0

تاج محل، بنای پرآوازه و باشکوه هندوستان

 
amirkh
amirkh
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 16

تاج محل، بنای پرآوازه و باشکوه هندوستان

Taj Mahal Wallpapers 1 تاج محل، بنای پرآوازه و باشکوه هندوستانتاج‌ محل ( به هندی: तIज महल و به اردو: تاج محل ) از پرآوازه‌ ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و با شکوهی است که در نزدیکی شهر آگره و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌ است و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به‌ شمار می‌رود. این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی‌ تبارش ارجمندبانو بیگم، مشهور به ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱میلادی در سفری جنگی به‌ هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌ است. خود شاه‌ جهان نیز مدتی بعد در همان‌ جا به خاک سپرده شد. همانطور که مشخص است، نام این بنا ایرانی است و این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌ است و در ساخت آن ۲۰.۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌ اند. آغاز ساخت تاج‌ محل سال ۱۶۳۲م (۱۰۴۲ شمسی) بوده و در سال ۱۶۴۷م (۱۰۵۷ شمسی) تکمیل شده‌ است. احمد لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری ( سده یازدهم هجری ) سرمعماران ایرانی سازنده تاج محل در هندوستان بوده‌ اند. در برخی متون نیز از عیسی خان شیرازی و امانت خان شیرازی طغرانویس، که هر دو ایرانی بوده‌ اند نام برده شده‌ است، که گویا خوشنویسی کتیبه‌ های در و دیوارهای تاج‌ محل به امانت خان واگذار شده‌ بوده‌ است.

 

people around exterior of taj mahal 28016 600x450 تاج محل، بنای پرآوازه و باشکوه هندوستانشاه جهان و ممتاز محل در سال ۱۶۱۲میلادی ازدواج و ۱۸ سال با یکدیگر زندگی کردند و ثمره این ازدواج ۱۴ فرزند بود که هفت تن زنده ماندند و بزرگ شدند. ممتاز محل همسر دوم شاه‌ جهان بود که در ۱۷ جون ۱۶۳۱ میلادی در هنگام تولد چهاردهمین فرزندش جان باخت. در یکی از حمله‌ های جنگی، شاه‌ جهان ممتاز محل را که بسیار دوست می‌ داشت همراه برده بود. او باردار و در ماه‌ های آخر بارداری بود. این نوزاد چهاردهمین فرزندی بود که ممتاز محل به‌ دنیا آورد و دختر بود که نامش را «گوهره‌ بیگم» گذاشتند. اما ممتاز محل در اثر وضع حمل جان باخت. ممتاز هنگام از دنیا رفتن ۳۹ سال بیشتر نداشت و او از شوهرش درخواست کرد که پس از وی زنی نگیرد و برای او آرامگاهی بسازد که از طریق آن نام وی جاوید بماند. مرگ ناگهانی «ممتاز محل» پادشاه را دچار غم و اندوه ساخت. شاه داغدیده پس از تفکر و تدبر بنا به وصیت او تصمیم گرفت بنائی بر مزار محبوبش بسازد تا شاهدی بر عشقش باشد. از این رو طراحان، مهندسان و استادکاران را از گوشه و کنار دنیا گرد هم آورد تا آرامگاهی را بسازند که آخرین دستاورد معماری گورکانی گردد.

به نوشته تاریخ‌ نگاران، شاه‌ جهان در پی درگذشت محبوب‌ ترین همراه زندگی‌ اش خلعت شاهانه‌ اش را با عبای سفید عوض کرد و یک سال سوگوار بود. شاهی که قبلاً برای توسعه دامنه سلطنتش خون فراوانی ریخته بود، گوشه نشین شد و برای مدتی دخترش «جهان‌ آرا» به امور دولت داری پرداخت. روایت حاکی از آن است که موهای سیاه شاه جهان طی یکی دو ماه سوگواری سفید شد. شاه‌ جهان پس از آنکه از چنگ رخوت رها شد، در اجرای وصیت ممتاز محل بهترین معماران و خوشنویسان را از سراسر هند و بیرون از آن فرا خواند تا بنای یاد بود محبوب ازدست رفته‌ اش را در شهر آگرا، پایتخت امپراتوری گورکانی، بسازند. تاریخ نگاران آن دوران، از این بنای یاد بود با نام «روضه ممتاز محل» یاد کرده‌ اند و برخی بر این نظر اند که «تاج محل» مخفف «ممتاز محل» است. «پیتر ماندی»، جهانگرد اروپایی سده ۱۷ میلادی نیز در نوشته‌ هایش از «تاجِ محل، ملکه دربار گورکانی» نام می‌ برد. خود شاه‌ جهان هم که سال‌ ها بعد، به دست پسرش اورنگ‌ زیب شکست خورد و مدتی در زندان قلعه سرخ یا لال قلعه به سر برد، پس از مدتی هم از دنیا رفت و پیکرش در کنار ممتاز محل در زیر گنبد تاج محل به خاک سپرده شد.

یک شنبه 29 دی 1392  6:28 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1
دسترسی سریع به انجمن ها