0

تمیز كردن وسایل با مواد طبیعی

 
yasbagheri
yasbagheri
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 6297
محل سکونت : تهران

تمیز كردن وسایل با مواد طبیعی

تمیز كردن وسایل با مواد طبیعی

 

جوش‌شیرین و نمک، مواد ساینده ملایمی هستند که به‌راحتی می‌توان آن‌ها را جایگزین پودرهای ساینده آماده کرد. نمک با وجود ساینده بودن برای بسیاری سطوح نرم است.

چنان‌چه به مواد شیمیایی حساسیت دارید، می‌توانید از روش‌های طبیعی کمک بگیرید.

برای شروع به خاطر بسپارید جهت تهیه ماده شوینده هیچ‌وقت آمونیاک را با مایع سفیدکننده ترکیب نکنید که نتیجه آن گازی سمی است.

برای درست کردن یک شوینده معطر، یک یا دو قطره اسانس را داخل جوش‌شیرین یا نمک بریزید و آن را با هم‌زن دستی بزنید. مخلوط را داخل یک شیشه کوچک که در آن محکم بسته می‌شود، نگه‌داری کنید. در صورت از بین رفتن بو، یک قطره دیگر اسانس به آن اضافه کنید.

لیمو به عنوان یک ماده ساینده

بوراکس و لیمو هر دو به عنوان تمیزکننده و سفیدکننده شناخته شده‌اند ولی هر کدام مجزا عمل می‌کنند.

بوراکس به دلیل خاصیت قلیایی، ماده خوبی برای از بین بردن لک و چربی است و لیمو به خاطر خاصیت اسیدی در حذف لکه‌های آب و صابون بسیار مؤثر است.

برای استفاده از هر دو ماده، نصف لیمو را داخل بوراکس ریخته و به عنوان یک ساینده حمام، آشپزخانه، کابینت و وسایل و تمیزکننده هر سطحی که احتمالا دارای جرم‌های اسیدی و قلیایی است، استفاده کنید.

برای از بین بردن زنگ‌زدگی و لکه‌های غذا از روی کابینت، لیمو را برش زده، مستقیم روی نقطه مورد نظر بمالید و بعد از ریختن آب‌لیموی تازه روی آن سی دقیقه صبر کنید.

شیشه پاک‌کن

با مخلوط کردن دو پیمانه آب، دو پیمانه الکل و نصف پیمانه آمونیاک، خود، شیشه‌شور بسازید. محلول را داخل اسپری بریزید. با استفاده از یک دستمال تمیز که پرز ندهد، شیشه را تمیز کنید. آمونیاک نقش مهمی در تمیزی شیشه داشته و الکل با تسریع در خشک شدن، به از بین رفتن خط‌ها و لکه کمک می‌کند.

جوش‌شیرین

جوش‌شیرین در تمیز کردن پروتئین، روغن و برخی ظروف خوب عمل می‌کند.

چون کمی ساینده است، می‌توان از آن برای شستشو نیز استفاده کرد.

همچنین از‌بین‌برنده طبیعی بوی بد است. کافی است مقداری از آن را مستقیم روی قسمت مورد نظر بپاشید و با یک پارچه مرطوب آن را مالش دهید. برای پاک‌کنندگی بیشتر، آن را با آب و کره بادام‌زمینی ترکیب کنید تا به صورت خمیر درآید، سپس روی سطح مورد نظر بمالید.

سرکه سفید

این اسید ملایم بر روی مواد قلیایی اثر می‌کند، حلّال بوده، کپک را مهار و سفیدک صابون را پاک می‌کند. سرکه برای از بین بردن لکه چای و قهوه و زنگ فوق‌العاده است.

سرکه سفید را داخل آب رقیق کنید و از آن برای کثیفی، سفیدک صابون، لکه‌های مواد معدنی آب و قطره‌های سفت شده موم شمع استفاده کنید.

برای از بین رفتن بوی سرکه از یک قطره اسانس استفاده کنید. برای از بین بردن لک‌های بزرگ و مانده از قبل بر روی لباس، آن را داخل سرکه فرو ببرید، بگذارید سرکه یک ساعت روی آن باقی بماند، سپس آن را مالش دهید. 

صابون ساده

تمیز کردن را با صابون‌های زیتون یا صابون‌های گیاهی مشابه امتحان کنید. این صابون‌ها در سطح مولکولی خاک را جذب کرده، به‌راحتی با آب می‌توانید چیزهای کثیف را بشویید.

سایر مواد طبیعی تمیزکننده

آمونیاک: یك قاشق‌غذاخوری آمونیاک را با یک لیوان آب رقیق کنید. از این محلول قوی برای از بین بردن لکه‌های چربی  استفاده کنید.

مایع ظرف‌شویی: به عنوان یک پاک‌کننده، یک قاشق چای خوری مایع ظرف‌شویی را با یك‌چهارم پیمانه آب هم بزنید، سپس یک قاشق چای‌خوری سرکه به آن اضافه کنید. دقت کنید هم‌زمان این کار را انجام ندهید؛ چون اسید سرکه، حالت قلیایی مایع ظرف‌شویی را از بین می‌برد.

نمک: برای ایجاد خمیری که لکه‌های آب سخت را از بین ببرد، یك‌چهارم پیمانه نمک را با دو قاشق غذاخوری سرکه مخلوط کنید.

چهارشنبه 14 اسفند 1392  10:47 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها