0

آشنائی با چهارشنبه سوری

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

آشنائی با چهارشنبه سوری


یکی از آیین‌های سالانه ایرانیان چهارشنبه سوری یا به عبارتی دیگر چارشنبه‌سوری است.ایرانیان آخرین سه‌شنبه سال خورشیدی را با بر افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می‌روند.
چهارشنبه سوری، یک جشن بهاری است که پیش از رسیدن نوروز برگزار می‌شود. مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برگزار می‌کنند که ریشه‌اش به قرن‌ها پیش باز می‌گردد.
مراسم ویژه آن در شب چهارشنبه صورت می‌گیرد برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن نیز بچه‌ها آتش‌های بزرگ می‌افروزند و از روی آن می‌پرند و ترانه (سرخی تو از من، زردی من از تو) می‌خوانند. ظاهرا مراسم چهارشنبه سوری برگرفته از آیین‌های کهن ایرانیان است که همچنان در میان آنها و با اشکال دیگر در میان باقی بازماندگان اقوام آریایی رواج دارد.
اما دکتر کورش نیکنام موبد زرتشتی و پژوهشگر در آداب و سنن ایران باستان، عقیده دارد که چهارشنبه سوری هیچ ارتباطی با ایران باستان و زرتشتیان ندارد.
در ایران باستان 7 روز هفته نداشتیم. در ایران کهن هر یک از 30 روز ماه، نامی ویژه دارد، که نام فرشتگان است. شنبه و یکشنبه و... بعد از تسلط اسلام به فرهنگ ایران وارد شد.
بنابراین اینکه ما شب چهارشنبه‌ای را جشن بگیریم (چون چهارشنبه در فرهنگ عرب روز نحس هفته بوده) خودش گویای این هست که چهارشنبه سوری بعد از اسلام در ایران مرسوم شد.
برای ما سال ۳۶۰ روز بوده با ۵ روز اضافه (یا هر 4 سال ۶ روز اضافه). ما در این 5 روز آتش روشن می‌کردیم تا روح نیاکانمان را به خانه هایمان دعوت کنیم.بنابراین، این آتش چهارشنبه سوری بازمانده آن آتش افروزی ۵ روز آخر سال در ایران باستان است و زرتشتیان به احتمال زیاد برای اینکه این سنت از بین نرود،  نحسی چهارشنبه را بهانه کردند و این جشن را با اعتقاد اعراب منطبق کردند و شد چهارشنبه سوری.
در ایران رسم است که پیش از پریدن آفتاب، هر خانواده بوته‌های خار و گزنی را که از پیش فراهم کرده اند روی بام یا زمین حیاط خانه یا در گذرگاه در 3 یا 5 یا 7 گله کپه می‌کنند. با غروب آفتاب و نیم تاریک شدن آسمان، زن و مرد و پیر و جوان گرد هم جمع می‌شوند و بوته‌ها را آتش می‌زنند.
در این هنگام از بزرگ تا کوچک هر کدام 3 بار از روی بوته‌های افروخته می‌پرند، تا مگر ضعف و زردی ناشی از بیماری و غم و محنت را از خود بزدایند و سلامت و سرخی و شادی به هستی خود بخشند.
مردم در حال پریدن از روی آتش این ترانه‌ را می‌خوانند: زردی من از تو، سرخی تو از من همچنین دختران آرزومند، قاشقی با کاسه‌ای مسین برمی دارند و شب هنگام در کوچه و گذر راه می‌افتند و در برابر 7 خانه می‌ایستند و بی‌آنکه حرفی بزنند پی در پی قاشق را بر کاسه می‌زنند.
صاحب خانه که می‌داند قاشق زنان نذر و حاجتی دارند، شیرینی یا آجیل، برنج یا بنشن یا مبلغی پول در کاسه‌های آنان می‌گذارد. اگر قاشق زنان در قاشق زنی چیزی به دست نیاورند، از برآمدن آرزو و حاجت خود ناامید خواهند شد. گاه مردان به ویژه جوانان، چادری بر سر می‌اندازند و برای خوشمزگی و تمسخر به قاشق زنی در خانه‌های دوست و آشنا خود می‌روند.
این در حالی‌است که یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهد که تمامی آیین‌ها و یادمان‌هایی که مردم ایران در هنگامه گوناگون بر پا می‌داشتند و بخشی از آنها همچنان در فرهنگ این سرزمین پایدار شده است، با منش، اخلاق و خرد نیاکان ما در آمیخته بود و در همه آنها، اعتقاد به پروردگار، امید به زندگی، نبرد با اهریمنان و مرگ‌پرستان، در قالب نمادها،  نمایش‌ها و آیین‌های گوناگون نمایشی گنجانده شده بود.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

یک شنبه 11 اسفند 1392  10:09 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:آشنائی با چهارشنبه سوری

 

چهارشنبه سوری و آیین چهارشنبه سوری

یکی از آداب به جای مانده از عهد باستان، جشن چهارشنبه سوری است. این مراسم ارمغانی برای به جلوه در آوردن نوروز است. هر ساله در آخرین شب چهار شنبه سال کهنه، آتش افروزی برگزار می شود. از برنامه های ویژه این شب تهیه آجیل مخصوص، فالگوش ایستادن، کوزه شکستن، قاشق زنی رفتن و...می باشد.

در هنگام پریدن از روی کوپه های آتش می گویند: سرخی تو از من، زردی من از تو، در واقع شخص زردی خود را که نشانی از غم و بیماری دارد به آتش می سپارد و سرخی آتش را که نشان سلامت و شادمانی است، از او می گیرد.

در ایران باستان، در شب چهارشنبه سوری، از سه کوپه آتش به نام آسمان، آذر و آبان می پریدند که بعدها به هفت کوپه افزایش پیدا کرد و به نام هفت امشاسبندان از روی آن ها می پریدند. پس از پایان آتش افروزی، خاکستر آن را جمع می کردند و از خانه بیرون می بردند و کنار دیوار می ریختند. آجیل مشکل گشای چهارشنبه سوری نیز می بایست از هفت نوع میوه خشک(به نام هفت امشاسپند) تهیه می شد.

چهارشنبه سوری, جشن چهارشنبه سوری, عکس جشن چهارشنبه سوری


چهارشنبه سوری/ آیین چهارشنبه سوری

معنی چهارشنبه سوری

سور به معنی شادی و جشن، سرخ رنگ و نیز به معنی بارو و شهر و بام بلند و دیوار دور شهر آمده است. ناصر خسرو قبادیانی در شعر خود سور را به معنای سرخی بیان کرده است:

در سور جهان شدم و لیکن بس لاغر بازگشتم از سور
زین سور زمن بی تبر رفت اسکندر و اردشیر و شاپور


و اما فرخی یزدی سور را به مفهوم جشن و شادی گرفته و می گوید:

نیکو مثلی است شاها دستور بز را چه به انجمن کشند و چه به سور

و منظور از چهارشنبه سوری، یعنی جشن و شادی و سرور درچهارشنبه آخر سال .

چهارشنبه سوری, جشن چهارشنبه سوری, عکس جشن چهارشنبه سوری

پیشینه چهارشنبه سوری:

در مورد بنیاد چهارشنبه سوری، روایاتی نقل شده است که در اینجا به آن ها اشاره می کنیم:

1. گروهی چهارشنبه آخر سال را نحس دانسته اند، بخصوص اعراب که ایرانیان جهت عدم پیروی از باور اعراب در نحسی این روز، چهارشنبه آخر سال را جشن گرفته و به شادی پرداختند.


2. گروهی دیگر این روز را به قیام مختار ثقفی ربط می دهند، و می گویند: پس از شهادت امام حسین(ع) مختار ثقفی، به خونخواهی امام قیام کرد و برای اعلام زمان قیام به یارانش، با آتش روی بام ها خبر داد و چون با این خبر قیام آغاز گردید، به پیروزی رسید؛ این رسم از آن زمان بجا مانده است و مردم هر ساله به یاد آن پیروزی جشن می گیرند.


3. دسته ای دیگر چنین معتقدند که: ایرانیان روزهای شنبه و یکشنبه و... را نداشتند هر یک از دوازده ماه نزد آنان بی کم و کاست سی روز بود و هر روز به نامی خوانده می شد که متعلق به امشاسبندان، ایزدان و خدا بود. به کار بردن ایام هفته مثل چهارشنبه مربوط به اعراب است و برای آنان نحسی قائل بودند، بنابراین برای فرار از نحسی آن در این روز بخصوص چهارشنبه آخر سال آتش می افروختند تا رفع شر و بلا شود.

 


4. برخی دیگر چهارشنبه سوری را با سالروز کشتن سیاوش یکی دانسته اند و در شاهنامه فردوسی گذشتن سیاوش از خرمن آتش به منظور برائت از اتهام و اثبات بی گناهی وی چنین آمده است:

سیاوش سپر را بدانسان بتاخت تو گفتی که اسبش به آتش بساخت

زهر سوزبانه هی برکشید کسی خود و اسب و سیاوش ندید

زآتش برون آمد آزاد مرد همی لبان پر زخنده، برخ همچو ورد


بنابراین مراسم چهارشنبه سوری یادبود عبور سیاوش از آتش است و مردم چنین روزی را جشن می گیرند.


سیاوش در پایان سال ثابت 1013 قمری/ 713 تاریخ مبنا که برابر با روز چهارشنبه بود، به دستور افراسیاب کشته شد و یک روز پس از کشته شدن سیاوش فرزند وی کیخسرو در روز پنجشنبه یکم فروردین ماه ثابت سال 1013 ق.م/ 714 در توران متولد می شود و چون در آیین زرتشتی مراسم سوگواری رثای مردگان جایز نیست پارسیان زرتشتی در آخرین شب چهارشنبه پایان سال از آتش می گذشتند تا خاطره سیاوش به منظور دفاع از عفت و پاکدامنی جاودان باقی بماند.

چهارشنبه سوری, جشن چهارشنبه سوری, عکس جشن چهارشنبه سوری

5. عقیده دیگر چهارشنبه سوری را با مراسم شب یلدا مربوط می دانند. آتش روشن کردن در چهارشنبه سوری در واقع نوعی کمک به گرم شدن خورشید به حساب می آید. در واقع جادوی گرم کردن خورشید است. با پریدن از روی آتش تمام سرمای مرگ آور زمستان از ما دور می شود و شادابی و سرزندگی در ما آغاز می شود.

سرخی آتش را می خواهیم که از آن ما باشد تا حیات دوباره پیدا کنیم، همانگونه که حاجی فیروز با چهره سیاه (نماد دنیای مردگان) و لباس سرخ(نماد زندگی و حیات مجدد) نمایان می گردد.

درچهارشنبه سوری از آتش می پریم تا این مرگ را به زمستان بسپاریم و حیات بهاری پیدا کنیم. همانطور که سبزه سبز کردن نوعی تشویق و تحریک طبیعت به از سر گرفتن زندگی و رد و رویش گیاهان است، مراسم چهارشنبه سوری هم نو عی تشویق خورشید گرم شدن است.


آیین های چهارشنبه سوری با تفاوت هایی اندک در اغلب نقاط کشورمان برگزار می شود. مهمترین این برنامه ها فراهم آوردن کوپه های آتش است که از ساقه های خشک برنج، یا خار و هیزم خشک تهیه می گردد. پس از تهیه سه یا پنج یا هفت کوپه آتش، به ترتیب از روی آن می پرند و همگی با هم می گویند: (زردی من از تو، سرخی تو از من).


ارمنیان ایران درشب(سن سیمون) که پذیرفته شدن سیمون از طرف حضرت مسیح(ع) است، برنامه ای مشابه چهارشنبه سوری دارند و آن شب را جشن می گیرند. یا در کشور ترکیه مراسمی به نام (اودگچه سی) و یا در یونان مراسم عید (سن ژان) و مراسم درندز، ارامنه ایران که در چهاردهم فوریه(25 بهمن) برگزار می گردد. خیلی نزدیک به آتش بازیهایی است که در شب چهارشنبه سوری در ایران برگزار می گردد. این مراسم نزدیک به هم نشان از احترامی است که تمدن های مختلف نسبت به آتش قائل بودند.

همانطور که گفته شد مراسم چهارشنبه آخر سال فقط یک جشن ساده و بدون خطر است پس از همه ایرانیان عزیزی که قصد برپا کردن این مراسم سنتی را در چهارشنبه آخر سال دارند خواهشمندیم از وسایلی که آتش زا و خطرناک هستند به هیچ وجه استفاده نکنند که خدای ناکرده شیرینی نوروز و سال جدید را به تلخی تبدیل نکنند

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

چهارشنبه 21 اسفند 1392  2:52 PM
تشکرات از این پست
sadeghmahdian
sadeghmahdian
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 359
محل سکونت : کرمان
چهارشنبه 21 اسفند 1392  2:59 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1
دسترسی سریع به انجمن ها