0

تغيير رنگ موهـاي روشن در استخـر

 
daneshmandan
daneshmandan
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 2202
محل سکونت : بوشهر

تغيير رنگ موهـاي روشن در استخـر

 
پيش از اين تصور مي‌شد كه كلر آب استخر تنها عاملي است كه موجب مي‌شود پس از مدتي موهاي بلوند يا به اصطلاح بور تغييررنگ داده و سبز شوند، اما حقيقت اين است كه بررسي‌هاي علمي انجام شده در اين زمينه حاكي از آن است كه كلر آب استخر موجب تغيير رنگ موهاي بلوند نخواهد شد بلكه اين فلز مس است
كه موجب ايجاد چنين تغييري در رنگ موي افراد مي‌شود.

 

 به عبارت ديگر مي‌توان گفت فلزات اكسيدشده موجود در آب به پروتئين‌هاي ساقه مو متصل شده و موجب تغيير رنگ‌مو مي‌شوند. مس فلزي است كه در اغلب موادي كه براي از بين بردن خزه و جلبك‌ها در استخرها به كار مي‌رود، وجود دارد. اگرچه مواد ضدعفوني‌كننده حاوي كلر نقش بسيار مهمي در اكسيداسيون فلزات موجود در آب دارند، اما چنين تغيير رنگي ناشي از وجود كلر در آب استخر نخواهد بود. بنابراين بهترين راهكار براي جلوگيري از اين اتفاق اين است كه حتما هنگام شنا كردن در استخر كلاه شنا به سر داشته باشيد. جالب است بدانيد موهايي كه در حالت طبيعي، بلوند هستند در مقايسه با موهاي رنگ شده با سرعت كمتري تغيير رنگ مي‌دهند. كلر و مس داراي بار الكتريكي مثبت هستند. وقتي پوست و مو در تماس با مس و كلر موجود در آب استخر قرار مي‌گيرند، اين عناصر همچون آهنربايي به موها و پوست بدن ما مي‌چسبند، اما در تغييررنگ موها عنصر مس متهم اصلي است و كلر تنها در اكسيداسيون اين فلز نقش دارد. علاوه بر اين كه عنصر مس مي‌تواند از طريق مواد شيميايي ـ كه براي جلوگيري از رشد جلبك و خزه در كف استخرها با آب استخر افزوده مي‌شود ـ وارد آب شود گاهي اين عنصر از طريق قطعات مسي كه در سيستم گرمايش آب استخر مورد استفاده قرار مي‌گيرند به آب راه خواهد يافت.

كلر تنها موجب كدرشدن موها مي‌شود. موهاي ما به طور طبيعي داراي پوشش چربي هستند كه موجب درخشندگي آنها مي‌شود، اما وجود كلر در آب استخر اين پوشش روغني و چرب را از سطح موها پاك مي‌كند و به همين علت سبب مي‌شود موها تا حدودي كدر يا مات به نظر برسند. اگر شما نيز با چنين مشكلي مواجه شده‌ايد به شما پيشنهاد مي‌كنيم موهاي خود را بااستفاده از شامپوهايي كه حاوي مواد آنتي‌اكسيدان هستند، بشوييد به اين ترتيب عنصر مس كه اكسيد شده و به ساقه موها متصل شده است به واسطه وجود مواد آنتي‌اكسيدان از ساقه موي شما جدا خواهد شد و تغيير رنگ موها برطرف مي‌شود. همچنين به خاطر داشته باشيد كه اگر پيش از رفتن به استخر موهاي خود را با يك نرم‌كننده بشوييد، مي‌توانيد تا حد زيادي مانع از تغيير رنگ آنها شويد، چرا كه نرم‌كننده حاوي موادي است كه همانند پوششي روي كوتيكول موها قرار گرفته و از اتصال عنصر مس به تارهاي مو جلوگيري مي‌كند. بسياري از متخصصان بر اين باورند كه اگر بلافاصله پس از خارج شدن از استخر موهاي خود را بخوبي بشوييد، مي‌توانيد تا حدودي شدت تغيير رنگ ايجاد شده را كاهش دهيد.

 

شنبه 20 آذر 1389  9:09 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها