0

ترمیم سينه بعد از سرطان سینه به کمک پروتز سینه

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

ترمیم سينه بعد از سرطان سینه به کمک پروتز سینه

 

سرطان سینه,پروتز

پروتز سینه یکی از روشهای درمان سینه بعد از سرطان سینه می باشد

 

ترمیم سينه بعد از سرطان سینه به کمک پروتز سینه
خوشبختانه در حال حاضر به دليل آشنايي خانم ها با سرطان سینه و علايم آن، و همچنين انجام چکاپ ساليانه، بسياري از موارد اين بيماري در مراحل اوليه کشف شده و در اغلب موارد، بدون برداشتن سينه قابل درمان است و اين مساله باعث شده که کيفيت زندگي در اين بيماران افزايش يافته و بيماران تا مدت طولاني پس از درمان بتوانند از زندگي شاد و بدون نقص عضو لذت ببرند، اما در تعدادي از بيماران مبتلا به سرطان سینه هم به دليل تأخير در تشخيص يا درمان، سلول‌هاي سرطانی قسمت زيادي از سينه را درگير مي کند، لذا امکان نگه داشتن سينه وجود ندارد و تنها راه قطعي درمان، برداشتن کامل سينه است. در چنين مواردي بايد به فکر باز‌سازي سينه بود تا بيمار از نقص عضو ايجاد شده رنج نبرد.
 درباره اين موضوع دکتر  علوي، فلوشيب جراحي پستان توضيح مي دهد:


بهترين زمان ترمیم سینه چه موقع است؟
زمان ترمیم سینه به گسترش بيماري سرطان سینه و نوع عمل انجام شده براي بيمار و همچنين نياز يا عدم نياز بيمار به انجام درمان‌هاي اضافي مانند راديوتراپي بستگي دارد. مثلا در بيماري که تمام سينه برداشته شده و غدد لنفاوي زير بغل نيز درگير بوده‌اند، پس از عمل نياز به راديوتراپي يا به اصطلاح برق گذاشتن است، لذا ترجيح مي‌دهيم که ابتدا درمان‌ها به‌طور کامل انجام شود و پس از مدتي که اثرات اشعه روي پوست از بين رفت، باز‌سازی پستان را  با پروتز سینه انجام بدهيم.


براي ترمیم سینه در اين بيماران  براي اينکه پوست جاي لازم براي جايگيري پروتز را پيدا کند، ابتدا وسيله‌اي به نام "متسع کننده" را زير پوست و عضله سينه‌اي قرار مي‌دهيم. اين وسيله مثل بادکنکي است که در ابتدا کاملاً خالي است و هر چند روز مقداري سرم نمکي داخل آن تزريق مي‌شود که باعث افزايش حجم آن و در نتيجه اتساع پوست مي‌شود و پوست جاي کافي براي قرارگيري يک پروتز سینه مناسب را پيدا خواهد کرد. سپس متسع‌کننده در طي يک عمل جراحي کوچک خارج شده و پروتز سینه به جاي آن قرار مي‌گيرد.

 

در بيماراني که پس از عمل جراحي برداشتن سينه، نياز به راديوتراپي ندارند، مي‌توان هم‌زمان با برداشتن سينه مقداري از پوست را نگه داشت و پروتز سینه را در محل مناسب جاي داد. به اين روش، روش "باز‌سازی هم‌زمان" يا "بلافاصله" مي‌گويند.


آيا بازسازی سینه فقط با پروتز سینه قابل انجام است؟
نه، يکي از روش‌هاي خيلي خوبي که براي بازسازی سينه وجود دارد، استفاده از نسج خود بيمار است؛ مثلا استفاده از پوست و چربي شکم (در قسمت پايين ناف)، يا پوست و چربي ناحيه پهلو. در اين روش‌ها، نسج لازم را به ميزان کافي از شکم يا پهلو برداشته و به محل خالي سينه منتقل مي‌کنيم و عروق آن را نيز پيوند مي‌زنيم.


آيا تمام مراحل ترمیم پستان در يک جلسه انجام مي‌شود؟
پس از اينکه نسج سينه توسط پروتز يا نسوج خود بيمار جايگزين شد، يک مرحله سرپايي ديگر براي بازسازی سر سينه لازم است که معمولا پس از گذشت چند هفته انجام مي‌شود و براي ايجاد قسمت رنگي (هاله) سينه از پيوند پوست يا از تاتو (خالکوبي) استفاده مي‌کنيم.


آيا باز‌سازی سينه در خانم هايي که سال‌ها از عمل جراحی آنها گذشته است، نيز قابل انجام است؟
بله، بسياري از بيماران در ابتدا که مبتلا به سرطان سینه  مي‌شوند، به دليل هراس از بيماري و افسردگي ناشي از آن به بازسازي فکر نمي‌کنند ولي پس از مدتي که سلامتي کامل خود را باز مي‌يابند و احساس مي‌کنند که به زندگي طبيعي بازگشته‌اند به فکر بازسازی مي‌افتند. ما نيز به دليل بهبود روحيه اين بيماران از بازسازي استقبال مي‌کنيم و اين کار کاملا قابل انجام است.


آيا موردي هست که در بيماران غيرسرطانی، نياز به برداشتن سينه و ترمیم آن باشد؟
بله، خانم هايي که در خانواده آنها ارثي بودن سرطان سينه با انجام آزمايش ژنتيک اثبات شده و به دليل دارا بودن اين خاصيت ژنتيکی، احتمال ابتلا به سرطان سينه در آنها بسيار بالاست، مي‌توانند تحت عمل جراحی برداشتن سينه و باز‌سازي هم‌زمان قرار بگيرند.
در موارد نادری نيز، هنگام بروز عفونت‌هاي بسيار شديد و غيرقابل درمان در سينه، اگر موفق به کنترل عفونت آزاردهنده نشويم، سينه را برداشته و ترمیم سینه را به وسیله پروتز سینه  آغاز می نماییم.


کلا توصيه شما به خانم‌ها در مورد باز‌سازي سينه پس از برداشتن آن چيست؟
ما در ابتدا به خانم هاي عزيز توصيه مي‌کنيم که در صورت بروز مشکل در سينه، خيلي سريع به پزشک مراجعه کنند تا در صورت بدخيم بودن ضايعه، درمان لازم در اسرع وقت شروع شود، در اين صورت ما در 80 درصد موارد مي‌توانيم سينه را نگه داريم و فقط تومور سرطانی با مقداري از نسج اطراف آن را برداريم و با به کار بردن روش‌هاي جراحي زيبايي، نه تنها ظاهر خانم به هم نخواهد خورد، بلکه مي‌تواند زيبايی سینه وي را ارتقا دهد.
در صورتي که به هر دليلی پزشک، برداشتن سينه را به بيمار پيشنهاد کرد، بيمار بايد قبل از عمل جراحی تمايل خود را به بازسازی سینه به پزشک خود بگويد و با مشورت وي روش مطلوب را انتخاب نمايد تا اقدامات لازم از همان عمل جراحي اول، در نظر گرفته شود.

منبع:tebyan.net

 

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

سه شنبه 20 اسفند 1392  12:38 PM
تشکرات از این پست
mehrad90
دسترسی سریع به انجمن ها