0

چگونگی محاسبه نرخ تراکم در سال 93

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

چگونگی محاسبه نرخ تراکم در سال 93

 

اخبار ,اخبار اقتصادی,نرخ تراکم

 

اخبار اقتصادی - چگونگی محاسبه نرخ تراکم در سال 93

با تصویب لایحه افزایش امتیاز تراکم و تعرفه تغییر کاربری ساختمان و پارکینگ به طور میانگین 24 درصد به قیمت هر متر مربع تراکم در سطح مناطق شهرداری تهران اضافه شد.

به گزارش ایسنا، محمد سالاری - رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در توضیح مصوبه روز گذشته شورای شهر تهران ، اظهار داشت: لایحه مذکور حدود 2 ماه قبل به کمیسیون های شهرسازی و برنامه و بودجه ارسال شد که پس از تعاملات دو کمیسیون و بررسی های همه جانبه از سوی مشاورین کمیسیون ها نهایتا پیشنهاد شهردار تهران که تقاضای افرایش 55 درصدی قیمت تراکم را داشت، تعدیل و با 24 درصد افزایش قیمت تراکم موافقت شد.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران از جمله پیشنهادات و کارهای کارشناسی این کمیسیون را تعیین ضرایب مرغوبیت مناطق شهرداری تهران به تعداد بلوک های شهری دفترچه ارزش معاملاتی وزارت دارایی برشمرد و اضافه کرد: در کمیسیون شهرسازی به میزان 164 بلوک شهری ضرائب موقعیت و مرغوبیت محلات درنظر گرفته شد که این اقدام موجب می شود ارزش امتیاز تراکم محلات ضعیف و مرغوب هر منطقه با یک ضریب محاسبه نگردد ، چراکه در گذشته ساکنین محلات ضعیف مناطق از محاسبه یکسان عوارض تراکم ابراز نارضایتی می کردند.

سالاری درباره نحوه محاسبه عوارض تراکم ضرایب مرغوبیت محله گفت: در این فرمول قیمت هر متر مربع امتیاز تراکم، از ضریب موقعیت به تفکیک بلوک های دفترچه ارزش معاملاتی به اضافه یک، ضرب در 4.1 ارزش یک متر مربع اعیانی ساختمان به علاوه ارزش معاملاتی گرانترین گذر قابل دسترسی ضرب در ضریب ثابت 75درصد به دست می آید.

وی از دیگر نکات قابل توجه این مصوبه را عدم اخذ امتیاز از بافت های فرسوده و نیز اعطای تراکم پایه 180 درصد برای محور جنوب خیابان انقلاب و 120 درصد در محور شمال انقلاب عنوان کرد.

رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران همچنین اعلام کرد: سطوح کل راه پله‌ها و آسانسورها، مشروط به رعایت کامل استانداردهای مقررات ملی ساختمان در کلیه ساختمان‌های مسکونی و مختلط مسکونی و غیرمسکونی که صرفا جهت دسترسی به واحدهای مسکونی تعبیه می شوند، مشمول اخذ تعرفه ارزش تراکم مازاد بر تراکم پایه مالی نخواهند بود.

وی افزود: رایگان بودن تراکم در مناطق دارای بافت فرسوده از دیگر مزایای این مصوبه است که با امکان تسهیل گری احیا و نوسازی در بافت فرسوده، موضوع عدم پرداخت تراکم را حفظ کرده است.این مصوبه از ابتدای سال 93 قابل اجرا است و کسانیکه در سال 92 فرم اعلام عوارض دریافت کرده باشند تا انتهای فروردین ماه سال 93 مهلت پرداخت خواهند داشت.

اخبار اقتصادی - ایسنا

 

 

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

سه شنبه 8 بهمن 1392  1:46 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها