0

نامه سرگشاده زيبا کلام به رسايي

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

نامه سرگشاده زيبا کلام به رسايي

جناب رسايي، نه تنها اصرار ما بر توليد سوخت هسته ايي (غني سازي) در داخل کشور با توجه به هزينه سنگين آن هيچ توجيه اقتصادي ندارد، بلکه ساير مطالبي هم که تحت عناوين همچون "دستاوردهاي غرورانگيز و افتخارآميز هسته اي مان " عنوان مي شوند يکسويه و مبالغه آميز هستند.

 

خبرگزاري آريا - صادق زيباکلام نامه اي سرگشاده خطاب به حميد رسايي،عضو جبهه پايداري نوشته است.


بسمه تعالي
  جناب حجت الاسلام حميد رسايي نماينده محترم مجلس شوراي اسلامي زيده توفيقاته
با سلام و تحيات، حضرتعالي و برخي ديگر از برادران و خواهران اصولگرا به رويارويي شديدي با توافق ژنو برخاسته ايد. ظرف چند روزگذشته شماري از طرفداران آقاي احمدي نژاد و اعضاء جبهه پايداري با تعابيري همچون " هولوکاست "، " ترکمنچاي " ،" ذلت بار" ، " تسليم" ، "سازش" ، "خفت آور" و ... ياد کرده اند. حتي در اخبار آمده بود که بيش از 60  تن از نمايندگان مجلس در مخالفت با ژنوآقاي دکتر ظريف را به مجلس احضار کرده اند. حاجت به گفتن نيست که اين جزء حق مسلم نمايندگان است تا بر عملکرد قوه مجريه نظارت داشته و به اصطلاح " مو را از ماست بکشند".

 

در سطحي وسيع تر البته، اين هم حق آحاد ملت است که در خصوص همه امور کشور از جمله توافق هسته ايي به بررسي و اظهارنظر موافق يا مخالف بپردازند.

 

بعبارت ديگر، حق اظهار نظر در خصوص برنامه هسته ايي کشور صرفا محدود و منحصر به مخالفين توافق ژنو نمي تواند بشود. يقينا جنابعالي و دوستانتان تصديق مي فرمائيد که همانطور که شما از اين حق برخورداريد که تغيير در برنامه هاي هسته اي کشور و کند شدن آنها را " ذلت بار" ، " ترکمنچاي" و ... ارزيابي نمايند، ديگران هم علي القاعده مي بايستي از اين حق همچون شما و همفکرانتان برخوردار باشند که در خصوص اين برنامه ها اظهارنظر نمايند.

جناب رسايي، يقينا انگيزه شما و همفکرانتان براي مخالفت با ژنو مي بايستي بواسطه منافع ملي بوده باشد. شما باور داريد که فعاليت هاي هسته ايي براي ايران منافع مهمي در بر دارد و چون توافق ژنو محدوديت هايي براي اين فعاليت ها ايجاد کرده لاجرم با آن به  مخالفت برخاسته ايد.

 

سئوال بنده هم از جنابعالي و همفکرانتان دقيقا همين است: جناب رسايي، آن منافع و خيرات و مبراتي که برنامه هسته ايي براي کشور داشته کدام بوده است؟ اين هزينه سنگيني که متجاوز از يک دهه است چه بصورت مستقيم و چه چندين برابر آن بصورت غير مستقيقم ( بواسطه تحريم ها) براي برنامه هسته ايي مان مي پردازيم، چه سود و چه حاصلي براي  مصالح و منافع ملي و اقتصادي کشور در بر داشته ؟ 

 

ظرف يک دهه گذشته بسياري از مسئولين محترم کشور هزاران بار در جريان مصاحبه ها، سخنراني، همايش، مقالات ، ميزگردها و غيره پيرامون پيشرفت هاي هسته ايي کشور و اينکه چگونه اين دستاوردها مايه فخر و مباهات ايران شده اند، حجم انبوهي از مطالب را فرموده اند. اما سئوال بنده خيلي ساده است: مابه ازاء اين دستاوردها براي توسعه و پيشرفت اقتصادي کشور کدام بوده است؟ 

جناب احمدي نژاد پس از آغاز رياست جمهوري شان در سال 1384 يکي از نخستين گام هايي که بر داشتند توقف برنامه " کج دارو مريز " اصلاح طلبان در برنامه هاي هسته ايي کشور بود. همچون جنابعالي و همفکرانتان که امروز ژنو را " مصيبت عظما" مي ناميد، ايشان يک گا م هم از شما جلوتر رفته و برنامه " کج دار و مريز" دوران خاتمي به سرپرستي آقاي حسن روحاني بعنوان مذاکره کننده ايران با غربيها را " خيانت" اعلام کردند. آن " برنامه خائنانه " را متوقف نمودند و اعلام داشتند که منبعد برنامه هسته ايي ايران با تمام توان و سرعت به پيش خواهد رفت. غرب، شرق، شمال و جنوب هم  هرکاري مي خواهند بکنند.

 

بنده قصدم در اينجا تشريح مصيبت هايي که آن سياست ظرف 8 سال گذشته بر سر ايران آورده نيست. بلکه مي خواهم اشاره اي به شاه بيت استدلال ايشان بنمايم که چرا گذشتگان را در خصوص هسته ايي " خائن" مي دانستند.

 

به اعتقاد جناب آقاي احمدي نژاد ، برنامه هاي هسته ايي ايران باعث مي شوند تا 250 صنعت و رشته اقتصادي ديگر در کشور فعال شوند. بنده ظرف 8 سال گذشته بارها و بارها در نوشته ها ، سخنراني ها و مناظره هايم ( از جمله با خود حضرتعالي) تقاضا نمودم که طرفداران فعاليت هاي هسته ايي ايران ، 250 که جاي خود دارد، 5 تا از آن صنايع و رشته هاي اقتصادي جديد را که بواسطه فعاليت هاي هسته ايي در کشور بوجود ميامدند را نام ببرند؟

 

اگر هدف ما توليد سلاح هسته ايي مي بود ، در آنصورت اصرار بر اينکه اين همه هزينه نمائيم توجيه مي داشت. چرا که هيچ کشوري حاضر نيست به ما سلاح هسته ايي بفروشد. از صدر تا زيل آنرا خودمان مي بايستي درداخل کشور مي ساختيم. اما مقام معظم رهبري موکدا فرموده اند که ايران به هيچ روي در صدد ساخت سلاح هسته ايي نيست. هدف ما از برنامه هسته ايي مان استفاده صلح آميز و توليد اورانيوم 5 درصد غني شده براي نيروگاه بوشهر و ساير نيروگاههايم هسته ايي توليد برق که در آينده در کشور خواهيم ساخت مي باشد.

با اين پيش فرض که هدف ما از فعاليت هاي هسته ايي توليد برق مي باشد، در اينصورت اين سئوال از منظر اقتصادي مطرح مي شود که اين مخارجات سرسام آوري که توليد سوخت نيروگاه هسته ايي در کشور داشته، هزينه برق توليد شده در بوشهر را چه کسي مي بايستي بپردازد، مردم يا دولت؟ اگر هزينه برق توليد شده در بوشهر را وزارت نيرو بخواهد از مصرف کننده بگيرد، آيا هيچ مصرف کننده ايي توان پرداخت آنرا خواهد داشت؟

 

وقتي سوخت نيروگاه بوشهر مي تواند توسط آژانس با هزينه ايي که هزاران بار ارزان تر از هزينه توليد آن در ايران است تامين شود، آيا اصرار ما بر اينکه خودمان  آنرا در داخل و علي رغم غير اقتصادي بودنش توليد کنيم، سئوال برانگيز نيست؟ همين وضعيت در خصوص راديو داروها هم هست. اتفاقا يکي از دلائل شک و  ترديد غربيها به انگيزه ما هم همين اصرار مان مبني بر توليد سوخت بوشهر در داخل کشور است با چنين هزينه سرسام آوري. اميدوارم نفرمائيد که "نخواهند داد". چون جناب دکتر علي اکبر خان صالحي بشما توضيح خواهند داد که چنين امري غير ممکن خواهد بود. در عين حال مي توانيد مسير را کوتاه تر نموده و نيم نگاهي به واردات بيش از 5/6 ميليون تن گندم از آمريکا در سال گذشته بياندازيد.


جناب رسايي، نه تنها اصرار ما بر توليد سوخت هسته ايي (غني سازي) در داخل کشور با توجه به هزينه سنگين آن هيچ توجيه اقتصادي ندارد، بلکه ساير مطالبي هم  که تحت عناوين همچون "دستاوردهاي غرورانگيز و افتخارآميز هسته اي مان " عنوان مي شوند يکسويه و مبالغه آميز هستند.

 

از نظر صرف دانش علمي آنچه که ذيل غني سازي صورت مي گيرد، کشف يا روش علمي بوده که قريب به 90 سال پيش توسط يکي از دانشمندان انگليسي براي نخستين بار ابداع مي شود. طرفه آنکه ما بگوئيم سانترفيوژهايي که ما توانسته ايم در ايران بسازيم پيشرفته تر هستند. آنهم بعيد بنظر مي رسد که در مقايسه با سانترفيوژهاي کشورهاي پيشرفته جايي بتوانند در عرصه بين المللي داشته باشند. 

 

هيچ بخشي از فعاليت هاي هسته ايي ما شکافتن مرزهاي دانش و نوآوري محسوب نمي شوند. متاسفانه مخالفت غربيها با فعاليت هاي هسته ايي ما، بر روي اين برنامه ها يک هاله ايي  از درستي، حقانيت ،تعهد، غرور و رسالت ملي کشيده. مخالفت غربيها سبب شد که بسياري از ما باورمان شود که چون بزعم خودمان غربيها دشمن پيشرفت و ترقي ما هستند، پس حتما فعاليت هاي هسته ايي ما حرکتي درست و به نفع مان است و بالاترين دليلش هم همين مخالفت غربيهاست. اين استدلال که "چون غربيها با برنامه هاي هسته ايي  ما مخالفند پس اين برنامه حکما مي بايستي تحقق پيدا مي کند" شوربختانه خيلي بيش از تحريم ها به ما ضرر و زيان وارد کرده.

 

اساسا خود اينکه غربيها با برنامه هاي هسته ايي ما مخالف هستند، في نفسه اشتباه است. غربيها با هر برنامه ما که بتواند مستقيم يا غيرمستقيم کاربرد نظامي پيدا کند مخالفت خواهند کرد. علت مخالفت آنها هم با برنامه هسته ايي ما محدود به بخش هايي مي شود که مي تواند کاربرد نظامي پيدا کند. در ساير بخشها آنها مستقيما يا از طريق آژانس حتي حاضر به همکاري هم هستند. 

 

آن بخش هايي هم که مي توانند کاربرد نظامي داشته باشند را مي شد  با تمهيداتي بصورتي در کشور اجرا مي کرديم که از همان ابتداء بجاي رويارويي با همکاري خود غربيها صورت مي گرفت. مي شد از همان ابتدا اسباب اعتماد و اطمينان آنها را فراهم مي کرديم همچنانکه امروز بعد از ده سال و خدا مي داند چقدر خسارت به کشور داريم عملا انجام مي دهيم.

 

متاسفانه جداي از اينکه  اين پرسش ساده که آيا انجام برنامه هاي هسته ايي در ايران اساسا هيچ توجيه اقتصادي دارد يا نه، هيچوقت امکان مطرح شدن پيدا نکرد، اشکال اساسي ديگر آن بود که مع الاسف به کل مسئله هسته ايي از همان ابتدا به عنوان يک ابزار ايدئولوژيک براي رويارويي با غرب نگريسته شد.

 

متاسفانه برنامه هسته ايي بعوض آنکه در خدمت مصالح و منافع ملي قرار گيرد، در خدمت مصالح و منافع ملي سياسي خطي ، جناحي و ايدئولوژيک قرار گرفت. برنامه هسته ايي شد يک ابزاري در دست جريانات سياسي براي اثبات انقلابي گري، متعهد بودن به انقلاب، ضديت با غرب و با آمريکا و خود را برتر و بالاتر از رقيب ديدن. چه در گذشته يعني درسال 84 و توسط آقاي احمدي نژاد و چه امروز که جنابعالي و همفکرانتان پرچم مخالفت با ژنو را به اهتزاز درآورده ايد همواره اينگونه برخورد کرده ايد که اين فقط شما هستيد که نسبت به نظام و مملکت درد داريد، تعهد داريد و شاهد اين " ظلم عظيم " به مصالح و منافع ايران هستيد.

 

شاهد اين "مماشات"، "عقب نشيني" و "تسليم" مسئولين بزعم شما غربگرا يا مرعوب آمريکا، ليبرال، اصلاح طلب ، وابسته، سازشکار و عافيت طلب هستيد که به قول خودتان " پاي بر روي همه دستاوردهاي هسته ايي اين ملت  گذاردند". متاسفانه مخالفت غربيها با برنامه هسته ايي مان (آنهم همانطور که گفته شد با بخشي از جنبه هاي آن که مي تواند کاربرد نظامي داشته باشد ) سبب شد که دفاع از برنامه هسته ايي و پيشبرد آن بمثابه امري انقلابي تلقي شود و برعکس تلاش در جهت حل و فصل آن تنزل يا فتنه به حرکتي سازشکارانه ، غير انقلابي و ضد مردمي. نه جناب رسايي، اتفاقا برعکس است. شما و دوستانتان بواسطه ضديت غرب با برنامه هسته ايي مان ممکن است ظاهرا انقلابي تر و متعهد تر به نظر برسيد.

 

اما آنان که درد تعطيل شدن نيمي از واحدهاي توليدي کشور بواسطه تحريم ها را دارند؛آنان که نگران بيش از 5 ميليون بيکاردر کشور هستند؛ آنان که نگران صف طولاني مهاجرت تحصيلکردها و نخبگان از کشور هستند؛ آنان که نگران افول بلندمدت سرمايه گذاري و توسعه در بخش انرژي کشور بواسطه تحريم ها و برداشت ميليارد ها دلار از منابع نفت و گازمتعلق به ايران توسط همسايگانمان بواسطه تحريم ها هستند؛ آنان که نگران پائين رفتن سرانه بهداشت و درمان و آموزش و پرورش کشور و قرار گرفتن ايران در رديف کشورهاي آفريقايي و توسعه نيافته هستند؛ آنان که نگران بالا رفتن منظم خط فقر هستند؛ آنان که نگران فقدان امکانات اوليه اطفاء حريق در يک  شهر12 ميليون نفري هستند؛ آنان که نگران مصيبت هاي زيست محيطي متعدد کشور هستند؛..... اگر جناب رسايي ميزان تعهد و پاي بندي شان به نظام و مملکت اتفاقا بيشتر از شما نباشد يقين بدانيد کمتر هم نيست. منتهي اشکال اساسي آن است که حاضر نيستند ازنمد هسته ايي کلاه سياسي به سر بگذارند. 

کلام آخر جناب رسايي اينکه يقين بدانيد که نمي شود براي هميشه فقط به تجليل و تمجيد از برنامه هسته ايي اجازه داد و جلوي نظرات ديگر را با قيد و بند سانسورگرفت.

 

مطمئن باشيد که اين زره و اين جايگاه رفيعي که مخالفت غرب با برنامه هسته ايي مان براي شما وهمفکرانتان بوجود آورده، بالاخره يکروز کارآمدي اش را از دست خواهد داد و نظرات ديگري هم در خصوص هسته ايي ابراز خواهد شد. ماه هسته ايي يقينا روزي از پشت ابرها بدر خواهد آمد.

ايام بکام باد

صادق زيباکلام

 اخبار سیاسی - خبرگزاری آریا
                                                     

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

جمعه 4 بهمن 1392  12:50 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها