0

کسب درآمد پیامبران دروغین در زیمبابوه

 
yarabyarabyarab
yarabyarabyarab
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : مرداد 1390 
تعداد پست ها : 3539
محل سکونت : قزوین

کسب درآمد پیامبران دروغین در زیمبابوه

 واعظان جوان و دارای کاریزما در زیمبابوه، مدعی قدرت های معنوی و «پیامبر گونه» هستند. آنها به این وسیله مردم را فریب داده و به بهانه درمان بیماری های جسمی یا پولدار شدن برای خود مشتریان تازه ای کسب می کنند و از همین راه ثروت های کلانی به دست می آورند.

فقر و محرومیت حاکم بر کشور نیز مردم را مجبور می کند تا به سوی این «انجیل به دستان مبشر رفاه» رفته و از آنها طلب کمک کنند. افرادی که به دلیل نشان دادن برخی «معجزات»، ثروتمندان و مشاهیر را هم به خانه هایشان می کشانند. به گونه ای که حتی وزرا و مسوولان دولتی نیز گاه جزو مشتری های پر و پا قرص  آنها می شوند.

«انجیل رفاه» عنوان جنبشی بود که در دهه پنجاه قرن گذشته خود را در آمریکا نشان داد. پیروان این جریان معتقد بودند پیروی مردم از کلیسا موجب رفاه اقتصادی و مادی آنها شده و بیماران را شفا می دهد. به باور آنها عبادت خداوند موجب ثروتمندی فقرا می شود.

ایمانوئل ماکاندیوا، بنیانگذار «کلیسای بین المللی خانواده متحد» یکی از همین واعظان جوان و دارای کاریزماست که طی سال های اخیر به شهرت زیادی دست یافته است. در مورد ادعاهای او مبنی بر داشتن «قدرت های پیامبرگونه» اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد. چندی پیش و در آستانه سال جدید میلادی او مدعی شد که پیش از زنده کردن مردگان «منتظر آموزه هایی از سوی خداوند» می شود.

وی تاکنون موفق شده است گروهی مومن درحدود 60 هزار نفر را برای اجرای مراسم مذهبی در روزهای یکشنبه گرد آورد. سال 2012 او توانسته بود برای برگزاری «روز قیامت» در هراره پایتخت زیمبابوه 100 هزار نفر را گرد آورد. این مراسم که هرگز تا به این حد انسان آنهم سیاه پوست در آن گرد نیامده بودند به «شب قیامت» معروف شد! در آن جا سیاستمداران مشهوری مانند ویبستر شامو وزیر رسانه ها و نماینده حزب حاکم «زانو – جبهه ملی» به رهبری رابرت موگابه رییس جمهور نیز شرکت داشت.

در این مراسم بود که وزیر شامو به گروهی هنرمند موسیقی به نام «ماهیندیری براذر» ملحق شد که در یک استادیوم ورزشی داشتند برنامه ای را اجرا می کردند. گودوین ویری، تحلیل گر مسایل اجتماعی اما به خبرگزاری آناتولی می گوید « رواج این جریان زیر سر دولت است». وی با اشاره به این نکته که کلیساها یکی از مراکز مهم قدرت است درمورد ادعاهای این واعظان انجیل رفاه تردید می کند.  گودوین می گوید: « هیچ تعجبی ندارد که سیاستمداران با این ها رفت و آمد داشته باشند زیرا می خواهند از آنها و حزب شان حمایت بیشتری صورت گیرد».

ماکاندیوا یک بار در صفحه مخصوص خود در فیسبوک نوشت: «بعضی تا آنجا گستاخی به خرج می دهند که در مورد پیامبر ماکاندیوا می گویند او حیله گر است یا اینکه درباره منبع قدرت او تردید می کنند، این روشی غیر قابل قبول است».

وی افزود: «بعد از اینکه من قدرت مسیح را از طریق شفای فوری و معجزات شگفت انگیز دیدم می توانم حال با اطمینان بگویم که پیامبر ماکاندیوا یک مردخدا و یک روحانی واقعی است بنابراین باید از سوی هر موجود بشری جدی گرفته شود. نه فقط به خاطر نیروهایش که معجزه آفرین و غیر عادی است بلکه به دلیل قدرت وعظ و سخندانی او که از جانب آسمان حرف می زند و همه را قانع می سازد».

در مقابل، منتقدان می گویند امثال این پیامبران خود خواسته و دروغین به اعتقادات مردم لطمه می زنند. کما اینکه رسانه ها نیز به منظور جلب مخاطبان خود داستان های شگفت انگیزی را با جزییات از اعمال و رفتار این ها روایت می کنند.

برخی از دوستان ماکاندیوا، که او را از سال ها پیش می شناسند وی را متهم می کنند که به این وسیله در پی غارت و چپاول مردم است و می خواهد اموال آنها را تصاحب کند. یکی از کشیشان کلیسایی در هراره چندی پیش این واعظان مدعی نبوت را تهدید کرد که در مقابل مردم آنها را رسوا خواهد کرد. وی گفته بود «دلیل رشد این پیامبران دروغین آن است که برخی از مردم برای کسب مال وارد دین می شوند یا به دنبال شهرت و ثروت هستند. این پیامبران دروغین شماره تلفن های مردم را می گیرند و بعد از آن ها سوءاستفاده می کنند. وی از رسانه ها خواست به جای داستان سازی پیرامون این پیامبران دروغین تحقیق کنند که چگونه مردم فریب این ها را می خورند یا اینها چه شیوه هایی را به کار می برند تا به شکلی عجیب به حساب های بانکی مردم دسترسی پیدا کنند.

صرف نظر از ماکاندیوا، چندی پیش رسانه ها از شخصی موسوم به رابرت گومبورا نام بردند که مدعی «رسالت آخر الزمان» شده بود و هم اکنون در انتظار محاکمه به خاطر تجاوز به شش راهبه است. به محض دستگیری این واعظ جوان، داستان های عاشقانه بسیاری نقل شد که بیشتر به رمان های پورنو شباهت داشت. در بعضی گزارش ها حرف های زنی نقل شدکه درباره او گفته بود: « او حق دارد چنین کند زیرا از ویژگی هایی برخوردار است که حتی زنان متاهل هم از آن خوششان می آید».

به هرحال، روشن نیست نهایت این داستان چه خواهد بود. آیا کلیسای زیمبابوه قادر خواهد بود با این پیامبران دروغین برخورد کرده یا اینکه به دلیل بازار پررونقی که دارند روز به روز بر تعداد این واعظان جوان افزوده خواهد شد. تنها نکته ای که روشن است اینکه تا زمانی که مردم از دین به دنبال اشباع اهداف آنی خود باشند یا بخواهند از طریق آن به پاداش های مادی دست یابند زمینه برای کسب و کار این گونه واعظان فراهم خواهد بود.
 

 

منتظران مهدی آگاه باشید!  

 

 حسین را منتظرانش کشتند...

چهارشنبه 16 بهمن 1392  10:29 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها