0

با زیارتگاه‌های مشهدالرضا(ع) بیشتر آشنا شوید +عکس

 
maarej
maarej
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 1832
محل سکونت : خراسان رضوی

با زیارتگاه‌های مشهدالرضا(ع) بیشتر آشنا شوید +عکس

شاید بتوان معروف ترین نقطه زیارتی مشهد پس از حرم مطهر را آرامگاه خواجه ربیع دانست. این بنا در انتهای خیابان خواجه ربیع مشهد در میان باغی بزرگ و باصفا واقع شده و متعلق به دوره صفویه است.

مشهد در روزهای نوروز به پر جمعیت ترین شهر ایران تبدیل می شود و بسیاری از این جمعیت به عنوان زائر ثامن الائمه (ع) به این شهر سفر می کنند. مشهد شهری سیاحتی – زیارتی است که البته بخش زیارتی آن بیش از باقی قسمت ها فعال است.

عاشقان امام رضا(ع) که این روزها به مشهد سفرکرده اند و قصد دارند نوروز خود را در آنجا بگذرانند باید با بخش های زیارتی دیگر این شهر نیز آشنا شوند که تا حدی غریب افتاده اند و کسی سراغی از انها نمی گیرد:

آرامگاه خواجه ربیع
 


 

شاید بتوان معروف ترین نقطه زیارتی مشهد پس از حرم مطهر را آرامگاه خواجه ربیع دانست. این بنا در انتهای خیابان خواجه ربیع مشهد در میان باغی بزرگ و باصفا واقع شده و متعلق به دوره صفویه است. ربیع بنخیثم"از اصحاب پیامبر بزرگ اسلام (ص) بوده که در آغاز خلافت حضرت علی (ع) ولایت قزوین را عهده دار بوده است. بنای این بقعه به در خواست شیخ بهایی عارف و شاعرنامدار ایرانی و به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است.

آستان متبرکه امامزادگان سید یاسر (ع) و سید ناصر(ع)
 


 

اگر هر ساعتی از شبانه روز به نزدیکی دره بند گلستان رسیدید حتما سری هم به آرامگاه این دو عزیز بزنید. این بنا در امتداد دره بند گلستان و در 5 کیلومتری غرب شهر مشهد قرار دارد. این آرامگاه  با نمایی تازه ساز، امروزی و آراسته به کاشی های معرق قرار دارد که آستان مبارکه فرزندان حضرت موسی کاظم (ع) است. عمده زائران این آستان مقدسه از مسلمانان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هستند.

گنبد خشتی

گنبد خشتی در میدان طبرسی و در چهار سوی نوغان واقع شده و مدفن سلطان غیاث الدین محمد بن امر طاهر موسوی است که نسب شریفش با هفده واسطه به حضرت موسی بن جعفر(ع) می رسد.
 


 

گنبد این آرامگاه خشتی است و به همین سبب آن را گنبد خشتی می نامند. این بقعه از نظر معماری مشتمل بر دو بخش مهم پیوسته است که شامل فضای زیر گنبد به صورت چهار شاه نشین و هشتی ورودی است. بنا بر شواهد بنیان اولیه این بنا در دوره تیموری صورت گرفته و در عصر صفوی و قاجار نیز تکمیل و تزیین شده است.

آرامگاه خواجه مراد

خواجه مراد مکانی زیارتی – گردشگری است. این بنا در 12 کیلومتری مشهد، در دامنه کوه و در کنار چشمه آبی قرار دارد. بنا شامل تعدادی اتاق، گنبد و دو مناره است، در داخل اتاق اصلی آینه کاری های زیبایی چشم نوازی می کند.

آرامگاه خواجه اباصلت
 


 

بسیاری از ان هایی که سری به این مقبره زده اند آن را به گردشگران پیشنهاد می کنند. این بنا در جنوب شرقی مشهد و در14 کیلومتری این شهر واقع است. بنای اصلی بقعه چهار ضلعی است و از هر سو به وسیله چهار در به بیرون مرتبط می شود. تزیینات کاشی هفت رنگ، دو رواق مستطیلی شکل و آینه کاریهای این بنا زیبا و دیدنی است. بنای مزبور مدفن خواجه اباصلت هروی خادم ومحرم امام رضاست.

یک شنبه 18 اسفند 1392  8:17 AM
تشکرات از این پست
khodaeem1 farshon oskoui reza751120 mansoor67 nargesza 13321342 fatemehza alirezazaeri aza1393 ma1393 fsmuosavi rozgol
oskoui
oskoui
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 2920
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:با زیارتگاه‌های مشهدالرضا(ع) بیشتر آشنا شوید +عکس

الســــــــــــــلام علیک یا علی بن موسی الرضا

جمعه 2 فروردین 1398  4:08 PM
تشکرات از این پست
nargesza fsmuosavi
reza751120
reza751120
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1397 
تعداد پست ها : 498
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:با زیارتگاه‌های مشهدالرضا(ع) بیشتر آشنا شوید +عکس

ممنون واقعا زیارت گاه های دیدنی و خوبی هستندباتشکر

جمعه 2 فروردین 1398  6:56 PM
تشکرات از این پست
nargesza fsmuosavi
mansoor67
mansoor67
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 3583
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:با زیارتگاه‌های مشهدالرضا(ع) بیشتر آشنا شوید +عکس

یاد مـولای غــریبم یا امــام هشتمین

یا امام انس جان بنما عنایت مؤمنین

شادکن دلهای مارادر بهاراین زمان

جـان طلب ما را زیـارت  نــازنین

فی البداهه: منصور مقدم 8/1/1398

 

پنج شنبه 8 فروردین 1398  5:13 PM
تشکرات از این پست
nargesza fsmuosavi
دسترسی سریع به انجمن ها