0

گزارش روزانه بازار بورس

 
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

 
یکشنبه, 25 خرداد 1393 ساعت 07:54
 
 
امروز یکشنبه 25 خرداد ، شاخص کل بورس اوراق بهادار  با کاهش 884 واحدی در 72631 واحد به کار خود پایان داد. در این میان شبندر با 126 واحد منفی و ونوین با 6 واحد مثبت بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشتند.
 
همچنین شاخص صنعت 702 واحد، شاخص پنجاه شرکت با 39 واحد، شاخص سی شرکت با 12 واحد و شاخص بازار دوم با 1083 واحد و دو شاخص آزاد شناور و بازار اول به ترتیب با 1314 واحد و 751 واحد کاهش مواجه شدند.
در فرابورس هم شاخص با کاهش 7.40 واحدی به 784 واحد رسید که در این میان میدکو با 1.94 واحد منفی بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشتند.
 
 
*بورس
 -فنی و مهندسی
در گروه فنی و مهندسی هر دو نماد منفی بودند.رمپنا با صف فروش مواجه شد که حقوقی صف فروش را جمع کرد.این نماد امروز با حمایت خود برخورد کرد.در اواخر بازار نیز شاهد فاصله گرفتن آخرین قیمت با حداکثر منفی بودیم.نماد رتکو نیز با حجمی اندک در حداکثر منفی قابل معامله بود.
 -رایانه
در گروه رایانه مداران که با صف فروش همراه بود پس از واگذاری صف فروش،تا قیمت های مثبت نیز پیشروی کرد.اما قیمت پایانی این نماد همچنان 3.5 درصد منفی بود.رتاپ تنها نماد مثبت این گروه بود.سایر نمادها در منفی متعادل بودند.
 -املاک و مستغلات
در گروه املاک و مستغلات ثباغ با نزدیک شدن به حمایت 210 تومانی و خرید حقوقی با بازگشت قیمت همراه بود.به طوری که در انتهای بازار این نماد در قیمت های مثبت معامله شد.ثشاهد نیز از دیگر نمادهای مثبت گروه بود.نزدیک به 70 درصد از خریدها در این نماد توسط حقوقی انجام شد.ثمسکن،ثنوسا،وآذر،ثفارس با صف فروش همراه بودند.سایر نمادها در منفی متعادل بودند.
 -بانک
در گروه بانکی با اخبار مبنی بر افزایش سرمایه وپست مواجه بودیم که باعث صف خرید در این نماد شد.سایر نمادهای گروه منفی معامله شدند.در نماد وبصادر با توجه به شایعات مبنی بر تعدیل مثبت در صورت مالی 12 ماهه ،حقوقی مانند روزهای گذشته خریدار می باشد.در نماد ونوین که در ابتدا معاملات در مثبت انجام می شد در انتهای بازار با شکل گیری صف فروش مواجه شدیم.
 -لیزینگ
گروه لیزینگی نیز همراه با بازار یکصدا منفی بودند.نمادهای ولغدر و وایران با صف فروش مواجه بودند.سایر نمادها در قیمت های منفی روان معامله می شدند.
 -پتروشیمی
در گروه پتروشیمی تنها 3 نماد مثبت بودند.شسم که در بازار پایه معامله می شود با رشد 23 درصدی مواجه شد.شفارا و شسینا نیز در مثبت متعادل بودند.سایر نماد های گروه منفی معامله شدند.
 -قند و شکر
گروه قند و شکر اما با خبر افزایش نرخ تسویه شکر رنگی متفاوت از بازار را به خود گرفت.در این گروه اکثر نمادها با صف خرید مواجه شدند.قشکر با 2.5 میلیون بیشترین حجم گروه را به خود اختصاص داد.
 -خودرو
در گروه خودرو نیز همه نمادها منفی بودند.زامیاد ،ورنا،خکاوه با صف فروش دست و پنجه نرم میکردند.
 
*نرخ ارز و سکه و طلا
نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز یکشنبه، در بازار ، 953 هزار تومان، نیم سکه 480 هزار تومان، ربع سکه 281 هزار تومانو گرمی 182 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 97 هزار و 460 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1276 دلار است.
در بازار امروز هر دلار آزاد برای فروش 3216 تومان، هر یورو را 4387 تومان، هر پوند را 5471 تومان و هر درهم امارات را 883 تومان معامله می شود.
 
 
*اخبار اقتصادی
*دریافت کارمزد خرید الکترونیکی شارژ تلفن همراه از تیرماه
مدیرکل اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از اخذ کارمزد برای ارائه شارژ تلفن همراه از طریق تمامی درگاه‌های اینترنتی، خودپردا‌ز‌ها و تلفن بانک خبر داد. ناصر حکیمی با اشاره به دستورالعمل جدید بانک مرکزی برای دریافت کارمزد خدمات بانکی، اظهارداشت: از ماه آینده بابت دریافت شارژ تلفن همراه از خودپردازها، درگاه‌های اینترنتی و تلفن بانک، کارمزد دریافت خواهد شد. وی در پاسخ به این سوال که آیا نرخی برای کارمزد این خدمت تعیین شده است، گفت: هنوز برای نرخ کارمزد این خدمت بانکی به جمع‌بندی نرسیده‌ایم. بانک مرکزی مدتی پیش در راستای کاهش ترافیک غیر ضروری، ارتقاء و پایداری شبکه و کاستن از هزینه‌های غیر ضروری بانک‌ها با ابلاغ دستورالعملی به بانک‌ها، آنها را مکلف کرد از کارمزد خدمت مانده‌گیری مطابق با ساختار کارمزد شتابی دستگاه‌های خودپرداز را محاسبه و در تمامی ابزارهای پذیرش از مشتری اخذ کنند. براساس این دستورالعمل از دارندگان کارت بابت این خدمت در خودپردازها 1000 ریال، کیوسک 1000 ریال، پایانه شعب 2000 ریال، پایانه فروش 1206 ریال، تلفن همراه و تلفن ثابت 1206 ریال کسر می‌شود.
*افزایش بی‌سر و صدای قیمت‌ها در بازار
اگرچه دولت ظرف هفته‌های گذشته اعلام کرده است که قصد ندارد فعلا با افزایش قیمت کالاها در بازار موافقتی داشته باشد، اما از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خبر می‌رسد که این سازمان با برخی افزایش قیمت‌ها، موافقت کرده است. دولت طی هفته های گذشته بارها و بارها اعلام کرده است که فعلا با هرگونه افزایش قیمت موافق نیست و هیچ تولیدکننده ای حق ندارد بدون هماهنگی با سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، افزایش قیمتی بر روی کالاهای خود اعمال کند اما آنچه که مصرف کنندگان در بازار مشاهده می کنند، این گونه نیست و افزایش آرام و بی سر و صدای قیمت‌ها را نشان می دهد. این افزایش بی سر و صدای قیمت‌ها در حالی صورت می گیرد که حتی گزارشات بانک مرکزی نیز به خوبی این را نشان می دهد که قیمت برخی از کالاها افزایش یافته، این در شرایطی است که گویا سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان پرونده افزایش قیمت برخی از کالاها را که از سوی تولیدکنندگان درخواست افزایش قیمت داشته اند را بررسی کرده و با رای مثبت به افزایش قیمت، اجازه داده است تا این تغییر در بازار رخ دهد.
*بانک مرکزی ارز بیشتری وارد بازار می‌کند
رئیس کل بانک مرکزی از افزایش عرضه ارز در بازار خبر داد و به تشریح برنامه‌های این بانک پرداخت. ولی‌الله سیف در بیست‌وچهارمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی که با محور چهارچوب سیاست پولی و الزامات خروج از رکود تورمی به مدت دو روز در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد، به تشریح برنامه‌های بانک مرکزی پرداخت و اظهار داشت: مهمترین هدف اقتصادی دولت جبران رشد منفی اقتصادی سال‌های قبل و تبیین روش‌های مناسب برای خروج از رکود تورمی است. وی با بیان اینکه تا زمانی که افت درآمد سرانه جبران نشود و فعالان اقتصادی از ثبات سیاست‌های اقتصادی دولت مطمئن نشوند اولویت برای رشد اقتصادی خروج از رکود است، افزود: برای کنترل تورم به صورت عمیق باید طرحی تدوین شود که سیاست‌های ناشی از تولید تورم برای تولید را به حداقل برساند. رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: محور سیاست‌های پولی تا زمان خروج از رکود سخت‌گیری در پایه پولی و تسریع دسترسی به منابع بانکی برای بخش تولید خواهد بود.
*اصلاح نمودارهای فنی طلا
قرار گرفتن عراق در آستانه جنگ داخلی، مهم‌ترین عامل سیاسی و تاثیر گذاشتن خریدهای مربوط به «پوشش کوتاه‌مدت»، مهم‌ترین عامل اقتصادی این افزایش در یک هفته اخیر بوده است. بازار طلا نخستین روز هفته کاری گذشته-دوشنبه- را در حالی آغاز کرد که هفته پیش از آن، روی قیمت 1252 دلار ایستاده بود. بازار در این روز در نهایت روی قیمت 1253 دلار برای هر اونس بسته شد که نشان‌دهنده ثباتی عجیب با نوسان اندک بود. روز دوشنبه طلا در مقطعی تا 1256 دلار نیز بالا رفت، اما در پایان روز، افزایش تنها یک دلاری نسبت به هفته گذشته ثبت شد. عوامل بنیادین به ویژه «احیای اقتصادی آمریکا»، در نخستین روز هفته می‌توانست در مسیر کاهش قیمت طلا عمل کند، اما «پوشش کوتاه‌مدت» اثر کاهشی این عوامل را خنثی کرد. افرادی که از افت قیمت کالای قبلا خریداری شده ضرر کرده‌اند، با کاهش بیشتر قیمت‌ها دوباره همان کالا را با قیمت کمتری می‌خرند تا ضرر کوتاه‌مدت خود را با این سود کوتاه‌مدت پوشش داده باشند.
*11.5 میلیارددلار، هزینه جام‌جهانی برای میزبان
بسیاری از برزیلی‌ها با میزبانی جام‌جهانی 2014 فوتبال مخالفند چرا که از نظر آنها بهبود بسیار اندکی در زیرساخت‌ها و خدمات عمومی برزیل صورت گرفته است. «مانتیرو» یکی از طرفداران برزیلی فوتبال است که در‌ سال‌های پیش در شادی این میزبانی غرق بود، چنان‌که سمبل پلاستیکی جام‌جهانی فوتبال را برای نگاهداری در اتاقش که در محله‌ای فقیر و پرجمعیت در ریودوژانیرو است، خریداری کرد. امروز برزیل میزبان این رویداد ورزشی است اما او از هزینه‌هایی که صرف این جام می‌شود خشمگین شده و به جمع مخالفان برگزاری آن پیوسته است. او عینکی محافظ در مقابل گازهای اشک‌آور خریداری کرده و آن را کنار جام پلاستیکی‌اش آویخته است. می‌گوید: «نگاه کن که چند‌میلیارددلار پول بابت این جام هزینه شده و چه میزان از آن به سمت ما مردم عادی سرازیر می‌شود.» مانتیرو 38‌ساله کارمند هتلی در شهر ریو است و در دخمه‌ای در یکی از خیابان‌های باریک و پر از ازدحام این شهر زندگی می‌کند که فاصله‌ای هم با استادیوم «ماراکانا» که فینال این جام در آن برگزار خواهد شد، ندارد. او از یک متعصب طرفدار فوتبال به یک معترض تغییر یافته است. اشتیاق‌ها در ابتدا برای میزبانی این جام در برزیل بسیار شدید بود چرا که برزیلی‌ها برنده بیشترین جام‌های قهرمانی این رشته ورزشی‌اند. مردم اینجا می‌گویند در کشور فوتبال زندگی می‌کنند. هنوز 48درصد برزیلی‌ها معتقدند این میزبانی ایده خوبی است اما این میزان نسبت به‌سال 2008 که 79درصد بود، افت داشته است.
یک شنبه 25 خرداد 1393  6:21 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
و دوباره مثبتی کم رمق.... آزاد
دوشنبه, 26 خرداد 1393 ساعت 07:23
امروز دوشنبه 26 خرداد ، شاخص کل بورس اوراق بهادار  با افزایش 117 واحدی در 72748 واحد به کار خود پایان داد. در این میان فارس با 78 واحد مثبت و وغدیر با 17 واحد منفی بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشتند. همچنین شاخص صنعت 99 واحد، شاخص پنجاه شرکت با 4.7 واحد، شاخص سی شرکت با 3.8 واحد و شاخص بازار دوم با 179 واحد و دو شاخص آزاد شناور و بازار اول به ترتیب با 179 واحد و 94 واحد افزایش مواجه شدند.
 
 
در پايان معاملات تالارهای بورس اوراق بهادار تعداد 425 ميليون سهم به ارزش بيش از 1145 ميليارد ريال در 39 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت.
در فرابورس هم شاخص با افزایش 10 واحدی به 742 واحد رسید که در این میان ذوب با 1.56 واحد مثبت بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشتند.
همانطور که در روز گذشته پیشبینی کرده بودیم بازار امروز با افزایش تقاضا مواجه شد که باعث تغییر روند در معاملات بود.اما نکته ای که وجود دارد ،ادامه رکود در معاملات می باشد به طوری که حجم معاملات نسبت به ماه های گذشته با افت بسیاری روبرو شده است.
 
*بورس
 -فنی و مهندسی
نماد رمپنا که امروز تاثیر گذارترین نماد بر روی شاخص بود امروز با 6 میلیون حجم معاملات در قیمت های حداکثری معامله می شد.در این نماد با وجود چند بار نزدیک شدن به صف خرید نتوانست در بالاترین قیمت قرار گیرد.در نماد رتکو نیز که روز گذشته با صف فروش مواجه بودیم امروز قیمت های مثبت معامله میشد.
 -رایانه
در گروه رایانه نیز بجز افرانت و مرقام بقیه نمادها مثبت بودند.مداران که بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داده بود با صف خرید مواجه شد.مفاخر و رتاپ نیز از دیگر نمادهای همراه با صف خرید در گروه بودند.
 -انبوه سازی و مستغلات
گروه انبوه سازی نیز امروز همراه با بازار حرکت کرد.در این گروه ثشاهد با صف خرید همراه بود.از نکات مثبت این نماد خرید 70 درصد از معاملات توسط حقوقی بود.ثفارس،ثنوسا،وآذر و ثامان از جمله نمادهایی بودند که علیرقم مثبت بودن بازار همچنان در منفی معامله شدند.
ثمسکن نیز در منفی معامله شد.سایر نمادها با صف خرید و یا در حداثر مثبت معامله می شدند.
 -بانک ها
اکثر نمادهای گروه بانکی امروز در مثبت متعادل بودند.وپست همچنان صف خرید خود را حفظ کرد.بانک دی و گردشگری نیز در حداکثر مثبت معامله می شدند.
وپارس در حداکثر منفی معامله شد.ونوین نیز صف فروش خود را حفظ کرد.وبصادر با 18 میلیون حجم معاملات در مثبت متعادل بود.
 -پتروشیمی
گروه پتروشیمی نیز همرنگ بازار بود.در این گروه پترول با صف خرید اندک به کار خود پایان داد.فارس همچنان صف فروش خود را حفظ کرد.
 -خودرو
گروه خودرو امروز اکثرا مثبت بودند اما قطعاتی ها روندی عکس به خود گرفتند.خودرو،خساپا،خبهمن،ورنا از مثبت های گروه بودند و خزامیا و خکاوه منفی معامله شدند.در گروه قطعاتی خنصیر،خاذین،خمحور،خاهن خعتبار،خریخت،خمحرکه با صف فروش دست و پنجه نرم میکردند.
*بازگشایی ها و توقفها
بازگشایی دفارا، دكيمي، شنفت و دارو
توقف نمادهای كهرام، فجر، شپمچا، پدرخش و غدام
همچنین نماد حتوكا با توجه به عدم كشف قيمت در روز معاملاتي قبل با حراج مجدد معامله شدند.
 
 
*نرخ ارز و سکه و طلا
نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز دوشنبه، در بازار 956 هزار تومان، نیم سکه 481 هزار تومان،ربع سکه 281 هزار تومان و گرمی 183 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 97 هزار و 690 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1283 دلار است.
در بازار امروز هر دلار آزاد برای فروش 3217 تومان، هر یورو را 4380 تومان، هر پوند را 5452 تومان و هر درهم امارات را 877 تومان معامله می شود.
*اخبار اقتصادی
*اختلاس ۴۰۰۰ میلیاردتومانی واردات کود (برگ ديگری از فسادهای دولت اصولگرای احمدی‌نژاد)
گزارش‌ها و اخبار اختلاس‌ و فسادهای مالی دولت محمود احمدی‌نژاد که ادعای مبارزه با فسادش گوش عالم را کر کرده بود، تمامی ندارد و در تازه‌‌ترین مورد از این فسادها، گزارشی از اختلاس ۴۰۰۰ میلیاردتومانی واردات کود در دولت احمدی‌نژاد منتشر شده است. به گزارش خرداد، در ادامه این گزارش را می‌خوانید: مهرماه سال 92 زمزمه‌هاي تخلف 4000 ميليارد توماني توسط يكي از بزرگ‌ترين توليدكنندگان ورمي كمپوست(كود آلي) شوك ديگري به كشور وارد كرد؛ تخلفي كه بزرگي عددش باور آن را براي مردم سخت كرد و اين ناباوري از آنجا بيشتر شد كه مديرعامل اين شركت چند ماه قبل از اعلام تخلف به عنوان يكي از بزرگ‌ترين كارآفرينان كشور معرفي شده بود. ورمي كمپوست توليد كود شيميايي آلي از كرم‌هاي مخصوص است كه در بسياري از كشورها توليد مي‌شود. مزيت اين كود نسبت به انوع ديگر كودها اين است كه ورمي كمپوست آلودگي كود حيواني را ندارد و از تمام توليدات آن مي‌توان در صنايع مختلف استفاده كرد. ايران از معدود كشورهايي است كه كود شيميايي وارد مي‌كند و گفته مي‌شود واردات اين كود سود سرشاري نصيب واردكنندگان شبكه‌يي آن مي‌سازد اما حدود چهار سال پيش فردي به نا م« الف. ش» طرح « ورمي كمپوست» را به جهاد كشاورزي ملارد برده و مجوز لازم براي توليد كود آلي «ورمي كمپوست» را در شركتي تخت عنوان... در شهر كرج مي‌گيرد...
*مواضع جدید بانک مرکزی برای مسکن مهر
قائم مقام بانک مرکزی مواضع جدید این بانک را برای مسکن مهر اعلام کرد و گفت: هیچ منابع جدیدی از بانک مرکزی به مسکن مهر ارایه نخواهد شد. اکبر کمیجانی روز یکشنبه در حاشیه بیست و چهارمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی در پاسخ به ایرنا در خصوص تحولات مسکن مهر و برنامه های بانک مرکزی برای آن افزود: آذر ماه سال گذشته در خصوص مسکن مهر با فرمولی که در واقع در سطح دولت و اعضای ستاد اقتصادی طراحی شد به این جمع بندی رسید که در قالب سه بند می توان آن را ساماندهی کرد. وی در خصوص بند اول این تصمیم گیری گفت: پرداخت تسهیلاتی که از منابع بانک مرکزی در اختیار مسکن مهر و برای تامین مالی آن در نظر گرفته شده بود به مدت سه سال از ابتدای سال 92 به تعویق افتاد، یعنی هر تسهیلاتی که بانک مسکن باید به بانک مرکزی پرداخت می کرد در درون بانک مرکزی باقی می ماند تا اتمام پروژه ها را تامین مالی کنیم. قائم مقام بانک مرکزی درباره دومین بند نیز اظهار داشت: خط های اعتباری معمولا کوتاه مدت هستند و بانک مرکزی از منابع خود به بانک ها برای رفع نیازهای نقدینگی با مدت یک سال پرداخت می کند. وی تصریح کرد: در طی سال های گذشته این خط های اعتباری بانک مرکزی برای بانک مسکن با زمان سه یا چهار سال پرداخت شده بود و برای اینکه ما از پروژه مسکن مهر حمایت کرده باشیم تا روند آن ادامه یابد خط اعتباری قبلی را به 20 سال افزایش دادیم. کمیجانی با بیان این که، در همان زمان نیز در کنار خط اعتباری قبلی نیز 152 هزار میلیارد دلار اعتباری جدید تخصیص دادیم گفت: یعنی تمام اضافه برداشت های مربوط به مسکن که مشمول نرخ جریمه های 34 درصد بود و یا اوراق مشارکت بانک مسکن را خریداری کرده بودیم به خط اعتباری 20 ساله با نرخ سود 1.6 درصد تبدیل شد تا از بانک مسکن حمایت شود. وی درباره بند سوم نیز اظهار داشت: دولت قبل در آخرین مصوبه خود که در تیر ماه سال گذشته به تصویب رساند، سقف را تا 50 هزار میلیارد تومان افزایش داده بود و به طور غیر رسمی زمزمه های تا 60 هزار میلیارد تومان نیز شنیده می شد. وی تصریح کرد: بر اساس مصوبات جدید اضافه برداشت ها و بدهی بانک مسکن به 43 هزار میلیارد تومان رسیده بود که در این زمان مباحث کارشناسی آغاز و به دلیل نگرانی های تورمی منابع این بخش، توانستیم با حمایت های دولت و مجلس به میزان 45 هزار میلیارد تومان عملا آن را متوقف کنیم.
*واكنش محدود طلا به تحولات سياسي
در هفته‌ ميلادي گذشته پيامدهاي رواني تصميم اخير بانك مركزي اروپا در اجراي برنامه‌هاي حمايتي بيشتر با هدف كمك به اقتصاد منطقه پولي يورو و آغاز جنگ داخلي در عراق همراه با انتشار گزارش‌هايي از اوضاع اقتصادي آمريكا، اروپا و چين نوساناتي را در نرخ برابري ارزها و كالاها از جمله طلا موجب شد. انتشار گزارش مطلوبي از بازار كار آمريكا كه در روز پنجشنبه گذشته موجي از اميد را نسبت به روند رشد اقتصادي اين كشور به راه انداخت در اين هفته نيز به نوعي به عنوان محرك اصلي خوش‌بيني سرمايه‌گذاران، به بازارهاي روز دوشنبه رونق خواهد بخشيد. تصميم اخير بانك مركزي اروپا مبني بر اجراي سياست‌هاي انبساطي بيشتر و كمك به بانك‌هاي اروپايي در اعطاي وام‌هاي كم بهره كه راه را براي تزريق پول به اقتصاد و درنتيجه خروج از ركود باز كرده است موجب شد در اولين روز هفته از يك سو شاهد افزايش ريسك‌پذيري و از سوي ديگر افت نرخ برابري يورو به نسبت دلار باشيم. در اين ميان بالا رفتن حجم صادرات چين هم در بهبود جو رواني فعلي تاثير داشت. در بازار طلا نيز گمانه‌زني‌ها از رشد تورم در آمريكا و اروپا در پي بهبود شرايط، عامل موثري در قوت گرفتن بهاي طلا بود كه البته رونق بازارهاي سهام، افزايش قيمت آن را محدود کرد. در حالي كه به نظر مي‌رسيد معامله‌گران ترجيح مي‌دهند حتي در دوران بي‌خبري نيز نسبت به وضعيت اقتصادي، مثبت‌انديش باشند انتشار گزارشي از چين مبني بر افزايش تورم از نگراني‌هاي مربوط به بروز ركود در دومين اقتصاد بزرگ دنيا كاست و بر ادامه رشد بازارهاي سهام در روز سه‌شنبه تاثيري مضاعف گذاشت. به علاوه اگرچه گمانه‌زني‌ها از افزايش زودهنگام نرخ بهره فدرال رزرو بر تقاضا براي دلار افزود، با اين حال فعالان بازار طلا به بهانه بهبود اوضاع و تورم ناشي از آن ديگر بار به خريد چنين كالاي گرانبهايي روي آوردند كه همين مساله بهاي اونس را قوت بخشيد؛ البته گويي از لحاظ تكنيكالي هم توجيهي براي كار خود داشتند.
*عبور ایران از بن بست تحریم های نفتی
منایع امریکایی با استفاده از داده های مختلف درباره نفت ایران گزارش داده اند که واردات نفت خام هند از ایران در ماه های اول سال جاری میلادی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. این در حالی است که دولت "اوباما" اظهار داشته که صادرات نفت خود را کاهش داده است. لغو بخشی از تحریم های وضع شده خارجی سبب شده تا صادرات نفت ایران افزایش یابد. این موضوع تهدیدی علیه تحریم های وضع شده از سوی امریکا علیه ایران است و اصول آن را نقض کند. به گزارش "تدبیر"، نشریه "گلف تایمز" با انتشار گزارشی درباره تاثیر افزایش صادرات نفت ایران بر چارچوب تحریم های وضع شده امریکا علیه آن کشور می نویسد:"آژانس بین المللی انرژی ذر پاریس در گزارش تازه ای که درباره وضعیت تولید نفت ایران منتشر کرده نشان داده که در میزان صادرات نفت آن کشور در سال جاری میلادی به میزان 28 ذرصد افزایش یافته است. در صورتی که میزان صادرات نفت ایران تا پایان ماه جولای افزایش یابد می تواند باعث در هم شکسته شدن چارچوب تحریم های وضع شده بین المللی علیه ایران شود. در همین باره چهارشنبه گذشته کنگره امریکا با برگزاری نشستی متشکل از نمایندگان امریکایی گمانه زنی هایی را درباره احتمال نقض تحریم های وضع شده علیه ایران از سوی آن کشور مطرح کردند. پیش از برگزاری جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا "آموس هوک اشتاین" معاون دستیار وزیر امور خارجه امریکا در امور دیپلماسی انرژی مدعی شد که میزان تولید نفت ایران از 1 میلیون بشکه در روز به 1.1 میلیون بشکه افزایش یافت."
*تسهیلات پرداختی مسکن نصف شد
عباس آخوندی در بیست و چهارمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی که در سالن اجلاس سران برگزار شده است به ایراد سخنانی در حوزه شرایط رکود تورمی، الزام سیاست‌های خروج از این وضعیت، بی‌انضباطی مالی و تنگناهای اعتباری، ارزیابی وضعیت بانکی و پروژه‌های تخصصی بازار رهن پرداخت. وی در تشریح دلایل رکود تورمی گفت: بیش از صددرصد پایه پولی در 8 سال گذشته رشد کرده این در حالی است که کوچک کردن بی‌رویه اقتصاد تحت تأثیر واردات بی‌رویه به این موضوع دامن زده است. آخوندی با بیان اینکه در تنگنا قرار گرفتن بنگاه‌ها برای تأمین نقدینگی در گردش تحت تأثیر قیمت ارز یکی دیگر از اثرات تشدید رکود تورمی محسوب می‌شود تصریح کرد: کاهش نمایان طرح‌های عمرانی با توجه به نقش مؤثر بودجه دولت در اقتصاد ایران از دیگر دلایل رکود تورمی است. وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به اینکه ارزش مالی طرح‌های عمرانی بالغ بر 10 میلیارد دلار بود ولی سال گذشته به 5 میلیارد دلار کاهش یافته است افزود: حساب ذخیره ارزی با اقتباس از مدل نروژ تشکیل شد که مازاد درآمد ارزی در آن ذخیره شود تا در آینده ثبات و پایداری را در اقتصاد ایجاد کند ولی همان موقع افراد معدودی معتقد بودند که این تجمع پول نه‌تنها به پایداری پول کمک نمی‌کند بلکه موجب عدم ثبات می‌شود و این اتفاق در سال 84 رخ داد. وی به عدم شفافیت موجودی حساب ذخیره ارزی اشاره کرد و گفت: من از 6.7 میلیارد دلار درباره موجودی حساب ذخیره ارزی آمار گرفته‌ام و وزیر اقتصاد دولت قبل به من گفت که 12 میلیارد دلار در حساب ذخیره ارزی وجود داشت که به دولت یازدهم تحویل دادیم. دوستان بانک مرکزی بهتر می‌دانند که چه رقمی در حساب ذخیره ارزی بوده است.
سه شنبه 27 خرداد 1393  6:46 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

 
سه شنبه, 27 خرداد 1393 ساعت 06:58
 
امروز سه شنبه 27 خرداد 1393 ، شاخص با افت 110 واحدی به 72638 واحد رسید. در این میان شاخصهای صنعت با 97 واحد، پنجاه شرکت 4 واحد، آزاد شناور 223 واحد، 30 شرکت 6 واحد، بازار اول 100 واحد و بازار دوم با 91 واحد کاهش مواجه شدند.
 
امروز نماد وصندوق با 39 واحد، بیشترین تاثیر مثبت و نماد فولاد با 25 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند.
شاخص فرابورس اما با رشد 1.5 واحدی به عدد 743 واحد رسید که جم با 4.6 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص نهاد.
حجم معاملات امروز نزدیک به 284 میلیون سهم با ارزش 716 میلیارد تومان بود که نسبت به روزهای گذشته با کاهش بسیار شدید مواجه شد.
در روزهای اخیر بازار روندی کاملا متکی به اخبار رو به خود گرفته است.به گونه ای که یا اکثریت بازار مثبت و یا منفی می شود.در چنین شرایطی هیچ پیشبینی عملکرد نخواهد داشت.
 
 
*.بورس
-فنی و مهندسی
هر دو نماد گروه فنی و مهندسی امروز منفی بودند.رتکو با حجم معاملات اندک در حداکثر منفی معامله شد.رمپنا نیز با کاهش حجم نسبت به روزهای قبل مواجه شده بود به طوری که حجم معاملات این نماد نتوانست بیش از 1.2 میلیون شود.
-فرآورده های نفتی و پالایشی
در گروه پالایشی نیز تنها نماد شپاس اندکی مثبت بود.شبریز نیز بدون تغییر در قیمت پایانی به کار خود پایان داد.سایر نمادها در منفی متعادل بودند.
-ساخت محصولات فلزی
گروه ساخت محصولات فلزی نیز تنها یک نماد مثبت داشت.فلامی با حجم بسیار اندک در مثبت بسیار اندک قابل معامله بود.هر سه نماد فاذر،فاراک،فاما در حداکثر منفی قابل معامله بودند.
-خودرو و قطعات
در گروه خودرو همه نمادها منفی بودند.خکاوه نیز با صف فروش بیش از 2 میلیونی همراه شد.قطعاتی ها نیز تنها دو نماد مثبت داشتند.خریخت در این گروه در حداکثر مثبت معامله شد.خفنر نیز همچنان با اندک معامله و صف خرید همراه بود.سایر نمادهای گروه منفی بودند.
 
 
*بازگشایی ها و توقفها
بازگشایی نماد كفپارس
توقف نمادهای معاملاتی خاذين ،فاذر ،فباهنر ،حفاري ، وسكاب ،كساپا ،حفارس ،پاسا ،تكشا ،شخارك و وسكابح
همچنین نمادهای دسينا،دفارا،دكيمي و شنفت با توجه به عدم كشف قيمت در روز معاملاتي قبل با حراج مجدد معامله شدند.
 
*نرخ ارز و سکه و طلا
نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز سه شنبه با کاهش قیمت نسبت به روز گذشته، در بازار  942 هزار تومان، نیم سکه 475 هزار تومان، ربع سکه 276 هزارتومان و گرمی 180 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 95 هزار و 800 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1265 دلار است.
امروز، هر دلار آزاد برای فروش 3198 تومان، هر یورو را 4369 تومان، هر پوند را 5452 تومان و هر درهم امارات را 877 تومان معامله می شود.
*اخبار اقتصادی
* آغاز راستی آزمایی اطلاعات متقاضیان یارانه
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور از درآمد 6200 میلیارد تومانی حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها خبر داد. محمدباقر نوبخت در نشست تشریح عملکرد 10 ماهه دولت با اشاره به اجرای فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها به عنوان یکی از دستاوردهای دولت گفت: در مرحله دوم با افزایش قیمت حامل‌های انرژی بالاخص افزایش 300 تومانی قیمت بنزین کل منابعی که دراختیار سازمان هدفمندی‌ یارانه‌ها قرار گفته شش هزار و 200 میلیارد تومان بود. وی با اشاره به پرداخت یارانه نقدی در 22 ام هر ماه در سه ماه ابتدایی سالجاری گفت: طی این سه مرحله حدود 10 هزار و 400 میلیارد تومان فقط به توزیع یارانه نقدی بین خانوارها اختصاص یافته است.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با بیان این‌که در هر یک از این مراحل 3500 میلیارد تومان یارانه نقدی توزیع کرده‌ایم، گفت: این درحالی است که عده‌ای انصراف دادند. نوبخت یادآور شد: با توجه به این که کل منابع حاصله 6200 میلیارد تومان بود و ما 10 هزار و 400 میلیارد تومان را به پرداخت یارانه اختصاص دادیم مبلغ 4200 میلیارد تومان باقیمانده را طبق مجوز قانون از خزانه عمومی برداشت کرده‌ایم.البته همه آن را هنوز تخصیص نداده‌ایم.
*آخوندی: طرح‌های مسکن هنوز نهایی نشده‌اند
وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: جزئیات طرح دولت یازدهم برای مسکن اجتماعی، حمایتی و رهن ثانویه که مطرح شده فاقد وجاهت قانونی برای اجرا و غیر قابل استناد است و چنین طرحی از طرف این وزارتخانه اعلام رسمی نشده است. مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: جزئیات طرح دولت یازدهم برای «مسکن اجتماعی»، «مسکن حمایتی با در نظر گرفتن دو الگوی حمایت ۱۰ ساله ثابت و ۵ ساله پلکانی»، «بهسازی سکونت‌گاه‌های غیررسمی» و «تامین سرمایه در گردش بازار ثانویه رهن» طرحی بوده که در سال 1392 به برخی از نمایندگان مجلس با مهر غیر قابل استناد داده شده است. اینکه این طرح به عنوان طرح نهایی تلقی شود نادرست است و به اطلاع ملت ایران می‌رساند هرگونه طرحی در خصوص طرح جامع مسکن و در زیر مجموعه آن مسکن اجتماعی، حمایتی و رهن ثانویه و موضوعات مشابه در صورت نهایی شدن از طریق مرکز روابط عمومی واطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی منتشر خواهد شد.
*دوران ثبات قیمت نفت در جهان تمام شده است/هشدار بالا رفتن موشک‌وار قیمت نفت
دوران پایداری قیمت نفت به دلیل مسائل سیاسی فزاینده در خاورمیانه که ذخایر نفت را تحت تاثیر قرار می‌دهد به پایان رسیده است و در صورت ادامه آشوب در خاورمیانه قیمت نفت موشک‌وار بالا می‌رود. باب دادلی، رئیس شرکت نفتی بریتیش پترولیوم با مرور گزارش آمارهای انرژی جهان در سال 2014 گفت: در سال گذشته کاهش زیادی در تولید نفت بازارهای نوظهور مانند لیبی، ایران،‌سوریه، و نیجربه به دلیل مسائل سیاسی و اجتماعی وجود داشت.
دادلی گفت: تولید نفت لیبی 520 هزار بشکه در روز، نفت ایران 190 هزار بشکه در روز و سوریه 120 هزار بشکه در روز کاهش یافت. این کسری در تولید نفت با افزایش در تولید چین به میزان 390 هزار بشکه در روز و افزایش تولید نفت آمریکا تا 1.1 میلیون بشکه در روز متعادل شد. مصرف جهانی نفت 1.4 میلیون بشکه در روز یعنی حدود 1.4 درصد افزایش داشت و مصرف نفت برنت هم 12 درصد رشد داشت و به میانگین قیمت 112.58 دلار در هر بشکه معامله شد.
بر اساس گزارش بریتیش پترولیوم، قیمت نفت در سال گذشته ناپایدار بود و برای سومین سال پیاپی قیمت بالای 100 دلار در هر بشکه سیر کرد. به گفته رائول کریستوف رئیس اقتصاددانان بریتیش پترولیوم، ارتباط نزدیکی بین قطعی برق در آفریقای شمالی و جاهای دیگر و رشد تولید نفت در آمریکا وجود داشته است. به هر حال رائول به تنش های بین روسیه و اوکراین و آشوب‌های بوجود آمده در منطقه عراق هشدار داد که به عقیده وی می‌تواندقیمت را موشک‌وار بالا ببرد.
*رشد 23 درصدی تولید انرژی برق‌ آبی در ایران طی سال 2013/ رشد تولید ایران 8 برابر رشد تولید جهانی
شرکت بریتیش پترولیوم در گزارش سالانه خود اعلام کرد، تولید انرژی برق آبی در ایران طی سال 2013 نسبت به سال پیش از آن با رشد قابل توجه 22.8 درصدی مواجه شده که این رقم تقریبا 8 برابر متوسط جهانی رشد تولید این انرژی در این سال است. شرکت بریتیش پترولیوم در گزارش سالانه خود از وضعیت انرژی جهان اعلام کرد، کل تولید انرژی برق آبی در جهان طی سال 2013 نسبت به سال قبل از آن  2.9 درصد افزایش یافته و به معادل انرژی 855.8 میلیون تن نفت رسیده است. بر اساس این گزارش که یکی از معتبرترین گزارش‌ها در جهان است، تولید انرژی برق آبی ایران در سال 2013 نسبت به سال پیش از آن، شاهد رشد 22.8 درصدی بوده است که این رقم حدودا 8 برابر متوسط رشد تولید این انرژی در جهان طی این سال است. انرژی برق آبی تولید شده در ایران طی سال میلادی گذشته معادل انرژی 3.4 میلیون تن نفت بوده است. رتبه نخست ایران در خاورمیانه به لحاظ تولید انرژی برق آبی در ادامه این گزارش آمده است، سهم ایران از کل برق آبی تولیدشده در جهان طی سال 2013 برابر با 0.4 درصد بوده است که رقم قابل توجهی نیست و این کشور در میان تولید کنندگان این نوع انرژی در جهان همانند سال 2012 در رتبه 32 قرار گرفته اما در خاورمیانه از این نظر رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. این گزارش چین را بزرگ‌ترین تولیدکننده انرژی برق آبی در جهان طی سال 2013 معرفی کرده است. سهم این کشور از کل تولید انرژی برق آبی جهان در این سال 24.1 درصد بوده است.
*عضویت مدیران عامل بانک‌های صادرات و ملی در صندوق ضمانت سپرده
علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی طی حکمی محمدرضا پیشرو مدیرعامل بانک صادرات ایران و همتی مدیرعامل بانک ملی ایران را به عنوان عضو هیأت امنای صندوق ضمانت سپرده‌ها به رئیس بانک مرکزی معرفی کرد. ارکان صندوق ضمانت سپرده‌ها شامل هیأت امنا، هیأت مدیره، مدیرعامل و بازرس قانونی است. بر همین اساس اعضای هیأت امنای صندوق از هفت نفر شامل: رئیس کل بانک مرکزی به عنوان رئیس هیأت امنا، وزیر امور اقتصادی و دارایی یا معاون وی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور یا معاون وی، دادستان کل کشور یا معاون وی، عضو هیأت عامل ناظر بر بخش نظارت بانک مرکزی، یک نفر از مدیران عامل بانک‌های دولتی به انتخاب وزیر امور اقتصادی و دارایی و یک نفر از مدیران عامل بانک‌های غیردولتی به انتخاب وزیر امور اقتصادی و دارایی است که از میان بانک‌های خصوصی پیشرو مدیرعامل بانک صادرات ایران و از میان بانک‌های دولتی همتی مدیرعامل بانک ملی ایران به عنوان عضو هیأت امنای این صندوق معرفی شدند. بر اساس این گزارش هیأت وزیران بنا به پیشنهاد مشترک بانک مرکزی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت رئیس جمهوری و به استناد بند (د) ماده (٩٥) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران اساسنامه صندوق ضمانت سپرده‌ها را در سال ١٣٩١ تصویب کرد. این صندوق به صورت نهاد عمومی غیردولتی، برای مدت نامحدود و به منظور تضمین بازپرداخت وجوه به سپرده‌گذاران در صورت ورشکستگی مؤسسات اعتباری با تابعیت ایرانی تأسیس شده و دارای شخصیت حقوقی مستقل و استقلال اداری و مالی است.
*بانک مرکزی نرخ دولتی 28 ارز را کاهش داد
بانک مرکزی نرخ 39 ارز بانکی را اعلام کرد که بر این اساس نرخ بانکی 28 ارز را کاهش، قیمت 8 واحد پولی افزایش و نرخ سه ارز دیگر ثابت مانده است. نرخ دلار آمریکا امروز با سه ریال افت 25,604 ریال، نرخ پوند انگلیس با 55 ریال کاهش 43,431 ریال و نرخ یورو با 63 ریال رشد 34,733 ریال تعیین شد. فرانک سویس 28,508 ریال، کرون سوئد 3,864 ریال، کرون نروژ 4,275 ریال، کرون دانمارک 4,658 ریال، روپیه هند 425 ریال، درهم امارات متحده عربی 6,971 ریال، دینار کویت 90,633 ریال، یکصد روپیه پاکستان 25,968 ریال، یکصد ین ژاپن 25,095 ریال، دلار هنگ کنگ 3,303 ریال، ریال عمان 66,487 ریال، دلار کانادا 23,588 ریال، راند آفریقای جنوبی 2,379 ریال، لیر ترکیه 11,927 ریال، روبل روسیه 740 ریال، ریال قطر 7,033 ریال، یکصد دینار عراق 2,293 ریال، لیر سوریه 172 ریال، دلار استرالیا 23,956 ریال، ریال سعودی 6,827 ریال و دینار بحرین 67,897 قیمت خورد. همچنین قیمت دلار سنگاپور 20,443 ریال، ده روپیه سریلانکا 1,967 ریال، یکصد روپیه نپال 26,677 ریال، یکصد درام ارمنستان 6,217 ریال، دینار لیبی 21,030 ریال، یوان چین 4,111 ریال، یکصد بات تایلند 78,941 ریال، رینگیت مالزی 7,929 ریال، یک هزار وون کره جنوبی 25,041 ریال، یکصد تنگه قزاقستان 13,954 ریال، افغانی افغانستان 446 ریال، منات آذربایجان 32,646 ریال، یک هزار روبل بلاروس 2,516 ریال، سامانی تاجیکستان 5,205 ریال و بولیوار ونزوئلا 4,069 ریال است.
سه شنبه 27 خرداد 1393  6:47 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
 
شنبه, 31 خرداد 1393 ساعت 08:00
امروز شنبه 31 خرداد ماه ، شاخص کل بورس اوراق بهادار  با افزایش 95 واحدی در عدد 72.969 واحد به کار خود پایان داد.
در این میان پارسان با 18 واحد مثبت و کچاد با 44.5 واحد منفی بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشتند.
همچنین شاخص صنعت 69 واحد، شاخص پنجاه شرکت با 1.6 واحد، شاخص سی شرکت با 2.4 واحد وشاخص آزاد شناور با 255 واحد و دو شاخص بازار اول و بازار دوم به ترتیب با 57 واحد و 273 واحد افزایش مواجه شدند.
در فرابورس هم شاخص با رشد 2.30 واحدی به 748 واحد رسید که در این میان زاگرس با 1.45 واحد مثبت بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشت.
حجم معاملات بسیار پایین می باشد به طوری که میتوان به آن لقب رکود داد.در حالت عادی نمیتوان انتظار این حجم معاملات را داشت.
 
*.بورس
 -انبوه سازی
در نماد آ.س.پ شاهد معامله 300 هزار سهمی بودیم.در اوائل معاملات این نماد در مثبت معامله می شد در حالیکه در انتهای معاملات با افت مواجه شد.حق تقدم این نماد نیز با قریب به 3% افت مواجه بود.سرمایه گذاری شاهد نیز شاهد همین وضعیت بود.این نماد با وجود خرید حقوقی،در انتها در منفی معامله میشد.اگرچه قیمت پایانی مثبت بود.نماد وساخت با صف فروش مواجه شد که صف فروش خریداری شد اما همچنان این نماد در پایینترین قیمت معامله شد.ثاباد نیز با حجم بسیار کم د حداکثر مثبت معامله میشد.
 -رایانه
در گروه رایانه اکثر نمادها در مثبت متعادل بودند.تنها نماد مفاخر منفی بود.مفاخر نیز با حجم مبنای اندک در حداکثر مثبت معامله شد.مداران که بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده بود در مثبت معامله می شد.
 -لیزینگ
گروه لیزینگ اما امرو بر خلاف بازار با روندی مناسب روبرو شد.در این گروه همه نمادها با صف خرید همراه بودند.ولساپا با 10 میلیون بیشترین حجم گروه را به خود اختصاص داد.
 -بانک
تنها نماد همراه با صف خرید در این گروه وانصار بود که نهایتا با عرضه همراه شد اما همچنان در حداکثر مثبت معامله شد.وبصادر در مثبت متعادل بود.وپست نیز که در روزهای گذشته در مثبت معامله میشد وارد دومین روز استراحت خود شد.
 -خودرو
گروه خودرو نیز امروز تقریبا کم حجم و متعادل بود.خودرو و خزامیا در مثبت متعادل بودند.خبهمن و خساپا نیز منقی معامله شدند.اما در گروه قطعات خکار،خمحرکه،خعتبار و خاهن از جمله نمادهای با صف خرید بودند..
 
*بازگشایی ها و توقفها
بازگشایی نمادهای  غگرجي، خشرق، قثابت، ختور، خزر، ختراك، ختوقا، خموتور، دفرا،غنوش، فروس، پلاسك
توقف نمادهای معاملاتی خاور، پاكشو،دارو، لپارس و خکاوه
همچنین نماد كگلح با توجه به عدم كشف قيمت در روز معاملاتي قبل با حراج مجدد معامله شدند.
 
 
*نرخ ارز و سکه و طلا
نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز شنبه، در بازار  977 هزار تومان، نیم سکه 490 هزار تومان، ربع سکه 286 هزار تومان و گرمی 185 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 99 هزار و 600 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1315 دلار است.
امروز، هر دلار آزاد برای فروش 3231 تومان، هر یورو را 4391 تومان، هر پوند را 5488 تومان و هر درهم امارات را 879 تومان معامله می شود.
 
 
 
*اخبار اقتصادی
*نوسان شدید قیمت سکه در بازار
امروز، شنبه هرگرم‌ طلای 18عیار به قیمت 99 هزار و 866تومان و قیمت سکه‌ تمام‌ طرح‌ جدید با 30 هزار تومان افزایش در مقایسه با روز پنج شنبه هفته گذشته به نرخ 979 هزار تومان به فروش می‌رسد. قیمت جهانی طلا با قوت گرفتن انتظارات برای پایین ماندن هزینه‌های استقراض و افزایش تقاضای سرمایه گذاری برای این فلز گرانبها، به بالاترین رقم در دو ماه گذشته صعود کرد.
 
 
*افزوده شدن 16 میلیارد دلار به ثروت میلیاردرهای جهان
صعود شاخص‌های سهام استاندارد اند پورز 500 و داوجونز اینداستریال کمک کرد 300 ثروتمند بزرگ جهان در هفته گذشته 15.6 میلیارد دلار به ثروت خود اضافه کنند. به گزارش بولتن نیوز به نقل از ایسنا ، طبق شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، یکی از کسانی که بزرگ‌ترین سود را کرد، الون ماسک، رییس شرکت آمریکایی تسلا موتورز بود که 1.1 میلیارد دلار به ثروتش افزود. صعود 17.5 درصدی ارزش سهام این شرکت از 20 مه کمک کرد ثروت ماسک به 10.9 میلیارد دلار افزایش پیدا کند. شاخص سهام استاندارد اند پورز 500 هفته گذشته در نیویورک 1.38 درصد صعود کرد و به 1962.87 واحد رسید و داوجونز اینداستریال نیز با 172 واحد رشد، به 16947 واحد رسید. چارلز و دیوید کوک، برادران میلیاردری که شرکت کوک اینداستریز را کنترل می‌کنند، هفته گذشته 860 میلیون دلار به ثروتشان افزوده و مجموع دارایی آنها به 107 میلیارد دلار رسید. جف بزوس، مدیر عامل 50 ساله شرکت اینترنی آمازون با 29.7 میلیارد دلار ثروت، در رتبه 27 بلومبرگ جای گرفته است و بیل گیتس، بنیانگذار 58 ساله مایکروسافت با 83 میلیارد دلار ثروت، همچنان ثروتمندترین فرد جهان باقی مانده است. پس از گیتس، کارلوس اسلیم مکزیکی قرار دارد که ثروتش به 69.1 میلیارد دلار می‌رسد و آمانسیو اورتگای اسپانیایی که مالک شرکت زنجیره ای زارا است، با 65.3 میلیارد دلار ثروت سومین ثروتمند بزرگ جهان شناخته می‌شود.شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، ثروتمندان جهان را بر مبنای تغییرات اقتصادی و بازار رتبه بندی می‌کند و آمار ثروت هر یک از آنها به صورت روزانه به‌روز می‌شود.
 
 
*بیش از 200 میلیون دلار صادرات محصولات ایرانی به اربیل عراق
نخستین نمایشگاه صادرات کالاها و خدمات فناوری نوین و دانش‌بنیان ایران که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط مجمع تشکل‌های دانش بنیان برگزار شد؛ افزایش صادرات را به اقلیم کردستان به دنبال داشت.
گروه اقتصادی - نخستین نمایشگاه صادرات کالاها و خدمات فناوری نوین و دانش‌بنیان ایران که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط مجمع تشکل‌های دانش بنیان برگزار شد؛ افزایش صادرات را به اقلیم کردستان به دنبال داشت. به گفته معاون توسعه و مدیریت منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این نمایشگاه تجربه‌ای ارزنده برای شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور ارایه دستاردها و توانایی‌های موجود کشور در عرصه‌های علمی و فنی در بازارهای خارجی بود و هم‌اکنون زمینه برای عرضه و ورود کالاهای دانش‌بنیان ایران در بازارهای کشورهای همسایه فراهم شده و در سال جاری افزایش صادرات در این بخش انتظار می‌رود.
 
 
*اعلام شرایط فروش نفت به بخش خصوصی
سید محسن قمصری یکی از شرایط فروش نفت خام و فرآورده های نفتی را توان عملیاتی اجرایی شرکت های متقاضی اعلام کرد و گفت: از طرفی متقاضیان نیز باید امکان پرداخت در قبال فروش نفت را داشته باشند. وی با تاکید بر اینکه برای فروش نفت خام و فرآورده‌های آن هیچ نوع محدودیت و شرایط خاصی به غیر از موارد یاد شده وجود ندارد، گفت: شرکت ملی نفت ایران تاکید بر خریداران خارجی ندارد و کسانی که در داخل کشور دارای شرایط خرید نفت خام و فرآورده ها هستند، می توانند درخواست های خود را به امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران ارایه کنند. مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت ایران افزود: هم اکنون بخشی از فروش نفت خام و فرآورده به صورت ریالی (در سطح محدود) در حال انجام است. وی در عین حال از تمامی مشتریان خارجی و داخلی خواست برای درخواست خرید نفت خام و فرآورده های نفتی با شماره تلفن های ۶۱۶۲۲۲۱۱-۰۲۱و ۶۱۶۲۲۲۱۲-۰۲۱تماس گرفته و به طور مستقیم با امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران وارد مذاکره شوند. وی با بیان اینکه درخواست های متقاضیان خرید نفت خام و فرآورده های آن در مدت زمان کوتاهی بررسی شده و پاسخ داده می شود، تاکید کرد: به طور یقین امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، آماده پاسخگویی به درخواست های متقاضیان نفت خام و فرآورده های نفتی است.
 
 
*خريد و فروش سهام عدالت باطل است
مدیر عامل اتحادیه کشوری تعاونی‌های سهام عدالت با بیان اینکه گاهی شنیده می‌شود که برخی سهامداران عدالت آن را به صورت وکالتی می‌فروشند، گفت: این کار غیرقانونی است و سبب متضررشدن دو طرف معامله خواهد شد.
خريد و فروش سهام عدالت باطل است. داریوش پاک بین با بیان اینکه سازکار داد و ستد شفاف و بدون پیامد منفی مانند ایجاد انحصار در بخش خصوصی، در دست بررسی است، گفت: هرگونه خرید و فروش خارج از این چارچوب، باطل است. وی تاکید کرد: توصیه موکد ما به شهروندان نگهداری این سهام است تا از همه ارزش ها و منافع و مزایای آن بهره برداری کنند. پاک بین اظهار داشت : طرح توزیع سهام عدالت که از سال ۱۳۸۵ آغاز شده است ، فقط محدود به خرید و فروش سهام نیست بلکه بستری گسترده برای توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری های مشترک و توسعه اشتغال در سراسر کشور است. مدیر عامل اتحادیه کشوری تعاونی های سهام عدالت، گفت: این طرح در جهان بی نظیر و موفق است و اهداف اصلی آن انتقال مدیریت و مالکیت و گسترش عدالت اجتماعی و توسعه فرهنگ سهامداری است و از شهروندان مشمول سهام عدالت هم انتظار داریم در حفاظت از دستاوردهای این طرح همکاری کنند. وی افزود: طرح توزیع سهام عدالت بیش از دو سوم جمعیت کشور را شامل می شود و شورای تخصصی اصل ۴۴، امور مربوط به تکمیل اهداف اقتصادی سهام عدالت را با جدیت پیگیری می کند و یکی از کارها تعیین سازکار فروش سهام در بازار سرمایه است. ساماندهی حدود ۵۰ میلیون نفر در ۳۱ شرکت توزیع سهام عدالت استانی فرصت بسیار خوبی برای اجرای طرح های اقتصادی مردم محور فراهم کرده است و نباید همه ارزش های آن را در‌آزادسازی خرید و فروش سهام عدالت محدود کنیم بلکه می توان از پشتوانه آن در دریافت تسهیلات و اجرای طرح های عمرانی بزرگ استفاده کرد.

دوشنبه 2 تیر 1393  12:01 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

 
سه شنبه, 03 تیر 1393 ساعت 09:01
در معاملات امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار با 200 واحد کاهش به رقم 72.344 واحد رسید. همچنین شاخص صنعت با 166 واحد و ،شاخص 50 شرکت با 6 واحد، شاخص آزاد شناور با 354 واحد،،شاخص سی شرکت با 7.8 واحد و شاخص بازار اول با 180  واحد و شاخص بازار دوم با 179 واحد کاهش مواجه شدند. شاخص فرابورس نیز با 6 واحد افت به کار خود پایان داد.
 
در بازار امروز شبندر با 113 واحد بیشترین تاثیر منفی و فولاد با 28 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص گذاشتند.
در بازار فرابورس نیز میدکو با 1.39 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص این بازار گذاشت.
حجم معاملات امروز 271 میلیون سهم بود که اامه روند رکودی بورس می باشد.روند معاملات بسیار خسته کننده و کم رمق می باشد.کارشناسان ما معتقدند تا زمانی که حجم معاملات به حالت نرمال نرسد،انتظار رشد بی معنی خواهد بود.اما در بلندمدت سهم های تعدیل دار و مناسب خرید وجود خواهند داشت.
 
 *.بورس
 -فرآورده های نفتی و پالایشی
در گروه فرآورده های نفتی تنها دو نماد شپاس و شبهرن اندکی مثبت بودند.شبهرن در انتهای معاملات در منفی معامله می شد اما قیمت پایانی آن در مثبت باقی ماند.شبندر که بیشترین حجم معاملات این گروه را به خود اختصاص داده بود در حداکثر منفی معامله می شد.4 میلیون معامله در این نماد انجام شد که از این میزان تفاوت خرید و فروش حقوقی 1 میلیون سهم بود.سایر نمادهای گروه نیز در منفی قابل معامله بودند.
 -لاستیک و پلاستیک
در این گروه پلاسک و پکرمان در نهایت منفی معامله می شدند.پتایر نیز که صف فروش بود با جمع شدن صف فروش مواجه و تا مثبت 3% نیز پیش رفت اما قیمت پایانی همچنان منفی ماند.
 -فلزات اساسی
در گروه فلزات اساسی نیز بجز چند نماد کوچک بقیه در منفی معامله می شدند.فنورد که در روزهای گذشته با صف خرید همراه بود صف خرید بدون عرضه خود را حفظ کرد.فجر نیز با حجم بسیار اندک در حداکثر مثبت معامله شد.فزرین نیز با حجم اندک مثبت بود.فلوله نیز که با افزایش تقاضا و صف خرید مواجه شده بود با عرضه صف خرید روبرو شد.فرآور نیز از دیگر نمادهای مثبت این گروه بود.فملی که در ابتدای معاملات در مثبت معامله میشد در انتها اندکی منفی شد.این نماد بیشترین حجم معاملات این گروه را به خود اختصاص داد.فاسمین و ارفع نیز با صف خرید اندک مواجه شدند.
 -خودرو
در گروه خودرو تنها دو نماد ختور و خرینگ مثبت معامله شدند.نماد ختور در انتهای بازار تا منفی 2 درصد نیز پیش رفت.اما قیمت پایانی آن مثبت باقی ماند.خرینگ نیز در حداکثر قیمت قابل خرید بود.نمادهای خودرو،خزامیا،خساپا در حداکثر منفی متعادل بودند.اما اکثر نمادهای قطعاتی با صف فروش مواجه بودند.
 -پتروشیمی
گروه پتروشیمی نیز هم قدم با شاخص منفی بودند.تنها نماد همراه با صف خرید در این گروه شلعاب بود.شفن نیز که در حداکثر مثبت قابل خرید بود در انتها با کاهش تقاضا مواجه شد.تاپیکو،پارسان،جم،پترول،شیراز در منفی متعادل بودند.شکربن نیز با صف فروش همراه شد.
 
*نرخ ارز و سکه و طلا
نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز سه شنبه با افزایش قیمت نسبت به روز گذشته، در بازار 975 هزار تومان، نیم سکه 486 هزار تومان،ربع سکه با کاهش 275 هزارتومان و گرمی 182 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 99 هزار و 100 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1325 دلار است.
در همین حال، هر دلار آزاد برای فروش 3172 تومان، هر یورو 4339 تومان، هر پوند را 5414 تومان و هر درهم امارات را 873 تومان معامله می شود.
 
*اخبار اقتصادی
 
*وضعیت قرمز ادامه دارد
در بازار امروز پالایش نفت بندرعباس، ایران خودرو، سایپا، معدنی و صنعتی گل‌گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، گروه مپنا، بانک پارسیان، سرمایه‌گذاری خوارزمی، بانک ملت و توسعه صنایع بهشهر بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با افت ۲۰۰ واحدی به ۷۲ هزار و ۳۴۰ واحد رسید و ارزش معاملات نیز همچنان در بازه کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان قرار دارد. در پایان معاملات امروز بازار اکثر صنایع و نمادهای بورسی کاهش قیمت داشتند و به همین سبب شاخص کل با افت 200 واحدی به 72 هزار و 340 واحد رسید.ارزش بازار نیز به 344 هزار میلیارد تومان نزدیک شد و کمتر از 272 میلیون برگ سهم به ا رزش حدود 86 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. پیش از این و در دوران رونق بورس، ارزش روز بازاری به بیش از 430 هزار میلیارد تومان هم رسیده بود که اکنون کاهش حدود 90 هزار میلیارد تومانی را نشان می‌دهد.
در بازار امروز پالایش نفت بندرعباس، ایران خودرو، سایپا، معدنی و صنعتی گل‌گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، گروه مپنا، بانک پارسیان، سرمایه‌گذاری خوارزمی، بانک ملت و توسعه صنایع بهشهر بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.
 
*طلا در مرز 1319 دلار
قیمت طلا در بازارهای جهانی با 1.37 دلار افزایش به 1318.89 دلار در هر اونس رسید. قیمت طلا در ساعات اولیه امروز به علت انتظار سرمایه‌گذاران برای آگاهی یافتن از تحولات عراق کاهش یافت. اما در لحظه انتشار این خبر هر اونس طلا 1.37 دلار افزایش یافت و به 1318.89 دلار رسید و فاصله قیمتی آن با بالاترین رقم در 2 ماه گذشته برابر با 1321.90 دلار کاهش یافت. طلا در زمان بروز تنش‌های ژئوپلتیکی به عنوان منبع امن سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.
احساس سرمایه‌گذاران در رابطه با طلا، ذخایر گلدتراست، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا در جهان را افزایش داده است. ذخایر این صندوق 2.4 تن افزایش یافت و به 785.02 تن در روز جمعه رسید.
 
*۲۶ کشور در حال توسعه در لیست تحریم‌های یکجانبه یا چند جانبه قرار دارند
تبیین استانداردهای آموزش متناسب با نیاز کشورهای اسلامی میتواند در مهار بیکاری و مهاجرت جوانان نقش مثبتی داشته باشد و لازم است دولتها هزینه کارآفرینی شرکتهای کوچک و متوسط را مشمول مافعیت مالیاتی نمایند. رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: در حال حاضر ۲.۵ میلیارد نفر در دنیا از امکانات بهداشتی محروم هستند و یک میلیارد نفر در جهان نیز مجبورند بدون دسترسی به سرویس بهداشتی به زندگی ادامه دهند. غلامحسین شافعی در همایش نقش بخش خصوصی در تبیین اهداف توسعه ای سازمان ملل متحد گفت: در حال حاضر دو و نیم میلیارد نفر در دنیا از امکانات بهداشتی محروم هستند و یک میلیارد نفر در جهان نیز مجبورند بدون دسترسی به سرویس بهداشتی به زندگی ادامه دهند، این در حالی است که پیشرفتها در کشور نامتوازن نبوده است. رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: با توجه به تاثیر بحران مالی بین المللی بر بودجه های بهداشتی کشورها ضرورت دارد دولتها و بخش خصوصی و سازمان های غیردولتی نسبت به تامین منابع مورد نیاز بخش بهداشت، حداکثر ظرفیت های خود را به کار گیرند. این در حالی است که آموزش مسائل بهداشتی به جامعه مدنی می تواند در بهبود وضعیت بهداشت کشورهای در حال توسعه کمک موثری قلمداد می شود. وی تصریح کرد: بخش خصوصی باید در رابطه با محیط زیست بیشتر وارد شود؛ این در حالی است که تولید کالاها و خدمات زیست محیطی، اقدامات در زمینه بهره وری انرژی و صرفه جویی انرژی، سرمایه گذاری در زمینه انرژی های تجدیدپذیر از جمله مواردی است که بخش خصوصی می تواند در صورت حمایت فنی و مالی دولتها و سازمان های بین المللی در آن پیشقدم شود. به گفته شافعی، تقویت جامعه معدنی از طریق حمایت دولتها محقق می شود و از این رو پیشنهاد می شود با همکاری سازمان های غیردولتی به توانمندسازی جامعه مدنی اهتمام ورزند. نقش تجارت بین المللی در توسعه کشورها و ضرورت مشارکت دولت و بخش خصوصی در هدایت آزادسازی تجاری متناسب با اهداف توسعه ای کشورها راه را برای برخورد با چالش های توسعه هموار می سازد.
 
*گزارش سایپا درباره رفع نواقص مورد پذیرش واقع شد
اگر کیفیت خودروها بالا رود رقابت شکل می گیرد و با رقابت ، بازار و میزان رضایت مشتریان قیمت خودرو را تعیین خواهد کرد. علی علیلو رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در گفتگو با خبرنگار بازار خبر ضمن تاکید بر الزام ارائه گزارش بهبود کیفیت از جانب خودروسازان گفت : ما هر دو سه ماه یک بار گزارش جامعی از بهبود مسائل از خودروسازان  می خواهیم و قطعا این امر نقش به سزایی در تحولات اساسی در صنعت خودرو سازی خواهد داشت. وی در ادامه از گزارش ارسال شده شرکت خودرو سازی سایپا به کمیسیون صنایع خبر داد و افزود: سایپا در این گزارش از بهبود کیفیت و رفع نواقص در 8 مورد اشاره نموده که مورد تایید ما قرار گرفته است. و بنده معتقد هستم چنانچه با همین رویه پیش برویم شاید تا یک سال آینده حدود 70 الی 80 درصد از مشکلات موجود در صنعت خودرو که در گزارش تحقیق و تفحص هم آمده است بر طرف شود. وی همچنین تصریح کرد: اگر کیفیت خودروها بالا رود  رقابت شکل می گیرد و با رقابت ، بازار و میزان رضایت مشتریان قیمت خودرو را تعیین خواهد کرد.
 
*چرا دلار از مبادلات ارزی حذف نشد؟
یک کارشناس امور پولی و بانکی گفت: نبود صرفه و صلاح اقتصادی و خلاء ارز قدرتمند جایگزین، اقدامات بانک مرکزی برای گنارگذاشتن معاملات دلاری از مبادلات تجاری را مسکوت گذاشت.سید بهاء‌الدین حسینی هاشمی  در مورد چرایی عدم ورود جدی به پیمان‌های ارزی به اهمیت و برتری دلار در مبادلات ارزی اشاره و اظهار کرد: کنار گذاشتن دلار در مبادلات ارزی اقدامی به صرفه نیست مگر این‌که ارز قوی و قابل تبدیلی وجود داشته باشد که بتوان اغلب مبادلات را با آن انجام داد. وی با تاکید بر این‌که دلار ارزی مورد قبول عامه است افزود:از این‌رو در تمام دنیا حتی بسیاری از کشور‌هایی که ارز دیگری دارند(حوزه یورو)، معاملات و قیمت‌گذاری بر مبنای آن انجام شده و قابل پذیرش است ضمن اینکه دلار به عنوان ذخایر مهم ارزی کشورها محسوب می‌شود. حسینی هاشمی با اشاره به دیگر خصوصیاتی که موجب می‌شود تا دلار مبنای مبادلات قرار گیرد، گفت: صادرات و معاملات نفت، گاز و بسیاری از فلزات از جمله طلا و نقره بر مبنای دلار است و در صورت تمایل به استفاده از ارز‌های دیگر باید تبدیل شود که در این صورت نرخ کارمزد قابل توجهی به کشور متقاضی تحمیل خواهد شد. وی ادامه داد: برای نقل و انتقال پولی در حوزه دلار نیز مکانیزم‌هایی وجود دارد که موجب می‌شود تا معاملات بازرگانی به راحتی انجام شده و منابع آن منتقل شود. این کارشناس پولی و بانکی همچنین با بیان این‌که بسیاری از معاملات قهری نیز براساس دلار انجام می‌شود، بیان کرد: مطالبات، تعهدات، قرار‌داد‌ها و دریافت یا واگذاری سهام برمبنای دلار است از این‌رو اگر قرار است ارز دیگری جایگزین آن شود جدای از سایر مسائلی که ایجاد خواهد کرد پرداخت کارمزد هزینه‌ی قابل توجهی خواهد داشت. وی با اشاره به این‌که در بسیاری از موارد معامله بر پایه دلار یک الزام است، گفت: این در حالی است که کشور‌های بزرگ هم هنوز نتوانسته‌اند دلار را حذف کنند، چرا که باید پول ملی آنها و یا ارز جایگزین در تمام دنیا قابل پذیرش بوده و تحمیل شود که این کار چندان ساده‌ای نیست.
وب سایت بورسی
سه شنبه 3 تیر 1393  5:27 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
لطفا بورس را سمپاشی کنید.... آزاد
چهارشنبه, 04 تیر 1393 ساعت 08:38
 امروز چهارشنبه 4 تیر ماه ، شاخص کل بورس اوراق بهادار  با کاهش 94 واحدی در عدد 72.249 واحد به کار خود پایان داد.
در این میان شبندر با 56 واحد مثبت و خودرو با 21 واحد منفی بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشتند.
همچنین شاخص صنعت 70 واحد، شاخص پنجاه شرکت با 3 واحد، شاخص سی شرکت با 3.8 واحد، شاخص آزاد شناور با 247 واحد و شاخص بازار اول با 99 واحد کاهش مواجه شدند اما بازار دوم با 10 واحد افزایش به کار خود پایان داد.
در فرابورس هم شاخص با افت 2.10 واحدی به 729 واحد رسید که در این میان جم با 1.38 واحد منفی بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشت.ارزش معاملات امروز تنها کمی بیش از 82 میلیارد تومان بود که زنگ خطری برای بورس به حساب می آید.با این حجم معاملات امیدی به روند کوتاه مدت بورس نخواهد بود.
 
*بازگشایی ها و توقف ها
بازگشایی كساوه
توقف نمادهای شسينا، خوساز، قصفها، قمرو، كگاز
همچنین نمادهای  كاما، دلر،غپينو، كدما،سمازن،غمهرا و دالبرح با توجه به عدم كشف قيمت در روز معاملاتی قبل با حراج مجدد معامله شدند.
*.بورس
 
 -املاک و مستغلات
در گروه املاک و مستغلات،ثشرق از بازار فرابورس به بازار بورس منتقل شد.این نماد در قیمت 2179 ریال کشف قیمت شد.اما نهایتا همراه با بازار ،صف فروش شد.ثشاهد نیز در این گروه با صف فروش مواجه شد.ثامان و ثاباد دو نماد مثبت گروه بودند.البته تنها اندکی مثبت!سایر نمادها در منفی با حجم هایی بسیار پایین تر از روزهای قبل معامله می شدند.
 -استخراج کانه های فلزی
گروه استخراج کانه های فلزی نیز تنها 2 نماد مثبت داشت.باما در مثبت معامله می شد و تکنار نیز در حداکثر مثبت معامله شد.کنور و کچاد نیز در حداکثر منفی قابل خرید بودند.سایر نمادها منفی معامله می شدند.
 -فرآورده های نفتی و پالایشی
پالایشی ها نیز روزی منفی را سپری کردند.در این گروه تنها 3 نماد با مثبت های بسیار اندک وجود داشتند.شپاس و شنفت و شاوان در اندکی مثبت معامله شدند.شبندر نیز که در ابتدای معاملات در مثبت معامله می شد در انتها تا منفی نیز پیش رفت.
 -فلزات اساسی
گروه فلزات اساسی نیز از بازار عقب نماند.اکثر نمادهای گروه همراه با بازار منفی بودند.فلوله و فجز و فنورد تنها نمادهای همراه با صف خرید در گروه بودند.ذوب و فملی در حداکثر منفی معامله شدند.
 -خودرو و قطعات
در گروه خودرو و قطعات گویا یکی از عناصر گروهک داعش خود را منفجر کرده باشد.تنها یک نماد در این گروه مثبت بود.سایر نمادها با صف فروش همراه بودند.خبهمن و ورنا و ختوقا نیز منفی بودند اما صف فروش نداشتند.خرینگ تنها نماد مثبت بود.
 -پتروشیمی
گروه پتروشیمی نیز چیزی بهتر از سایر گروه ها نبود.در این گروه نیز اکثر نمادها منفی یا صف فروش بودند.تاپیکو و پارسان در منفی معامله شدند.شپلی با صف خرید مواجه شد.شکربن نیز صف فروش خود را حفظ کرد.سایر نمادها نیز منفی بودند
 
*.در این وضعیت نگارش مروری بر بازار نیز سخت می باشد.زیرا هیچ اتفاقی جز منفی در هیچ گروهی رخ نمی دهد.
 
*نرخ ارز و سکه و طلا
نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز چهارشنبه، در بازار 959 هزار تومان، نیم سکه 483 هزار تومان، ربع سکه 282 هزار تومان و سکه گرمی 187 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 97 هزار و 950 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1245 دلار است.
در بازار امروز هر دلار آزاد برای فروش 3167 تومان، هر یورو را 4339 تومان، هر پوند را 5414 تومان و هر درهم امارات را 873 تومان معامله می شود.
 
*اخبار اقتصادی
 
 
*تابستان‌93، قیمت‌های اجاره را داغ نخواهد کرد
یک کارشناس بازار مسکن گفت: «در ادامه سال جاری به هیچ وجه انتظار افزایش شدید قیمت در بازار اجاره بها وجود ندارد و شواهد میدانی هم موید این موضوع است و در مجموع می توان گفت رشد اجاره بهای مسکن در سال جاری کمتر از تورم عمومی خواهد بود.» هر ساله با آغاز فصل تابستان، نقل و انتقالات در حوزه مسکن به اوج خود می رسد. معمولا در این فصل میزان جابجایی ها (به خصوص در بُعد استیجاری) افزایش می یابد. با این حال امسال در حالی وارد فصل نقل و انتقالات مسکن شده ایم که همچنان رکود در بازار خرید و فروش تداوم دارد. دکتر بهروز ملکی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو گفت: «اساسا اجاره بهای مسکن از عوامل درون و برون بخشی متاثر است و ما می توانیم اجاره بهای مسکن را تابع چند متغیره از عوامل مختلف دانست.» وی ادامه داد: «با این حال تحقیقات و شواهد موجود حاکی از این است که موثرترین عوامل بر اجاره بهای مسکن از ناحیه تورم عمومی و رشد قیمت مسکن است.» وی افزود: «از سوی دیگر در فصل نقل و انتقال به دلیل افزایش تقاضای ناشی از نقل و انتقال، با تحریک عوامل روانی و انتظارات، ما شاهد افزایش تحریک اجاره بهای مسکن هستیم. لکن بعد از عبور از این دوره و فروکش تقاضای فصلی و فشار روانی به تدریج نوسانات قیمتی در بازار اجاره بهای مسکن تعدیل می شود و بازار اجاره بهای مسکن از ثبات نسبی برخوردار می شود.» ملکی گفت: «اولین عامل موثر بر اجاره بهای مسکن (تورم عمومی) در یک سال اخیر روند نزولی داشته است. یعنی بر اساس آخرین اطلاعات موجود نرخ تورم نقطه به نقطه اردیبهشت ماه نسبت به اردیبهشت سال قبل حدود 16.5 درصد بوده است. لذا این عامل طی یک سال گذشته نزولی بوده است.»
 
*کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت میوه در پایتخت
با گرمتر شدن هوا و فراوانی میوه در بازار تره‌بار سطح شهر قیمت میوه‌های تابستان با کاهش 20 تا 30 درصدی روبه رو شده است. قیمت هر کیلوگرم گیلاس تکدانه، شلیل و زردآلو در بازار میدان امام حسین (ع) 6000 تومان، سیب گلاب درجه یک 3000تومان، موز 3000 تومان و خیار بوته‌ای 1500 تومان است. همچنین هر کیلو گوجه‌ فرنگی یک هزار تومان و بادمجان 1200 تومان در این بازار به فروش می‌رسد. اگر چه قیمت‌ها در نقاط دیگر شهر هم نسبت به چند روز گذشته روند کاهشی داشته، اما همچنان تفاوت قیمت محسوس است. قیمت هر کیلو گیلاس تکدانه در خیابان انقلاب اسلامی 8800تومان، شلیل 8300 ، زردآلو 9500 ، سیب گلاب 6500 تومان است. همچنین هر کیلو انگور یاقوتی 8500 تومان، انبه 8000 تومان، آلوی قطره‌ طلا 6300 تومان برچسب قیمت خورده‌اند. علی‌رغم آنکه قیمت سیب‌زمینی طی هفته اخیر به 2500 تومان هم رسید، اما اکنون قیمت آن به  1900تومان در این منطقه کاهش یافته است. قیمت هر کیلو پیاز 1450تومان، خیار بوته‌ای 260گوجه فرنگی 1250، بادمجان 1500و هویج هر کیلو 1400تومان به فروش می‌رسد. هندوانه هم هر کیلو 700 تومان، طالبی 1300 و ملون 1800تومان به مشتریان عرضه می‌شود.
 
*در "بورس" چه خبر است؟
صالح‌آبادی، دبیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار با اشاره به وضعیت فعلی بازار سهام اظهارداشت: شاخص کل بورس از ابتدای سال تاکنون از رقم 79015 واحد به 72969 واحد رسید که نشانگر کاهش 7.7 درصدی است. شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با افت ۲۰۰ واحدی به ۷۲ هزار و ۳۴۰ واحد رسید و ارزش معاملات نیز همچنان در بازه کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان قرار دارد. این در حالی است که سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن ابراز امیدواری نسبت به آینده بازار سرمایه، وضعیت فعلی بازار را یک فرآیند کوتاه‌مدت خواند و از عملیاتی شدن ابزارهای جدیدی در آینده نزدیک خبر داد که یک محدوده سود را برای سرمایه‌گذاران تضمین می‌کند. اما سعید لیلاز کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو گفت: «در هیاهو و سر و صدا راجع بورس معمولا فراموش می شود که شاخص بورس در حال حاضر نسبت به پایان سال 91 حدود 80 تا 90 درصد رشد دارد و متوسط سرعت رشد آن در دو سال گذشته به مراتب بیش از سرعت رشد کل اقتصاد ایران بوده است.» وی ادامه داد: «نکته دیگر اینکه با ایجاد نوسانات فصلی و مقطعی، شاغلین در بورس موفق می شوند با وجود کوچک بودن سهم بورس در اقتصاد ایران هیاهو و سر و صداهایی بیش از شایستگی کل بورس ایجاد کنند.» وی افزود: «نکته دیگر اینکه در دو سال اخیر روند افزایشی بورس هیچ تناسبی با تغییرات اقتصاد ایران در عالم واقع نداشته است و این موضوع نشان می دهد تغییرات شاخص بورس در ایران بیش از آنکه از عوامل اقتصادی تبعیت کند، از عوامل غیراقتصادی همچون عوامل سیاسی، روانی و انتظاری پیروی می کند.»
 
*آغاز اصلاح قانون بیمه شخص ثالث در کارگروه‌ها/ تشکیل جلسه مدیران بیمه با مجلسی‌ها
افزایش نرخ دیه هر ساله از سوی قوه قضائیه منجر به بالارفتن نرخ بیمه شخص ثالث متناسب با آن می شود، که این امر نارضایتی هایی را از سوی مشتریان صنعت بیمه طی چند سال اخیر به دنبال داشته است، از سوی دیگر اجباری بودن دریافت بیمه شخص ثالث توسط مردم و همچنین اجباری بودن صدور آن برای شرکت های بیمه و اینکه آنها باید بخشی از پرتفوی خود را به این صنعت اخصاص دهند، باعث شده است که نارضایتی مدیران بیمه را نیز در پی داشته باشد. بر این اساس اخیرا دولت در پی مخالفت شرکت‌های بیمه برای تعدیل نرخ بیمه شخص ثالث سال 93، دستوری ویژه به علی طیب نیا وزیر اقتصاد مبنی بر اصلاح نرخ‌گذاری بیمه وسایل نقلیه ظرف مدت 6 ماه صادر کرد، وزیر اقتصاد هم باید طی 6 ماه از طریق اهرم‌های در اختیار بیمه مرکزی نسبت به این کار اقدام کند.
 
*گزارش رسمی دولت از افزایش خرید خودرو/ فروش اینترنتی خودرو 2 برابر شد
اگرچه دولت قصد دارد تا از تلاش‌های سوداگرانه در بازار خودرو جلوگیری کند، اما اکنون گزارش رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشانگر این است که فروش اینترنتی خودرو دو برابر شده است؛ به نحوی که فروش خودرو به صورت الکترونیکی در سه ماهه ابتدای سال جاری به 34 هزار میلیارد ریال رسیده است. اگرچه شورای رقابت ظرف هفته گذشته تلاش کرد تا با تغییر نرخ انواع خودرو، بازار را به آرامش رسانده و از تب و تاب قیمت ها تا اندازه ای رها کند، اما باز هم بازار خرید و فروش خودرو برای مردم جذاب است و گزارش های رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشانگر این است که خرید اینترنتی خودرو، دو برابر شده است، این در حالی است که همین افزایش میزان خریدها نشانگر این است که حتما تقاضایی در بازار وجود دارد و مردم نیز خرید و فروش خودرو را همچنان راهی برای کسب درآمد می دانند. بر اساس گزارش رسمی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، فروش اینترنتی خودرو در سه ماهه نخست امسال به رقم 34 هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 2 برابر شده است. این در حالی است که حجم فروش محصولات خودروسازان بزرگ کشور از طریق پرتالwww.iranecar.com  در سه ماهه نخست سال گذشته 15 هزار میلیارد ریال بوده است که این رقم به بیش از 2 برابر در سه ماهه اول امسال افزایش یافته است. مبلغ کل فروش اینترنتی خودرو در سال گذشته 88 هزار میلیارد ریال بوده و در مجموع از ابتدای فعالیت پرتال جامع خودرو تاکنون بیش از 238 هزار میلیارد ریال خودرو از طریق این پرتال به فروش رسیده است. از این رو پرتال جامع خودرو کشور در میان پرتال های مشابه درخاورمیانه به لحاظ حجم تجارت الکترونیکی در رتبه نخست قرار دارد.
 
*جزئیات واگذاری سبد کالا به 7.5میلیون نفر/ 10 قلم کالا در لیست مرحله اول
دستورالعمل اقلام بسته حمایت غذایی برای مرحله اول شامل گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، برنج، ماکارونی، حبوبات، لبنیات، روغن مایع، رب و خرما از سوی معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد. در این دستورالعمل اقلام بسته حمایت غذایی برای مرحله اول اجرای طرح گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، برنج، ماکارونی، حبوبات، لبنیات، روغن مایع، رب و خرما اعلام شده است ولی دریافت کنندگان بسته حمایت غذایی می توانند به جای دریافت کالا با کسر 20 درصد از ارزش ریالی بسته حمایت غذایی، پول نقد دریافت کنند. هیئت وزیران در جلسه 93.03.11 به پیشنهاد وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و به استناد اصل 138 قانون اساسی و در اجرای بند 9 ماده 3 آئین نامه اجرایی تبصره 21 قانون بودجه سال 1393 کل کشور دستورالعمل اجرایی حمایت غذایی را تصویب کرده بود. بر اساس این دستورالعمل، بسته حمایت غذایی در سال 1393 به مستمری بگیران و پشت نوبتی های سازمان های حمایتی (کمیته امداد امام خمینی وسازمان بهزیستی) تعلق می گیرد که با ضوابط تعیین شده از طرف وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی (مانند نوع خدمات دریافتی از سازمان های حمایتی، رتبه بندی استحقاق افراد و خانوارها بر اساس شاخص های موجود در سازمان ها) حائز شرایط برای دریافت بسته حمایت غذایی تشخیص داده می شوند.
پنج شنبه 5 تیر 1393  12:07 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

 امروز شنبه هفتم تیر ماه ، شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش 587 واحدی در عدد 71.662 واحد به کار خود پایان داد. 

در این میان شبندر با 96 واحد منفی و فجر با 2.54 واحد مثبت بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشتند.

همچنین شاخص صنعت 466 واحد، شاخص پنجاه شرکت با 24 واحد، شاخص سی شرکت با 28 واحد و شاخص آزاد شناور با 841 واحد و دو شاخص بازار اول و بازار دوم به ترتیب با 511 واحد و 639 واحد کاهش مواجه شدند.

در فرابورس هم شاخص با افت 19.90 واحدی به 716 واحد رسید که در این میان زاگرس با 2 واحد منفی بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشت.

بازار امروز در حالی سراسر منفی بود که ارزش معاملات فقط 96 میلیارد تومان بود.در صورت تداوم این ارزش معاملات اندک می توان انتظار رکود مقطعی را نیز داشت.

در بازار امروز تنها 38 نماد منفی نبودند.

 

*.بورس

 -خودرو

در گروه خودرو تنها دو نماد منفی نبودند.خمحرکه و خریخت دو نمادی بودند که در مثبت معامله شدند.سایر نماد ها با صف فروش همراه بودند.در نماد خودرو علیرقم خرید 22 میلیون سهم توسط حقوقی،همچنان تقاضا برای فروش وجود داشت.در انتهای بازار این نماد 4 میلیون صف فروش داشت.

 -پالایشگاه و فرآورده های نفتی

گروه پالایشی ها نیز امروز سراسر منفی بود.تنها نماد شپاس اندکی مثبت بود.در نماد شبندر حقوقی نزدیک به 3 میلیون سهم خرید اما همچنان این نماد با صف فروش همراه بود.شسپا نیز با معاملات در منفی به قیمت عرضه اولیه نزدیک تر شد.

 -ماشین آلات و دستگاه های برقی

در گروه ماشین آلات برقی بموتو و بتک اندکی مثبت بودند.بکام با سیستم حراج آماده معامله بود اما خریدار و فروشنده به قیمت واحد نرسیدند.بترانس نیز با صف فروش همراه بود

 -پتروشیمی

در گروه پتروشیمی شاملا و شلعاب با حجم کم در مثبت اندک معامله شدند.شپلی نیز در قیمت های مثبت معامله می شد.سایر نماد ها منفی و یا صف فروش بودند.

 -بانک ها

در گروه بانکی نیز حکمت و سامان مثبت معامله شدند.سایر نمادها منفی بودند.در نماد وبصادر 15 میلیون سهم توسط حقوقی خرید شد.

 

*بازگشایی ها و توقفها

توقف نماد  کروی

همچنین نمادهای  کطبس، کمنگنز، بکام، پدرخش، پاکشو، تکشا، فنوال و کساوه با توجه به عدم کشف قیمت در روز معاملاتی قبل با حراج مجدد معامله شدند.


*نرخ ارز و سکه و طلا

نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز  شنبه، در بازار 970 هزار تومان، نیم سکه 484 هزار تومان، ربع سکه 272 هزار تومان و سکه گرمی 181 هزار تومان اعلام شد.

همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 98 هزار و 500 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1316 دلار است.

در بازار امروز هر دلار آزاد برای فروش 3168 تومان، هر یورو را 4335 تومان، هر پوند را 5380 تومان و هر درهم امارات را 865 تومان معامله می شود.

 

*اخبار اقتصادی

 

*بدهی دولت به بانک مرکزی چقدر است؟

از تیرماه تا آذر ماه سال گذشته میزان بدهی دولت به بانک مرکزی حدود 2000 میلیارد تومان کاهش و رقم بدهی موسسات و شرکت های دولتی به این بانک نزدیک به 300 میلیارد تومان افزایش یافته است. اخرین آمار و ارقام بانک مرکزی از تغییرات متغیرهای پولی و اعتباری نشان می‌دهد که رقم بدهی‌های دولت به بانک مرکزی از حدود 18 هزار و 926 میلیارد تومان در تیر ماه 1392 که نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن 20 درصد افزایش یافته بود به حدود 16 هزار و 754 میلیارد تومان با کاهش 5.9 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل رسیده است. این در حالی است که در شش ماهه میانی سال گذشته رقم بدهی های دولت به بانک مرکزی که در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته بود همواره نسبت به ماه های مشابه سال‌های قبل گاهی با شیب کمتر و یا گاهی با شیب بیشتر کاهشی بوده است. بر این اساس میزان بدهی‌های دولتی به بانک مرکزی نسبت به ماه مشابه سال قبل به غیر از تیر ماه که با 20 درصد رشد همراه بود، در مرداد 5.4 درصد، شهریور11 درصد، مهر 21.2 درصد،ابان 6.5 درصد و آذر ماه 5.9 درصد کاهش یافته است. اما مروری بر میزان بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی در تابستان و پاییز 92 نشانی از کاهش ندارد و تنها شیب روند افزایشی کم یا زیاد شده است به گونه‌ای که میزان آن از 62 هزار و 853 میلیارد تومان در تیرماه به 68 هزار و 610 میلیارد تومان در آذر ماه 92 افزایش یافته است.

*ادعای جدید درباره قیمت خودروهای داخلی

مشاور انجمن خودروسازان ایران موضوع جدیدی را درباره قیمت خودروهای داخلی مطرح کرد. داوود میرخانی رشتی اظهار کرد: قیمت جدید اعلام شده برای خودروهای داخلی دو درصد کمتر از قیمت اصلی این محصولات است. وی با بیان اینکه شورای رقابت دو درصد از قیمت جدید محصولات را به عنوان عدم رشد بهره‌وری کم کرده است، خاطرنشان کرد: در قانون برنامه پنجم توسعه ذکر شده که اقتصاد کشور باید دو درصد بهره‌وری داشته باشد. مشاور انجمن خودروسازان ایران ادامه داد: در این زمینه شورای رقابت باید توضیح دهد که در شرایط فعلی کدام بخش اقتصادی کشور دو درصد بهره‌وری داشته که این شورا صنعت خودرو را به این دلیل جریمه کرده است؟ وی افزود: آیا صنعت خودروی کشور که در شرایط بحرانی دو سال اخیر از بیکار کردن 30 هزار کارگر شاغل خودداری کرده باید تاوان این اقدام خود را با کاهش قیمت و جریمه دو درصدی بدهد. میرخانی رشتی با بیان اینکه میزان اصلی افزایش قیمت خودروها 6 تا 9 درصد بوده است، تصریح کرد: با اعمال دو درصد جریمه بهره‌وری، میزان افزایش قیمت‌ها 4 تا 7 درصد اعلام شده است. وی خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه تولید یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو در سال جاری میزان ضرر و زیان خودروسازان از این ناحیه حدود 600 میلیارد تومان خواهد بود. مشاور انجمن خودروسازان ایران اظهار کرد: پس از دو سال بحران صنعت خودرو در حال بازسازی خود است اما برخوردهای این چنینی مانع این کار خواهد شد.

*نگاهی به کیفیت خودروهای تجاری داخلی

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران رده‌بندی کیفی خودروهای تجاری باری تولیدی در اردیبهشت ‌ماه را منتشر کرد. براین اساس در گروه کامیونت‌ها کامیونت الوند با 38.3 نمره منفی تنها کامیونت تولید شده در کشور در اردیبهشت ماه بوده است. در گروه کامیون‌ها نیز کامیون اسکانیا p410 با 28.3 نمره منفی در رتبه اول رده‌بندی و کامیون بنز WH با 70.2 نمره منفی در رتبه دوم رده‌بندی قرار دارد. در گروه کشنده‌ها نیز کشنده البرز با 36.8 نمره منفی در رتبه اول رده‌بندی کشنده‌های تولیدی در اردیبهشت‌ ماه و کشنده‌ ماز با 53.8 نمره منفی در رتبه دوم رده‌بندی قرار گرفته است.

*3.1 میلیارد دلار آزاد شده آماده هزینه شد

در حالی با واریز ششمین قسط از دارایی‌های بلوکه شده مجموع دریافتی بانک مرکزی به 3.1 میلیون دلار رسید که طبق اعلام قبلی رییس کل بانک مرکزی، دولت بنابر اراده و نیاز می تواند نسبت به هزینه کرد آن اقدام کند. با وجود اینکه پنج قسط ابتدایی دارایی‌ها با تاخیرهای اغلب اندک به حساب بانک مرکزی واریز شده بود قسط ششم با نزدیک به 45 روز تاکنون بیشترین دیرکرد دریافت را به خود اختصاص داده است. قسط ششم در حالی در 26 ژوئن محقق شد که از زمان سرسید قسط هفتم در 17 ژوئن حدود 10 روز گذشته و نزدیک به 22 روز دیگر به زمان پرداخت آخرین قسط در 20 ژوییه باقی مانده است.این در حالی است که بنابر اعلام بانک مرکزی با توجه به سررسید قسط هفتم از این بدهی ها، مراتب تحت اقدام بوده و به زودی واریزمی شود. همچنین از 550 میلیون دلار قسط اول،450 میلیون دلار دوم،550 میلیون دلار سوم، 550 میلیون دلار چهارم،450 میلیون دلار پنجم و 550 میلیون دلار قسط ششم تا کنون 3.1 میلیارد دلار از مجموع 4.2 میلیون دلار توافق شده در مذاکرات ژنو برای آزاد شدن دارایی های بلوکه شده دراختیار بانک مرکزی قرار گرفته و دو قسط 550 میلیون دلاری باقی مانده هفتم و هشتم نیز طبق وعده باید تا پایان تیر ماه سال جاری تسویه شود که البته مسوولان سیاسی و اقتصادی معتقدند با اقدامات انجام شده، تمامی اقساط تا اتمام موعد مقرر به کشور وارد خواهد شد.

*وقتی صادرکنندگان زعفران دستفروش شوند!

دبیر شورای ملی زعفران گفت: وقتی سیاست‌گذاری‌ها و تعرفه‌های صادرات زعفران یک شبه تغییر می‌کند بیش از مشتریان خارجی، صادر کنندگان سردرگم می‌شوند و آن وقت است که مانند دستفروشان خیابانی برنامه‌ریزی می‌کنند. فرشید منوچهری تصریح کرد: تغییر مداوم تعرفه برای صادرات زعفران بیش از آن که برای خریداران و مشتریان خارجی ضرر داشته باشد صادر کنندگان داخلی را با سردرگمی مواجه می‌کند چرا که آنها دیگر جرأت نمی‌کنند با تغییر یک شبه قوانین و سیاست‌گذاری‌های صادرات زعفران، قراردادهای بلند مدت با مشتریان خود امضاء کنند؛ بنابراین مجبورند مانند دستفروشانی که کنار خیابان بساط پهن می‌کنند هر روز برنامه‌ریزی‌های خود را تغییر دهند. وی افزود: در حالی که تا بیست و دوم اردیبهشت امسال تعرفه‌های زعفران برای بسته‌بندی‌های بالای 30 گرم حذف شده بود و مسئولان اعلام کرده بودند که صادر کنندگان زعفران از پرداخت عوارض معاف هستند، بیست و دوم اردیبهشت امسال به صورت ناگهانی اعلام شد که مجددا تعرفه‌های گذشته برای صادرات زعفران وضع شده و از این پس اعمال می‌شود اما این تغییرات مکرر در سیاست‌گذاری‌های دولت برای صادرات محصولی مانند زعفران، صادرکنندگان را سردرگم و بی‌اعتماد نسبت به دولت و سیاست‌گذاری‌هایش می‌کند. منوچهری اظهار کرد: برای حل مشکل صادرات زعفران و وضع مجدد تعرفه برای بسته‌بندی‌های بالای 30 گرم جلسه‌ای با رییس سازمان توسعه تجارت برگزار شد که در آن جلسه تاکید کردیم وضع یک شبه چنین قوانین و مقرراتی برای بازار زعفران که باید آن را در شرایط کنونی به ویژه برای صادر کنندگان مهیا کنیم جز آسیب زدن به برنامه‌ریزی‌های صادر کنندگان و بازار این محصول با ارزش و صادراتی حاصلی ندارد.

بورسی دات کام

یک شنبه 8 تیر 1393  12:33 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

 شاخص امروز هم با افزایش روبرو شد. به این ترتیب امروز شنبه بیست و یکم تیر ماه1393 ، شاخص با رشد 132 واحدی به 73549 واحد رسید. در این میان شاخص صنعت با 194 واحد، شاخص پنجاه شرکت فعالتر با 7 واحد، شاخص آزاد شناور با 44 واحد، شاخص 30 شرکت با 6 واحد، شاخص بازار اول با 83 واحد و شاخص بازار دوم با 356 واحد افزایش مواجه شدند. 

 

نماد وتجارت با 31 واحد، بیشترین تاثیر منفی و نماد شیندر با 112 واحد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند.

همچنین شاخص فرابورس با 7.50 واحد افزایش به عدد 790 واحد رسید. مارون با 4.72 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس نهاد.

 

 

*بازگشایی ها و توقفها

بازگشایی ثنوسا، تایرا، دانا، فولا‍‍‍‍‍ژ، قزوین و شفارا

توقف نمادهای وپست، خکار، واتی، ستران، کپارس، قنقش، کماسه، خاور و وسکابح

 

*بورس

 

 • گروه خودرو:در گروه خودرو،در ابتدای معاملات اکثر نمادها با صف فروش همراه شدند.اما پس از آن صف ها واگذار شدند.در این میان حقوقی در نماد خودرو 14.5 میلیون خرید به نام خود ثبت کرد.خساپا علیرقم جمع آوری صف فروش اما در انتهای بازار دوباره با صف فروش همراه شد.خبهمن نیز با صف فروش سبک همراه شد.ورنا با وجود منفی شدن اما با قیمت پایانی مثبت بسته شد.خچرخش و خوساز از جمله نمادهای مثبت گروه بودند.
 • فلزات اساسی:فاسمین در گروه فلزات اساسی با صف خرید مواجه شد و نهایتا هم صف خرید خود را حفظ کرد.نماد فجر نیز همچنان به روند مثبت خود ادامه داد.فباهنر ، ذوب و فخوز نیز از جمله نمادهای منفی گروه بودند.
 • پتروشیمی و شیمیایی: گروه پتروشیمی نیز امروز با عدم تقاای مناسب در نماد فارس روبرو بود.به طوری که حجم معاملات از حجم مبنا همچنان پایینتر است و حتی به 1 میلیون سهم نیز نرسید.نماد شاراک در مثبت شناور بود.نماد شیراز که در ابتدای معاملات تا حداکثر مثبت نیز پیش رفته بود نهایتا در منفی معامله شد.پترول لحظاتی را با صف فروش گذراند اما صف فروش واگذار شد.
 • بانک ها: وبصادر در گروه بانکی در مثبت متعادل بود.وتجارت با 31 میلیون حجم،بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.این نماد در منفی معامله می شد.وکار، وپارس ، ونوین نیز از جمله منفی های گروه بودند.

 

 

*نرخ ارز و سکه و طلا

نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز شنبه ، در بازار 960 هزار تومان، نیم سکه 481 هزار تومان، ربع سکه 270 هزارتومان و گرمی 180 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 98 هزار و 150 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1340 دلار است.
در همین حال، هر دلار آزاد برای فروش 3093 تومان، هر یورو را 4225 تومان، هر پوند را 5297 تومان و هر درهم امارات را 840 تومان معامله می شود.

 


*چکیده ای از خبرهای اقتصادی و بازرگانی روز

 

* تشدید رایزنی خودروسازان‌خارجی برای حضور در ایران

شهرام آزادی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: هم اکنون خودروسازان بزرگ بین المللی از کشورهای مختلف از جمله آلمان و فرانسه خواهان حضور در ایران هستند. وی با بیان این‌که مذاکرات لازم برای حضور خودروسازان‌ بزرگ بین المللی در ایران صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: هم اکنون این خودروسازان منتظر مشخص شدن نتایج مذاکرات بین المللی برای آغاز فعالیت‌های خود هستند. این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: براساس خبرهای به دست آمده مذاکرات بین المللی مثبت بوده و خودروسازان بین المللی نیز با توجه به همین اخبار رایزنی‌های خود برای حضور در ایران را تشدید کرده‌اند. وی افزود: در صورتی که مذاکرات هسته‌ای تا پایان ماه جاری به توافق نهایی برسد ظرف دو تا سه ماه آینده شاهد آغاز فعالیت چند خودروساز بزرگ بین المللی در ایران خواهیم بود. آزادی با بیان این‌که در آن صورت شاهد تحول قابل توجهی در کمیت و کیفیت خودروهای تولیدی خواهیم بود خاطرنشان کرد:‌ بازار ایران در حدی برای خودروسازان خارجی جذاب است که این شرکت‌ها حاضر به سرمایه‌گذاری و انتقال تکنولوژی برای فروش محصول خود در ایران هستند.

 

*تغییر انتظارات در بازار طلا

 روزهای آخر هفته کاری گذشته، روزهای خیز گرفتن اونس طلا تا بالاترین قیمت‌ها در چهار ماه گذشته بود. چهارشنبه طلا در انتظار انتشار متن جلسات قبلی کمیته بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا به سر می‌برد، جالب آنکه بازار حتی پیش از انتشار این گزارش شروع به بالا بردن قیمت‌ها کرد؛ افزایشی که پس از انتشار گزارش نیز ادامه یافت.  کمیته بازار آزاد فدرال رزرو مهم‌ترین سیاست‌های پولی آمریکا را تنظیم می‌کند و متن کامل تمام نشست‌های این نهاد، با تاخیر منتشر می‌شود. چهارشنبه صبح به وقت نیویورک (اواخر شب به وقت تهران) جزئیات نشست‌های ماه ژوئن منتشر شد، اما جزئیات این گزارش نتوانست جهت‌گیری و زمان‌بندی دقیق سیاست‌های آینده را درباره نرخ سود مشخص کند. گزارش منتشر شده نشان می‌دهد فدرال رزرو احتمالا به برنامه‌های ماهانه خرید اوراق قرضه در ماه اکتبر پایان خواهد داد.  ارزش «بسته‌های محرک پولی» (QE) فدرال رزرو از نوامبر گذشته تاکنون کاهش یافته و به کمتر از 35 میلیارد دلار رسیده است؛ اما داده‌های گزارش چهارشنبه نتوانست انتظارات فعالان بازار را برآورده کند و واکنش شدیدی را در بازارهای جهانی طلا رقم نزند. مشخص نبودن تصمیمات درباره افزایش نرخ سود، باعث شد پنج‌شنبه قیمت‌ها با افزایش بیشتری روبه‌رو شود. قیمت اونس طلا چهارشنبه روی 1326 دلار بسته شد تا پنج‌شنبه با 9 دلار افزایش به 1335 دلار برسد. روز جمعه نیز این فلز گرانبها تا لحظه تنظیم این خبر به بهای 1337 دلار رسید، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید بازار ممکن است شاهد قیمت‌های متفاوتی باشد.

 

*بار هزینه‌های دولت روی قیمت خودرو

شورای رقابت می‌گوید چون هزینه‌های تولید رشد کرده و تورم بالایی داریم، قیمت خودرو باید افزایش پیدا کند و این حق خودروسازان است؛ این در حالی است که باید پرسید پس حق مردم در این ماجرا چه می‌شود؟ اینکه تورم بالا است و هزینه تولید افزایش یافته، درست؛ اما آیا باید تاوان این اتفاق ناخوشایند را مردم بدهند؟ و پرسش دیگر اینکه وقتی خودروسازان به شورای رقابت پناه برده و از آنجا حکم گرانی می‌گیرند، مردم برای اعتراض به نادیده گرفتن حق‌شان، باید دست به دامان چه نهاد حمایتی شوند؟ ظاهرا فرق مردم و خودروسازان در ماجرای قیمت‌گذاری این است که آنها (خودروسازها) جایی را برای شکوه کردن و گرفتن حق و حقوق خود دارند؛ اما اینها (مردم) دست شان به جایی بند نیست و تنها باید دل‌شان را به مواضع نه چندان محکم دولت و همچنین نمایندگان‌شان در مجلس شورای اسلامی، خوش کنند. طی یک هفته‌ای که از اعلام قیمت جدید خودروها (با افزایش چند میلیون تومانی) می‌گذرد، هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به این موضوع معترض شده‌اند و هم دولتی‌ها مراتب ناراحتی و تکدر خود را اعلام کرده‌اند؛ اما آیا فقط ناراحتی و اعتراض مسوولان، برای دیده شدن حقوق مردم کافی است؟ به اعتقاد کارشناسان، اینکه شورای رقابت بنا به جایگاه قانونی خود رای به افزایش قیمت خودرو داده، چندان قابل خرده گرفتن نیست (البته فقط به‌دلیل جایگاه قانونی اش)، ولی می‌توان از دولت پرسید که چه کسی باید به‌دنبال حقوق مردم در ماجرای قیمت خودرو باشد.

 

*موج خوش‌بینی در بورس تهران

طی هفته گذشته پس از مدت‌ها بورس گوی سبقت را از بازارهای ارز و سکه ربود و توانست بازدهی هفتگی قابل توجه 6/3 درصدی را که طی هفت ماه اخیر بی‌سابقه بود به ثبت برساند. پیرو برخی سیاست‌های حمایتی دولت از بزرگ‌ترین صنعت بورس، یعنی پتروشیمی‌ها، طی هفته گذشته شاهد بازگشت رونق در بازار سهام بودیم. به این ترتیب، کاهش هزینه‌های تولید شرکت‌های پتروشیمی از محل کاهش نرخ گاز و از سوی دیگر افزایش نرخ فروش، پیرو الزام فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا بر مبنای نرخ ارز آزاد می‌تواند موجب سودآوری این شرکت‌ها شود. همچنین، افزایش نرخ فروش محصولات برخی گروه‌های دیگر نظیر خودرو و سیمان نیز از جمله اتفاقاتی است که پس از افزایش هزینه‌های تولید در پی اجرای فاز دوم هدفمندسازی توانسته بخشی از کاهش سودآوری تولیدکنندگان را جبران کند. بنابراین، حمایت‌های مزبور فارغ از نحوه اثرگذاری واقعی، به نوعی موج خوش‌بینی میان سهامداران ایجاد کرد تا بار دیگر رونق به بورس برگردد. در سایر بازارها، دلار که معامله‌گران خود را خوش‌بین به نتیجه مذاکرات هسته‌ای می‌بیند مدتی است در مسیر کاهشی قرار گرفته است. اما در این مسیر با کف حمایتی 3100 تومانی مواجه است و در این محدوده نوسان می‌کند. با این حال، هر دلار آمریکا طی هفته گذشته حدود یک درصد افت قیمت را تجربه کرد و در پایان به قیمت 3 هزار و 115 تومان معامله شد. از سوی دیگر، سکه نیز که اوایل هفته را همگام با دلار در مسیر کاهشی سپری می‌کرد، در پایان با جهش طلای جهانی، رشد نسبی را تجربه کرد. به این ترتیب، هر سکه طرح جدید با ثبت بازدهی هفتگی 6/0 درصدی توانست بر‌خلاف دلار هفته مثبتی را سپری کند.

 

* واکنش مثبت بورس به سیاست‌های جدید

بورس اوراق بهادار هفته گذشته واکنشی امیدوار کننده به حمایت‌های صورت گرفته از سوی دولت و مسوولان نشان داد تا با رشد 58/3درصد،  افت پیوسته خود را رها کند. در هفته گذشته زیان بیش از 10درصدی معامله‌گران بورس، اندکی جبران شد و تا 1/7‌درصد کاهش یافت. امری که ناشی از تاثیر سلسله‌ای از تصمیمات دولتی به‌ویژه در حوزه پتروشیمی بود. اوج حمایت‌های دولتی در هفته گذشته، اعلام کاهش نرخ گاز از 2 هزار و 650 ریال به 2 هزار و 20 ریال بود؛ امری که به‌رغم تصریح دولت مبنی بر اخذ این تصمیم با هدف کمک به بازار سرمایه، با ابهاماتی در مورد نحوه اجرا مواجه است. هم اکنون از این مساله دو برداشت وجود دارد؛ برداشت اول نرخ 2 هزار و 20 ریالی برای تمامی مصارف پتروشیمی‌ها به صورت میانگین‌گیری از قیمت سوخت و خوراک تعیین شده است و در برداشت دوم همچنان نرخ خوراک 13سنت و نرخ سوخت یک هزار و 320 ریال اعلام می‌شود. اکثر کارشناسان معتقدند تنها در سناریو نخست است که بازار می‌تواند تاثیر مثبتی از مصوبه دولت را شاهد باشد. اما در صورتی که سناریو دوم مد نظر قرار گیرد بازار بار دیگر با فاز کاهشی مواجه خواهد شد.

 

*چرا بازار مسکن راکد است؟

قرار است تا انتهای تیر ماه برنامه توسعه پروژه‌های عمرانی و ابلاغ بودجه آنها اعلام شود؛ بدین ترتیب با توجه به این‌که بازار مسکن در بطن خود به سمت افزایش پیش می رود اگر نقدینگی به مردم بازگردد بازار جهش قیمت را تجربه خواهد کرد که پیش بینی می‌شود آغاز این روند تا سه ماه آینده اتفاق بیفتد. بیت الله ستاریان - کارشناس اقتصاد مسکن - در گفت‌وگو با ایسنا، درباره رکود به وجود آمده در بازار مسکن در ماه مبارک رمضان اظهار کرد: به طور معمول از ۱۰ روز قبل از آغاز ماه رمضان و ۱۰ روز بعد از پایان، آمارها در طول سال‌های اخیر حاکی از آن بوده که توقف معاملات دراین بخش اتفاق می افتد. وی خاطر نشان کرد: روزه‌دار بودن مردم، افت میزان کارها و کاهش گردش مالی در اقتصاد می‌تواند از دلایل این توقف به شمار بیاید. ستاریان با بیان این‌که عامل دیگر در زمینه توقف معاملات و رکود در بازار مسکن، مشخص نبودن سیاست‌های دولت است، تصریح کرد:‌ دولت همچنان به طور واضح و مشخص اعلام نکرده که چگونه می خواهد مسیر بازار را تعیین کند و هنوز مشخص نیست و بنا بر سیاست‌های انقباضی عمل می‌کند یا در نظر دارد انبساط و توسعه را در بازار ایجاد کند. این کارشناس اقتصاد مسکن تاکید کرد: تردید به وجود آمده در بازار به دلیل مشخص نشدن تکلیف سیاست‌ها از سوی دولت است؛ به طوری که پتانسیل رونق و حرکت در بازار وجود دارد ولی از سوی تردید بزرگی که در بازار بوجود آمده رونق کمی کند شده است.

بورسی دات کام

شنبه 21 تیر 1393  5:07 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

امروز دوشنبه 23 تیر ماه ، شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش 121 واحدی در عدد 73.347 واحد به کار خود پایان داد.

در این میان شبندر با 49  واحد مثبت و رمپنا با 28 واحد منفی بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشتند.

همچنین شاخص صنعت 78 واحد، شاخص پنجاه شرکت با 6 واحد، شاخص سی شرکت با 0.53 واحد وشاخص آزاد شناور با 0.43 واحد و شاخص بازار اول با 0.28 واحد افزایش و  شاخص بازار دوم با 0.12 واحد نزول مواجه شدند.

در فرابورس هم شاخص با رشد 8 واحدی به 784 واحد رسید که در این میان مارون با 3 واحد مثبت بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشت.

 

*.بورس

 

 • استخراج کانه های فلزی: در گروه معدنی ها کنور،ومعادن و کروی با صف خرید مواجه شدند.کبافق نیز با نزدیک شدن به حمایت 2000 تومانی خود،با افزایش حجم معاملات مواجه شده است.کچاد و کگل که در اوایل مثبت معامله می شدند نهایتا در منفی روز کاری خود را به اتمام رساندند.
 • رایانه: در این گروه افرانت در حداکثر منفی معامله می شد.مداران که تا منفی نیز پیش رفته بود نهایتا صف خرید شد.رانفور نیز صف خرید اندک اما بدون عرضه خود را حفظ کرد.
 • املاک و مستغلات: ثشرق که به تازگی از فرابورس به بورس منتقل شده وارد پنج امین روز منفی خود شد.50 درصد از خرید ها در این نماد به حقوقی تعلق داشت.ثشاهد نیز امروز با صف خرید مواجه شد.وآذر،ثنوسا و ثامان از جمله منفی های گروه بودند.
 • خودرو و قطعات: گروه خودرو و قطعات امروز شاهد تغییر روند نماد خودرو بود.به طوری که نهایتا این نماد با صف فروش به کار خود پایان دادخساپا نیز که تا منفی کامل پیش رفته بود با خرید حقوقی مواجه و متعادل شد.

 

 

*بازگشایی ها و توقفها

بازگشایی نمادهای وپست ، ثعمرا، بساما، بشهاب، شفن، البرز، حپترو، شدوص، فلوله، دارو، لابسا، وسدید،

توقف نمادهای شپدیس،  بیمه آرمان، شکبیر، تمحرکه، فاما، پردیس، فپنتا، غسالم ،فجام، دلقما، کگاز، لخزر، وبشهر، وپاسار

 

*نرخ ارز و سکه و طلا

نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز دوشنبه، در بازار 963 هزار تومان، نیم سکه 481 هزار تومان، ربع سکه 268 هزار تومان و سکه گرمی 178 هزار تومان اعلام شد.

همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 98 هزار و 870 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1321 دلار است.

در بازار امروز هر دلار آزاد برای فروش 3133 تومان، هر یورو را 4279 تومان، هر پوند را 5341 تومان و هر درهم امارات را 852 تومان معامله می شود.

 

*اخبار روز

 

*آغاز فروش املاک مازاد بانک‌ها در بورس تا پایان شهریور

مدیرعامل بورس کالای ایران از آغاز فروش املاک مازاد بانک‌ها و اموال غیرمنقول آنها در بورس کالا در نیمه اول سال جاری خبرداد و با بیان اینکه پیشنهادمان در مورد عرضه نقدی سکه طلا در بورس کالا همچنان روی میز بانک مرکزی است، گفت: نرخ محصولات پتروشیمی در بورس کالا آزادسازی شد. به گزارش خبرنگار مهر، حسین پناهیان در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در مورد برنامه بورس کالا برای فروش اموال مازاد بانکها گفت: این موضوع در حال پیگیری است، حدود دو هفته پیش در ستاد اقتصاد مقاومتی دولت در این زمینه بحث و بررسی هایی صورت گرفت و یکی از مصوبات این جلسه بوده است تا بانکها از طریق بورس کالا املاک مازاد یا اموال غیرمنقول خود را عرضه کنند.

*دستور ویژه رئیس جمهور به زنگنه

رئیس جمهوری با صدور دستورات ویژه‌ای به بیژن زنگنه وزیر نفت خواستار تامین کامل سوخت مایع و گاز طبیعی مورد نیاز تمامی نیروگاهای کشور به منظور جلوگیری از هر گونه خاموشی برنامه ریزی شده برق در فصل تابستان شده است.  بیژن زنگنه وزیر نفت از اواسط سال جاری با صدور دستوراتی به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی خواستار کاهش تحویل سوخت مایع شامل گازوئیل و نفت کوره به واحدهای نیروگاهی شده و تاکید کرده است: با افزایش گازرسانی امکان صادرات بیشتر سوخت مایع برای وزارت نفت فراهم می شود. آمارهای رسمی منتشر شده از سوی مسئولان وزارت نیرو نشان می‌دهد که با اجرای این سیاست جدید ذخیره نزدیک به 66 درصد ذخایر گازوئیل و 45 درصد ذخایر نفت کوره نیروگاه های کشور خالی مانده است. از سوی دیگر همزمان با کاهش تحویل سوخت مایع حجم گازرسانی به واحدهای نیروگاهی از ابتدای فصل تابستان با نوسان همراه بوده است به طوری‌که کاهش تحویل گاز به برخی از نیروگاه‌ها صدای انتقاد مسئولان شرکت های برق منطقه ای را بلند کرده است. سید ‌زمان حسینی هفته گذشته با بیان اینکه وزارت نفت گاز مورد نیاز نیروگاه‌‌های کشور را نمی‌تواند تامین کند و موضوعی که عنوان می‌کند می‌گوید در حال توسعه و تعمیرات هستیم، گفت: ما معمولا برای تمامی نیروگاه‌های کشور و از جمله تهران به اندازه 45 روز در مخازن نیروگاهها، سوخت مایع ذخیره می‌کنیم و چون در زمستان مصرف گاز افزایش می‌یابد از ذخیره مخازن استفاده می‌کنیم.

*حذف کارگران شرکتی از دریافت بیمه بیکاری

با وجود اینکه کارفرمایان برای بیمه کارگران شرکتی و پیمانکاری حق بیمه بیکاری پرداخت می کنند، اما این کارگران تنها در زمان اجرای پروژه می توانند در صورت نیاز از بیمه بیکاری استفاده کنند و پس از اتمام پروژه، آنها دیگر مشمول دریافت خدمات صندوق بیمه بیکاری نمی‌شوند. به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر برای بیمه هر مشمول قانون کار کارفرمایان موظف به پرداخت 23 درصد حق بیمه برای کارگران هستند و سهم کارگر نیز پرداخت 7 درصد حق بیمه است. 3 درصد از رقم پرداخت شده کارفرمایان مربوط به صندوق بیمه بیکاری است که در مواقع مورد نیاز کارگران بتوانند از آن استفاده کنند. 3 درصد حق بیمه بیکاری در حال حاضر از کارفرمایان تمامی بخش ها دریافت می شود. با وجود اینکه در حال حاضر حدود 200 هزارنفر از صندوق بیمه بیکاری مستمری ماهیانه دریافت می کنند، اما منابع این صندوق دچار کسری و مشکلات فراوانی است. یکی از دلایل عمده وجود مسائل مالی در صندوق بیمه بیکاری، عدم حمایت به موقع دولت از این صندوق است چون علاوه بر کارفرمایان، دولت نیز باید منابع مالی برای اختصاص به این صندوق پیش بینی کند. در حال حاضر، 5 کمیته در زمینه تدوین مقررات جدید بیمه بیکاری در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شده است که تغییر شرایط پرداخت بیمه بیکاری را دنبال می کند.

*یک بام و دو هوای مجلسی‌های حاضر در شورای رقابت

علاوه بر دولت که نسبت به قیمت جدید خودرو اعلام تکدر کرده است، مجلس نیز می‌خواهد با وجود داشتن اعضایی در این شورا خود را از هرگونه دخالتی در تعیین قیمت جدید مبرا کند. بیش از گذشت حدود 10 روز از اعلام تصویب افزایش 5.5 درصدی قیمت خودرو از سوی شورای رقابت، سه نماینده مجلس که در این شورا به عنوان ناظر حضور دارند، نسبت به قیمت‌های جدید اعتراض کرده‌اند. عیسی امامی نماینده مردم گرگان، محمدعلی مددی نماینده مردم میانه و نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه با اشاره به قیمت‌های تصویب شده خودرو از سوی شورای رقابت، عنوان کردند که شورای رقابت باید براساس دستورالعمل فرمول تعیین قیمت خودرو اقدام کند. این در حالی است که رییس شورای رقابت از حضور و همفکری دو نفر از این نمایندگان در تمامی جلسات منتهی به تعیین قیمت خودرو و اعلام و اعمال نظرات آنان با وجود حق رای نداشتن اعضای این شورا خبر داده است. به نظر می‌رسد در شرایطی که مشکلات بنیادین صنعت خودرو کشور بسیار فراتر از بحث قیمت است و با توجه به وضعیت نابه‌سامان این صنعت، افزایش قیمت "دمِ‌دستی‌ترین راه حل" ناگزیر برای نجات موقتی آن تلقی می‌شود، دولت و مجلس فی‌الواقع این موضوع را پذیرفته و با آن کنار آمده‌اند. اما علاوه بر دولت که با وجود انتصاب 11 نفر از اعضای شورا، نسبت به قیمت جدید خودرو اعلام تکدر کرده است، مجلس نیز می‌خواهد با وجود داشتن اعضایی در این شورا خود را از هرگونه دخالتی در تعیین قیمت جدید مبرا کند.

*چراغ سبز دولت و جهش واردات خودروهای لوکس

اگرچه چانه زنی‌ها بر سر افزایش یافتن یا نیافتن قیمت خودروهای داخلی همچنان ادامه دارد، اما در این میان، بازار خودروهای وارداتی رونق زیادی گرفته است و حضور محسوس خودروهای خارجی را می‌توان به خوبی در خیابان‌های پایتخت دید.  چانه زنی بر سر افزایش یافتن یا نیافتن قیمت خودروهای داخلی از سوی نمایندگان مجلس، خودروسازان، دولتمردان و رئیس شورای رقابت همچنان ادامه دارد و هنوز هم نتیجه مشخصی نداشته است. از یک سو دولت اعلام می کند که موافق با افزایش قیمت خودرو نیست، از سوی دیگر نمایندگان مجلس با دولت همسو می شوند و از این افزایش قیمت ابراز نارضایتی می کنند و در نهایت، شورای رقابت اعلام می کند که فعلا قصد ندارد در قیمت‌های تصویبی خودرو، بازنگری کند. این در حالی است که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت بعد از اعلام مخالفت کابینه و شخص رئیس جمهور با افزایش قیمت خودرو، تلویحا می گوید که خودروسازان اجازه دهند واردات آزاد شود و در یک بازار رقابتی، مردم بتوانند خودروهای با کیفیت داخلی و خارجی را استفاده کنند. از سوی دیگر، آمارهای گمرک و مصاحبه مدیران کل گمرک در مناطق جنوبی کشور که از جمله محل های اصلی واردات خودرو به کشور است، حکایت از رشد بی سابقه واردات خودرو به کشور دارد؛ اگرچه دولت واردات خودروهای بالای 2500 سی سی را همچنان ممنوع اعلام کرده است، اما به هرحال انواعی از خودرو اکنون وارد کشور می شود تا در سایه بی کیفیتی برخی خودروهای داخلی، بتوانند بخشی از نیاز بازار را پاسخگو باشند.

*افزایش جدید قیمت خودرو ممنوع است

رئیس شورای رقابت با اعلام اینکه این شورا جلسه جدیدی را در چهارشنبه هفته جاری برگزار خواهد کرد گفت: خودروسازان حق افزایش قیمت خودرو بیشتر از مصوبه شورا را ندارند.  رضا شیوا با بیان اینکه دستورالعمل قیمت خودرو بر اساس فرمول علمی تهیه شده است گفت: خودروسازان می توانند قیمت خودروی خود را کمتر از مبلغ مصوب شورا افزایش دهند. رئیس شورای رقابت اظهارداشت: گاهی میزان افزایش قیمت ها تا 20 درصد هم مطرح شده که واقعیت ها، غیر از آن است. میزان افزایش به طور متوسط 5.5 درصد و بیشترین افزایش 7.9 درصد و کمترین آن 3.45 درصد است. وی افزود: دستورالعمل را در دو مرحله اجرا کردیم و در مرحله اول قیمت کارخانه بود که بر اساس دستورالعمل شورا اعلام کردیم اما چون آن موقع قیمت آپشن ها (لوازم انتخابی) را نداشتیم، عده ای قیمت های کارخانه را با آپشن مقایسه می کنند. شیوا بیان داشت: برای نمونه قیمت پراید SX131 طبق دستورالعمل شورا افزایش قیمت 600 هزار تومانی دارد اما مالیات بر ارزش افزوده (2 درصد بیشتر از پارسال) هزینه شماره گذاری و بیمه اجباری اضافه شده است، در کنار هزینه استاندارد یورو 4 و کیسه هوا قیمت های کارخانه ای را افزایش داد که میزان افزایش این خودرو پراید را به یک میلیون و 400 هزار تومان می رساند و قیمت نهایی آن را 20 میلیون و 121 هزار تومان می کند.

*درخواست سایپا گرانی 15 درصدی قیمت خودرو بود

معاون بازاریابی سایپا با بیان اینکه با وضعیت ضرر دهی فعلی خودروسازان، پاسخی برای سهامداران نداریم، گفت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های تولید درخواست افزایش قیمت 15 درصدی با ارز آزاد و 10 درصدی با ارز مبادله ای را تقدیم شورای رقابت کردیم ولی با افزایش 5.5 درصدی موافقت شد. محمدعلی قادری گفت: با توجه به افزایش قیمت نهاده های تولید، خودروسازان درخواست افزایش قیمت 15 درصدی با ارز آزاد و 10 درصدی با ارز مبادله ای را تقدیم شورای رقابت کردند ولی با افزایش میانگین 5.5 درصدی موافقت شد و با توجه به دستوری که دادند، ما نیز قبول می کنیم ولی هنوز با توجه به گزارشات مالی در سودآوری مشکل داریم و در حال ضرر هستیم و با این وضعیت چگونه باید پاسخ سهامداران خود را بدهیم .

معاون بازاریابی گروه خودروسازی سایپا افزود: در عین حال باید به این سوال پاسخ گفت که سال گذشته که رکورد واردات خودرو در کشور شکسته شد، چه میزان خودرو با کیفیت‌تر از خودروهای ساخت داخل وارد کشور شده است و آیا صف های انتظار دریافت خدمات برای خودروهای بدون مرجع، حاصل تلاش طرفداران واردات نیست . وی تصریح کرد: در راستای همراهی با مشتریان، افرادی که پیش از مصوبه جدید شورای رقابت برای دریافت خودرو ثبت نام کرده و زمان تحویل خودروی آنها تا 31 تیرماه است، خودرو خود را با قیمت قبلی دریافت خواهند و افزایش قیمت‌ها شامل حال آنها نخواهد شد.

بورسی دات کام

چهارشنبه 25 تیر 1393  1:12 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

امروز دوشنبه 30 تیر ماه ، شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش 140 واحدی در عدد 73890 واحد به کار خود پایان داد.

در این میان فارس با 67  واحد مثبت و پارسان با 33 واحد منفی بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشتند.

همچنین شاخص صنعت 135 واحد، شاخص پنجاه شرکت با 3.40 واحد ، شاخص آزاد شناور با 140 واحد ، شاخص بازار اول  با 55  واحد و شاخص بازار دوم با 581 واحد افزایش و شاخص سی شرکت با 1.10 واحد کاهش مواجه شدند.

در فرابورس نیز شاخص با افزایش 2.10 واحدی به 802 واحد رسید که در این میان مارون با 1.41 واحد مثبت بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشت.

بازگشایی نمادهای ذوب، بترانس، غبهنوش، شبهرن، شفارس، خاهن و پردیس و توقف نمادهای حسینا و قشیر از دیگر اخبار قابل توجه بازار امروز بودند.

*.بورس

 

 • خودرو و قطعات:در گروه خودرو و قطعات امروز اکثر نمادها منفی بودند.در این گروه در نبود ایرانخودرو، خزامیا لیدری گروه را بر عهده گرفته است.خاهن نیز امروز با 22% مثبت بازگشایی شد اما پس از بازگشایی تحت تاثیر بازار با صف فروش همراه شد.خپارس نیز که در روز گذشته بازگشایی شده بود در منفی متعادل بود.
 • ماشین آلات و دستگاه های برقی:گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی امروز سراسر سبز پوش بود.بترانس امروز در 5% بازگشایی شد.بکام نیز با حجم بسیار اندک معامله شد و با صف خرید همراه شد.
 • انبوه سازی و ساختمان:گروه انبوه سازی نیز امروز سراسر مثبت بود.تنها نماد وتوس با صف فروش همراه بود.

 

*نرخ ارز و سکه و طلا

نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز دوشنبه، در بازار 955 هزار تومان، نیم سکه 478 هزار تومان، ربع سکه 270 هزار تومان و سکه گرمی 177 هزار تومان اعلام شد.

همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 97 هزار و 200 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1315 دلار است.

در بازار امروز هر دلار آزاد برای فروش 3135 تومان، هر یورو را 4253 تومان، هر پوند را 5341 تومان و هر درهم امارات را 851 تومان معامله می شود.

 

*اخبار روز

 

*تاثیر تمدید مذاکرات هسته‌ای بر اقتصاد ایران

جمشید پژویان:2.8 میلیارد دلار بسیار کم است؛ ماهانه به دلیل تحریم صنعت نفت در کشور چندین برابر این مقدار ضرر می کنیم / مهدی کرباسیان: نباید انتظار داشت کاری را که سال هاست بر روی زمین مانده یک شبه حل کرد. از تعداد مشکلات کاسته شده و می توان امیدوار بود که در چهار ماه آینده نتایج خوبی به دست آید. بعد از 18 روز مذاکرات فشرده در وین دور ششم مذاکرات ایران و 5+1 به پایان رسید. مذاکراتی که به تمدید چهارماهه توافق ژنو در وین منجر شد. براساس روند یک سال گذشته جزییات متن مذاکرات به اطلاع افکار عمومی رسانده نشد اما در کنار توافقات صورت گرفته، قرار شده است تا 2میلیارد و 800 میلیون دلار دیگر از دارایی های بلوکه ایران در این مدت بازگردانده شود. پولی که به گفته کارشناسان می تواند در بسیاری مسائل راهگشا باشد. جمشید پژویان اقتصاددان، این دور از مذاکرات را بر وضعیت اقتصادی کشور بی اثر قلمداد می کند و درباره آزادی پول بلوکه کشور به تدبیر می گوید: "این پول بسیار کم است؛ ماهانه به دلیل تحریم صنعت نفت در کشور چندین برابر این مقدار ضرر می کنیم." در مقابل اما مهدی کرباسیان اقتصاددان روند مذاکرات را مثبت تلقی و عنوان می کند: " نباید انتظار داشت کاری را که سال هاست بر روی زمین مانده یک شبه حل کرد. از تعداد مشکلات کاسته شده و می توان امیدوار بود که در چهار ماه آینده نتایج خوبی به دست آید."

 

* خاموشی به درب منازل مشترکان رسید

با فرا رسیدن موج جدید گرما در نخستین روز کاری هفته جاری پیک مصرف برق کشور بار دیگر از مرز 47 هزار مگاوات عبور کرد تا عملا روز گذشته ذخیره عملیاتی برق نیروگاه‌های کشور صفر شود.  پس از سه روز سقوط مصرف برق در کشور با فرا رسیدن موج جدید گرمای تابستانی به اکثر استان های کشور، پیک مصرف برق ایران بار دیگر رکورد زد. شرکت مدیریت شبکه برق ایران امروز با انتشار گزارشی، اعلام کرد: روز گذشته پیک مصرف برق ایران بار دیگر از مرز 47 هزار مگاوات عبور کرد و به 47 هزار و 105 مگاوات رسید. از این رو با اوج گیری پیک مصرف برق، روز گذشته ذخیره عملیاتی نیروگاه‌های برق کشور هم صفر شده است که در صورت افزایش بیش از 47 هزار و 105 مگاوات شاهد خاموشی ها در برخی از شهرهای کشور بودیم. با وجود افزایش بی سابقه پیک مصرف برق برای تابستان سال جاری، ظرفیت تولید برق در مجموعه نیروگاه های حرارتی، برقآبی و اتمی کشور از ابتدای سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 10 درصد افزایش یافته است. در این بین هر چند تولید برق امسال افزایش یافته اما مسئولان وزارت نیرو هشدار داده اند در صورتی که مردم در تیر و مرداد ماه سال جاری در مصرف این انرژی پاک 10 درصد صرفه جویی را در دستور کار قرار ندهند کشور با خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده‌ای روبرو خواهد شد.

 

* پیشنهاد واگذاری سبدغذایی به دو گروه جدید

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران با ارائه درخواست جامعه کارگری برای تجدیدنظر در تصمیم جدید شورای عالی کار درباره توقف دریافت حق بیمه از بن کارگران و در نتیجه تاثیر منفی آن بر حقوق بازنشستگی پایان دوره کارگران، گفت: کارگران و بازنشستگان باید تحت پوشش سبد حمایتی غذا قرار بگیرند. به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا عباسی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان نماینده دولت خواست که همه کارگران، بازنشستگان و مستمری بگیران را تحت پوشش سبد حمایتی غذا قرار گیرند. دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران همچنین خواستار تجدید نظر در حق بیمه بن کارگری شد و اظهارداشت: متاسفانه اشتغال بی رویه اتباع بیگانه به شدت به اشتغال کارگران ایرانی آسیب وارد کرده است. عباسی ادامه داد: با وجود اینکه مسئولان کشور دغدغه بیکاری دارند، امیدوارم در خصوص جایگزین کردن نیروی کار ایرانی با اتباع بیگانه نیز اقدامات فوری انجام دهند و ما آمادگی خود را برای هرگونه همکاری اعلام می کنیم.

 

*استقبال بازار سرمایه از بسته خروج غیر تورمی رکود

مدیر عملیات بازارگردانی تامین سرمایه آرمان گفت: بسته تحلیلی دولت برای ˈخروج غیرتورمی از رکودˈ مورد استقبال همه فعالان اقتصادی کشور به ویژه بازار سرمایه قرار گرفت، زیرا این بسته نشان می دهد که دولت مصمم است تا ریسک های اقتصاد کشور را کاهش دهد.  عظیم ثابت افزود: رونق تولید در شرکت های بورسی با اجرای بسته حمایتی دولت به نوعی ترسیم فضای آینده اقتصاد کشور است. وی با اشاره به تلاش های ایران برای حل مسایل دیپلماسی و هسته ای کشور در نشست گروه 1+5، ادامه داد: در عین حال، در فضای اقتصادی نیز یکسری محرک هایی در حال عملیاتی شدن هستند. وی با بیان اینکه برخی از موارد طرح شده در بسته خروج از رکود دولت به طور مستقیم بر بازار سرمایه اثرگذار است، گفت: در بخشی از این بسته قید شده که دولت قصد دارد تا رشد اقتصادی را از مسیر گسترش بازار سرمایه و تامین مالی از طریق این بازار، محقق سازد. مدیر عملیات بازارگردانی تامین سرمایه آرمان توضیح داد: طی سال های اخیر، صنایع آسیب های جدی را متحمل شده اند و سرمایه در گردش آنها کاهش یافته است، به همین دلیل مجبورند تامین مالی خود را با بهره های سنگین انجام دهند این در حالی است که اگر بتوانیم در کنار بازار پول، بازار سرمایه را فعال تر کنیم، نیاز صنایع به بازار پول کاهش می یابد. ثابت با بیان اینکه مکانیزم های خوبی در بازار سرمایه به منظور تامین مالی وجود دارد، اظهار داشت: اوراق مشارکت، اوراق مرابحه، اوراق صکوک و امثال آن می تواند راهگشای کمبود نقدینگی صنایع کشور باشد.

 

*قیمت جهانی طلا ثابت ماند

قیمت جهانی طلا پس از تجربه نخستین کاهش هفتگی در هفت هفته گذشته، در شرایطی که سرمایه گذاران به ارزیابی دورنمای نرخ‌های بهره در آمریکا در برابر ناآرامی در اوکراین و غزه پرداختند، تغییر چندانی نداشت.  هر اونس طلا برای تحویل فوری در ساعات ابتدایی معاملات دوشنبه بازار سنگاپور در مقایسه با 1310 دلار در روز جمعه، 1312 دلار معامله شد. در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر با 0.2 درصد رشد، به 1313 دلار رسید. قیمت این فلز گرانبها هفته گذشته 2.1 درصد کاهش یافت و طولانی‌ترین رشد هفتگی که از مارس به این طرف داشت را متوقف کرد. طلا سال گذشته با انتظار سرمایه گذاران برای آغاز تعدیل تدابیر محرک مالی از سوی بانک مرکزی آمریکا، با بزرگترین سقوط سالانه قیمت در بیش از سه دهه گذشته روبرو شد. آمریکا و اتحادیه اروپا هفته گذشته تحریمها علیه روسیه را تشدید کردند. بر اساس گزارش بلومبرگ، این کشور با فشار فزاینده برای پاسخ دادن به این ادعاها روبرو است که هواپیمای مسافری مالزیایی با استفاده از موشکی از سوی روسیه ساقط شده است. طلا پنج شنبه گذشته پس از انتشار خبر سقوط این هواپیما 1.3 درصد صعود کرده و به 1316 دلار رسیده بود. از سوی دیگر تهاجم نظامی رژیم صهیونیستی به غزه نیز جایگاه طلا به عنوان پناهگاه مطمئن سرمایه را تقویت کرده است.

 

*قیمت خودرو بازنگری می‌شود

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: کمیسیون با دلایل و مدارکی که در اختیار دارد، معتقد است قیمت گذاری جدید شورای رقابت غیرمنطقی و نیازمند بازنگری است. به گزارش مهر، روح الله عباسپور با تشریح جزئیات جلسه امروز این کمیسیون درباره قیمت خودرو گفت: اعضای کمیسیون با ارائه اسناد و تکیه بر تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی اصرار به غیر واقعی بودن قیمت ها داشتند و رئیس شورای رقابت نیز این ادعا را قبول و در نهایت تصمیم به بازنگری قیمت خودرو گرفته شد. سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهارداشت: رئیس شورای رقابت با حضور در کمیسیون صنایع و معادن گزارشی از شیوه قیمت گذاری خودرو ارائه و نمایندگان نیز با اسناد و تکیه بر تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی اصرار به غیر واقعی بودن قیمت ها کردند. وی ادامه داد: رئیس شورای رقابت نیز فرمول انتخاب شده برای قیمت گذاری را ارائه کرد، اما اعضای کمیسیون اعتقاد داشتند که اگر تعیین قیمت بر عهده خود خودروسازان بود هم قیمت نهایی کمتر از نرخ اعلام شده بود. عباسپور تصریح کرد: پس از بررسی ها مشخص شد که شورای رقابت به صورت شکلی این موضوع را بررسی کرده، یعنی قیمت ها بر اساس فرمول شورای رقابت و نرخ اعلام شده از سوی خودروسازان بوده و از نظر ماهیتی بدون بررسی و غیرموثق است، به همین دلیل شورای رقابت هم قبول کرد که بررسی ها ناقص و قیمت اعلام شده غیرمنطقی است، از این رو مقرر شد که قیمت ها بازنگری شوند. وی بیان داشت: نهایتا نیز یک کارگروه 3 نفره متشکل از علی علیلو به عنوان رئیس هیئت تحقیق و تفحص، نادر قاضی پور و حمیدرضا فولادگر نیز نمایندگان ناظر مجلس در شورای رقابت تشکیل شد تا بازنگری ها انجام و قیمت واقعی خودرو تعیین شود.

 

*صادرات ایران به چین افزایش یافت

گزارش گمرک ایران در سه ماه نخست سال جاری حاکی از افزایش 25 درصدی صادرات ایران به کشور چین است.  بر اساس آمار مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی ایران، کشور چین در سه ماهه نخست سال جاری بزرگترین مشتری صادرات ایران است، به طوریکه در بهار امسال هفت میلیون و 361 هزار تن کالا به کشور چین صادر شده که ارزش این صادرات برابر دو میلیارد و 137 میلیون دلار بوده است. این در حالی است که میزان صادرات ایران در مدت مشابه سال گذشته هفت میلیون و 519 هزار تن معادل یک میلیارد و 711 میلیون دلار بوده است که این آمار نشان می‌دهد که اگرچه صادرات ایران به چین از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش دو درصدی داشته اما به لحاظ ارزش حدود 25 درصد افزایش یافته است. به این ترتیب کشور چین با این آمار در راس کشورهای دریافت کننده کالاهای ایران قرار می‌گیرد. همچنین در بهار امسال کشور ایران چهار میلیون و 228 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 442 میلیون دلار به عراق صادر کرده است که نسبت به سال گذشته که صادرات ایران به عراق چهار میلیون و 524 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 469 میلیون دلار بوده است، به لحاظ وزنی شش درصد و به لحاظ ارزش حدود دو درصد کاهش داشته است.

بورسی دات کام

چهارشنبه 1 مرداد 1393  5:31 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها