0

تجارتی جدید به نام "لاما"

 
mohsen_alavi
mohsen_alavi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 8348
محل سکونت : تهران

تجارتی جدید به نام "لاما"

 

لاماها حدود 100 تا 120 سانتی‌متر قد و 100 تا 180 کیلوگرم وزن دارند و به طور متوسط 20 تا 25 سال عمر می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، به طور کلی لاماها بر حسب میزان پشم بدنشان به دو نوع لاما کلاسیک (دارای پشم کم) و لاما پشمین (دارای پشم بسیار زیاد) تقسیم می‌شوند. لاماها حدود 100 تا 120 سانتی‌متر قد و 100 تا 180 کیلوگرم وزن دارند و به طور متوسط 20 تا 25 سال عمر می‌کنند.
 
*موطن اصلی


همان‌طور که در بالا نیز گفته شد، لاماها حدود 7000 هزار سال پیش با اهلی کردن گونه وحشی گوآناکو پدید آمده‌اند و در آمریکای جنونی برای باربری مورد استفاده قرار می‌گرفتند. گفتنی است این جانور در زبان فارسی "شترگوسفند" و "شتر بدون کوهان" نامیده شده است که به لحاظ جانورشناسی عنوان دوم مناسب‌تر، اما عنوان اول رایج‌تر است.
 
*تغذیه و اسکان

اصطبل بدون درب برای اسکان لاماها بسیار مناسب است تا بتوان در تابستان و زمستان هر روز آن‌ها را به چرا برد. یک اصطبل معمولی برای محافظت از این حیوان در برابر باد، باران و تابش شدید آفتاب کفایت می‌کند. 

احداث حصار به ارتفاع 1:40 سانتی‌متر کفایت می‌کند. لاماها داخل گله زندگی می‌کنند؛ بنا بر این می‌بایست برای نگهداری از این جانور دست کم 2 تا 3 لاما در اختیار داشت. غذای اصلی این چارپا شامل علف و یونجه می‌شود، اما می‌توان از کمی مخلوط غلات و نمک معدن هم به عنوان مکمل غذایی استفاده کرد. همچنین لاما هر روز به آب تازه نیاز دارد.
 
*نگهداری

پشم لاما ‌باید هر سال و حداقل دو سال یک بار چیده شود. علی‌القاعده بهتر است پشم‌چینی بسته به میزان رشد پشم‌ها، هر 2-5 ماه یک بار صورت گیرد. کنترل مداوم اختلالات احتمالی پوست و اندرون و کرم‌زدایی زیر نظر دامپزشک بسیار حایز اهمیت است.

بالاخره این که انسان، لاما را برای بارکشی، اهلی کرده است، اما این حیوان به‌عنوان محافظ گله گوسفندان نیز به خوبی عمل می‌کند.

استفاده از محصولات لاما تجارتی پر سود را به همراه دارد .

وبلاگ شیعه 12 امامی

 

خواهد آمد مرهم زخم علی(ع) در کوچه ها

 

شنبه 17 اسفند 1392  4:12 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
دسترسی سریع به انجمن ها