0

اشتبین ، شمالی‌ترین نقطه آذربایجان‌شرقی

 
karkas074
karkas074
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : مهر 1392 
تعداد پست ها : 2109
محل سکونت : Qom

اشتبین ، شمالی‌ترین نقطه آذربایجان‌شرقی

اشتبین؛ روستایی به ‌رنگ‌ انار

شاید نام اشتبین را شنیده باشید، روستایی سربرآورده از دل جنگل‌های انبوه و به رنگ انارهای ترش و شیرین.

اشتبین ، شمالی‌ترین نقطه آذربایجان‌شرقی

اشتبین یکی از روستاهایی است که به «روستاهای شگفت ایران» مشهور شده‌اند و برای لمس این شگفتی، راهی نیست جز سفر به شمالی‌ترین نقطه استان آذربایجان‌شرقی، جایی در نزدیکی مرز ایران با ارمنستان.

ارس، رود غریبی است، رازآلود و آرام و خروشان همزمان؛ اگر برخلاف جهت ارس سفر کنیم، ما را به دیدن کلیسای سنت استپانوس، یا آبشار آسیاب می برد. اما اگر با رود همراه شویم، در مسیر رسیدن به دریای مازندران، حمام و قلعه کردشت بازمانده‌های حضور عباس میرزا نایب السلطنه را می‌بینیم و بعد از عبور از جاده‌ای در دل درختان انار، به «اشتبین» می‌رسیم.

اشتبین، روستایی خاص است، نه به دلیل طبیعت و خانه‌ها و حتی تاریخش، بلکه به این دلیل که در روزگاری دور مردمان سه روستای سیاوشان و جعفرآباد و هراس جمع شدند و «اوش توبون» را ساختند، یعنی سه روستا.

اشتبین ، شمالی‌ترین نقطه آذربایجان‌شرقی

رود خروشان ارس، به عنوان خط مرزی شمال غربی ایران از شمال این روستا می‌گذرد و باغات اطراف خود را به خوبی تحت تاثیر قرار داده است. اشتبین روستایی با بافت تاریخی است، دارای خانه‌هایی ساخته شده با سنگ، گل و چوب که بر دیواره کوه، پله پله روی هم سوار شده‌اند و یکی از زیباترین روستاهای پلکانی ایران را به وجود آورده‌اند، روستایی که سالانه بیش از پانصدهزار نفر بازدید کننده دارد.

شغل بیشتر مردم روستا زراعت، باغداری، دامداری و زنبورداری است و تقریبا توانسته‌اند بافت روستا را دست نخورده نگاه دارند، با ستون های کنده کاری شده و درهای چوبی خاص این روستا.

بافت تاریخی روستا با همکاری اهالی تقریبا سالم مانده است، اما جدا از ویژگی‌های یک روستای پلکانی و جذابیت دیدن حیاط‌هایی که پشت بام همسایه پایین دستی هستند، بنه‌گاه یا بناگاه‌ها، هفت خانه قدیمی ویژه در میان کوچه‌های سنگفرش روستا هستند. سقف‌های هرمی چهار وجهی که با الوار قطور روی چهار ستون چوبی با سر ستون‌های حکاکی شده و منقوض سوار هستند، از جمله دیدنی‌های اشتبین به شمار می‌روند.

اشتبین ، شمالی‌ترین نقطه آذربایجان‌شرقی

دلیل نامگذاری روستای اشتبین

به عقده برخی کارشناسان این روستا از ترکیب سه روستای همجوار به نامهای «هراس»، «جعفرآباد» و «سیاوشان» تشکیل شده و از این رو «اوشتبین» مرکب از دو کلمه «اوش» به معنی عدد سه و «تبین» به معنی طایفه در زبان تاتی تشکیل شده است.

همچنین عقیده اکثریت مردم این روستا این است که چون روستا در میان سه کوه بلند واقع شده است، نام روستا از ترکیب دو کلمه «اوش» به معنی عدد سه و «بیین» به معنی میان گرفته شده است.

از مشاهیر این روستا می توان از مرحوم سید ابوالقاسم نباتی نام برد که از موقعیت والایی در ادبیات فارسی و ترکی برخوردار است. او را می توان خلف راستین خواجه حافظ و عمرخیام دانست. جمع اشعار به جای مانده از وی بیش از پنجاه هزار بیت است که تقریبا نصف آن به فارسی و نصف دیگر آن به ترکی است.

اشتبین ، شمالی‌ترین نقطه آذربایجان‌شرقی

روستای اشتبین، محل نگه داری کتاب تاریخ نادری

روستای اشتبین یکی از معدود روستاهای استان آذربایجان شرقی است که ده ها  کتاب و آثار تاریخی از جمله کتاب تاریخ نادری در بین مردم روستا نگه داری می شود. نکته جالب این است که مردم این روستا نسبت به حفظ آثار هنرمندان خود در روستا حساسیت خاصی دارند و سعی می کنند که این آثار را خودشان نگه داری کنند.

در زمینه کتاب تاریخ نادری نیز می توان به این نکته اشاره کرد که این کتاب در حوالی سال ۱۲۳۱ توسط مشهدی محمدعلی نوشته شده است.

اشتبین ، شمالی‌ترین نقطه آذربایجان‌شرقی

قبرستان اشتبین، قبرستانی با سنگ نبشته های ۸۰۰ ساله

در قبرستان روستای اشتبین، سنگ نبشته هایی مشاهده می شود که مربوط به ۸۰۰ سال قبل است ولی متاسفانه به خاطر سوء مدیریت این سنگ نبشته ها ، شکسته هایی از این آثار بر زمین قبرستان پراکنده شده است.

همچنین در بین دیگر آثار تاریخی موجود در این روستا می توان به تعدادی از سنگ درب خانه های روستایی اشاره کرد که یکی از آن ها را مربوط به دوران سلطنت سلطان محمد خدابنده دانسته اند.

از عناصر معماری خاص این روستا می توان «بالگون» یا همان بالکن و یا به گویش خود روستاییان «آرتیرما» را نام برد که فضایی بیرون آمده از بنا است و بر روی معابر قرار گرفته و بر اساس شرایط اقلیمی این منطقه مورد استفاده روستاییان قرار می گیرد.

این عنصر از دو جهت باعث آسایش بیشتر اهالی می شود: اول اینکه جلوی تابش زیاد آفتاب تیز تابستان را به درون اتاقها می گیرد و دوم اینکه فضای بادگیر و نسبتا خنکی است که در تابستان مورد استفاده قرار می گیرد.

اللهم عجل لولیک الفرج

چهارشنبه 14 اسفند 1392  8:50 AM
تشکرات از این پست
siryahya
دسترسی سریع به انجمن ها