0

واردات ۶۱ تن «استامینوفن» و ۸ تن داروی «ضدافسردگی»

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

واردات ۶۱ تن «استامینوفن» و ۸ تن داروی «ضدافسردگی»

 
اخبار،سرگرمی,آشپزی,مد,روانشناسی,اینترنت

اخبار,اخبار اقتصادی,واردات دارو


اخبار اقتصادی - واردات ۶۱ تن «استامینوفن» و ۸ تن داروی «ضدافسردگی»

کشورمان طی مدت مذکور همچنین ۶۱ تن انواع استامینوفن تحت کد تعرفه «۲۹۲۴۲۹۴۰»، چین، امارات، هند و لوکزامبورگ وارد کرده است. واردات۵۴۱ تن انواع ویتامین‌ها و در تعرفه‌ای دیگر تحت عنوان «داروهای حاوی ویتامین» ۱۱۹ تن از موارد جالب دیگر این فصل از واردات است.

روزنامه شرق نوشت: بررسی آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد طی ۱۱ماهه نخست سال‌جاری بیش از یک‌میلیاردو۶۰۰میلیون‌دلار (رقم دقیق: ۱۶۰۱۷۰۲۲۸۲ دلار) انواع محصولات دارویی به کشور وارد شده است که ۳/۷۴ درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص داده است.

 

ارزش واردات محصولات دارویی در ۱۱ماهه نخست سال قبل نزدیک به یک‌میلیاردو۳۰۰میلیون‌دلار (رقم دقیق: ۱۲۹۷۱۹۷۲۹۶ دلار) بود که ۲/۶۸ درصد از کل واردات سال قبل را به خود اختصاص داده بود. این دو نشان می‌دهد واردات دارو از فروردین تا بهمن ماه امسال از نظر ارزش نزدیک به ۲۳/۴۷درصد افزایش داشته و سهم رده محصولات دارویی نیز از کل واردات نزدیک به یک درصد افزایش داشته است.

در این بین موارد قابل ذکری نیز به چشم می‌خورد، واردات نزدیک به هشت تن (رقم دقیق: هفت‌هزارو۶۰۱کیلوگرم) انواع: آل پرازولام، کامازپام، کلردیازپوکسید، کلونازپام، کلرازپات، دلورازپام، دیازپام، کاستازولام، لوفلازپات اتیل، فلودیازپام، فلونیترازپام، فلورازپام، هالازپام، لورازپام، لورمتازپام که بیشتر در درمان انواع افسردگی کاربرد دارند از مبادی: امارات متحده عربی، ایتالیا، فرانسه و هند از آن جمله است.

همچنین طی ۱۱ماهه نخست سال‌جاری ۱۱/۵تن انواع: آلفن تانیل، آنیل اریدین، بزیترامید، برومازپام، دی فنواکسین، دیکفنواکسیلات، دی پیکپانون، فنتانیل، ستوبمیدون، متیل فنیدات، پنتازوسین، پتیدین، واسطه A، فنکسی کلیدین، که برای درمان بیماری‌های گوناگون، همچنین بیهوشی و... کاربرد دارند از: اسپانیا، ایتالیا، هند، چین، امارات‌متحده‌عربی و هند به کشورمان وارد شده است.

کشورمان طی مدت مذکور همچنین ۶۱ تن انواع استامینوفن تحت کد تعرفه «۲۹۲۴۲۹۴۰»، چین، امارات، هند و لوکزامبورگ وارد کرده است. واردات۵۴۱ تن انواع ویتامین‌ها و در تعرفه‌ای دیگر تحت عنوان «داروهای حاوی ویتامین» ۱۱۹ تن از موارد جالب دیگر این فصل از واردات است.

اگر تجهیزات پزشکی، مواد شیمیایی مورد استفاده در پزشکی و دارو‌سازی را نیز به داروها اضافه کنیم، آنگاه ۱۰کشور اصلی مبدا واردات دارو به کشورمان طی مدت مورد ذکر در اینجا عبارتند از: امارات متحده عربی، آلمان، چین، سوییس، هند، فرانسه، ترکیه، اتریش، کره و بلژیک. همچنین طی این مدت ۱۱/۵ تن پروتز‌های دندان برای ساخت دندان‌های مصنوعی و یک‌میلیون‌و۹هزاردلار صرف خرید انواع یونیت و تجهیزات دندانپزشکی از کشورهای: چین، ژاپن، آلمان، ایتالیا، برزیل، تایوان، ترکیه، جمهوری چک و جمهوری کره شده است.

بر اساس گفته حسین کیوان، مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، ۸۰درصد تجهیزات پزشکی مورد استفاده در ایران از طریق واردات انجام می‌شود که ارزش آن بر اساس اطلاعات گمرک نزدیک به یک‌میلیارددلار است که بزرگی این بازار با احتساب تولید داخل برابر ۱۲۵میلیارددلار خواهد بود.

گفتنی آنکه آمارنامه دارویی کشور می‌گوید شرکت‌های داخلی ۵۵درصد بازار دارو را در اختیار دارند این یعنی تمام واردات دارویی که در بالا گفته شد، ۴۵ درصد از نیاز داخل را تامین می‌کند. در ایران جمعا ۱۱۸۳ شرکت تولید‌کننده و ۷۲۶ شرکت وارد‌کننده دارو وجود دارد. نکته آنکه اگرچه بخش زیادی از نیاز دارویی کشور تحت برند‌های شرکت‌های داروسازی ایران انجام می‌شود، اما با توجه به واردات مواد شیمیایی مورد استفاده در تولید دارو، به نظر می‌رسد، تولید دارو در ایران نیز با واردات پیوند خورده است.

کشورمان طی حدود یک‌سال قبل به‌خاطر برخی مسایل در سیاست خارجی، به‌شدت در تامین دارو به‌ویژه داروهایی که تولید آنها نیاز به تکنولوژی بالا دارد دچار مشکل بود، در ماه‌های گذشته تلاش‌های صورت‌گرفته در سیاست خارجی، امیدهایی را برای بهبود تامین نیاز دارویی کشور به وجود آورده است.
 اخبار اقتصادی - شرق

 

 

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

سه شنبه 20 اسفند 1392  12:07 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها