0

تعداد زوج داوران جشنواره می تواند برای برخی ها حق وتو ایجاد کند

 
mahdisafi
mahdisafi
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : فروردین 1389 
تعداد پست ها : 168
محل سکونت : تهران

تعداد زوج داوران جشنواره می تواند برای برخی ها حق وتو ایجاد کند

بهمنی اظهار داشت: می توان گمانه زنی هایی کرد که شاید مدیریت جشنواره بخواهد رای فرد آخر را در دست بگیرد.
حبیب الله بهمنی در گفت وگو با آوینی فیلم:

تعداد زوج داوران جشنواره می تواند برای برخی ها حق وتو ایجاد کند

بهمنی اظهار داشت: می توان گمانه زنی هایی کرد که شاید مدیریت جشنواره بخواهد رای فرد آخر را در دست بگیرد.

حبیب الله بهمنی کارگردان سینما در گفت و گو با خبرنگار آوینی فیلم با اشاره به برگزاری سی و دومین جشنواره فیلم فجر با بیان اینکه چون محصولات سینمایی آنی نیست‏ گفت: جشنواره فجر محصول دوره های گذشته است. یعنی در هر دوره ای جشنواره محصول یک یا چند ساله قبل است و در واقع یک برنامه ریزی و مدیریت سینمایی محسوب می شود و بر همین اساس می توان گفت که آثار حاضر در جشنواره سی و دوم نیز مربوط به دوره های قبلی است.

آوینی فیلم: یعنی جشنواره سی و دوم محصول دولت قبلی است؟

نظر من این است که به هر حال جشنواره فعلی نتیجه مدیریت و تصمیم گیری هایی است که در دوره قبل صورت گرفته و در واقع می تواند برای دوران اقای شمقدری یک ارزیابی باشد.

البته کیفیت برگزاری، نحوه داوری و انتخاب آثار بحث دیگری دارد. به هر حال مجموعه سینما به عناصر خودشان و هر فردی که در هر دوره ای انتخاب می شوند اعتماد دارند که اصل بر این است که اینها با نگاه منصفانه و توانایی تخصصی خودشان به آثار توجه می کنند و بر اساس آن نگاه قضاوت می کنند اما یک حسن سینما این است که قضاوت ها محدود به هیئت داروان نیست. مانند مسابقه فوتبال داور در زمین حرف اخر را می زند اما صد هزار نفر می بینند که چه کاری انجام می دهد. سینما هم همینگونه است قضاوت ها و داوری ها در معرض میلیون ها مخاطب است که می توانند این قضاوت ها را ارزیابی کنند. بنابراین اعتماد کردن به اینکه اینها منصفانه نگاه می کنند بیراه نیست.

آوینی فیلم: نظر شما در مورد تعداد زوج داوران بخش مسابقه چیست؟

می توان گمانه زنی هایی کرد که شاید مدیریت جشنواره بخواهد رای فرد آخر را در دست بگیرد.

آوینی فیلم: یعنی آقای رضاداد؟

شاید. من قضاوت نمی توانم بکنم این یک گمانه زنی است و شاید هم نتوانستند نفر نهم را پیدا کنند یا حتی یک نفر را کم کنند که تعداد داوران هفت نفر بشود ولی به هر حال چون رای گیری صورت می گیرد، تعداد زوج معمولا در داوری ها کار را سخت می کند مگر اینکه یک رای اضافه بیاد و تصمیم نهایی را بگیرد و یک جور حق وتو هم ایجاد کند.

آوینی فیلم: تعداد فیلمها در بخش مسابقه زیاد نیست؟

کار داوری خیلی سخت می شود. چون من هم در جشنواره های مختلف حضور داشتم بنظرم کار خیلی سختی می شود. از نظر آمار و کمیت یک طرف که کمبود زمان و فشردگی کار داوران را زیاد می کند و هم از نظر اینکه این تعداد باعث می شود که انتخاب ها سخت می شود و داوران شاید یکبار دیگر باید کار هیئت انتخاب را انجام دهند یعنی یک پالایش بکنند و فیلمها را به تعداد کمتری تقلیل دهند و مجددا از بین آنها بخواهند آثار برگزیده را انتخاب کنند.

 

به امید بیداری همه

--------------------------------------------------------------------------------

تحولی در سینما

http://evolutionofcinema.rasekhoonblog.com

 

دوشنبه 7 بهمن 1392  9:51 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها