0

یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی فقط برای ۱۵ میلیون نفر!

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی فقط برای ۱۵ میلیون نفر!

 

اخبار,اخبار اقتصادی,افزایش یارانه نقدی دهکهای پایین

 

اخبار اقتصادی - گره هدفمندی یارانه ها کورتر میشود:
یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی فقط برای ۱۵ میلیون نفر!

در حالی که پیش از این تنها از حذف یک یا دو دهک در آمدی بالا برای دریافت یارانه نقدی خبر داده میشد و پیش از این خبر از افزایش یارانه نقدی دهکهای پایین شنیده شده بود؛ اکنون رئیس کمیسیون اقتصادی خبر از آن میدهد که نه تنها از افزایش یارانه نقدی هیچ گروهی خبری نیست؛ بلکه یارانه نقدی تنها به ۱۵ میلیون نفر باید تعلق بگیرد...

به گزارش تابناک  امروز ار سلان فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در حاشیه جلسه شورای گفتگوی در رابطه با تصمیمات کمیسیون تلفیق در خصوص تبصره هدفمندی یارانه ها اذعان کرده است که تصمیم کمیسیون تلفیق بر این است که پرداخت یارانه‌های نقدی به جامعه هدف شامل اقشار آسیب‌پذیر، کارگران، بیکاران، افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد و به طور کل قشر فقیر جامعه اختصاص یابد.

 وی گفته: بررسی‌های ما این است که یارانه نقدی به 15 میلیون نفر از جمعیت کشور پرداخت شود و کسانی که متقاضی دریافت یارانه نقدی هستند خود اظهاری کنند. نیاز نیست به همه آحاد مردم یارانه پرداخت شود،و مبلغ یارانه نقدی نیز از 45 هزار تومان افزایش نمی‌یابد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص افزایش قیمت سوخت نیز خاطرنشان کرده: قیمت حاملهای انرژی باید بر اساس الگوی مصرف تعیین شود به این معنا که افرادی که مصرف بیشتر دارند قیمت بالاتر و کم مصرفها قیمت کمتری بپردازند.

وی گفته: دولت اعلام کرده 3 ماه طول می کشد تا آیین نامه اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها تدوین شود و تأکید کرده است که به زودی این تصمیمات نهایی میشود.

اظهارات فتحی پور در حالی است که پیش از این سخنانی در خصوص افزایش یارانه نقدی برای دهکهای پایین درآمدی جامعه شنیده میشد و همچنین عنوان میشد که در سال آینده تنها ۱ یا دو دهک درآمدی بالا از دریافت یارانه نقدی محروم خواهند شد.

بر این اساس که غلامعلی جعفر‌زاده ایمن آبادی در‌باره جزئیات تبصره هدفمندی یارانه ها گفته بود: پیش‌بینی من این است که دولت حداقل یارانه یک تا دو دهک بالا را حذف می‌کند، زیرا با این کار، فرصت برایش فراهم می‌آید که یارانه دو تا سه دهک پایین را اضافه کند و احتمالا به ۴۵۵۰۰‌‌ ۵۵ یا ۶۰ هزار تومان افزایش یابد.

همچنین بارها پیش از این مسئولان اقتصادی دولت از جمله وزیر اقتصاد روحانی عنوان کرده بودند که روش پرداخت یارانه به شکلی فعلی که بر اساس مساوات است؛ به هیچ وجه عادلانه نیست و به شکل ضمنی و صریح اشاره کرده بودند که حمایت باید از اقشار ضعیف جامعه افزایش یابد.

اما اکنون سخنان فتحی پور حاکی از آن است که تنها به دو دهک درآمدی گویا قرار است که یارانه تعلق بگیرد و حذف الباقی دهک ها نیز به معنی افزایش یارانه این دو دهک نیست!

اما نکته دیگرری که در سخنان فتحی پور وجود دارد این است که نظر کمیسیون تلفیق این است که پرداخت یارانه نقدی باید به این ۱۵ میلیون نفر بر اساس خود اظهاری صورت بگیرد. فتحی پور گفته است:  پرداخت یارانه نقدی از طریق خود اظهاری بوده و دولت فرم‌هایی را در بین مردم توزیع کنند و اگر خوداظهاری خلاف واقع باشد جریمه‌ای برای افراد در نظر گرفته می‌شود.

سؤال اساسی که در اینجا باید پرسید این است که چگونه مجلس یا دولت قصد دارند مشخص سازند که خود اظهاری افراد صحیح بوده است یا نه؟ 


به عبارتی اگر دولت و مجلس ابزارهایی را برای تعیین دقیق اینکه کدام یک از افراد در کدام دهک درآمدی قرار دارند؛ در اختیار دارند؛ دیگر چه دلیلی بر خود اظهاری است و با وجود چنین ابزارهایی چرا هم‌اکنون دولت و مجلس اقدام به حذف دهک های پر درآمد از دریافت یارانه نقدی به شکل مستقیم نمیکنند؟

البته فتحی پور اذعان کرده است که این تصمیمات در راستای حمایت از تولید صورت گرفته است اما در حالی که تبصره هدفمندی دولت تنها نیمی از حق تولید را برای سال آینده در نظر آورده است؛ هنوز جای این سؤال باقی است که  حذف بیش از ۵۰ میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی آنگونه که فتحی پور خبر داده است؛ چه تاثیریدر حمایت از تولید خواهد داشت؟

این‌ها به این معنی است که گره هدفمندی یارانه ها در فاز دوم و در سال آینده از هم‌اکنون به گره ای کور تبدیل شده است و سرگیجه های دولت و مجلس و اظهارات متناقض فراوان در این خصوص منجر به آن شده است که افکار عمومی به شدت در خصوص تکلیف خود در برابر فاز دوم هدفمندی یارانه ها سردرگم و انگشت به دهان بماند.
اخبار اقتصادی - تابناک

 

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

سه شنبه 8 بهمن 1392  1:48 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها