0

آیت الله هاشمی: باید به حال خود بگرییم

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

آیت الله هاشمی: باید به حال خود بگرییم

 

 

 

 

 

اخبار,آیت الله هاشمی,کنفرانس وحدت اسلامی


اخبار سیاسی-  آیت الله هاشمی: باید به حال خود بگرییم/ چرا نمی توانیم مثل اتحادیه اروپا به دیگران کمک کنیم؟

کسی که خود را می کشد، باید عقیده داشته باشد و این از وظایف ما است که قابل قبول نبودن این راه و رضایت نداشتن خداوند از آن را در رسانه ها، مساجد، کتابها، برنامه ها و همایشها بیان کنیم....الان اتحادیه اروپا مجموعه ای را تشکیل داده اند که اگر کشوری مشکل پیدا کند، دیگران به او کمک می کنند، ما چرا نمی توانیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن طبیعی دانستن اختلاف نظر، نزاع را برخلاف تعالیم اسلامی و موجب وهن مسلمانان و جامعه اسلامی دانست.

به گزارش «انتخاب»، آیت الله هاشمی رفسنجانی در کنفرانس وحدت اسلامی برگزاری دوره های مختلف این کنفرانس را دارای نتایجی از جمله نزدیکی قلب ها وبرطرف کردن شبهات ذکر کرد و گفت: به نظرم هنوز با نتیجه اساسی که از ابتدا در اهداف بوده است فاصله داریم.

وی افزود: خوشبختانه دبیرخانه و اعضا تلاش مضاعف می کنند ولی ما نیازمند وحدت واقعی جهان اسلام هستیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: متاسفانه شرایطی اکنون در جهان اسلام است که از یک بعد، وضع خطرناکی به خودگرفته است و ضد دعوت پیامبر وبرخلاف خواست خداوند پیش می رود.

وی وجود اختلاف نظر در بین افکار و مذاهب را موضوعی طبیعی عنوان و تاکید کرد: به طور طبیعی هر انسانی تفکری مستقل دارد و با عقل و فکر و معلومات خود راه معینی را انتخاب می کند و فکر نمی کنم، هیچ جا در معارف ما چنین دستوری که اختلاف نظر را به کلی نفی کند، داده شده باشد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: از اختلاف نظرها اختلاف عقیده هم پیش می آید که این موضوع هم در قرآن و هم در سنت پذیرفته شده است وهم عقلانیت چنین چیزی را حکم می کند.

وی افزود: آنچه اهمیت دارد این است که ما بتوانیم جلوی نزاع را بگیریم و متاسفانه آنچه که امروز در جهان اسلام جلوه بیشتری پیدا می کند و خطرناک است تنازع میان مسلمانان است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: جنگ و خونریزی و وارد کردن خسارت بر اساس اختلاف عقیده و فکر به کلی نادرست و از آن به شدت نهی شده است، این رویه تبعات بسیار سنگینی می تواند برای طرفها داشته باشد و در خیلی از موارد گناه کبیره است.

وی بار دیگر بر ضرورت پیدا کردن راهی جهت جلوگیری از نزاع در بین مسلمین تاکید کرد و گفت: آثار تخریبی این نزاع در جهان اسلام کم کم حالت جنون به خود گرفته است و اگر فجایعی که در خبرها می بینیم، صحت داشته باشد باید به حال خود بگرییم، از جمله خبر این که دختری 8 ساله در افغانستان و با وعده هایی که برادرش داده بود قصد داشت، کمربند انتحاری را در بین مردم منفجر کند این در حالی است که اسلام دین رحمت و برادری است.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: همین امروزبچه های فلسطینی در اردوگاه یرموک که ده ها سال است آنجا زندگی می کنند و جزو مظلوم ترین ابنای بشر هستند، دچار قحطی شده اند به گونه ای که برخی از گرسنگی فوت می کنند، چیزهایی شرم آور است و کسانی که تاثیر دارند باید روزی جواب بدهند.

وی گفت: شرایطی که امروز بر جوامع اسلامی بخصوص در منطقه خاورمیانه و تعداد زیادی از کشورهای عربی حاکم شده به هیچ عنوان تناسبی با آنچه که معارف اسلام از ما خواسته است، ندارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: چنانچه ما در این برنامه های وحدت بخش به سراغ جدی ترین مسائل برویم و مسائل مان را به صورت دسته جمعی مطرح کنیم و دولت های اسلامی هم پشت سر آن از این مباحث حمایت کنند، شاید بتوانیم جلوی این فجایع را بگیریم.

وی توهین کردن و درشت گویی و فحاشی در رسانه های مختلف اعم از مجازی، تصویری و مکتوب را هم جزیی از مراتب نزاع عنوان کرد و گفت: این گونه مسائل حقیقتا در عصر بیداری اسلامی، آگاهی مردم و انفجار اطلاعات تاسف بار است و باید در نظر بگیریم که دراین شرایط چنین مقوله هایی به نام اسلام چه تاثیری بر کسانی که خارج از اسلام قرار دارند، می گذارد.

هاشمی رفسنجانی افزود: کسی که خود را می کشد، باید عقیده داشته باشد و این از وظایف ما است که قابل قبول نبودن این راه و رضایت نداشتن خداوند از آن را در رسانه ها، مساجد، کتابها، برنامه ها و همایشها بیان کنیم.

وی تصریح کرد: دنیای اسلام اگر محکمات قرآن را رعایت می کرد، دنیای ما غیر از این بود، چنانچه امروز امت اسلامی دارای حدود 60 کشور مستقل است و می تواند بزرگترین امت دنیا باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما باید به گونه ای با یکدیگر تعامل کنیم که بتوانیم از امکانات عظیمی که در اختیار داریم به درستی استفاده کنیم، اما در شرایط کنونی بسیاری از امکانات به دلیل در گیریها و اختلافات موجود راکد و بدون استفاده مانده است و امتی که امروز می تواند بزرگترین قدرت دنیا باشد، وضع کنونی را دارد از این رو باید با تعاون بتوانیم از این امکانات خوب و مکتب بی نظیر و این قرآن استفاده کنیم و آن قدرتی باشیم که قرآن خواسته است.

وی همچنین افزود: الان اتحادیه اروپا مجموعه ای را تشکیل داده اند که اگر کشوری مشکل پیدا کند، دیگران به او کمک می کنند، ما چرا نمی توانیم.

هاشمی رفسنجانی برخی اختلاف نظرها را مسائلی تاریخی بین مذاهب اسلامی ذکر و تصریح کرد: حرکات اختلاف انگیز و نزاع به هیچ وجه عقلانی نیست و باید ساز و کار مشترکی درست کرد و بحث های مشترک را برای همه طرف ها و مجموعه ها منتشر نمود، باید شخصیت های معتبر پشت آن باشند و دولت ها حمایت کنند، امری که عقلا و منطقا ممکن است.

وی افزود: وقتی که قرآن کریم به اهل کتاب می گوید که در مسائل مشترک تفاهم کنید این موضوع در درجه اول در مورد خود ما صادق است درحالی که ما 95 درصد مشترکات دینی داریم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: ما در یکی یا دوسال گذشته خوشحال شدیم از اینکه بیداری اسلامی به وقوع پیوسته و دنیای اسلام بیدار می شود و مردم یک کشور با آرامش با هم جمع می شوند تا بتوانند هم استبداد و هم استکبار را شکست دهند، انجام هم دادند، اما عاقبت آنها چه شد؟

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، موضوع شوروی سابق و مبارزه مجاهدان افغان را مثال زد و گفت: وقتی آنها به کمک برخی کشورها، ابرقدرتی را شکست دادند، دیدیم که در داخل این جریانات، جریانات دیگری رشد کردند و مسلمانان به جان یکدیگر افتادند.

وی با بیان این که برنامه عملی پیامبر این گونه بود که در مدت ده سال مدینه فاضله ای را خلق کردند، تاکید کرد: متاسفانه ما به سنت پیامبر عمل نمی کنیم و فعلا با هم درگیر هستیم که به هیچ وجه با روح اسلام سازگار نیست.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در پایان ابراز امیدواری کرد تا با وجود نهادهایی همچون مجمع جهانی تقریب مذاهب بتوان در بین اسلام و مسلمین امت واحده تشکیل شود.

اخبار سیاسی - انتخاب

 

 

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

سه شنبه 1 بهمن 1392  3:29 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها