0

آیا مطهری نقطه حساس لاریجانی‏‌ها را زد؟

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

آیا مطهری نقطه حساس لاریجانی‏‌ها را زد؟

 

اخبار,لاریجانی ها,براردان لاریجانی


اخبار سیاسی - علی لاریجانی، معلق بین برادران و برادر زن
آیا مطهری نقطه حساس لاریجانی‏‌ها را زد؟

علی مطهری بعد از نطق خود حتی کوچکترین قدمی از مواضع‏‏ اش عقب ننشست. حتی در مقابل اطلاعیه دادستانی تهران هم جوابیه‏ ای منتشر کرد. اما به نظر می‏ رسد همین پافشاری‏ ها صف مستحکم برادران لاریجانی را از هم پاشانده است. حداقل می‏ توان گفت در ظاهر امر آنها دیگر انسجام سابق را ندارند.

 لاریجانی‏ ها هر چند با تاخیر، اما بالاخره هر یک به نحوی در قبال سخنان جنجالی علی مطهری موضع‏ گیری می‏ کنند، موضع‏ گیری‏ هایی که البته کاملا با هم متفاوت هستند، انگار نه انگار که اینها مواضع چند برادر از یک خانواده است در مقابل برادر همسر یکی از همین برادرها.

به گزارش پیام نو، همه چیز نطق جنجالی علی مطهری با لاریجانی‏ ها پیوند خورده است؛ هم نوک پیکان حمله او یک لاریجانی است و هم مدافع او یک لاریجانی دیگر. مفسر این سخنان هم البته از بین همین خانواده است.

گرچه پس از آنکه علی مطهری دستگاه قضایی را در نطق خود به عدم استقلال و عدالت متهم کرد، صادق لاریجانی مستقیما وارد گود این معرکه نشد اما واکنش سریع دادستانی تهران علیه مطهری موضوعی نبود که بتوان آن را به سطحی کمتر از سطوح عالی دستگاه قضایی نسبت داد. دستگاهی که نه تنها به دلیل حضور دو برادر از خانواده لاریجانی‏ ها در راس آن، بلکه به سبب اتفاقاتی که در حدود ۱۸ ماه گذشته رخ داده است، با نام خانواده لاریجانی عجین شده است.

 

لاریجانی‏ ها علاوه بر حضور در رده‏ های عالی این دستگاه دو پرونده بسیار معروف را هم به نام خود دارند. یکی پرونده جواد لاریجانی و دیگر موضوع رابطه فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی، دو پرونده‏ ای که البته هنوز از سرنوشت و فرآیند رسیدگی به آنها اطلاع چندانی در دست نیست.


حمله مداوم برادر زن و دفاع نیم بند داماد
علی مطهری بعد از نطق خود حتی کوچکترین قدمی از مواضع‏‏ اش عقب ننشست. حتی در مقابل اطلاعیه دادستانی تهران هم جوابیه‏ ای منتشر کرد و محکم‏تر بر آنچه در صحن علنی مجلس گفته بود، پای فشرد. اما به نظر می‏ رسد همین پافشاری‏ ها صف مستحکم برادران لاریجانی را از هم پاشانده است. حداقل می‏ توان گفت در ظاهر امر آنها دیگر انسجام سابق را ندارند.

علی لاریجانی هر چند دیر اما بالاخره در سخنان خود در صحن علنی مجلس به موضوع اعلام جرم دادستانی علیه برادر همسر خود واکنش نشان داد. لاریجانی سعی داشت در این واکنش بیشتر میانه میدان را داشته باشد و چندان به چپ و راست متمایل نشود. اینگونه هم شد، اما نه با تائید هر دو طرف بلکه با انتقاد نسبت به طرفین دعوا. او هم تاکید کرد که دستگاه قضایی در اعلام جرم علیه مطهری منطقی عمل نکرده و هم نطق مطهری را به لحاظ محتوا قابل دفاع ارزیابی نکرد.

علی لاریجانی که اینگونه بین برادر و برادر همسر خود قرار گرفت، علی الاصول می‏ بایست یک هفته قبل وارد ماجرا میشد یعنی همان زمان که دادستانی تهران علیه مطهری اعلام جرم کرده بود. هیات رئیسه مجلس در واکنش به این اقدام تا توانست زمان را بیهوده هدر داد. نهایتا هم این محمدرضا باهنر بود که اولین اعتراض را در حلقه هیات رئیسه مجلس مطرح کرد و موضوع را به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع داد، هیاتی که طبق قانون می‏ بایست حتی قبل از اعلام جرم توسط دادستانی مورد مشورت دادستانی و دستگاه قضایی قرار بگیرد.


تفسیر برادر داماد و جواب برادر عروس
برادر بزرگ لاریجانی‏ ها هم در برنامه شناسنامه در موضعی متفاوت از دو برادر دیگر، سخنان علی مطهری را نادرست دانست و برای اظهارات خود هم دلایلی ارائه داد. این اما فقط تفسیر محتوایی این سخنان بود. سوالی که توسط جواد لاریجانی در این برنامه بی جواب ماند تفاوت مواضع برادران لاریجانی بود. جایی که وی تنها به این نکته بسنده کرد که «روابط ما(برادران لاریجانی) تحمیلی نیست ولی با هم در مورد مسائل مختلف مباحثه می‌کنیم.

 

هنر اینکه ما به جای دعوا با هم بحث کنیم و به نتیجه برسیم، هنر بزرگی است». این در حالی بود که قبل از این برنامه، رنجبران، تهیه کننده و مجری برنامه شناسنامه در معرفی و تبلیغ گفتگوی خود با جواد لاریجانی از عنوان «ناگفته‌های جواد لاریجانی از اختلاف اخوان لاریجانی درباره علی مطهری» استفاده کرده بود.

اکنون اما علی مطهری یک گام جلوتر آمده و جوابی بلند و بالا به جواد لاریجانی داده است. جوابی که شاید در میان تمام سطور آن این یک جمله بیش از بقیه خود نمایی کند: «تکلیف فتنه مانند تکلیف بخشی از زمین های کشاورزی و دامداری شما برای مردم مشخص نیست و هنوز حکم آن اعلام نشده است». همین حالت را برای فاضل لاریجانی نیز می ‏توان در نظر گرفت. کمتر از یک سال پیش محمود احمدی‏ نژاد در مجلس شورای اسلامی و در جریان استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی ادعا کرد که فاضل لاریجانی در ماجرای زنجانی دست داشته است. این موضوع هیچگاه اما پیگیری و راست و دروغ ماجرا معلوم نشد. هنوز این سوال باقی است که اگر محمود احمدی‏ نژاد راست گفته چرا این موضوع پیگیری نمی شود و اگر هم دروغ گفته چرا اعلام جرمی علیه وی صورت نمی‏ گیرد؟ به خصوص اینکه بعد از آن ماجرا فاضل لاریجانی هم از قوه قضائیه تقاضای پیگیری کرده بود.


دعوای مطهری، زورق لاریجانی‏ ها را به کجا خواهد برد؟
شاید تاثیر همین دست موارد بود تا علی مطهری را به این نتیجه برساند که دستگاه قضایی کشور آنگونه که باید وظیفه خود را انجام نمی ‏دهد. او نوک پیکان نقد را متوجه قوه قضائیه کرد و همزمان گلوله آتشی هم روانه حلقه برادران لاریجانی کرده است، لاریجانی‏ هایی که خیلی وقت پیش وعده داده بودند که پرونده برادران خود را خیلی شفاف و سریع رسیدگی خواهند کرد.

اما آیا با جواب اخیر مطهری به جواد لاریجانی، تنها مدافع او در بین لاریجانی‏ ها که از قضا هم داماد خانواده مطهری است و هم رئیس علی مطهری در مجلس، پشت او را خالی خواهد کرد. به خصوص آنکه علی لاریجانی سعی کرده بود در نطق دفاع خود از برادر همسرش خیلی هم سنگ تمام نگذارد و به دفاعی نیم بند بسنده کند. آشفتگی علی لاریجانی در روزی که احمدی نژاد فیلم برادر او را در مجلس نشان داد از خاطره‏ ها پاک نمی‏ شود.

 

وی هیچگاه به این تندی به کسی واکنش نشان نداده بود، حتی زمانی که در ۲۲ بهمن سخنرانی‏ اش را در قم به هم ریختند. پس شاید بیراه نباشد که بگوییم حضور فاضل لاریجانی در آن فیلم، سبب عصبانیت دو چندان رئیس مجلس شده است. آیا چنین واکنشی در انتظار برادر همسر او هم خواهد بود؟ یا اینکه همین دفاع نیم بند علی لاریجانی از علی مطهری حاصل نگرانی او از مطرح شدن دوباره نام برادرانش با عناوینی نه چندان دلچسب است؟

اخبار سیاسی - پیام نو

 

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

پنج شنبه 26 دی 1392  7:20 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها