0

امام زمان کیست و مفهوم امام زمان چیست ؟

 
fateme74
fateme74
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : تیر 1392 
تعداد پست ها : 3243
محل سکونت : خراسان جنوبی

امام زمان کیست و مفهوم امام زمان چیست ؟

امام زمان کیست و مفهوم امام زمان چیست ؟

بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

امام زمان کیست و مفهوم امام زمان چیست ؟

اینکه انسانی بیش از هزار سال عمر کند و صاحب زمان و حرکت باشد ، و امام عصر باشد ، مفهومیست که مورد غفلت قرار گرفته است !

زمان یا تایم سه حالت دارد :

زمان اول : زمان فیزیکی یا زمان طبیعی که زمانیست که با سیکل و چرخه و پروسه تعریف میشود .زمان فیزیکی زمانیست بر اساس تغییرات صورت فلکی و.چرخه ی شب و روز ، زمان مکانیکی و دیجیتالیست .. ، در اصل این زمان مداری و دایره ایست و ابتدا و انتها دارن … 

به فرض مثال : زمان گرده افشانی ، زمان فصول و هر ۲۴ ساعت که یک شبانه روز نامیده میشود …

زمان دوم : زمان متافیزیکی یا زمان ما بعد الطبیعه ، زمانیست که صورت فلسفی دارد ، علمی نیست بلکه خردگرایانه و راسیونالیستیک است ، عملکرد ذهن است نه حواس .به فرض مثال ، گفتمان یا بحث یا Discourse ابن سینا با وجود اینکه سالیان سال میگذرد ، هم اکنون نیز از دیدگاه های انسانهای امروزی جلوتر است ، همچنین ارسطو و امثال ایشان … به این زمان زمان فلسفی یا زمان معرفتی میگویند که عملکرد ذهن و فرآیند تفکر مد نظر است …

در یک خانواده ، یک فرد هفتاد ساله با یک کودک ، با اینکه در یک زمان فیزیکی و حسی قرار دارند اما از لحاظ نگرش و دیدگاه ، با هم تفاوت های زیادی دارند .

تعریف دهر میرداماد و حرکت جوهری ملاصدرا در این طبقه جا میگیرد .

زمان سوم : زمان ترنس فیزیکی یا ماوراءالطبیعه ، که کانونش حس و حواس و ذهن نیست ، بلکه دل و قلب است و شهودیست .

حصولی نیست بلکه حضوریست . البته مومنین به غیب ایمان قلبی دارند ( یومنون بالغیب ) 

حکمت شهودی با تفکر فلسفی و علمی و حواسی متفاوت است .

در زمان اول ، حرکت چرخه ای و سیکلیک است ، در زمان دوم حرکت سینوسی ست و در زمان زمان نه چرخه وسیکل است و نه سینوس بلکه ، حرکت ثابت و خطی ست ( خط عمودی ) .

مثالی از سینوسی بودن زمان دوم میاورم ، فرض کنید که دو شخص در یک زمان حالت های متفاوتی دارند ، یکی آماده برای کاری سنگین و بزرگ و دیگری خموده و کسل ، این موج سینوسی هم در یکزمان در افراد مختلف قابل دیدن است و هم در وجود خود شخص به تنهایی ! 

امام زمان و مفهوم آخرالزمان تبیین و انطباق هر سه مورد گفته شده است یعنی زمان فیزیکی و فلسفی و ترنس فیزیکی هر سه با هم تلفیق میشوند و کسی که بتواند بر هر سه این گزاره ها مسلط و محیط باشد ، امام زمان نام میگیرد .

ریشه ی زمان پایه اش در حرکت است ، اگر حرکتی نباشد زمانی نداریم ، امام زمان و کسی که صاحب زمان است یعنی صاحب حرکت است ، حرکتی که تمدن و عصر می سازد ( امام عصر ) 

فشردگی زمان و تراکم زمان و انبساط زمان هم سه مقوله ای هستند که به آن میپردازیم .

حتما در ویدئوهای خانگی دیده اید که برروی یک نوار ویدئویی میشود دوساعت ضبط کرد یا چهار ساعت یا شش ساعت ، در اصل فشرده میکند !! پست مدرن به گزاره هایی از زمان فشرده دست پیدا کرده ولی در حوزه ی فلسفی زمان هنوز در حال کندوکاو است ، که نمونه اش فیلم معروف ماتریکس می باشد !!

که در این فیلم نمونه هایی از تراکم زمان و فشردگی زمان و انبساط زمان را شاهد هستیم!

در فیلم ماتریکس زمانی که گلوله شلیک میشود ، یعنی سرعت فیزیکی و طبیعی و حسی قرار است رخ دهد ، میبینیم که تسلط خاصی بر زمان از سمت بازیگر به نمایش در میآید که قادر است زمان را کنترل کند و گلوله رو بی اثر کند !

این یکی از کوچکترین مفاهیمی ست که در مفهوم امام زمان ، یعنی امامی که زمان در تسخیرش است ، جا دارد !

برای انسانی که هزار سال بیشتر عمر میکند ، صرف نظر از قضیه ی ماورائی و حوزه ی ایمانی آن ، این مفاهیم در تسخیرش است : زمان فشرده و حرکت منبسط حرکت فشرده و زمان منبسط !!

پس امام زمان قادر است در حوزه ی متافیزیکی و ترنس فیزیکی ، زمان را به تسخیر خودش در آورد ولی خودش خارج از پروسه ی حرکتی این عالم نیست !!

پس بر زمان اشراف کامل دارد …و میتواند زمان را به سمت مورد نظر متمایل کند و سوق دهد !!

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

سه شنبه 13 اسفند 1392  12:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها