0

روزهای خوب دهه 60

siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 158652

روزهای خوب دهه 60

چند روز پيش بعد از مدتها دوري از فيلم و سينما به علت درگذشت مادر عزيزم كه ضربه بسيار سنگيني به زندگي من وارد كرد براي تغيير روحيه خرابم شروع كردم به ديدن انبوهي از فيلم هايي كه در اين مدت خريداري كرده بودم از چند فيلم تحريمي شروع كردم «من مادر هستم»، تا «پل چوبي» و «برف روي كاج ها» و اولين سؤالي كه برايم پيش آمد علت تحريم اين چند فيلم بود البته حرف بنده درباره تحريم فيلم ها نيست چون اتفاقي بوده كه گذشته كه از پايه هم اشتباه بوده، بعد هم رژيم طلايي را ديم كه واقعاً مبهوت مانده بودم كه كلا پيام فيلم چيست فيلمي كه از اول تا آخر فقط آهنگ پخش مي كرد چه قديمي و جديد و داخلي و خارجي و تعجب بيشترم به خاطر اين بود كه چرا آقاي مهدي هاشمي در اين فيلم حضور داشتند و اتفاقاً حيف نيست آقاي هاشمي با آن سابقه درخشان ( چقدر هنر بي ارزش شده) واقعاً سازندگان اين سبك فيلم ها به چه فكر مي‌كنند فروشي فيلم اصلاً هيچ ارزشي براي مخاطبي كه با اين وضعيت اقتصادي نا به سامان هزينه كرده و به سالنهاي سينما مي آيد قائل نيستند و فكر هم نمي كنم به جز فراري دادن مردم از سينما كاري انجام داده باشند.
ياد سينماي دهه 60 و 70 و روزهاي خوب و پر رونق سينما افتادم چرا خبري از «مرز» و «برزخي ها» و «گلهاي داوودي» و «سرب» و «بگذار زندگي كنم» و «عروس» و «قرمز» و- نيست و كارگردانها كه هستند تكنولوژي هم كه بسيار پيشرفته تر از سه دهه قبل است پس چه به سر سينما آمده است؟
تمامي اين اتفاقات بخاطر تصميمات غلط مسؤولان و عدم شناخت از سينما مخصوصاً در چند سال اخير مي باشد مسؤولان ريل گذاري كه قطار سينما را كاملاً پرتگاه نابودي هدايت كرده اند البته از عدم وجود فيلم نامه هاي خوب و بازيهاي درخشان در فيلم ها نمي‌توان به سادگي گذشت در اين چند فيلمي كه ديدم «پل چوبي» فيلم بسيار خوب و قوي و داراي بازي هاي درخشان مخصوصاً از هديه تهراني و مهران مديري كه به نظر مي رسد بهتر از طنز در فيلم هاي جدي ظاهر مي شوند. و مهناز افشار هم در «برف روي كاج ها» عالي بودند.اما با چند فيلم كه حال سينما خوب نمي شود و نگاه كنيد به جدول فروش فيلم هاي امسال، به جز «رسوايي» و «هيس دخترها...» و اين چند فيلم تحريمي، كدام يك از فيلم هاي اكران شده فروش خوبي داشته اند... مخاطب براي رفتن به سينما انگيزه مي خواهد حرف مي خواهد جسارت و ساختار قوي به همراه بازي هاي خوب، اگر اين مسايل حل شود سينما به روزهاي خوش گذشته باز خواهد گشت در غير اين صورت با وجود اين همه شبكه هاي ماهواره و در دسترس بودن فيلم روز دنيا هيچ اميدي به اين سينما نيست جالب اين جاست كه عده‌اي عدم استقبال مردم را هواي آلوده و عدم و... مي دانند. خير، عدم كيفيت ساخت فيلم هاي سفارشي و به اصطلاح فاخر ( نگاه كنيد به فروش «استرداد» با آن هزينه هنگفت) و ورود نابازيگران و خريد و فروش نقش ها و عدم توجه به سليقه مخاطب، نداشتن علم كافي در سينما باعث شده كه سينما به اين روز درآيد. چقدر حرف هاي استاد كشاورز به دلم نشست كه درباره سينما و هنرمندان قديمي صحبت كرده بودند.
به خود مي گويم چگونه است كه در هاليوود و باليوود و ساير كشورها با وجود اين همه سرگرمي و داشتن امكانات تفريحي چقدر صنعت سينما برايشان مهم است و فيلم چه فروش هاي نجومي مي‌كند همين «تور» و «جاذبه» و «عطش مبارزه» تمام دنيا را تسخير كرده اند و چه كمكي به اقتصاد كشورشان مي‌كنند.
به هر حال تمامي اهالي سينما و مسؤولان با همدلي و دوستي، فكري به حال اين وضعيت آشفته بكنند و خرابه هاي سينما را دوباره آباد كرده و پاي مخاطبان را به سينما باز كنند.
اميد است كه جناب آقاي روحاني رياست محترم و محبوب جمهوري كه با تدبير مسئله هسته اي كشور را با موفقيت حل كردند فكري هم به حال قفل هاي بسته سيما بكنند و شعار دولت تدبير و اميد را هم در مورد سينما به عمل درآورند. به اميد روزي كه تمامي سالن هاي سينما پر از تماشاگر باشد. 

سید حسین حسینی /بانی فیلم

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

شنبه 5 بهمن 1392  2:55 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها