0

طبیعت گردی درنوروز

 
borkhar
borkhar
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 19319
محل سکونت : اصفهان

طبیعت گردی درنوروز

 

مکان های دیدنی ایران, مکان های تفریحی ایران

نوروز بهترین زمان برای بازدید از جاذبه‌های طبیعی ایران است كه هر یك به نوعی در حال تغییر و تحول هستند. البته باید توجه داشت هریك از این پدیده‌ها در این هنگام، مرحله حساس زیستی خود را پشت‌سر می‌گذارند و كوچك‌ترین ناملایمت و بی‌توجهی می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به آنها وارد كند.

 آبشار‌رنگ‌ به‌رنگ
كهگیلویه و بویراحمد استانی است كه هنوز ناشناخته مانده حتی برای اهالی‌اش! چرا كه فصل به فصل این استان رنگ به رنگ می‌شود. شگفتی طبیعت در این استان دوچندان است. یكی از زیباترین‌های این استان هم آبشار مارگون است. ‌مارگون كه حاصل آب رودخانه كمهر و حوضه آبخیز آن است، تنها آبشار موجود در ایران است كه زمستان‌ها با وجود یخ‌ بستن همچنان جریان دارد (پدیده یخ‌شار). این آبشار در تنگه‌ای همنام خود و در مرز بین دو استان فارس و كهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است.
 

مکان های دیدنی ایران, مکان های تفریحی ایران


 اما زیبایی‌های این آبشار تنها به خودش محدود نمی‌شود، چرا كه دشت‌های لاله واژگون، گل‌های ختمی و وحشی، چشمه‌ها وجریان رودخانه، به همراه زیبایی عجیبی كه این آبشار بلند و زیبا همچون ماری در دل كوه ایجاد كرده، این منطقه را به یكی از جاذبه‌های بی‌نظیر گردشگری تبدیل كرده است.
نشانی: غرب شهرستان سپیدان، روستای مارگون

 دریاچه دوقلوی سیاه‌گاو
دشت‌های ایلام هم مقصد مناسبی برای دید و بازدید با طبیعت این منطقه است. اما دریاچه‌ای در ایلام وجود دارد با نام سیاه‌گاو. ویژگی منحصر به فرد این دریاچه هم دوقلو بودن آن است كه آن را به یكی از نادرترین آثار طبیعی دنیا تبدیل كرده است.

 

مکان های دیدنی ایران, مکان های تفریحی ایران


رودخانه سیاه‌گاو پس از عبور از میان صخره‌ها و دره كبیركوه، وارد دشت وسیع مورموری شده و به دو دریاچه دوقلو می‌ریزد. دریاچه نخست با اختلاف سطحی اندك در بالادست دریاچه دوم قرار گرفته است. متاسفانه با وجود پتانسیل بالای گردشگری، این منطقه از گردشگر ملی عاری است و بیشتر گردشگرانش محدود به سطح استانی می‌شوند. زلالی آب این دریاچه، وجود ماهیان متنوع و رنگارنگ همراه با نیزارهای كنار این رودخانه وسوسه‌ای است كه مسافرانش را حسابی درگیر خود می‌كند.
نشانی: 45 كیلومتری جنوب‌ شرقی شهر آبدانان

 
بدون شك معروف‌ترین جاذبه گردشگری همدان غار علیصدر است. غاری كه هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود می‌كشاند. این غار به دلیل وجود گذرگاه‌های آبی ممتد به همراه دریاچه‌های وسیع قابل قایقرانی، یكی از پدیده‌های نادر طبیعی ایران و جهان محسوب می‌شود

 

مکان های دیدنی ایران, مکان های تفریحی ایران

 

شهری‌درون‌غار
بدون شك معروف‌ترین جاذبه گردشگری همدان غار علیصدر است. غاری كه هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود می‌كشاند. این غار به دلیل وجود گذرگاه‌های آبی ممتد به همراه دریاچه‌های وسیع قابل قایقرانی، یكی از پدیده‌های نادر طبیعی ایران و جهان محسوب می‌شود.

 آب جاری در این غار بی‌رنگ و بو و مزه آن طبیعی است و هیچ گونه حیات جانوری در آن وجود ندارد. هوای داخل غار سبك و به حالت سكون مطلق است؛ به طوری كه اگر شمعی در آن روشن كنند، شعله آن هیچ حركتی نخواهد داشت.

از امكانات رفاهی موجود در كنار غار علیصدر می‌توان به مهمانسرا، سوئیت‌های ویلایی و اقامتی، رستوران، مراكز خرید صنایع دستی و مواد خوراكی، سرویس بهداشتی، پاركینگ، فضای سبز، محل بازی كودكان و امكانات كوهنوردی اشاره كرد.
نشانی: 75 كیلومتری شمال‌غربی شهر همدان، روستای علیصدر
 
جنگلی میان دریا
جنگل‌های حرا را هر كس دیده باشد حتما در همان دیدارش قرار دیدار دوباره را می‌گذارد. جنگل‌های حرا از نادرترین پوشش گیاهی ایران و جهان است. به دلیل جزر و مدی بودن این ناحیه، هم زیبایی این جنگل‌ها چند برابر می‌شود و هم زیستگاه مناسبی برای ماهیان، نرم‌تنان و سخت‌پوستان به شمار می‌رود كه خود منبع غذایی مهمی برای ماهیان و پرندگان وحشی است.

 

مکان های دیدنی ایران, مکان های تفریحی ایران


بسیاری از پرندگان مهاجر از گونه‌ پرندگان آسیایی ـ اروپایی كه به آفریقا مهاجرت می‌كنند در طول مسیر خود دوره‌ای را در این جنگل‌ها می‌گذرانند.

نوروز یكی از بهترین زمان‌ها برای قایق‌سواری در حرا و پرنده‌نگری است. اما توجه به برهم نزدن آرامش منطقه و حفظ شرایط زیستی پرندگان باید مدنظر گردشگران واقع شود.
نشانی: خلیج‌فارس، كرانه شمالی جزیره قشم

 دیدار با پرنده‌های شمال
استان‌های شمالی همیشه اولین مقصد مسافران نوروزی است، شمال ایران همیشه برای ایرانیان دوست داشتنی بوده است و همچنان هم انتخاب اول بسیاری از گردشگران است (‌البته اگر حوصله ترافیك جاده‌ای را داشته باشند)‌ یكی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی شمال ایران تالاب 1230 هكتاری امیركلایه است كه محل زمستان‌گذرانی صدها پرنده مهاجر از گونه‌های مختلفی چون پلیكان، فلامینگو، كاكائی، خوتكا، قو و انواع مرغابی است.

 

مکان های دیدنی ایران, مکان های تفریحی ایران


پس اگر نوروز به گیلان سفر می‌كنید، امكان تماشای این پرندگان مهاجر را در تالاب امیركلایه دارید. عمق متوسط قسمت عمده امیركلایه 160 سانتی‌متر است. از گونه‌های آبزی موجود در این تالاب می‌توان به اردك‌ماهی، اسبله، كاراس و سیم‌نما اشاره كرد. كنار دیدار از این تالاب می‌توانید گشتی هم در روستای امیركلایه بزنید.
نشانی: 46كیلومتری شمال شهرستان لاهیجان، روستای امیركلایه

خدایا دلم به سان قبله نماست...وقتی عقربه اش به سمت "تو"می ایستد آرام می شود

"ان الله مع الصابرین ...همانا خداوند با صابرین است"

پنج شنبه 22 اسفند 1392  4:10 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1
دسترسی سریع به انجمن ها