0

25 روز نظافت در خانه

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 81124
محل سکونت : تهران

25 روز نظافت در خانه

 

1- اولین روز (و هر روز)

تختخواب را مرتب کنید. اتاق ها را جارو و میز و لوازم آشپزخانه را تمیز کنید. ظرفشویی را از ظروف کثیف خالی کرده و اتاق نشیمن را مرتب کنید.

 

صرفه جویی در وقت:

یک سبد یا جعبه در کناری قرار دهید تا وسایلی را که باید از منزل خارج کنید داخل آن قرار دهید.

 

2- اتاق نشیمن

نوارها و CD ها را مرتب و تمیز کنید. همه جا را جارو و گردگیری نمایید.

 

صرفه جویی در وقت:

اتاق را در جهت عقربه های ساعت تمیز و مرتب کنید.

 

3- کشوها و قفسه ها را از وسایل غیر قابل استفاده خالی کنید.

مدادها، برچسب ها، مُهر و سایر وسایل را دسته بندی کنید و ظروف کوچکی را برای جمع آوری و دسته بندی هر کدام تهیه نمایید.

 

4- بخشی از خانه که محل نگهداری از مدارک است:

 

صورت حساب های پرداختی را مرتب و کنترل کنید:

اوراق غیر قابل استفاده را جمع آوری کنید. کاغذ خرید اشیاء را مرتب و طبقه بندی نمایید. هر دسته از مدارک را در پاکت یا کیف مخصوص قرار دهید و در کشو بگذارید.

 

صرفه جویی در وقت:

هنگام بررسی اوراق، بلافاصله آنچه را که به درد نمی خورد دور بریزید.

 

5- زیر زمین

وسایل زیرزمین را در قفسه ها قرار دهید. کف آن را جارو کنید. به جعبه ها برچسب بزنید. مسیرهای آب و فاضلاب را کنترل نمایید.

 

6- آخر هفته اول – انباری

وسایلی را که در انباری است دسته بندی و مرتب کنید. جعبه ها را برچسب بزنید. اشیا و لوازمی را که می خواهید هدیه بدهید بسته بندی کنید.

 

7- اتاق نشیمن

اتاق را جارو کنید.

کف اتاق را بشویید و وسایل را گردگیری کنید. شیشه تلویزیون و آینه ها را با پارچه کاغذی نم دار گردگیری کنید.

 

8- اتاق ناهارخوری

بعد از جمع آوری، وسایل روی میز را لکه گیری کنید. پایه صندلی ها و میز را لکه گیری کنید و کف اتاق را بشویید.

لکه های مقاوم روی وسایل چوبی با واکس مخصوص پاک کننده چوب به کمک پارچه پشمی بر طرف خواهد شد.

 

9- حمام

برای تمیز کردن حمام، مواد ضدعفونی کننده را به لوله ها، دیوارها و دستشویی بمالید و به سراغ یک کار کوچک بروید و چند دقیقه فرصت بدهید که این مواد بهتر اثر کنند.

 

احتیاط :

هنگام استفاده از جوهر نمک و سایر پاک کننده ها، هرگز مواد را همزمان با هم به کار نبرید و مراقب باشید که به کسی آسیبی نرسد. بعد از ریختن وایتکس یا پاک کننده های دیگر، چند قدم از محل دور شوید تا بر اثر تنفس گازهای حاصل، دستگاه تنفستان دچار اشکال نشود( بهتر است تهویه توالت و حمام را هم روشن کنید). در صورت امکان هنگام شستشو با این مواد، از ماسک استفاده کنید.

 

10- گلخانه

گل ها و برگ های خراب را از ساقه اصلی جدا کنید. لکه های روی برگ را به صورت خیس پاک کنید. اگر گل ها نیاز به آبیاری یا تکثیر دارند این کار را انجام دهید.

 

11- اتاق های خواب

لباس ها و ملحفه های کثیف را جمع آوری کنید. پنجره ها را باز بگذارید تا هوای اتاق عوض شود. کف اتاق را جارو بزنید، آینه و شیشه ها را تمیز کنید. تمام وسایل را گردگیری کنید.

 

12- پایان هفته دوم - قفسه های اصلی لباس

کف قفسه ها را تمیز کنید. طبقات را مرتب نمایید. لباس ها و کفش هایی را که نمی پوشید از قفسه بیرون بگذارید و مرتب در جعبه ای قرار دهید (می توانید بعداً و سر فرصت، آنها را به کسی که لازم دارد بدهید). یک کیسه جهت لباس هایی که نیاز به شستن دارند آماده کنید.

 

صرف جویی در وقت:

تمام لباس های یک شکل را در یک طبقه قرار دهید، دامن ها، شلوارها و بلوزها هر کدام را در یک طبقه بگذارید.

 

13- کتاب ها و جعبه ها را فهرست بندی کنید.

کتاب هایی را که به ندرت استفاده می شوند در یک قفسه جداگانه قرار دهید. کتاب هایی را که به آنها علاقه ندارید از رده خارج کنید(می توانید آنها را به کتابخانه ها یا افراد هدیه کنید) به جعبه های مخصوص ِ مدارک، برچسب بزنید.

 

14- یخچال

میوه ها و سبزیجات فاسد شده را دور بریزید. تمام طبقات یخچال را در آورید، دیوارها و طبقه ها را تمیز کنید. مواد شبیه به هم را در یک طبقه جای دهید. داروها و مواد تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید.

 

15- فریزر

سبزیجات، گوشت مرغ، ماهی و گوسفند، هر کدام را در طبقه مخصوص قرار دهید. به تاریخ بسته ها دقت کنید و مواد تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید.

صرفه جویی در وقت: روی هر بسته جدیدی که در فریزر می گذارید تاریخ بزنید. فهرستی از مواد موجود در فریزر تهیه کنید تا راحت تر بتوانید آنها را پیدا کنید.

 

16- قفسه های خواروبار

ادویه ها را مرتب بچینید، مواد تاریخ گذشته را از قفسه خارج کنید. ظروف مربوط به خواروبار را براساس حروف الفبا مرتب کنید. از برچسب مخصوص برای نامگذاری ظروف استفاده کنید.

 

17- تابلو اعلانات

در بعضی از منازل کاغذهای یادداشتی بر روی فریزر یا یخچال نصب می کنند یا در تقویم دیواری یادداشت هایی را برای افراد خانواده می نویسند. این برگه ها باید هر روز کنترل شوند تا برنامه هایی که مربوط به روزهای قبل است برداشته شود و برنامه جدید نصب شود.

 

18- پایان هفته سوم -آشپزخانه

کف آشپزخانه و سطوح مختلف را تمیز کنید. قفسه ها را دوباره بچینید. دور ریختنی ها را دور بریزید. درها، پنجره ها و طبقات کابینت ها را تمیز کنید. بالا و جلوی قفسه ها را تمیز کنید. بالا، داخل و اطراف اجاق گاز را نیز تمیز کنید.

 

19- اتاق کودکان

کودکان را تشویق کنید خودشان اتاقشان را تمیز کنند. جعبه هایی را در اختیار آنها قرار دهید تا وسایل اضافه را در آن قرار دهند. کف اتاق را تمیز کنید. پنجره ها و آینه اتاق را با پارچه کاغذی نم دار تمیز کنید.

 

20- وسایل چوبی

داخل درزهای وسایل چوبی را با برس های پرز بلند تمیز کنید. این وسایل را واژگون کنید و عمل پاک کردن را تکرار کنید. می توانید از لوله مکنده جاروبرقی برای این کار استفاده نمایید.

 

21- وسایل رختشویی

اطراف و روی ماشین لباسشویی را تمیز کنید. فیلترها را بررسی کنید. در صورت نیاز با تعمیر کار تماس بگیرید. اتو را طبق دستورالعمل آن تمیز نمایید.

 

22- پنجره ها

با لوله جاروبرقی درز ِ پنجره ها را تمیز کنید. از تمیز کننده های مخصوص شیشه استفاده کنید یا خودتان آن را بسازید(2/1 فنجان آمونیاک+ یک قاشق سوپ خوری مایع ظرفشویی در یک گالن آب ولرم). این محلول را به پنجره ها اسپری کنید و از بالا به پایین آن را پاک کنید.

 

23- قفسه لباس

تمام لباس ها را از کمد خارج کنید و براساس اندازه یا نوع لباس آنها را طبقه بندی کنید. چوب لباسی های اضافه را خارج کنید. یک صندوق مخصوص هر یک از اعضای خانواده در کمد لباس قرار دهید. لباس هایی که فصل پوشیدن آنها گذشته است را جمع کنید.

 

پایان هفته چهارم - پارکینگ

وسایل پارکینگ را طبقه بندی کنید. وسایل ورزشی، باغبانی، چمن زنی، جعبه ابزار، وسایل نقاشی و وسایل رنگ ساختمان را در جعبه های جداگانه قرار دهید. کف پارکینگ را جارو کنید و بشویید. وسایل مربوط به اتومبیل را مرتب کنید.

 

توصیه:

وسایل خراب را در صورت امکان تعمیر کنید، در غیر این صورت آنها را دور بریزید.

 

قفسه اسباب بازی ها

اسباب بازی ها را براساس نوع آنها بسته بندی کنید (پازل – عروسک – وسایل ورزشی و ...). اسباب بازی های شکسته را دور بریزید. وسایل بازی ای که مربوط به سن پایین تر هستند را برای هدیه دادن کنار بگذارید. وسایل اضافه را در نایلون های جداگانه بگذارید و روی آن برچسب بزنید.

 

وسایل هنری، نقاشی و خیاطی

وسایل هنری و طراحی را در یک گروه جمع آوری و طبقه بندی کنید. هر بسته و وسیله غیر قابل مصرف را دور بریزید. هر کدام از وسایل را در یک جعبه با رنگ معین قرار دهید. مثلاً ابزار خیاطی در جعبه آبی، ابزار بافتنی در جعبه قرمز و به هر یک برچسب مخصوص بزنید.

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

جمعه 27 دی 1392  1:15 PM
تشکرات از این پست
mehrgan59
دسترسی سریع به انجمن ها