0

رویایی ترین مادر زن ها و مادر شوهرها را بشناسید

 
mohammad98
mohammad98
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1391 
تعداد پست ها : 6815
محل سکونت : خراسان

رویایی ترین مادر زن ها و مادر شوهرها را بشناسید

 

 

در تمام دنیا، بستگان می توانند خوشی و آسایش زن و شوهرها را به خطر بیندازند. دل کندن از بچه ها برای بعضی از پدر و مادرها سخت است. در نتیجه در زندگی زناشویی فرزندشان دخالت می کنند.

 

مشکل زن و شوهر با بستگان از همان ابتدای ازدواج شروع می شود و گاهی اوقات با مرگ آنها خاتمه می یابد. دخالت بستگان می تواند زن و شوهررا از یکدیگر ناراضی کند. البته در این مواقع مشاوران به زن و شوهرها توصیه می کنند که باید جلوی مداخله والدین و بستگان را بگیرند. اگر می خواهند آرامش زندگی زناشویی خود را حفظ کنند باید حق تقدم را به نیازهای همسرشان بدهند نه به نیازهای والدین شان. چون وقتی زن و شوهر رضایت یکدیگر را در اولویت اول قرار می دهند تقریبا امکان دخالت اطرافیان غیر ممکن می شود.

 

 

ولی در این مقاله برای اینکه از این کدورتها و مشکلات جلوگیری و پیشگیری نماییم سعی داریم نحوه پذیرش یک عضو جدید در خانواده یعنی یک عروس یا داماد را آموزش دهیم. صرفنظر از اینکه کسی داماد شما باشد یا عروس شما؛ پذیرش یک عضو جدید در خانواده وظیفه شماست و البته وظیفه ای سخت است و به نظر می رسد که سازگاری با آن بسیار مشکل و چالش برانگیز باشد.

 

 

صرفنظر از اینکه شما درباره این عضو جدید چه فکری می کنید بایستی تلاش کنید تا شوهر و یا همسر یکی از اعضای خانواده را بپذیرید و راهی بیابید تا بتوانید او را در امور خانواده تان درگیر کنید. لذا به شما بزرگترها که قرار است پدر زن یا پدر شوهر؛ مادر زن یا مادر شوهر شوید توصیه می کنیم که:

 

 

نگرش مثبتی داشته باشید.

مثبت اندیشی یک مساله واگیردار و مسری است و به آسانی به سایر افراد خانواده هم سرایت می کند. مثلا شما مادر شوهر محترم اگر نسبت به عروس جدید خانواده نگرش مثبتی داشته و رابطه ای خوب با او برقرار کنید مسلما سایر اعضای خانواده مثل بقیه عروسها یا حتی دختران تان و .. هم با این عروس جدید الورود بهتر رابطه برقرار می کنند.

 

 

احساسات شان را در نظر بگیرید.

به هر حال او یک غریبه و ورودی جدید است، بنابراین یقین حاصل کنید که آداب و رسوم و شوخی های شخصی و .. را برای او توضیح دهید تا شوخی های احتمالی در جو خانواده باعث کدورت و رنجش خاطر او نشود و از طرف دیگر او را تشویق کنید که موضوعات مدنظرش را با شما و خانواده در میان بگذارد.

 

 

عضو جدید را به گفتگو بکشانید.

او را در گفتگوهای خانوادگی شرکت دهید. در عین حال به طور خصوصی هم با او صحبت و گپ و گفتگو داشته باشید.

 

 

به چیزهایی که به آنها علاقمند است یا از آنها متنفر است توجه کنید.

گفتگو و گوش دادن به حرف ها و احساسات یک نفر بهترین راه برای شناخت از اوست.

 

 

در مورد فعالیت هایی که بتوانید با هم در آنها شرکت کنید، برنامه ریزی زمانی داشته باشید.

صبور باشید. ایجاد یک فضای راحت  و آرام با یک عضو جدید خانواده محتاج گذر زمان است پس زمان لازم برای تطبیق را به او بدهید.
شما دو نفر متوجه شده اید اگرچه کمکها و راهنمایی های ایشان به شما کمک کرده است ولی مشکلاتی هم به وجود آورده است به همین دلیل هر دو نتیجه می گیرید که باید سبک زندگی خود را عوض کنید و حتما برخی از آخر هفته ها را پذیرای مهمان نباشید و صرف خودتان دو نفر کنید.

 

 

از او حمایت کنید.

هر کس دیر یا زود عمل اشتباهی انجام می دهد و یا حرف اشتباهی می زند. برای اینگونه مواقع یک خاطره، یک لطیفه یا موضوع بامزه ای به خاطر داشته باشید تا با گفتن آن ضمن کاهش تنش احتمالی و تغییر فضای جلسه یا جو خانوادگی از او حمایت کرده باشید.

 

 

توانایی های او را شناسایی کنید و از او در آن زمینه ها برای خانواده یا فامیل کمک بگیرید.

مثلا ممکن است او در طراحی، نقاشی، خدمات کامپیوتری، ارایشگری و .. توانایی خاصی داشته باشد این توانایی ها را بشناسید و در مواقع لزوم از وی برای انجام این کارها استفاده کنید حتی می توانید این توانایی ها را وسیله ای برای تعریف و تمجید از او در جمعهای خانوادگی و دوستانه استفاده نمایید.

 

 


توصیه هایی به عروس یا داماد های تازه وارد

- اگر تازه وارد جهان متاهل ها شده و برای نخستین بار است که رابطه با خانواده همسر را تجربه می کنید و از طرف دیگر احساس مشکل یا دخالت از طرف خانواده همسرتان دارید بهتر است این روش را امتحان کنید.

 

مثلا شما و همسرتان تازه ازدواج کرده اید. شما به عنوان یک مرد، از دست پدر زنتان جان به لب شده اید. پدر زن شما آخرهفته ها به شما تلفن می زند و به دیدن شما می آید. پدر همسرتان در مورد پول خرج کردن و بودجه بندی تان هم  اظهار نظر می کند، ایرادات خانه شما را گوشزد می کند و مثلا به شما دایما گوشزد می کند که وقت تعویض ماشینتان رسیده است. شما می دانید که پدر زنتان، حسن نیت دارد ولی توصیه ها و انتقادهای او را دوست ندارید.

 


برای حل این مشکل باید این مراحل را طی کنید:
 

مرحله اول: احترام متقابل- در حل اختلاف باید تا حدودی خطر را به جان بخریم اما احترام متقابل خطر را کم می کند.

 

مرحله دوم: مشخص کردن مشکل واقعی- وقتی بستگان یکی از طرفین اولویت پیدا می کند، طرف دیگر احساس غریبه بودن می کند. مثلا شما با همسرتان ازدواج کرده اید و می خواهید با وی زندگی کنید، با وی اخر هفته ها را بگذرانید و در مورد مدیریت مالی و .. خودتان دو نفر تصمیم بگیرید ولی به نظر می رسد پدر زن تان این موقعیت را از شما گرفته است.

 

مرحله سوم: یافتن زمینه های مورد توافق- شما و همسرتان متوجه شده اید که پدر زن تان مرد خوش قلبی است اما مانع از زندگی زناشویی شما شده است. شما دو نفر متوجه شده اید اگرچه کمکها و راهنمایی های ایشان به شما کمک کرده است ولی مشکلاتی هم به وجود آورده است به همین دلیل هر دو نتیجه می گیرید که باید سبک زندگی خود را عوض کنید و حتما برخی از آخر هفته ها را پذیرای مهمان نباشید و صرف خودتان دو نفر کنید.

 

مرحله چهارم: مشارکت متقابل- پی بردن به مشکل اصلی، راه را برای مشارکت زن و شوهر در حل اثر بخش مشکل هموار می کند.

 

 


تبیان

هر که دارد هوس کربُــبَـــلا بسم الله

جمعه 27 دی 1392  6:46 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها