0

موعد آزادی دومین قسط پول نفت ایران

 
arseyfi
arseyfi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1392 
تعداد پست ها : 6672
محل سکونت : مرکزی

موعد آزادی دومین قسط پول نفت ایران

دومین قسط از 4.2 میلیارد دلار پول نفت ایران که طرف غربی بر اساس توافق ژنو متعهد به آزادسازی آن شده است قرار است امروز اول مارس در دسترس این کشور قرار گیرد.
 

گروه 5+1 در توافق هسته ای ژنو متعهد شده است 4.2 میلیارد دلار از دارایی نفتی ایران را که در بانک های خارجی انباشته شده است در دسترس ایران قرار دهد. 

بر اساس سازوکار اجرایی تعیین شده قرار است این رقم طی 8 مرحله در اختیار ایران قرار گیرد که نخستین قسط به مبلغ 550 میلیون دلار در روز سوم فوریه از حساب های بانک مرکزی ایران در ژاپن برداشت شد و در دسترس ایران قرار گرفت.

بر اساس برنامه زمان بندی،‌ امروز اول مارس باید 450 میلیون دلار دیگر از دارایی های محدود شده ایران آزاد شود و در اختیار این کشور قرار گیرد.در عین حال امروز برابر با تعطیلات آخر هفته در بازار جهانی است و بر این اساس ممکن است پول نفت ایران با تاخیر دو روزه یعنی دوشنبه پرداخت شود. 

منابع غیر رسمی اعلام کرده اند این مبلغ از محل پول نفت صادراتی ایران به کره جنوبی برداشت خواهد شد و 6 روز دیگر یعنی 7 مارس نیز مبلغ 550 میلیون دلار دیگر آزاد خواهد شد.آزاد شدن دارایی های نفتی ایران بر اساس این برنامه به تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر عمل ایران به تعهدات خود و پیشرفت کار تبدیل اورانیوم 20 درصد منوط شده است.

 

یک شنبه 11 اسفند 1392  8:32 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها