0

راهنمای مسافرت به بوشهر

 
lindhfvhidld
lindhfvhidld
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : فروردین 1391 
تعداد پست ها : 3872
محل سکونت : بوشهر

راهنمای مسافرت به بوشهر

استان بوشهر از استان های جنوبی ایران است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. این استان از شمال به استان خوزستان و قسمتی از کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به خلیج فارس و قسمتی از استان هرمزگان، از شرق به استان فارس و از غرب به خلیج فارس محدود است. استان بوشهر با خلیج فارس بیش از ۶۰۰ کیلومتر مرز دریایی دارد و از اهمیت راهبردی و اقتصادی برخوردار است. اواخر پاییز، زمستان و اوایل بهار بهترین زمان برای سفر به بوشهر است.

 

 

 

عمارت ملک

 

این عمارت تاریخی و زیبا که در فلکه بهمنی قرار دارد در دوره قاجاریه به دستور ملک التجار ـ یکی از بازرگانان بزرگ توسط معماران فرانسوی با مصالح محلی ساخته شد. ملک التجار در یکی از سفرهای تجاری خود به شهر پاریس و ملاقات با یک فرانسوی، شیفته خانه او شد. سپس با استخدام معمار آن بنا و با افزودن خواسته های خود، این ساختمان باشکوه را ساخت. در حال حاضر این عمارت مالک خصوصی دارد و امکان بازدید تنها با هماهنگی مالکان صورت می گیرد.

 

 

 

مدرسه تاریخی سعادت

 

این مدرسه در سال ۱۲۷۸ خورشیدی، به سبک نوین آموزشی به دستور احمد خان دریابیگی حکمران وقت بوشهر تاسیس شد که از نظر تاریخی مادر مدارس جنوب ایران است. مدرسه سعادت در خیابان نمازجمعه ـ بعد از تأمین اجتماعی قرار دارد و در ساعات اداری می توانید آن را ببینید.

 

مدرسه گلستان

 

ساختمان اصلی مدرسه گلستان با قدمتی در حدود ۲۰۰ سال در واقع جزو اولین بناهای بافت قدیم بوشهر است که توسط انگلیسی ها ساخته شده و به «ارگ» معروف است. این بنا در ابتدا محل حکمرانی شیخ نصر دست نشانده انگلیسی ها بود و سپس تبدیل به اداره پست و تلگراف می شود. بعد از مدتی ساختمان متروک شد تا اینکه در سال ۱۳۱۸ مدرسه گلستان تاسیس می شود. این مدرسه در خیابان گمرک، بعد از ساختمان اداری گمرک، روبه روی عمارت حاج رئیس قرار دارد و مانند مدرسه سعادت تنها بازدید از آن در ساعت اداری امکان پذیر است.

 

 

 

عمارت حاج رئیس

 

این بنای ارزشمند و مرتفع و عظیم، بر فراز تپه ای کم ارتفاع در فاصله شش متری آب دریا قرار گرفته است. این عمارت حدوداً، ۱۵۰ سال پیش توسط یکی از بزرگ ترین تجار بوشهری در دوره قاجار به نام حاج عبدالرسول طالبی ملقب به رئیس تجار و معروف به حاج رئیس احداث شده است. این عمارت نیز خیابان گمرک، بعد از ساختمان اداری گمرک واقع شده و در ساعات اداری می توانید آن را ببینید.

 

 

 

آب انبار قوام

 

ساختمان «آب انبار قوام» در غرب شهر بوشهر و کنار دریا قرار دارد. این آب انبار (برکه) ۱۵۰ سال پیش در زمان قاجاریه ساخته شده است. آب انبار قوام سال هاست که توسط بخش خصوصی به سفره خانه سنتی قوام تبدیل شده و ساعات کاری آن هم مانند هر رستوران دیگری است. غذا خوردن در آن را حتما به شما پیشنهاد می کنیم چرا که هم غذاهای خوشمزه ای دارد به وی ژه غذاهای دریایی و محلی و هم تجربه بی نظیری را برایتان رقم می زند. آب انبار قوام در خیابان ساحلی، بعد از تربیت بدنی است.

 

مسجد توحید

 

مسجد توحید (مسجد برازجانی ها)؛ از قدیمی ترین مساجد بوشهر است که بنای درخور توجهی دارد و در خیابان امام خمینی قرار گرفته است.

 

پارک ساحلی آب شیرین کن

 

پارک های ساحلی در شهرهایی که رودخانه دارند یا دریا یکی از بهترین تفریحگاه های مردم است. پارک ساحلی آب شیرین کن یکی از پارک های آبی بوشهر است که در خیابان بهمنی، خیابان دانشگاه خلیج قرار دارد. یک قسمت از این پارک جزو منطقه نظامی است ولی با این حال بازدید از آن امکان پذیر است. در این پارک رستوران و کافی شاپی نیز دایر است.

 

 

 

ریشهر

 

ساحل ریشهر هم یکی از زیباترین ساحل های جنوب است که در خیابان های بهمنی، سبزآباد و ریشهر امتداد دارد.

 

بافت تاریخی بوشهر

 

بافت تاریخی بوشهر یکی از بافت های تاریخی شهرهای جنوبی است که طرفداران زیادی دارد و کم و بیش دست نخورده باقی مانده است. این بافت در محدوده مرکز شهر و کوچه های منتهی به خیابان های ششم بهمن و گمرک است. در بافت تاریخی بوشهر، عمارت ها و خانه های متعددی دیده می شود که تقریباً همگی در تملک خانواده های معمولی بوشهری هستند و برای بازدید از آنها صرفا نیاز به اجازه صاحبخانه است.

 

 

 

پارک شغاب

 

پارک شغاب از جمله پارک های تاریخی است که در زیر خاک خود آثار مربوط به دوره ایلامیان را دارد. در حال حاضر از این محوطه تاریخی به عنوان پارک استفاده می شود. این پارک در خیابان بهمنی، خیابان ساحلی روبه روی بیمارستان نیروی هوایی قرار گرفته است.

 

اسکله جفره

 

یکی دیگر از تفریحات مردم در شهرهای ساحلی اسکله ها هستند. اسکله جفره در فلکه رئیس علی دلواری، ابتدای خیابان ساحلی و اسکله جلالی در خیابان بهمنی، خیابان ساحلی قرار دارند .

 

 

 

قبر جنرال

 

قبر جنرال که تلفظ محلی عبارت «قبر ژنرال» است، نام آرامگاه یک ژنرال انگلیسی در بندر بوشهر واقع در محله سنگی است که مدفن یکی از فرماندهان ارتش انگلستان است که در لشکرکشی بریتانیا به جنوب ایران، در واقعه هرات در سال ۱۸۵۶ میلادی به دست نیروهای ایرانی کشته شد.

 

محوطه این مقبره که تا سال گذشته به صورت باغی از درختان محلی بود ، توسط شهرداری بندر بوشهر تبدیل به پارک شد. همچنین مدفن ۳۵ تن از سربازان انگلیسی است که در آن جنگ کشته شدند. اگر می خواهید این قبر را ببینید باید به خیابان سنگی، خیابان توحید، کوچه شبنم۳ بروید.

 

 

 

گورستان انگلیسی ها

 

اطراف این گورستان کاملاً دیوارکشی شده و در آن هم قفل است و برای بازدید از آن باید با اداره میراث فرهنگی هماهنگ کرد. هرچند بخش اعظمی از این محوطه را مجتمع مسکونی ساخته اند اما نشانی اش در خیابان بهمنی، فلکه رفاه، جنب سینماست.

 

مرقد شیخ حسین چاه کوتاهی مزار

 

شیخ حسین چاه کوتاهی، معروف به شیخ حسین خان، ملقب به «سالار اسلام» از فعالان جنبش جنوب ایران و فرماندهان نیروهای تنگستان در برابر هجوم بریتانیا در جنگ جهانی اول و از همرزمان نزدیک رئیس علی دلواری بود. مقبره زنده یاد منوچهر آتشی شاعر معاصر نیز در این مکان قرار دارد. این آرامگاه نیز در خیابان سبزآباد قرار گرفته است.

 

پارک کلیسای ظهور مسیح

 

کلیسای ظهور مسیح در خیابان ششم بهمن، مربوط به زمان تاسیس کمپانی هند خاوری یعنی اوایل سده ۱۹ میلادی است. این کلیسای کوچک در جوار ساختمان کنسولگری سابق انگلیس و اداره دارایی پیشین بوشهر قرار دارد. کلیسای بوشهر به کلیسای ارامنه معروف است، در این کلیسا همیشه بسته است.

 

کجا بمانیم؟

 

هتل سه ستاره جهانگردی دلوار، هتل آپارتمان سه ستاره پاسارگاد و هتل آپارتمان آسمان از اقامتگاه هایی است که در شهر بوشهر وجود دارد.

 

چی بخریم؟

 

گبه و گلیم از صنایع بوشهر و جزو سوغات بوشهر است. خرما، حلوای مسقطی، ارده، حلوا راشی، حلوای سنگک، خارک پخته، انواع ماهی و میگو، عروسک ها و کالاهایی تزئینی صدفی و انواع حصیر ها و سبد های بافته شده از برگ درخت نخل نیز از سوغاتی های استان بوشهر است.

 

 

 

چطور برویم؟

 

فاصله تهران تا بوشهر۱۲۲۸ کیلومتر است. پیمودن این راه طولانی با اتومیبل شخصی و اتوبوس کار راحتی نیست هرچند که دیدنی های مسیر جذابیت خودش را دارد اما بهترین راه سفر به بوشهر از تهران راه هوایی است که با حدود یک ساعت و نیم پرواز از تهران به بوشهر می رسید. این استان ریل راه آهن هم ندارد

سه شنبه 13 اسفند 1392  4:02 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها