0

10 توصیه برای آنهایی که دخترشان آرایش می‌کند

 
karkas074
karkas074
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : مهر 1392 
تعداد پست ها : 2109
محل سکونت : Qom

10 توصیه برای آنهایی که دخترشان آرایش می‌کند

(بسم الله الرحمن الرحیم)

14 میلیون خانم ایرانی از نظر مصرف لوازم آرایشی گوی سبقت را تقریبا ازکل کشورهای منطقه ربوده اند.

 

 10 توصیه برای آنهایی که دخترشان آرایش می‌کند

یکی از مهمترین دغدغه های افراد در فرزند آوری تربیت صحیح و مساله عاقبت به خیری فرزند است. امری که پدر و مادر را وادار به دادن آموزش های دینی و مهارت های اجتماعی به فرزند از سنین پایین می کند.

با این حال حضور در اجتماع و گروه های دوستی ، افزایش روز افزون تکنولوژِی‌های جدید ارتباطی و ضعف و کمبود دانش والدین گاهی موجب انحراف فرزندان می شود که این امر همراه با نگرانی شدید پدرها و مادرها است.

اگر این نگرانی والدین منجر به عکس العمل صحیح از طرف آنها نشود تبدیل به "دوستی خاله خرسه" شده و گاهی می تواند ضررهایی بیشتر از آسیب اولیه پدید آورد. به همین دلیل لازم است والدین نحوه برخورد درست در شرایط اینچنینی را آموزش ببینند.

یکی از ناهنجاری هایی که متاسفانه در جامعه عادی شده آرایش کردن دختران است. آرایش کردنی که اکثر قریب به اتفاق مراجع آن را حرام می دانند.

بر اساس تحقیقاتی که مرکز گلوبال استادی در سال 2008 انجام داده است، ایران بعد از عربستان، بیشترین میزان مصرف لوازم آرایشی را در خاورمیانه دارد. در این حال 14 میلیون خانم ایرانی از نظر مصرف لوازم آرایشی گوی سبقت را تقریبا ازکل کشورهای منطقه ربوده اند به نحوی که تقریبا 29 درصد کل مصرف کنندگان منطقه خاورمیانه را تشکیل می دهند.

والدینی که با این مشکل مواجه هستند و دخترانشان با آرایش به خیابان می آیند بهر است بدانند که تربيت فرآيندي مداوم است. اگر مي خواهيم آثار تربيت ديني را در نوجواني و جواني فرزندانمان ببينيم بايد از سال‌هاي اوليه کودکي اقدام کنيم و با آموزش‌هاي مناسب همراه با لطافت و تشويق زمينه رشد باورهاي ديني و ايجاد دلبستگي عميق به رفتارهاي مذهبي را در آنان فراهم کنيم تا در بزرگسالي کمتر دچار آسيب هايي شوند که در جامعه شاهد آن هستيم.

 فاطمه شريفي دانشجوي دکتراي روانشناسي و دانش آموخته حوزه علميه قم درخصوص انتقال مفاهیم دینی به فرزند به نکته هایی به خراسان گفت که در ادامه می آید:

همدلي کنيد

1 - اگر پدر و مادري مي خواهند فرزندانشان پذيرش بيشتري داشته باشند و فرزندان، آن ها را طرف مشاوره خود قرار دهند لازم است که ارتباط گرم و همدلانه اي را با فرزندانشان برقرار کنند.

شرايط سني و نيازهاي فرزندتان را در نظر بگيريد

2 - به سن فرزند خود توجه داشته باشيد. ما با فرزند جوان خود نمي توانيم مانند يک بچه هفت ساله برخورد کنيم و توقع داشته باشيم هر چه مي گوييم چشم بگويد. توصيه به جوان بايد اولا غير مستقيم باشد ثانيا با شرايط و نيازهايش سازگار باشد. به نظر مي رسد دختر شما با آرايش مي خواهد اعلام کند که من به زيبايي و توجه نياز دارم. زيبايي طلبي و زيبا بودن يک نياز فطري است و در دين به رسميت شناخته شده است اما براي آن حد و مرز و جايگاهي وجود دارد. توصيه هايي که به فرزندتان مي کنيد نبايد سختگيرانه و افراطي باشد. فقط بايد حد و مرزها را در چارچوب دين مشخص کنيد، مثلا در محافلي که نامحرم نيست فرزندتان مي تواند زيبايي و آرايش متناسب با عرف و شرايطش را داشته باشد.

ويژگي هاي مثبت او را بيان کنيد

3 - توجه داشته باشيد که فرزند هر چه از عزت نفس بالاتري برخوردار باشد، خود کنترلي بيشتري خواهد داشت و کمتر دچار آسيب و انحراف مي شود. وقتي فرزند ما احساس کند ارزش هاي وجودي او به رسميت شناخته مي شود و با ارزش هاي انساني و توانمندي هاي خود در نگاه ديگران ارزشمند شمرده مي شود، نيازي براي جلب توجه ديگران با زيبايي ظاهري احساس نمي کند. ما بايد سعي کنيم ويژگي هاي مثبت فرزندمان را به او يادآوري کنيم و با جملاتي مثل اين که « من به تو افتخار مي کنم»، « من خيلي خوشحالم که دختري با اين صفات برازنده دارم» و ... به او عزت نفس بدهيم.

تخريب شخصيت نکنيد

4 - به فرزند خود احترام بگذاريد. احترام به شخصيت جوان زمينه پذيرش بيشتري را فراهم مي کند؛ مثلا وقتي ما بد حجابي را در فرزند مي بينيم نبايد کل شخصيت او را زير سؤال ببريم بلکه بايد آن رفتار اشتباه را نقد کنيم. مثلاً نبايد به او بگوييم « تو کلاً آدم بي توجه و بي ديني هستي!»

درس دين شناسي بدهيد

5 - گاهي فرزندان ما به دليل اين که باورهاي عميق توحيدي در آن ها شکل نگرفته است در بعضي آداب ضعف دارند. اگر دختر ما صفات خدا را خوب شناخته باشد و بداند خداوند دستوراتي براي زندگي داده است که هم سعادت دنيوي و هم سعادت اخروي را در بر مي گيرد و اين که خداوند نمي خواهد که بندگانش را در سختي قرار دهد و دين اسلام دين « يسر» است و احساس کند توصيه هاي دين براي حفاظت خودش است نه اين که اگر اين کار را بکني يا نکني جهنمي مي شوي! در اين صورت دين باوري در فرزند ما ايجاد مي شود و حالا وقتي به يک حکم مثل حجاب مي رسد چون کليت دين در ذهنش شکل گرفته، اين جزئيات را راحت تر مي پذيرد.

آسيب ها را مشخص کنيد

6 - فوايد دنيوي و پاداش هاي اخروي پيروي از حدود شرعي را براي فرزند خود بيان کنيد و پيامدها و آسيب هاي رعايت اين حدود را به او يادآور شويد. در اين زمينه و نيز جهت آشنايي فرزندانتان با فلسفه احکام ديني مي توانيد از يک کارشناس مجرب ياري بگيريد.

دوستان او را بشناسيد

7 - گاهي علت آرايش کردن يک دختر و يا داشتن حجابي نامناسب، هم‌نشيني با برخي دوستان است. وقتي که دوستان حجاب مناسب ندارند نا خودآگاه فرزند ما نيز تأثير مي گيرد. سعي کنيد شرايط ارتباط با دختر خانم هايي که باحجاب  ترند و شرکت در فعاليت هاي فرهنگي و مذهبي را براي فرزندتان فراهم کنيد. از اين طريق هم تحت تاثير دوستان خود قرار مي گيرد و هم با اينگونه فعاليت ها و دريافت بازخورد مثبت، عزت نفس بيشتري کسب مي کند و شرايط براي پايبندي به آداب اسلامي برايش هموارتر خواهد شد.

تشويق به جاي توبيخ

8 - به جاي اين که مدام دخترتان را به خاطر آرايش و پوشش نا مناسب توبيخ کنيد وقتي با پوشش مناسب تر در جامعه حاضر شد او را تشويق کنيد.

در رفتارتان ثابت قدم باشيد

9 - در رفتار خود دوگانگي نداشته باشيد. مثلا گاهي پيش مي آيد شما (به عنوان مادر) وقتي در جمعي که بقيه افراد هم حجاب مناسب ندارند به همراه دخترتان حاضر مي شويد، به ظاهر فرزندتان هم بي توجه هستيد يا تذکر نمي دهيد، اما در جايي ديگر به خاطر اينکه جمع مذهبي است به دخترتان به خاطر آرايش و حجابش بسيار تذکر مي‌دهيد. اين تناقض در رفتار باعث مي شود فرزند احساس کند که ما حجاب را به خاطر اطاعت از حکم الهي نمي خواهيم بلکه به دنبال حفظ آبروي خود هستيم.

الگوي خوبي باشيد

10 - اين نکته مهم را هم فراموش نکنيد که والدين و به خصوص مادر هم بايد از نظر پوشش در تمام جمع ها حدود را رعايت کند تا الگوي مناسبي براي دخترش باشد.

اللهم عجل لولیک الفرج

شنبه 17 اسفند 1392  8:50 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها