصي براي ادامه اين تحقيق داريد؟

در صورت تامين بودجه مورد نظر مي‌توان به ادامه آن اميدوار بود. بررسي اين نكته كه دقيقا كدام شبكه و ساختارهاي ژني از بابت قرار گرفتن در معرض دود سيگار تحت تاثير قرار مي‌گيرند، برنامه بعدي ما در اين پروژه است.

آيا مي‌توان تفاوتي ميان استفاده از انواع مختلف سيگار و نوع اثرگذاري كه بر ژن‌ها دارند در نظر گرفت؟

در حقيقت چنين نيست. سيگارهاي مختلفي كه در بازار وجود دارند از حيث ساختار تشكيل دهنده تفاوت چندان زيادي با هم ندارند. نيكوتين در تمامي آنها عنصر ثابت و پايداري است كه بر اساس يافته‌هاي طولاني‌مدت دانشمندان تاثير مخربي بر فعاليت سلول‌ها و بافت‌هاي بدن دارند. از اين رو نمي‌توان درخصوص تفاوت انواع سيگارها و اثرگذاري مخربي كه بر سلول‌ها و ژن‌ها دارند صحبت كرد.

دكتر جان بلانگرو در يك نگاه

 

اين محقق كه هم اكنون با مدرك دكتري در رشته ژنتيك جمعيت در بنياد جنوب غرب تحقيقات زيست پزشكي آمريكا حضور دارد، سابقه طولاني در زمينه بررسي فاكتورهاي تأثيرگذار بر ساختار ژنوم انساني دارد. از اين رو وي به همراه گروهي از محققان اين بنياد از چند سال پيش تحقيقات خود را در خصوص تاثير استعمال سيگار بر ژنوم انساني آغاز كرده و اكنون اميدوار است با انتشار و افزايش آگاهي عمومي، مردم را از استعمال اين ماده بي‌ارزش باز دارد. وي مدرك كارشناسي ارشد خود را در اين رشته از دانشگاه كيس وسترن كليولند اخذ كرده و در دانشگاه يانگستون نيز دوره پسا دكتري خود را سپري كرده است. وي در سال‌هاي اخير عمده تمركز تحقيقات خود را روي تشخيص ژن‌هايي معطوف كرده است كه بسياري از بيماري‌هاي رايج و شناخته شده را موجب مي‌شوند. وي هم اكنون عضو چندين مركز تحقيقاتي در زمينه بررسي ژن‌ها و فاكتورهاي موثر بر آنها نيز هست و در سال‌هاي اخير مقالات متعددي در اين خصوص منتشر كرده است.

مهدي پيرگزي

شنبه 20 آذر 1389  4:47 PM
تشکرات از این پست
emanfatah2
emanfatah2
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 135
محل سکونت : فارس

پاسخ به:دود سيگار، ژن‌ها را از قيافه مي‌اندازد!

چه کار میشه کرد با این سیگار البته اکثر سیگاری ها دردسری برای مضرات آن ندارند

شنبه 20 آذر 1389  5:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها