0

گزارش روزانه بازار بورس

 
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار چهارشنبه 27 فروردین ماه
روز متعادل بورس ... آزاد
پنجشنبه, 28 فروردین 1393 ساعت 07:49
 
تابلوی معاملات امروز بورس سبزپوش شد، این در حالی است که شاخص کل بورس طی 5 روز گذشته روندی منفی را طی کرد و افتی 3579 واحد افت کرده بود. در پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل 313 واحد افزایش یافت و به رقم 74 هزار و 161 واحد رسید و همچنین امروز بیش از 358 میلیون و 535 هزار برگ سهم به ارزش 118 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.
تابلوی معاملات امروز بورس سبزپوش شد، این در حالی است که شاخص کل بورس طی 5 روز گذشته روندی منفی را طی کرد و افتی 3579 واحد افت کرده بود.
در پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل 313 واحد افزایش یافت و به رقم 74 هزار و 161 واحد رسید و همچنین امروز بیش از 358 میلیون و 535 هزار برگ سهم به ارزش 118 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.
شاخص بازار اول امروز با 185واحد افزایش به 55 هزار و 285 واحد، شاخص بازار دوم با 850 واحد افزایش به 141 هزار و 621 واحد و شاخص صنعت با 275 واحد افزایش به 61 هزار و 847 واحد رسید.
در بازار امروز هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تأمین 59 واحد، پالایش نفت بندرعباس 34 واحد، سرمایه گذاری غدیر 24 واحد، مپنا 20 واحد و نفت و گاز پارسیان 18 واحد تأثیر مثبت بر شاخص گذاشتند.
نمادهای بورسی از جمله فولاد امیرکبیر کاشان، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، دود صنعتی پارس، آبسال، کشت و صنعت پیاذر، قند ثابت خراسان، موتوژن، کالسیمین، سرمایه گذاری مسکن، تأمین ماسه ریخته گری، داده پردازی، سرمایه گذاری توسعه آذربایجان، پارس خودرو، لیزینگ رایان سایپا، شیشه و گاز، سایپا شیشه، رادیاتور، صنایع لاستیکی، فرآوردههای نسوز آذر و لیزینگ صنعت و معدن بیشترین افزایش قیمت را داشتند. اما در مقابل سیمان خاش، حمل و نقل پتروشیمی، دارویی لقمان، نوسازی و ساختمان، فیبر، قند نیشابور، فرآوردههای غذایی و قند پیرانشهر، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس، شکر شاهرود، قند اصفهان، تولید مواد اولیه داروپخش، سامان گستر اصفهان، صنایع شیمیایی فارس، سپنتا، کنتورسازی ایران و جام دارو بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند.
بیشترین حجم های معاملاتی در معاملات امروز بورس هم به بانک صادرات و ایرانخودرو و حق تقدم ایرانخودرو تعلق یافت .
 
در فرابورس هم شاخص با افزایش 17 واحدی به 742 واحد رسید که بیشترین تأثیر مثبت را پتروشیمی مارون، پتروشیمی جم، پتروشیمی زاگرس، پالایش نفت لاوان، پتروشیمی خراسان، نفت ایرانول، پالایش نفت شیراز، بانک سرمایه، ذوب آهن اصفهان، برق عسلویه مپنا، بانک دی، توکاریل، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، بانک ایران زمین، کویر تایر و کشتیرانی دریای خزر داشتند.
همچنین امروز امتیاز تسهیلات مسکن در اکثر ماهها با افزایش قیمت مواجه بودند که به گفته رئیس اتحادیه املاک بازار مسکن از رونق افتاده و همچنان در رکود به سر میبرد.
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای ارفع ، ثتران و دی بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز: 
• رئیس جمهور در جمع مردم سیستان و بلوچستان :
"دولت باید تمهیداتی برای حمایت از سرمایه گذاریها و ایجاد شرایط مناسب در مناطق مختلف کشور ایجاد کند"، خاطرنشان کرد: ظرفیتهای فراوانی در استان سیستان و بلوچستان در بخشهای گوناگون از جمله کشاورزی و منابع معدنی وجود دارد که باید اقدامات لازم در راستای بهرهبرداری از آنها صورت گرفته و در کنار آن صنایع جانبی را نیز ایجاد کنیم.
روحانی ایجاد شرایط مناسب بینالمللی برای سرمایه گذاری را از جمله اقداماتی دانست که باید در این جهت انجام شود و افزود: امروز دولت در حال فراهم کردن شرایط بین المللی برای کار بهتر کارآفرینان بوده و معتقد است اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران با تلاش، کوشش، صبر و حوصله قدم به قدم میتواند برطرف شود و شرایط را از دست آنهایی که با این بهانه ها میخواستند ملت ایران را تحت فشار قرار دهند، بگیرد.
وی با اشاره به توافق اولیه با 1+5 و تلاش تیم مذاکره کننده ایران برای رسیدن به توافق نهایی، گفت: امروز همگان معتقدند که دستیابی به توافق نهایی در همین مدت شش ماه امکانپذیر است؛ البته مسائل سختی پیش روی ما قرار دارد، اما بحمدالله پیشرفتهایی صورت گرفته و اگر با همین روند ادامه پیدا کند، میتوان ظرف مدت شش ماه به توافق نهایی رسید.این به معنای رفع همه تحریمها و ایجاد مناسبات پولی و مالی با دنیا خواهد بود.
روحانی خاطرنشان کرد: امروز شرایط کشور و شرایط بین المللی به گونه ای است که سرمایه گذاری در ایران تسهیل شده و فرصتی مغتنم به شمار میرود چراکه ایران کشور بکری است و میتوان در سالهای آینده شاهد شکوفایی سرمایهگذاری در کشور باشیم و این نه تنها نظر دولت بلکه نظر اغلب کارشناسان و سرمایهگذاران جهانی است.
 
• رویترز نوشت: محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران می گوید، در مذاکرات هسته ای برای دستیابی به توافق دائم، از مخالفت تندروها ترسی ندارد و نسبت به دستیابی به توافق تا سه ماه دیگر خوشبین است .
وی درحالیکه برای بازگشت به تهران از امارات، سوار هواپیما می شد، افزود: اراده ی سیاسی برای تحقق این امر وجود دارد.
زمانیکه از ظریف در مورد نگرانی او باب مخالفت داخلی پرسیده شد، گفت: در صورت دستیابی به توافقی خوب، مردم راضی خواهند بود، البته افرادی هستند که هرگز راضی نخواهند بود  و این خوب است چراکه ما جامعه ای کثرت گرا داریم.
به نوشته ی رویترز، برخی از تندروها ضمن انتقاد از توافق هسته ای اخیرا گفته اند که ایران برای دریافت میلیاردها دلار درآمد مسدود شده اش با مشکل مواجه است اما مجید تخت روانچی معاون وزیر خارجه ایران این سخنان را رد کرده است.
 
• به نقل از خبرگزاری فرانسه، "ولادیمیر پوتین" در گفتگویی تلفنی با "آنگلا مرکل" گفت: پس از آنکه دولت اوکراین اقدام به اعزام نیرو برای مقابله با جدایی طلبان کرده، این کشور در آستانه جنگ داخلی قرار گرفته است.
در این تماس تلفنی رئیس جمهوری روسیه به آنگلا مرکل هشدار داد که افزایش شدید بحران، اوکراین را در خطر لغزیدن به جنگ داخلی قرار داده است.
رهبران روسیه و آلمان در گفتگوی تلفنی خود بر اهمیت گفتگوهای چهارجانبه که قرار است با شرکت روسیه، آمریکا، اوکراین و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه انجام شود تاکید کردهاند.
در این میان دفتر صدراعظم آلمان اعلام کرده که ولادیمیر پوتین در این گفتگوی تلفنی ارزیابی متفاوتی از رخدادهای اوکراین داشته است. 
 
• سفیر ایران در مسکو "مهدی سنایی" در خصوص سفر وزیر امور خارجه به مسکو در صفحه فیسبوک خود نوشت:
آقای ظریف وزیر امور خارجه سه شنبه دوم اردیبهشت برای شرکت در اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای پیرامون خزر وارد روسیه می شود. امسال در مهرماه اجلاس روسای جمهور نیز در آستاراخان روسیه برگزار می شود و امضای چندین سند نیز در آن پیش بینی شده است.
امسال موضوع خزر در روسیه داغ است و دیروز نیز در دیوان بازرگانی(اتاق بازرگانی) روسیه با همکاری انستیتوی خزر همایشی برگزار شد که من نیز همراه آقای براتچیکوف نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور خزر در افتتاحیه آن سخنرانی داشتیم.
 
اخبار اقتصادی روز :
• با نهایی شدن مقدمات پرداخت قسط پنجم داراییهای بلوکه شده ایران، مبالغ مربوط به آن فردا (17 آوریل)، به حساب بانک مرکزی واریز و این مبلغ قابل برداشت است.
تا کنون چهار قسط مربوط به داراییهای بلوکه شده ایران به حساب بانک مرکزی واریز شده است و قسط پنجم این دارایی ها که براساس توافق ایران و 1+5 در ژنو آزاد می شود نیز فردا قابل برداشت است.
براین اساس تا کنون براساس توافق ژنو، مبالغ مربوط به اقساط 4.2 میلیارد دلاری به حساب بانک مرکزی واریز شده است.
سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با 1+5 دراین باره به ایسنا گفته بود: تا کنون همه اقساط طبق توافق ژنو پرداخت شده و در حساب بانک مرکزی قرار دارد.
 
• در آخرین روزهای دولت دهم، مصوبهای در خصوص تغییر تعرفه همراه اول و تغییر تعرفه تلفن ثابت با اجرای همکدی، تصویب شد که وزیر ارتباطات دولت یازدهم به بدو ورود به وزارتخانه این مصوبه را گران شدن حدود 70  درصدی تعرفه ها برای مردم عنوان کرد و آن را منتفی کرد.
واعظی تصریح کرد: تاثیر این تغییر سیستم و تغییرات براساس شفافسازی روی قبوض، بستگی به استفاده کاربر دارد، ممکن است تأثیر این تعرفه برای یک کاربر کم استفاده، کم و برای مشترک پر استفاده زیاد باشد.
وزیر گفت: به عبارت دیگر در حالت جدید تعرفهها (در بخش تلفن ثابت)، اگر بیشترین استفاده مشترک، داخل شهری باشد و مکالمه بینشهری نداشته باشد، حداکثر 20 درصد افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: اگر مشترک تماس بینشهری نیز داشته باشد، افزایش تعرفه کمتر از 20 درصد خواهد بود.
 
• تکمیل تجهیزات سکوی نیمه کاره فاز 17 و 18 در امارات
انتقال دو سکوی نیمه کاره فازهای 17 و 18 پارس جنوبی به یکی از یاردهای کشور امارات جهت تکمیل تجهیزات مورد نیاز و انتقال آنها به میدان پارس جنوبی به تصویب شرکت ملی نفت ایران رسید.
بر این اساس به دلیل ناتوانی شرکت صدرا در تکمیل این سکوهای اقماری که با بودجه ای 550 میلیون دلاری به این شرکت واگذار شده بودند، ادامه مراحل ساخت در خارج از کشور انجام خواهد شد. شایان ذکر است به دنبال مشخص شدن افت شدید فشار گاز در این بلوک مرزی در سال 1389 مقرر شد تا دو سکوی دیگر با 22 حلقه چاه به این طرح علاوه بر 22 چاه و دو سکوی اصلی اضافه شود که اجرای آن به شرکت صدرا واگذار شد. در گذشته جکت ها و سکوهای فازهای 2 و 3 نیز در ابوظبی ساخته شده اند.
 
• معاون وزیر نیرو "فلاحتیان " در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود مجوز افزایش قیمت برق تا سقف 38 درصد از جانب قانون گذار شاهد افزایش تعرفه در پله های مختلف تا بیش از 90 درصد هستیم گفت: دولت برای حمایت از مردم و مدیریت تورم از مجوز افزایش قیمت 38 درصدی هم استفاده نکرد و فقط قیمت برق را از 430 ریال به 533.2 ریال رساند وشاهدیم که در تعرفه های مختلف بهای برق متفاوت است. به عنوان مثال 16 درصد از برق مصرفی کشور مربوط به بخش کشاورزی است که تنها 12 تومان به ازای هر کیلووات ساعت دریافت می کنیم. همچنین مراکز فرهنگی، آموزشی و خدمات عمومی از تعرفه تخفیف دار استفاده میکنند؛ در حوزه گرمسیری نیز همین امر حاکم است. بنابراین در سایر بخشها باید تعرفه به گونه ای تعریف میشد که متوسط فروش برق در کشور به رقم 533.2 ریال برسد.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر مطلوبیت تعرفه های تعریف شده برای مشترکین گفت: دولت این موضوع را ابلاغ کرده و ملزم به اجرا هستیم. اما بررسی می کنیم که در صورت وجود مشکل، اصلاحات لازم را انجام دهیم.
 
• به نقل از روابط عمومی وزارت نفت بیژن زنگنه در حاشیه دیدار روز گذشته با جودت ییلماز، وزیر توسعه کشور ترکیه با اشاره به شکایت گازی ترکیه علیه ایران گفت: شکایت ترکها به دیوان داوری بین المللی (لاهه) درباره گران بودن قیمت گاز مشکلی برای ایران ایجاد نمی کند و به احتمال زیاد ایران برنده این داوری خواهد بود.
ترکها مدعی اند "قیمت هر 1000 متر مکعب گاز وارداتی از ایران 490 دلار برایشان تمام می شود در صورتی که واردات گاز از جمهوری آذربایجان به ازای هر هزار متر مکعب 335 دلار برایشان هزینه دارد و برای همین میزان گاز نیز به روسیه 425 دلار می پردازند. این ارقام را روزنامه زمان چاپ ترکیه سال گذشته منتشر کرد.
 
• نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز چهارشنبه در بازار 981 هزارتومان، طرح قدیم 980 هزارتومان، نیم سکه 535 هزارتومان، ربع سکه 317 هزارتومان و گرمی 205 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 100 هزار و 540 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1300 دلار است.
در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش 3205 تومان، هر یورو را 4415 تومان، هر پوند را 5330 تومان و هر درهم امارات را 872 تومان اعلام کردند.
 
 
• وضعیت بازار :
از روز گذشته شاهد عملکرد بهتر بازار سهام بوده ایم . دیروز آخرین فشار های صف فروش در رمپنا ، شبندر و خودرو گرفته شد تا از همین رو جوی مثبت را امروز تجربه نمایند.
لذا شاخص حول حمایت 74000 به نوسان میپردازد. امروز شاهد تشکیل برخی صفوف خرید در نمادهای بزرگ بازار بودیم که با عرضه همراه شدند و ظن تداوم نزول برای هفته آتی تا سطوح حمایتی 72 یا 70 هزار واحد وجود دارد.
به نظر می رسد تردید سهامداران نسبت به تداوم روند صعودی قیمت ها طی هفته آینده و قرار داشتن در زمان تسویه معاملات اعتباری کارگزاری ها از جمله عوامل اثر گذار در رخداد این امر و تضعیف روند مثبت معاملات بوده است.
 
- پتروشیمی:
امروز در این گروه معاملات بهتری را در شرکتهای پتروشیمی شاهدی بودیم که غالبا با رشد قیمتی مواجه شدند . بهترین عملکرد را امروز پتروشیمی جم داشت . این مجتمع پتروشیمی که عمده خوراکش مایع است ، به سبب فرابورسی بودن و خوراک مایع بودن در زمان بازگشت گروه عملکرد بهتری دارد.
دیگر نماد برتر گروه تاپیکو نام داشت که با حمایت حقوقی تا دامنه بالا و نزدیک صف خرید پیش رفت . سایر نمادهای مارون ، خراسان ، زاگرس ،پترول ، کرماشا و شپدیس هم معاملات خوبی را پشت سر گذشتند و الباقی گروه با معاملاتی متعادل آخر هفته را به پایان رساندند.
امروز در نماد پاکشو شاهد معاملاتی مثبت و غالبا در سقف قیمتی بودیم که در نهایت سهم پس از کش و قوس فراوان سهم در دامنه مثبت ولی بدون صف خرید به کار خود پایان داد . نکته قابل ذکر در معاملات امروز پاکشو عرضه های حقوقی بود .
در میان شرکتهای پتروشیمی شیران ، شاراک و شیراز و شفن بیشترین افت را تجربه کردند.
اما در میان نمادهای شیمیایی دو دستگی کاملا به چشم میخورد که یک دسته در دامنه مثبت بالا و دسته دیگر در صف فروش قرار داشتند.
شکربن ، شاملا ، شمواد ، شپاکسا ، شدوص و شلعاب با معاملاتی برتر مواجه شدند و شکلر ، شفارس و... هم با صف فروش معاملات را خاتمه دادند.
 
 
- فرآورده های نفتی:
در گروه فرآورده های نفتی شرایط نسبت به دیروز بهتر بود. 
 در خصوص چگونگی روند معاملات نماد های پربیننده و مطرح بورس نیز باید گفت که طی معاملات روز جاری حجم معاملاتی بیش از هفت میلیونی در نماد "شبندر" رقم خورد و در نهایت این سهم با روندی متعادل و البته مثبت به معاملات روزانه خود پایان داد. با توجه به عدم مشارکت حقوقی ، فشار فروش بر خرید در دقایق پایانی چیره بود که این امر احتمال رشد عرضه ها را برای هفته آتی تقویت مینماید.حمایت 1100 برای این سهم معتبر است که در صورت شکسته شدن کف سهم 1000 میباشد.
امروز در نماد شاوان شاهد تشکیل صف خرید بودیم که این امر با معاملات پر نوسان محقق گردید که توجه به عرضه های روی شبندر شاوان کار سختی را در هفته آتی خواهد داشت . ونفت دیگر نماد گروه بود که روز گذشته به حمایت 200 واکنش خوبی نشان داد و امروز هم صف خرید گردید که با پاسخ فروشندگان مواجه گردید.
شتران به جهت تشکیل مجمع افزایش سرمایه 678% که روز 5شنبه امروز متوقف بود.
شرانل هم دیگر نماد گروه بود که توانست تا دامنه مثبت بالا آید . این سهم در مجمع سالیانه خود سود خوبی برای توزیع خواهد داشت.
سایر نمادهایی همچون شبریز ، شنفت و شپاس آخر هفته را با معاملات منفی به پایان رساندند.
 
 
 - خودرو :
به گزارش پايگاه خبري«عصرخودرو»به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمدرضا نجفيمنش اظهار داشته است :بدهي خودروسازان به شرکتهاي قطعهساز در حال کاهش است. 
نجفيمنش همچنين با بيان اينکه پيشبيني ميشود امسال حدود يک ميليون و 300 هزار خودرو در کشور توليد شود گفت: افزايش تيراژ توليد موجب افزايش درآمد خودروسازان ميشود که اين موضوع ميتواند امسال را تبديل به سال خوبي براي اين بخش کند. 
به گفته وي رشد توليد خودرو تاثير مثبتي بر کنترل هزينههاي توليد خواهد داشت. 
وي افزود: به عنوان مثال گروه خودروسازي سايپا، مطالبات بيش از چهار ماه خود را پرداخت کرده است. 
همچنین اخبار دیگری مبنی بر ورود سرمایه گذاران شرکتهای خودروساز خارجی کره ای ، فرانسوی و چینی به جهت خرید سهام شرکتهای ایرانخودرو ، سایپا و پارس خودرو شنیده شده است .
در بازار بورس در شرایطی که روز گذشته ایرانخودرو بارها صف فروش میشد و جمع میشد ، امروز از ابتدا رشد تقاضا در این سهم محسوس بود تا سهم در اواسط بازار صف خرید هم شود. اما با توجه به موج عرضه ها ، این لیدر خودرویی تا انتها متعادل به کار خود پایان داد.
روز گذشته شاهد بازگشایی حق تقدمهای ایرانخودرو بودیم که با تقاضا همراه شد و امروز از آغاز معاملات تقاضا در تشکیل صف خرید موج میزد که پس از کش و قوس فراوان و عرضه 31 میلیونی ، این حق تقدم باز هم صف خرید 8 میلیونی با خود به انتها رساند.
سایر نمادهای گروه نظیر خساپا  ،خپارس و ورنا هم معاملات خوبی را پشت سر گذاشتند و در میان قطعه سازان هم خمهر ، خموتور ، خفناور و ختور در دامنه مثبت معاملات خوبی را به ثبت رساندند و سایر قطعه سازان ضعیف ظاهر شدند.
 
 
- بانکی ها :
امروز اتفاق مهمی رخ داد و آن بیانات نایب رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص نرخ سود سپرده های بانکی بود،به طوریکه طی جلسه امروز خانه ملت ، ابوترابی خطاب به رییس بانک مرکزی اظهار داشت که نقد جدی در خصوص سیاست های بانک مرکزی پیرامون موضوع مذکور دارد.
امروز در این گروه روزی مثبت بود و اکثر نمادها با رشد قیمتی مواجه شدند. تنها بانکهای صادرات ، حکمت و پست بانک با معاملاتی منفی همراه شدند.
اما سایر بانکهای سرمایه ، ایران زمین ، دی ، پاسارگاد ، ملت و... مثبت پیگیری شدند.
با شرایط رکودی حاکم بر بازار باید منتظر افت بیشتر نمادهای این گروه نیز باشیم.
در میان نمادهای بانکی دو نماد صادرات روی 100تومان و بانک تجارت روی 120 حمایتهای خود را حفظ کردند.
 
- فلزات اساسی :
امروز در این گروه معاملات مثبت خوبی به چشم میخورد.
در شرایطی که فولاد و ارفع دو لیدر این روزهای گروه فلزات اساسی با معاملاتی خنثی در جریان بودند، در دقایق انتهایی بازار به دامنه منفی هم کشیده شدند .
برترین نمادهای امروز این گروه فولای ، فاسمین ، زنگان و فرآور بودند که تا انتها صف خرید را با خود به دوش داشتند. صف خرید فجر و فنورد هم با توجه به عدم عرضه در هفته های اخیر طبیعی جلوه میکند.
وتوکا هم که روز گذشته در پیش بینی سود سال 93 خود رشدی چشمگیر را به جهت سود حاصل از حتوکا اعلام کرده بود، امروز با رشد تقاضا تا مثبت کامل پیش رفت.
همچنان فولاژ در صف فروش قفل شده است و ذوب هم با مقاومت 400 دست و پنجه نرم میکند.
 
 
- مخابرات:
در این گروه اخابر امروز کم حجم ظاهر شد تا در تعادل نسبی به کار خود در آخر هفته خاتمه دهد.
دیگر نماد گروه یعنی همراه اول امروز به سبب برگزاری مجمع عادی سالیانه و نیز تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه 87% از محل اندوخته های شرکت متوقف گردید. امروز این سهم همچون روزهای گذشته اندکی مثبت را ثبت کرد. سهم پس از برگزاری مجمع با پیش بینی سود 1262 ریالی آغاز به کار خواهد کرد. این شرکت سود مصوب مجمع را از تاریخ اول اردیبهشت ماه پرداخت مینماید.
 
- تجهیزات :
وضعیت این گروه امروز مثبت بود. 
فاراک که بدون حمایت حقوقی تا حمایت 550 افت کرده بود ، در روزهای اخیر با خریدهای حقوقی روندی رو به رشد سپری کرد که امروز هم صف خرید گردید. فاذر هم با واکنش به حمایت 225 تومان مثبت پیگیری میشود تا تکلیف سهم با مقاومت 270 تعیین کننده باشد!
گروه مپنا نیز که روند نزولی قیمت سهام آن طی روزهای اخیرو میزان کاهش ارزش سهام آن بیشترین تاثیر منفی را در افت شاخص کل در پی داشت، امروز جور دیگری رفتار کرد و توانست با رشد قیمت و روند صعودی تاثیر مثبت بیش از 19 واحدی را بر نماگر بازار بگذارد،اتفاقی که طی ماههای اخیر کمتر در بازار سهام مشاهده می شد.
در این میان بمپنا هم با معاملاتی مثبت تا صف خرید هم پیش رفت که ادامه در شرایطی متعادل به کار خود پایان داد ولی با توجه به شدت عرضه ها در مپنا و بمپنا ، شرایط هفته آتی سهم خوب ارزیابی نمیشود. 
در نماد حفاری طی این دوروزه حجم های خرید حقوقی بیش از فروشهایشان است که سبب معاملات مثبت امروز گردید . ولی کف سهم 550 قابل لمس برای سهم میباشد.
 
- حمل و نقل :
توریل امروز بهترین عملکرد را در این گروه داشته است . این سهم از همان حمایت 690 بخوبی بازگشته است و امروز که صف خرید سنگینی با خود همراه داشت ، در انتها صف خرید اندکی برجای گذاشت.
اما حخزر در طی سه روز اخیر بخوبی از حمایت 590 بخوبی بهره برده است ، امروز بالای این سطح با خریدهای خوب حقوقی همراه شد که در نهایت سهم در دامنه مثبت به کار خود توانست پایان دهد.
حتوکا پس از چندین روز صف فروش شناور پیگیری میشود و امروز حجم مبنای حپترو خریداری شد . اما صف فروش حفارس بخوبی خریداری شد.
حسینا هم با رشد سود سنگین سال 93 نسبت به سال 92 هفته آینده بازگشایی خواهد شد.
 
- سیمان :
در این گروه بجز در سه نماد سغرب ، سدور و سبهان که با رشد قیمتی همراه بودند ، سایر نمادها متعادل و غالبا منفی به کار خود پایان دادند.
سیمان شرق ، فارس ، سپاها ، خواف و فارس نو متعادل منفی ولی سرود ، سکرد ، سهگمت ، ساراب و سصفها صف فروش باقی ماندند.
 
معادن :
در این گروه دو نماد کچاد و کگل با خرید و فروشهای حقوقی در صف فروش همراه شدند که اندکی کاهش قیمت را پس از مدتها شاهد باشیم.
حقوقی ومعادن هم امروز همچون روزهای قبل عرضه داشت که بر خلاف روزهای قبل خریدار حقوقی در سهم پدیدار نشد.
اما اوضاع در کروی و کاما خوب است و این دو سهم از معاملاتی بهتر بهره میبردند.
تکنار و کمنگنز و کبافق هم همچون کچاد و کگل در صف فروش باقی ماندند.
این ناظر کبافق مشخص نیست چه زمانی اقدام به انجام گره معاملاتی در این سهم مینماید!
جمعه 29 فروردین 1393  5:38 PM
تشکرات از این پست
mohoza
mohoza
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : فروردین 1393 
تعداد پست ها : 3
محل سکونت : تهران

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

لطفا گزارشات خود را به روز کنید. با این روند بورس به آینده بورس چه قدر میشه امیدوار بود.surprise

جمعه 5 اردیبهشت 1393  6:29 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس


نقل قول mohoza

لطفا گزارشات خود را به روز کنید. با این روند بورس به آینده بورس چه قدر میشه امیدوار بود.surprise

 

سلام دوست عزیز

نمی دونستم این تاپیک خواننده دارد، و الا این کار را مرتب انجام می دادم.

خدا را شکر همه شرایط ار صعودی بودن روند حکایت دارند اما نباید ریسک کرد و با دقت و مطالعه وارد شد. 

موفق باشید.

 

شنبه 6 اردیبهشت 1393  12:05 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
روزی برای تثبیت بازار آزاد
پنجشنبه, 04 اردیبهشت 1393 ساعت 06:20
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم با روند افزایشی به مرز کانال 76 هزار واحد نزدیک شد . شاخص بازار اول امروز 134 واحد، شاخص بازار دوم 726 واحد و شاخص صنعت نیز 236 واحد افزایش یافت.
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم با روند افزایشی به مرز کانال 76 هزار واحد نزدیک شد . شاخص بازار اول امروز 134 واحد، شاخص بازار دوم 726 واحد و شاخص صنعت نیز 236 واحد افزایش یافت.
همچنین طی روز جاری 793 میلیون سهم به ارزش 5148 میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار تهران معامله شد.
ارزش بورس تهران در حال حاضر به بیش از 368 هزار میلیارد تومان رسیده است. در معاملات امروز بورس پالایش نفت بندرعباس 110 واحد، مپنا 42 واحد، سرمایهگذاری صندوق بازنشستگی 20 واحد، ملی صنایع مس ایران 17 واحد و سرمایه گذاری توسعه ملی 16 واحد تأثیر مثبت بر شاخص گذاشت.
در این بازار صندوق بازنشستگی کارکنان بانکها پس از بازگشایی با افزایش 11 درصدی قیمت همراه شد و به دنبال آن گلتاژ، درخشان تهران، توسعه معادن روی، ملی سرب و روی، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، داروسازی فارابی و بیمه دانا بیشترین افزایش قیمت را تجربه کردند.
بیشترین حجم های معاملاتی در معاملات امروز بورس هم به صنایع ملی مس و نیز بانکهای صادرات و پاسارگاد تعلق یافت .
در فرابورس شاخص با نوسان جزئی منفی یک واحد به 776 واحد رسید که در این بازار مهندسی ساختمان تأسیسات راه آهن، گروه صنایع سرمایه گذاری میراث فرهنگی، تدبیرگران فارس و خوزستان و بانک دی به ترتیب بیشترین کاهش قیمت را داشتند.
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای سبزوار ، ثتران و دی بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز: 
• استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل گفت اعضای سازمان ملل برای معرفی نماینده خود آزاد هستند و میتوانند هر فردی را به عنوان نماینده دائم خود معرفی کنند.
دیپلمات ها می گویند که بلاروس، کوبا، کره شمالی و اکوادور در این جلسه از ایران حمایت کرده اند.
به گفته ی دیپلمات ها،  امریکا در این جلسه گفته است که مسئولیت میزبانی سازمان ملل را جدی می پندارد اما نگرانی هایی در مورد نقش ابوطالبی در بحران گروگان گیری دارد.
سخنگوی سازمان ملل همچنین اعلام کرد که کمیته ۱۹ نفره روابط با کشور میزبانِ سازمان ملل در حال بررسی این موضوع است. 
هفته گذشته باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قانونی را امضا کرد که براساس آن حمید ابوطالبی، دیپلمات ایرانی که گفته میشود در گروگان گیری اعضای سفارت آمریکا در ایران نقش داشته، اجازه ورود به این کشور را نخواهد داشت.
 
 
• غناوب نوشت: "فلیکس کواکیه افوسو" معاون وزارت اطلاع رسانی غنا گفت که آنچه با عنوان هدایت یک هیئت دولتی به رهبری ابراهیم مهاما مدیرعامل کمپانی «ای پی» و بردار رئیس جمهور غنا به ایران اعلام شده، حقیقت ندارد.
این مقام دولت غنا اضافه کرد: ابراهیم مهاما عضو دولت نیست، بنابراین امکان دارد که او هئیتی دولتی را رهبری کند.
معاون وزیر اطلاع رسانی غنا بیان داشت: دولت غنا هیچ هیئتی به ایران با هواپیمای مورد اشاره اعزام نکرده است و شخص رئیس جمهور نیز با آن هواپیما به لندن یا داوس سفر نکرده است. من نمی توانم از جانب وزارت خارجه ایران اظهار نظر کنم و معتقدم که وزارت خارجه ایران نیز از جانب دولت غنا سخن نمی گوید.
روز جمعه روزنامه نیویورک تایمز از فرود یک هواپیمای آمریکایی متعلق به بانک یوتا در فرودگاه مهرآباد خبر داد.سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن رد گمانه زنی های مختلف در این مورد اعلام کرد که این هواپیما متعلق به غنا است.
 
• فیلیپ مارینی رئیس کمیسیون امور مالی فرانسه پیش از ظهر امروز چهارشنبه با غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.
مصباحی مقدم در ابتدای این دیدار ضمن اشاره به پیشینه طولانی روابط ایران و فرانسه گفت: تلقی مثبت ملت ایران از فرانسه گنجینه با ارزشی برای توسعه و تقویت روابط دوجانبه در همه زمینه های مورد علاقه طرفین است که نباید با اقدامات یکجانبه گرایانه یا اظهارات مداخله جویانه خدشه ای بر آن وارد ساخت.
رئیس کمیسیون امور مالی فرانسه گفت: با توجه به فضای مثبت مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 امیدواریم با توافق نهایی شاهد رفع تحریم های ایران و تسریع در گسترش همکاری اقتصادی دو کشور باشیم.
 
• علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دیدار با وزیر امور خارجه کره جنوبی، گفت: ایران آمادگی دارد به بهبود روابط دو کره که در دهههای گذشته به دلیل بحران تیره شده است، کمک کند.
همچنین، وزیر امور خارجه کره جنوبی نیز در دیدار با رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: کره جنوبی آمادگی کامل در جهت همکاری و توسعه روابط با ایران را دارد.
هیئت پرلمانی ایران فردا با رئیس مجلس و رئیس کمیسیون امنیت ملی کره جنوبی دیدار میکند.
علاءالدین بروجردی  در راس هیئت پارلمانی ایران به دعوت همتای کرها ی خود و در پاسخ به سفر چند ماه پیش هیئت پارلمانی کره جنوبی در سفر سه روزهای به سئول رفته است که کریمی قدوسی، شوهانی و سوری از اعضای هیئت پارلمانی ایران وی را در این سفر همراهی میکنند.
 
• شبکه تلویزیونی المنار اعلام کرد که مجلس لبنان نتوانست رئيس جمهور جديد را مشخص کند.
در جلسه رأی گیری در مجلس نمایندگان لبنان که 124 نماینده از 128 نماینده شرکت کرده بودند سمیر جعجع نامزد گروه چهارده مارس و هنری حلو نامزد جبهه مبارزه ملی به ریاست ولید جنبلاط رأی نیاوردند.
جعجع 48 رأی و هنری حلو 16 رأی آوردند و 52 رأی نیز سفید بود.
جلسه بعدی روز چهارشنبه آینده تعیین شد.
 
 
اخبار اقتصادی روز :
• «محمد باقر نوبخت» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در نشستی با خبرنگاران افزود: هر چند در روزهای نخست، تعداد افرادی که برای دریافت یارانه ثبت نام نکرده بودند به بیش از 10 درصد رسیده بود و پیش بینی می شد که هفت تا هشت میلیون نفر از دریافت انصراف دهند، به تشخیص خانوارها تعداد دو میلیون و 400 هزار نفر در مرحله دوم ثبت نام از دریافت یارانه انصراف دادند.
وی یادآور شد: 73 میلیون نفر نیز در این مرحله برای دریافت یارانه ثبت نام کرده اند. سخنگوی دولت از تمامی دو میلیون و 400 هزار نفر که از دریافت یارانه انصراف دادند قدردانی کرد و گفت: آنان با انصراف خود هزار و 200 میلیارد تومان منبع مالی در اختیار دولت قرار دادند تا از این امکانات برای بخش های تولید، حمل و نقل عمومی، بهداشت و درمان و کمک به اقشار کم درآمد استفاده شود.
 
• بیژن زنگنه وزیر نفت با ارائه گزارشی به کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درآمد ایران از محل صادرات نفت خام و میعانات گازی در سال 92 را 41 میلیارد و 610 میلیون دلار اعلام کرد.
بر این اساس سال گذشته متوسط قیمت نفت خام سبک و سنگین صادراتی ایران به بازارهای جهانی 140 دلار به ازای هر بشکه بوده است.
منصور معظمی معاون برنامه ریزی وزیر نفت هفته گذشته در یک گردهمایی با اشاره به افزایش دو برابری صادرات نفت و میعانات گازی ایران در طول فعالیت دولت تدبیر و امید تاکید کرده بود: هم اکنون به طور متوسط روزانه 1.4 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی توسط ایران صادر میشود.
 
• شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با بیان اینکه بنزین وارداتی در مقایسه با بنزین تولیدی پتروشیمی ها دارای کیفیت بالاتر و هزینه کمتری است از آغاز شمارش معکوس حذف بنزین پتروشیمی از سبد سوخت خودروها خبر داد و اعلام کرد: بنزین وارداتی دارای استانداردهای یورو چهار اتحادیه اروپا است. همچنین این شرکت اعلام کرد: با توجه به برخی محدودیتها، از چند سال قبل تولید روزانه 6 میلیون لیتر بنزین خام (ریفرمیت) درپتروشیمی ها آغاز شد که واردات بنزین کشور را به حدود 3 تا 4 میلیون لیتر در روز کاهش داد.
 
•  یک مقام مسئول با اعلام اینکه یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت دلار طی روزهای اخیر، توقف عرضه ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به بازار بوده که البته مشکل از دو روز قبل حل شده است، گفت: آرامش بهزودی به بازار ارز برمیگردد. طی هفته های اخیر به علت مسایلی که در مسیر صادرات محصولات پتروشیمی بوجود آمده بود عملا صادرات با وقفه مواجه شده بود و پیرو آن تزریق ارز حاصل از صادرات هم به بازار متوقف بود.
وی گفت: همین توقف تعادل میان عرضه و تقاضا را بر هم زد و باعث افزایش قیمت ارز در بازار شد.
این مقام مسئول تصریح کرد: مشکل تزریق ارز پتروشیمی ها از دو روز قبل حل شده و روند سابق به جریان افتاده است. بر همین اساس انتظار می رود ظرف هفته آینده قیمت ارزهای مختلف به ویژه دلار به سطح سابق بازگردد.
وی اضافه کرد: با وجود این باید سهم عوامل روانی مانند قریب الوقوع بودن اجرای مرحله دوم هدفمندی را در افزایش قیمت دلار مورد توجه قرار داد که البته مقطعی خواهد بود.
 
• نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز چهارشنبه در بازار یک میلیون و 3 هزار تومان، طرح قدیم یک میلیون و دو هزارتومان، نیم سکه 537 هزار تومان، ربع سکه 320 هزارتومان و گرمی 205 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 102 هزار تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1286 دلار است.
در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش 3325 تومان، هر یورو را 4565 تومان، هر پوند را 5520 تومان و هر درهم امارات را 905 تومان اعلام کردند.
 
• وضعیت بازار بورس :
در شرایطی که روز گذشته با شدت گرفتن عرضه ها انتظار میرفت امروز فشار فروش بر بازار چیره شود ، عملکرد بازار بد نبود.
در دقایق نخست فشار فروش بر بازار حاکم بود که به مرور کاهش یافت و بازار به سمت تعادل پیش رفت تا احتمالا هفته آینده شاهد تعادل بهتر و شاید رشد بازار باشیم . 
نبرد شاخص با مقاومت 76500 هفته آتی سرنوشت ساز خواهد بود.
 
- فرآورده های نفتی:
شنیده ها حکایت از حل احتلاف پالایشگاه ها باشرکت پخش وپالایش بر سر نرخ نفت دریافتی ومحصولات فروخته شده به پخش وپالایش دارد که عنوان می شود این مباحث به نفع پالابشگاه ها درحال خاتمه یافتن است ضمنا عنوان می شود نرخ خرید نفت خام پالایشگاه ها تا 3دلارکاهش خواهد یافت که مسلما این مسیله باعث تعدیل مثبت سهام این گروه هرچند کم خواهد شد .
در معاملات امروز 6 میلیون لیتر حلال 402 شرکت پالایش نفت بندر عباس (شبندر)  هم به طور کامل فروخته شد. ارزش این محموله 114 میلیارد و 700 میلیون ریال بود.
همچنین 3 میلیون لیتر حلال 402 هم از سوی پالایش نفت تبریز عرضه شد که با موفقیت فروش رفت. ارزش حلال تبریز 57 میلیارد و 342 میلیون ریال بود.
در گروه فرآورده های نفتی در ابتدای معاملات امروز شاهد تعادل در گروه بودیم که به مرور با رشد تقاضا در پالایشگاه بندر عباس و تشکیل صف خرید برای این سهم که به مدد حقوقی ها این امر تحقق یافت ، سایر نمادهای گروه هم به مرور خود را به دامنه مثبت رساندند.
شاوان هم امروز در مواجهه با مقاومت 2350 تومان پرحجم ظاهر شد و پس از معامله 3.5 میلیون سهم توانست صف خرید گردد.
ونفت امروز بخوبی با معاملاتی سنگین تر نسبت به روزهای قبل ظاهر شد تا هفته آتی روی مقاومت 258 نبردی حیاتی داشته باشد . 
شراز هم چهارمین نماد مثبت امروز گروه بود اما شرانل ، شپاس و شنفت مایوسانه با کاهش قیمت مواجه شدند.
 
 
 - خودرو :
با توجه به فشار فروش شکل گرفته در این گروه از روز قبل پیش بینی میشد امروز هم فشار فروش درمیان خودروسازان زیاد باشد . اما ساعتی پس از شروع معاملات خودروسازان به لیدری ایرانخودرو به سمت تعادل پیش رفتند و عملکردی قابل قبول از خود ارائه کردند. 
ایرانخودرو از حمایت خوبی در 220 برخوردار است که میتواند آنرا حفظ کند. کف این سهم که تاثیر بسزایی در جو بازار دارد 200 تومان است . در شرایط افت خودرو ، خساپا ، خزامیا ، خبهمن ، ورنا، وساپا و خکاوه هم با افت همراه شدند .
 ولی خپارس توانست همچون روزهای قبل پرتقاضا ظاهر شود و با صف خرید خوبی آخرین روز هفته را به پایان برساند. در خپارس شنیده هایی مبنی بر افزایش سرمایه ۲۵۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به گوش می رسد. در صورت بازگشت کمپانیهای خودروسازی خارجی به مدار تولید کشور ، پارس خودرو از پیشرفته ترین خطوط تولید خودرو در میان رقبای داخلی خود برخوردار است .
اما امروز قطعه سازان عملکرد خوبی نداشتند بطوریکه خرینگ ، خمهر ، خمحرکه  ،خنصیر ، خچرخش ، خاذین، ختراک ، خاهن و... همگی صف فروش شدند و تنها خفناور ، ختور و خوساز مثبت معامله شدند.
 
- پتروشیمی:
در این گروه در شرایطی که همچنان تاپیکو و فارس متوقف میباشند ، پارسان هم به سبب عرضه های حقوقی ها از روز گذشته با کاهش تقاضا مواجه شد تا امروز را منفی سپری کند . اما سایر نمادهای گروه غالبا مثبت و بعضا صف خرید پیگیری شدند.
به شکلی که پتروشیمی های آبادان ، کرماشا و پترول با صف خرید تا انتها همراه شدند و نمادهایی همچون شاراک ، شخارک ، زنجان ، شپدیس ، مارون و شیراز به ثبت معاملاتی مثبت پرداختند.
از پتروشیمی خارک خبر می رسد طرح متانول شرکت بافاینانس چینی ها قطعی شده است وبه زودی توسط پیمانکار انجام خواهد شد. همچنین افزایش سرمایه 100% سهم از محل سودهای انباشته هم در اخبار هست .
نکته قابل توجه آنکه پترول بخوبی از حمایت 175 بازگشته است و امروز هم روی مقاومت 200 با صف خرید سنگین همراه شد که میتواند هفته آینده با توجه به اتمام مهلت معاملات حق تقدم شرکت ، شاهد رشد سهم تا مقاومت 240 باشیم . ضمنا با توجه به تأخير درج اطلاعيه تمديد مهلت استفاده از حق تقدم خريد سهام شركت گروه پتروشيمي سرمايه گذاري ايرانيان ، مهلت استفاده از حق تقدم خريد سهام شركت گروه پتروشيمي سرمايه گذاري ايرانيان در نماد پترولح1 از روز شنبه مورخ 06/02/1393 تا روز دوشنبه مورخ 05/03/1393 تمديد گرديد.
در آخر ساعات معاملات بازار فیزیکی بورس انرژی 200 تن گاز مایع صنعتی (ال پی جی) پتروشیمی بندر امام هم از سوی مشتریان خریداری شد. ارزش این محصول بالغ بر 4 میلیارد و 100 میلیون ریال بود.
پتروشیمی بندر امام با 330 تن برش سنگین نفتالین دار زنگ پایان عرضه ها را در بازار فیزیکی بورس انرژی زد. مشتریان هم این حجم برش سنگین را به ارزش 5 میلیارد و 154 میلیون ریال خریداری کردند.
پایه روزانه برای تحویل در روز های مختلف اردیبهشت امسال معامله شد. تعداد معاملات صورت گرفته، 39 مورد و ارزش کل آن 4 میلیارد و 500 میلیون ریال بوده است . امروز با انجام معاملات در دو بازار مشتقه (تابلو برق) و بازار فیزیکی بورس انرژی، ارزش کل معاملات افزون بر 245 میلیارد ریال شد.
این سهم به صورت یکجا و نقد و با قیمت پایه هر سهم 6 هزار ریال در بازار اول بورس و توسط کارگزاری بانک صادرات عرضه می شود.
همچنین امروز در بین شرکتهای شیمیایی هم تقاضا وجود داشت که غالب سهام این قبیل شرکتها با رشد قیمت همراه شدند. بطوریکه شاهد تشکیل صف خرید مجدد برای نمادهای شگل و شفارس بودیم و در عین حال شاملا ، شلعاب و شپاکسا هم مثبت معامله میشدند.
 
 
- شرکتهاي چند رشته اي صنعتي :
در این گروه شاهد تقویت تقاضاها و اشاعه به سایر نمادها بودیم .
روزهای قبل سرمایه گذاری غدیر با صف خرید همراه بود که با عرضه های سنگین حقوقی امروز توان صف خرید شدن نداشت . اما در عوض سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با حمایت حقوقی و باتوجه به رشد زیرمجموعه های پتروشیمی اش صف خرید گردید.
وبانک هم خوب ظاهر شد و توانست با رشد قیمتی مواجه شود .  اما در عین حال که نمادهای گروه معادن هم با رشد قیمتی همراه شده اند ولی وامید همچنان بسیار کم حجم پیگیری میشود!
 
 
- بانکی ها :
در این گروه بی رغبتی خریدارن و خستگی آنان از عرضه های سنگین حقوقی ها سبب شده است که رکود کامل و به نوعی فریز شدن معاملات را شاهد باشیم .
اکثر نمادها حول قیمت پایانی روز قبل نوسان مینمایند . 
بانک صادرات باز هم برای چندمین بار به حمایت 100 تومان رسیده است و همچنان سقف 112 تومان برای این بانک به کابوسی تبدیل شده است .
بانکهای ملت ، تجارت و پاسارگاد ، پارسیان ، انصار ، حکمت و سرمایه و... جملگی بدون تغییر قیمت همراه شدند. اما بانک دی اندکی افت کرد . ولی همچنان از کف 152 تومان خود مطمئن است.
 
 
- مخابرات:
در شرایط عرضه ای بازار ، این سهم هم با افت قیمتی همراه شد تا احتمالا هفته آینده شاهد تغییر روند حرکتی سهم باشیم . شکستن مقاومت 360 میتواند سکوی پرتاب سهم باشد.
اولین حمایت اخابر پایین ترین قیمت امروز یعنی 340 و کف قیمتی سهم 324 میباشد.
همراه اول هم هنوز اطلاعیه خلاصه تصمیمات مجمع عادی سالیانه را بر روی خروجی کدال درج نکرده است .
 
 
- تجهیزات :
وضعیت این گروه امروز مثبت ارزیابی میشود.
گروه مپنا که روز گذشته روی مقاومت 750 گیر کرده بود و منفی پیگیری میشد  ،امروز هم کار خود را در دامنه منفی آغاز کرد ولی به سرعت تا صف خرید پیش رفت و تا انتهای بازار صف خرید خود را حفظ کرد.
بدین ترتیب مپنا توانست از سد مقاومت 750 نیز بگریزد. بنظر میرسد رشد مپنا نهایتا تا 900 تومان تداوم یابد . بمپنا هم به پیروی از مادر خود به ثبت معاملاتی مثبت پرداخت اما صف خرید نشد.
امروز در معاملات بورس لامیران پس از تعدیل مثبت و بعد 2روز شاهد بازگشایی با 27 درصد افزایش قیمت بود. 
فاذر ، فاراک ، فلامی و فجام و نیز حفاری همگی متعادل پیگیری شدند. حفاری این روزها با حمایت حقوقیش بخوبی نشان داده است که پس از افت سنگین از 900 تومان تا قیمت کنونی کف 550 سطحی قابل اعتماد برای خرید است .
 
- حمل و نقل :
در این گروه شاهد رشد عرضه ها بودیم . 
حسینا که روز گذشته بازگشایی خوبی داشت امروز با حمایت سه حقوقی سعی در تثبیت قیمت کنونی سهم داشت . بنظر میرسد فعلا سهم در کانال 4500تا مقاومت معتبر 5000 قرار گرفته باشد.
حخزر که دیروز برای دومین بار از سد مقاومت 650 بر نیامده بود با اندکی افت شاید بخواهد  باز هم نشان دهد از حمایت معتبر 590 برخوردار است .
امروز همچنین معاملات برای توریل ، حپترو و حفارس خوب نبود و همگی افت قیمتی را تجربه کردند.
حتوکا هم که در سال 93 از تارگت 395 تا حمایت 295 افت کرده است ، متعادل پیگیری شد.
 
 
- معادن :
در طی این هفته پس از ماهها معاملات بهتر گروه استخراج کنندگان کانه های فلزی بودیم .
ومعادن که از دوروز گذشته با معاملاتی مثبت همراه بود ، امروز هم با رشد قیمت مواجه شد. شنیده ها از افزایش خالص ارزش داراییهای هر سهم ومعادن تا 550 تومان و قابلیت رشد قیمتی سهم تا محدوده 70 درصدی حکایت دارد
همچنین پس از آنکه نماد معاملاتي صنعتي چادرملو با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شد ، کگل هم تا صف خرید بالا کشید . گفته می شود ک معدنی و صنعتی گل گهر در گزارش 12ماهه تعدیل مثبت را به بازار ارائه می کند. شنیده میشود این شرکت سود هر سهم را برای سال مالی 92 1413ریال درنظر گرفته بود. همچنین این شرکت سود هر سهم 93را مبلغ 1048ریال پیش بینی کرده است.
اما بهترین عملکرد باز هم متعلق به کروی بود که علی رغم عرضه 3 میلیون سهم ، توانست بیش از 5 میلیون تقاضای سهم جدید در صف خرید خود نگه دارد. کروی از کف 215 و مقاومت 260 برخوردار است.
در خصوص علت رشد این سهم باید گفت قبول تحویل تدریجی خاک روی 83 هزار تنی تهیه و تولید مواد معدنی به کروی و قابلیت شناسایی سود 120 تومانی به ازای هر سهم از این محل طی 3 سال آتی با دلار 3200 تومانی از شنیده های بازار درمورد کروی است .
کاما به زیبایی در سقف قیمتی معامله میشد و کنور هم مثبت و شناور با رشد قیمتی همراه شد.
اما تکنار از دامنه منفی تا صف خرید کشیده شد تا از هفته آتی شاهد رشد تکنار هم باشیم . در شرایط تعادل کنور و کمنگنز  ، همچنان کبافق با صف فروش سنگین بدون گره معاملاتی قفل شده است.
شنبه 6 اردیبهشت 1393  12:38 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

 
شنبه, 06 اردیبهشت 1393 ساعت 15:11
اولین روز کاری هفته بورس با رنگ سبز شاخصها آغاز شد که به این ترتیب بیشترین افزایش در سال 93 با بازگشت شاخص به کانال 77 هزار واحدی ثبت شد؛ با وجود این افزایش هنوز بازدهی کل بورس منفی است و امید میرود، با علامتهای امیدوار کننده دولت به بازار، رکوردهای سابق باز پس گرفته شود.
اولین روز کاری هفته بورس با رنگ سبز شاخصها آغاز شد که به این ترتیب بیشترین افزایش در سال 93 با بازگشت شاخص به کانال 77 هزار واحدی ثبت شد؛ با وجود این افزایش هنوز بازدهی کل بورس منفی است و امید میرود، با علامتهای امیدوار کننده دولت به بازار، رکوردهای سابق باز پس گرفته شود.
در بازار امروز نمادهای خودرویی و تولیدی که با خبر تخصیص ارز مبادلهای با افزایش قیمت همراه شدهاند، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص دارند و در این بازار شرکتهای پالایشی، پتروشیمی و بانکها نیز با صف خرید خود تاثیر افزایشی بر شاخص دارند.
همچنین نماد معاملاتی معدنی و صنعتی چادرملو پس از چند روز توقف با افزایش 10 درصدی قیمت به بازار بازگشت و همین امر موجب تاثیر 180 واحدی بر شاخص شد.
در پایان معاملات امروز سهام در بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل با افزایش 1423 واحدی به 77 هزار و 400 واحد رسید و نزدیک به 476 میلیون برگ سهم به ارزش 177 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت، در حالی که بسیاری از نمادها با صفهای خرید سنگینی به کار خود پایان دادند.
ارزش روز بازار هم از 375 هزار میلیارد تومان فراتر رفت در این میان معدنی و صنعتی چادرملو، پالایش نفت بندرعباس، فولاد مبارکه اصفهان، تاپیکو، بانک ملت، بانک پاسارگاد، فولاد خوزستان، گروه سرمایه گذاری امید، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی، پتروشیمی پردیس، ملی صنایع مس، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، پتروشیمی شازند، ایران خودرو، بانک پارسیان، توسعه معادن و فلزات و بانک تجارت بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص داشتند.
در معاملات امروز بورس شرکتهای خودرویی، بانکی، سیمانی و خدمات فنی و مهندسی برترین تقاضای بازار را داشتند که برای برخی از آنان صفهای خرید طویلی تشکیل شد.
حجم های معاملاتی در معاملات امروز بورس هم به سرمایه گذاری گروه توسعه ملی و نیز بانکهای صادرات و پاسارگاد تعلق یافت .
 
در فرابورس هم شاخص به مدد تأثیر پتروشیمی جم، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی مارون، ذوب آهن اصفهان، پالایش نفت لاوان، پالایش نفت شیراز و نفت پاسارگاد به 797 واحد نزدیک شد.
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای سبزوار ، ثتران و ذوب بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز: 
• سباستین کورتز، وزیر امور خارجه اتریش امشب به تهران سفر می کند .
سفر کورتز به تهران دو روزه است و وی در این سفر با مقامات جمهوری اسلامی ایران از جمله محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو می کند.
همچنین رئیس جمهور اتریش نیز قرار است در آینده نزدیک به دعوت حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان به ایران سفر کند.
در پی سفر وزیر امور خارجه اتریش، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نیز در آینده نزدیک به تهران سفر خواهد کرد.
 
• یکی از مقامات ارشد بحرین در جریان یک کنفرانس امنیتی منطقه ای پیشنهاد الگوبرداری از ناتو برای مقابله با ایران را به شورای همکاری خلیج فارس ارائه داده است.
"محمد عبدالغفار" عضو برجسته شورای همکاری خلیج فارس از اعضا خواست که برای تشکیل پیمان نظامی به سبک ناتو را بررسی کنند.
وی افزود: شورای همکاری خلیج فارس از فرصت همکاری با غربی ها برای مقابله با تهدید ایران استفاده نکرده است.
مشاور پادشاه بحرین در جریان این کنفرانس با اشاره به اینکه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تاکنون در رسیدن به مفهوم استراتژی بازدارنده مشترک با شکست مواجه شدند اظهار داشت: کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نیازمند تجمیع توان خود مانند نیروهای آتلانتیک شمالی (ناتو) برای مقابله با چالشهایی مانند ایران و سوریه هستند.
وی تاکید کرد: هیچ گزینهای پیشروی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به غیر از اتحاد وجود ندارد.
 
• به نقل از سایت خبری استار تایمز سنگاپور، در  فهرست گذرنامه کشورهای مختلف براساس امکان ورود به کشورهای دیگر بدون دریافت ویزا (روادید) رتبه بندی شده اند.
در این بررسی، تمامی کشورها در 93 رتبه، جای گرفته اند. رتبه نخست (بهترین گذرنامه) به طور مشترک به سه کشور " فنلاند، سوئد و انگلیس" اختصاص یافت زیرا دارندگان گذرنامه یکی از این کشورها می توانند بدون کسب ویزا، وارد 173 کشور جهان شوند. این رقم بالاترین تعداد در جهان است.
در رتبه 2 بهترین گذرنامه های جهان هم چهار کشور دانمارک، آلمان، لوکزامبورگ و آمریکا قرار دارند که دارندگان گذرنامه آنها می توانند بدون ویزا وارد 172 کشور شوند.
سه کشور آنگولا، جیبوتی و میانمار در این دست بندی (رتبه 86) در کنار ایران قرار گرفته اند و دارندگان گذرنامه این چهار کشور می توانند بدون دریافت ویزا وارد 40 کشور شوند.
 
اخبار اقتصادی روز :
• اسحاق جهانگیری در حاشیه همایش هفته سلامت گفت :"آیا با توجه به اینکه تعداد زیادی از افراد در فاز دوم هدفمندی یارانه ها ثبت نام کرده اند، دولت میتواند به تعهدات خود که برای تأمین آن از محل درآمد انصراف از یارانه ها وعده داده بود، عمل کند؟" پاسخ داد: ما هیچ مشکلی نداریم و برای همه مراحل مربوط به آن پیش بینی های لازم را کرده بودیم.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: ما حتی کمترین سناریوی مطرح برای قیمت بنزین را اجرا کرده ایم زیرا برای دولت پیشنهاداتی برای قیمت بنزین، گازوئیل و سایر حاملهای انرژی مطرح بود اما به علت شرایط اقتصادی کشور و رعایت وضعیت مردم کمترین قیمت بنزین را در نظر گرفتیم.
جهانگیری در پایان اظهار کرد: تصور میکنم در سال 93 به خوبی تورم را کاهش خواهیم داد و از وضعیت رکود خارج خواهیم شد و به رونق و شکوفایی در اقتصاد کشور بازخواهیم گشت. 
 
• نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز شنبه در بازار 997 هزار تومان، نیم سکه 536 هزار تومان، ربع سکه 322 هزارتومان و گرمی 210 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 102 هزار و 300 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1304 دلار است.
در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش 3270 تومان، هر یورو را 4520 تومان، هر پوند را 5470 تومان و هر درهم امارات را 890 تومان اعلام کردند.
 
• وضعیت بازار بورس :
 
- فرآورده های نفتی:
در حالیکه بتازگی شاهد رشد نرخ بنزین مصرفی بوده ایم ، این افزایش نرخ تاثیر مستقیمی بر روی سودآوری شرکتهای پالایشی ندارد ولی به عاملی روانی جهت تقاضا به سمت این گروه شده است .
خرید احتمالی  بلوک 25 درصدی یک نیروگاه  و انتظارات از تعدیل مثبت بیش از 25 درصدی سود سهم در سال 93 طی دو نوبت در گزارشهای 6 و 9 ماهه از شنیده های بازار دررابطه با شبهرن است
از آغاز معاملات امروز شاهد تشکیل صف خرید برای غالب نمادهای این گروه بودیم . شبندر ، شاوان ، شراز ، شرانل و ونفت از جمله صف خریدهای  امروز این گروه بودند.
شبندر با تقاضای امروز فراتر از مقاومت 1280 ثبت شد که با شکستن این مقاومت به سمت 1370 گام بردارد. 
شاوان هم با شکست قطعی مقاومت 2350 تومان به سمت 2800 استارت خود را زده است .
ونفت هم فردا به مقاومت 258 میرسد که با درصورت وجود تقاضای امروز میتواند به شکستن این سطح و رشد تا 300 هم امیدوار باشد. 
 
 
 - خودرو :
بدون شک لیدر این روزهای بازار ایرانخودرو میباشد که بازار را به دنبال خود به بالا و پایین میکشد . لذا تحرکات حقوقی ها در این نماد بر شاخص و کلیت بازار تاثیر گذار است .
در بازار امروز نمادهای خودرویی و تولیدی که با خبر تخصیص ارز مبادلهای با افزایش قیمت همراه شدهاند، با رشد تقاضا همراه شدند و پس از صف خرید شدن خودرو ، کلیه گروه خودرویی و قطعه سازان هم به سقف دامنه نوسان خود رسیدند. 
ایرانخودرو بخوبی از حمایت 220 برای دومین بار بازگشت تا به سمت 250 حرکت کند. در چنین شرایطی کلیه شرکتهای خودروسازی سایپا ، زامیاد ، بهمن ، ایران خودرو دیزل ، پارس خودرو ، سرمایه گذاری های  رنا و سایپا و... با صف خرید به کار خود پایان دادند .
همچنین سایپا هم محکم ظاهر شد که  گفته می شود شرکت سایپا سود هر سهم را اضافه خواهد کرد. این شرکت سود هر سهم سال مالی 93 را مبلغ 11ریال پیش بینی کرده است اما در پی تحولات اخیر در این صنعت، سایپا تعدیل مثبت قابل توجهی را پیش رو دارد.
علت سنگین تر بودن صف خرید در خپارس شنیده هایی مبنی بر افزایش سرمایه ۲۵۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها است . از پارس خودرو شنیده می شود این شرکت تعدیل مثبت را به زودی به بازار اعلام می کند. این شرکت سود هر سال مالی 93 را مبلغ 52ریال درنظر گرفته است. 
اما امروز قطعه سازان ههم عملکرد خوبی داشتند بطوریکه خفناور ، ختوقا ، خرینگ ، خمهر ، خمحرکه  ،خنصیر ، خچرخش ، خاذین، ختراک ، خاهن و... همگی صف خرید شدند و تنها خپویش منفی معامله شد.
 
- پتروشیمی:
مهمترین شوک مثبت امروز در این گروه اعلام پیش بینی سود 1035ريالی برای سال مالی منتهی به اردیبهشت ماه 94 و اعلام سود 1023 ريالی برای سال مالی منتهی به اردیبهشت ماه 93 است . 
بازار انتظار کاهش سود را از تاپیکو داشت و با توجه به رشد سود اندک این سهم ، امروز این سهم با دامنه نوسان بازگشایی شد که صف خرید سنگین 70 میلیونی برای سهم تشکیل شد و همین جو مثبت بر کلیه گروه سایه افکند تا گروه یکدست سبز رنگ گردد.
کلیه مجتمع های پتروشیمی بازار بجز شیران و مارون امروز صف خرید شدند .
به شکلی که پتروشیمی های آبادان ، کرماشا و پترول ، شاراک ، شخارک ، زنجان ، شپدیس  و شیراز  با صف خرید تا انتها همراه شدند .
 شیران هم پس از مدتها به لطف بازار سبز امرو صف فروشش جمع آوری شد تا سهم در آستانه رسیدن به حمایت 2000 متعادل معامله شود. 
در خبرهای امروز داشتیم که خرید 20 درصد دیگر توسط پارسیان به صورت اقساط انجام شد. گسترش نفت و گاز پارسیان حدود 500 میلیارد تومان به صورت نقدی و مابقی در اقساط یک ساله پرداخت میکند.
در حالی 40 درصد از سهام کل پتروشیمی پارس توسط سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح به دو هلدینگ بورسی واگذار شد که ارزش کل این پتروشیمی توسط برخی کارشناسان با توجه به سودآوری آن حدود 24 هزار میلیارد تومان در صورت کار با ظرفیت کامل عنوان شده بود.
گفته میشود، تا پایان سال جاری پتروشیمی پارس به ظرفیت کامل خود خواهد رسید.
همچنین امروز در بین شرکتهای شیمیایی هم تقاضا وجود داشت که غالب سهام این قبیل شرکتها با رشد قیمت همراه شدند. بطوریکه شاهد تشکیل صف خرید مجدد برای نمادهای شگل و شفارس ، شدوص ، شاملا ، شلعاب و شپاکسا همگی مثبت معامله میشدند.
 
 
- شرکتهاي چند رشته اي صنعتي :
در این گروه هم صفوف خرید یکپارچه بود. 
امروز نماد معاملاتي شركت سرمايه گذاري غدير با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شد . 
مدیرعامل هلدینگ سرمایهگذاری غدیر تأکید کرد: معامله 20 درصد پتروشیمی پارس توسط سرمایهگذاری غدیر به صورت نقدی و خرید 20 درصد دیگر توسط پارسیان به صورت اقساط انجام شد.
وی افزود: بر این اساس سرمایهگذاری غدیر مبلغ حدود 2 هزار و 600 میلیارد تومان به صورت نقدی به ساتا پرداخت خواهد کرد .
امروز هم سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی تحرکات حقوقیها و باتوجه به رشد زیرمجموعه های پتروشیمی اش صف خرید گردید.
وبانک هم عالی ظاهر شد و توانست با رشد قیمتی خود و ثبت معامله 25 میلیون سهمی که توسطح حقوقی ها انجام شد ، تا انتها صف خرید خوبی را نگه دارد.
در شرایطی که امروز نمادهای گروه معادن هم با رشد قیمتی همراه شده اند ، وامید بالاخره با رشد قیمتی و صف خرید همراه شد.
 
 
- بانکی ها :
در این گروه بالاخره صفوف خرید یکدست بازگشت . اما غالب صفوف خرید با خرید و فروش حقوقی ها محقق شد که نسبت به سایر گروههای بازار پر حجم تر بود ولی صف خرید کم تقاضاتر  !
شنیده شده است صورت های مالی 12 ماهه بانک تجارت به زودی با تعدیل مثبت 15%منتشرخواهد شد ضمن این که شعب این بانک در شهرهای استانبول،آنکارا وآنتالیای ترکیه درآینده ای نه چندان دور بازگشایی خواهند شد . 
امروز پس از صف خرید شدن بانک ملت که با انجام معامله بلوکی 14 میلیونی در صف خرید همراه شد ، سایر بانکهای دی ، تجارت و پاسارگاد ، پارسیان ، انصار ، حکمت و سرمایه و... جملگی صف خرید شدند.
 
 
- مخابرات:
همچنین در این بازار اخباری در مورد قانونی اعلام شدن تعرفه 58.71 ریال مخابرات توسط وزارت ارتباطات منتشر شده که این نماد نیز با افزایش 1.5 درصدی قیمت به کار خود ادامه داد . این نماد امروز 13 واحد تاثیر مثبت بر شاخص داشت . اما با توجه به اینکه عمده معاملات توسط حقیقی ها صورت پذیرفت ، سهم با صف خرید همچون سایر گروههای بازار همراه نشد. 
شکستن مقاومت 360 میتواند سکوی پرتاب سهم باشد.
همراه اول هم بالاخره پس از یک هفته امروز هنوز اطلاعیه خلاصه تصمیمات مجمع عادی سالیانه و نیز اصلاحیه گزارش پیش بینی سود سال جاری به میزان 6511 ريال را بر روی خروجی کدال درج کرد تا احتمالا فردا شاهد بازگشایی نماد سهم باشیم .
 
 
- تجهیزات :
وضعیت این گروه امروز مثبت ارزیابی میشود.
گروه مپنا پس از شکستن مقاومت  750 امروز در آستانه 800 تومان صف خرید خوبی داشت که حجم مبنای سهم عرضه نشد . از همین رو بمپنا هم صف خرید شد تا فردا برای چندمین بار به مصاف مقاومت 1550 برود.
امروز فاذر هم خوب ظاهر شد و توانست همچون حفاری با صف خرید آغازین روز هفته را شروع کند.
فاراک در نبود حقوقی متعادل بود. 
حفاری با حفظ کف قیمتی 550 امروز در آستانه مقاومت 600 صف خرید شد. 
 
 
- حمل و نقل :
در این گروه هم صفوف خرید چشم نواز بود. 
شنیده ها حکایت از افزایش قابل توجه ناوگان حمل و نقل و خرید دهها دستگاه کامیون جدید توسط حتوکا، عقد قراردادهای ارزنده جدید و قابلیت تعدیل مثبت 84 درصدی سود هر سهم درسالجاری دارد . از همین رو این سهم با حفظ کف 295 امروز صف خرید شد تا به سمت 350 بالا آید. 
حسینا هم با کنترل خوب قیمتی در هفته گذشته ، امروز روی مقاومت معتبر 5000 صف خرید خوبی داشت تا هدف 6500 را در سر بپروراند .
در شرایطی که حپترو اغلب روزها صف فروش بود ولی افت قیمتی را تجربه نکرد ، امروز منفی ماند و در عوض حفارس و توریل به جمع صف خرید ها پیوستند.
 
 
- معادن :
همپنان معاملات بهتر گروه استخراج کنندگان کانه های فلزی تداوم دارد .
کچاد امروز پس از ارسال پیش بینی گزارش سال 93 به رقم 1035ريال امروز 9% بالاتر بازگشایی یافت .
ومعادن ، کگل ، کنور ، کروی ، تکنار و کاما همگی امروز صف خرید بودند که در نمادهای ومعادن  ، کروی و کگل حجم مبناها عرضه نشد تا رشد قیمتی مطلوب تا فردا رقم نخورد .
شنیده میشود کگل سود هر سهم را برای سال مالی 92 1413ریال درنظر گرفته بود. همچنین این شرکت سود هر سهم 93را مبلغ 1048 ریال پیش بینی کرده است.
در شایعات مرتبط با سرمایه گذاری معادن آمده است که این شرکت با بهره برداری از معدن جدید پتانسیل سودسازی بالای 100 تومان را خواهد داشت .
یک شنبه 7 اردیبهشت 1393  9:59 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
بازاری منفی اما مثبت... آزاد
دوشنبه, 08 اردیبهشت 1393 ساعت 11:57
امروز دوشنبه 8 اردیبهشت 1393 شاخص کل بورس اوراق بهادار با 207 واحد افزایش به 78.131 واحد رسید.شاخص های صنعت و پنجاه شرکت و بازار دوم نیز با رشد مواجه شدند اما شاخص 30 شرکت بزرگ،آزاد شناور و بازار اول با افت نسبت به روز گذشته مواجه شدند.
در بازار امروز 696 میلیون سهم به ارزش بیش از 282 میلیارد تومان معامله شد.در این روز نماد فارس با 306 واحد ،بیشترین تاثیر مثبت و شبندر با 139 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشت.شاخص فرابورس نیز با 11 واحد افت مواجه شد.حسینا با 0.27 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس نهاد.
بازار امروز در حالی آغاز شد که در روز گذشته شرکت پارس خودرو نامه شفافسازی مبنی بر بی تاثیری  نرخ ارز مبادله ای بر این شرکت منتشر کرد.این شفافسازی باعث فروش های هیجانی در این گروه و بطبع در بازار گردید اما وجود خریدار در مقابل فروشنده نیز از نکات مثبت بازار امروز بود.البته اکثر فعالان بازار این شفافسازی را بسیار تخیلی میپندارند و معتقدند حتی به صورت تصادفی نیز امکان بی تاثیری پارس خودرو نسبت به ارز مبادله ای وجود ندارد.
در گروه پتروشیمی شاهد بازگشت نماد های فارس و پارسان بودیم و بعد از ساعات معاملات نیز گزارش شرکت سرمایه گذاری غدیر منتشر شد.این شرکت گزارش خود را با 103% تعدیل مثبت روانه بازار کرد و انتظار داریم فردا بازگشایی و به کمک شاخص بیاید.
در گروه خودرو فعالان بازار انتظار افت کامل و صف فروش در اکثر نمادها را داشتند که با هوشیاری بازار این اتفاق نیفتاد.
گروه بانکی نیز مانند روزهای گذشته همچنان بر روند نزولی خود پافشاری کرد.اگرچه گزارش امروز وغدیر تاثیر مناسبی را بر روی نماد وبصادر دارد.
در گروه سیمان نیز اکثر نمادها با افزایش قیمت مواجه شدند.اما وزارت صنایع اعلام کرد تا خرداد اینگونه شرکت ها حق افزایش نرخ ندارند.
نرخ ارز و سکه و طلا
نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز شنبه در بازار 1میلیون و 19 هزار تومان، نیم سکه 538 هزار تومان، ربع سکه 328 هزارتومان و گرمی 213 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 104 هزار و 300 تومان تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1300 دلار است.
در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش 3310 تومان، هر یورو را 4545 تومان، هر پوند را 5520 تومان و هر درهم امارات را 890 تومان اعلام کردند.
 
سه شنبه 9 اردیبهشت 1393  11:26 AM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
بورس منفی،شاخص مثبت آزاد
سه شنبه, 09 اردیبهشت 1393 ساعت 15:50
امروز سه شنبه نهم اردیبهشت 1393 شاخص کل بورس اوراق بهادار با 20 واحد افزایش به 78.151 واحد رسید.شاخص های صنعت و پنجاه شرکت و بازار دوم نیز با رشد مواجه شدند اما شاخص 30 شرکت بزرگ با افت 6.50 واحدی و شاخص آزاد شناور با افت 321 واحدی و بازار اول با 140 واحد کاهش مواجه شدند.
 
 
ارزش بازار امروز به 378 هزار میلیارد تومان رسید و تعداد معاملات انجام شده در روز جاری 71421 فقره و ارزش معاملات 261 میلیارد تومان و حجم معاملات 647 میلیون ورق سهام بوده است.
امروز نماد فارس با 294 واحد بیشترین تاثیر مثبت و شبندر با 70 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند.
در پایان معاملات فرابورس ایران نیز شاخص کل با افت 9.10 واحدی به 778 واحد کاهش یافت و ارزش بازار اول و دوم 67 هزار میلیارد تومان بوده و تعداد معاملات انجام شده 32673 فقره و ارزش معاملات انجام شده 149 میلیارد تومان و حجم معاملات 319 میلیون ورقه بوده است.
 
بارگشایی ها و توقف ها
در پایان معاملات امروز نمادهای قشرین، کرماشا، کی بی سی و فولای متوقف شدند.
ضمن اینکه امروز شاهد بازگشایی نمادهای وغدیر، فجام، شبهرن ، وخارزم و وخارزمح بودیم.
شاخص امروز در حالی مثبت بود که بازار بسیار منفی بود.گویا شاخص بورس دیگری را نشان می دهد.
در گروه بانکی وزمین و وکار دو نماد مثبت گروه بودند و بقیه گروه با منفی دست و پنجه نرم می کردند.این گروه این روزها درگیر اخبار مربوط به کاهش نرخ سود بانکی می باشد.
گروه خودرویی نیز که در پی انتشار نامه شفافسازی خپارس با افزایش عرضه مواجه شد امروز را در منفی سپری کرد.پس از ساعات معاملاتی خزامیا نیز شفافسازی خود را در کدال منتشر کرد.هرچند این گونه شفافسازی ها را کمتر کسی باور میکند
گروه سیمان نیز پس از اینکه موفق به افزایش نرخ سیمان نشد با کاهش قیمت مواجه شد.همه نمادهای این گروه منفی بودند.
پالایشی ها نیز امروز منفی بودند.دو نماد شبریز و شراز دو نمادی بودند که در معاملات امروز متعادل بودند.سایر نمادها منفی بودند.
در گروه پتروشیمی با بازگشایی وغدیر و رشد 9 درصدی این شرکت نیز تاثیری بر گروه نگذاشت
نرخ ارز و سکه و طلا
برخلاف روند چند روز گذشته، امروز قیمت انواع سکه در بازار تهران کاهش یافت.
امروز در بازار سکه و طلا هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز شنبه در بازار 1میلیون و 15 هزار تومان، نیم سکه 531 هزار تومان و سکه گرمی 210 هزار تومان اعلام شد.
در این بین تنها ربع سکه رشد قیمت داشته و با 4 هزار تومان افزایش 335 هزار تومان فروخته می‌شود.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 103 هزار و 700 تومان تومان و نرخ هر اونس طلا 1299 دلار بود.
در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش 3270 تومان، هر یورو را 4535 تومان، هر پوند را 5470 تومان و هر درهم امارات را 890 تومان اعلام کردند.
چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393  4:35 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
مروری بر بازار چهارشنبه 10 اردیبهشت آزاد
چهارشنبه, 10 اردیبهشت 1393 ساعت 09:56
امروز چهارشنبه دهم اردیبهشت 1393 شاخص کل بورس اوراق بهادار با 12.97 واحد افزایش به 78.164 واحد رسید. شاخص های صنعت با 31.92 واحد و پنجاه شرکت با 2.20 واحد و شاخص بازار اول با 76 واحد افزایش مواجه شدند. اما شاخص 30 شرکت بزرگ،آزاد شناور و بازار دوم نسبت به روز گذشته با افت روبه رو شدند.
در این بین اخابر با 87 واحد مثبت و پارسان با 38 واحد منفی بیشتربن تاثبر را بر روی شاخص به جا گذاشتند.
همچنین امروز بیش از 687 میلیون برگ سهم به ارزش 208 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.
در فرابورس هم شاخص با افزایش 1.90 واحدی به 780 واحد رسید که در این میان پتروشیمی مارون و شپاس و جم بیشترین تأثیر مثبت را بر روی شاخص داشتند.
بازگشایی نمادهای ولغدر،فسپا، کچینی، غبشهر و توقف نمادهای کسعدی و زاگرسو چفیبر از دیگر اتفاقات بازار امروز بود.
ضمن اینکه امروز جام دارو با توجه به عدم كشف قيمت در روز معاملاتي قبل حراج مجدد شد.
نرخ ارز و سکه و طلا
نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز شنبه با کاهش قیمت در بازار 1میلیون و 11 هزار تومان، نیم سکه با قیمت 533 هزار تومان، ربع سکه 325 هزارتومان و گرمی 211 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 103 هزار و 540 هزار تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1291 دلار است.
در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش 3294 تومان، هر یورو را 4540 تومان، هر پوند را 5495 تومان و هر درهم امارات را 891 تومان اعلام کردند.
اخبار اقتصادی
پراید 22 میلیون و 200 شد، 206 از 40 میلیون گذشت.
فعالان بازار خودرو می گویند که در روزهای گذشته عرضه برخی انواع خودرو نیز در بازار کم شده است و همین امر، با توجه به افزایش تقاضا، باعث بالا رفتن قیمت شده است. نمونه آن نیز پژو پارس و 206 است. در مورد پراید نیز البته داستان برعکس است و بعد از کاهش چند میلیون تومانی پراید ظرف ماههای گذشته، این بار دوباره قیمت رکورد زده است و هم اکنون به 22 میلیون تومان رسیده است.
اجرای نرخ‌های جدید سود بانکی از 13 اردیبهشت.
رییس شورای هماهگی بانک‌های دولتی با بیان این‌که اجرای نرخ‌های جدید سود بانکی از روز شنبه (13 اردیبهشت ) صورت خواهد گرفت، تصریح کرد: بهترین گزینه برای سپرده‌گذاری مردم عادی سپرده‌های یکساله با سود 22 درصد است. عبدالناصر همتی، درباره راهکارهای کاهش بی‌انضباطی پولی اظهار کرد: یکی از دلایل اصلی بی‌انضباطی‌های ایجاد شده رشد نقدینگی بوده است، چرا که طی سال‌های اخیر رشد نقدینگی بلای بدی را بر سر اقتصاد آورده است. وی تورم بالا را ناشی از رشد بی‌رویه نقدینگی دانست و تصریح کرد: در کنار رشد نقدینگی باید به افزایش نرخ ارز به عنوان یکی‌دیگر از عوامل افزایش نرخ تورم دانست اشاره کرد.
کاهش قیمت دارو در سال ۹۳
حسن قاضی‌زاده هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در رابطه با پیش‌بینی وضعیت دارو با توجه به اجرای فاز دوم هدفمندی، گفت: در زمینه تولید دارو قدم‌های خوبی خواهیم برداشت و طبق گزارشهای رسیده و سیاست گذاری‌هایی که سال گذشته انجام دادیم وابستگی به داروهای وارداتی را در بحث مواد اولیه و اقلام دارویی تا 25 درصد کاهش خواهیم داد.
وی ادامه داد: قیمت داروها در این رابطه تغییر نخواهند کرد. البته قبول دارم که تثبیت قیمت دارو برای تولید‌کنندگان سخت است اما عملی خواهد شد و دلیل آن این است که جلوی واردات بخشی از تولیدات خارجی را که مشابه داخلی دارند خواهیم گرفت.
پرونده فساد ۴۰۰ میلیاردی نفتی
پرونده فساد کلان 400 میلیارد تومانی در یک شرکت نفتی روی میز رئیس قوه قضائیه قرار گرفته است. بر این اساس پس از گزارش نهادهای نظارتی مختلف از جمله سازمان بازرسی کل کشور و پلیس آگاهی استان اصفهان، مدیرعامل معزول یک شرکت مهم در حوزه فرآورده های نفتی وابسته به صندوق بازنشستگی نفت که به فساد گسترده اقتصادی و سوءاستفاده مالی متهم است پس از برکناری از شرکت یاد شده در آذر ماه سال 91 بازداشت شد. بر اساس این گزارش فرد یاد شده پیش از این مدیرعامل شرکت «س» بوده است که در این شرکت نیز پرونده کلانی درباره سوءاستفاده وی در نهادهای نظارتی تشکیل شده است.
پنج شنبه 11 اردیبهشت 1393  11:49 AM
تشکرات از این پست
mohoza
mohoza
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : فروردین 1393 
تعداد پست ها : 3
محل سکونت : تهران

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

سلام

تشکر از پاسخ شما و اینکه مطالب را به روز کردید.

اما دو سوال :

1- اگر فکر می کنید خواننده ندارد برای چی مطلب می نویسید؟wink

2- چرا مطالب از آخرین پست ها به اولین سورت نمیشه؟ تا آخرین پست های ارسالی بتونیم در هر هنگام ورود به تاپیک ببینیم  ببینیمangry

ممنون.smiley

جمعه 12 اردیبهشت 1393  12:23 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس


نقل قول mohoza

سلام

سلام علیکم

تشکر از پاسخ شما و اینکه مطالب را به روز کردید.

خواهش می کنم وظیفه بود

اما دو سوال :

1- اگر فکر می کنید خواننده ندارد برای چی مطلب می نویسید؟wink

از اون سوالا بودا! ما مامور به انجام وظیفه ایم نه حصول نتیجه! در ثانی بورس یکم زیادی پیچیدس و سرمایه یکم زیادی ترسو. سهامداری کار هر کسی نیست. البته ما راهکار دل شیرشو هم اوردیم. دو تا از بهترین اساتید را معرفی کردیم که در حال حاضر اشکبوس عزیز پاسخگوی سوالات تخصصی در این زمینه هستند. اگر دوستان تمایل داشته باشند و به مشکل بربخورند که رجوع می کنند در غیر ایصورت فقط بنده وظیفه اطلاع رسانی در این زمینه و نهایتا آموزش را بر عهده می گیرم و بی سروصدا تکالیفم را انجام می دهم.

2- چرا مطالب از آخرین پست ها به اولین سورت نمیشه؟ تا آخرین پست های ارسالی بتونیم در هر هنگام ورود به تاپیک ببینیم  ببینیمangry

این پیشنهاد داده شده اما بدلایلی اجرا نشده. به برنامه نویسان سایت مرتبط است.

ممنون.smiley

خواهش می کنم

 

جمعه 12 اردیبهشت 1393  4:12 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
بازاری منفی همراه با نسیم بهاری آزاد
شنبه, 13 اردیبهشت 1393 ساعت 08:28
 
اولین روز کاری هفته با افت شاخص به پایان رسید. امروز شنبه 13 اردیبهشت 1393 ، شاخص با افت 252 واحدی به 77939 واحد کاهش پیدا کرد. در این میان شاخص صنعت با 179 واحد، شاخص پنجاه شرکت فعالتر با 9.10 واحد، شاخص آزاد شناور با 280 واحد، شاخص 30 شرکت یا 10 واحد و شاخصهای بازار اول و دوم به ترتیب با 128 و 641 واحد کاهش روبرو شدند.
 
 
در بازار امروز 513 میلیون سهم به ارزش بیش از 156 میلیارد تومان معامله شد. در این روز نماد رمپنا با 20 واحد، بیشترین تاثیر مثبت و وغدیر با 52 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند.
شاخص فرابورس نیز با 3 واحد افت مواجه شد و به عدد 777.60 واحد رسید. حسینا با 0.28 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس نهاد.
 
بازگشایی ها و توقفها
بازگشایی نمادهای غمارگ،سقاین، خگستر و قشرین
توقف نمادهای معاملاتي غاذر، شدوص، فسرب، واميد و ساروم
ضمن اینکه نمادهای غبشهر و فسپا با توجه به عدم كشف قيمت در روز معاملاتي قبل با حراج مجدد معامله شدند.
بورس:
در بازار امروز حجم معاملات با کاهش نسبی مواجه بود اما به مرز رکود نرسید.اما در اکثر گروه ها با کاهش قیمت کمی مواجه بودیم.
در گروه پالایش با کاهش قیمت مواجه بودیم.در نماد شبندر که لیدر این گروه می باشد حقوقی با خرید 1.6 میلیون سهم از این نماد حمایت کرد.با پایان معاملات تنها نمادهای شراز و ونفت با قیمت پایانی مثبت به کار خود خاتمه دادند.البته قیمت پایانی این دو نماد مثبت بسیار اندک بود.
در گروه خودرو اما ایران خودرو دیزل با انتشار شفافسازی عدم تاثیر ارز مبادله ای بر سود خود را اعلام نمود که باعث شد سهام های گروه خودرو به حالت اغما فرو بروند.اما نماد خساپا در آخرین لحظات باز هم با صف خرید مواجه شد.با پایان معاملات ،قیمت پایانی اکثر نمادهای خودروساز مثبت بود.اما قطعه ساز ها بر خلاف خودرویی ها جو منفی بیشتری را متحمل شدند.
ساختمانیها نیز امروز با فشار فروش روبرو بودند.در این گروه ثباغ هنوز موفق به تثبیت قیمت بالای 300 تومان نشده است.ثتران نیز پس از 6 روز با منفی مواجه شد.در این گروه ثفارس،ثاژن و ثاباد نمادهای مثبت بودند.
در گروه برقی ها اما جو متفاوتی حاکم بود.در این گروه بترانس که بزرگترین سهم گروه می باشد با صف خرید مواجه شد.نماد بکام نیز که با فشار فروش مواجه بود در انتهای بازار با تقاضا روبرو شد.خرید حقوقی در این نماد و حق تقدم آن نیز در لحظات پایانی رخ داد.همچنین نیروترانس نیز که در بازار پایه فرابورس معامله می شود با تقاضای دوباره روبرو شد.گفتنی است این نماد در قیمت 1650 ریال توسط سایت بورسی معرفی شده بود.
گروه پتروشیمی نیز با جو منفی همراه بود.اکثر نمادهای این گروه در منفی متعادل بودند.
بازار امروز منفی اما همراه با نسیم مثبت بود به طوری که انتظار روزهای خوب نیز در آن پیدا بود.
نرخ ارز و سکه و طلا
نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز شنبه در بازار 1میلیون و 25 هزار تومان، نیم سکه 533 هزار تومان، ربع سکه 324 هزارتومان و گرمی 214 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 104 هزار و 920 تومان تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1300 دلار است.
در همین حال در بازار هر دلار آزاد برای فروش 3330 تومان، هر یورو را 4610 تومان، هر پوند را 5575 تومان و هر درهم امارات را 905 تومان معامله می شود.
اخبار اقتصادی
*افزایش مبادلات دریایی ایران و روسیه
علی اکبر غنجی مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر در نشست بررسی مشکلات موجود ناوگان کشتیرانی دریای خزر در آستاراخان روسیه که با حضور استاندار آستاراخان و مسئولین استان مازندران در بندر امیرآباد تشکیل شد، تنها راه افزایش تبادلات بین دو همسایه کهن را خروج و تغییر قوانین موجود در روسیه و برخورد مناسب با همسایگان خصوصا ایران دانست. غنجی با اشاره به مشکل لایروبی نامناسب کانال ولگا و به تبع آن کاهش ظرفیت حمل ناوگان ایرانی خواستار افزایش مجوز پهلوگیری کشتی‌های ایرانی در بنادر آستاراخان شد.
 
*کاهش شدید مصرف بنزین در یک هفته اخیر
به گفته مصطفی کشکولی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در آخرین روزهای قبل از اجرای گام دوم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها اگرچه در برخی از روزها مصرف بنزین به 97 میلیون لیتر در روز رسیده بود، اما با آغاز اجرای گام دوم این قانون که در پنج شنبه هفته گذشته صورت گرفت، مصرف بنزین به یک باره کاهش یافت.
در یک هفته نخست پس از اجرای گام دوم قانون هدفمندکردن یارانه ها مصرف بنزین به شدت کاهش یافت به طوری که براساس آمار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشور، مصرف بنزین در روز یکشنبه هفته گذشته ٥٣ میلیون و ٧٠٠ هزار لیتر بنزین و در روز دوشنبه به ٥٥ میلیون و ٨٠٠ هزار لیتر و در روز سه شنبه نیز به ٥٧ میلیون و ١٠٠ هزار لیتر رسیده است و اگرچه هنوز امار مصرف روزهای چهارشنبه و پنجشنبه منتشر نشده اما پیش بینی ها حاکی از کاهش مصرف این فراورده نفتی است.
*قیمت گاز در اوکراین ١,٥ برابر شد
به گزارش خبرگزاری صدای روسیه، کمیسیون ملی تعیین قیمتها در اوکراین از افزایش ١,٥ برابری قیمت گاز در این کشور خبر داد. این سازمان اعلام کرده است: حداقل قیمت گاز در اوکراین ٥١,١ درصد افزایش یافته است و به ١٠٨٩ گریونا (برابر ٩٥.٥ دلار) در هر متر مکعب رسید. همچنین قیمت گاز برای واحد های مسکونی که با مصرف سالانه بیش از ٦ هزار متر مکعب گاز، در گروه واحدهای پر مصرف قرار می گیرند، با ١,٥ برابر افزایش قیمت به ٣٦٤٥ گریونا (حدود ٣٢٠ دلار) تعیین شده است. بحران گاز در اوکراین همچنان ادامه دارد. شرکت گاز پروم روسیه پیش تر نیز اعلام کرده بود که بدهی اوکراین به این شرکت سه ملیارد و ٤٩٢ ملیون دلار است.
*نرخ بانکی 19 ارز ارزان شد
بانک مرکزی نرخ 39 ارز بانکی را اعلام کرد که براین اساس نرخ بانکی 19 ارز نسبت به پنجشنبه هفته گذشته ارزان، قیمت 14 واحد پولی گران و نرخ 6 ارز ثابت ماند.
نرخ دلار آمریکا با چهار ریال افت 25,511 ریال، قیمت پوند انگلیس با 25 ریال افت 43,048 ریال و قیمت یورو نیز با سه ریال رشد 35,393 ریال تعیین شد.
اخبار سیاسی
 
*اولتیماتوم گازی روسیه به اوکراین
در ادامه بحران سیاسی چند روز اخیر، روسیه روز جمعه (١٢ اردیبهشت) اعلام کرد که اگر پیش پرداخت صادرات گاز در ماه ژوئن سال جاری میلادی را دریافت نکند، عرضه گاز به اوکراین را قطع می کند. پس از پیوستن منطقه کریمه اوکراین به روسیه و شورش جدایی طلبان روس تبار در شرق اوکراین، روابط روسیه با غرب به بدترین وضعیت خود از جنگ سرد تا کنون رسیده است.
رحمانی‌فضلی به پاکستان می‌رود
عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در رأس هیاتی به کشور پاکستان سفر می‌کند. دیدار با رئیس‌جمهور پاکستان و وزرای کشور و خارجه و بررسی موضوعات دو جانبه فی مابین و همچنین مسائل امنیتی و مرزی در دستور کار سفر وزیر کشور به پاکستان است.
*دعوت از رفسنجانی برای سفر به کاشان
مصطفی عباسی مسئول دفتر حزب اعتدال و توسعه‌ دفتر کاشان از سفر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به دعوت آیت‌الله یثربى رئیس حوزه علمیه کاشان جهت دیدار با روحانیون و شرکت در مراسم گلاب‌گیری شهرستان کاشان خبر داد.
*رئیس مجلس اسلوونی ۲۰ اردیبهشت به تهران می‌آید
یانکو وبر رئیس پارلمان ملی اسلوونی در صدر هیأتی روز (شنبه 20 اردیبهشت) به تهران سفر می‌کند. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است که رئیس مجلس اسلوونی در این سفر با علی لاریجانی رئیس مجلس و برخی مسئولان دیدار و درباره مسائل دو جانبه گفت‌وگو کنند.
*مجلس پرونده فساد ۴۰۰ میلیارد تومانی را پیگیری می‌کند
سید مهدی موسوی‌نژاد نماینده دشتستان در مجلس ، در خصوص پرونده فساد 400 میلیاردی نفتی اظهار داشت: کمیسیون انرژی به صورت جدی این موضوع را پیگیری خواهد کرد. وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان ملت هیچ‌گاه از حقوق مردم کوتاه نخواهد آمد، خاطرنشان کرد: وکلای ملت تمام تلاش خود را برای بازگرداندن حقوق از دست رفته ملت به کار خواهند گرفت.
*دیدار لاریجانی با سفیر مکزیک در تهران
اولیسیس کانچولاگوتینرز سفیر مکزیک در ایران بعد از ظهر امروز (شنبه 13 اردیبهشت) با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و درباره مسائل دو جانبه به گفت‌وگو می‌پردازد.
شنبه 13 اردیبهشت 1393  7:22 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
مروری بر بازار یکشنبه 14 اردیبهشت آزاد
یکشنبه, 14 اردیبهشت 1393 ساعت 08:45
 
شاخص در دومین روز کاری هفته نیز با کاهش روبرو شد. به این ترتیب امروز یکشنبه 14 اردیبهشت 1393 ، شاخص با افت 369 واحدی به 77596 واحد رسید.
در این میان شاخص صنعت با 259 واحد، شاخص پنجاه شرکت فعالتر با 13.90 واحد، شاخص آزاد شناور با 427 واحد، شاخص 30 شرکت با 10 واحد و شاخص بازار اول با 161 واحد وشاخص بازار دوم با 1310 واحد کاهش مواجه شدند.
 
امروز 510 میلیون سهم به ارزش بیش از 184 میلیارد تومان معامله شد و نماد کگل با 83.96 واحد، بیشترین تاثیر مثبت و نماد رمپنا با 66.22 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند.
شاخص فرابورس نیز با 7.90 واحد افت به عدد 672 واحد رسید. جم با 2.39 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس نهاد.
 
*بازگشایی ها و توقفها
بازگشایی نمادهای لپارس، شدوص و دفارا
 
توقف نمادهای معاملاتی فرآور، ديران، غمارگ، ولصنم و ثاژن
همچنین نمادهای قشرين، سقاين با توجه به عدم كشف قيمت در روز معاملاتي قبل با حراج مجدد معامله شدند.
 
بورس:
 
در معاملات امروز 629 میلیون سهم به ارزش 297 میلیارد تومان معامله شد که نسبت به روز قبل 20% رشد را نشان می دهد.
در گروه شیمیایی جو کاملا منفی بود.در این گروه شاهد حراج نماد شدوص بودیم.این نماد در روز گذشته صورت مالی 12 ماهه خود را با تعدیل روانه بازار کرد.اما با این حال تقاضای چندانی در این نماد مشاهده نشده و در انتها بازگشایی به روز آتی موکول شد.در این روز نماد شسینا از صف فروش به صف خرید کشیده شد اما صف خرید این نماد توسط حقوقی عرضه شد.
دارویی ها نیز اکثرا منفی بودند اما نمادهای مثبت نیز در میان آنها کم نبود.اما در کل در انتهای بازار وضعیت بهتری نسبت به ابتدای بازار داشتند.در این میان دفارا که پس از تعدیل آماده بازگشایی بود نتوانست بازگشایی شود و به روز آتی موکول شد.دروز با بیش از 6 میلیون تقاضای خرید،پر تقاضا ترین نماد این گروه بود.
گروه خودرو و قطعات خودرو تنها دو نماد مثبت داشتند.نماد خساپا و ختوقا!سایر نمادها در منفی کامل و صف فروش به سر می بردند.در نماد خودرو نیز لحظاتی شاهد صف فروش و جمع آوری آن بودیم.
گروه لیزینگی اما حرکات مثبت خود را امروز نیز ادامه داد.نماد ولغدر همچنان با صف خرید به کار خود خاتمه داد.ولساپا نیز در قیمت های مقبت معامله می شد.لیزینگ ایران که در ابتدای معاملات منفی بود نیز با رنج مثبت همراه شد.
در گروه پالایشی نیز لیدر این گروه در انتهای بازار برخلاف قبل در مثبت معامله شد.شراز و شبریز نیز بی حرکت بودند.سایر نمادها در منفی معامله می شدند.
بر خلاف همه گروه ها،معدنی ها همه مثبت بودند.ومعادن،کروی،کگل و تکنار نیز با صف خرید مواجه بودند.
در کل بازار امروز منفی بود و اکثر نمادها نیز از این منفی بودن تبعیت می کردند
 
 
*نرخ ارز و سکه و طلا
نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز یکشنبه با کاهش قیمت نسبت به روز گذشته، در بازار 1میلیون و 15 هزار تومان، نیم سکه 532 هزار تومان، ربع سکه 321 هزارتومان و گرمی 211 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 103 هزار و 800 تومان تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1300 دلار است.
امروز، هر دلار آزاد برای فروش 3303 تومان، هر یورو را 4575 تومان، هر پوند را 5560 تومان و هر درهم امارات را 895 تومان معامله می شود.
 
 
"اخبار اقتصادی"
*تولیدات پارس جنوبی به 29 کشور صادر شد
مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: در فروردین امسال یک میلیون و 405 هزارو 790 تن از تولیدات این منطقه به ارزش یک میلیارد و266 میلیون و 603هزار و 868 دلار ازطریق این گمرک به 29 کشور صادر شد.
تولیدات صادراتی پارس جنوبی در این مدت درمقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 11 درصد و از لحاظ ارزش 28 درصد افزایش نشان می دهد.
*عوامل تأثیرگذار برقیمت طلا درهفته پیش‌رو
کارشناسان اقتصادی و فعالان بازارهای بین المللی بر این باورند که بحران اوکراین و وضعیت اقتصادی آمریکا طی روزهای آینده مهمترین عوامل تعیین کننده و تاثیرگذار بر قیمت جهانی طلا خواهند بود. در حالی که تصمیم فدرال رزرو آمریکا مبنی بر کاهش مجدد محرک پولی تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا در روزهای اخیر داشت و انتشار آمارهای مربوط به بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا قیمت طلا را با کاهش روبرو کرد ولی تشدید تنش ها در اوکراین بار دیگر موجب شد تا قیمت طلا به مرز 1300 دلاری برسد. بر اساس این گزارش قیمت طلا در هفته ای که گذشت با رشد 2.10 دلاری روبرو شده است. پس از انتشار گزارش وزارت کار آمریکا مبنی بر کاهش چشمگیر نرخ بیکاری در ماه آوریل قیمت طلا به کمتر از 1272 دلار رسید.
برخی از کارشناسان بر این باورند که بازار طلا طی هفته آینده نیز به گزارش وزارت کار آمریکا واکنش نشان می دهد و این مساله موجب کاهش قیمت طلا خواهد شد. ولی دسته ای دیگر از کارشناسان به بحران اخیر در روابط روسیه و اوکراین اشاره می کنند و معتقدند این بحران موجب افزایش بیشتر قیمت طلا خواهد شد. این کارشناسان معتقدند تشدید تنش ها در شرق اوکراین موجب شده تا تاثیرات منفی ناشی از بهبود وضعیت بازار کار آمریکا بر قیمت طلا خنثی شود.
*مس روند صعودی در پیش گرفت
بازار فلزات پایه طی یک هفته گذشته تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله اخبار مربوط به بازارهای جهانی قرار گرفت که اثر زیادی بر میزان عرضه و تقاضای این محصولات در بازار داخلی گذاشت.
افزایش 700 تومانی نرخ مس در هر کیلو موجب رکود معاملات این فلز از ابتدای هفته شد. با اینکه قیمت فلز سرخ طی هفته اخیر در بازارهای جهانی با نوسان‌ها متعددی مواجه شده بود، اما نرخ آن در بازار داخلی تا انتهای هفته گذشته ثابت ماند. این در حالی است که آگاهان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند با توجه به آمارهای انتشاریافته از موجودی انبار LME، روند مثبت قیمت مس در بازارهای جهانی ادامه‌دار و بلندمدت باشد. به گفته آگاهان اقتصادی یکی از دلایل پیش‌بینی روند رو‌به رشد قیمت‌های جهانی مس، کاهش سطح ذخایر مس در بورس شانگهای و کمبود عرضه این محصول است. مضاف بر آنکه به نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک روند نزولی قیمت طلای جهانی نیز با تغییر جهت همراه باشد که در صورت تحقق چنین امری ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر کاهش‌یافته و قیمت‌های جهانی مس نیز روند صعودی به خود خواهد گرفت.
*بازار فولاد و دو راهي قيمت
روز گذشته به اين علت كه بازار آهن با تحرك محسوسي در روند معاملات همراه نبود كشف نهايي قيمت محصولات فولادي و مسير نرخ‌ها به امروز موكول شد. شنبه در حالي كه سايزهاي پايين ميلگرد مانند 8، 10 و 12 در بازار آزاد تهران در دامنه 5 تا 30 تومان به ازاي هر كيلو كاهش يافت، سايزهاي 16 به بالاي اين محصول به ميزان 5 تومان در هر كيلو رشد كرد. البته همين روند متفاوت قيمت در ارتباط با شاخه‌هاي گوناگون تيرآهن نيز صدق مي‌كرد؛ چراكه در برخي شاخه‌ها شاهد ثبات يا كاهش قيمت و در بعضي ديگر از آنها شاهد افزايش نرخ‌ بوديم.
*افزایش کرایه‌ تاکسی‌ها از سه‌شنبه
معاون عمرانی استاندار تهران با بیان اینکه نرخ جدید کرایه‌های تاکسی از 16 اردیبهشت ماه اعمال می‌شود گفت: قیمت‌گذاری بر عهده شورای شهر است و از تاریخ اعمال افزایش 25 درصدی اعمال می‌شود.
حسن کریمی در حاشیه کمیته مبارزه با ساخت‌و سازهای غیر مجاز درباره افزایش کرایه‌های تاکسی گفت: شورای شهر تهران افزایش 25 درصدی کرایه‌ها را مصوب و فرمانداری نیز آن را تایید کرده است که این نرخ‌های جدید از 16 اردیبهشت ماه اجرایی می‌شود.
وی ادامه داد: در بقیه شهرستان‌های استان تهران نیز مقرر شده نرخ‌های کرایه تاکسی‌ها به تاییدیه فرمانداران برسد و اعلام میزان افزایش کرایه‌ها در شهرستان‌ها، بیشتر از نرخ شهر تهران نباشد.
*دستور فوری وزیر صنعت برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس
وزیر صنعت، معدن و تجارت در اقدامی نسبت به خروج محصولات پتروشیمی از بورس دستور فوری صادر کرده تا فروش محصولات به صورت سهمیه‌ای و حواله‌ای انجام شود؛ پیش از این نیز وزیر صنعت نسبت به عرضه محصولات پتروشیمی انتقادهایی مطرح کرده بود که با واکنش شدید کارشناسان مواجه شد.
"اخبار سیاسی"
*تجمع کارگران نساجی مازندران مقابل مجلس
جمعی از کارگران و بازنشستگان نساجی مازندران پیش از ظهر امروز یکشنبه مقابل درب شمالی مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
تجمع کنندگان خواستار این شدند که بعد از 5 سال مطالباتشان از سوی نساجی مازندران پرداخت شود. کارگران و بازنشستگان نساجی مازندران همچنین از رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستند تا زمینه پرداخت مطالبات آنها را فراهم کند.
*سؤال یک نماینده از وزیر نیرو پیرامون مشکلات آب روستایی
عزیز اکبریان نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی طی سؤالی خواستار پاسخگویی وزیر نیرو پیرامون مشکلات آب آشامیدنی مناطق روستایی شد.  وی نداشتن برنامه در خصوص فاضلاب شهرها و تعلل در حل مشکلات آب آشامیدنی و کشاورزی مناطق روستایی را از جمله دلایلش برای سؤال از حمید چیت‌چیان عنوان کرده است.  نداشتن برنامه برای حل مشکل آب آشامیدنی و کشاورزی مناطق روستایی، عدم وجود برنامه برای بهسازی و نگهداری آب‌های زیرزمینی، برخوردهای ناشایست مأموران سازمان آب استان تهران با مردم بومی روستاهای بخش آستارا و عدم برنامه‌ریزی در استفاده بهینه از فاضلاب شهرها برای استفاده در کشاورزی و صنعت از جمله دلایل پرسش این سؤال ذکر شده است.
*معضلات سیاسی با شعار حل نمی‌شود
رئیس‌جمهور با بیان اینکه در دنیای سیاست‌خارجی در یک دنیا و منطقه پیچیده هستیم گفت: قدرت های بزرگ نه تنها برای ما بلکه برای همسایه ها و دوستان خود نقشه دارند، حل معضلات سیاسی شعار نیست و باید راه‌حل را پیدا کنیم. رئیس‌جمهور در آیین تجلیل از اعضای نمونه هیات علمی کشوری که ظهر امروز در محل نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد با اشاره به وظیفه اساتید در سوق دادن دانشجویان به سمت پژوهش گفت: استاد باید دانشجو را به سمت پژوهش راهنمایی کند. رئیس‌جمهور با اشاره به پیچیدگی‌های دنیای سیاست خارجی گفت: من در مسئله سیاست خارجی تا حدودی اطلاعات دارم و ما در یک دنیا و منطقه پیچیده هستیم و قدرت‌های بزرگ هر روز فتنه و برنامه‌ای نه‌تنها برای ما بلکه برای دوستان و همسایگانشان دارند.
روحانی با تاکید بر اینکه راه‌حل معضلات سیاسی شعار نیست اظهار داشت: باید راه‌حل را پیدا کنیم وگرنه می‌توانیم فقط صبح تا شب شعار دهیم.  وی اضافه کرد: من با شعار مخالف نیستم اما شعار دادن راه‌حل نیست بلکه باید بفهمیم در دنیا چه می‌گذرد و راه‌حل‌هایی که در گذشته رفتیم چقدر درست بود.
دوشنبه 15 اردیبهشت 1393  12:43 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
بازاری با حجم معاملات بیشتر.... آزاد
سه شنبه, 16 اردیبهشت 1393 ساعت 08:40
 
شاخص امروز هم با کاهش روبرو شد. به این ترتیب امروز سه شنبه 16 اردیبهشت 1393 ، شاخص با افت 46.50 واحدی به 77717 واحد رسید.
در این میان شاخص پنجاه شرکت فعالتر با 0.50 واحد، شاخص آزاد شناور با 72 واحد، شاخص 30 شرکت با 2.50 واحد و شاخص بازار اول با 56 واحد کاهش مواجه شدند.
اما شاخصهای صنعت و بازار دوم به ترتیب 36 و 26 واحد افزایش داشتند.
شاخص امروز هم با کاهش روبرو شد. به این ترتیب امروز سه شنبه 16 اردیبهشت 1393 ، شاخص با افت 46.50 واحدی به 77717 واحد رسید.
در این میان شاخص پنجاه شرکت فعالتر با 0.50 واحد، شاخص آزاد شناور با 72 واحد، شاخص 30 شرکت با 2.50 واحد و شاخص بازار اول با 56 واحد کاهش مواجه شدند.
اما شاخصهای صنعت و بازار دوم به ترتیب 36 و 26 واحد افزایش داشتند.
 
نماد وغدیر با 34 واحد، بیشترین تاثیر مثبت و نماد رمپنا با 35 واحد، بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند.
همچنین شاخص فرابورس با 8.40 واحد افزایش به عدد 785 واحد رسید. مارون با 7.05 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس نهاد.
بیشترین حجم معاملات را خساپا با 102 میلیون سهم معامله شده به خود اختصاص داد.و ایران خودرو،خپارس در رتبه های بعدی از این حیث ایستادند.
 
*بازگشایی ها و توقفها
بازگشایی شپلي، چفيبر، ساروم، خرينگ،خشرق،
توقف نمادهای خريخت، اخابر، سرود، سشرق، بپاس،
همچنین نماد غاذر با توجه به عدم كشف قيمت در روز معاملاتي قبل با حراج مجدد معامله شدند.
 
بازار بورس:
در جلسه کاری امروز بیشتر نمادهای بازار منفی بودند.و تقریبا قیمت های پایانی اکثر نمادها بالاتر از قیمت آخرین معامله آنها بود.حجم کل معاملات امروز نسبت به دیروز با افزایش مواجه بود به طوری که بیش از 1 میلیارد سهم و به ارزش 415 میلیارد تومان مبادله شد که اکثرا به دلیل عرضه صف های خرید و معاملات خودرویی ها بود.اما در کلیت،بالا رفتن حجم معاملات نوید خوبی است.
 -خدمات فنی مهندسی
در این گروه مپنا مانند روز گذشته به روال منفی خود ادامه داد که البته خریدهای حقوقی در این نماد نیز جالب بود.حقوقی 44% از خرید ها را به خود اختصاص داد.حجم کل معاملات این نماد به 5.7 میلیون رسید که نسبت به روز گذشته با کاهش مواجه بود.در این گروه رتکو نیز توانست صف خرید خود را حفظ کند.سهامداران این نماد تنها به اندازه حجم مبنا سهام فروختند.
 -رایانه
در این گروه همه سهام ها منفی بودند.تنها مفاخر و فن آوا توانستند قیمت پایانی خود را کمی مثبت حفظ کنند.گفتنیست در روز گذشته نیز تنها این دو نماد در گروه مثبت بودند.
 -انبوه سازی و مستغلات
نمادهای گروه انبوه سازی نیز همراه با شاخص منفی بودند.اگرچه در روزهای گذشته نیز این گروه با جو منفی همراه بودند.در این گروه وساخت با 6.8 میلیون بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد.اما نماد ثاباد برخلاف همگروه هایش امروز با صف خرید همراه شد.البته صف خرید این نماد عرضه می شد اما نهایتا نیز با حداکثر قیمت به معاملات خود پایان داد.ثتران و ثباغ نیز علیرقم معاملات منفی در نیمه دوم معاملات،توانستند قیمت پایانی خود را در مثبت حفظ کنند.
 -بیمه
بیمه ای ها نیز بجز 3 نماد همه منفی بودند.نماد آسیا توانست صف خرید خود را حفظ کند.البته حجم معاملات 440 هزار بود که نتوانست حجم مبنا را پر کند.گفتنیست این نماد در 1250 ریال توسط سایت بورسی معرفی شده بود.بساما و بپاس نیز دو نماد مثبت دیگر گروه بودند.
 -ارتباطات
هر دو نماد گروه ارتباطات نیز در منفی شناور بودند.اخابر با 30 میلیون حجم و همراه نیز 284000 حجم معاملات در منفی معامله می شدند.در هر دو نماد حقوقی بیشتر خریدار بود
 -لیزینگ
در گروه لیزینگ ولغدر پس از 6 جلسه کاری مثبت بلاخره منفی شد.ولساپا به روند مثبت خود ادامه داد.اما صف خرید آن با عرضه حقوقی مواجه شد به طوری که حقوقی این نماد کمتر از 10 میلیون سهم فروخت.
 -بانک ها و موسسات اعتباری
در این گروه اوراق مشارکت که در روزهای گذشته به صورت حبابی رشد می کرد با منفی کامل معامله شد.وپست نسبت به حمایت خود واکنش نشان داد و دوباره به بالای 700 تومان جهش کرد.ودی نیز در مثبت معامله میشد.سایر نماد ها همگام با بازار منفی بودند
 -سرمایه گذاری
در این گروه وبیمه که در روزهای گذشته با صف فروش همراه بود امروز با صف خرید همراه شد.علیرقم عرضه حقوقی این نماد صف خرید خود را حفظ کرد.گفتنیست در روز گذشته پیشنهاد خرید این نماد برای کاربران سایت ارسال شده بود.وخارزم که در روز گذشته خوش ظاهر شده بود با عرضه مواجه شد و در انتهای بازار نیز در منفی معامله شد.ونیرو نیز با صف خرید همراه شد.البته صف خریدی بسیار اندک.وشمال که در روزهای گذشته با رشد قیمتی مواجه شده بود نیز امروز با عرضه حقوقی متوقف شد.
 -شیمیایی
در این گروه پاکشو که به تازگی وارد بورس شده است با رشد قیمتی مواجه شد.حقوقی در این نماد بیشتر خریدار بود تا فروشنده.پترول و پارسان در ابتدای بازار مثبت معامله می شدند اما در انتها جو بازار بر آنها اثر کرد.البته قیمت پایانی آنها مثبت باقی ماند.شفن با عرضه صف خرید مواجه شد و مارون نیز صف خرید شد.شدوص که در روز گذشته بازگشایی شده بود تا حمایت 400 تومانی خود نیز افت کرد
 -خودرو
خودرویی ها امروز بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند که به دلیل عرضه صف های خریدی بود که در روز گذشته شکل گرفته بود.اما نهایتا این نمادها در مثبت معامله شدند.در این گروه حقوقی ها بیشتر فروشنده بودند.
 -برقی
در گروه برقی تنها دو نماد بکام و بشهاب در مثبت معامله می شدند.حق تقدم بکام بر خلاف سهم اصلی در منفی کامل معامله می شد که به دلیل پایان مهلت آن می باشد.
 
*نرخ ارز و سکه و طلا
نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز سه شنبه با کاهش قیمت نسبت به روز گذشته، در بازار 1میلیون و 14 هزار تومان، نیم سکه 530 هزار تومان و گرمی 213 هزار تومان اعلام شد.
در این میان تنها ربع سکه با افزایش در قیمت 321 هزارتومان معامله شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 104 هزار تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1309 دلار است.
در همین حال، هر دلار آزاد برای فروش 3303 تومان، هر یورو را 4595 تومان، هر پوند را 5570 تومان و هر درهم امارات را 899 تومان معامله می شود.
 
"اخبار اقتصادی"
 
*جایگزینی کارت سهمیه با یارانه نقدی صحت ندارد
وزیر نفت با تاکید بر این که هیچ برنامه ای برای جایگزینی کارت سهمیا با یارانه نقدی مطرح نیست، گفت: این طرحی بوده که یک محقق آن را اعلام کرده و در حد ایده و طرح مطالعاتی است.
 
 
 
*نرخ های جدید سود سپرده های بانک ملت
حداقل مدت لازم جهت تعلق و پرداخت سود ۳۰ روز است ضمن این که نرخ سود علی الحساب سپرده ها در مناطق آزاد همانند سرزمین اصلی خواهد بود.
 
 
 
*کاهش پیش‌بینی رشد اقتصادی اتحادیه اروپایی
به نقل از راشاتودی، کمیسیون اتحادیه اروپا، اعلام کرده است که نرخ پایین تورم در این اتحادیه همچنان تهدیدی برای بهبود اقتصادی در منطقه یورو طی حداقل دو سال آینده محسوب می شود. نرخ تورم در سال جاری در این اتحادیه معادل 0.8 درصد  و در سال آینده 1.2 درصد خواهد بود که به میزان قابل توجهی پایین تر از هدف گذاری بانک مرکزی اتحادیه اروپا است. بانک مرکزی اتحادیه اروپا، نرخ مطلوب تورم در این اتحادیه را معادل 2 درصد اعلام کرده بود. کمیسیون اروپایی همچنین پیش بینی خود را از رشد اقتصادی این اتحادیه کاهش داده است. این کمیسیون پیشتر رشدی 1.8 درصدی را برای تولید ناخالص داخلی در این اتحادیه پیش بینی کرده بود که در گزارش اخیر خود آن را به 1.7 درصد تقلیل داده است.
 
 
 
*تخصیص ۳ هزار میلیارد تومان برای خرید ۷ میلیون تن گندم
محمود ملکوتی‌خواه با اشاره به خرید تضمینی گندم اظهار داشت: تامین اعتبار صورت گرفته و با تاخیر قابل قبولی در حال پرداخت است و 3 هزار میلیارد تومان برای این موضوع تخصیص یافته است.
رئیس اداره بودجه امور تولید و بازرگانی معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه افزایش تخصیص اعتبار نیاز به بررسی فرایند خرید گندم تضمینی دارد، بیان داشت: بر اساس اعلام نظر وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی خرید گندم 7 میلیون تن است که رشد خوبی نسبت به سال قبل دارد.  وی در خصوص حمل و نقل گندم نیز گفت: وقتی دولت گندم را می‌خرد قیمت تضمینی را در مراکز خرید به کشاورزان می‌پردازد.
 
 
 
*دلیل افزایش قیمت گوشت در بازار
در حالی قیمت گوشت در بازار در هر کیلو هزار تومان افزایش یافته است که رئیس اتحادیه تولید کنندگان گوشت گوساله از قطع واردات گوشت از ارمنستان و استرالیا خبر می‌دهد.  افزایش قیمت گوشت معمولا تحت‌تاثیر عرضه و تقاضا است که به نظر می‌رسد طی روزهای گذشته میزان عرضه در بازار کاهش یافته است.  علی‌ خندان‌رو دلیل قطع واردات گوشت از این کشورها را عدم تمایل وارد‌کنندگان ایرانی عنوان کرد که به گفته وی با تصویب دولت مبنی بر عدم تخصیص ارز دولتی به واردات گوشت انگیزه و تمایل آنها هم به واردات کمتر شده است. طی سال‌های گذشته معمولا وارد‌کنندگان برای واردات گوشت پیش‌دستی می‌کردند. آنها حتی در زمان عدم نیاز بازار هم بر طبل واردات می‌کوبیدند چرا که واردات با ارز 1200 تومان برای آنها سود سرشاری داشت. تعداد وارد‌کنندگان گوشت حدود 35 نفر است اما این تعداد همه زنجیره‌ای و فامیلی هستند که به ظاهر فهرست 35 نفری را تشکیل داده‌اند و وارد کنندگان اصلی شاید بیشتر از 15 نفر نباشند.
سه شنبه 16 اردیبهشت 1393  5:21 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

 
چهارشنبه, 17 اردیبهشت 1393 ساعت 08:53
 
امروز چهارشنبه 17 اردیبهشت ، شاخص کل بورس اوراق بهادار  با افزایش 35 واحدی در 77.752 واحد به کار خود پایان داد. در این میان فارس با 78 واحد مثبت و وغدیر با 17 واحد منفی بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشتند.
همچنین شاخص صنعت 59 واحد، شاخص پنجاه شرکت با 3.8 واحد، شاخص سی شرکت با 3.4 واحد و شاخص بازار دوم با 218 واحد رشد و دو شاخص آزاد شناور و بازار اول به ترتیب با 41 واحد و 2.38 واحد کاهش مواجه شدند.
 
در پايان معاملات تالارهای بورس اوراق بهادار تعداد 491 ميليون سهم به ارزش بيش از 958 ميليارد ريال در 70 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت.
در فرابورس هم شاخص با افزایش 6.80 واحدی به 792 واحد رسید که در این میان مارون با 6.80 واحد مثبت و شراز با 0.82 واحد منفی بیشترین تاثیر را بر روی شاخص گذاشتند.
بیشترین حجم معاملات را خساپا با 94 میلیون حجم معاملات به خود اختصاص داد.
 
*بازگشایی ها و توقفها
بازگشایی  فرآور ،ديران، شمواد و  ولصنم
توقف نمادهای  تاپيكو، سصوفی ،بكامح، وپارسح و  پاكشو
همچنین نماد غاذر با توجه به عدم كشف قيمت در روز معاملاتي قبل با حراج مجدد معامله شدند.
 
بورس:
در مجموع بازار امروز منفی بود.تعداد سهم های منفی بسیار بیشتر از مثبت ها بودند و شاخص با زور نماد فارس مثبت ماند.به طوری که اگر فارس نبود شاخص 40 واحد منفی می شد.
 
 -خدمات فنی و مهندسی
در گروه خدمات فنی و مهندسی مپنا مانند روز گذشته روال منفی خود را ادامه داد.حقوقی این سهم نیز بیشتر خریدار بود.به طوری که 51% از کل خرید متعلق به حقوقی بود.رتکو نیز که در روز های گذشته با صف خرید همراه بود با عرضه صف خرید مواجه شد که البته دوباره تقاضا بر عرضه غلبه کرد و صف خرید شد.
 -رایانه
در این گروه همه نمادها بدون استثناء منفی بودند.بیشترین حجم معاملات گروه مربوط به رکیش با 550 هزار سهم معامله شده بود.فن آوا نیز که دیروز با عرضه صف خرید مواجه شده بود امروز لحظاتی صف فروش شد.اما در پی خرید حقوقی صف فروش برچیده شد.
 -انبوه سازی و مستغلات
بر خلاف روزهای قبل که جو منفی بر این گروه حاکم بود،امروز شاهد برگشت تقریبی اما کم تقاضا در گروه بودیم.در این گروه ثعمرا و وساخت که در روزهای قبل منفی بودند با صف خرید مواجه شدند.نمادهای ثمسکن ، ثاخت ،ثباغ ،ثتران نیز در مثبت معامله می شدند.
 -بیمه
در گروه بیمه ،آسیا توانست صف خرید خود را حفظ کند.البته حجم مبنای این نماد پر نشد.دانا پس از ساعاتی معاملات منفی در اواخر معاملات مثبت شد.بساما نیز معاملات مثبت را تجربه کرد.سایر نمادها منفی بودند
 -حمل و نقل
در گروه حمل و نقل همچنان شاهد صف فروش سنگین در نماد حسینا بودیم که به دلیل اطلاعیه شفافسازی شرکت به این روز افتاد.در نماد توکاریل نیز شاهد صف خرید بیش از 3.5 میلیونی بودیم.حکشتی نیز مانند روزهای گذشته صف فروش خود را حفظ کرد.
 -بانک ها
و اما در گروه بانکی که دیروز شاهد معاملات مثبت وپست بودیم امروز نیز این معاملات ادامه داشتبه طوری که این نماد با صف خرید مواجه بود.خبرهایی از افزایش سرمایه قریب الوقوع این شرکت به گوش می رسد.در نماد وبصادر نیز پس از ساعاتی معاملات در منفی و واکنش به 92 تومان شاهد بازگشت قیمت و سبز شدن آن بودیم.وپاسار و وانصار از جمله نمادهای منفی گروه بودند.تسه ها نیز همه منفی بودند.
 -سرمایه گذاریها
در گروه سرمایه گذاری،نماد پر حاشیه گروه وبیمه در منفی حداکثری معامله می شد.این نماد لحظاتی با صف فروش دست و پنجه نرم کرد.ونیرو و وگستر از جمله نمادهای مثبت گروه بودند.اکثریت گروه منفی معامله شدند.
 -پتروشیمی
پتروشیمی ها نیز امروز با جو مثبت همراه بودند.شاراک در این گروه در حداکثر قیمت معامله می شد.گفتنیست این شرکت در روزهای آینده شاهد افزایش سرمایه 200 درصدی خواهد بود.
 -خودرو
گروه پر حاشیه خودرو نیز علیرغم سخنان دیروز وزیر اقتصاد و اصرار بر عدم افزایش نرخ خودرو،با معاملات مثبت همراه بودند.خساپا نیز در این گروه با صف خرید به هفته کاری خود پایان داد.خپارس و خودرو نیز در مثبت معامله شدند.اما در مقابل خبهمن و خزامیا از نمادهای منفی گروه بودند.
 -برقی
در گروه برق مهلت معاملات حق تقدم بکام به پایان رسید.بکام در این گروه با صف خرید و عره حقوقی و در مقابل در نماد بکامح با خرید حقوقی مواجه بود.بیش از 16 میلیون بکامح در جلسه امروز معامله شد.بشهاب نیز همچنان صف خرید خود را حفظ کرد اما نتوانست حجم مبنا را پر کند.بترانس که بزرگترین نماد گروه محسوب میشود در منفی معامله شد.
 
 
 
*نرخ ارز و سکه و طلا
نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز چهارشنبه با کاهش قیمت نسبت به روز گذشته، در بازار 1میلیون و 9 هزار تومان، نیم سکه 527 هزار تومان و گرمی 212 هزار تومان اعلام شد.
ضمن اینکه ربع سکه با کاهش 7 هزار تومانی نسبت به روز گذشته در قیمت 314 هزارتومان معامله شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 103 هزار تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1311 دلار است.
در بازار امروز هر دلار آزاد برای فروش 3290 تومان، هر یورو را 4590 تومان، هر پوند را 5580 تومان و هر درهم امارات را 892 تومان معامله می شود.
*اخبار اقتصادی
 
 
*صادرات پتروشیمی آزاد شد اما در دریافت پول مشکل داریم
معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت گفت در پی توافق ژنو صادرات محصولات پتروشیمی آزاد شده و از نظر بیمه محموله ها نیز مشکلی وجود ندارد اما در دریافتها و پرداختها مشکلاتی وجود دارد که علت آن احتیاط برخی از بانکهای بین‌المللی است.
علی ماجدی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چرا با وجود توافقنامه ژنو تاکنون برخی از تحریم‌های صنعت پتروشیمی مانند بیمه و حمل و نقل برداشته نشده است، گفت: صادرات محصولات پتروشیمی آزاد شده است. بر اساس توافقنامه ژنو بیمه و حمل و نقل نیز جزو توافقات بوده است و در حال حاضر از نظر بیمه نه تنها محصولات پتروشیمی بلکه سایر صادرات نیز مشکلی ندارند.
وی اظهار کرد: البته در حال حاضر در دریافتها و پرداختها مشکلاتی وجود دارد که علت آن احتیاط برخی از بانکهای بین‌المللی است که تمایل ندارند این معاملات را انجام دهند البته ما این موضوع را به وزارت امورخارجه منعکس کردیم که چرا برخی از بانکهای خارجی از همکاری با ما امتناع می‌کنند آنها نیز پاسخ دادند نمی‌توان بانکها را به انجام کاری اجبار کرد. در حال حاضر شرایط بهتر شده است اما به طور کلی تحریم‌ها برداشته نشده است.
 
*عرضه 280 هزار تن کالا در بورس کالا
امروز چهارشنبه 17 اردیبهشت ماه، در صورت تقاضا، حدود 280 هزار تن انواع کالا در بازار فیزیکی بورس کالای ایران عرضه می‌شود.
شرکت ذوب آهن اصفهان، در صورت تقاضا، با 20 هزار تن شمش بلوم و سه هزار تن میلگرد A3-25,32 در تالار محصولات صنعتی و معدنی حضور می یابد. شرکت فولاد خوزستان نیز در صورت تقاضا 40 هزار تن شمش بلوم و 30 هزار تن تختال C را راهی تالار معاملات می کند. علاوه بر این، 1100 تن سبد میلگرد A3-18,22 شرکت نورد ایوان غرب، 1150 تن میلگرد A2-18,20 شرکت نورد فولاد گیلان و 5500 تن سبد میلگرد A3-14-25 شرکت فولاد آذربایجان عرضه را تجربه می کنند.
از دیگر کالاهایی که در این روز و در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه می‌شود می‌توان به 1100 تن شمش هزارپوندی 99.7 شرکت آلومینیوم ایران(ایرالکو) و 10 کیلوگرم انواع شمش طلای معدن موته اشاره کرد.
گفتنی است، تالار محصولات کشاورزی شاهد عرضه دو هزار تن شکرسفید برزیل و دو هزار تن برنج وارداتی است.
 
 
*برگزاری مجمع سالیانه سازمان بورس و اوراق بهادار
مجمع سالیانه سازمان بورس و اوراق بهادار، عصر دوشنبه 15 اردیبهشت، به ریاست علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی و با حضور سایر اعضای شورای عالی بورس برگزار شد.
در این جلسه که در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، گزارش عملکرد هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در سال 1392 و نیز گزارش حسابرس قانونی سازمان قرائت شد و صورت های مالی سازمان برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 92 به تصویب مجمع رسیـد.
در ابتدای این جلسه، علی صالح آبادی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گزارشی از اقدامات صورت گرفته توسط این سازمان در سال 92 در حوزه های مختلف ارائه کرد.
اعضای شورای عالی بورس نیز از اقدامات و تلاش های هیات مدیره سازمان بورس در سال 92 تقدیر و تشکر کردند.
 
*کاهش 40 درصدی واردات سنگهای قیمتی
براساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، از اول فروردین تا آخر بهمن ماه سال 92 در مجموع چهار میلیارد و 54 میلیون دلار سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش بیش از 40 درصدی را نشان می دهد.
واردات سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به کشور در دوره 11 ماهه سال 92 به میزان 9.5 درصد بوده، این درحالی است که در دوره 11 ماهه 1391 در مجموع شش میلیارد و 819 میلیون دلار سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی وارد کشور شده بود.
علاوه بر این، ارزش واردات براساس قسمت‌های عمده تعرفه 11 ماهه 92 - 1391 نشان می دهد که میزان واردات فلزات معمولی و مصنوعات آنها در 11 ماهه 92 به رقم 10 میلیارد و 158 میلیون دلار رسید که در مقایسه با دوره مشابه در سال 91 کاهش 9.6 درصدی داشت.
سهم واردات فلزات معمولی و مصنوعات آنها در جدول اقلام عمده وارداتی 23.7 درصد بود که بالاترین میزان واردات کشور در این دوره زمانی محسوب می شود و پس از آن محصولات نباتی و محصولات صنایع پتروشیمی قرار داشتند.
همچنین میزان واردات محصولات معدنی در 11 ماهه 92 به یک میلیارد و 511 میلیون دلار رسید که در مقایسه با دوره مشابه در سال 91 کاهش 1.6 درصدی داشت.
در عین حال، سهم محصولات معدنی وارداتی در جدول 10 قلم کالای عمده بالغ بر 3.5 درصد ثبت شده است.
ارزش مجموع 10 قلم کالای عمده وارداتی در 11 ماهه 92 برابر با 37 میلیارد و 665 میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه در سال 1391 کاهش 9.9 درصدی را نشان می دهد.
 
*تولید محصولات پتروشیمی امسال به ٥١ میلیون تن می رسد
معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار شانا اظهار کرد: امسال با برنامه ریزی های انجام شده پیش بینی می شود تولید محصولات پتروشیمی به بیش از ٥١ میلیون تن برسد.
حسین شهریاری افزود: ارزش تولید امسال طبق برآوردهای اولیه حدود ٣٥ میلیارد دلار است و صادرات محصولات پتروشیمی به حدود ١٤ میلیارد دلار خواهد رسید.
وی با مثبت ارزیابی کردن نمایشگاه نوزدهم گفت: امسال در نمایشگاه حضور شرکتهای ایرانی چشمگیر است و توانمندی های صنعت پتروشیمی ایران در کنار فعالان بخشهای مختلف صنعت نفت مشهود است.
شهریاری ادامه داد: صنعت پتروشیمی ایران با کمک متخصصان و کارشناسان خود با شتاب در حال رشد و توسعه است و امید است با جذب سرمایه گذاریهای جدید مسیر توسعه هموارتر از قبل هموار شود.
 
*اخبار سیاسی
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت از شهرک صنعتی ایلام بازدید کرد.
محمد نعمت‌زاده امروز صبح در چهارمین سفر استانی دولت از شهرک صنعتی ایلام بازدید کرد. بازدید از شرکت پویا نخ و گفت‌وگو با کارگران و کارفرمایان این شرکت از جمله برنامه‌های بازدید وزیر صنعت و معدن از شهرک صنعتی ایلام بود. محمدرضا نعمت‌زاده در جریان دیدار با مدیران واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی ایلام اظهار داشت: استان ایلام یکی از مناطق کشور بوده که دارای طرح‌های مختلف صنعتی است. وزیر صنعت،معدن و تجارت افزود: برخی از این صنایع دارای مشکلاتی بوده که رفع آنها در دستور کار مسئولان امر در وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد. وی ادامه داد: تلاش می‌شود با مساعدت وزارت صنعت، معدن و تجارت و یاری بانک‌های عامل و دستگاه‌های اجرایی استان زمینه مناسبی برای رفع مشکل واحدهای صنعتی فراهم شود. در این نشست فعالان واحدهای تولیدی مستقر در شهرک صنعتی ایلام در مباحثی مسائل و مشکلات خود را برای وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کردند. رئیس جمهور و برخی از اعضای کابینه در چهارمین سفر استانی از صبح امروز وارد استان ایلام شده‌اند.
 
*لاریجانی با وزیر مشاور جمهوری غنا دیدار می‌کند
رئیس مجلس شورای اسلامی بعدازظهر امروز با عبدالرشید پلپو دیدار می‌کند. عبدالرشید پلپو، وزیر مشارکت‌های عمومی و خصوصی در ریاست جمهوری غنا که برای شرکت در پنجمین کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و غنا به تهران سفر کرده، تاکنون با برخی از مقامات کشورمان دیدار داشته است.
 
*محمود علوی به منظور سرکشی از حوزه دهلران عازم این شهرستان شد.
رئیس جمهور و برخی از اعضای کابینه در چهارمین سفر استانی از صبح امروز وارد استان ایلام شده‌اند. دیدارهای مردمی، حضور در شورای اداری و بهره‌برداری از طرح‌های توسعه‌ای از جمله برنامه‌های روحانی در سفر به ایلام است. پیش از این رئیس جمهور به استان‌های خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان سفر کرده بود. محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، بیژن زنگنه وزیر نفت، محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی یونسی دستیار رئیس جمهور در امور اقلیت‌ها و جمعی دیگر از مسئولان روحانی را در این سفر همراهی می‌کنند.
 
*جلسه علنی صبح امروز مجلس پایان یافت
باهنر پیش از پایان جلسه اعلام کرد جلسه علنی بعدی مجلس یکشنبه هفته آینده 21 اردیبهشت راس ساعت 8 صبح با دستور کار رسیدگی به دستور هفتگی تشکیل می‌شود.
وکلای ملت در این جلسه طرح دائمی شدن اصلاحیه قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور را مورد بحث و بررسی قرارداده و به تصویب رساندند و سپس طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور را بررسی کرده و به تصویب رساندند.
پنج شنبه 18 اردیبهشت 1393  5:58 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
بازار بر دوش بانکی ها... آزاد
شنبه, 20 اردیبهشت 1393 ساعت 08:04
 
امروز شنبه 20 اردیبهشت 1393 ، شاخص با افزایش 178 واحدی به 77963 واحد رسید. در این میان شاخص صنعت با 18 واحد و شاخص بازار دوم با 21 واحد کاهش مواجه شدند. اما شاخص پنجاه شرکت فعالتر 11 واحد، شاخص آزاد شناور 282 واحد، شاخص 30 شرکت 20 واحد و شاخص بازار اول 201 واحد افزایش داشتند.
 
امروز شنبه 20 اردیبهشت 1393 ، شاخص با افت178 واحدی به 77963 واحد رسید. در این میان شاخص صنعت با 18 واحد و شاخص بازار دوم با 21 واحد کاهش مواجه شدند. اما شاخص پنجاه شرکت فعالتر 11 واحد، شاخص آزاد شناور 282 واحد، شاخص 30 شرکت 20 واحد و شاخص بازار اول 201 واحد افزایش داشتند.
امروز نماد پارسان با 52 واحد، بیشترین تاثیر مثبت و نماد شبندر با 43 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند.
شاخص فرابورس نیز با 6 واحد افت به عدد 786 واحد رسید. مارون با 7 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس نهاد.
حجم معاملات امروز نزدیک به 504 میلیون سهم با ارزش 141 میلیارد تومان بود که تقریبا عادی می باشد.خساپا با 54 میلیون بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد.خودرو با 47 میلیون و وتجارت با 46 میلیون حجم در رتبه های بعدی ایستادند.
 
*بازگشایی ها و توقفها
بازگشایی نمادهای تاپيكو و تپمپيح
توقف نمادهای معاملاتی فمراد، پتروشيمي جم، سخزر، خمحور، شكلر، شپاكساح
 
همچنین نمادهای فرآور، ديران و شمواد با توجه به عدم كشف قيمت در روز معاملاتي قبل با حراج مجدد معامله شدند.
 
بورس:
 
 -خودرو
گروه خودرو امروز با نوسان منفی همراه بود به طوری که اکثر نماد ها در منفی کامل معامله و با صف فروش به کار خود پایان دادند.خساپا با وجود معامله در منفی،قیمت پایانی خود را حفظ کرد.خاهن که در روز چهارشنبه نیز با صف خرید مواجه بود امروز نیز صف خرید خود را حفظ کرد.
 
 -خدمات فنی و مهندسی
در گروه خدمات،مپنا با وجود خرید مکرر حقوقی همچنان منفی بود.رتکو نیز که 7 روز با افزایش قیمت مواجه شده بود بلاخره منفی شد.این نماد در منفی کامل خریداری می شد.
 
 -رایانه
در این گروه رانفور،سیستم و مداران در مثبت اندک معامله می شدند.فن آوا نیز پس از منفی روز چهارشنبه،دوباره مثبت شد.
 
 -بیمه
بیمه ای ها امروز از جو بازار استفاده کردند.نماد دانا پس از 9 روز بلاخره توانست قیمت های حداکثری را تجربه کند.آسیا و میهن نیز صف خرید شدند.وما نیز با وجود قیمت پایانی منفی،در مثبت کامل معامله شد.گفتنیست بیمه ای ها تاثیر پذیری زیادی از گروه بانکی دارند.
 
 -بانک
گروه بانکی پر تحرک ترین گروه امروز بود و می توان گفت امروز بانکی ها لیدری بازار را بر عهده داشتند.همه نمادهای بانکی امروز مثبت و اکثرا با صف خرید همراه بودند.وبصادر نیز با 35 میلیون صف خرید به پیشواز فردا رفت.احتمال جهش این نماد به بالای 100 تومان بسیار محتمل است.
 
 -گروه برقی
در گروه برقی بزرگترین نماد این گروه بترانس منفی بود اما حقوقی در این سهم بسیار فعالتر از روزهای قبل بود.به طوری که حقوقی به تنهایی 42 درصد از خرید ها را به خود اختصاص داد.
بکام که در روز چهارشنبه با پایان مهلت حق تقدم مواجه شده بود از اواسط بازار رشد قیمتی را تجربه کرد و تا صف خرید نیز پیش رفت.بشهاب نیز پس از 3 روز توانست حجم مبنای خود را پر کند.
 
 -محصولات شیمیایی
شیمیایی ها نیز امروز همراه با بازار برگشت مناسبی را رقم زدند.حق تقدم پترول با 12 میلیون بیشترین حجم معاملات این گروه را به خود اختصاص داد.این نماد همراه با سهم اصلی پترول در مثبت کامل مبادله می شدند.در این گروه مارون که با افزایش سود خود مواجه شده بود در منفی معامله می شد.پارسان نیز با خرید حقوقی در قیمت های مثبت معامله شد.
 
 -حمل و نقل
در گروه حمل و نقل،حسینا که در روزهای گذشته با صف فروش سنگین مواجه بود صف فروش به خود ندید به طوری که قبل از معاملات سهم متعادل شد.کارشناسان ما در روزهای گذشته متعادل شدن این سهم در 6000 تومان را پیشبینی کرده بودند.توریل و حتوکا نیز کار خود را با صف خرید به پایان بردند.
 
 -
 
*نرخ ارز و سکه و طلا
نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز شنبه با کاهش قیمت نسبت به روز گذشته، در بازار  988 هزار تومان، نیم سکه 510 هزار تومان، ربع سکه 310 هزارتومان و گرمی 210 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 101 هزار و 100 تومان تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1289 دلار است.
امروز، هر دلار آزاد برای فروش 3287 تومان، هر یورو را 4550 تومان، هر پوند را 5535 تومان و هر درهم امارات را 892 تومان معامله می شود.
 
*اخبار اقتصادی
 
*نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی به کار خود پایان داد
نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی پس از عرضه توانمندی های 1800 شرکت از 33 کشور جهان عصر امروز (جمعه) به کار خود پایان داد.
نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با شعار «گسترش دیپلماسی انرژی و تقویت تولید داخلی» از 16 تا 19 اردیبهشت ماه جاری در محل دائمی نمایشگاه های تهران برگزار شد.
این نمایشگاه با مشارکت 1800 شرکت فعال داخلی و خارجی در حوزه نفت و انرژی از 33 کشور جهان، در 16 اردیبهشت ماه آغاز به کار کرد.
شرکت های خارجی از نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی استقبال خوبی کردند به طوری که 600 شرکت خارجی از 32 کشور جهان در نمایشگاه حضور یافتند.
در هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تنها 195 شرکت از 15 کشور حضور داشتند که حضور گسترده در این دوره نشان دهنده موفقیت رویکرد دولت تدبیر و امید در جذب شرکت های بین المللی برای حضور در ایران است.
 
*عوامل گرانی از بازار ارز می رود
نرخ ارز با روشن شدن تکلیف ارز پتروشیمی‌ها و آغاز عرضه آن به بازار قیمت‌ها در این بازار سیر نزولی به خود گرفت.
چندروز قبل جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با انتقاد شدید از عرضه نشدن ارز حاصل از صادرات توسط واحدهای پتروشیمی، از مدیران این واحدها خواست تا در این زمینه به تعهد خود عمل کنند بعد از انتقاد معاون اول رئیس جمهوری، دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی اعلام کرد که از اواسط اردیبهشت ماهانه یک میلیارد و 200 میلیون دلار به بازار وارد می‌شود بر اساس گفته‌های محمد باقر نوبخت، با آغاز تزریق ارز پتروشیمی‌ها به بازار، میزان عرضه در روزهای اخیر افزایش یافته است و بزودی شاهد ثبات قیمت‌ها خواهیم بود وی از برنامه بلندمدت دولت برای ثبات نرخ ارز در محدوده دلار 2650 تومانی و سپس تک نرخی شدن آن خبرداده است در حالی که نرخ هر دلار امریکا به 3330 تومان هم رسیده بود، در چند روز اخیر و با افت تدریجی، قیمت دلار به 3285 تومان کاهش یافته است و البته در روزهای آینده این روند تداوم خواهد داشت همچنین روند نزولی قیمت‌ها به بازار طلا نیز گسترش یافته است بطوری که قیمت هر سکه تمام بهار آزادی که پیش از این به بالای یک میلیون تومان رسیده بود، در روز پنجشنبه گذشته با بازگشت به زیر یک میلیون تومان، نرخ 990 هزار تومان را به ثبت رساند دکتر شاهین شایان آرانی استاد دانشگاه اعتقاد دارد که دولت برای مهار و کنترل نوسانات ارزی، عزم خود را جزم کرده و در این زمینه عملکرد مطلوبی نیز داشته است...
 
*قیمت طلا هفته جاری کاهش می یابد
در نظرسنجی جدید کیتکو نیوز از 33 کارشناس اقتصادی 24 نفر شرکت کرده اند که از این تعداد نیز 11 نفر به کاهش قیمت طلا در روزهای آینده رای داده اند. بر اساس این گزارش 6 کارشناس ارشد اقتصادی نیز پیش بینی کردند قیمت طلا طی هفته جاری با افزایش روبرو خواهد شد و 7 نفر نیز اعلام کردند قیمت طلا در این مدت تغییر چندانی نخواهد داشت. هفته گذشته نیز کارشناسان اقتصادی شرکت کننده در نظرسنجی کیتکو نیوز به کاهش قیمت طلا رای داده بودند. قیمت طلا در هفته ای که گذشت با کاهش 16 دلاری روبرو شده است. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بهبود شرایط اقتصادی آمریکا موجب افت شدید تقاضا برای طلا شده و این مساله قیمت این فلز گرانبها را تحت فشار قرار داده است. پایین بودن نرخ تورم در کشورهای صنعتی و توسعه یافته نیز عامل مهمی دیگری برای کاهش تقاضای طلا به شمار می رود. کارشناسانی که معتقدند قیمت طلا در هفته اینده با افزایش روبرو خواهد شد تشدید تنش های سیاسی به خصوص در اوکراین را عامل اصلی این افزایش قیمت ارزیابی کرده اند. برخی کارشناسان بر این باورند که با افزایش تنش در اوکراین و کاهش شاخص سهام قیمت طلا بار دیگر به بیش از 1300 دلار خواهد رسید.
 
*پرداخت یارانه نقدی به همه متقاضیان ادامه می‌یابد
محمدرضا نوبخت در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری فارس و در پاسخ این سوال که سرانجام پرداخت یارانه نقدی چه می‌شود و آیا یارانه نقدی به تمام متقاضیان پرداخت می‌شود یا خیر، اظهار کرد: ‌هر کس که ثبت‌نام کرده یارانه‌اش را به وقت خواهد گرفت. وی افزود: پرداخت یارانه نقدی کمافی‌سابق برای ثبت‌نام کنندگان یارانه نقدی ادامه دارد ولی فعلا در بخش افزایش قیمت بنزین در حال انجام کار تحقیقاتی هستیم.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا منظورتان از پرداخت یارانه نقدی کما فی‌سابق فقط مربوطه به این ماه است یا خیر، گفت: مگر قرار است یارانه فقط برای این ماه پرداخت شود. پرداخت یارانه نقدی مانند سابق ادامه دارد.
 
*معامله 9 هزار میلیارد ریالی بورس کالای ایران
طی هفته مذکور در تالار داخلی و صادراتی محصولات صنعتی و معدنی حدود 266 هزار تن انواع کالا با ارزشی نزدیک به 3381 میلیارد ریال داد و ستد شد.
در این تالار بالغ بر 138 هزار تن انواع محصولات فولادی، 110 هزار تن سنگ آهن، حدود 17 هزار تن انواع مس، 1100 تن آلومینیوم، 100 تن کنسانتره مولیبدن، یک کیلوگرم شمش طلا و 9 تن کنسانتره فلزات گرانبها توسط مشتریان خریداری شد. همچنین در دو بخش داخلی و صادراتی تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی در حالی جمعا حدود 293 هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از 5295 میلیارد ریال به فروش رفت که به لحاظ حجم و ارزش به ترتیب رشد 14 و 12 درصدی را نشان داد. در این تالار نزدیک به 165 هزار تن انواع قیر، حدود 48 هزار تن مواد پلیمری، 31 هزار تن وکیوم باتوم، 31 هزار تن انواع لوب کات، حدود 17 هزار تن مواد شیمیایی، 670 تن گوگرد،70 تن انواع گاز و خوراک و 312 تن روغن توسط مشتریان خریداری شد. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت بورس کالای ایران، درهفته منتهی به 18 اردیبهشت ماه، تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران نیز شاهد معامله 500 تن شکر، 110 تن جو، 250 تن برنج و 15 تن ذرت بود.
 
*جهش قیمت مسکن نداریم
سعید غفرانی اظهار کرد: مصالح یکی از ارکان اصلی ساختمان است و بدین ترتیب گران شدن آنها در بازار تاثیرگذار خواهد بود ولی این تاثیر در حدی نیست که حساسیت خاصی را در بازار ایجاد کند. وی اظهار امیدواری کرد: این افزایش قیمت به بالا رفتن سطح کیفیت کمک کند البته با توجه به میزان تورم در جامعه طبیعی است که افزایش میزان قیمت مصالح ساختمانی در قیمت تمام شده ساختمان تاثیر گزار باشد. رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران خاطر نشان کرد: مساله مهم‌تر این است که مصالح گران به صورت بهینه و خوب استفاده شوند به طوری که مقررات ملی ساختمان به طور کامل در ساخت ساختمان ها رعایت شود. غفرانی افزود: اشکال و جفا به این سرمایه‌ها از آن جهت است که مصالح گران خریداری شوند و این مصالح در جای مناسب و خوب نیز استفاده نشوند بدین ترتیب ضرر دو جانبه پیش می‌آید؛ به طوری که هم مصالح گران خریداری می‌شود و هم خوب استفاده نمی‌شود.
وی ابراز امیدواری کرد: بستر استفاده صحیح از مصالح فراهم شود به طوری که مقررات ملی ساختمان نیز رعایت شود و از میزان مشکلات در زمینه ساخت و ساز بکاهد.
 
*معاملات 5040 میلیارد ریالی سرمایه گذاران فرابورس
معاملات هفته منتهی به 17 اردیبهشت درحالی پایان یافت که سرمایه گذاران فرابورس 870 میلیون برگه سهم و حق تقدم به ارزش 5040 میلیارد ریال را در 105 هزار نوبت جابه جا کردند. در این هفته صنایع حمل و نقل و انبارداری، محصولات شیمیایی، انبوه سازی، املاک و مستغلات بیشترین ارزش معاملات فرابورس را به خود اختصاص دادند. همچنین در پایان دو روز اول پذیره نویسی اوراق مشارکت شرکت معدنی و صنعتی گل گهر که تا دوشنبه 22 اردیبهشت ادامه خواهد داشت، حدود 200 هزار ورقه این اوراق به فروش رفت.
شنبه 20 اردیبهشت 1393  5:23 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها