0

شهر زیبای قونیه در ترکیه

 
aftabebandar
aftabebandar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : فروردین 1392 
تعداد پست ها : 41

شهر زیبای قونیه در ترکیه

سلام به شما دوستان. اگر مطالب ما را دنبال کرده باشید تا کنون به معرفی بسیاری از مکان های دیدنی ترکیه پرداخته ایم و یا حد اقل معرفی مختصری در این رابطه داشته ایم. ترکیه انقدر جاذبه دارد که برخی از شهرهای آن به کلی خود یک جاذبه به شمار می رود. شهر قونیه نیز یکی از این جاذبه هایی است که اغلب گردشگران دوست دارند از آن جا دیدن کنند. ما نیز امروز سعی داریم کمی در مورد قونیه به شما بگوییم تا برای مسافرتی خوب در مورد آن فکر کنید و با اطلاعات کامل وارد این شهر روید تا مبادا جایی دیدنی از آن را از دست دهید. با ما همراه باشید

گالری عکس های قونیه!

 

طرح اولیه قونیه و مناطق اطرافش قبل از عصر مدنیت به وجود آمده است. در این عصر فرهنگهای نیئولیتک – کالکولیتک و اول عصر برنز دیده می‌شود. در این دوران محل اقامت باستانی‌ها (تپه‌ای‌ها) در داخل مرزهای استان قونیه بوده است. شهر قونیه در زمان عثمانی‌ها از همان ارزش و اعتبار بهره‌مند بوده است. در دوران جمهوری قونیه با سرعت گسترش یافت و با آثار تاریخی مثل موزة طبیعی مثل موزه نگهداری شده است. پدر مولانا جلال‌الدین (سلطان العلماء) از طرف سلطان سلجوقی به بهاءالدین ولد در سال ۱۲۷۴ یک باغچه هدیه شده و این تربت در سال ۱۳۹۶ با مناره‌ای از چینی روکشی شده است. این جا که به عنوان تربه مولانا جلال‌الدین شناخته شده بود در سال ۱٩٣٨ به عنوان موزة مولانا بازسازی شد. در آن درگاهی که مولانا در آن مزارش است به عنوان پناهگاه استفاده می‌شده است که اثرهانی مربوط به زمان مولانا، سازهای موسیقی، نمونه‌های خط و قالی به نمایش گذاشته شده است. ( turkeypito.com )

موزه های قونیه

موزة مولانا:

پدر مولانا جلال‌الدین (سلطان العلماء) از طرف سلطان سلجوقی به بهاءالدین ولد در سال ۱۲۷۴ یک باغچه هدیه شده و این تربت در سال ۱۳۹۶ با مناره‌ای از چینی روکشی شده است. این جا که به عنوان تربه مولانا جلال‌الدین شناخته شده بود در سال ۱۹۳۸ به عنوان موزة مولانا بازسازی شد. در آن درگاهی که مولانا در آن مزارش است به عنوان پناهگاه استفاده می‌شده است که اثرهانی مربوط به زمان مولانا، سازهای موسیقی، نمونه‌های خط و قالی به نمایش گذاشته شده است.

موزه اثرهای چینی قاره‌ای:

مدرسة قاره تای به عنوان موزة چینی در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد. و این موزه در زمان سلطان سلجوق عزالدین کیکاوس دوم به وسیلة امیرجلال الدین قاره تای در سال ۱۲۵۱ بنا شد و در سال ۱۹۵۵ به عنوان موزة آثار چینی شروع به کار کرد. چینی‌های دیواری دوران سلجوقی چینی‌های سرای قباد آباد، زمان امیریها و چینی‌های دوران عثمانی در این موزه در معرض نمایش گذاشته شده است. علاوه بر این دیوارهای این مدرسه نیز به صورت چینی ساخته شده است.

موزة اینچه مناره:

این مدرسه به نوعی نمایشگر معماری کهن دوران سلجوقیان می‌باشد که به عنوان موزة آثار سنگی و چوب و تخته در معرض نمایش عموم قرار دارد. این مدرسه در زمان سلطان سلجوق عزالدین کیکاوس دوم به هدف فراگیری علم حدیث بین سالهای ۱۲۵۸ – ۱۲۷۹ به وسیلة وزیر صاحب آنافخرالدین علی بنا شد. این مدرسه که در سال ۱۹۵۶ به حالت موزه در معرض نمایش گذاشته شد و هنوز هم دارای سنگهای قدیمی و با ارزش دوران سلجوقی و عثمانی است.

موزه باستان‌شناسی:

در سال ۱۹۶۲ به معرض زیارت گذاشته شد. این موزه دارای آثاری از دوران نئولتیک، اول برنز، هیتیت، فریگ، یونان، روم و بیزانس است. همچنین در این موزه آثار بیرون آمده از تپة علاءالدین، چاتال هویوک، جان حسن، اربابا، قاره هویوک به نمایش گذاشته شده است.

موزة آتاترک:

خانة آتاترک که در سال ۱۹۱۲ ساخته شده بود از طرف مردم قونیه به آتاترک به عنوان هدیه باز گردانده شد. در سال ۱۹۶۴ کارش را به صورت موزه آغاز کرد. در این موزه لباسها و وسایل استفاده شده به وسیلة آتاترک مدارک جنگ آزادی ترکیه، عکسها و روزنامه‌ها در معرض نمایش قرار گرفته است. این بنا یکی از معماریهای با شکوه قرن ۱۹ می‌باشد.

موزه آنتوگرافی:

در این موزه انواع لباس، کمر و دیگر انواع انتوگراف، سلاح و سکه‌های با ارزش در معرض نمایش قرار گرفته است. قسمتی از این موزه به صورت نمایشگاهی از قالی، قالیچه و گلیم مرتب شده است. این موزه در جادة لارنده واقع شده است.

موزة قویون اوغلی:

این موزه که حدوداً ۳۰۰۰ مترمربع وسعت دارد. در طبقه اول تاریخ طبیعت، در ورودی آن مدنیتهای آناطولی، در قسمت نمایش سکه‌های قدیمی، گالری صنعتی، در طبقة بالا اثرهای انتوگرافی، قالی، گلیم و کتابهای دست نوشت دیده می‌شود. در این موزه کتابخانه‌ای به ظرفیت ۲۰۰۰۰ جلد کتاب در دسترس عموم قرار دارد. (ulduztourism.com)

قونیه علاوه بر موزه ها دارای اماکن دیدنی دیگری نظیر مسجد ها با غ ها و کلیسا ها، صنایع دستی و حتی غذاها و آداب و رسوم هایی است که دیدن از آن ها را به شما توصیه می کنیم. در پست های آتی سعی می کنیم هر مورد را به ویژگی های بیشتر و با دقت بهتری به اطلاع شما عزیزان گردشگر برسانیم. اما به شما توصیه می کنیم هرجای این شهر را فرصت نکنید دیدن کنید از کاخ سلجوقی حتما دیدن کنید.

سه شنبه 1 بهمن 1392  2:51 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1
دسترسی سریع به انجمن ها