0

گزارش روزانه بازار بورس

 
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
سهامداران امیدوار به طرح جدید... آزاد
یکشنبه, 27 بهمن 1392 ساعت 13:29
alt
 
شاخص کل بورس و اوراق بهادار در پایان معاملات امروز یکشنبه با 612 واحد افزایش به 79 هزار و 765 واحد رسید، ضمن آن که با رشد تمامی شاخص ها تالار شیشه ای امروز سبز پوش شد. 
 
شاخص بازار اول با 462 واحد رشد به 59 هزار و 437 واحد، شاخص بازار دوم نیز با یک هزار و 133 واحد رشد به 152 هزار و 402 واحد و شاخص صنعت نیز با 409 واحد رشد به 67 هزار و 421 واحد رسید. 
همچنین امروز 366 میلیون سهم به ارزش 2432 میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار تهران معامله شده است. ارزش بازاری بورس بیش از 392 هزار میلیارد تومان است. 
طرح ویژه حمایتی سازمان بورس در دومین روز معاملاتی هفته نیز کارساز شد و به همین دلیل بسیاری از نمادها با برتری تقاضا به کار خود ادامه میدهد.
این روش که مسئولان سازمان بورس آن را مقطعی اعلام کردند به منظور حمایت از سهامداران خرد انجام شده و تا زمان رسیدن بازار به شرایط ثبات، همچنان ادامه خواهد داشت.
طی روزهای اخیر سهام بسیاری از شرکتهای بورسی با توجه به شرایطی دارند به زیر ارزش ذاتی رسیده و معامله میشوند؛ اکنون نسبت به دو ماه گذشته سهامداران تازه وارد بیش از 40 درصد در زیان هستند و با روش جدید معاملاتی بورس نسبت به آینده امیدوار شدهاند.
برخی نمادها از جمله شرکتهای بانکی و پالایشی که بیشترین کاهش قیمت را داشتند امروز با صف خرید معامله میشوند؛ در این بین پست بانک، بانک تجارت، بانک پاسارگاد، بانک پارسیان، صادرات، دی و گردشگری عرضهای نداشته و سرمایهگذاران صف خرید تشکیل دادهاند؛ در این گروه تا پایان سال بانکهای ملت، تجارت، پست بانک افزایش سرمایه حدود 20 تا 700 درصدی خواهند داشت.
در نمادهای پالایشی نیز اکثر شرکتها با صف خرید سنگینی مواجه شدهاند؛ به این ترتیب با توجه به ریزشهای شدید قیمتی امید بازگشت قیمتها تا پایان سال وجود دارد.
در جریان معاملات امروز پالایش نفت بندرعباس، بانک صادرات، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان، بانک پاسارگاد، معدنی و صنعتی چادرملو، سرمایهگذاری دارویی تأمین، سایپا، بانک تجارت، فولاد مبارکه اصفهان و بانک پارسیان بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند؛ در معاملات بورس تهران پارس سرام، سرمایهگذاری نیرو، کربن ایران، نیرو محرکه، کشت و صنعت چینچین، ایران مرینوس و سرمایهگذاری سایپا بیشترین افزایش قیمت و در مقابل رادیاتور ایران، حملونقل بینالمللی خلیجفارس، سیمان دورود، پشم شیشه، سامان گستر اصفهان، کابل البرز و کاشی پارس بیشترین کاهش قیمت را داشتند.
در روند معاملات روز جاری بیشترین حجم معاملات متعلق به صنایع ملی مس با بیش از 44 میلیون و سپس پالایشگاه نفت اصفهان و ایران خودرو با 42 و 22 میلیون سهم بود .
در فرابورس هم شاخص با افزایش 15 واحدی به 742 واحد رسید که بیشترین تأثیر مثبت را از گروه بانکی، بانک گردشگری، بانک سرمایه، بانک دی داشتند و در گروه پالایشی پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت لاوان، پالایش نفت شیراز بیشترین تأثیر مثبت را داشتند.
در این بازار فرابورس بیش از 214 میلیون برگ سهم به ارزش 110136 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای دی ، توریل و ثتران بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز: 
• نرخ 15 سنتی خوراک پتروشیمی حذف شد /
حسینعلی حاجیدلیگانی اظهار کرد: یکی از مهمترین موارد مورد بحث امروز کمیسیون تلفیق در مورد ایرادات شورای نگهبان موضوع قیمت خوراک پتروشیمیها بود.
وی یادآور شد:مجلس در زمان بررسی لایحه بودجه تصویب کرد که قیمت خوراک پتروشیمی کمتر از 15 سنت در هر متر مربع نباشد که با توضیحات وزیر اقتصاد مقرر شد قیمتگذاری به دولت واگذار شود و کمیسیون تلفیق قید 15 سنت را از مصوبه مجلس در لایحه بودجه حذف کرد.
این عضو کمیسیون تلفیق توضیح داد: وزیر اقتصاد در جلسه امروز کمیسمیون تلفیق مطرح کرد که این نوع قیمتگذاری برای خوراک پتروشیمیها باعث ضرر کشور در منطقه و جایگزینی کشورهای دیگر به جای ایران در بازار میشود. اکنون نرخ خوراک پتروشیمی در عربستان 11 سنت و در قطر و سوریه 12 سنت است. به همین دلیل تعیین نرخ حداقل 15 سنت برای ایران عدد بالایی است.
حاجی دلیگانی ادامه داد: طبق توضیحات وزیر اقتصاد درطی دو هفته گذشته از مصوبه مجلس در مورد خوراک پتروشیمیها بازار بورس دچار مشکل شده است و حدود 40 هزار میلیارد تومان ضرر وارد شده است. به همین دلیل قید 15 سنت از مصوبه مجلس حذف شد و قیمتگذاری در اختیار دولت قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: نظر وزیر اقتصاد این بود که دولت به تدریج قیمت خوراک پتروشیمیها را تا 10 سنت به ازای هر متر مکعب گاز برای خوراک پتروشیمیها قرار دهد.
 
• تاکید ظریف بر گسترش روابط ایران و عربستان /
وزیر امور خارجه ظريف با اشاره به اولویت جمهوری اسلامی ایران به خصوص اهتمام دولت جدید در توسعه و گسترش روابط با همه کشورهای همسایه و مسلمان به ویژه عربستان سعودی ، بر جایگاه و نقش دو کشور بزرگ و مسلمان در منطقه و جهان تاکید کرد.
وی همچنین با اشاره به فرصتها و چالشهای موجود در عرصه منطقه ای و بین المللی و زمینه های همکاری مشترک در راستای مصالح و منافع دو کشور ، روابط خوب بین ایران و عربستان بعنوان دو کشور مهم و موثر را به نفع دو کشور ، منطقه و جهان اسلام و همه دنیا دانست و تاکید کرد : باید با نگاهی واقع بینانه رو به جلو حرکت کنیم.
عبدالرحمن بن غرمان الشهری سفیر جدید عربستان سعودی نیز در این دیدار با تاکید بر استقبال مجموعه کشورهای منطقه از جمله مقامات عالیرتبه کشورش از رویکرد و تعامل سازنده کشورمان در دوره جدید ، ایران و عربستان را دو کشور بزرگ در منطقه توصیف کرد و ابراز امیدواری نمود با عزم و اراده حکیمانه رهبران دو کشور ، شاهد روابط خوب و متین بین دو کشور همسایه و مسلمان باشیم.
 
• تلاش کره جنوبی برای افزایش همکاریهای تجاری با ایران /
دولت کره جنوبی اعلام کرد که یک هیات مردمی از این کشور به سرپرستی اتحادیه تجارت بینالملل کره جنوبی اوایل ماه مارس آینده به تهران سفر خواهد کرد.
دولت کره جنوبی هدف از این سفر را توسعه مبادلات (تجاری) با ایران و غنیمت شمردن فرصت سرمایهگذاری در ایران در زمان لغو کامل تحریمهای اقتصادی علیه ایران در آینده عنوان کرد.
بنابر گزارش خبرگزاری یونهاب، یکی از مسوولان اتحادیه تجارت بینالملل کره جنوبی گفت که تجارت ایران و کره جنوبی به دلیل اینکه این کشور عضوی از جامعه جهانی در اعمال تحریمهای اقتصادی علیه ایران بود، خوب نبود ولی این کشور مایل است تا به عنوان بخشی از تلاشهایش برای افزایش صادراتش به ایران، به بهبود روابط تجاریاش با تهران بپردازد.
 
• عراقچی : تیم 1+5 تغییری نکرده است /
وزیر امور خارجه فردا شب با کاترین اشتون ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در شام کاری مشترک در محل رزیدانس جمهوری اسلامی ایرن حضور خواهند یافت .
عراقچی خاطر نشان کرد: مذاکرات ایران و 1+5 برای دور نهایی از روز سه شنبه 29 بهمن ماه ساعت 11 صبح به صورت رسمی در (UN) مقر سازمان ملل در وین آغاز خواهد شد .
وی درباره ترکیب تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با اشاره به اینکه تیم هسته ای ایران همان نفرات قبلی خواهند بود ، بیان کرد : تنها آقای رحیمیان از مدیران سازمان انرژی اتمی کشورمان به تیم مذاکره کننده هسته ای افزوده شده است.
عراقچی در مورد تیم مذاکره کننده طرف مقابل نیز تصریح کرد: تا کنون خبری مبنی بر تغییر تیم مذاکره کننده به ما اعلام نشده و تا جایی که در جریان هستیم تیم مذاکرات طرف مقابل نیز همان نفرات هستند.
تیم مذاکره کننده ایران به ریاست محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان ساعت 2 بامداد فردا ( دوشنبه ) عازم وین خواهد شد. سید عباس عراقچی ، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه ، مجید تخت روانچی ، معاون اروپا و آمریکا، حمید بعیدی نژاد، مدیر کل امور سیاسی وزارت امور خارجه ، امیری و رحیمیان از مدیران سازمان انرژی اتمی در این سفر ظریف را همراهی خواهند کرد.
 
• درخواست امارات از بان کی مون: مسئله جزایر سه گانه در دستور کار شورای امنیت قرار گیرد! 
خبرگزاری کونا کویت نوشت: امارات متحده عربی طی نامه ای از بان کی مون دبیر کل سازمان ملل درخواست کرده است که مسئله «اشغال جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی توسط ایران» در دستور کار و برنامه شورای امنیت سازمان ملل در سال 2014 قرار گیرد.
لانا زکی نصیبه سفیر امارات در سازمان ملل طی نامه ای به بان کی کی مون گفت: مسئله جزایر سه گانه باید در برنامه و دستور کار شورای امنیت باشد تا این مسئله از طریق ابزار مسالمت امیز و مذاکرات مستقیم یا دادگاه بین المللی حل شود.
در ادامه این نامه آمده است: انجام این اقدامات در جهت حل و فصل پایدار، جامع و منصفانه این مسئله و دستیابی به صلح امنیت و ثبات منطقه بین المللی است.
ادعاهای امارات در مورد جزایر سه گانه در حالی مطرح می شود که مقامات وزارت خارجه ایران بارها بر جدایی ناپذیر بودن این جزایر تاکید کرده اند.
 
• اظهارنظر فوتبالی رئیس هیات پارلمانی برزیل /
سناتور والدر رائوت رئیس هیات پارلمانی برزیل در دیدار با علاءالدین بروجردی رئیس کمیته اجرایی نهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی  ضمن ابراز خرسندی از سفر خود به تهران و راهیابی تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی گفت: امیدوارم تیم ملی فوتبال ایران در اولین مسابقه خود تیم ملی فوتبال آرژانتین را شکست دهد.
 
اخبار اقتصادی روز :
• طیبنیا زیر بار افزایش نرخ سود بانکی نرفت /
درحالی که عملاً بانکهای دولتی و خصوصی با دریافت حداقل ۲۶ درصد سود به متقاضیان وام پرداخت می کنند وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه جلسه کمیسیون تلفیق به نمایندگان گفت،"بانک مرکزی دیروز افزایش نرخ سود را رد کرده و این ملاک است". 
 ایرج ندیمی در ارتباط با افزایش نرخ سود بانکی به 26 درصد اظهار داشت: افزایش نرخ سود بانکی می تواند منجر به کنترل نقدینگی و بهبود وضعیت شود ولی دولت باید در هنگام تصمیم گیری در اینباره به سایر اثرات تغییر نرخ سود بانکی هم توجه کند. 
وی با بیان اینکه اگر نرخ سود سپرده های بانکی کمتر از تورم باشد مردم ضرر می کنند، گفت: دولت باید تلاش کند ضمن حفظ ارزش پول ملی همزمان با کاهش نرخ تورم، نرخ سود بانکی را کاهش دهد. 
این عضو کمیسیون اقتصادی ادامه داد: تازمانی که دولت هیچ اقدامی برای کاهش نرخ تورم نکرده باشد با افزایش نرخ سود بانکی مخالفیم و نباید این کار صورت بگیرد. 
ندیمی ضمن توصیه به دولت مبنی بر اینکه نرخ سود متناسب با تورم مدیریت شود، تصریح کرد: در حاشیه جلسه امروز کمیسیون تلفیق از وزیر اقتصاد که به منظور تصمیم گیری درباره نرخ خوراک پتروشیمی ها به جلسه آمده بود، درباره نرخ سود 26 درصدی بانکها سوال کردم که وی گفت"بانک مرکزی دیروز افزایش نرخ سود را رد کرده و این برای ما ملاک است".
 
• طیبنیا از تعدیل نرخ خوراک پتروشیمیها خبر داد /
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام ورود 500 هزار سهامدار جدید به بازار بورس کشور، گفت: ما به دنبال افزايش قيمت نيستيم بلكه به دنبال افزايش ارزش بازار و حجم بازار هستيم. 
علی طیب نیا در نشستي كه با حضور رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار، مديران شركتهاي سرمايه گذاري و فعالان بازار سرمايه برگزار شد، گفت: اعتماد مردم به بازار سرمايه حاكي از خوشبيني مردم نسبت به آينده اين بازار و رسيدن به شرايط بهتر بود. 
وي درخصوص نوسانات اخير بازار سرمايه كشور نيز گفت: افزايش قيمتها حباب گونه بود و به همين دليل دولت تصميم گرفت در جهت پيشگيري از تبعات احتمالي آن ورود پيدا كند. 
وزير اقتصاد، افزايش قيمت خوراک پتروشيمي را به عنوان يكي از دلايل نوسانات اخير بازار سرمايه برشمرد و خاطر نشان كرد: بازار سرمايه و صنايع پتروشيمي آمادگي پذيرش قيمت زير 10 سنت را برای خوراک پتروشیمیها دارند كه با مذاكرات صورت گرفته، اميدواريم مجلس نسبت به اين موضوع مساعدت کند. 
 
• تورم ایران در سال ۲۰۱۴ به ۱۵ تا ۲۰ درصد میرسد /
نشریه اقتصادی بیزینس مانیتور در آخرین تحلیل و پیشبینی خود در خصوص وضعیت اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ اشاره کرده است که هرچند اقتصاد ایران از قبل مذاکرات ژنو توانسته است نشانههایی از بهبود را تجربه کند اما هنوز خطراتی نظیر توقف مذاکرات برای اقتصاد ایران وجود دارد که میتواند منجر به آن شود که این کشور به مسیر قبلی باز گردد.
بیزینس مانیتور در گزارش خود ذکر کرده است که اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۴ مجدداً به مسیر رشد باز میگردد که این امر بیش از همه ناشی از بهبود روابط با غرب؛ بهبود در مدیریت اقتصاد خرد؛ مدیریت مبنی بر تأثیرات زیربنایی اندک؛چشم انداز مثبت برای صادرات و اعتماد متقابل کسب . کار با مصرف کنندگان خواهد بود.
در تحلیل این نشریه از اقتصاد ایران در سال جاری میلادی ذکر شده است که اگرچه تا پیش از این تخمین ها از رشد اقتصادی ایران برابر با ۲.۴ درصد در تولید ناخالص داخلی بوده است؛ اما اکنون این رقم افزایش یافته و ایران طبق پیشبینی ها به ۲.۸ درصد رشد در تولید ناخالص داخلی دست خواهد یافت.از سوی دیگر تخمین بیزینس مانیتور اعلام میکند که در سال ۲۰۱۴ نرخ تورم ایران برابر با ۲۲ درصد خواهد بود و در سال ۲۰۱۵ نیز نرخ تورم تا مرز ۱۶ درصد کاهش خواهد یافت.
پیشبینی های بیزینس مانیتور در حالی است که پیش از این بانک جهانی در گزارشی اعلام کرده بود که در سال ۲۰۱۴ نرخ تورم ایران به ۲۲.۵ درصد خواهد رسید و همچنین پیشبینی از رشد اقتصادی ایران را برای این سال برابر با ۱ درصد اعلام کرده بود.
 
• توتال برای بازگشت به ایران شرط گذاشت /
 کریستف دومارژری رییس اجرایی توتال در یک کنفرانس خبری در لندن تاکید کرد: شرکت توتال به قوانین بینالمللی درباره ایران احترام میگذارد و هیچ قراردادی با این کشور در دوران تحریمها امضا نخواهد کرد. 
وی گفت: ما تا زمانیکه تحریمها لغو نشود هیچ قراردادی امضا نمیشود و درباره آن مذاکره نخواهیم کرد. 
اما وی در پاسخ به این سوال که آیا توتال علاقهمند به بازگشت به ایران پس از لغو تحریمهای بین المللی است گفت: اگر شرایط جذاب باشد بله. 
ایران درحال نهایی کردن قراردادهای جدید نفتی خود با شرکتهای خارجی است. تهران امیدوار است در ماه فوریه در تهران قراردادهای جدیدی را به شرکتهای نفتی خارجی معرفی کند و در ماههای آتی در نمایشگاه نفتی لندن که قرار است در ژوئن یا ژوئیه برگزار شود نسخه نهایی آن را معرفی خواهد کرد. 
دوماژری گفت: هیچ اطلاعی از مدل قراردادهای نفتی جدید ایران ندارد. 
وی افزود: بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در دیدار خود با روسای شرکتهای نفتی در نشست داووس گفت ایران در حال کار روی نسخه جدیدی از قراردادها است. 
وی افزود: زنگنه گفت ما باید روی شرایط جدید قراردادها کار کنیم. ما میدانیم که شرایط قبلی به اندازه کافی جذاب نیستند اما هنوز این شرایط جدید آماده نشده است. 
 
• نرخ فروش سکه و ارز در روز یکشنبه  :
نوع سکه شنبه - قیمت
سکهتمامطرحجدید
935000
سکهتمامطرحقدیم
935000
نیم سکه 474000
ربع سکه 279000
1 گرمی 177000
هرگرمطلای18عیار
95500
نوع ارز 
دلار آمریکا 2958
یورو 4045
پوند انگلیس 4955
درهم 810
 
 
وضعیت بازار :
 
 - خودرو :
دیشب مدیر عامل ایرانخودرو در مصاحبه با پرشین خودرو اعلام کرد که فرانسوی ها شرایط حضور در ایران را پذیرفته اند . همین خبر در کنار طرح محدودیتهای سفارشگیری فروش سبب شد تا امروز دیگر صف فروشی را در سهم شاهد نباشیم تا سهم نهایتا در دامنه مثبت به کار خود پایان دهد .
نکته منفی قضیه عدم حمایت حقوقی از این سهم و در مقابل عرضه صندوقها بود!
به سبب جو مثبت ایرانخودرو سایر خودروسازان تا صف خرید پیش رفتند. خبهمن صف خرید 12 میلیونی تشکیل داد ، خساپا ، خکاوه ، خپارس ، خزامیا ، خاور ، خگستر و خشرق و خفناور و...  تا صف خرید پیش رفتند . منتها در حالیکه تا دقایق پایانی در دامنه مثبت معامله میشدند غالبا بدون صف خرید به کار خود پایان دادند .
در این گروه  شرکت فنر سازی خاور ( خفنر ) سود هر سهم شرکت برای سال مالی ۹۳ را از ۱۴۳ ریال ( سال ۹۲ ) به ۱۶۷  ریال افزایش داده است . این در حالی است که عمده علت این تعدیل ۱۷ درصدی، پیش بینی افزایش نرخ فروش در سال ۹۳ عنوان شده است .
 شرکت چرخشگر نیز تصمیم دارد سرمایه خود را از ۱۵۰ میلیارد ریال  به ۳۰۰ میلیارد ریال  افزایش دهد. لازم به ذکر است که ۹۰ میلیارد ریال ( معادل ۶۰ درصد ) این افزابش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران و ۶۰ میلیارد ریال ( معادل ۴۰ درصد ) از محل سود انباشته می باشد.
فعالیت شرکت پژو در ایران شروع شده است و پس از لغو رسمی تحریم صنعت خودرو مذاکرات متعددی بین خودروسازان داخلی و خارجی صورت خواهد گرفت. در این زمینه شنیده شده که در این مذاکرات پژو با شرط سرمایهگذاری برای بازگشت به ایران موافقت کرده است و در صورت نهایی شدن توافقات، فعالیتهای خود در ایران را مجددا آغاز خواهد کرد. این وضعیت در حالی است که رقیب فرانسوی پژو (رنو) نیز اخیرا به توافق بزرگی با ایران دست یافته و قرار است با سرمایهگذاری خود تولید محصول جدیدی را در ایران آغاز کند و تولید محصولات فعلی را نیز افزایش دهد. موضوع بلوک بانک پارسیان بسیار مهم است که برخی شایعات حاکی است که فروش این بلوک به سال بعد موکول می شود که البته فعلا همه چیز در حد سخن است. 
در این گروه معاون بازاریابی ایران خودرو گفته آزادسازی قیمتها بهترین راه برای مدیریت بازار خودرو است و پیشنهاد آزاد سازی ارائه شده است در رابطه با افزایش نرخ خودرو نیز رییس شورای رقابت درباره شایعات مطرح شده پیرامون افزایش قیمت خودرو در سال ۹۳ گفته: در این رابطه هیچ هماهنگی با شورای رقابت صورت نگرفته است.
خرینگ بعد از خارج شدن از زیان برای سال ۹۳ امروز با دامنه نوسان بازگشایی شد تا همانند قبل توقف صف فروش سنگینی را تجربه کند .
سطوح حمایتی سایر نمادهای گروه خودرو 300 ، خبهمن 180 ، خساپا 160، خپارس 160 ، خزامیا 125 ، خکاوه 86 و خاور 150 میباشد .
 
- پتروشیمی:
در خبرها داشته ایم که شورای نگهبان به تبصره اعمال حداقل خوراک 15 سنتی برای مجتمع های پتروشیمی مخالفت کرده و این امر در حال بررسی در کمیسیون تلفیق مجلس است . 
نظر وزیر اقتصاد هم در این خصوص فروش خواراک 10 سنتی به شرکتهای پتروشیمی است .
در گروه پتروشیمی که اکثر نمادهای این گروه به علت بلاتکلیفی در تعییین نرخ خوراک گاز بسته می باشند شرکت گروه گسترش نفت و گاز و پارسیان طی شفاف سازی اعلام کرد طبق نامه دریافتی از شرکت سرمایه گذاری ساتا، به دلیل حضور تنها یک شرکت کننده در مزایده مزبور و عدم شکل گیری رقابت جدی، براساس بند۱۹ اسناد مزایده با پیشنهاد شرکت گروه گسترش و نفت و گاز پارسیان موافقت به عمل نیامده و فروش سهام مذکور به آینده موکول گردیده است.
همزمان با تعلیق برخی از تحریمهای بینالمللی علیه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشور، خروج نام برخی از شرکتهای نفتی همچون شرکت ملی نفتکش، شرکت ملی نفت و ۱۴ شرکت پتروشیمی ایران از لیست سیاه تحریمها، نخستین کنفرانس ایران پس از تحریمها، انرژی و محیط زیست ۱۷ و ۱۸ اسفند ماه سال جاری در تهران برگزار میشود.
در این میان بواسطه اخبار خوب حاصل شده این گروه امروز سبز پوش شد تا بجز شپمچا و شپارس سایر نمادهای گروه در دامنه مثبت و غالبا با صف خرید همراه شوند. 
وپترو که از 395 سقوط آزاد را تجربه میکرد ، با نزدیک شدن به حمایت 240 امروز صف خرید شد .
شپلی هم دیگر نماد گروه است که پس از بازگشایی از 350 تومان به سمت 150 تومان می رفت که امروز متعادل پیگیری شد. 
 
- پالایشی ها :
این گروه امروز با محدودیت فروش اعمال شده خوش درخشید و شبندر و شاوان معاملاتی خوب و مثبتی را سپری کردند تا سایر نمادهای گروه هم به دنبال این دو تا صف خرید پیش آیند .
در گروه پالایشگاهی روز گذشته خبری در مورد افزایش قیمت قیر از مجلس معاملات این گروه را تحت تاثیر قرار داد، رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه نرخ قیر به دلیل حذف یارانه این کالا گران شده است ، گفت: عرضه قیر در بازار بورس کالا بصورت شفاف انجام می شود بنابراین برای رسیدگی به وضعیت بزرگراه های کشور و جلوگیری از تعلل در انجام فعالیت های راه سازی باید بودجه بیشتری به وزارت راه اختصاص داده شود. 
شبندر ، شاوان ، شراز ، شتران ، شرانل ، شپاس و... امروز تا دامنه مثبت کامل پیش آمدند . شاوان امروز توانست بالای 2600 صف خرید خوبی حفظ کند تا کار سختی تا رسیدن به 2800 نداشته باشد. 
در نماد شبندر شاهد معامله بلوکی 11 میلیون سهمی و در شپنا شاهد معامله بلوکی 41 میلیونی بودیم .
در پس خرید های حقوقی شبندر ، بحث واگذاری بلوک 45% این سهم در کنار واگذاری بلوک 50% شاوان با قیمت ۵۷۰۰ تومان هست . بار قبل در روز ۱۶ دی ماه این بلوک با قیمت حداقل ۵۷۴۴۳ ریال عرضه شد که مشتری نداشت هم شده است .
صعودی شبندر به بالای مقاومت 1510 سیگنال آغاز رالی جدید گروه است .
 
- بانکی ها :
گروه بانکی که قیمت های  بسیار مناسبی برای خرید می باشند اکثرآ مثبت به کار خود خاتمه دادند . صادرات که پیش از سقوط به زیر ۱۰۰ تومان بازارگردانی شده بود امروز صف خرید گردید تا با صف خرید فردا 10% رشد سه روزه را تجربه نماید.
 معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی از تاسیس صندوق تثبیت ریالی با استفاده از منابع سازمان بورس و سایر نهادهای مالی در آینده نزدیک خبر داده است شاپور محمدی هدف از تاسیس این صندوق را تثبیت بیشتر بازار سرمایه عنوان کرد و افزود: ساز و کار راه اندازی این صندوق در معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد با همکاری سازمان بورس در حال بررسی است. وی اظهار داشت: عملکرد صندوق تثبیت ریالی مشابه عملیات بازارگردانی خواهد بود و مزایایی برای صندوق مشابه با بازارگردانان، در کشورهای دیگر در نظر گرفته خواهد شد. محمدی در مورد نحوه عملکرد این صندوق تصریح کرد: این صندوق در شرایطی که نیاز به حمایت از سهامداران خرد در بورس احساس شود، وارد عرصه شده و با خرید بخشی از سهام آنها، موجب افزایش قدرت نقدشوندگی بازار می شود.
امروز گروه بانکی هم معاملات مثبتی را سپری کرد . غالب نمادهای بورسی و نیز نمادهای فرابورسی دی ، سمایه  وگردش عملکرد مناسبی داشتند و صف خرید هم شدند . 
معاملات وپارس هم کاملا تحت اختیار حقوقی است و شناور حقیقی سهم به شدت کاهش یافته است .این سهم با اراده حقوقی صف خرید گردید . این سهم حمایت معتبری روی 360 دارد .
سطوح حمایتی این گروه نیز وتجارت 300 ، وبملت 255 ، وبصادر 100 ، وانصار 250 ، وپاسار 216  ، وسینا 250 ، وپارس 360 میباشد .
 
- فلزات اساسی :
در فلزی ها در بازار های جهانی بار دیگر شاهد رسیدن مس به بیش از ۷۱۰۰ دلار و روی به بیش از ۲۰۰۰ دلار هستیم. سرب هم در بیش از ۲۱۰۰ دلار در هر تن قرار دارد.
با بازگشت قیمت جهانی روی از مرز 2000$ ، فاسمین و فرآوری امروز پس از افت زیادی که تجربه کرده بودند صف خرید شدند. فاسمین که نسبت p/e خود را تا 5 کاهش داده بود . حمایت معتبر این سهم 820 و حمایت معتبر فرآوری 500 میباشد .
ذوب هم با حمای حقوقی خود در تکاپوی رسیدن مجدد به مقاومت 460 است .
در فولادی ها فجر برای اعلام سود سال ۹۳ متوقف شد.ذوب به ۳۸۵ تومان رسید. مطمئنا این شرکت در سال اتی شرایط خوبی خواهد داشت و یکی از شرکت هایی ست که سود ۹۳ خود را در اولین گزارش با تعدیل مثبت روانه بازار خواهد کرد .
فولاد مبارکه که همواره توسط حقوقی کنترل شده است ، در محدوده 400-460 نوسان میکند .
فملی هم در محدوده 420- 367 معاملات نوسانی را تجربه میکند .
فولای دیروز از حمایت 740 بازگشت تا امروز همچون روز گذشته صف خرید بماند .
ذوب که حمایت 400 را شکسته بود امروز مجددا خود را به بالای این سطح رساند تا فردا معاملاتی تاثیر گذار داشته باشد.  سطح حمایتی معتبر ذوب 360 میباشد .
فخوز نیز به نسبت p/e 4.5 رسیده و همچنان در حاشیه بازار قرار دارد . این سهم زیر حمایت 900 قرار دارد .
میدکو هم پیش از رسیدن به حمایت 540 از 550 بازگشت و صف خرید شد تا شانس تاچ مجدد 650 را داشته باشد.
حمایت نمادهای گروه عبارتند از فاسمین 820 ، فملی 350 ، ذوب 360 ، میدکو 540 و فسرب 222 و زنگان 330 ، فخوز 750 میباشند .
مقاومتهای گروه عبارتند از : فاسمین 900 ، فملی 420 ، ذوب 460 ، میدکو 650 ، فولاد 460 میباشد. 
 
- سنگ آهنی  : 
در خبری داشتیم رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از آغاز به فعالیت یکی از بخشهای ۷ طرح فولادی از روز شنبه خبر داده است و عنوان کرده است که : قرارداد مشارکت در ساخت و راهاندازی طرح فولاد نیریز که بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و یکی از واحدهای شرکت سرمایهگذاری غدیر در اواخر ماه گذشته امضا شده بود، از روز شنبه شروع به کار خواهد کرد.اما در معدنی ها شنیده شد که نایب رئیس انجمن سنگ آهن عنوان کرده است عوارض ۱۰ درصدی، ۵ میلیون تن از صادرات سنگ آهن کم میکند. ایشان با اشاره به این که عوارض ۱۰ درصدی، ۵ میلیون تن از صادرات سنگ آهن کم میکند گفت: در این صورت ۱۳۰ معدن کوچک تعطیل میشود و ۲۰۰ هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم از دست میرود.
سنگ آهنی ها پس از مدتها با صف خرید پیگیر شدند. در گروه معدنی امروز نماد معاملاتي شركت معدني و صنعتي گل گهر با توجه به اعلام پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 1393/12/29 متوقف شد.
کچاد هم در کنار سایر نمادهای گروه در دامنه مثبت معامله میشد و در دقایقی صف خرید را هم تجربه کرد .
کروی هم پس از افتی شدید دیروز متعادل شده بود و امروز به صف خرید گرایید .
 کاما که روز 4شنبه روی 1100 صف فروش داشت دیروز بالای این سطح صف خرید تشکیل داد  تا امروز هم صف خرید را تجربه نماید .
سطوح حمایتی سایر نمادهای گروه کچاد 800 ، کگل 1000 ، ومعادن 816 ، کاما 1100، کنور 1300 و کبافق 2500 است .
 
- مخابرات:
اخابر امروز هم صف خرید خوبی داشت ولی همچون دیروز به اندازه حجم مبنا معامله نشد تا رشدی را تا فردا تجربه نکند .
همراه اول مدتها شاهد خرید و فروش در محدوده 5200-5600 بود ، این سهم امروز به سبب ارائه پیش بینی سال جدید متوقف گردیده است . شرکت ارتباطات سیار ایران دراولین پیش بینی سود هرسهم سال مالی منتهی به اسفند ۹۳ خود را باتعدیل مثبت ۱۸درصدی نسبت به آخرین پیش بینی سال ۹۲ از مبلغ ۱۰۶۵۳ریال به ۱۲۶۲۲ ریال افزایش داده است.
 
- تجهیزات :
در تجهیزاتی ها دو دستگی در نمادها دیده شد.
فاذر پس از افت سنگین از 44% امروز تغییر جهت داد و صف خرید شد تا حمایت 210 را اعتباری مضاعف بخشد . فاراک هم با حجمی اندک روز مثبتی را پشت سر گذاشت . فاما و فجام دو نماد منفی امروز گروه بودند.
از مپنا هم که فعلا متوقف می باشد شنیده هایی غیر موثق شنیده می شود که در حال در یافت بخشی از مطالبات خود می باشد.این گونه اخبار در مورد مپنا سالهاست که شنیده می شودر.
حفاری همچنان با صف فروش سنگین همراه است و در شرایطی که هیچ افتی را به سبب عدم انجام معامله تجربه نکرده است ، توسط ناظر سهم به گره معاملاتی هم نمیرود !
 
- حمل و نقل :
در گروه حمل و نقل شاهد جمع شدن صف فروش حکشتی و توریل بودیم .
توریل امروز از منفی به مثبت و صف خرید کشیده شد . حرهشا هم در بازار پایه فرابورس صف خرید گردید .
صفوف فروش حفارس و حپترو همچنان پابرجاست .
از حتاید نیز خبر می رسد که پایانه ریلی شرکت در بندر شهید رجایی همزمان با دهه فجر آغاز به کار کرده است.این پایانه ریلی ظرفیت بیش از ۵۰ درصد از عملیات ریلی کانتینری در بندر شهید رجایی را بر عهده دارد.
هر چند بخشی از تحریمهای شرکت ملی نفتکش برداشته شده ولی تحریم ها علیه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به قوت خود باقی بوده و کاهش تحریمها منوط به تفاهمات انجام شده در دوره دوم مذاکرات 1+5 در اواخر بهمن ماه است.
 
 
- ساختمانی ها :
در ساختمانی ها که افت محسوس نسبت P/E و افت قیمتی 40% واضح بود ، امروز همانند روز گذشته معاملات مثبت در این گروه دیده میشد که غالب نمادهای بازار فرابورس با اقبال بیشتر و عرضه کمتر مواجه شدند . ثشرق و ثتران بهترین عملکرد را امروز داشتند . آ س پ ، ثعمرا ، ثباغ و ثغرب هم از دیگر نمادهای خوب امروز بودند .
در شرایطی غالب نمادهای گروه صف خرید را تجربه میکردند که نمادهای ثاباد ، ثامان ، واذر و وتوس در دامنه منفی و بعضا صف فروش گیر کرده اند .
 
- دارویی :
در برخی از نمادهای این گروه افت خوبی را در مدت ریزش بازار شاهد بوده ایم که اصلاح دجابر و پخش بیش از سایرین بوده و به همین دلیل با توجه به p/e پایین ، مستحکم ترین صفوف خرید را در کنار لیدر گروه یعنی تیپیکو تجربه میکنند .
در این گروه امروز دتولید بازگشایی یافت .
در گروه دارویی که پیشتاز ارایه اولین پیش بینی سود برای سال ۹۳ شده اند با  افزایش تقاضا همراه شدند و اکثر نمادها سبز رنگ معاملات امروز را به پایان رساندند . ارایه پیش بینی های همراه با تعدیل مثبت برای سال ۹۳ می تواند علت این استقبال سهامداران از این گروه عنوان کرد در همین رابطه دالبر به عنوان چهارمین شرکت دارویی سود سال ۹۳ خود را در اولین پیش بینی اعلام کرده است.
قبلا سه شرکت داروپخش،دجابر و دیران نیز سود سال ۹۳ خود را با تعدیل مثبت نسبت به سال ۹۲ اعلام کرده بودند . شرکت در حالی در پیش بینی اخیر خود برای سال ۹۲ مبلغ ۲۰۲۰ ریال به ازای هر سهم اعلام کرده که برای سال ۹۳ در اولین قدم ۲۵۴۱ ریال پیش بینی کرده است که نسبت به سود سال ۹۲ رشد ۲۶ درصدی را نشان میدهد. رشد ۲۴ درصدی فروش ( ناشی از تغییر در ترکیب فروش) و افزایش ۱۹ درصدی بهای تمام شده و افزایش ۱۹ درصدی هزینه های عمومی نسبت به سال ۹۲ باعث رشد ۳۲ درصدی سود عملیاتی نسبت به سال ۹۲ شده است . مهمترین محصول شرکت فرآورده های تزریقی می باشد که نرخ آن در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ با رشد ۶۹ درصدی پیش بینی شده است.نرخ مجصولات جامدات و مایعات نیز به ترتیب با رشد ۱۱ و ۱۶ درصدی نسبت به سال قبل پیش بینی شده است.مرجع قیمت گذاری سازمان غذا  و دارو می باشد. 
 
یک شنبه 27 بهمن 1392  8:29 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

 
پنجشنبه, 01 اسفند 1392 ساعت 09:21
 
 
شاخص کل بورس و اوراق بهادار در پایان معاملات امروز دوشنبه با 550 واحد رشد به 80986 واحد رسید.  همچنین امروز 757 میلیون سهم به ارزش 348 میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار تهران معامله شده است. ارزش بازاری بورس بیش از 398 هزار میلیارد تومان است. 
 
این حجم بالای معاملات نسبت به روز قبل به سبب دو نماد بود :
تعداد 495ر998ر288 عدد حق تقدم استفاده نشده شركت سايپا ديزل با توجه به تعهد پذيره نويسي حق تقدمهاي مذكور توسط متعهد پذيره نويس در نماد معاملاتي خكاوهح1 معامله شد. تعداد 113 میلیون سهم پالایشگاه بندرعباس هم بین حقوقی ها خارج از تابلو به قیمت 5622 ریال مبادله گردید .
پس از اجرای رویه جدید معاملاتی سرمایهگذاران با توجه به عدم آشنایی در حالت انتظار قرار گرفته بودند که بعد از گذشت چند روز و آشنایی سرمایهگذاران ضمن بازگشت رونق به معاملات، ارزش دادوستد سهام در بورس به مرز 300 میلیارد تومان نزدیک شد.
امروز بازار شاهد بازگشت بزرگترین هلدینگ پتروشیمی بورسی بود که با استقبال سرمایهگذاران در محدوده متعادل مثبت معامله شد و همین امر موجب تأثیر مثبت آن بر شاخص شد . 
امروز با تعدیل مثبت پیشبینی سود گروههای بانکی و پالایشی اکثر این نمادها تأثیر مثبت بر شاخص گذاشتند، به طوری که در پایان معاملات امروز پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان، بانک پاسارگاد، بانک تجارت، پالایش نفت تبریز، بانک صادرات و هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیجفارس بیشترین تأثیر را بر شاخص گذاشتند.
امروز اکثریت نمادها در وضعیت سبز قرار داشته و تعداد اندکی از نمادها با کاهش قیمت معامله شدند.
امروز سایپا آذین، شهد ایران، پشم شیشه، کابل البرز، چرخشگر، پارس سوئیچ و ریختهگری تراکتورسازی بیشترین کاهش قیمت و در مقابل کنترلخوردگی تکینکو، گروه دارویی سبحان و سیمان داراب پس از بازگشایی بیشترین افزایش قیمت و در ادامه ایران مرینوس، قند هگمتان، البرز دارو و دارویی رازک بیشترین افزایش قیمت را داشتند.
در روند معاملات روز جاری بیشترین حجم معاملات متعلق به پالایشگاه نفت اصفهان با بیش از 42میلیون و پالایشگاه نفت بندر عباس و سپس بانک صادرات با 36 و 32 میلیون برگه سهم بود .
 
در فرابورس هم شاخص پا به پای بورس تهران با افزایش 12 واحدی به رقم 763 واحد رسید که بیشترین تأثیر مثبت را در گروه بانکی بانک گردشگری، بانک سرمایه و بانک دی داشتند و در گروه پالایشی و دارویی هم پالایش نفت تهران، پالایش نفت لاوان، پالایش نفت شیراز، نفت ایرانول و سبحان دارو بیشترین تأثیر مثبت را داشتند.
امروز در فرابورس نمادهای افرانت، بیمه سامان، سرمایهگذاری مسکن شمال شرق، سرمایهگذاری توسعه و عمران استان کرمان، عمران و توسعه شاهد، آسپ و پالایش نفت لاوان بیشترین افزایش قیمت و در مقابل امتیاز تسهیلات مسکن در اکثر ماهها بیشترین کاهش قیمت را داشتند.
در این بازار فرابورس بیش از 100 میلیون برگ سهم به ارزش 122 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای دی ، ثباغ و گردش بنام خود ثبت کردند .
فرابورس ایران اعلام کرد: نحوه انجام معاملات تعداد 14 نماد معاملاتی در بازار پایه به شرح ذیل، از ابتدای هفته آینده از حالت عادی به حالت توافقی تغییر مییابد.
بنابراین، انجام معاملات نمادهای معاملاتی به شرح ذیل در بازار پایه عادی در پایان معاملات امروز چهارشنبه مورخ 30/11/1392 متوقف و ثبت معاملات توافقی نمادهای مذکور از ابتدای هفته آینده انجام پذیر است.
سرمایه گذاری چشم انداز توسعه شمال (وشمال1)، مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان (واحیا1)، صنایع پتروشیمی دهدشت (دهدشت1)، پتروشیمی کازرون (کازرو1)، کود شیمیایی اوره لردگان (شلرد1)، پتروشیمی ممسنی (ممسنی1)، صنایع پتروشیمی زنجان (زنجان1)، توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد (بمیلا1)، بازرگانی و صنعتی آینده سازان بهشت پارس (آینده1)، تکادو (وکادو1)، سیمان مجد خواف (سخواف1)، مجتمع سیمان غرب آسیا (سجام1)، رهشاد سپاهان (حرهشا1) صنعتی دریایی ایران (خصدرا1).
 
 
اخبار سیاسی روز: 
• اظهارات سخنگوی دولت :
سخنگوی دولت با اشاره به توزیع سبد کالا و انتقادات نسبت به آن اظهار داشت: اشکالات سبد کالا طبیعی بود، دید که رئیس جمهور نیز با فروتنی از مردم عذرخواهی کرد در حالی که استحقاقش را نداشت؛ توزیع هزار میلیارد تومان در قالب سبد کالا آنهم در این شرایط کار بسیار دشواری است.
وی با اشاره به موضع گیری صبح امروز سخنگوی کاخ سفید مبنی بر اینکه ایران باید با موضوعات مرتبط با برنامه موشکی بالستیکی اش رو برو شود، گفت: به هیچ وجه بحث در خصوص مسائل موشکی در مذاکرات ایران و 1+5 مطرح نیست و این صرفا جزو آرزوهای کسانی است که این حرف ها را می زنند.
سخنگوی دولت با بیان اینکه ناچار به اجرای گام دوم هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی هستیم، تاکید کرد: افزایش قیمت ها شیب کندی خواهد داشت به گونه ای که بتوانیم تورم را در سال آینده نیز کاهش دهیم.
نوبخت در پاسخ به سوال نقض توافق ژنو از جانب آمریکا گفت: اگر اقدامی بر خلاف توافق ژنو و منافع ملی ما از سوی طرف مقابل صورت گیرد قطعا در برابر آن مقاومت می کنیم و این واکنش در صورتی است که آنها نقض عهد کنند.
سخنگوی دولت با بیان اینکه گزارش رسمی در خصوص اینکه آمریکا توافقنامه ژنو را نقض کرده به دست ما نرسیده است تصریح کرد: حرفهای آمریکاییها از روی ناراحتی از حجم بالای سفر گروههای اقتصادی به ایران است. 
وی با اشاره به طرح استیضاح وزیر راه از سوی نمایندگان مجلس گفت: باید صحبت نمایندگان در خصوص استیضاح وزیر راه را شنید،من شهادت میدهم آخوندی کوتاهی نکرده است.
 نوبخت با اعلام این مطلب که قیمت بنزین هنوز نهایی نشده است خاطر نشان کرد: منطق حکم میکند که با کاهش قیمت ارز قیمت خودرو باید کاهش یابد و شورای رقابت در این خصوص در حال بررسی است.
 
• سخنگوی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: مذاکرات ایران و 1+5 که از دیروز تا الان انجام شده مفید و سازنده بوده است.
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به وین، مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون صبح چهارشنبه در وین گفت: مذاکرات میان ایران و 1+5 ادامه دارد و درباره موضوعات زیادی است که مفصل برگزار میشود.
 
• خبرگزاری ایتارتاس گزارش داد که مسکو در اوایل سال 2014 میزبان دهمین جلسه یک کمیسیون بین دولتی بود تا درباره ارسال محصولات متالوژی، مهندسی و صنعت انرژی با مقامات ایران گفتوگو کند.
مسکو خواستار ساخت نیروگاههای هستهای در ایران و توسعه صنایع نفتی و گازی ایران است.
این خبرگزاری گزارش داد که روسیه قصد دارد سالانه 20 میلیون تن نفت از ایران خریداری کند و مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه در تاریخ 17 فوریه تمایل کشورش به صادرات نفت به روسیه را تایید کرد.
 
• روزنامه یورت دیلی ترکیه مدعی شد، اخیرا مقاماتی از ایران به ترکیه سفر کردهاند تا تمام داراییهای رضا ضراب تاجر ایرانی که به اتهام مشارکت در پرونده فساد اقتصادی در بازداشت قرار دارد، را باز پس گیرند. بر اساس این گزارش، مقامات ایرانی برای انتقال داراییهای ضراب و شرکایش به ایران از مقامات ترکیه درخواست کمک کردهاند.
این گزارش مدعی است که بانک زنجانی دیگر تاجر ایرانی که گفته میشود، شریک رضا ضراب بوده است، 14 میلیارد دلار از داراییهای خود را به اشکال مختلف در داخل ترکیه مدیریت میکرده است. زنجانی در ماه دسامبر 2013 در ایران توسط مقامات ایران دستگیر شده است.
این روزنامه ترک مدعی است که پس از اینکه رجب طیب اردوغان به ایران قول داده است تا داراییهای ضراب در ترکیه آزاد شود، ایران موافقت کرده است، تا یک توافقنامه گازی با ترکیه به امضا برساند.
اردوغان در ایران خاطرنشان کرده بود که واردات نفت و گاز ترکیه از این کشور ادامه می یابد و حجم این واردات در آینده افزایش خواهد یافت.
اردوغان در جریان دیدار با رهبر انقلاب نیز گفته است، ما می دانیم که تمام داراییهای ضراب متعلق به شما است. ترکیه حمایت لازم را برای غلبه ایران بر تحریم ها فراهم کرده است. من آماده همکاری هستم. 
 
• کلید خوردن استیضاح وزیر راه و شهرسازی توسط برخی نمایندگان /
این استیضاح در ارتباط با توسعه راهآهن و اقداماتی که انجام نشده است و یک سری از نمایندگان هم در این مورد مسائلی را مطرح کردهاند و حال اگر به جمعبندی برسند مواد آن ممکن است به توقف مسکن مهر هم افزایش پیدا میکند. 
 
اخبار اقتصادی روز :
• کنفرانس بینالمللی ایران پس از تحریم‏ ها؛ انرژی و محیط‏ زیست که قرار بود اسفندماه سال جاری جاری در تهران به بهار سال 1393 موکول شد.
در این گردهمایی بینالمللی که قرار است برخی از چهرههای مطرح انرژی از ایالات متحده آمریکا، انگلیس و ژاپن سخنرانی کنند سیاست زدایی از انرژی، اثرات تحریم بر امنیت انرژی و محیط زیست، فرصتهای سرمایه گذاری در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و تبادل فنآوری و تکنولوژیهای نوین از مهمترین محورهای برگزاری آن خواهد بود.
علاوه بر این بررسی چشمانداز عرضه و تقاضای جهانی انرژی، آثار تحریم بر تراز انرژی ایران و جهان، توسعه همکاریهای بینالمللی از دیگر محورهای برگزاری کنفرانس بینالمللی ایران پس از تحریم‏ها؛ انرژی و محیط‏ زیست است.
انجمن اقتصاد انرژی ایران به عنوان متولی برگزاری این کنفرانس، دلایل تعویق در برگزاری این گردهمایی بزرگ صنایع نفت و انرژی کشور را همزمانی ناخواسته با هم اندیشی نظام جدید قراردادهای صنعت نفت اعلام کرده است.
از سوی دیگر با توجه به تغییر زمان برگزاری کنفرانس بینالمللی ایران پس از تحریم‏ها؛ انرژی و محیط‏زیست، زمان ارسال مقالات تا پایان سال جاری تمدید شد. مدیران، محققان و کارشنان میتوانند مقالات خود را به دبیرخانه کنفرانس ارسال کنند.‬‬
 
• محمدعلی عبداللهزاده در مورد دستور کار جلسه امروز کمیسیون تلفیق بودجه 93 اظهار داشت: در این جلسه برخی جداول پیوست بودجه بررسی و بازنگری شد.سقف اضافه شدن اعتبارات در این جداول 15 درصد بود که برای برخی دستگاهها کم یا زیاد شده است.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه در پاسخ به این سؤال که آیا شورای نگهبان به این جداول ایراد گرفته است یا خیر؟ تصریح کرد: نه این موضوع بر اساس اختیارات کمیسیون تلفیق بوده و نیازی به شورای نگهبان نیست، مثلاً ستاد اقامه نماز سال گذشته از اعتبار 40 میلیاردی خود 20 میلیارد آن را دریافت کرده که امسال نیز 20 میلیارد به بودجه آن افزوده شده است.
به گفته عضو کمیسیون بودجه مجلس افزایش سقف مالیاتی در استانهای مختلف از دیگر دستور کار کمیسیون بود و منطقی این است که این موضوع در اختیار خود استانها باشد.
وی افزود: شورای نگهبان درخواست کرده است که جداول پیوستی بودجه 93 با توجه به اینکه درآمدهای آن در بودجه لحاظ شده است باید به شورا ارائه شود که پس از اصلاح و بازنگری برای شورای نگهبان ارسال خواهد شد.
 
• به دنبال افزایش تنش ژئوپلتیکی در آفریقا و ونزوئلا و درحالی که قیمت نفت آمریکا به علت سرمای شدید هوا به مرز بالاترین رقم در 4 ماه اخیر رسید، قیمت نفت برنت دریای شمال نیز در بازارهای جهانی به بیش از 110 دلار در هر بشکه رسید.
سرمای شدید در شمال آفریقا سبب شده، تا ذخایر نفت کوره این کشور کاهش و قیمتها افزایش یابد. اطلاعات هفتگی که در 2 روز آینده منتشر خواهد شد، کاهش 1.8 میلیون بشکهای در ذخایر این کشور را نشان خواهد داد.
هر بشکه نفت سبک آمریکا، امروز تا 103.14 دلار در هر بشکه پیش رفت. این نوع نفت روز گذشته به 103.25 دلار نیز رسیده بود.
در لحظه انتشار این خبر، این نوع نفت 102.81 دلار فروخته شد.
 
• با حضور معاون وزیر اقتصاد و معاون عملیاتی بانک توسعه اسلامی، موافقتنامه 200 میلیون دلاری فاضلاب فارس به امضا رسید. بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم امضای موافقتنامه استفاده از تسهیلات بانک توسعه اسلامی برای طرحهای استان فارس گفت: بانک توسعه اسلامی از بانک های توسعه ای جهان اسلام است که پروژه های تامین مالی شده در ایران قریب به 6 میلیارد دلار را تامین مالی کرده است.
علیشیری افزود: نگاه تامین مالی بانک توسعه اسلامی زیر بنایی و فقرزدایی است. این پروژه با هدف جمع آوری و تصفیه فاضلاب و ارتقای سطح بهداشت در 6 شهر استان فارس شامل داراب، فسا ، سپیدان، آباده، نی ریز و فیروزآباد با استفاده از تسهیلات 143 میلیون یورویی بانک توسعه اسلامی در مدت 4 سال در قالب قرارداد استصنا به اجرا خواهد رسید.
معاون عملیاتی بانک توسعه اسلامی با بیان اینکه ایران یکی از سهامداران عمده بانک توسعه اسلامی است و همواره از این بانک حمایت کرده است افزود:6 میلیارددلار تسهیلات مختلف تاکنون به ایران برای پروژه های مختلف اختصاص یافته که عمدتا در پروژه های زیربنایی و بخش آب و فاضلاب و غیره انجام شده است.
 
• در جلسه کاری بعد از ظهر امروز نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمانهای همکاری های اسلامی مصوبات کمیته تخصصی دائمی امور اقتصادی و محیط زیست در جلسه علنی از سوی حبیب مکی هاشم رئیس کمیته قرائت و به تصویب اعضای اتحادیه رسید.
بر این اساس این مصوبه دارای 10 پیش نویس است که عبارتند از:
1- پیش نویس قطعنامه مبادله بازرگانی و کاهش موانع کمرگی میان کشورهای عضو
2- مقابله با مجازاتهایی که علیه ملت کشورهای عضو این اتحادیه اعمال می شود
3- مقابله با بلایای طبیعی و امداد رسانی به کشورهایی که گرفتار این بلایا هستند
4- حمایت از موسسات اقتصادی در جهان اسلام
5- اقتصاد و محیط زیست
6- طوفانهای شن و خاک
7- مبارزه با بیابان زایی
8- منابع آبی
9- حمایت از محیط زیست و تغییر آب و هوایی
10- همکاریهای فناوری و علمی میان کشورها
 
• نرخ فروش سکه و ارز در روز 4 شنبه :
نوع سکه شنبه - قیمت
سکهتمامطرحجدید
938000
سکهتمامطرحقدیم
938000
نیم سکه 480000
ربع سکه 280000
1 گرمی 180000
هرگرمطلای18عیار
95200
نوع ارز 
دلار آمریکا 2953
یورو 4055
پوند انگلیس 4945
درهم 808
 
 
وضعیت بازار :
در روزهای آینده و هفته آتی،  بازار علاوه بر اینکه نیم نگاهی به وضعیت نرخ خوراک خواهد داشت بیشتر حواس خود را به کدال ونوع گزارش های ۹۳ شرکت ها معطوف خواهد کرد.در مورد نرخ خوراک امیدواری سهامداران گروه پتروشیمی هنوز به این است که این مصوبه بار دیگر به مجلس باز گردانده شود و حتی برخی اعلام می کنند که ممکن است این موضوع به شورای رقابت نیز کشانده شود.به هر حال باید در مورد اخبار قطعی تر در این زمینه منتظر باشیم.
گزارش های بودجه ۹۳ در روزهای آینده با سرعت بیشتری به بازار ارسال خواهند شد و حتی شرکت های بیشتری برای اعلام این سود ها متوقف خواهند شد که در هر حال تاثیر این گزارش ها در مقطع فعلی بر بازار بسیار زیاد می باشد.بازار انتظار گزارش های محتاطی را از بیشتر صنایع دارد که اگر به غیر از این باشد تاثیر مثبتی بر معاملات خواهد داشت.
در مورد بحث هدفمندی که قرار است از ابتدای سال آتی اجرا شود شنیده های مختلفی در مورد میزان افزایش نرخ حامل های انرژی به گوش می رسد. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این باره گفته: پیش بینی می شود در بودجه از محل هدفمند سازی یارانه ها قیمت حامل های انرژی ۴۰ درصد افزایش یابد.برخی خبرگزاری ها نیز که این روزها به شدت وارد مسائل کارشناسی شده اند اظهار می کنند که نرخ ها در یک مرحله بیش از ۷۰ درصد افزایش خواهد یافت .آنها اظهار می کنند این شوک به یکباره قیمت کالاها را تحت تاثیر قرار می دهد و افزایش نرخ تورم را در پی خواهد داشت .
 
 - خودرو :
در روز سبز بازار ، خودروسازان ایرانخودرو و سایپا حرفی برای گفتن نداشتند ولی در عوض گروه بهمن و پارس خودرو خود نمایی میکردند .
خبهمن و خپارس امروز در شرایطی صف خرید شدند که قطعه سازان منفی معامله میشدند و لیدرهای گروه هم متعادل پیگیری میشدند .
در شرایطی که اولین حمایت خبهمن 200 میباشد ، کف  مستحکم سهم بنظر 180 است که شکست ناپذیر ارزیابی میشود . خبهمن امروز بار دیگر به مقاومت 240 رسید و خپارس که روی 170 کف خوبی برای خود ساخته است ، فعلا بین 170 تا 200 نوسان میکند . 
انتشار هر نوع خبر و شایعه دیگر در مورد بلوک وپارس ممکن است معاملات ایران خودرو و کل گروه را تحت تاثیر قرار دهد. مدیر عامل ایران خودرو روزگذشته بازهم در مورد معامله بلوکی وپارس اعلام کرده که :با یکی دو شرکت سرمایهگذاری در این مورد مذاکره کردهایم و در مراحل نهایی قرار داریم.
در این گروه بیشتر شرکت ها زیان خود را برای سال آتی کاهش خواهند داد ولی شرکتهایی که خیلی زیانده هستند فعلا سودده نخواهند شد. بهتر است سهامداران، راه شرکت های زیانده این گروه را از دیگر شرکت ها جدا کنند.
همچنین در مراسم معرفی ۱۰۰ شرکت برتر رتبه خودروسازان در بین ۱۰۰ شرکت برتر کشور بین ۸ تا ۳۶ پله سقوط کرد.
خساپا در مقایسه با ایران خودرو در قیمت های بالایی قرار ندارد و با توجه به اینکه در اولین قدم برای سال آینده می تواند زیان خود را کاهش دهد در این قیمت ها ریسک زیادی ندارد. افزایش سرمایه شرکت نیز ظاهرا به سال بعد موکول شده است.
در شرایطی که خودرو حمایت معتبر 315 را شکسته است و احتمال تشکیل الگوی سروشانه با هدف 260 در سهم هست و این در حالیستکه پولبک سهم به 315 انجام شده است و سهم اکنون در آستانه شکستن حمایت 300 قرار دارد .
سطوح حمایتی سایر نمادهای گروه خودرو 300 ، خبهمن 200 ، خساپا 160، خپارس 160 ، خزامیا 125 ، خکاوه 86 و خاور 150 میباشد .
 
- پتروشیمی:
امروز بازار شاهد بازگشت بزرگترین هلدینگ پتروشیمی بورسی بود که با استقبال سرمایهگذاران در محدوده متعادل مثبت معامله شد و همین امر موجب تأثیر مثبت آن بر شاخص شد . 
فرابورس ایران اعلام کرد: نحوه انجام معاملات تعداد 14 نماد معاملاتی در بازار پایه به شرح ذیل، از ابتدای هفته آینده از حالت عادی به حالت توافقی تغییر مییابد. نمادهای مرتبط با گروه پتروشیمی اعم از صنایع پتروشیمی دهدشت (دهدشت1)، پتروشیمی کازرون (کازرو1)، کود شیمیایی اوره لردگان (شلرد1)، پتروشیمی ممسنی (ممسنی1)، صنایع پتروشیمی زنجان (زنجان) میباشند .
شتولی و وپترو امروز دو نماد درخشان گروه بودند که صف خرید خود را تا انتها حفظ کردند.
هنوز علت این رشد شتولی مشخص نیست . اگر دلیل توقف نماد در طی مدت دوسال گذشته است ، پس شکف چرا رشد نمیکند !؟ منتظر ارسال پیش بینی سود سال 93 شرکتها میمانیم تا دلیل رشد را شاید در آنسو دریابیم .
در شرایطی که شکلر به سبب ارائه پیش بینی سود سال 93متوقف شد ، امروز دو نماد شفارس و شلعاب صف خرید شدند .
حمایت وپترو 240 ، شپلی 150 ، شیران 2900 ، شاملا 1150 ، شکربن 400 و شلعاب 950 میباشد .
 
- پالایشی ها :
در نمادهای پالایشی شبندر الحق لیدر خوبی هم برای گروه و هم برای بازار است . این سهم که در مدت ریزش بازار هم از افت مصون مانده است و به سطوح حمایتی 1360 و مقاومتی 1510 واکنشهای خوبی نشان داده است ، امروز هم از ابتدا مثبت معامله شد و  پس از شکست قطعی مقاومت  1510 تا صف خرید پیش آمد و با صف خرید به کار خود پایان داد و تاثیر مثبتی هم بر بازار گذاشت . همچنین امروز شاهد انجام معامله بلوکی 15 میلیونی شبندر روی قیمت پایانی سهم بودیم .
مسلما با وجود طرح توسعه مهم این شرکت شرایط بنیادی خوبی برای سال آتی خواهد داشت. شاوان هم معاملات پر حجمی را پشت سر گذاشت .جالب آنکه این سهم امروز کمتر از مثبت 3% معامله نشد .
دیروز شتران هم اولین پیش بینی سود سال 93  رو از 5900 به 6700 تغییر داد . این پیش بینی بسیار محافظه کارانه ارایه شده و 11 درصد تعدیل میتونه از اختلاف دلار 2450 تا 2650 بدست بیاد . 
امروز نماد معاملاتي شركت پالايش نفت شيراز به دليل تغيير با اهميت پيش بيني سود سال 93، متوقف گرديد.
در پس خرید های حقوقی شبندر ، بحث واگذاری بلوک 45% این سهم در کنار واگذاری بلوک 50% شاوان با قیمت 3700 در روز 11 اسفند تومان هست . 
در نفتی ها شپاس گزارش ۹۳ خود را منتشر کرده است. شرکت در اولین پیش بینی از سود سال ۹۳ مبلغ ۵۲۲۰ ریال به ازای هر سهم اعلام کرده که نسبت به سود سال ۹۲ رشد ۱۳ درصدی داشته است.علت تعدیل مثبت شرکت افزایش درآمدهای متفرقه ( ناشی از افزایش فروش نقدی و سود سپرده گذاری) می باشد.شایان ذکر است سود عملیاتی شرکت نسبت به سال ۹۲ کاهش ۴ درصدی را نشان می دهد.شرکت برنامه افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی را نیز در سال آتی دارد .
پس از ذکر مهمترین سطوح حمایتی گروه شبندر 1360 ، شاوان 2300 ،  شپنا 2530 ، شتران 75000 ، شراز 1800 ، ونفت 250 ، مقاومتهای شبندر 1510، شپنا 2800 ، شنفت 4460 و ونفت 320 و شراز 2000 و شاوان 2800 میباشد .
 
- بانکی ها :
در شرایطی که غالب نمادهای بازار گزارشات میاندوره ای 9 ماهه خود را ارسال کرده اند ،  هنوز بانکهای صادرات ، ملت ، تجارت ، پارسیان و... علی رغم گذشت 2ماه از فرصت ارسال گزارشات خود را منتشر نکرده اند !
در این گروه یکی از سهم های شارپ گروه بانک دی میباشد که بسرعت صف خرید شد . دیروز که اولین سود سال ۹۳ این گروه هم منتشر شد و بانک دی برای سال آتی در اولین قدم ۳۲ تومان اعلام کرده است که نسبت به سود ۲۷ تومانی سال ۹۲ رشد ۱۸٫۵ درصدی را نشان می دهد.پیش بینی رشد ۹۶ درصدی درآمدهای مشاع ( ناشی از رشد جالب سود تسهیلات اعطایی) و رشد ۵۰ درصدی درآمدهای مشاع ( ناشی از رشد درآمد کارمزد) از علل تعدیل مثبت شرکت می باشد.در بخش هزینه ها نیز سهم سود سپرده گذاران ۱۱۱ درصد و سایر هزینه ها ( به ویژه هزینه مطالبات مشکوک الوصول) با رشد زیادی پیش بینی شده است .
سایر نمادهای تند و تیز گروه که در جو مثبت در کنار دی به سرعت رشد میکنند ، گردش ، انصار و سمایه هستند .
در بانک صادرات که معاملات مثبت و متعادلی را روی مقاومت 110 تجربه کرد شایعاتی از مزایده نیروگاه قائم و فروش ۱۰۰ درصدی این نیروگاه شنیده میشود .
وپارس معاملات مثبتی را بالای ۴۰۰ تومان داشت. افزایش سرمایه شرکت تا تاریخ برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه ثبت نخواهد شد و سودنقدی مصوب مجمع به سرمایه جدید (حق تقدم های حاصل از افزایش سرمایه )تعلق نمی گیرد.
سطوح حمایتی این گروه نیز وتجارت 300 ، وبملت 255 ، وبصادر 100 ، وانصار 250 ، وپاسار 216  ، وسینا 250 ، وپارس 360 میباشد .
 
- فلزات اساسی :
در فلزی ها در بازار های جهانی همچنان هر تن مس با اندکی کاهش بیش از 7200 دلار و روی هم با اندکی کاهش همچنان بیش از 2070 دلار دادو ستد میشود . هر تن سرب هم بدون تغییر بیش از 2150 دلار در هر تن قرار دارد. هر انس طلا هم مرز 1300دلار را درنوردیده است و با نوسان به سمت 1360 دلار در حرکت است . ( اگرچه احتمال پولبک به سطح 1300 دلار هم وجود دارد و امروز و روز گذشته شاهد کاهش قیمت اونس بودیم . )
جو امروز گروه متعادل بود . برترینهای امروز گروه زنگان ، وتوکا ، ذوب و میدکو بودند که بیشترین رشد قیمت را تجربه کردند.
ذوب هم با حمایت حقوقی خود در تکاپوی رسیدن مجدد به مقاومت 460 است و آهسته و پیوسته به سمتش حرکت میکند . سطح حمایتی معتبر ذوب 360 میباشد .
برای فلزی ها انتظار اعلام سودهای بالاتر از سود سال ۹۲ را در اولین گزارشات سود سال ۹۳ نباید داشته باشیم.تا الان برخی شرکت ها این موضوع را نشان داده اند. ذوب ، فخاس، فنوال گزارش خود را منتشر کرده اند .
فخوز نیز معاملات متعادل و مثبتی داشت که بیشتر به دلیل افزایش تقاضا برای شمش شرکت در بورس کالاست.قیمت شمش بلوم شرکت از ۱۳۸۰ تومان به ۱۴۲۵ تومان افزایش پیدا کرده است.یک نکته را در مورد فولادی ها باید در نظر داشته باشیم که اگر نرخ حامل های انرژی افزایش یابد از سوی دیگر قیمت گذاری آنها در بورس کالا نیز از حالت دستوری خارج می شود .فخوز نیز به نسبت p/e 4.6 رسیده و همچنان در حاشیه بازار قرار دارد . این سهم حول حمایت 900 نوسان میکند .
فرآوری به سبب ارائه پیش بینی سود سال 93 متوقف شد و عصر امروز پیش بینی سود 24تومانی را با فرض نرخ جهانی روی 2000 دلار و نرخ ارز 2650 اعلام داشت !!!
در این گروه که دیروز معاملات فباهنر چشم نواز بود که سهم را در جو منفی توانست صف خرید شود ، امروز به سبب تعدیل سود سال 92 متوقف شد تا پشت پرده رشد دیروز سهم مشخص شود رانت بوده است .
فولاد مبارکه که همواره توسط حقوقی کنترل شده است ، در محدوده 400-460 نوسان میکند .
فملی هم در محدوده 420- 367 معاملات نوسانی را تجربه میکند .
حمایت نمادهای گروه عبارتند از فاسمین 820 ، فملی 350 ، ذوب 360 ، میدکو 540 و فسرب 222 و زنگان 330 ، فخوز 750 میباشند .
مقاومتهای گروه عبارتند از : فاسمین 1000 ، فملی 420 ، ذوب 460 ، میدکو 650 ، فولاد 460 میباشد. 
 
- سنگ آهنی  : 
برای سنگ آهنی ها انتظار اعلام سودهای بالاتر از سود سال ۹۲ را در اولین گزارشات سود سال ۹۳ نباید داشته باشیم. تا الان کنور گزارش خود را منتشر کرده است و کگل نیز گزارش محتاطی خواهد داد . دیروز کدما برای اعلام سود سال ۹۳ متوقف شد.
در شرایط توقف ومعادن و کگل ، کچاد هم کم فروغ و کم حجم پیگیری میشود .
امروز جوی متعادل حکمفرما بود و در شرایطی که معاملات کم حجم و کم جانی را در گروه شاهد بودیم ، کروی و کاما اندکی رشد را تجربه کردند و کمنگنز هم با تلنگری و رنج مثبت تا مثبت کامل رنج میشود .
سطوح حمایتی سایر نمادهای گروه کچاد 800 ، کگل 1000 ، ومعادن 816 ، کاما 1100، کنور 1300 و کبافق 2500 است .
 
- مخابرات:
اخابر امروز هم صف خرید 40 میلیونی خوبی را فراتر از 300 به دوش داشت ولی باز هم حجم مبنای سهم پر نشد .
همچنان ناظر سهم علت ابطال معاملات 30 میلیونی سهم در روز دوشنبه را ذکر نکرده است .
همراه اول که دراولین پیش بینی سود هرسهم سال مالی منتهی به اسفند ۹۳ خود را باتعدیل مثبت ۱۸درصدی نسبت به آخرین پیش بینی سال ۹۲ از مبلغ ۱۰۶۵۳ریال به ۱۲۶۲۲ ریال افزایش داد ، امروز تا آستانه سطح 6000 پیش آمد .
محدوده 5600-6000 محدوده حمایتی مقاومت سهم محسوب میشود .
 
- تجهیزات :
در این گروه فاذر در ابتدای معاملات متوقف شد تا امروز طی گزارشی پیش بینی سود سال 93 خود را 18 تومان اعلام کند!
در تجهیزاتی ها هم معاملاتی کم جان و قرمز رنگ دیده شد.
فاراک همچنان با حجمهای کم معاملات خود را پشت سر میگذارد . 
فجام هم طی پیش بینی سود سال 93 خود 1895 ریال را اعلام داشته است که سودی قابل قبول تلقی میشود . 
مپنا همچنان متوقف است .
حفاری که بیش از یکماه است با صف فروش سنگین همراه است و در شرایطی که هیچ افتی را به سبب عدم انجام معامله تجربه نکرده است ، بواسطه امری متداول که اقدامات سلیقه ای ست ، توسط ناظر سهم به گره معاملاتی هم نمیرود !
 
- حمل و نقل :
در گروه حمل و نقل شاهد معاملاتی قرمز رنگ بودیم . 
توریل بواسطه ارسال پیش بینی سود سال 93 خود متوقف شد . حسینا و حتاید هم بیش از دوماه است که متوقف شده اند .
حکشتی ، حفارس و حپترو به همراه نماد بازار پایه فرابورس گروه یعنی حرهشا همگی منفی دنبال شدند . 
شاید بازگشت حسینا و حتاید به چرخه معاملات بتواند توجهات را به این گروه بازگرداند .
 
- ساختمانی ها :
در ساختمانی ها پس از آن افت های سنگین 40-50% برخی نمادها ، فشار عرضه گرفته شده است و پس از معاملات خوب دیروز ثشرق که با حمایت حقوقی صورت میپذیرفت ، این نماد امروز از ابتدای وقت صف خرید داشت و به مرور ثتران ، آ س پ ، ثباغ ، ثعمرا ، ثشاهد، ثغرب ، وساخت و.. هم به جرگه صف خرید ها پیوستند تا جوی مثبت بر گروه حکمفرما بشود .
این جو مثبت در حالی حاکم بود که سه نماد ثاباد ، ثامان و وآذر امروز منفی پیگیری میشدند .
در صورت تداوم روند مثبت گروه انبوه سازان در روز شنبه آتی ، میتوان انتظار شروع رالی جدید را از گروه داشته باشیم . 
جالب آنکه ثشرق امروز روی مقاومت 271 قرار داشت و تثبیت ثشرق بالای این سطح بمنزله تشکیل کف دوقلو در سهم با هدف 335 میباشد و این سهم میتواند این تاثیر مثبت را به بقیه گروه نشر دهد .
 
- دارویی :
دارویی ها فعلا با توجه به گزارش های قابل قبول سال ۹۳ در بیشتر نمادها مورد توجه هستند.
پس از تعدیلهای مثبت پیاپی نمادهای گروه ، هلدینگهای دارویی هم رشد را تجربه میکنند و با رشد تقاضا به استقبال تعدیل مثبت میروند . از همین رو امروز والبر از ابتدای معاملات تا صف خرید بود و حق تقدم این شرکت هم که تا 25 اسفند مهلت دارد پس از تقریبا 1 میلیون معامله باز هم صف خرید خود را حفظ کرد .
تیپیکو هم که زیرمجموعه ای ارزشمند دارویی دارد بزودی باید با گزارش خود شگفتی دیگری برای بازار رقم بزند .
در این گروه سبحان دارو برای سال ۹۳ در اولین پیش بینی مبلغ ۶۲۹۸ ریال اعلام کرده است و سهامداران عمده سبحان ،دسبحا با ۶۲ درصد ، والبر با ۲۹ و بانک تجارت با ۲٫۷ درصد مالکیت می باشند.
 بدین روی دسبحا هم که دیروز متوقف شده بود ، امروز سود خود را با رشدی چشمگیر 147 تومان برای سال 93 پیش بینی کرد و توانست 18% مثبت امروز بازگشایی یابد تا سود خوبی را برای سهامدارانش به ارمغان آورد .
در گروه دارویی دجابر سنگین ترین صف خرید را یدک میشکد و پس از آن والبر ، دلر ، داسوه ، دفرا  ، دروز ، دامین ، دتماد ، شتهران ، دزهراوی صف خرید خوبی را یدک میکشیدند .
دفارا هم امروز از صف فروش تا صف خرید پیش آمد تا در هفته آتی آماده رشدی جدید باشد .
پنج شنبه 1 اسفند 1392  10:59 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

به نقل از پرشین تحلیل :
گزارش بازار یکشنبه 4 اسفندماه 1392

شاخص کل بورس در معاملات امروز ،یکشنبه، افت 43 واحدی را تجربه کرد و در 81،281 واحد ایستاد.
نماد معاملاتی شبندر با 128 واحد و وبصادر با 30 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی اخابر با 111 واحد و همراه با 32 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.
شاخص بعد از رسیدن به 81399 واحد با فشار عرضه ها روبرو شد .محدوده ی فوق محدوده ی مقاومتی شاخص کل می باشد که در صورت عبور از این محدوده می تواند تا محدوده های بالاتر نیز صعود نماید.

ارزش کل معاملات بازار به 253.3 میلیارد تومان رسید که 148.3 میلیارد تومان آن به بازار بورس و مابقی به بازار فرابورس اختصاص داشت.بیشترین ارزش معاملات بورس به تیپیکو با 11.5 میلیارد تومان و شبندر با 8.9 میلیارد تومان تعلق داشت.

بازار این روزها تحت تاثیر طرح جدید معاملات و توقف و بازگشایی نمادها برای سال 93 قرار دارد.در معاملات امروز شاخص کل بورس بعد از رسیدن به محدوده مقاومتی 81،400-81500 واحد با عرضه ها روبرو شد و بعد از چند روز معاملات مثبت ، شناسایی سود از سوی حقیقی ها افزایش نسبی عرضه ها را به همراه داشت

در مورد گزارشات 93 شرکت ها نکته مهم اینجاست که بیشتر گروه ها گزارش های نسبتا قابل قبولی منتشر کرده اند و شرکت هایی نیزکه گزارش های محتاطانه ارائه کرده اند طبق روال همه ساله این کار را انجام داده اند و امید به افزایش سود آوری آنها در ادامه بالا می باشد.

بازار با اینکه با توجه به گزارش های محتاط برخی گروه ها،تصویب نرخ خوراک 13 سنتی تحت فشار عرضه ها می باشد ولی فعلا با سیتم جدید معاملات قابل کنترل می باشد.برخی حقیقی ها هنوز از جو منفی هفته های قبل خارج نشده اند.حقوقی ها نیز اگر فرصت پیدا کنند دست به عرضه های شدید می زنند لیکن عرضه های شدید آنها تا ساعت 12 کنترل می شود!در شرایط فعلی بازار همچنان در جو گزارشات 93 شرکت ها قرار دارد و هنوز برخی شرکت های مهم گزارش خود را منتشر نکرده اند.بعد از این باید به چگونگی بازگشایی پتروشیمی ها و گزارش آنها اشاره داشته باشیم.مسلما با توجه به خوراک 13 سنتی گزارش های این گروه محتاطانه ارائه خواهد شد .احتمالا برای جلوگیری از ایجاد هیجان روانی بعد از بازگشایی پتروشیمی ها از سهام آنها حمایت خواهد شد.در زمان توقف پتروشیمی ها خیلی از نمادها افت بیش از 30 درصدی را تجربه کردند واگر در زمان بازگشایی ،از آنها حمایت شود( که احتمال حمایت بالا می باشد) در این بین فقط سهامداران دیگر گروه ها ضرر کرده اند.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه بانکی وسینا هم امروز برای اعلام سود سال 93 متوقف شد.وپاسار و وانصار نیز روز گذشته بسته شده بودند.در غیاب شرکت های مهم این گروه امروز شاهد معاملات متعادل همراه با افزایش عرضه ها در نمادهای حاضر در تابلوی معاملات بودیم.

وتجارت که طبق برخی خبرها در همین ماه افزایش سرمایه 160 درصدی خود را منتشر خواهد کرد در برخورد به 360 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد.این شرکت که هنوزگزارش 9 ماهه و بودجه 93 خود را منتشر نکرده است در صورت اعلام افزایش سرمایه در روزهای آینده می تواند رشد خوبی تا 400 تومان و بیشتر داشته باشد و در بلند مدت نیز شرایط خوبی خواهد داشت.در این سهم رضوی عرضه کننده است که واقعا اثر تخریب کننده ای در روند قیمتی سهم داشته است.

مدیرعامل بانک تجارت وضعیت کلی گروه بانک‌ها در بازر بورس را قابل قبول و مناسب ارزیابی کرده و گفته: چشم‌انداز آتی بازار بورس نشان از رشد مجدد شاخص قیمت سهام بانکها خواهد داشت

بانک ملت همچنان متوقف می باشد و طبق گفته مدیرعامل سود سال 93 آن نسبت به سال 92 رشد خوبی خواهد داشت.

وکار بازگشایی شد ولی معامله نشد.شرکت در حالی سود 37 تومانی برای سال 92 پیش بینی کرده که سود سال آتی را در اولین گام 50 تومان اعلام کرده که گزارش خوبی منتشر کرده است

وپاسار با سود 38 تومانی فعلی برای سال 92 گفته می شود سود 45-46 تومانی را برای سال 93 اعلام خواهد کرد.

وپست صف خرید داشت. مدیرعامل شرکت گفته: سازمان حسابرسی در حال تهیه گزارش افزایش سرمایه شرکت می باشد که پس از تحویل گزارش به سازمان بورس، زمان مجمع فوق‌العاده را تعیین خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم تا پیش از آغاز سال نو، این موضوع به سرانجام برسد

در خودرویی ها خبرهای مختلفی در مورد نمادهای متوقف شنیده می شود.در خبهمن گفته می شود سود شرکت نسبت به سال 92 کاهشی خواهد بود ولی به تدریج رشد خواهد کرد.برای سال جاری نیز تعدیل مثبت خواهد داشت

درسایپا و خپارس هم گفته می شود برای سال آتی سود اعلام خواهند کرد که باید در این باره منتظر گزارش ها بود

خزامیا که برای سال 92 نیز سودده می باشد امروز بعد از افزایش عرضه ها بازهم با افزایش تقاضا روبرو شد و صف خرید شد.لیکن در ساعت 12 به بعد مورد عرضه قرار گرفت ومتعادل شد.

وساپا سود سال آتی خود را منتشر کرده است. شرکت سود هر سهم سال مالی آتی خود را 205 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود 392 ریالی سال 92 افت 48 درصدی داشته است.افت سود سرمایه گذاری ها و سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها علت اصلی تعدیل منفی شرکت می باشد.در حالی ورنا برای سال مالی 31/6/93 مبلغ 11 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده که وساپا برای آن زیان 125 ریالی در نظر گرفته است.برای ساپیا که برای اعلام سود 93 متوقف شده زیان 44 تومان و برای خپارس نیز زیان 137 تومانی در در نظر گرفته است.کاهش سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها نیز به دلیل عدم شناسایی سود حاصل از فروش پارس آریان در سال بعد می باشد

سایپا آذین برای سال آتی سود 98 ریال اعلام کرده است.این در حالی ست که برای سال 92 قبلا زیان 166 ریالی پیش بینی کرده بود.علت تعدیل پیش بینی افزایش تولید می باشد

معدنی ها و فلزی ها به خصوص شرکت های گروه روی گزارش های نا امیدکننده ای به بازار ارائه کرده اند.هر چند که تعدیل منفی برخی از آنها نسبت به سال 92 محسوس بوده است ولی برخی نیز می توانند در گزارش های دوره ای سود خود را به تدریج افزایش دهند.باما،فرآور ،فسرب،کروی و کبافق گزارش های خوبی منتشر نکرده اند.فاسمین نیز سود خود را با کاهش اعلام کرد .همانطور که قبلا هم اشاره کرده بودیم شرکت 102 تومان برای سال 93 اعلام کرد که نسبت به سود سال 92 افت 38 درصدی داشته است.برگ برنده شرکت افزایش سرمایه آن از محل تجدید ارزیابی دارایی ها می باشد ک مجوز آن روز گذشته صادر شد

در پتروشیمی ها ایرادات شورای نگهبان به اصلاحات قانون بودجه ۹۳ شامل قانون اصلاح شده بهای خوراک پتروشیمی‌ها نشد و بر این اساس قیمت ۱۳ سنتی خوراک پتروشیمی‌ها به تایید شورای نگهبان رسید.کم کم باید منتظر گزارش های 93 شرکت های گروه با کاهش نسبت به سال 92 باشیم.ولی آنچه که مشخص است از سهام آنها حمایت نیز خواهد شد.

خبر دیگر در این گروه اینکه در جلسه امروز یکشنبه کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام به بررسی موضوع نرخ خوراک پتروشیمی و تاثیر مصوبه مجلس در این رابطه خواهد پرداخت.

ابلاغیه مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی که در آن بر لزوم توسعه صنعت پتروشیمی تاکید شده بود و از طرفی مصوبه اخیر مجلس مبنی بر شناور بودن قوانین مصوب در لایحه بودجه راه را برای تغییر برخی مصوبات و در عین حال بازنگری در آنها باز گذاشته است.

روز گذشته نیز عسکری مارانی مدیرعامل سرمایه گذاری ملی ایران میهمان مجمع تشخیص مصلحت نظام به منظور بررسی نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی بوده است.

مارون بعد از کاشه 20 درصدی سود 93 نسبت به 92 بازگشایی شد ولی معامله نشد.شازند با صف فروش روبرو شد و فردا در قیمت های احتمالی کمتر از 2500 تومان با افزایش تقاضای بیشتری روبرو خواهد شد.

در مورد پارسان و پتروشیمی پارس گفته می شود به زودی انتقال پتروشیمی پارس به غدیر و پارسان انجام خواهد شد.

اخابر و همراه این روزها ناجی بازار در لحظات پر فروش بازار شده اند.اخابر برای سال آتی سود 535 ریالی اعلام کرده که نسبت به سود 456 ریالی امشال رشد 17 درصدی داشته است.سهم امروز با محدودیت نوسان قیمت بازگشایی شد و صف خرید تشکیل داد.در پایان نیز حجم مبنای سهم داده شد.همراه نیز رشد خوبی داشته است.

در این گروه زمزمه‌های گرانی نرخ تلفن نیز به گوش می‌رسد.گفته می شود طرح پرچالش هم‌کدسازی تلفن‌های ثابت بعد از دو مرحله وقفه و تعلیق بار دیگر به اجرا گذاشته می‌شود اما هنوز رویکرد دولت در ارتباط با اجرای این طرح که می‌تواند هزینه ارتباطی مردم را افزایش دهد، مشخص نیست

در انفورماتیکی ها ،رانفور بعد از افزایش 19 درصدی سود خود نسبت به سود امسال با رشد 4 درصدی بازگشایی شد.

رکیش که معاملات منفی و متعادلی داشت ،سود سال 92 را از 756 ریال به 618 ریال کاهش داده وبرای سال آتی نیز در اولین قدم 712 ریال اعلام کرده است.

مفاخر بعد از اعلام سود 561 ریالی برای سال 93 و رشد 107 درصدی نسبت به سال 92 با رشد 15 درصدی بازگشایی شد.p/eفعلی سهم با سود سال 93 حدودا 10 می باشد.

مداران با وجود کاهش قابل توجه سود سال 93 نسبت به 92 با رشد قیمتی باز گشایی شد.سهم تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی می باشد.

بیمه ای ها در دو دسته معاملات مثبت و منفی را تجربه کردند. بیمه ای ها هم گزارش های بدی منتشر نکرده اند.بیمه میهن برای سال آتی 198 ریال اعلام کرده است که رشد 10 درصدی نسبت به سود سال 92 داشته است.

سیمانی ها هم در دو گروه معاملات مثبت و منفی را تجربه کردند.برخی شرکت های گروه گزارش های نسبتا خوبی برای سال آتی منتشر کرده اند و باعث امیدواری سهامدارانشان شده اند. کلیت گزارش های 93 سیمانی ها نسبت به 92 با وجود لحاظ کردن افزایش 20 درصدی برای نرخ سیمان داخلی با کاهش سود همراه شده است.افزایش نرخ دلاری محصولات شرکت می تواند شرایط برخی شرکت های گروه را بهتر کند

سدور برای سال 93 مبلغ 1719 ریال اعلام کرده که افت 22 درصدی نسبت به سال 92 داشته است.برای فروش محصولات شرکت در سال آتی افزایش نرخ 2 تا 26 درصدی لحاظ شده است

سیمان اصفهان 1205 ریال برای سال آتی اعلام کرده که رشد 5 درصدی نسبت به سود سال 92 داشته است.این شرکت نیز رشد نرخ 17 تا 24 درصدی را برای سیمان لحاظ کرده است

سفانو سود سال 93 نسبت به سال 92 را با رشد 10 درصدی پیش بینی کرده است.شرکت برای حامل های انرژی رشد 30 درصدی را لحاظ کرده است

سخزر سود سال 93 را 113 تومان اعلام کرده که نسبت به سود سال 92 رشد 40 درصدی داشته است.افزایش مقدار و نرخ فروش علت رشد سود بوده است

در دیگر نمادها و گروه ها:

در پالایشی ها در حالی که شرایط بنیادی در سال 93 نسبت به سال 92 مطلوب تر پیش بینی می شود ولی گزارش مصنوعی لیدر گروه و احتمال انتشار گزارش های محتاطانه بقیه نمادها تا حدودی از رشد خوب گروه جلوگیری کرده است.

معاملات مثبت دارویی ها بازهم ادامه یافت.مسلما این گروه با توجه به تحقق سود های مناسب در 12 ماهه واقعی امسال و با توجه به تقسیم سود های مناسب در مجامع خرداد و تیر ماه یکی از گزینه های مناسب و کم ریسک برای سرمایه گذاری هستند

والبر با توجه به تعدیل خوب سود 92 و 93 در دو روز اخیر حجم مبنا را نیز معامله نکرده است.و بازهم جاری رشد خواهد داشت.در این گروه گفته می شود کی بی سی و اعتلا البرز از زیر مجموعه های والبر و دسبحا وارد فرابورس خواهند شد

بیشتر غذایی ها معاملات منفی را تجربه کردند. غنوش برای سال 93 در اولین گزارش 206 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود 50 درصدی سال 92 افت 50 درصدی داشته است.کاهش تولید کنسانتره مرکبات به علت سرمایه زدگی میوه پرتقال علت اصلی پیش بینی این مبلغ برای سال آتی ست

در روییها کروی با افت بیش از 9 درصدی بازگشایی شد.کبافق نیز بازگشایی شد و معامله نشد.شرکت افت سود قابل توجهی داشته است و سهم نیز افت محسوسی خواهد داشت.شرکت 86 درصد تعدیل منفی داشته است

فلوله که p/e بیش از 8 دارد برای سال آتی 55 ریال به ازای هرسهم اعلام کرده است که نسبت به سود سال 92 افت 77 درصدی داشته است.سهامداران شرکت در نظر داشته باشند که سود عملیاتی شرکت نسبت به سال 92 رشد 132 درصدی داشته است ولی افزایش هزینه های مالی و کاهش درآمدهای متفرقه سود خالص شرکت را کاهش داده است

در سرمایه گذاری ها وبهمن در 12 ماهه واقعی منتهی به 30 آذر ماه 49 تومان محقق کرده است.شرکت در 9 ماهه مبلغ 31 تومان محقق کرده بود.مجمع سالیانه شرکت روز 14 اسفند برگزار خواهد شد

کرازی سود 182 ریالی برای سال 93 پیش بینی کرده است که نسبت به سود 438 ریالی سال 92 افت 58 درصدی داشته است.سود عملیاتی شرکت به دلیل توقف تولید 9 ماه جهت نوسازی و افزایش ظرفیت کاهش محسوسی داشته است.طرح توسعه و نوسازی شرکت در سال 93 به بهره برداری می رسد

در لیزینگی ها ولساپا برای سال 93 250 ریال پیش بینی کرده است که نسبت به سود سال 92 افت 31 درصدی داشته است.سود عملیاتی شرکت رشد خوبی داشته است لیکن کاهش سود سرمایه گذاری ها ( عدم فروش دارایی ها همچون سال جاری)علت افت سود شرکت می باشد.به لحاظ عملیاتی گزارش خوبی منتشر

یک شنبه 4 اسفند 1392  8:54 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
تب بازار روی 80 هزار آزاد
سه شنبه, 06 اسفند 1392 ساعت 15:58
alt ترتیب بازار سرمایه با توجه به مقررات معاملاتی جدید از خریدهای زیاد اجتناب کرده و معاملات به دلیل محدودیت میزان فروش و عدم تغییر در قیمت پایانی عملا تحت تاثیر قرار گرفته است بر این اساس در معاملات امروز دماسنج بازار سرمایه 762 واحد افت کرد و شاخص کل بورس به کانال 80 هزار و 87 واحدی رسید.
بر اساس این گزارش، از امروز در بورس تهران 227 میلیون برگ سهم به ارزش 109 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روزهای پررونق بازار کاهش نشان میدهد.
متاسفانه اقدمات سلیقه ای مدیریت بازار بورس به ناظران هم سرایت کرده است تا برای جلوگیری از ریزش بیشتر شاخص ، نمادهای شاخص سازی همچون پارسان را با دامنه نوسان بازگشایی کنند !
این در حالیست که فرآور ، شدوص ، فلوله ، پسهند و... که بدون دامنه نوسان بازگشایی شدند زیانهای 15-20% را به سهامدارانشان وارد آوردند ..
امروز گسترش نفت و گاز پارسیان ، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیجفارس، فولاد مبارکه اصفهان، بانک پارسیان ، ملی صنایع مس ایران ، ایران خودرو، توسعه معادن و فلزات و بانک پاسارگاد تأمین بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص گذاشتند .
همچنین در بازار امروز برخی شرکتهای دارویی بیشترین تقاضای خرید را به خود اختصاص دادند و شرکتهای داروسازی جابر بن حیان،زهراوری و فرآورده های تزریقی ایرن در کنار تولی پرس از بیشترین صف خرید برخوردار شدند؛ در مقابل شرکتهای گسترش نفت و گاز پارسیان ،  نیرو ترانس، زامیاد، ایران خودرو و حفاری شمال از شرکتهایی بودند که بیشترین تقاضای فروش را به خود اختصاص دادند.
در روند معاملات روز جاری بیشترین حجم معاملات متعلق به بانک صادرات با بیش از 27  میلیون و سپس بانک پاسارگاد و ایران خودرو دیزل با 24  و 23 میلیون برگه سهم بود .
 
در فرابورس هم شاخص با افت 5 واحدی به 750 واحد رسید که در معاملات امروز فرابورس ذوبآهن اصفهان، پالایش نفت تهران، بانک دی، نفت ایرانول و تأمین مواد اولیه فولاد صبا نور  بیشترین تأثیر منفی را بر نشانگر شاخص فرابورس گذاشتند.
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای ثشرق و ثتران و دی بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز: 
• حجت الاسلام حسن روحانی امروز در بدو ورود به فرودگاه بندرعباس عنوان کرد: سفر دولت به مناطق مختلف کشور برای آشنایی و دیدار با مردم است.
رئیس جمهور افزود: آشنایی با خواسته ها و مطالبات مردم در سفرهای استانی موجب می شود تا دولت بتواند تصمیمات واقعی و عملی تری برای مناطق مختلف اتخاذ کند.
روحانی در ادامه با بیان این که هرمزگان از جمله استان های استراتژیک کشور است اظهار داشت: 4 استان همجوار با خلیج فارس که هرمزگان نیز در میان آنها قرار دارد مناطق مهمی برای کشور محسوب می شوند چون این استان ها دروازه ایران به جهان از طریق آب های آزاد هستند. از جمله ویژگی های خاص استان هرمزگان می توان به راه های حمل و نقلی و همچنین بنادر مجهز برای صادرات و واردات کالا اشاره کرد.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: برای دولت افتخار است تا از این سفر برای آشنا شدن با خواسته های مردم خونگرم و مقاوم استان هرمزگان که سابقه ایستادگی در مقابل استعمارگران را در کارنامه افتخارات خود دارند استفاده کند.
در این سفر وزیر راه و شهرسازی، وزیر صنعت ،معدن و تجارت، وزیر کشور و سایر مقامات اجرایی بلندپایه رئیس جمهور را همراهی می کنند.
 
• به نقل از خبرگزاری فرانسه، "جن ساکی" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این رابطه گفت : ما قطعا این گزارش ها را دیده ایم و اگراین موضوع حقیقت داشته باشد مطمئنا سبب نگرانی های جدی خواهد شد.
رویترز روز گذشته در گزارشی اعلام کرده بود که قراردادی تسلیحاتی به ارزش 195 میلیون دلار در ماه نوامبر میان عراق و ایران به امضا رسیده است.
این رسانه در خبر خود مدعی شد اسنادی به دست آورده که نشان می دهد ایران بر خلاف تحریم های شورای امنیت سازمان ملل تسلیحاتی به ارزش 195 میلیون دلار به عراق فروخته است. این قرارداد بعد از بازگشت نوری المالکی نخستوزیر عراق از واشنگتن در پایان ماه نوامبر به امضاء رسیده است.
برخی نمایندگان مجلس عراق دلیل این اقدام نوری مالکی را ناراحتی وی از تأخیر در تحویل تسلیحات آمریکایی به عراق خوانده اند امری که در مبارزه دولت این کشور با تروریسم ضروری است.
"علی موسوی" سخنگوی نخستوزیر عراق، خبر خرید این تسلیحات از ایران را نه رد و نه تکذیب کرد و گفت: چنین قراردادی با توجه به مشکلات کنونی امنیتی عراق قابل درک است.
 
• سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اخبار منتشر شده در خصوص انعقاد پیمان تسلیحاتی بین ایران و عراق که آمریکا نیز نسبت به آن ابراز نگرانی کرده است ، گفت: چنین قراردادی درباره تسلیحات که اعلام شده  بین ایران و عراق منعقد نشده است. 
وی افزود: البته در صورتی که عراقی ها نیاز نظامی داشته باشند و از ما تقاضا کنند ، ما با توجه به توانی که داریم این مسئله را بررسی خواهیم کرد.
دانایی فر همچنین با اشاره به اینکه وزیر امور خارجه عراق امروز به تهران سفر می کند ، اظهار داشت : سفر آقای زیباری به تهران در خصوص حل و فصل و نهایی کردن موارد اجرای همکاری های طرفین در رودخانه اروند رود است.
 
• به نقل از مقامات دفتر نخست وزیر تایلند گفته وی شهر بانکوک را ترک کرده و به نقطه نامعلومی در 150 کیلومتری این شهر گریخته است.
دفتر نخست وزیری همچنین اعلام کرده خانم نخست وزیر آخرین بار یک هفته پیش در بانکوک دیده شده اما وی قرار است روز سهشنبه در جلسه کابینه شرکت کند.
طبق گفته وزیر خارجه تایلند این نشست احتمالاً در بیرون بانکوک برگزار خواهد شد.
رویترز گزارش داده شیناواترا در استان سارابوری که در 100 کیلومتری بانکوک قرار دارد در جمع خبرنگاران خواستار گفتوگو برای حل بحران شده، اما تأکید کرده استعفا نمیدهد.
وی گفت: «زمان آن رسیده که همه طرفین با یکدیگر گفتوگو کنند. افراد زیادی از من خواستهاند استعفا دهم، ولی آیا استعفا چاره کار است؟ اگر این کار باعث ایجاد خلأ قدرت شود، چه؟»
 
• در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی مهدی کوچک زاده نماینده مردم تهران با اعلام تذکر آیین نامه ای در خصوص رای گیری استمزاجی ریاست مجلس در جلسه غیرعلنی در خصوص جداول بودجه، گفت: رای گیری استمزاجی شما بدین معنا بود که شبهه غیر قانونی بودن این جداول را قبول کرده اید.
کوچک زاده گفت: 20 تا 30 میلیارد از بودجه مجلس در اختیار ریاست مجلس برای کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد، از همان پول هایی که تامین اجتماعی داده بود و ما خبر نداریم.وی خطاب به لاریجانی اظهار داشت: با کدام توجیه جلسه غیرعلنی روز یکشنبه به مدت 2 ساعت برگزار شد و شما نظرات خود را در مورد رفتارهای رسانه ای تعداد معدودی از نمایندگان اعلام کردید.
در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر کوچک زاده اظهار داشت: برای برگزاری جلسه غیرعلنی غیررسمی چنین شرطی وجود ندارد.
وی ادامه داد: گزارش بودجه مجلس هر ماه توسط آقای باهنر به نمایندگان اعلام می شود. ما متاسفیم که همین اظهارات باعث شده مجلس شورای اسلامی در اقل وضع اداره شود که بعدا مردم فکر می کنند نمایندگان درآمد آنچنانی دارند.
 
اخبار اقتصادی روز :
• نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سهشنبه پارلمان، لایحه بودجه سال 93 کل کشور اعاده شده از شورای نگهبان را مورد بررسی قرار دادند. وکلای ملت برای تامین نظر شورای نگهبان به حذف بند الحاقی دو تبصره 9 این لایحه با 130 رای موافق، 45 رای مخالف و 14 رای ممتنع، رای مثبت دادند.
وکلای ملت همچنین با 119 رای موافق، 47 رای مخالف و 10 رای ممتنع با حذف بند الحاقی دو تبصره 11 این ماده نیز موافقت کردند تا نظر شورای نگهبان تامین شود.
نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی امروز تبصره الحاقی 12 تبصره 12 این لایحه را نیز پس از بحث و تبادل نظر به تصویب رساندند.
بر طبق وکلای ملت بانکها مجازند در سال 93 اسناد رسمی اراضی کشاورزی محل اجرای طرحهای کشاورزی و صنایع تکمیلی کشاورزی و اسناد منازل روستایی را به عنوان وثیقه وامهای بخش کشاورزی و روستایی بپذیرند.
نمایندگان مجلس همچنین به حذف تبصره الحاقی 13 تبصره 12 نیز رای مثبت دادند.
 
• فایننشال تایمز طی گزارشی نوشت: وقتی این ماه قطعه سازان ایرانی به یک نهار کاری با مقامات ارشد دولتی دعوت شدند انتظار داشتند این اطمینان را دریافت کنند که دولت برای حفظ صنعت خودروسازی پس از کاهش تحریم ها به صورت جدی تلاش می کند. 
اما وقتی 22 مقام دولتی و قطعه ساز دعوت شده، در این دیدار که به همت اتحادیه قطعه سازان خودروی ایران برگزار شده بود، شرکت نکردند، این انتظارات به واقعیت نپیوست. 
صدها قطعه ساز از حدود 2000 شرکت قطعه سازی در ایران در طی دو سال گذشته به دلیل تبعات تحریم ها یا ورشکسته شده اند و یا به کار در دیگر حوزه های تولید روی آورده اند. ثمره این وضعیت بیکار شدن تعداد زیادی از کارکنان شاغل در این بخش بوده است. 
صنعت خودروسازی ایران همچنین از مقررات وضع شده در دولت سابق مبنی بر عدم افزایش قیمت محصولات آسیب دیده است. عدم امکان افزایش قیمت ها موجب شد تا نتوانند از پس تامین هزینه قطعات یدکی برآیند. 
در نتیجه، میزان تولید خودرو، که بزرگترین صنعت غیرنفتی اقتصاد ایران است، در یک سال منتهی به مارس 2013، به 920 هزار دستگاه کاهش یافت، در حالی که این رقم در یک سال قبل از آن 1.6 میلیون دستگاه بود. در طی 10 ماه گذشته، تعداد خودروی تولید شده باز هم کاهش یافته و به 576 هزار دستگاه رسیده است. 
این گزارش افزود: تولیدکنندگان امیدوارند با کاهش موقت تحریم های بخش خودروسازی، صنعت خودروی کشور که حدود نیم میلیون نفر در آن مشغول به کارند، مجددا احیا شود. 
شرکت رنو، که تا قبل از تحریم ها سالانه حدود 100 هزار دستگاه خودرو در بازار ایران می فروخت، به محض کاهش تحریم ها به فکر از سرگیری ارسال قطعات به ایران افتاده است. 
پژو، رقیب شرکت رنو، که در سال 2011، 458 هزار دستگاه خودرو به ایران فروخت نیز قصد بازگشت به بازار این کشور را دارد که زمانی دومین بازار فروش محصولات این شرکت پس از فرانسه محسوب می شد. 
 
• با وجود اینکه طبق قانون مصوب مجلس در سال 75، کارگران مشمول قانون کار باید در پایان سال 2 تا نهایتا 3 برابر حداقل دستمزد خود را به عنوان عیدی پایان سال دریافت کنند، اما برای رعایت عدالت در این بخش و به جهت اینکه میزان عیدی دریافتی شاغلان مشمول قانون کار تفاوت چشمگیری مانند آنچه که در حقوق ها اعمال می شود نداشته باشد، سقف عیدی تا 3 برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار بدون توجه به حداقل حقوق افراد در نظر گرفته شده است.
به عبارت دیگر در سال جاری عیدی پایان سال از 2 برابر حداقل دستمزد 487 هزارتومانی آغاز می شود و تا 710 هزارتومان ادامه خواهد داشت. بنابراین افرادی که حداقل حقوق ماهیانه آنها بین این دو رقم قرار دارد، قطعا 2 برابر حقوق پایه خود را به عنوان عیدی دریافت خواهند کرد.
پس از آن افرادی که حداقل حقوق ماهیانه آنها از 711 هزارتومان در سال جاری شروع و تا بالاتر ادامه می یابد نیز تا سقف 1 میلیون و 461 هزارتومان را دریافت می کنند و طبق قانون امکان افزایش 2 برابری حداقل حقوق این گروه ها وجود نخواهد داشت.
بنابراین اگر حداقل حقوق فردی در سال جاری 800 هزارتومان باشد دیگر امکان دریافت 1 میلیون و 600 هزارتومان را به عنوان عیدی نخواهد داشت و تا سقف 1 میلیون و 461 هزارتومان برای وی قابل اعمال خواهد بود. به بیان ساده تر، درصد قابل توجهی از افرادی که در سایر گروه های شغلی قرار می گیرند امکان دریافت عیدی به میزان 2 برابر حداقل حقوق خود را نخواهند داشت.
 
• علی طیب نیا در حاشیه نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران در خصوص مطالبات معوق سیستم بانکی گفت: بدهکاران نظام بانکی کشور دو دسته هستند که برخی از آنها را بنگاههایی را تشکیل می دهند که به دلیل شرایط خاص اقتصاد کشور توان پرداخت دیون را ندارند و به صورت غیر عادی دچار مشکل شده اند.
وزیراموراقتصادی و دارایی افزود: در مقابل این افراد و نظام بانکی خود را مکلف به یاری رساندن می داند.
وی گفت: برخی از بدهکاران بانکی را افراد بدحساب با توان مالی مناسب تشکیل می دهد که به دلیل پائین تر بودن نرخ سود تسهیلات بانکی از نرخ تورم به صورت عمدی بدهی خود را پرداخت نمی کند که در مورد این افراد دولت تمام افراد خود را برای دریافت مطالباتش به کار خواهد بست.
طیب نیا در خصوص شرایط فعلی بورس کشور گفت: بورس ایران در خاورمیانه و جهان بهترین شرایط را دارد چرا که  در سال جاری شاخص کل بورس 120 درصد رشد نشان می دهد. این عضو کابینه دهم افزایش شاخص کل بورس را نتیجه اعتماد مردم به دولت دانست و خاطرنشان کرد: سوآوری بنگاهها و برخی تغییرات قیمتی در نهاده ها از جمله پتروشیمی سبب بروز نوسان به صورت موقتی در بورس شده و آن را دچار مشکل کرده است.
 
• نرخ فروش سکه و ارز در روز سه شنبه :
نوع سکه  قیمت
سکهتمامطرحجدید
951500
سکهتمامطرحقدیم
951500
نیم سکه 485000
ربع سکه 285000
1 گرمی 186000
هرگرمطلای18عیار
96700
نوع ارز 
دلار آمریکا 2968
یورو 4075
پوند انگلیس 4935
درهم 811
 
 
وضعیت بازار :
امروز بجز در گروه ساختمانی که معاملات متعادلی در لیدرهای گروه به چشم میخورد ، در سایر گروههای بازار معاملاتی منفی غالب بود .
 
 - خودرو :
امروز در ابتدای معاملات خودرو منفی آغاز به کار کرد ولی به سرعت زیر حمایت 300 صف فروش شد تا گروه را قرمز پوش نماید . این سهم با الگوی سروشانه سقف به سمت 260 در حرکت است . 
خکاوه که در گزارشی زیان سال 93 را 43 تومان پیش بینی کرده بود امروز روی حمایت 86 تومان 8% منفی بازگشایی شد .
خاور پیش بینی زیان 147 تومانی سال 92 را به 137 تومان کاهش داد ولی برای سال 93 زیان 99 تومانی را اعلام کرده است ولی امروز بازگشایی نیافت .
خزامیا که سود 1 ریالی را برای سال 93 پیش بینی داده است ، از ابتدای معاملات صف فروش بود ولی به میزان حجم مبنا هم معامله نشد .
خگستر ، ختراک ، ورنا ، خمحرکه ، خشرق ، خنصیر ، خرینگ و خمحور هم در صف فروش غوطه ور بودند .
خفنر تنها نماد مثبت امروز گروه بود.
خبهمن هم که در پیش بینی 93 خود سود 30 تومانی و وساپا هم سود 205 ریالی را پیش بینی نموده است بازگشایی نشد. 
سطوح حمایتی سایر نمادهای گروه خودرو 260 ، خبهمن 200 ، خساپا 160، خپارس 160 ، خزامیا 125 ، خکاوه 86 و خاور 150 میباشد .
 
- پتروشیمی:
کماکان بازار چشم انتظار پیش بینی های شرکتهای پتروشیمی نشسته است تا شاهد رشد حجم و ارزش معاملات باشد .
در شرایطی توقف اکثر شرکتهای پتروشیمی و هلدینگی پتروشیمی که با خوراک گازی محصولات را تولید میکنند ، امروز در کنار سه نماد پتروشیمی خوراک مایع همچون فارس ، شیران و شاراک نماد پارسان با محدودیت دامنه نوسان 4% بازگشایی شد .
پارسان در اطلاعیه ای اعلام کرده است که سود این مجتمع از 153 به 140 تومان برای سال 93 کاهش می یابد . اما از ابتدا با صف فروش سنگین بازگشایی شد . بعد از ساعت 12 حقوقی اقدام به جمع آوری صف فروش نمود تا از فردا معاملاتی شناور در سهم شاهد باشیم .
مهمترین کف حمایتی برای فارس 1500 ، برای شیران 2900 و برای شاراک 2330 میباشد .
امروز با رشد عرضه ها جوی منفی بر این گروه حکمفرما بود ولی در نهایت شتولی تنها نمادی بود  که در آستانه کامل تقاضای خود را حفظ کردند . 
شکربن که سود سال 92 را 81 تومان اعلام داشته است ، سود سال 93 را 41 تومان پیش بینی کرد تا امروز 10% پایینتر روی حمایت 400 بازگشایی شود ولی با رشد تقاضا مواجه شود .
شدوص که دیروز با ارسال گزارش پیش بینی سود سال 93 خود به رقم 312 ریال ، با گزارشی ضعیف امروز 20% پایینتر باز شده بود ، امروز مثبت دنبال شد .
شپارس با گزارش ضعیف سال 93 همچنان صف فروش میباشد . شمواد ، شلعاب و شاملا هم کم جان پیگیری میشوند . 
نمادهایی که به بازار توافقی منتقل شده اند نظیر زنجان و شلرد کاهش قیمت 7 و 15% را هم شاهد بودند .
حمایت وپترو 240 ، شپلی 150 ، شیران 2900 ، شاملا 1150 ، شکربن 400 و شلعاب 950 میباشد .
 
- پالایشی ها :
در نمادهای پالایشی که عمده افت شاخص بورس و فرابورس به سبب کاهش قیمتی این گروه بود ، شرکتهای این گروه امروز در عملکردی ضعیف که اثری از حمایت حقوقی دیده نمیشد پس از ارسال گزارش نامطلوب شبندر امروز با ثبت معاملاتی در دامنه منفی فرورفتند . 
 شبندر پس از شکستن حمایت 1510 و 1460 باز هم معاملات پرتقاضایی را شاهد نبودیم. کف سهم 1360 میباشد .
شپاس  ، شتران ، شپنا و شبریز هم معاملاتی در دامنه منفی داشتند و ونفت صف فروش باقی ماند .
شزنگ تنها نماد مثبت امروز گروه بود .
شاوان دیروز به سبب مجمع فوق العاده تصمیم گیری در خصوص تعیین اعضای هیات مدیره متوقف شد .
 
پس از ذکر مهمترین سطوح حمایتی گروه شبندر 1360 ، شاوان 2300 ،  شپنا 2530 ، شتران 75000 ، شراز 1800 ، ونفت 250 ، مقاومتهای شبندر 1600، شپنا 2800 ، شنفت 4460 و ونفت 320 و شراز 2000 و شاوان 2800 میباشد .
 
- بانکی ها :
این گروه امروز معاملات کم تقاضایی را پشت سر گذاشت و همه نمادها منفی دنبال شدند . 
بانک پاسارگاد در کنار صادرات پرحجم ترین نمادهای بازار بودند که این حجم در منفی دنبال شد .
بانک صادرات به سمت حمایت 100 در حال افت است تا همچنان در کانال 100-110 بماند . وپارس ، وتجارت ، وگردش ، وسینا ، وپست ، ونوین و... هم منفی پیگیری شدند .
بانک دی حمایت 200 تومان را شکست تا به سمت 185 برود!
سطوح حمایتی این گروه نیز وتجارت 300 ، وبملت 255 ، وبصادر 100 ، وانصار 250 ، وپاسار 216  ، وسینا 250 ، وپارس 360 میباشد .
 
- فلزات اساسی :
در فلزی ها در بازار های جهانی همچنان هر تن مس با اندکی کاهش بیش از 7200 دلار و روی هم با اندکی کاهش همچنان زیر 2050 دلار دادو ستد میشود . هر تن سرب هم بدون تغییر بیش از 2130 دلار در هر تن قرار دارد. هر انس طلا هم مرز 1330 دلار  را درنوردیده است و با نوسان به سمت 1360 دلار در حرکت است . 
در این گروه امروز معاملاتی منفی همچون سایر گروههای بازار موج میزد .
فاسمین در ابتدا مثبت معامله شد و قیمت پایانی مثبتی نشان داد ولی به مرور فشار عرضه سهم را منفی کرد.
 برترینهای امروز گروه فجر ، فپنتا و فروس بودند که صف خرید را تجربه کردند.
ذوب هم امروز منفی شد تا به سمت حمایت 400 در پیش باشد .
فرآوری که پس از شکستن حمایت 500 ، امروز زیر حمایت معتبر 450 قرار داشت که امید سهامدارانش را کم کرد. کف این سهم 370 میباشد .
فولاد مبارکه که همواره توسط حقوقی کنترل شده است ، در محدوده 400-460 نوسان میکند .
فملی هم در محدوده 420- 367 معاملات نوسانی را تجربه میکند .
حمایت نمادهای گروه عبارتند از فاسمین 820 ، فملی 350 ، ذوب 400 ، میدکو 540 و فسرب 222 و زنگان 330 ، فخوز 750 میباشند .
مقاومتهای گروه عبارتند از : فاسمین 900 ، فملی 420 ، ذوب 460 ، میدکو 650 ، فولاد 460 میباشد. 
 
- سنگ آهنی  : 
در این گروه معاملاتی یکدست قرمز رنگ چشم نواز بود !
کبافق پس از ارسال گزارش ضعیف خود مبنی بر پیش بینی سود 678 ریالی برای سال 93 ، امروز با محدودیت دامنه نوسان 4% بازگشایی یافت تا بسرعت صف فروش 600 هزارتایی را تجربه کند .
در شرایطی که کاما و کگل به سبب ارسال پیش بینی سود سال 93 متوقف شده اند ، سایر نمادهای گروه در حال افت میباشند .
کنور ابتدا کمی تقاضا داشت ولی به مرور به دامنه منفی کشیده شد .
کنور ، ومعادن ، کچاد ، کمنگنز و کروی در کنار تکنار نمادهای قرمزپوش گروه بودند که جای توضیحی را باقی نمیگذارند . صحبت از آینده این گروه در هاله ای از ابهام است .
سطوح حمایتی سایر نمادهای گروه کچاد 800 ، کگل 1000 ، ومعادن 816 ، کاما 1100، کنور 1300 و کبافق 2500 است .
 
- مخابرات:
این شرکت امروز روز خوبی را سپری نکرد و با کاهش تقاضای خریداران حقیقی مواجه شد تا معاملاتی منفی را پیگیری کند. درواقع سهم روی مقاومت 324 ناتوان عمل کرد. کف سهم 290 میباشد .
اما همراه با معاملاتی معتدل بین 5600-6000 در نوسان است .
 
 
- تجهیزات :
این گروه هم سوا از سایر گروه ها نبود و تمام گروه منفی بودند .
فاذر با صف فروش روی  حمایت 250 نشان داد این حمایت را خواهد شکست تا به 210 امیدوار باشد .
فاراک ، فاما و فلامی همچنان با حجمهای کم معاملات خود را در صف فروش پشت سر میگذارند . 
مپنا همچنان متوقف است .
حفاری در گزارش پیش بینی خود سود 93 تومانی را برای سال 93 پیش بینی کرده است . اما اکنون  بیش از 6 هفته است با صف فروش سنگین همراه است و در شرایطی که هیچ افتی را به سبب عدم انجام معامله تجربه نکرده است ، بواسطه امری متداول که اقدامات سلیقه ای ست ، توسط ناظر سهم به گره معاملاتی هم نمیرود !
 
- حمل و نقل :
در گروه حمل و نقل شاهد معاملاتی قرمز رنگ بودیم . 
حتوکا که در گزارش پیش بینی سود سال 93 خود سود 223 ریالی را اعلام داشته است ، امروز مثبت بازگشایی یافت ولی به سرعت صف فروش شد .
حکشتی که ماههاست منفی درجا میزند و حفارس وحپترو هم با صف فروش دنبال میشوند .
حپترو در گزارش پیش بینی خود سود 86  ریالی را برای سال 93 پیش بینی کرده است . حرهشا امروز پس از ارسال گزارش پیش بینی سود سال 93 توانست 5% مثبت بازگشایی شود .
توریل و حرهشا بواسطه ارسال پیش بینی سود سال 93 خود متوقف میباشند . حسینا و حتاید هم بیش از دوماه است که متوقف شده اند .
حکشتی منفی و حفارس و حپترو صف فروش دنبال شدند . 
از حسینا و حتاید هم خبری نیست .
 
- ساختمانی ها :
در ساختمانی ها امروز از ابتدای معاملات فشار فروش احساس میشد و اغلب نمادهای گروه بجز ثتران و ثشرق تا دامنه منفی کامل هم پیش رفتند .
اما به مرور رشد تقاضا و معاملات خوب ثشرق سبب بالا آمدن برخی نمادها نظیر ثتران ، آ س پ و ثنوسا گردید . لیدر گروه ثشرق میباشد که با حمایت حقوقی خود بارها صف خرید شد ولی عرضه گشت . مقاومت این سهم فردا روی 320میباشد که شکستن این مقاومت برای بار اول آسان نیست. 
اما ثتران اکنون روی مقاومت 286 قرار دارد .
سایر نمادهای گروه هم منفی پیگیری شدند .
 
 
- دارویی :
در گروه دارویی روز گذشته با عرضه صفوف خرید اغلب نمادها ، معاملات منفی امروز این گروه قابل پیش بینی بود . 
امروز در دقایق نخست تقاضای خوبی در نمادهای کم شناور وجود داشت . اما به مرور بخشی از صف خریدها داده شد تا برخی نمادها درازک و داسوه هم عرضه شوند . 
والبر ، دسبحا و دکوثر که تا دیروز صف خرید میلیونی داشتند امروز منفی شدند .
در نهایت نمادهای دجابر ، دزهراوی ، شتهران و دفرا صف خرید خود را حفظ کردند . 
ددام دیروز در گزارشی سود سال 92 خود را از 120 به 142 تومان افزایش داد و سود سال 93 خود را 208 تومان پیش بینی کرد و امروز 10% مثبت بازگشایی یافت .
دکیمی هم در گزارشی سود سال 92 خود را از 109 به 122 تومان افزایش داد و سود سال 93 خود را 150 تومان پیش بینی کرده بود که امروز منفی باز شد .
دلر در در گزارشی سود سال 93 خود را 459 تومان پیش بینی کرد که رقمی قابل توجه میباشد ولی بازگشایی نیافت .
سه شنبه 6 اسفند 1392  10:12 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

پوب سایت بورسی
شاخص بورس به کانال ۷۹ هزار واحد برگشت آزاد
نوشته شده توسط علیپور-تحلیلگر   
چهارشنبه, 07 اسفند 1392 ساعت 11:43
روند نزولی شاخص بورس امروز هم ادامه دار شد و با تأثیر منفی هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تامین ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان و ایران خودرو به کانال 79 هزار بازگشت.
 
امروز ارزش معاملات نسبت به روز گذشته با افزایش همراه شد، به طوری که ارزش معاملات با جابجایی 327 میلیون برگ سهم به 143 میلیارد تومان رسید.
 
در معاملات امروز بورس، داروسازی اکسیر، سرامیک‌های صنعتی اردکان، کیمیادارو، تولی‌پرس، پالایش نفت اصفهان، ایرانگچ و کشت و صنعت پیازر، بیشترین ارزش  در مقابل سینمان کارون،‌سیمان درود، تولیدی مهرام، جام دارو، کارخانجات داروپخش، صنایع ریخته‌گری و الکترونیک خودرو شرق بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند.
 
در فرابورس شاخص مثبت شد و به 752 واحد رسید، که بیشترین تأثیر مثبت را پالایش نفت تهران، بانک دی، تأمین مواد اولیه فولاد صبانور، ذوب‌آهن اصفهان و بانک گردشگری داشتند.
 
همچنین امروز 36 میلیون 400 هزار سهم معادل 5 درصد سهام تولید برق عسلویه مبنا برای اولین بار پس از پذیرش در فرابورس عرضه شد و 1110 تومان نیز کشف قیمت و به معامله‌گران طبق سهمیه فروخته شد.
 
در فرابورس تولید برق عسلویه مبنا، توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، پالایش نفت تهران، گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، امتیاز تسهیلات مسکن مردادماه 90، امتیاز تسهیلات مسکن فروردین 90 و بانک دی بیشترین افزایش قیمت را داشتند اما در مقابل افرانت، بند شیروان، قوچان و بجنورد، سرمایه‌گذاری مسکن شمال غرب، شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه، داروسازی تولیددارو و کویرتایر بیشترین کاهش قیمت را داشتند.
چهارشنبه 7 اسفند 1392  8:27 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

 
پنجشنبه, 08 اسفند 1392 ساعت 17:58
alt شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته 301 واحد افت کرد و در کانال 79 هزار و 785 واحد ایستاد. همچنین بیش از 327 میلیون برگه سهم و حق تقدم نیز امروز توسط سرمایه گذاران دست به دست شد.
در معاملات روز جاری سرمایه گذاران بیش از 327 میلیون برگه سهم و حق تقدم را به ارزش یکهزار و 422 میلیارد ریال در 51 هزار نوبت معاملاتی داد و ستد کردند. شاخص کل در این روز 301 واحد نزولی شد و در عدد 79 هزار و 785 قرار گرفت.
نمادهای تاپیکو، ملی مس، فولاد مبارکه و ایران خودرو با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص باعث افت این متغیر شدند. این در حالی بود که نمادهای پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس و بانک تجارت با بیشترین تاثیر مثبت بر این متغیر مانع افت بیشتر آن شد.
در معاملات امروز بورس، داروسازی اکسیر، سرامیکهای صنعتی اردکان، کیمیادارو، تولیپرس، پالایش نفت اصفهان، ایرانگچ و کشت و صنعت پیازر، بیشترین ارزش  در مقابل سینمان کارون،سیمان درود، تولیدی مهرام، جام دارو، کارخانجات داروپخش، صنایع ریختهگری و الکترونیک خودرو شرق بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند. 
شاخص صنعت نیز امروز 268 واحد افت کرد و شاخص های بازار اول و دوم به ترتیب 141 و یکهزار و 17 واحد نزولی شدند. گفتنی است، امروز گروه شیمیایی ها، مالی و فرآورده های نفتی با اقبال سرمایه گذاران در صدر برترین های صنعت قرار گرفتند.
در روند معاملات روز جاری بیشترین حجم معاملات متعلق به تاپیکو با بیش از 41  میلیون و سپس بانک صادرات و کارآفرین با 36  و 31 میلیون برگه سهم بود .
 
در فرابورس شاخص مثبت شد و به 752 واحد رسید، که بیشترین تأثیر مثبت را پالایش نفت تهران، بانک دی، تأمین مواد اولیه فولاد صبانور، ذوبآهن اصفهان و بانک گردشگری داشتند.
همچنین امروز 36 میلیون 400 هزار سهم معادل 5 درصد سهام تولید برق عسلویه مبنا برای اولین بار پس از پذیرش در فرابورس عرضه شد و 1110 تومان نیز کشف قیمت و به معاملهگران طبق سهمیه فروخته شد.
در فرابورس تولید برق عسلویه مبنا، توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، پالایش نفت تهران، گروه سرمایهگذاری میراث فرهنگی، امتیاز تسهیلات مسکن مردادماه 90، امتیاز تسهیلات مسکن فروردین 90 و بانک دی بیشترین افزایش قیمت را داشتند اما در مقابل افرانت، بند شیروان، قوچان و بجنورد، سرمایهگذاری مسکن شمال غرب، شهرسازی و خانهسازی باغمیشه، داروسازی تولیددارو و کویرتایر بیشترین کاهش قیمت را داشتند.
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای ثشرق و بمپنا و دی بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز: 
• اکنون که روسیه بر سر اوکراین با غرب دچار تنش شده، سعی در به رخ کشاندن توانایی و قدرت نظامی خود دارد.
سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه گفت: بر طبق دستور رئیس جمهور، ارتش در منطقه غربی کشور به حالت آماده باش درآمده است.
به نوشته ی رویترز، پوتین تاکنون مانورهای غافلگیرانه ای از زمان بازگشت به ریاست جمهوری برگزار کرده است.
وزیر دفاع روسیه اظهار داشت: مانور در دو مرحله برگزار می شود و تاریخ پایان آن سوم مارس است.
پوتین تاکنون اظهارنظری در مورد وقایع اوکراین نکرده است.
گفتنی ست، منطقه غربی روسیه هم مرز با اوکراین است.
 
• محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان برای دیدار رسمی از هند، دقایقی پیش تهران را به مقصد دهلینو ترک کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان براساس دعوت رسمی «سلمان خورشید» وزیر خارجه هند قرار است از این کشور بازدید کند.
ظریف در سفر دو روزهاش به هند ضمن دیدار با مقامات عالیرتبه این کشور، در موسسات مطالعاتی هندی نیز سخنرانی خواهد کرد.
ظریف که امشب هفتم اسفند ماه تهران را به مقصد دهلینو ترک کرد، در این سفر به تشریح رویکرد سیاست خارجی دولت یازدهم و همچنین موضوعات مربوط به روابط دوجانبه و مسائل مهم منطقهای و بینالمللی خواهد پرداخت. 
 
• محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران عصر چهارشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با خالد العطیه، وزیر خارجه قطر با بیان این که روابط ایران و قطر همواره بسیار خوب و دوستانه بوده است به سفر آذرماهش به دوحه اشاره کرد و گفت: از استمرار این گفتوگوها خوشحالیم و در سفر وزیر خارجه قطر به تهران همکاریهای دو جانبه و موضوعات منطقهیی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و گفتوگوهای خوبی در مورد همکاریهای دو جانبه به شکل کمیسیون مشترک سیاسی دو کشور در سطح معاونان وزیران خارجه دو کشور آغاز کردیم و چند هفته گذشته معاون وزیر خارجه ایران به قطر سفر کرد و قرار است در یکی دو هفته آینده نیز معاون وزیر خارجه قطر به تهران سفر کند.
ظریف اضافه کرد: در حوزه همکاریهای اقتصادی مباحث مفیدی مطرح شد که با نگاه عملگرایانه توافق کردیم کمیته کاری مشترک برای این که بتوانیم روابط دوجانبه را در همه حوزهها فعال کنیم توافق شد و به صورت اصولی توافق کردیم منطقه آزاد مشترک بین ایران و قطر ایجاد کنیم و از این مسیر امکان مبادلات گستردهتر بین دو کشور را فراهم کنیم. به ویژه به بخش خصوصی در دو کشور دوست و همسایه کمک کنیم تا ارتباطات گستردهتری با هم داشته باشند.
 
• تلاش ها برای تصویب تحریم های جدید علیه ایران ماه گذشته در سنا با شکست مواجه شد.
با این حال مسئله تحریم ها بار دیگر روز سه شنبه، زمانیکه سناتور میچ مک کانل و سناتور ریچارد بر از طرحی جدید برای بازگرداندن مزایای قطع شده کهنه کاران آشکار شد، به صحن سنا بازگشت.
روز دوشنبه، سناتور جری مورگان جمهوریخواه مانع از رای گیری در مورد لایحه حملات جنسی در ارتش شد و در مقابل خواستار افزودن ماده ای در مورد تحریم های ایران شد.
اما روز سه شنبه، جمهوریخواهان سنا همان تاکتیک را با لایحه ای دیگر تکرار کردند. سناتور مک کانل رهبر اقلیت سنا گفت که تحریم های ایران باید در لایحه ی جایگزین جمهوریخواهان در خصوص کهنه کاران جنگی مورد اشاره قرار گیرد.
طرح بر به عنوان جایزگین لایحه مشابه دموکرات ها با هدف افزایش مزایای کهنه کاران جنگی پیشنهاد شده است.
این وبسایت آمریکایی در ادامه نوشت: جمهوریخواهان تاکنون به خاطر تلاش های هرید رهبر اکثریت سنا برای جلوگیری از بحث و بررسی و ارائه ماده الحاقی حاضر به رای دادن به لایحه دموکرات ها نشده اند. 
لحن ماده الحاقی جمهوریخواهان درست به مانند لایحه تحریم های ایران است که توسط رابرت منندز و مارک کرک پیشنهاد شده بود.
 
اخبار اقتصادی روز :
• رویترز گزارش داده صادرات نفتی ایران در ماه فوریه برای چهارمین ماه متوالی افزایش یافته است.
این خبر از قول منابعی که از حرکت تانکرهای نفتی مطلع هستند اعلام شده و به زعم رویترز، نشانههای دیگری مبنی بر این هستند که کاهش فشار تحریمها به ایران برای بازگشت به میزان صادرات قبلی کمک میکند.
یک شرکت پیگیریکننده گفته که محمولههای نفتی ایران روزانه 100 هزار بشکه در روز افزایش یافته است. با این حساب، صادرات نفتی ایران در ماه فوریه دستکم به 1.30 میلیون بشکه در روز رسیده است.
 
• علي ماجدي درباره قرارداد فروش گاز به پاكستان، با توجه به تعهداتي كه به موجب قرارداد بین دو طرف وجود دارد، طرف ايراني تاكنون بيش از 75 درصد خط لوله گازي بخش ايران را اجرايي كرده است، گفت: به طوري كه از مجموع 1227 كيلومتر خط لوله سهم ايران، 924 كيلومتر آن احداث شده و با روند موجود قادر خواهيم بود كه طبق موعد مقرر، تعهدات خود را به موقع تكميل کنیم.
معاون وزير نفت در امور بينالملل و بازرگاني تاكيد كرد: متاسفانه طرف پاكستاني اقدامات عملي و جدي در خصوص انجام تعهدات قراردادي صورت نداده و با توجه به نيازهاي بسيار زياد و زمان بر ساخت خط لوله در پاكستان و برآوردهاي كميته مشترک فني از ميزان بسيار كم اقدامات طرف پاكستاني، به نظر مي رسد اين كشور براي اجراي تعهدات بر جاي مانده خود، با مشكلات زيادي مواجه باشد.
این مقام مسئول با يادآوري اين كه چنانچه طرف پاكستاني بخواهد عدم انجام تعهدات را با موضوع تحريم هاي آمريكا عليه ايران پيوند بزند، موضع نسنجيدهاي را اتخاذ كرده است، تصریح کرد: در زمان انعقاد قراداد نيز فشارهاي زيادي بر پاكستان بود و تلاش مي شد تا اين كشور را از عقد قرارداد خط لوله منصرف كنند، بنا بر اين طرف پاكستاني از ابتدا به جوانب امر و موضوع تحريم ها آگاه بود و در عين حال به آنها وقعي نگذاشت و قرارداد را در بالاترين سطح امضا كرد.
 
• براساس تازهترین اطلاعات منتشر شده، رتبه گمرک ایران در ردهبندی جهانی از 5 در هشت سال پیش به 100 در حال حاضر رسیده است. سقوط آزادی که شاید نمود بیرونی آن به راحتی از طریق مواردی مانند معطلی زیاد کالاها در گمرک، کند بودن خدماترسانی به صاحبان کالا و امثال آن قابل مشاهده باشد.
شاید برای کمتر کسی قابل باور باشد که روزی گمرک ایران در بین پنج گمرک برتر دنیا قرار داشته است. موضوعی که البته مسعود کرباسیان، رئیس کل گمرک ایران به آن اشاره کرده و البته این را هم گفته که در هشت سال قبل رتبه گمرک ایران با 95 پله نزول به 100 رسیده است.
البته مجمع جهانی اقتصاد نیز چندی پیش در تازهترین گزارش خود ایران را از نظر شاخص مطلوبیت فرایندهای گمرکی در بین 148 کشور دنیا در رتبه ضعیف 103 قرار داد. شاخص مطلوبیت فرایندهای گمرکی نشان میدهد که در هر یک از کشورهای جهان وضعیت فرایندهای مربوط به واردات و صادرات چه میزان کارامد هستند. ایران در این ردهبندی رتبه ضعیف 103 را به خود اختصاص داده است. در بین کشورهای منطقه خاورمیانه ایران توانسته تنها بالاتر از دو کشور لبنان و یمن قرار گیرد. امارات، قطر و عمان هم بهترین وضعیت امور گمرکی را در منطقه خاورمیانه به خود اختصاص دادهاند.
رئیس کل گمرک در چند ماه گذشته در مقاطع مختلف دلایل سقوط آزاد رتبه گمرک ایران در بین گمرکهای جهان را نیز اعلام کرده که از آن جمله میتوان به مواردی مانند اجرای طرحهای "ایرانکد" و "شبنم"، لزوم ثبت سفارش کالاها، معطلی کالاها برای ترخیص، الکترونیکی نشدن فعالیتهای گمرک، ایجاد نشدن خط سبز گمرکی به شیوه مناسب و نظایر آن اشاره کرد.
 
• هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در حاشیه افتتاح ششمین نمایشگاه بینالمللی انرژیهای تجدیدپذیر گفت: براساس مفاد بند 19 قانون بودجه 92 که در بودجه 93 نیز به آن تاکید شده است، وزارت نیرو باید 12 هزار میلیارد تومان در زمینه افزایش بازدهی نیروگاهها، کاهش تلفات و توسعه انرژیهای تجدیدپذیر (بادی و خورشیدی) سرمایهگذاری کند.
وی ادامه داد: در سال جاری 10 هزار میلیارد تومان با بخش خصوصی در مورد احداث نیروگاههای تجدیدپذیر و افزایش راندمان نیروگاهی قرارداد امضا شده است.
فلاحتیان درخصوص فرهنگسازی استفاده از انرژیهای خورشیدی و بادی گفت: شرکت توزیع برق در زمینه فرهنگسازی استفاده از انرژیهای خورشیدی و بادی بر روی بام تعدادی از مساجد، مدارس و مکانهای عمومی اقدامات لازم را صورت داده است.
فلاحتیان تاکید کرد: با تسهیلاتی که در بودجه سال 93 در نظر گرفته شده است امیدواریم که گامهای مثبتی در ایجاد نیروگاههای خورشیدی بر روی بامهای منازل برداشته شود.
وی درخصوص توسعه نیروگاههای تجدیدپذیر توسط بخش خصوصی گفت: تاکنون قرارداد احداث 500 مگاوات نیروگاه بادی و خورشیدی توسط بخش خصوصی به امضا رسیده است که امید است، تا پایان سال 93 به بهرهبرداری برسد.
 
• نرخ فروش سکه و ارز در روز سه شنبه :
نوع سکه  قیمت
سکهتمامطرحجدید
974000
سکهتمامطرحقدیم
973500
نیم سکه 495000
ربع سکه 295000
1 گرمی 192000
هرگرمطلای18عیار
97996
نوع ارز 
دلار آمریکا 2995
یورو 4140
پوند انگلیس 5020
درهم 821
 
 
وضعیت بازار :
امروز بازار تحت الشعاع عرضه اولیه بمپنا بود. 
تعداد 36،400،000 سهم شرکت تولید برق عسلویه مپنا (سهامی عام) برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران در نماد بمپنا1 عرضه شد.
هر سهم این نیروگاه 1110 تومان کشف قیمت شد و برای آنلاینها 600 سهمیه در نظر گرفته شده است.
شرکت تولید برق عسلویه مپنا متعلق به شرکت مدیریت پروژههای نیروگاهی ایران (مپنا) است که پس از احراز کلیه شرایط پذیرش از چهاردهم دیماه به عنوان هشتاد و ششمین نماد معاملاتی و سی و سومین شرکت در بازار دوم در فهرست نرخهای فرابورس قرار گرفت.
احداث انواع نیروگاه اعم از گازی، سیکل ترکیبی یا بخاری و بهرهبرداری از آن بهمنظور تولید برق، خرید و فروش و صدور آن، موضوع فعالیت این شرکت را تشکیل میدهد و سرمایه آن 728 میلیارد ریال است.
 
 
 - خودرو :
بنظر میرسد که عرضه اولیه بمپنا شرایط را برای افت مجدد شاخص فراهم آورده بود .
ازین رو خودروسازان که در این مدت در سراشیبی سقوط قرار گرفته بودند دیروز با رشد تقاضا مواجه شدند .
در این شرایط در ابتدای معاملات خودروسازان که آغازی منفی داشتند ، به مرور با رشد تقاضا صفوف فروش خود را جمع شده دیدند . البته خزامیا که با گزارشی ضعیف در حال افت میباشد ، همچنان صف فروش سنگینی را بر دوش میکشد .
در عین حال در دقایق پایانی مجدد ترس سهامداران بروز نمود و نمادهای این گروه صف فروش اندکی را با خود همراه کردند . اگرچه احتمال بازگشت موقت این گروه وجود دارد ، ولی با توجه به تکمیل الگوی سروشانه سقف خودرو ، احتمال افت 8% دیگر گروه باقیست .
وساپا پس از ارسال پیش بینی سود 20 تومانی دیروز اندکی منفی بازگشایی شد .این سهم روی حمایت 130 بخوبی مقاومت کرده است .
خکاوه دیروز روی حمایت 86 تومان 8% منفی بازگشایی شده بود ، این سهم امروز نوسان خوبی کرد و برای دقایقی در دامنه مثبت کامل نیز معامله شد . به هر حال افت بیشتر خکاوه محتمل نمیباشد .
علت عدم بازگشایی خبهمن نیز مشخص نیست !
خاذین امروز روی حمایت 300 با حجم خوبی معامله شد که احتمال بازگشت این نماد هم برای آغاز هفته جاری هست .
خزامیا ، خریخت ، ختراک ، خمحرکه ، خشرق ، خنصیر ، خرینگ و خمحور هم در صف فروش غوطه ور بودند .
خفنر در کنار خکاوه تنها نمادهای مثبت امروز گروه بود.
سطوح حمایتی سایر نمادهای گروه خاذین 300 ، خودرو 260 ،خگستر ، خبهمن 200 ، خساپا 160، خپارس 160 ، خزامیا 125 ، خکاوه 86 و خاور 150 میباشد .
 
- پتروشیمی:
امروز تاپیکو هم پس از شفاف سازی در خصوص تاثیر نرخ 13 سنتی خوراک گاز بر زیرمجموعه هایش اعلام کرد که 40 ریال کاهش سود را در پی خواهد داشت . 
این نماد هم همانند پارسان علی رغم اصول بازگشایی با دامنه نوسان بازگشایی شد تا مدیران بازار سرمایه افت محسوسی را در شاخص شاهد نباشند!
تاپیکو روز گذشته بیش از 40 میلیون حجم معاملاتی را ثبت کرد تا فشار فروشی را همچون قبل از توقف ، در هفته جاری نداشته باشد .
پارسان هم به سبب برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شده است .
مهمترین کف حمایتی برای فارس  1500 میباشد که سهم با حفظ این حمایت امروز معاملات خوبی را پشت سر گذاشت و تا دامنه مثبت هم معامله شد .
شیران در آستانه حمایت معتبر 2900 و شاراک 2330 میباشد . هر دو سهم به لحاظ بنیادی پتانسیل بالایی دارند و در این سطوح برای سهامداری بسیار مناسب میباشند .
نکته جالب توجه دیگر صف خرید مجدد شتولی بود که پس از رشد مناسب در هفته های گذشته باز هم تقاضا داشت .
وپترو اکنون در نزدیکی حمایت معتبر 240 قرار دارد .
شرکتهای شیمیایی شکربن ، شدوص ، شپلی ، شگل ، شاملا ، شلعاب و شمواد و.... هم با افت همراه شدند .
شکربن متاسفانه حمایت 400 را هم شکست . شکربن روی 364 مناسب خرید میباشد .
شلعاب هم با شکسنت حمایت 950 به سمت کف 900 در حرکت است .
 شپلی و شاملا هم شنبه روی سطح حمایتیشان قرار میگیرند .
حمایت وپترو 240 ، شپلی 150 ، شیران 2900 ، شاملا 1150 ، شکربن 364 و شلعاب 900 میباشد .
 
- پالایشی ها :
در نمادهای پالایشی که پس از گزارش نامطلوب شبندر افت را آغاز کرده بودند ، امروز رشد تقاضا را شاهد بودیم و حتی شتران صف خرید شد .
در حالیکه شبندر همچنان به کف 1360 پایبند است ، امروز روی قیمت پایانی صف خرید چید.
اما تحول اصلی گروه مربوط به شپنا میشود که بلافاصله با آمدن اطلاعیه صدور مجوز افزایش سرمایه شرکت که ماهها بازار انتظارش را میکشید سهم صف خرید شد .
شپنا هفته ها بود که شاهد معاملات بلوکی 40 میلیونی بین حقوقی هایش بود و اکنون دلیل این معاملات آشکار شده است .
شپاس و شرانل هم مثبت شدند . ونفت هم روی حمایت 250 صف فروش خود را بلعید تا احتمالا شاهد بازگشت سهم باشیم .
 
 
- بانکی ها :
این گروه امروز معاملات متعادلی را پشت سر گذاشت و در حالیکه از فشار فروشها کاسته شده است ، بانکهای گردشگری ، سرمایه ، صادرات ، دی و تجارت مثبت معامله کردند.
بانک صادرات به سمت حمایت 100 در حال افت بود ، در خبرها داشتیم که آگهی فروش نیروگاه برق متعلق به بانک صادرات هم آمده است و همین امر سبب مثبت شدن سهم شده است .
بانک دی که روی 185 حمایت خوبی داشت بازگشت تا این بار در صورت شکستن 210 بتواند سروشانه کف بزند.
اکنون بانک پارسیان نیز روی حمایت 400 قرار دارد .
تنها نکته منفی در گروه تشکیل الگوی سروشانه سقف در برخی نمادهای گروه است که برخی از نمادها نظیر دی این الگو را بی اعتبار کرده اند ولی برخی نظیر پاسارگاد همچنان در حال افت میباشند .
تسه ها هم امروز مثبت پیگیری شدند .
سطوح حمایتی این گروه نیز وتجارت 300 ، وبملت 255 ، وبصادر 100 ، وانصار 287 ، وپاسار 250  ، وسینا 250 ، وپارس 400  میباشد .
 
- فلزات اساسی :
در این گروه امروز معاملاتی متعادل را شاهد بودیم .
فاسمین ، فولاد ، فملی و فرآور من جمله نمادهای منفی امروز گروه بودند که با معاملاتی فرسایشی همراهند.
ذوب با حفظ حمایت 400 مثبت شد و در کنارش فایرا و فلوله توانستد سبز پوش شوند اما باز هم برترینهای امروز گروه فجر ، فپنتا و فروس بودند که صف خرید را حفظ کردند .
برای این گروه در سال 93 افق روشنی پیش بینی نمیشود .
حمایت نمادهای گروه عبارتند از فاسمین 820 ، فملی 350 ، ذوب 400 ، میدکو 540 و فسرب 222 و زنگان 330 ، فخوز 750 میباشند .
مقاومتهای گروه عبارتند از : فاسمین 900 ، فملی 420 ، ذوب 460 ، میدکو 650 ، فولاد 460 میباشد. 
 
- سنگ آهنی  : 
در این گروه معاملاتی کم جان بروز نمود .
کاما و کبافق که روز گذشته با دامنه محدودیت نوسان بازگشایی شدند ، امروز همانند روز قبل صف فروش سنگینی داشتند .
کنور معاملاتی متعادل و بعضا مثبت را ثبت کرد .
همچنان کگل به سبب ارسال پیش بینی سود سال 93 متوقف است .
ومعادن ، کچاد و کروی معاملاتی منفی ولی کم فشار را تجربه کردند .
سطوح حمایتی سایر نمادهای گروه کچاد 800 ، کگل 1000 ، ومعادن 816 ، کاما 1100، کنور 1300 و کبافق 2500 است .
 
- مخابرات:
اخابر پس از شکستن مقاومت 324 در حال افت است تا در کانال 290-324 همچنان بماند .
اما همراه با معاملاتی معتدل بین 5600-6000 در نوسان است .
 
 
- تجهیزات :
این گروه هم سوا از سایر گروه ها نبود و تمام گروه منفی بودند .
فاذر که با صف فروش حمایت 250 را شکست ، امروز متعادل شد .
فاراک که حمایت 600 را شکسته است ، دور از توجه بازار کم جان پیگیری میشوند .
فجام ، فاما و فلامی همچنان با حجمهای کم معاملات خود را در صف فروش پشت سر میگذارند . 
مپنا همچنان متوقف است تا شاهد بازگشایی بمپنا باشد .
 
- دارویی :
در گروه دارویی معاملاتی منفی حاکم بود.
اما با شنیده شدن احتمال عرضه اعتلاء البرز و شرکت کی بی سی در بازار تا قبل عید نوروز ، والبر از منفی تا آستانه کامل خرید رنج شد و نهایتا هم مثبت به کار خود پایان داد. حق تقدم شرکت هم روی قیمت پایانی صف خرید تشکیل داد .
دکیمی که سود سال 93 خود را 150 تومان پیش بینی کرده بود و دیروز منفی بازگشایی شده بود ، امروز با عطش خریداران صف خرید شد تا پس از بیش از یک میلیون معامله صف خرید خوبی را هم حفظ کند .
امروز نمادهای دجابر ، دزهراوی ، شتهران و دفرا صف خرید خود را حفظ کردند . 
دلر که سود سال 93 خود را 459 تومان پیش بینی کردبود ، امروز 22% مثبت بازگشایی یافت .
در خبرها داشتیم که یک شرکت معتبر داروسازی امریکایی به کشور وارد شده است و در صورت آغاز به همکاری با شرکت دارویی ، این شرکت دارویی حتما با رشد مواجه میشود .
 
جمعه 9 اسفند 1392  10:46 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
شروعی ضعیف در روز اول سال آزاد
سه شنبه, 05 فروردین 1393 ساعت 17:19
 
در     اولین     روز     کاری     بورس    تهران  در     سال  جدید علی رغم سالهای گذشته امروز خبری از صف خریدهای یکپارچه در بازار نبود . بلکه غالب نمادهای لیدر منفی پیگیری شدند و در حالت خوشبینانه با معاملاتی متعادل به کار خود پایان دادند.
امروز روند عرضه و تقاضا به شکل متعادلی دنبال شد به طوری که شاخص بورس هم بدون تغییر خاصی در کانال 79 هزار واحد ماندنی شد. نماد شرکت‌های پالایشی همچنان با صف فروش و کاهش قیمت دنبال شدند به طوری که پالایشگاه نفت بندرعباس 105 واحد منفی و پالایش نفت تبریز 6 واحد منفی اولین روز کاری خود راسپری کردند.
 
در اولین روز کاری بورس تهران در سال جدید علی رغم سالهای گذشته امروز خبری از صف خریدهای یکپارچه در بازار نبود . بلکه غالب نمادهای لیدر منفی پیگیری شدند و در حالت خوشبینانه با معاملاتی متعادل به کار خود پایان دادند.
امروز روند عرضه و تقاضا به شکل متعادلی دنبال شد به طوری که شاخص بورس هم بدون تغییر خاصی در کانال 79 هزار واحد ماندنی شد. نماد شرکت‌های پالایشی همچنان با صف فروش و کاهش قیمت دنبال شدند به طوری که پالایشگاه نفت بندرعباس 105 واحد منفی و پالایش نفت تبریز 6 واحد منفی اولین روز کاری خود را سپری کردند.
همچنین امروز بانک صادرات، مخابرات، سیمان فارس و خوزستان، سایپا، خدمات انفورماتیک، توسعه صنایع بهشهر، سرمایه‌گذاری آتی دماوند، سرمایه‌گذاری خوارزمی، سرمایه‌گذاری اعتبار ایران، تجارت الکترونیک پارسیان و بانک پاسارگاد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.
در جریان معاملات امروز بورس 5 نماد معاملاتی از جمله سرماآفرین، بانک پاسارگاد، حق تقدم پاکسان، لبنیات کالبر و سرمایه‌گذاری آتی دماوند به بازار بازگشتند و دو نماد معاملاتی حق تقدم سیمان کردستان و بانک سینا به علت پایان مهلت پذیره‌نویسی و ابهام در اعلام پیش‌بینی تعدیل درآمد هر سهم متوقف شدند.
نمادهای اعتبار ایران و آتی دماوند پس از بازگشایی بیشترین افزایش قیمت و به دنبال آن سرامیک‌‌های صنعتی اردکان، سیمان شرق، سیمان داراب، پارس سرام، فرآورده‌های نسوز پارس، تولیدی کاشی تک‌سرام، قند نیشابور و سیمان فارس خوزستان بیشترین افزایش قیمت را تجربه کردند که در مقابل لبنیات کالور پس از بازگشایی بیشترین کاهش قیمت و به دنبال فنرسازی زر، سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان، تأمین ماسه ریخته‌گری، الکتریک خودروی شرق، حمل و نقل بین‌المللی خلیج‌فارس و سایپا شیشه با افت قیمت به کار خود پایان دادند.
بیشترین حجم های معاملاتی در معاملات امروز بورس هم به بانک صادرات ، ماشین سازی اراک و مدارانح تعلق یافت .
 
در فرابورس شاخص بورس با افزایش یک واحدی به 772 واحد رسید که بیشترین تأثیر مثبت را پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس، بانک ایران زمین، آهن و فولاد ارفع، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، تولید برق عسلویه مپنا و پتروشیمی خراسان داشتند.
در این بازار سیمان سبزه‌وار، فولاد ارفع، صنایع غذایی مینو شرق، کی‌بی‌سی، سرمایه‌گذاری اعتلاء البرز، بانک ایران‌زمین، صنایع فولاد آلیاژی یزد، قند شیروان قوچان و بجنورد و تدبیرگران فارس خوزستان با افزایش قیمت و در مقابل تولیدی و بازرگانی مرجان کار، صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود، امتیاز تسهیلات مسکن اسفند ماه 90، توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، صنعتی روان‌ فناور، نفت ایرانول، توسعه و عمران استان کرمان، توکاریل، پالایش نفت شیراز، پالایش نفت لاوان و بانک خاورمیانه بیشترین کاهش قیمت را داشتند.
تازه واردهای بازار سهام برترین تقاضای بازار را به خود اختصاص دادند به طوری که آهن و فولاد ارفع با 65 میلیون صف خرید، کی‌بی‌سی با 2 میلیون صف خرید، اعتلاء البرز با 2 میلیون و 500 هزار صف خرید، گروه صنعتی پاکشو با 33 میلیون صف خرید، صنایع غذایی مینو شرق با 2.5 میلیون صف خرید به کار خود پایان دادند.
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای دی ، ثشرق و ثتران بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز:
به نقل ازیونایتدپرس اینترنشنال»، کاخ سفید خروج روسیه از گروه 8 را اعلام کرد.اعضای گروه 7 متشکل از کانادا، آلمان،فرانسه، ایتالیا، ژاپن، انگلیس و آمریکا روز گذشته در جریان نشستی در هلند با انتشار اعلامیه‌ای در لاهه، ضمن محکومیت رسمی موضع‌گیری اخیر روسیه درباره تحولات اوکراین و استقلال شبه‌جزیره کریمه از این کشور، اخراج روسیه از گروه 8 را اعلام کردند.
اعضای گروه هفت همچنین اعلام کردند که در حمایت از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین، همه‌پرسی استقلال کریمه را به رسمیت نمی‌شناسند.
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در واکنش به این اقدام گروه 7، در کنفرانسی خبری گفت: « گروه 8 ، گروهی غیر رسمی است و هیچ کس برای پیوستن به آن کارت عضویت ندارد و هیچ کسی هم نمی‌تواند دیگر اعضا را اخراج کند. اگر شرکای غربی ما فکر می‌کنند که از این قالب خسته شده‌اند، مشکلی نیست چرا که ما هم به آن اصراری نداریم و فکر نمی کنم این موضوع مشکل خاصی را برای ما ایجاد کند.»
 
قائم مقام وزیر کشور در واکنش به ادعای سخنگوی وزارت خارجه پاکستان مبنی بر اینکه مقامات ایرانی درباره وضعیت مرزبانان ربوده شده تماسی با مقامات پاکستانی نداشته‌اند، این ادعا را رد کرد.
حسینعلی امیری با ارائه توضیحاتی درباره برخی اقدامات ایران در این رابطه گفت: در ملاقاتی که ما با رئیس مجلس ایالتی پاکستان و هیأت همراه داشتیم، این موضوع را مطرح کرده بودیم.
وی ادامه داد: در نشست بین‌المجالس کشورهای اسلامی که در تهران برگزار شد و از مجلس ملی و سنای پاکستان نیز در آن حضور داشتند، باز هم درباره آخرین وضعیت مرزبانان ایرانی با آنها صحبت کردیم.
قائم مقام وزیر کشور افزود: همچنین کمیته مرزی مشترکی در این رابطه تشکیل شد و جلسه‌ای در کویته پاکستان داشتیم که در آنجا نیز پیگیری‌های لازم انجام شد و مدارک و مستندات آنها موجود است.امیری با اشاره به ادعای سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان مبنی بر اینکه "ما خاک پاکستان را وجب به وجب گشته‌ایم ولی اثری از تروریست‌ها نیافته‌ایم"، خاطرنشان کرد: در هر صورت مرزبانان ربوده شده ایران به خاک پاکستان منتقل شده‌اند و در آنجا نگهداری می‌شوند.
 
به نقل از شبکه خبری المیادین، ارتش سوریه یک بالن جاسوسی ترکیه را در «تلا» واقع در ریف شمالی منطقه لاذقیه منهدم کرده است.
در همین رابطه ارتش ترکیه بعد از اینکه دو روز پیش یک جنگنده سوری را در نزدیکی مرزهای این کشور مورد اصابت قرار داد و به دنبال افزایش تنش میان دو کشو به حالت آماده باش درآمده است.همچنین شبکه خبری المیادین گزارش داد که جنگنده‌های سوری در امتداد مرزهای ترکیه به پرواز درآمده‌اند.
دو روز پیش ترکیه یک هواپیمای سوری که در حال تعقیب تروریست‌ها بود را در نزدیکی مرزهای سوریه مورد هرف قرار داد و باعث سقوط این هواپیما شد.
 
محمد صالح جوکار نماینده مردم یزد و صدوق و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به شهادت یکی از مرزبانان گروگان گرفته شده کشورمان توسط گروهک جیش‌العدل و آینده روابط ایران با پاکستان، اظهار داشت: دولت پاکستان باید پاسخگوی همه این مسائل باشد.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه یادآور شد:‌ دولت پاکستان یا بر شرایط اشراف دارد و خودش اقدام می‌کند یا اینکه اجازه دهد ما اقدامات لازم را انجام دهیم؛ این شرایط قابل قبول نیست، دولت پاکستان یا به دلیل عدم اشراف بر شرایط یا ضعیف بودن سیستم اطلاعاتی و امنیتی و یا نفوذ سیستم‌های تروریستی در دستگاه‌های اطلاعاتی‌اش نمی‌تواند اقدام صحیح و درستی انجام دهد لذا ما باید یکسری اقداماتی انجام دهیم تا بتوانیم با این گروهک مقابله کنیم.
وی تصریح کرد: اگر دولت پاکستان راضی به ورود ایران برای آزادی مرزبانانش نشود، از طریق مجامع بین‌المللی جدی‌تر ورود پیدا می‌کنیم.
جوکار در پایان با اشاره به آخرین اخبار از اقدامات انجام شده برای آزادی مرزبانان کشورمان، خاطرنشان کرد: رایزنی‌ها در این زمینه همچنان ادامه دارد، ولی به نظر می‌رسد رایزنی‌های سیاسی فایده و نتیجه‌ای ندارد و باید اقدامات عملی برای آزادی این مرزبانان انجام شود.
 
 
اخبار اقتصادی روز :
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور گفت: در شرایط فعلی شکستن رکود از کاهش تورم مهم‌تر است.
غلامحسین شافعی ضمن ابراز امیدواری نسبت به بهبود وضعیت اقتصاد کشور در سال جدید اظهار کرد: در حال حاضر از نظر اقتصادی با رشد منفی قابل توجهی روبرو هستیم.وی با اشاره به اینکه باید با کاهش تورم سطح رفاه جامعه را بهبود بخشید، ادامه داد: آنچه حائز اهمیت است شکستن رکود اقتصادی است.
شافعی افزود: گر چه باید به کاهش تورم نیز اندیشید اما در حال حاضر آنچه بیشتر اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده، رکود بوده و از بین بردن آن در درجه اول حائز اهمیت است.
وی اظهار امیدواری کرد دولت با یک دیپلماسی فعال سیاسی و تغییر رویکرد نسبت به اقتصاد جهانی از فرصت‌های موجود در جهت اعتلای وضعیت اقتصادی ایران استفاده خواهد کرد.
 
میزان مبادله‌ برون‌مرزی برق ایران با کشورهای همسایه به 1959 مگاوات رسید.
وزارت نیرو اعلام کرد مجموع میزان صادرات برق ایران به کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، ارمنستان و ترکیه در روز شنبه هزار و 548 مگاوات و مجموع واردات برق از کشورهای ارمنستان و ترکمنستان به میزان 411 مگاوات ثبت شده است.
تراز تبادل برق ایران با کشورهای همسایه روز گذشته به مثبت 1137 مگاوات رسید.
جمهوری اسلامی ایران با کشورهای ارمنستان، پاکستان، ترکمنستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، عراق و افغانستان انرژی مبادله می‌کند.
 
در دوازده ماهه سال جاری در مجموع 40 میلیارد و 376 میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبلدرصد کاهش نشان می دهد.
میزان صادرات غیرنفتی کشور معادل 90 میلیون و 83 هزار تن بوده است.
در دوره مورد بررسی 33 میلیون و 85 هزار تن کالا به ارزش 48 میلیارد و 364 میلیون دلار وارد کشور شده که این میزان از لحاظ وزنی 16.20 درصد و از لحاظ ارزش دلاری، 9.52 درصد کاهش نشان می دهد.
براساس گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران آمار فوق مقدماتی بوده و آمار قطعی پس پایان تعطیلات نوروز 1392 اعلام خواهد شد.
 
با بازگشایی بازارهای جهانی، قیمت نفت با اندکی افزایش از مرز 106 دلار عبور کرد.
بهای نفت برنت دریای شمال با 47 سنت افزایش 106 دلار و 92 سنت و نفت وست تگزاس با 56 سنت رشد 99 دلار و 47 سنت معامله شد.
قیمت جدیدی برای نفت خام اوپک در روز جاری درج نشده و آخرین قیمت معاملاتی آن مربوط به روز جمعه است که براساس آن قیمت هر بشکه نفت خام اوپک 103 دلار و 30 سنت درج شده است.
 
وضعیت بازار :
 
- خودرو :
نمادهای این گروه در غیاب لیدر خودروساز خود یعنی ایرانخودرو در جوی ناهمسو از هم قرار داشتند .
امروز خساپا از برترین و پرتقاضاترین نمادهای بازار بود که پس از معامله 13 میلیون برگه سهم در آستانه کامل صف خرید خوبی هم با خود تا دقایق پایانی بر دوش داشت تا به سمت هدف 200 کمین کند .
دیگر نماد پرحجم گروه خزامیا بود که با صف خرید سنگینی از هفته پایانی سال قبل تا به امروز رشدی25% را تجربه کرده بود ، امروز کامل صف خرید سهم عرضه شد تا سهم فردا کار دشواری روی مقاومت 150 داشته باشد.
خبهمن هم همچنان روی مقاومت 240 به انجام معاملات منفی همچون خپارس میپردازد . خکاوه هم ناتوان از شکستن مقاومت 100 تومان امروز صف روش شد!
سایر نمادهای گروه قطعه ساز هم برخی صف خرید همچون ختراک ، خکمک ، خاذین و خنصیر و برخی دیگر صف فروش همچون خزر ، خشرق ، خموتور و خمهر دنبال شدند .
امروز نماد معاملاتي شركت سرمايه گذاري اعتبار ايران بدون محدوديت نوسان قيمت آماده انجام معامله بود که 30% بالاتر بازگشایی یافت ولی به سرعت صف فروش سنگینی شد .
 
- پتروشیمی:
امروز این گروه از گروه های منفی بازار لقب گرفت.
پیش از این نسبت به این مسئله که دو نماد پارسان و تاپیکو بالای ناو خود معامله میشوند و پتانسیل تعدیل سود ندارند هشدارهایی داده بودیم . از همین رو در شرایط تعادل بازار این نمادها مجالی برای رشد نمی یابند.
تاپیکو روی مقاومت 500 و پارسان روی مقاومت 950 قدرت رشد خود را از دست دادند .
برترین نماد امروز این گروه پاکشو بود که امروز بیش از 35 میلیون صف خرید را با خود تا انتها بر دوش میکشید اما حجم مبنای سهم داده نشد .
در میان شرکتهای پتروشیمی جم ، شیراز ، مارون ، کرماشا، شپدیس و ... منفی پیگیری شدند ولی در میان شرکتهای شیمیایی هم شکربن ، شگل ، شدوص ، شپلی ، شاملا ، شکلر و.. صف خرید شدند.
نکته قابل ذکر آنکه شپلی روی مقاومت 150در حال معامله است و شکربن هم به مقاومت 400 رسیده است که هر دو فردا کار دشواری پیش رو خواهند داشت .
 
 
- پالایشی ها :
متاسفانه امروز یکی از بدترین روزهای این گروه در 5ماه گذشته بود. شبندر بعد ماهها کف معتبر 1360 را به پایین شکست و صف فروش گردید . معاملات منفی شبندر سبب شد این سهم تاثیر گذارترین نمادها شاخص با ثبت بیش از 100 واحد منفی بود . به همین سبب سایر نمادهای گروه هم منفی و صف فروش شدند .
شاوان هم در این میان کف معتبر 2330 را به پایین شکسته است . ونفت هم که تا مقاومت 260 بخوبی پیش آمده بود امروز بازگشت و صف فروش شد .
شتران به سمت 80 هزار اصلاح نموده است و باید دید فردا واکنش سهم به این سطح چیست . کف شتران در این چند ماهه 75 هزارتومان بوده است .
شراز امروز هم دوشادوش سایر پالایشی ها منفی پیگیری شد و حمایت معتبر سهم 1585 ارزیابی میشود.
 
- بانکی ها :
اوضاع در این گروه امروز متعادل بود ولی میل به فروش غالب بود .
بانک ملت که تا مقاومت 250 پیش آمده است با معاملاتی نوسانی امروز هم معاملاتی متعادل را پیگیری کرد .
بی تردید برترین نمادهای امروز این گروه بانک های حکمت و ایران زمین در بازار پایه بودند که تا انتها در دامنه بالای مثبت معامله شدند.
بانک دی امروز هم پشت مقاومت 210 معاملاتی منفی را تجربه کرد. همچنان 210 برای دی یک تابو محسوب میشود. حمایت سهم اکنون 200 تومان است .
مهمترین اتفاق امروز گروه خبر شرکت سرمایه گذاری خارزمی در مزایده نیروگاه قائم متعلق به بانک صادرات بود .
از همین رو بانک صادرات که آغازی ضعیف داشت در ادامه خود را برای چندمین بار به مقاومت 110 سهم رساند . نکته منفی این سهم عرضه های سنگین حقیقی سهامدار عمده سهم است که تاکنون بیش از 700 میلیون سهم را به چوب حراج زده است .
وسینا هم به سبب ابهام در پیش بینی در آمدی متوقف شد.
 
- فلزات اساسی :
جو غالب بر این گروه همچون سایر گروههای بازار منفی است . فخوز همچنان بالای مقاومت 900 تثبیت شده است .
لیدر گروه یعنی فولاد هم پشت 450 در وضعیتی خنثی قرار گرفته است و آینده نامعلومی برای گروه رقم زده است .
از جمله نمادهای صف خرید امروز گروه میتوان به فروس ، زنگان ، فولای و ارفع اشاره کرد.
نگین امروز گروه ارفع بود که با صف خرید 70 میلیونی از جمله نمادهای پرتقاضای امروز بازار بود .
ذوب همچنان در کانال 400-460 قرار دارد و امروزهم مثبت معامله شد. کالسیمین با معاملاتی مثبت پشت مقاومت 450 ایستاده است .
نمادهای صنعت روی هم تاکنون نتوانستند ناجی گروه شوند .
 
 
 
- سنگ آهنی :
امروز جو حاکم بر این گروه دوگانه ولی متعادل بود .
در شرایطی که کاما ، کنور و کمنگنز معاملات مثبتی را تجربه کردند ، سایر نمادهای گروه منفی پیگیری میشدند .
نکته قابل تامل اصلی اینست که گل گهر با تعداد سهام 10 میلیاردی امروز معامله تنها 44 هزار سهم را شاهد بود .کبافق همچنان صف فروش است و بایستی معاملات سهم به گره برود تا قفل صف فروش سهم بازگشایی شود.
کروی ناتوان از شکستن مقاومت 260 امروز همچون ومعادن و کچاد منفی پیگیری شد .
کگل ، کچاد و ومعادن هم با اراده سهامداران حقیقی مثبت شدند. با اتمام زمان واریز مبالغ فروش سهام برای سال 92 از معاملات بلوکی خبری نیست . در ومعادن عرضه های صندوقهای حقوقی سبب شد سهم تا صف فروش هم پیش برود .
سطوح حمایتی سایر نمادهای گروه کچاد 800 ، کگل 1000 ، ومعادن 325 ، کاما 1000 ، کنور 1380 و کبافق 2500 و کروی 220 است .
 
- مخابرات:
اخابر امروز در جو نامساعد بازار باز هم خوب عمل کرد تا با خریدهای حقیقی ها که بخوبی سهم را خریداری میکنند آهسته به سمت هدف بعدی 360 راهی شود.
همراه اول جزو برترین نمادهای ایمن و مطمئن برای سرمایه گذاری میباشد . این سهم که پیش از سال نو پشت مقاومت 6000 مانده بود ، با معامله بلوکی 11.8 میلیونی حقوقی ها خود را بالای این سطح رسانده است . امروز هم به رشد ملایم خود ادامه داد .
 
- تجهیزات :
امروز گروه معاملات منفی را پشت سر گذاشت .
فاذر که پس از شکستن مقاومت 270 امروز به هدف 300 هم رسیده بود ، با رشد عرضه ها نتوانست صف خرید خود را حفظ کند و تا دامنه منفی هم پیش رفت
در نماد فاراک برای نهمین روز پیاپی باز هم شاهد معامله بلوکی 45 میلیونی این بار روی سطح 6106 ریال ( قیمت پایانی 28 اسفند ماه) بودیم .
فجام امروز صف فروش شد و فلامی هم منفی به کار خود پایان داد.
اما امروز در اولین روز از سال جدید همچون آخرین روز از سال گذشته شاهد صف فروش مپنا بودیم .این سهم نیاز به مدتی معاملات فرسایشی حوالی 800 دارد .
در این میان بمپنا که خبر طلب 80 میلیاردی شرکت و احتمال تعدیل مناسب سهم آمده است ،با آغازی خوب و پایانی معمولی به کار خود پایان داد تا همچنان پشت مقاومت 1500 انتظار بکشد تا تکلیف مپنا مشخص شود.
 
- سیمان :
این گروه که با اخبار افزایش نرخ سیمانی از هفته آخر سال 92 با رشد خوبی همراه شده بودند ، امروز در جوی مناسب قرار داشتند و باز هم صف خریدهایشان پابرجا بود .
سفارس ، سشرق ، سغرب ، ساراب ، سبزوار ، سکارون ، سشمال ، سدور و سفانو و... من جمله نمادهایی بودند که در آستانه کامل به کار خود تداوم بخشیدند .
اما ستران و سهگمت که دو نماد بنیادی گروه هستند ، امروز منفی پیگیری شدند .
ستران با عرضه های بی امان حقوقی از دامنه مثبت تا منفی کشیده شد تا فردا احتمالا صف فروش هم بشود .
حقوقی سفارس و سشرق اقدام به عرضه سهم به اندازه حجم مبنا کرد و سبزوار هم شاهد عرضه یک میلیون سهم حقوقی خود بود.
سخاش ، سقائن ، سخزر و سصفها از جمله نمادهای صف فروش سیمانی بودند . همچنین امروز شاهد بازگشایی سیمان مجد خواف 8.5% بالاتر بودیم .
 
سه شنبه 5 فروردین 1393  10:28 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار دوشنبه
مپنا هم جمع شد ... آزاد
سه شنبه, 12 فروردین 1393 ساعت 06:16
 
 
در جریان معاملات امروز بازار سهام در بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل با افزایش 272 واحدی از نیمه 78 هزار واحد هم عبور کرد.
این افزایش شاخص به مدد تاثیر مثبت شرکتهای پالایشی و بانکی بود به طوری که پالایش نفت بندرعباس 136 واحد، بانک تجارت 34 واحد، بانک ملت 10 واحد و ملی صنایع مس ایران 29 واحد تاثیر افزایشی داشت.
در جریان معاملات امروز بازار سهام در بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل با افزایش 272 واحدی از نیمه 78 هزار واحد هم عبور کرد.
این افزایش شاخص به مدد تاثیر مثبت شرکتهای پالایشی و بانکی بود به طوری که پالایش نفت بندرعباس 136 واحد، بانک تجارت 34 واحد، بانک ملت 10 واحد و ملی صنایع مس ایران 29 واحد تاثیر افزایشی داشت.
بیشترین ارزش معاملات امروز به گروه فنی مهندسی اختصاص داشت، به طوری که بیش از 33 میلیون سهم از سهام این صنعت به ارزش 275 میلیارد و 710 میلیون ریال در بورس اوراق بهادار خریداری شد.
شاخص ها امروز هم روندی مثبت داشتند و شاخص صنعت با 213 واحد افزایش به 65 هزار و 550 واحد، شاخص بازار اول با 79 واحد افزایش به 58 هزار و 534 واحد و شاخص بازار دوم با 1164 واحد افزایش به 151 هزار و 229 واحد رسید.
ارزش بازار نیز با افزایش حدود یک هزار میلیارد تومانی به بیش از 384 هزار میلیارد تومان رسید و 407 میلیون برگ سهم به ارزش140 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.
امروز نماد معاملاتی بانک تجارت پس از افزایش سرمایه بیش از 160 درصدی با اقبال خوب سهامداران به تالار شیشهای بازگشت و ضمن افزایش 2 درصدی قیمت، 34 درصد تاثیر مثبت بر شاخص گذاشت؛ اخیرا نیز در ساختار هیأت مدیره و مدیرعامل این بانک تغییراتی ایجاد شد که بازار به آن واکنش مثبت نشان داده است.
در معاملات بورس تهران نماد داروسازی اکسیر سیمان داراب، محورسازان ایران خودرو، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، گسترش سرمایهگذاری ایران خودرو، سیمان کارون، مهندسی نصیر ماشین بیشترین افزایش قیمت را در مقابل نماد توسعه شهری توس گستر، قند هگمتان، صنایع شیمیایی فارس، دوده صنعتی فارس، گروه مپنا، کابل البرز و سخت آژند بیشترین کاهش قیمت را داشت.
بیشترین حجم های معاملاتی در معاملات امروز بورس هم به بانک صادرات و تجارت و بیمه البرز تعلق یافت .
 
در فرابورس ایران هم شاخص با افزایش 9 واحدی به بیش از 781 واحد رسید که پالایش نفت تهران پالایش نفت لاوان، پتروشیمیی نارون، پتروشیمی جم، پالایش نفت شیراز، تولید برق عسلویه مپنا، آهن فولاد ارفع، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، بانک خاورمیانه، فولاد صبا نور، توکاریل و نفت ایرانول بیشترین تاثیر افزایشی را داشته است.
در این بازار صنایع غذایی مینو، پالایش نفت لاوان، کی بی سی، فولاد ارفع، بازرگانی تولیدی مرجان، روانفناور وسرمایهگذاری تدبیرگران فارس و خوزستان، بیشترین افزایش قیمت و در واقع تسهیلات خرید مسکن، فروردین نود، کویر تایر، توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، همکاران سیستم، صنایع فولاد آلیاژی یزد، پتروشیمی خراسان و ذوبآهن اصفهان بیشترین کاهش قیمت را داشت.
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای بمپنا ، ثتران و دی بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز: 
• حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه پیروز انتخابات شهرداری های این کشور شد.
به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز و خبرگزاری فرانسه، این در حالی است که انتخابات شهرداری های ترکیه به همه پرسی درباره محبوبیت حزب حاکم و شخص اردوغان تبدیل شده بود. اردوغان از 12 سال پیش تاکنون قدرت را در ترکیه در دست دارد.
اردوغان و حزب حاکم در ماه ها و هفته های اخیر به شدت در زمینه های سیاسی، آزادی های اجتماعی و رسانه ای و فساد اقتصادی، مورد انتقادات های جدی قرار گرفته بودند. این اتفاقات به کناره گیری و استعفای شماری از وزیران و نمایندگان حزب حاکم منجر شده بود.
 
• خبرگزاری فرانسه نوشت: کره شمالی و کره جنوبی امروز نزدیک مرز دریایی مورد مناقشه دو کشور به تبادل آتش پرداختند و سئول از ساکنان دو جزیره مرزی خود خواست به پناهگاه بروند. این درحالی است که زمینههای اصطکاک و تنش در شبه جزیره کره افزایش مییابد.
یک سخنگوی ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گفت گلوله های خمپاره کره شمالی در سمت جنوبی مرز آبی دو کره پایین آمد و کره جنوبی به شلیک متقابل پرداخت.
وی افزود به نظر نمیرسد شلیکهای دو طرف به قصد اهداف مشخصی باشد و در حال حاضر شلیکهای طرفین در دریا است. از سوی دیگر یکی از مسئولان محلی جزایر مرزی کره جنوبی گفت به ساکنان جزایر بائنگن یئونگ و یئونپیونگ دستور داده شده است به پناهگاه بروند. وی تاکید کرد:« ما از همه ساکنان این جزایر خواستهایم بدون معطلی به پناهگاهها بروند و تاکنون برخی از آنها این کار را کردهاند.
کره شمالی اوایل صبح امروز اعلام کرد تمریناتی نظامی با گلوله های واقعی در دریای زرد و نزدیک مرز دریایی دو کره برگزار میکند. برگزاری این نوع تمرینات نظامی سابقه دارد اما کره شمالی در موارد اندکی به کشور همسایه و دشمن خود در باره برگزاری آن هشدار داده است.
پیونگ یانگ پیش از برگزاری این تمرینات از سئول خواست کشتیهای خود را «مهار کند». سئول هم بلافاصله هشدار داد درصورت هر گونه تجاوز به سمت کره جنوبی به پاسخگویی متقابل خواهد پرداخت.
مرز دریایی دو کره در گذشته چندین بار صحنه درگیریهای خونین بوده است.
 
• واردات خریداران اصلی نفت ایران (چین، هند، ژاپن و کره جنوبی به همراه ترکیه) دستکم از ماه نوامبر بیشتر از یک میلیون بشکه در روز بوده است و آمار کشتیرانیها نشان میدهد تنها در ماه مارس کاهش مختصری در صادرات نفت ایران رخ داده است.
افزایش صادرات نفت ایران میتواند به کاهش قیمت نفت که به دلیل نگرانی درباره عرضه کشورهایی همچون لیبی و افزایش تنشها بین روسیه و غرب بر سر منطقه کریمه اوکراین بالا گرفته، کمک کند.
افزایش صادرات نفت ایران در شرایطی است که کاهش تحریمها علیه ایران نظرات راجع به ایران را بهبود بخشیده و خطرات سیاسی برای این کشور را کاهش داده است.
منابع دولت هند اعلام کردند: آمریکا اوایل این ماه به هند یادآوری کرد که واردات نفت از ایران را در سطح پایان سال 2013 حفظ کند که براین اساس پالایشگاههای هندی باید خرید نفت از ایران را به میزان دو سوم نسبت به سه ماهه اول 2014 کاهش دهند تا متوسط واردات آنها تا 20 ژوییه به 195 هزار بشکه در روز تنزل یابد.
براساس آمار رسمی دولتی و برنامه ورود نفتکشها که در اختیار رویترز قرار گرفته است چهار خریدار اصلی نفت ایران در ماه فوریه به طور متوسط روزانه یک میلیون و 370 هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کردند. این در حالی است که واردات آنها در دوره مشابه سال قبل یک میلیون و 170 هزار بشکه در روز بود.
چین به عنوان بزرگترین مشتری نفتی ایران در ماه فوریه واردات خود را با شش درصد افزایش نسبت به سال قبل به 552 هزار و 613 بشکه در روز رساند و کره جنوبی واردات خود را با افزایش بیش از دو برابری به 290 هزار و 714 بشکه در روز رساند.
 
• به نقل از الیوم السابع،  وزارت اقتصاد و تجارت ژاپن از افزایش 21.7 درصدی صادرات نفت ایران به ژاپن خبر داد.
بنابراین گزارش، وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن، اعلام کرد: واردات ماه فوریه ژاپن از نفت ایران در مقایسه با سال گذشته خود 21.7 درصد افزایش یافته است و به 1.16 میلیون لیتر رسیده است که معادل 260 هزار و 829 بشکه نفت در روز است.
قرارداد هسته ای صلح آمیز ایران و کشورهای غربی که در نوامبر گذشته روی داد از مهمترین دلایل کاهش تحریمها و افزایش صادرات نفتی ایران به شمار می آید.
 
اخبار اقتصادی روز :
• قیمت هر بشکه نفت آمریکا در بازارهای جهانی 101 دلارو 59 سنت معامله می شود که نسبت به روز گذشته 8 سنت کاهش داشته است.
این گزارش اضافه میکند، همچنین هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز 107 دلار و 90 سنت معامله میشود که نسبت به روز گذشته 15 سنت کاهش داشته است. براساس آخرین آمار سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) قیمت سبد نفتی اوپک نیز 104 دلار و 27 سنت معامله شد
این گزارش اضافه میکند، هم چنین قیمت هر اونس (معادل ۳۱.۱۳۲گرم) طلا در بازارهای جهانی نیز 1296 دلار است که نسبت به روز گذشته 2 دلار و 20 سنت افزایش داشته است.
 
• قطر بزرگترین بودجه خود را به ارزش 225 میلیارد ریال به تصویب رساند.
بودجه سال جاری قطر به ارزش 225.7 میلیارد ریال است که با افزایش 7.7 میلیارد ریال همراه بوده است، 3.5 درصد رشد داشته است. بودجه قطر پیش از این 218 میلیارد ریال گزارش شده است.
علی العمادی وزیر مالی قطر در ارایه گزارشی به رسانه ها، گفت: بودجه جدید مالی قطر با نظارت امیر این کشور صورت گرفته است که یکی از بزرگترین بودجههای تاریخ قطر به شمار میآید.
وی افزود: این بودجه برای تکمیل کردن طرحها و پروژههای استراتژیک و توسعه ملی قطر، از سال 2011 تا 2016 اختصاص یافته است. وی تصریح کرد: بودجه عمومی دولت به منظور دستیابی به رشد پایدار با کنترل تورم و با تایید سیاستهای مالی و  افزایش بهرهوری صورت گرفته است.
 
• بر اساس تصمیم هیات وزیران، تعرفه های گاز مندرج در جدول شماره 1 مورخ 27 آذرماه سال 1389، برای مصارف خانگی به میزان 20 درصد و برای مصارف عمومی (دولتی، کسب و خدمات) به میزان 30 درصد افزایش مییابد.
هیات وزیران به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد ماده (1) قانون هدفمند کردن یارانه ها، تعرفه جدید گاز مصارف خانگی، عمومی و صنعتی سال 93 را تعیین کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، بر اساس تصمیم هیات وزیران، تعرفه های گاز مندرج در جدول شماره 1 پیوست تصمیم نامه شماره 214883/ت45937ن مورخ 1389/9/27 ، برای مصارف خانگی به میزان 20 درصد و برای مصارف عمومی (دولتی، کسب و خدمات) به میزان 30 درصد افزایش مییابد.
همچنین بر اساس این مصوبه، نرخ گاز برای مصارف صنعتی (غیر از موارد مذکور در بند (د) ) از هفتصد(700) ریال به ازای هر متر مکعب یک هزار (1000) ریال افزایش و نرخ گاز برای سایر مصارف مندرج در جدول یاد شده به میزان پانزده درصد افزایش مییابد.
همچنین نرخ گاز برای کلیه مصارف بخش های پتروشیمی و فولاد به ازای هر متر مکعب به ترتیب به میزان دو هزار و ششصد و پنجاه (2650) ریال و یک هزار و سیصد و بیست (1320) ریال تعیین میشود.
نرخ های مذکور بدون احتساب مالیات و عوارض دریافتی توسط شرکت ملی گاز ایران به موجب قوانین میباشد.
 
• نرخ فروش سکه و ارز در روز بازار دوشنبه :
نوع سکه  قیمت
سکه تمام طرح جدید
943000
سکه تمام طرح قدیم
944000
نیم سکه 495000
ربع سکه 285000
1 گرمی 195000
هر گرم طلای 18عیار
96511
نوع ارز 
دلار آمریکا 3060
یورو 4220
پوند انگلیس 5095
درهم 835
 
 
وضعیت بازار :
 
- پالایشی ها :
امروز هم شرکتهای پالایشی  همچون روز گذشته خوب ظاهر شدند و مورد استقبال سهامداران قرار گرفتند؛ اما باز هم اثری از حمایت حقوقی ها در نمادهای سنگین این گروه نبود تا نگرانی ها از عدم تداوم این روند مثبت پابرجا بماند.
امروز نماد پالایش نفت بندرعباس از ابتدا پر تقاضا ظاهر شد و درحالیکه قیمت پایانی سهم پایین بود سهم 3% بالاتر از قیمت پایانی معامله میشد تا نشان از عطش خریداران داشته باشد .
برترین نماد مستحکم امروز گروه پالایش نفت لاوان بود که با صف خرید خوبی پس از کمی عرضه تا انتها صف خرید خود را نگه داشت . 
پالایش نفت شیراز هم بعد فروریختن صف خریدش توانست صف خرید شود و تا انتها به اندازه حجم معاملاتیش صف خرید داشته باشد.
سرمایه گذاری صنعت نفت هم چهارمین سهم صف خرید امروز گروه لقب گرفت . این سهم هم در زمان اصلاح بازار افتی 50% را تجربه کرده بود .
سایر نمادهای پالایش نفت تهران ، نفت بهران و ایرانول دیگر نمادهای مثبت امروز بودند و پالایش نفت تبریز ، نفت پاسارگاد و نفت پارس منفی معامله شدند .
 
 - خودرو :
گروه خودروسازان امروز هم در زمره گروه های مورد استقبال بازار قرار گرفت تا شاهد موجی سبز در گروه باشیم . موجی که بجز چند نماد قطعه ساز که اصلاح لازم را نکرده اند ، سایر نمادها را در بر گرفته است .
امروز سایپا، گروه بهمن، زامیاد، سایپا دیزل، پارس خودرو، سرمایهگذاری رنا، گسترش سرمایهگذاری ایران خودرو، کمک فنر ایندامین، نیرو محرکه، سایپا آذین، مهندسی صنعتی روان فنآور ، مهرکام فارس، خودرو شرق، فنرسازی زر، مهندسی نصیر ماشین، چرخشگر و موتورسازان تراکتورسازی افزایش قیمت داشتند.
همچنان ایران خودرو به سبب عدم درج گزارش روی کدال متوقف میباشد اما خساپا بخوبی خلا این سهم را پر کرده است .
خساپا در نمای تکنیکالی امروز روی مقاومت 200 قرار داشت که توانست با حجم خوب و صف خریدی مناسب نشان از عزم برای فتح این مقاومت دهد .
خزامیا هم توانست از سد مقاومت 150 با حجم مناسب بگریزد و خبهمن هم روی مقاومت 246 با داد و ستد بالاتر نسبت به روزهای قبل و حفظ روند رو به رشد نشان از شکستن این مقاومت سهم داد .
قطعه سازان گروه همچنان با صف خرید پیش می آیند .
 
- پتروشیمی:
امروز اوضاع این گروه مطلوب نبود . در مجموع چنانچه قبلا عرض شده بود آینده شرکتهای پتروشیمی همچون گذشته روشن نیست و این شرکتها توان تعدیلات سابق را ندارند . این امر برای شرکتهای شیمیایی که با جهش نرخ دلار به سودهای بالایی رسیدند هم صدق میکند. لذا بایستی پیش از خرید و فروش به علت رشد این گونه شرکتها در سال گذشته دقت لازم را داشت .
در روزی که تاپیکو و پارسان منفی معامله شدند ، فارس مثبت معامله شد . امروز فارس با انجام معامله بلوکی 2 میلیون سهمی روی صفر تابلو همراه بود.
در میان شرکتهای پتروشیمی جم ، پترول، شخارک ، فارابی ، زاگرس و مارون نمادهای مثبت لقب گرفتند و سایرین منفی پیگیری شدند.
در میان سرای شرکتهای گروه شیمیایی پاکشو ، شپاکسا و شپلی صف خرید شدند و شکلر ، شسینا و شمواد از جمله نمادهای مثبت گروه بودند .
پاکشو باز هم با صف خریدی سنگین بدون معامله به اندازه حجم مبنا یازدهمین روز سال جدید را پشت سرگذاشت . 
 
- بانکی ها :
اوضاع در این گروه امروز متعادل بود و این گروه امروز نتوانست انتظارات را برآورده سازد. 
مهمترین نکته قابل ذکر در خصوص معاملات امروز گروه حمایت حقوقی از بانک ملت آن هم روی مقاومت معتبر 250 بود که توانست باز هم سهم را بالای این سطح حفظ کند که در صورت تداوم این امر میتوان انتظارات را ازین بانک بالا برد.
دی امروز پشت 200 بازایستاد و همچون بانکهای سرمایه ، گردشگری ، پست بانک ، کارآفرین و اقتصاد نوین منفی به استقبال تعطیلات انتهای نوروز رفت.
امروز نماد معاملاتی بانک تجارت پس از افزایش سرمایه بیش از 160 درصدی با اقبال خوب سهامداران به تالار شیشهای بازگشت و ضمن افزایش 2 درصدی قیمت، 34 درصد تاثیر مثبت بر شاخص گذاشت؛ اخیرا نیز در ساختار هیأت مدیره و مدیرعامل این بانک تغییراتی ایجاد شد که بازار به آن واکنش مثبت نشان داده است.
 
 
- فلزات اساسی :
امروز این گروه شاهد معاملاتی دوگانه در نمادهایش بود.
چنانچه ارفع ، فملی ، فسرب ، فنورد ، فسپا، فجر و فایرا صف خرید را تجربه کردند .
ارفع امروز هم صف خرید 50 میلیونی را با خود به یدک میکشید و نسبت p/e سهم کماکان زیر 7 است .
نکته قابل ذکر آنکه امروز فملی هم بالاخره پس از هفته ها پیش از رسیدن به حمایت 300 با معاملاتی خوب و مثبت توانست با صف خرید همراه شود. 
فرآوری و فاسمین هم همگام با رشد قیمتهای جهانی رو روزهای مثبتی را پشت سر میگذارند.
در این میان کماکان نمادهای فولاد ، فخوز و فولاژ ضعیفترین عملکرد را داشتند و منفی پیگیری شدند .
 
 
- مخابرات:
 اخابر امروز با خریدهای برخی صندوقها معاملاتی کم رمق ولی مثبت را سپری کرد . در صورت تداوم این خریدها میتوان در خصوص عملکرد سهم روی مقاومت 350 اظهار نظر کرد.
فعلا سهم حجم با معاملات مثبت خوبی را ثبت نکرده است .
همراه امروز پس از رشد سود سال 92 سهم با معاملاتی بیشتر و مثبت تر ولی متعادل پیگیری شد.مجمع عادی سالیانه سهم فروردین ماه است . افزایش سرمایه 93% سهم هم امسال صورت میگیرد.
 
- تجهیزات :
امروز گروه معاملات پر فشار و منفی را پشت سر گذاشت .
با رشد تقاضا در سایر نمادها امروز شاهد جمع آوری صف فروش مپنا بودیم. صف فروش سهم پس از 4روز معاملاتی توسط حقوقی و حقیقی در ازای فروشهای حقوقی دیگر بلعیده شد. اگرچه حمایت معتبر مپنا سطح 700 میباشد.
در این میان بمپنا امروز روی مقاومت معتبر 1500 پر تلاطم ظاهر شد وپس از کش و قوس فراوان توانست اندکی صف خرید با خود به تعطیلات ببرد.
فاذر پیش از رسیدن به مقاومت 300 با رشد عرضه ها توان خود را از دست داد و منفی گردید .
فاراک هم بدون خرید و فروش حقوقیها کم حجم معاملاتی منفی را زیر حمایت 600سپری میکند . صف فروش فجام هم چنگی به دل نمیزند ولی در عوض فلامی بخوبی تا صف خرید هم پیش رفت.
حفاری هم همچنان صف فروش سنگین را با خود به دوش دارد.
 
- سیمان :
امروز هم یکی از برترین و پرتقاضاترین گروه های بازار گروه سیمانی بود.
این صنعت از هفته انتهای سال 92 با آمدن اخباری مبنی بر افزایش قیمت 20% سیمان با برتری تقاضا و افزایش قیمت به کار خود ادامه میدهند. 
در این گروه سیمان داراب، سیمان فارس و خوزستان، سیمان شرق، سیمان تهران، سیمان سپاهان، سیمان غرب، سیمان کارون، سیمان درود، سیمان فارسنو، سیمان شمال، سیمان بهبهان، سیمان شاهرود و سیمان مازندران بیشترین افزایش قیمت را داشتند.
اگرچه در نمادهای سفارس ، سشرق و سپاها عرضه های حقوقی بیشتر از خریدهایشان بود ولی ستران که از برترین نمادهای گروه است با خرید صندوقها همراه گردید.
چهارشنبه 13 فروردین 1393  4:58 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

 
شنبه, 16 فروردین 1393 ساعت 08:52
 
در جریان معاملات امروز بازار سهام در بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل با کاهش 193 واحدی به رقم 78547 واحد کاهش یافت .
در این میان سهم نمادهای شبندر ، مپنا ، حفاری ، وبصادر و پارسان در منفی کردن شاخص بیش از سایرین بود و در مقابل تلاش تجارت و فملی برای مثبت کردن شاخص بی نتیجه بود.
در جریان معاملات امروز بازار سهام در بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل با کاهش 193 واحدی به رقم 78547 واحد کاهش یافت .
در این میان سهم نمادهای شبندر ، مپنا ، حفاری ، وبصادر و پارسان در منفی کردن شاخص بیش از سایرین بود و در مقابل تلاش تجارت و فملی برای مثبت کردن شاخص بی نتیجه بود.
در بازار امروز بیش از 327 میلیون سهم به ارزش 154 میلیارد تومان دست به دست شد.
بیشترین حجم های معاملاتی در معاملات امروز بورس هم به بانک صادرات و تجارت و گروه بهمن تعلق یافت .
در فرابورس ایران هم شاخص با کاهش 5 واحدی به بیش از 776 واحد رسید که پالایش نفت تهران ، میدکو و جم بیشترین تاثیر منفی و در طرف مقابل زاگرس و ارفع بیشترین تاثیر افزایشی را داشته است.
امروز شاهد معامله 63 میلیون سهمی در بازار فرابورس به ارزش 82 میلیارد تومان بودیم .
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای بمپنا ، ثتران و اعتلا بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز: 
• اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: چهار مرزبان ربوده شده ایرانی توسط گروهک تروریستی جیش العدل به رابط ایران در پاکستان تحویل داده شدند.
این نماینده مجلس افزود: پیکر شهید جمشید داناییفر نیز به رابط ایران تحویل داده شده است.
در بیانیه این گروهک تروریستی که العربیه آن را منتشر کرده، آمده است: جیش العدل به اطلاع میرساند که نظامیان ایران آزاد شده اند.
گروهک تروریستی جیش العدل 17 بهمن ماه سال 1392 پنج مرزبان ایرانی را در منطقه «جکیگور» شهرستان سرباز در جنوب سیستان و بلوچستان ربودند و به پاکستان منتقل کردند.
 
• آسوشیتدپرس نوشت: یک مقام امریکایی گفت که قدرت های جهانی و ایران ماه آینده تهیه پیش نویس توافق دائم را آغاز می کنند.
این مقام امریکایی که خواستار عدم افشای نامش بود گفت که مذاکرات با ایران، با پیشرفت همراه بوده است.
ایران و 1+5 ماه گذشته به توافق موقتی دست یافتند که موجب لغو برخی از تحریم ها علیه ایران شد.
سازمان ملل اعلام کرده است که ایران تاکنون به توافقنامه ژنو پایبند بوده است.
توافق ژنو در ماه جولای پایان می یابد و ممکن است تمدید شود اما یک مقام امریکایی می گوید: ما به دنبال انعقاد توافقی هستیم که قابلیت تمدید نداشته باشد.
 
• مذاکرات کارشناسی جمهوری اسلامی ایران و گروه کشورهای ۵+۱ که از روز پنجشنبه در مقر سازمان ملل در وین آغاز شد، همچنان ادامه دارد.
رضا نجفی نماینده کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی و یکی از اعضای هیات ایرانی در نشست کارشناسی ایران و 5+1شامگاه جمعه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر در وین گفت: دومین روز مذاکرات کارشناسی ساعت 9.30صبح امروز جمعه آغاز شد و همچنان ادامه دارد و قرار است نشست کارشناسان ایران و 5+1فردا شنبه نیز ادامه یابد.
نجفی افزود: نتایج این مذاکرات به روسای دو هیات آقای محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان و خانم کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گزارش خواهد شد.
مذاکرات کارشناسی ایران و 5+1در چارچوب گام پایانی توافق ژنو به ریاست حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران و اشتفان کلمنت دستیار ویژه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از صبح روز پنجشنبه در وین آغاز  شد.
 
• "جیمی کارتر" رییس جمهوری پیشین امریکا که در زمان او تسخیر لانه جاسوسی آن کشور در تهران توسط دانشجویان پیرو خط امام (ره) روی داد، روز جمعه با اظهارنظر در مورد معرفی "حمید ابوطالبی" از سوی جمهوری اسلامی ایران به عنوان نماینده جدید ایران در سازمان ملل متحد حمایت خود از سفر او به نیویورک را اعلام کرد.
اندیشکده امریکایی "هریتیج" با اعلام این خبر افزوده است :"جیمی کارتر" رییس جمهوری پیشین امریکا با اظهارنظر در مورد سفر نماینده جدید ایران به سازمان ملل متحد ضمن رد ایده جلوگیری از سفر او توسط دولت امریکا گفته است :"ایجاد مانع بر سر راه سفر نماینده ایران از سوی دولت امریکا اقدامی "نامناسب" خواهد بود." رییس جمهوری پیشین امریکا در مصاحبه با شبکه جهانی "بی بی سی" در این مورد توضیح بیش تری نداد و تنها گفت :"دولت امریکا باید روادید را برای نماینده ایران صادر کند."
پس از معرفی "ابوطالبی" به عنوان نماینده جدید ایران در سازمان ملل متحد سناتورهای نئومحافظه کار امریکایی که به اقدامات ضد ایرانی شهرت دارند از جمله سناتور "تد کروز" با طرح سناریویی تازه مدعی شدند که آقای ابوطالبی جزو دانشجویان تصرف کننده سفارت امریکا بوده و از دولت "اوباما" خواستند تا برای نماینده جدید ایران در سازمان ملل روادید صادر نکند. سناتور "کروز" پیش تر مدعی شده بود که خطر بمباران هسته ای "لس آنجلس" و سایر شهرهای امریکا توسط ایران وجود دارد! این در حالیست که وزارت امور خارجه امریکا در این مورد تصمیم نهایی ای اتخاذ نکرده است.
 
• کره شمالی تهدید کرد آزمایش هسته ای انجام می دهد.
به گزارش شبکه تلویزیونی ان اچ کی، یکی از مقامات کره شمالی که از نمایندگان این کشور در سازمان ملل متحد است تهدیدهای پیونگ یانگ را درباره فعالیتهای هسته ای تکرار کرد. وی گفت کره شمالی می خواهد آزمایش هسته ای انجام بدهد.
ری تانگ ایل معاون نماینده کره شمالی در سازمان ملل متحد گفت:« ما آزمایش هسته ای انجام خواهیم داد. من به شما توصیه می کنم منتظر بمانید و ببینید که آزمایش ما چگونه خواهد بود.»
وی از شورای امنیت سازمان ملل متحد به علت محکوم کردن آزمایش موشک بالستیک کره شمالی انتقاد کرد. وی گفت واکنش شورای امنیت سازمان ملل متحد به این اقدام کره شمالی، غیرقابل قبول است. وی گفت اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد بجای بحث درباره آزمایش موشکی کره شمالی باید به بررسی رزمایش مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی بپردازند که در شبه جزیره کره انجام می شود. وی گفت این تمرینهای نظامی سبب تشدید تنش در منطقه می شود.
 
اخبار اقتصادی روز :
• رویترز نوشت: کمپانی بویینگ که بزرگترین سازنده هواپیما در جهان است اعلام کرد که هفته ی گذشته از وزارت خزانه داری آمریکا مجوز صادرات قطعات به ایران را دریافت کرده است.
سخنگوی بویینگ گفت که این کمپانی اکنون با مسئولان ایران ارتباط برقرار می کند تا در مورد قطعات مورد نیاز گفتگو شود.
وی اضافه کرد: مجوز صادر شده تنها برای ارائه قطعات در جهت حصول اطیمنان از پرواز امن هواپیماهای بویینگ در ایران است.
سخنگوی این شرکت هواپیماسازی تصریح کرد: این مجوز اجازه فروش هواپیمای جدید به ایران را به ما نمی دهد!
 
• پس از مصوبات هیئت دولت در خصوص افزایش قیمت گاز و برخی از حامل های انرژی مانند نفت سفید و ال پی جی  که به منظور اجرایی شدن گام دوم قانون هدفمندکردن یارانه ها صورت گرفت هم اکنون شمارش معکوس برای افزایش قیمت دو حامل پرطرفدار انرژی یا همان بنزین و گازوئیل آغاز شده است.
با توجه به اظهارات روز گذشته رئیس جمهور، به نظر میرسد که تغییر قیمت بنزین و گازوئیل از ابتدای اردیبهشت ماه نهایی شده است. براساس اطلاعات بدست آمده هم اکنون نرخهای جدید بنزین آزاد و سهمیه ای و نرخ گازوئیل برای گام دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها قطعی شده و تنها باید منتظر اعلام این نرخ ها باشیم.
براساس گفته برخی از مسئولان اجرایی هم اکنون تمام نرم افزارها و سیستم های پشتیبانی برای افزایش قیمت بنزین آماده است و تنها باید منتظر ابلاغ از سوی مسئولان عالی رتبه باشیم.
این گزارش اضافه می کند تا پایان سال 92 و آخرین سهمیه بنزین که در فروزدین ماه سال 93 به کارت های سوخت واریز شد قیمت هر لیتر بنزین معمولی نیمه یارانه ای 400 تومان و قیمت هر لیتر بنزین آزاد 700 تومان است که تا دو هفته دیگر باید با این قیمت ها نیز خداحافظی کرد و منتظر قیمت های جدید بنزین باشیم.
 
• بهای بلیت برخی شرکتهای ریلی از امروز شنبه 16 فروردین ماه به میزان حداکثر 30 درصد تخفیف خواهد داشت.
حجم مسافران جابه جا شده در دور اول سفرهای نوروز 93 در مجموع یک میلیون و 207 هزار مسافر اعلام شد. بنابر این گزارش ظرفیت ایجاد شده در این ایام یک میلیون و 900 هزار نفر صندلی بوده که حجم قابل توجهی از آن در دور اول مورد استفاده قرار گرفت.
شرکت های ریل ترابر سبا و شرکت راه آهن شرقی بنیاد در خصوص اعمال تخفیف 30 درصدی از تاریخ یاد شده اعلام آمادگی کردهاند. سامانه اطلاع رسانی و پاسخگویی به شکایات 5149 راه آهن نیز در خصوص رسیدگی به شکایات مربوط به خدمات به صورت آنی و سایر موارد در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود.
 
• جلسه نعمت زاده برای تغییر قیمت خودرو
در عین حال، یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت می گوید که قرار است ظرف هفته آینده، کارگروه تخصصی خودرو با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل جلسه دهد تا در آن، در رابطه با چگونگی تصمیم گیری در مورد قیمت خودرو بحث شود.
افزایش قیمت خودرو با توجه به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت ها، طبیعی است، مگر دولت بخواهد یارانه خاصی به خودروسازان اختصاص دهد که البته با توجه به سیاست دولت مبنی بر کنترل نقدینگی و تزریق های مالی، بعید به نظر می رسد.
به گفته وی، البته خودروسازان شاید به طور ملموس، افزایش قیمت را بر خودروهای فعلی اعمال نکنند، اما با توجه به اینکه در سال جاری قرار است خودروهای جدیدی وارد بازار کنند، افزایش قیمت را به نحوی بر خودروهای تولیدی جدید اعمال خواهند کرد که هزینه هایشان جبران شود.
با افزایش دو درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده، قیمت رسمی خودرو از ابتدای امسال 2 درصد گران شده است.
 
• به نقل از سایت کیتکو، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه در روزهای جهان با افزایش 15.5 دلاری معادل 1.2 درصد به 1302.3 دلار افزایش یافت.
تغییرات ماهانه طلا نشان میدهد، در 30 روز گذشته 34.5 دلار و در یک سال گذشته 251 دلار کاهش قیمت در هر اونس طلا روی داده است.
همچنین در بازارهای جهانی هر اونس نقره با 14 سنت افزایش 19 دلار و 96 سنت، هر اونس پلاتین با 7 دلار افزایش 1444 دلار، هر اونس پالادیوم با یک اونس افزایش 786 دلار و هر اونس رادیوم بدون تغییر 1140 دلار معامله شد.
همچنین سایت بلومبرگ گزارش داد: قیمت هر اونس طلا به 1303.5 دلار رسید و ارزش برابری یورو در مقابل دلار آمریکا با 11 صدم درصد کاهش به 1.3705 رسید.
ارزش هر دلار آمریکا در برابر 100 ین ژاپن با کاهش 62 صدم درصدی به 103.29 رسید.
 
• براساس ابلاغ گمرک : واردات بنزین از مالیات بر ارزش افزوده و عوارض معاف شد .
گمرک ایران بخشی از مقررات اولیه سال ۹۳ را ابلاغ کرد که طبق آن واردات ۵ فراورده نفتی از مالیات بر ارزش افزوده و عوارض معاف شدند.
پیرو بخشنامه شماره 171757/92/169036/113/778/73/409 مورخ 5/9/1392 مستند به نامه شماره 3736/260/د مورخ 3/9/92 معاونت مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور، و به استناد بند (ز) تبصره (2) قانون بودجه سال 1393 کل کشور، واردات پنج فرآورده نفتی شامل : بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره و گاز مایع توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و شرکت های تابعه وزارت نفت در سال 1393 مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و عوارض هنگام واردات نمیباشد. 
 
• بانک مرکزی قیمت رسمی ارزها را برای روز جاری تعیین کرد.
بر این اساس دلار با 52 ریال افزایش 2549.6 تومان، پوند با 47 ریال کاهش 4226.8 تومان و یورو هم با 47 ریال افت قیمت 3493.3 تومان ارزشگذاری شد.
 
• نرخ فروش سکه و ارز در روز بازار شنبه :
نوع سکه  قیمت
سکه تمام طرح جدید
948000
سکه تمام طرح قدیم
949000
نیم سکه 499000
ربع سکه 284000
1 گرمی 195000
هرگرم طلای18عیار
97600
نوع ارز 
دلار آمریکا 3060
یورو 4220
پوند انگلیس 5060
درهم 833
 
 
وضعیت بازار :
 
- پالایشی ها :
چنانچه پیش بینی میشد که این گروه بدون حمایت مناسب حقوقی ها راه به جایی نبرند ، امروز هم شرکتهای پالایشی به روند نزولی خود ادامه دادند تا رشد 10% برخی نمادهای گروه نوسان مثبتی تلقی گردد.
امروز نماد پالایش نفت بندرعباس از ابتدا کم تقاضا ظاهر شد و به سرعت به دامنه منفی هم کشیده شد تا سایر نمادهای گروه نیز با معاملاتی منفی روبرو شوند.
شاوان و شراز هم از دامنه مثبت به منفی کشیده شدند . البته حمایت حقوقی شراز سبب تعادل سهم گردید . حمایت معتبر شراز 1500 و شاوان 2000 میباشد .
سایر نمادهای پالایش نفت تهران ، نفت بهران ، سرمایه گذاری صنعت نفت و ایرانول دیگر نمادهای منفی امروز بودند .
 
 - خودرو :
گروه خودروسازان امروز هم برترین و پرتقاضا ترین گروه بازار بود . در جو سرشار از عرضه شکل گرفته که حقوقی ها نظاره گر آن هستند و فروشهای آنان بیش از خریدهای آنان است ، این گروه غالبا با صف خرید به کار خود پایان دادند .
خساپا در نمای تکنیکالی پس از شکستن مقاومت 200 امروز با حجم خوبی صف خرید داشت که به اندازه حجم مبنا هم عرضه نگردید تا تداوم رشد سهم را نوید دهد .
خزامیا هم بخوبی توانست از سد مقاومت 150 با حجم مناسب بگریزد و امروز پس از ساپیا بیشترین صف خرید را داشت.
 خبهمن هم پس از شکستن مقاومت 246 همچنان پر افت و خیز نوسان میکند.
 خپارس که روی مقاومت 220 قرار داشت با حجم خوبی به حفظ صف خرید خود پرداخت .
امروز سایپا، گروه بهمن، زامیاد، سایپا دیزل، پارس خودرو، سرمایه گذاری رنا، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، کمک فنر ایندامین، نیرو محرکه، سایپا آذین، مهندسی صنعتی روان فنآور ، مهرکام فارس، خودرو شرق، فنرسازی زر، مهندسی نصیر ماشین، چرخشگر و موتورسازان تراکتورسازی افزایش قیمت داشتند.
قطعه سازان گروه همچنان با صف خرید پیش می آیند . خرینگ که ماهها صف فروش بود ولی افتی نکرده بود ، امروز به یکباره حدود 10 میلیون سهم یعنی 7% کل سهام شرکت دست به دست شد تا سهم از صف فروش به صف خرید کشیده شود!
 
- پتروشیمی:
امروز هم اوضاع این گروه مطلوب نبود .
در روزهای مثبت بازار این گروه معاملاتی کم رمق دارد ، در روزهای منفی مشخص است چه بلایی بر سر معاملات گروه پیش خواهد آمد .
امروز هم اکثر نمادهای گروه پتروشیمی و شیمیایی منفی پیگیری شدند و قطعا فردا هم همین وضع حاکم خواهد بود .
امروز شاهد معامله بلوکی 3 میلیون سهمی در نماد فارس بودیم .
در میان شرکتهای پتروشیمی فارس ، تاپیکو ، پارسان ، جم ، پترول، ، کرماشا ، شپدیس ، شاراک ، خراسان ، شیران و.... منفی پیگیری شدند. پتروشیمی زاگرس برترین معاملات از جنس مثبت را در بین شرکتهای پتروشیمی از آن خود کرد.
در میان سرای شرکتهای گروه شیمیایی هم شپلی ابتدا با صف خرید همراه بود که در ادامه اثری از صف خرید سهم باقی نماند . امروز پاکشو ، شکلر و شفارس از جمله نمادهای صف خرید گروه بودند .
پاکشو باز هم با صف خریدی سنگین بدون معامله به اندازه حجم مبنا شانزدهمین روز سال جدید را پشت سرگذاشت . 
 
- بانکی ها :
اوضاع در این گروه امروز منفی بود و این گروه امروز هم نتوانست انتظارات را برآورده سازد. 
مهمترین نکته قابل ذکر در خصوص معاملات امروز گروه عدم حمایت حقوقی ها بود. بلکه برعکس حقوقی در نماد بانک تجارت که پس از افزایش سرمایه بیش از 160 درصدی با عرضه های سنگین مانع رشد این سهم هم شدند. بانک حکمت در کنار تجارت تنها نمادهای بانکی مثبت بازار امروز بودند.
اما لیدر گروه یعنی بانک ملت امروز روی مقاومت معتبر 250 بود که نتوانسته است هنوز این سطح را بشکند. از همین رو سایر نمادها نیز هنوز نتوانسته اند سطوحی نظیر 210 دی ، 110 صادرات ، 150 صادرات ،300 پاسارگاد و... را بشکنند . 
 
 
- فلزات اساسی :
امروز این گروه شاهد معاملاتی دوگانه در نمادهایش بود.
چنانچه نمادهایی که از هفته گذشته روند مثبتی را به خود گرفته اند امروز هم مثبت معامله شدند. نمادهای ارفع ، فملی ، فسرب ، فنورد ، فسپا، فجر و فایرا با شروعی خوب و معاملاتی در دامنه مثبت و بعضا صف خرید را تجربه کردند .
در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي شركت آلمينيوم ايران جهت برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده متوقف گردید . فملی با خریدهای حقیقی ها در دامنه بالا معامله میشد ولی بعلت حجم مبنای سنگین 10 میلیونی سهم صف خرید نگردید .
در این میان کماکان نمادهای فولاد ، فخوز و فولاژ ضعیفترین عملکرد را داشتند و منفی پیگیری شدند .
ذوب همچنان حول حمایت 400 به معاملاتی رنج و فرسایشی میپردازد .
 
- مخابرات:
 اخابر امروز هم کم حجم ظاهر شد تا متعادل باقی بماند و انتظار شروع حرکتهای حقوقی ها را بکشد. سهم روی 340 همچنان نوسان مینماید.
همراه امروز در میان خرید و فروشهای صندوقها که به جهت شرکت در مجمع عادی سالیانه و دریافت سود نقدی سهم را میخرند ، مثبت معامله شد.
مجمع سالیانه سهم فروردین ماه است . افزایش سرمایه 93% سهم هم امسال صورت میگیرد.
 
- تجهیزات :
امروز گروه معاملات پر فشار و منفی را پشت سر گذاشت .
در حایکه با رشد تقاضا در هفته گذشته شاهد جمع آوری صف فروش مپنا بودیم ، امروز مپنا شروعی مثبت داشت ولی در ادامه تا دامنه منفی نزول کرد. شایان ذکر است که حمایت معتبر مپنا سطح 700 میباشد.
در این میان بمپنا هم با شروعی مثبت میخاست که از 1500 فاصله بگیرد ولی در ادامه با تداوم فشار فروش مپنا ، بمپنا هم تا دامنه منفی کاهش قیمت را تجربه کرد.
فاذر ، فاراک ، فجام و فاما دیگر نمادهای منفی امروز گروه بودند.
اما نکته حائز اهمیت آنکه امروز برای دومین بار در طی چند ماهی که از صف فروش سنگین حفاری میگذرد ، نماد معاملاتي حفاري مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي بود که سهم با یک منفی 12% دیگر افت 25% را  از آغاز روند نزولی بازار تجربه نماید.
 
- سیمان :
امروز در این گروه در برخی نمادها شاهد معاملاتی مثبت در نزدیک صف خرید و در برخی نمادها شاهد معاملاتی متعادل بودیم .
سکارون امروز همچون هفته گذشته برترین معاملات گروه را داشت که توانست از ابتدا با صف خرید کار خود را آغاز نماید و تا انتها هم صف خرید خود را نگه داشت .
سشرق دیگر نماد خوب گروه که از بازیگری قدرتمند برخوردار است توانست معاملاتی مثبت را همچون ساراب ، سفانو و سرود ثبت نماید .
سایر نمادهای پربیننده گروه نظیر سفارس ، ستران و سپاها هم با ثبت معاملاتی منفی آغاز هفته خوبی را شروع نکردند.
شنبه 16 فروردین 1393  7:31 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
باز هم شاخص 77 هزارتایی شد... آزاد
یکشنبه, 17 فروردین 1393 ساعت 17:34
 
 
در پايان معاملات تالارهاي بورس اوراق بهادار مورخ يکشنبه 17 فروردين ماه، تعداد 465 ميليون سهم به ارزش بيش از 1هزارو 433 ميليارد ريال در 57 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت.
شاخص کل با بيش از 913 واحد کاهش به رقم 77 هزارو 634 واحد رسيد.
در پايان معاملات تالارهاي بورس اوراق بهادار مورخ يکشنبه 17 فروردين ماه، تعداد 465 ميليون سهم به ارزش بيش از 1هزارو 433 ميليارد ريال در 57 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت.
شاخص کل با بيش از 913 واحد کاهش به رقم 77 هزارو 634 واحد رسيد.
شاخص بازار اول با 689 واحد کاهش به رقم 57 هزارو 751 واحد بالغ گرديد و شاخص بازار دوم  با 1700 واحد کاهش عدد 148 هزارو 900 واحد را تجربه کرد.
در بازار امروز پالایش نفت بندرعباس، هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس، گسترش نفت و گاز پارسیان، هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تامین، بانک تجارت، گروه مپنا، توسعه معادن و فلزات، مخابرات، بانک ملت، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی، فولاد مبارکه اصفهان، بانک صادرات، سرمایه گذاری غدیر، معدنی و صنعتی چادرملو، حفاری شمال و گلگهر به ترتیب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند اما در مقابل برخی نمادها از جمله کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سایپا، نفت پارس، ملی صنایع مس ایرانی، دارویی رازک، صنعتی بهشهر، داروسازی اکسیر و گروه صنعتی پاکشو بیشترین تاثیر افزایشی را بر شاخص گذاشتند.
در معاملات امروز بورس، کشتیرانی، آبسال، کمک فنر ایندامین، گسترش صنایع خدمات کشاورزی، دشت مرغاب، نیرو محرکه و سرمایه گذاری نیرو بیشترین افزایش قیمت و در مقابل کشت و صنعت چینچین ، آهنگری تراکتورسازی، فراورده های نسوز پارس، تولید و مواد اولیه الیاف مصنوعی، تولیدی کاشی تک سرام و سایپا شیشه بیشترین کاهش قیمت را داشتند.
بیشترین حجم های معاملاتی در معاملات امروز بورس هم به بانک صادرات و سایپا و سایپا دیزل تعلق یافت .
 
در فرابورس هم شاخص با افت 10 واحدی به 766 واحد رسید و بیش از 244 میلیون برگه سهم به ارزش یک میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت. در این بازار پتروشیمی جم، پتروشیمی زاگرس، پالایش نفت لاوان، پتروشیمی خراسان، بانک ایران زمین، تولید برق عسلویه مپنا، فولاد صبانور، ذوباهن اصفهان، نفت پاسارگاد و نفت ایرانول بیشترین تاثیر منفی را داشتند.
برترین تقاضای بازار نیز به آهن و فولاد ارفع، صنایع غذایی مینوشهر، تولید برق عسلویه مپنا و پتروشیمی جم اختصاص داشت.
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای وگردش ، ثتران و دی بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز: 
• محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان صبح فردا در رأس هیأت مذاکره کننده هسته ای کشورمان تهران را به مقصد وین ترک خواهد کرد.
سومین دور مذاکرات ایران کشورهای 1+5 در گام نهایی از روز سه شنبه 19 فروردین ماه آغاز خواهد شد .
ظریف و اشتون فردا پس از ورود به وین در ضیافت شام مشترک حضور خواهند یافت و این ضیافت شام در حالی برگزار خواهد شد که در دور قبلی مذاکرات به دلیل برخی نا هماهنگی ها در سفر اشتون به ایران ضیافت شام از سوی وزیر امور خارجه کشورمان لغو شد .
ایران و کشورهای 1+5 در دور قبلی مذاکرات مسئله غنی سازی، همکاری های هسته ای ایران و همچنین کارخانه آب سنگین اراک را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان در پایان دور قبلی مذاکرات در وین در جمع خبرنگاران گفت: موضوع تحریم ها و به عبارت دیگر لغو تحریم ها ،غنی سازی ،همکاری های صلح آمیز هسته ای و نهایتا رآکتور آب سنگین اراک مورد بررسی قرار گرفت.
قرار است در جلسه اردیبهشت ماه کار مذاکره و ورود به تدوین سند نهایی را شروع کنیم و سه ماه اول مذاکرات را به بحث و سه ماه دوم را به تدوین گذرانده باشیم.
 
• محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان  به دعوت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این کمیسیون حضور یافت.
وی  در آغاز این جلسه با تبریک فرا رسیدن سال نو، ابراز امیدواری کرد:در سال جدید نیز تعامل و همکاری نزدیک میان دولت و مجلس بویژه در امر خطیر سیاست خارجی تداوم یابد.
 ظریف همچنین در آستانه دور جدید مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 که قرار است از روز سه شنبه در وین آغاز شود، اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را در جریان آخرین تحولات مربوطه قرار داد.
در ادامه جلسه، وی با انتقاد شدید از قطعنامه اخیر پارلمان اروپا تاکید کرد: پارلمان اروپا در شان و جایگاه اخلاقی نیست که بتواند در رابطه با وضعیت دیگر کشورها اعلام نظر کند. این پارلمان، جایگاه اندک در مناسبات درون اروپائی و بسیار حاشیه ای در مناسبات بین المللی دارد و لذا در موقعیتی قرار ندارد که بدان توجه چندانی شود و در سطح و حدی نیست که این میزان در مورد آن بحث شود.
وزیر امور خارجه اضافه کرد: مردم ایران به گروه هائی که در انتخابات کم رونق و با حضور متوسط 43 درصد از مردم در آخرین انتخابات پارلمان اروپا انتخاب شده اند، اجازه نخواهد دادکه نسبت به انتخابات پر شکوه آنها که با حضور بیش از 73 درصد مردم ایران حماسه سیاسی خرداد 92 را آفریدند قضاوت کنند و آن را با معیارهای متکبرانه خود بسنجند.
 
• ادیب بوکویچ سفیر جدید بوسنی و هرزگوین در جمهوری اسلامی ایران صبح امروز یکشنبه ضمن دیدار و گفتگو با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ، رونوشت استوارنامه خود را تقدیم کرد.
 ظریف در این دیدار تاکید کرد : ایران همواره روابطی بسیار دوستانه و قوی با مردم و کشور بوسنی و هرزگوین داشته است و در شرایط سخت در کنار مردم و کشور بوسنی بوده و از آنها حمایت کرده است.
سفیر جدید بوسنی و هرزگوین نیز در این دیدار ،  گزارشی از روند روابط خارجی کشورش در عرصه داخلی و خارجی و در ابعاد دوجانبه ارائه کرد و به سابقه روابط خوب دو کشور و همچنین ظرفیت های گسترده در دو کشور برای توسعه روابط اشاره کرد .
 
• کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در مصاحبه با روزنامه عربستانی عکاظ عنوان داشت، بندهای طرح صلح عربی همچنان قابل اجراست تا همگان در امنیت و صلح به سر ببرند و درگیریها در منطقه پایان یابد.
وی خاطرنشان کرد: در شرایطی که تلاشهای بینالمللی در منطقه برای به جریان انداختن مذاکرات مستقیم صلح صورت میگیرد اتحادیه اروپا تمایل دارد تا با کمیته طرح صلح عربی هماهنگی لازم را به عمل آورد.
مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا تصریح کرد: نشست سران اروپا از بیانیه پایانی اجلاس سران عربی در کویت که در آن بر لزوم تشکیل کشور فلسطین به پایتختی قدس تاکید شده است، استقبال کرد و به نظر ما دیدگاههای کشورهای عربی و اروپایی به هم نزدیک است.
 
اخبار اقتصادی روز :
•  مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه هنوز زمان بندی این توافق بزرگ نفتی بین ایران و روسیه نهایی نشده است، تصریح کرد: هم اکنون دو کشور در حوزه های مختلف مشغول مذاکره هستند که در صورت توافق نهایی جزئیات آن اعلام خواهد شد.
معاون وزیر نفت در پاسخ به این سئوال مهر که آیا قرار است تحویل نفت به روسها از طریق پایانه نفتی نکا در دریای خزر و یا پایانه خارگ در خلیج فارس انجام شود، بیان کرد: در این باره مذاکرات فنی با روسیه در حال انجام است.
خبرگزاریهای خارجی هفته گذشته اعلام کردند: ایران و روسیه بر سر قراردادی مبنی بر فروش نفت در مقابل کالا به ارزش 20 میلیارد دلار به توافق رسیده اند.
در روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته وزیران نفت و انرژی جمهوری اسلامی ایران و روسیه به عنوان دو غول گازی جهان در مسکو برای دومین بار متوالی مذاکره کردند و دو طرف برای امضای یک تفاهم نامه جدید اقتصادی و نفتی به توافقهای اولیه دست یافتند.
ایران و روسیه در طول حدود یکسال گذشته تاکنون مذاکرات متعددی به منظور امضای یک تفاهم نامه و در نهایت قرارداد تهاتر نفت خام با کالا انجام داده اند به طوریکه در طول 6 ماه گذشته وزرای نفت و انرژی ایران و روسیه دو بار در مسکو در این باره بحث و تبادل نظر کردند.
 
• امروز در جلسه نخستین عرضه محموله 2920 بشکهای نفت خام در بورس انرژی ایران، شاپور محمدی معاون اقتصادی وزیر اقتصاد، رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و معاون وزیر نفت، عادل نژاد سلیم مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، علی صالح آبادی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، سید علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی و مرتضی عزیزی مدیرعامل گسترش نفت و گاز پارسیان حضور دارند.
این اولین عرضه نفت خام در بورس انرژی بعد از 100 سال تولید نفت خام در ایران است که امروز انجام میشود.
هر بشکه نفت خام 306 هزار تومان فروخته شد. فروشنده شرکت ملی نفت ایران و خریدار  تعدادی پالایشگاه خصوصی بودند که این معامله به صورت نقدی در رینگ محصولات داخلی بورس انرژی ایران انجام شد.
این داد و ستد نفتی که برای اولین بار به شکل ریالی انجام شد، به ارزش 893 میلیون و 520 هزار تومان بود.
بورس نفت امارات متحده عربی تا سال گذشته بیش از 5 میلیارد بشکه نفت فروخته بود.
 
• جعفر سرقینی اظهار داشت: هیچ توافق جدیدی بین وزارت صنعت و تولیدکنندگان سیمان در مورد قیمتگذاری جدید سیمان صورت نگرفته است.
وی تأکید کرد: کارخانههای سیمان موظفند محصولات خود را با نرخ سال 92 عرضه کنند.
در پی اعلام وزارت صنعت مبنی بر گرانفروشی شرکتهای سیمانی و الزام تولیدکنندگان به عرضه سیمان با قیمت سال 92، تولیدکنندگان سیمان برای جلب موافقت وزارت صنعت با رشد قیمت سیمان در حال رایزنی هستند.
در روزهای پایانی سال گذشته خبری در مورد افزایش 4 تا 21 درصدی قیمت سیمان بر اساس مصوبه انجمن سیمان منتشر شد.
 
• نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز یکشنبه در بازار 943 هزار و 800 تومان، نیم سکه 494 هزارتومان، ربع سکه 285 هزارتومان و گرمی 194 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 96 هزار و 700 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی(دیروز) 1303 دلار است.
در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش 3040 تومان، هر یورو را 4185 تومان، هر پوند را 5040 تومان و هر درهم امارات را 831 تومان اعلام کردند.
 
وضعیت بازار :
 
- پالایشی ها :
در روزی که شاخص افت سنگینی را متحمل شد این گروه هم در افت شاخص سهیم بودند و نمادهای گروه با از سر گرفتن معاملات منفی به این موضوع دامن زدند . متاسفانه بجز در نماد شراز در سایر نمادهای گروه حمایتی از سوی حقوقی سهم ها دیده نشد تا این گروه در سایه ابهام گزارشات مالی شبندر کماکان به ریزش خود ادامه دهند .
از سوی دیگر شتران با آمدن اطلاعیه برگزاری مجمع فوق العاده سهم در خصوص تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه شرکت  ، امروز مثبت پیگیری شد . 
شراز با خرید 85% یک حقوقی تا دامنه مثبت هم معامله شد . ولیکن شاوان دوشادوش شبندر در حال افت است . حمایت معتبر شراز 1500 و شاوان 2000 میباشد .
سایر نمادهای نفت بهران ، سرمایه گذاری صنعت نفت و ایرانول ، نفت پاسارگاد و نفت پارس دیگر نمادهای منفی امروز بودند .
 
 - خودرو :
گروه خودروسازان امروز تقاضای خود را از دست داد.
این گروه که از هفته پایانی اسفند روند صعودی به خود گرفته بود و این جو تا به دیروز ادامه داشت ، امروز فروکش کرد تا نمادهای خودرویی همچون سایر نمادهای بازار از دامنه مثبت فاصله بگیرند .
تا جایی که نماد خبهمن از جمله اولین نمادهایی بود که منفی شد و تا صف فروش پیش رفت و سپس خپارس ، خزامیا ، خگستر و... هم به جرگه نمادهای منفی پیوستند .
صف خرید خساپا بیش  از 20 میلیون سهم بود که با عرضه 12 میلیونی سایر صف خرید هم حذف شد تا سهم به مرور به دامنه منفی کشیده شود. اما در میانه بازار به دامنه مثبت بازگشت .
همین امر کافی بود تا صف فروش برخی نمادهای خودرویی هم جمع آوری شود ولی همچنان کلیت گروه در فاز منفی باقی ماند.
خبهمن بیشترین معاملات را در صف فروش انجام داد.
بدین ترتیب خساپا در نمای تکنیکالی همچنان حول مقاومت 200 ، خبهمن هم حول مقاومت 246 ، خپارس حول 220 و خزامیا حول 160 و خکاوه هم حول مقاومت مستحکم 100 تومان نوسان مینمایند که با افت امروز نشان داده اند پتانسیل شکست یکباره این سطوح را ندارند و به زمان بیشتری نیاز دارند.
امروز قطعه سازان گروه هم با عرضه های سنگین مواجه شدند و به دودسته تقسیم شدند.
خمحرکه ، خکمک ، خچرخش  ،ختوقا و... که روزهای قبل معاملات کم حجمی را داشتند امروز پر عرضه ظاهر شدند ولی همچنان در دامنه مثبت قرار داشتند. اما سایر نمادهای قطعه ساز گروه غالبا به دامنه منفی و صف فروش رفتند.
 
- پتروشیمی:
امروز اوضاع این گروه وخیم تر شد و غالب نمادهای گروه به صف فروش رفتند تا گروه رنگی قرمز به خود بگیرد .
فارس ، تاپیکو و پارسان سه نماد بزرگ بازار و گروه پتروشیمی هستند که با معاملات منفی امروز بیشترین سهم را در کاهش شاخص داشتند.
امروز باز هم همانند دیروز شاهد معامله بلوکی 3 میلیون سهمی در نماد فارس بودیم .
پاکشو باز هم با صف خریدی سنگین بدون معامله به اندازه حجم مبنا هفدهمین روز سال جدید را پشت سرگذاشت . مادامیکه حقوقی سهم اقدام به عرضه سهم به میزان حجم مبنا ننماید ، قفل سهم کماکان بسته خواهد ماند.
در میان شرکتهای پتروشیمی فارس ، تاپیکو ، پارسان ، جم ، پترول، ، کرماشا ، شپدیس ، شاراک ، خراسان ، شیران ، کرماشا، زاگرس ،شخارک  و.... منفی پیگیری شدند. 
در میان شرکتهای گروه شیمیایی هم شپلی ، شکربن ، شفارس ، شسینا ، شدوص ، شلعاب ، شپاکسا ، شمواد و... منفی و در برخی دقایق صف فروش پیگیری شدند.
امروز پاکشو ، شکلر و شفارا از جمله نمادهای صف خرید و بدون عرضه گروه بودند .
 
 
- بانکی ها :
گروه بانکی همچون گروه پتروشیمی با منفی امروزشان بیشترین نقش را در افت شاخص بر عهده داشتند .
در شرایطی این گروه که از مطمئن گزینه های سرمایه گذاری در سال جاری میباشند معاملاتی کاهشی را پی گرفته اند که حقوقی های برخی نمادها همچون بانک ملت ، پاسارگاد و تجارت  در نبرد خرید و فروش با یکدیگر ، میزان خرید بیشتر نمایان بود. اما همین نمادها هم دوشادوش سایر نمادهای بانکی افت را تجربه کردند.
بانک تجارت یک روز پس از بازگشایی با افزایش سرمایه 160 درصدی امروز صف فروش گردید!
بانک ملت همچنان پشت مقاومت معتبر 250 قرار دارد.
بانک دی با افت خود مجددا به حمایت 180 نزدیک شده است .بانک صادرات هم در آستانه لمس حمایت 100 تومان قرار دارد.
 
 
- فلزات اساسی :
امروز این گروه از معاملات دوگانه دست کشید و غالب نمادها با افت همراه شدند.
کماکان بیشترین تقاضای گروه متعلق به نماد ارفع میباشد. این سهم که از روز بازگشایی تا فردا رشد 40% را تجربه مینماید ، احتمالا پیش از مقاومت 500 تومان صف خرید سهم داده خواهد شد و پس از آن معاملات سهم روان میشود.
پس از ارفع امروز خریدهای حقوقی در نمادهای فملی ، فسرب و فولای سبب معاملات مثبت در این سه نماد گردید .
با توجه به رشد قیمتی حتوکا ، نماد وتوکا که سهامدار عمده حتوکا میباشد هم صف خرید گردید .
سایر نمادهای گروه معاملاتی منفی را پی گرفتند و که میتوان به افت قیمتی فولاد ، ذوب ، میدکو، فخوز و فولاژ و نیز صف فروش در نمادهای فرآور ، فاسمین ، فباهنر  ، فلوله و فروس اشاره کرد.
مجددا ذوب امروز حمایت 400 را لمس کرد و فولاد هم به سمت حمایت 400 در حال افت است .
 
- مخابرات:
 اخابر امروز با ثبت حجم معاملاتی بیش از 7 میلیون بیشترین حجم خود را در سال جدید ثبت کرد که در ثبت این حجم حمایتهای حقوقی ها علت اصلی بود. اما این حمایت در دامنه منفی انجام شد و باعث شد سهم از مقاومت 340 فاصله بگیردو به سمت 324 افت را پیش گیرد.
همراه امروز همچون روزهای گذشته در حاشیه بازار قرار دارد و تحت سایه افزایش سرمایه و مجمع سالیانه آهسته و پیوسته معاملاتی مثبت را پشت سر میگذارد.
 
- تجهیزات :
امروز گروه معاملات پر فشار و منفی را پشت سر گذاشت .
باز هم امروز مپنا شروعی ضعیف را به دور از حمایت حقوقی ها داشت تا با تشکیل صف فروش در سهم ادامه نزول تا حمایت معتبر 700 در دسترس قرار گیرد. 
در این میان بمپنا هم پس از تلاش چند باره و ناموفق در شکستن مقاومت 1500 ، امروز منفی شد تا بمپنا هم کاهش قیمت را تجربه کرد.
فاذر ، فاراک ، فجام و فاما دیگر نمادهای منفی امروز گروه بودند.
فاذر با شکستن حمایت 270 با صف فروش به سمت 243 در حال افت است .
فلامی تنها نماد مثبت گروه بود که کاملا در حاشیه بازار قرار دارد.
 
- سیمان :
جعفر سرقینی اظهار داشته است که : هیچ توافق جدیدی بین وزارت صنعت و تولیدکنندگان سیمان در مورد قیمتگذاری جدید سیمان صورت نگرفته است.
وی تأکید کرد: کارخانههای سیمان موظفند محصولات خود را با نرخ سال 92 عرضه کنند.
در پی اعلام وزارت صنعت مبنی بر گرانفروشی شرکتهای سیمانی و الزام تولیدکنندگان به عرضه سیمان با قیمت سال 92، تولیدکنندگان سیمان برای جلب موافقت وزارت صنعت با رشد قیمت سیمان در حال رایزنی هستند.
در روزهای پایانی سال گذشته خبری در مورد افزایش 4 تا 21 درصدی قیمت سیمان بر اساس مصوبه انجمن سیمان منتشر شده بود. 
امروز در این گروه با شکل گیری فشار فروش صف های فروش یکپارچه ای شکل گرفت که غالب نمادهای گروه را با افت همراه کرد .
سفارس ، سپاها ، سشرق ، ساراب ، سدور ، سبزوار ،سهگمت ، سکارون ، سفانو و ... جملگی صف فروش شدند و ستران ، سبهان و سغرب در دامنه منفی باقی ماندند.
خریدهای حقوقی در نماد ستران نکته ای بود که از صف فروش سهم جلوگیری کرد .
 
- حمل و نقل :
" اولین عرضه اولیه سهام در سال 93 با فرابورسی شدن کشتیرانی دریای خزر کلید میخورد.
در سومین روز کاری هفته(دوشنبه) ۱۸ فروردین 93 تعداد 54 میلیون سهم معادل 10 درصد از سهام شرکت کشتیرانی دریای خزر برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران در نماد حخزر1 عرضه خواهد شد.
این میزان عرضه، 55 درصد برای معاملهگران آنلاین (29 میلیون سهم) و 45 درصد (25 میلیون سهم) نیز برای ایستگاههای کاری کارگزاریها تخصیص داده خواهد شد. "
تحت الشعاع خبر عرضه اولیه حخزر ، از روز گذشته شاهد تشکیل موجی مثبت در گروه هستیم  که کلیه گروه را با صف خرید همراه کرده است .
حکشتی پس از عرضه های سنگین حقوقی باز هم صف خرید سنگین را یدک کشید تا حپترو ، حتوکا ، حفارس ، توریل و.. هم صف خرید خوبی شوند.
توریل از حمایت خوب حقوقی ها برخوردار است و فردا به مقاومت 800 میرسد.
دوشنبه 18 فروردین 1393  4:03 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
نوسان بازار همسو با ایران خودرو آزاد
سه شنبه, 19 فروردین 1393 ساعت 15:37
 
شاخص کل بورس در جریان معاملات امروز برخلاف روزهای گذشته با افزایش 400 واحدی همراه شد در حالی که در روزهای گذشته با روند کاهشی کام سهامداران خود را تلخ کرده بود. امروز با وجود تأثیر مثبت نمادهای بزرگی همچون مخابرات، ایران خودرو، سرمایه گذاری غدیر، مدیریت پروژه های نیروگاهی، پالایش نفت بندرعباس، ملی صنایع مس ایران، سایپا، گسترش نفت پارسیان، سیمان فارس و خوزستان و توسعه صنایع بهشهر، شاخص روند صعودی به خود گرفت.
شاخص کل بورس در جریان معاملات امروز برخلاف روزهای گذشته با افزایش 400 واحدی همراه شد در حالی که در روزهای گذشته با روند کاهشی کام سهامداران خود را تلخ کرده بود.
امروز با وجود تأثیر مثبت نمادهای بزرگی همچون مخابرات، ایران خودرو، سرمایه گذاری غدیر، مدیریت پروژه های نیروگاهی، پالایش نفت بندرعباس، ملی صنایع مس ایران، سایپا، گسترش نفت پارسیان، سیمان فارس و خوزستان و توسعه صنایع بهشهر، شاخص روند صعودی به خود گرفت.
با وجود تأثیر مثبت برخی نمادها در مقابل هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس، بانک تجارت، فولاد مبارکه اصفهان، بانک پارسیان، گلگوهر، توسعه معادن و فلزات و صنایع شیمیایی ایران تأثیر کاهشی بر شاخص کل داشته است.
امروز بیش از  579 میلیون برگه سهم به ارزش 173 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و ارزش بازار نیز به مرز 380 هزار میلیارد تومان نزدیک شد.
در معاملات امروز، ایران خودرو پس از بازگشایی 17 درصد افزایش قیمت داشت و به دنبال آن قند نیشابور، ماشین سازی نیرومحرکه، چرخشگر، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، سایپا آذین، کمک فنر ایندامین، دارویی رازک، مهرکام پارس، تکنوتار، تولیدی کاشی تکسرام و محورسازان ایران خودرو بیشترین افزایش قیمت را داشتهاند.
برترین قیمت بازار نیز به به گروه صنعتی پاکشو با بیش از 50 میلیون صف خرید و به دنبال آن داروسازی زهراوی، مخابرات، مهرکام پارس، آبسال، مارگارین و کمک فنر ایندامین داشتهاند.
بیشترین حجم های معاملاتی در معاملات امروز بورس هم به ایران خودرو، حق تقدم آهنگری تراکتورسازی ایران و مخابرات تعلق یافت .
 
در فرابورس هم شاخص با افزایش یک واحدی به 769 واحد رسید و بیش از 85 میلیون و 318000 سهم به ارزش تقریبی 108 میلیارد تومان داد و  ستد شد.
در این بازار پتروشیمی زاگرس، آهن و فولاد ارفع، پالایش نفت لاوان، پتروشیمی جم، بانک ایران زمین، تولید برق عسلویه مبنا، کشتیرانی دریای خزر بیشترین تأثیر افزایشی را داشتهاند.
امروز هم مجمع بانک گردشگری با حضور بیش از 79 درصد از سهامداران برگزار شد و 150 ریال سود نقدی بین سهامداران و 200 میلیون تومان پاداش به صورت ناخالص بین اعضای هیئتت مدیره تقسیم شد.
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای حخزر ، ثتران و دی بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز: 
• اولین دور مذاکرات ایران و 1+5 در سطح معاونان وزرای خارجه و مدیران کل سیاسی که به ریاست سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و هلگا اشمیت معاون کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هتل پله کوبورگ (محل استقرار روسای هیأت ها) برگزار شده بود لحظاتی پیش پایان یافت.
قرار است این مذاکرات ساعت 15 به وقت وین (17:30 به وقت تهران) از سر گرفته شود.
نشست آغازین سومین دور مذاکرات ایران و 1+5 درباره گام پایانی توافقنامه ژنو ساعت 10 صبح به وقت وین در مقر سازمان ملل در این شهر به ریاست ظریف و اشتون برگزار و حدود نیم ساعت به طول انجامید.
پس از آن نشست در سطح معاونان وزرای خارجه و مدیران کل سیاسی به ریاست عراقچی و اشمیت در ساعت 11:30 در هتل پله کوبورگ آغاز و دو ساعت به طول انجامید.
آنگونه که ظریف شب گذشته در جمع خبرنگاران عنوان کرد همه موارد در این دو روز مذاکره مرور میشود و قرار است از اردیبهشت ماه کار تدوین پیش نویس توافقنامه جامع آغاز شود.
عراقچی صبح امروز پیش از آغاز مذاکرات با همتایان چینی و روسی خود به صورت جداگانه دیدار کرد.
 
• محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی به عنوان روسای مذاکره کننده ایران و گروه 1+5، دوشنبه شب در ضیافت شام کاری، محورهای مذاکراتی قابل طرح در مذاکرات وین 3 را مشخص کردند.
 در این ضیافت شام کاری که در محل دفتر نمایندگی ایران در وین برگزار شد، ظریف و اشتون گزارش ارائه شده از سوی کارشناسان فنی دو طرف حاصل سه روز نشست کارشناسان فنی در روزهای 14 تا 16 فروردین ماه در وین که به ریاست حمید بعیدی نژاد از ایران و استفان کلمنت دستیار خانم اشتون از طرف 1+5 برگزار شد را بررسی کردند.
ظریف و اشتون با بررسی گزارش فنی و کارشناسی ارائه شده از سوی کارشناسان دو طرف محورهای باقی مانده برای انجام مذاکرات با هدف نزدیک تر کردن دیدگاه ها را برای طرح در مذاکرات رسمی وین 3 مشخص کردند.
 
• سخنگوی وزارت خارجه امروز از سفر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به روسیه خبر داد و گفت: آقای ظریف هفته اول اردیبهشت ماه به منظور شرکت در گروه کاری مربوط به دریای خزر به روسیه سفر خواهد کرد و هدف از تشکیل این کارگروه تنظیم اسناد و کنوانسیون مربوط به دریای خزر برای اجلاس سران است.
وی در پاسخ به سئوالی درباره اقدام کنگره امریکا در تصویب منع ورود ابوطالبی سفیر جدید ایران در سازمان ملل با بیان اینکه حمید ابوطالبی نماینده ایران در سازمان ملل خواهد بود، گفت: با دولت آمریکا برای صدور روادید برای سفیر ایران مکاتبات لازم انجام شده است.
افخم گفت: از نظر ما سفیر ما معرفی شده، ایشان دارای تجربه خوب در سطوح مطرح دیپلماتی در کشورهای اروپایی و استرالیا بوده است و روند دیپلماتیک این مسیر در حال طی شدن است و تا زمانی که پاسخ رسمی دریافت نکرده ایم، این مسیر را ادامه می دهیم و ملاک ما موضع گیری رسمی از یک مقام رسمی است.
 
• "سرگئي ستيباچن" در جمع خبرنگاران گفت: بشار اسد ريئس جمهور سوريه به وي گفته است که به هيچ وجه خاک اين کشور را ترک نمي کند و از وي خواسته است تا اين پيام وي را به "ولاديمير پوتين" رئيس جمهور روسيه برسانم. ستيباچن گفت:بشار اسد اعلام کرده است که وي ويکتور يانوکوويچ نيست و هرگز کشورش را ترک نخواهد کرد.خبرگزاري روسي ايتارتاس به نقل از ستيباچن گزارش داد، که وي يک پيام شفاهي را از جانب رئيس جمهور روسيه به همتاي سوري وي ابلاغ کرده است که در آن پوتين از مبارزه دولت سوريه عليه تروريسم حمايت و بر اهميت آغاز گفتگوهاي فراگير سوري با هدف پايان دادن به بحران اين کشور تاکيد کرده است.
شايان ذکر است، بشار اسد رئيس جمهور سوريه روز چهارشنبه گذشته با گروهي از اعضاي انجمن "امپراطوري ارتودکس فلسطين" با رياست "سرگئي ستيباچن" که سازماني محلي در روسيه است ديدار کرد.
 
•  پس از سفر تاریا کرونبرگ رئیس هیات پارلمان اروپا به ایران و دیدار با مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی ایران، وی از کاظم جلالی رئیس و اعضای گروه پارلمانی ایران و پارلمان اروپا جهت سفر به استراسبورگ دعوت به عمل آورد تا این سفر در روزهای 16 و 17 آوریل مطابق با 27 و 28 فروردین ماه سال جاری انجام پذیرد. سفری که در آستانه انجام آن با صدور بیانیه ضدایرانی از سوی پارلمان اروپا همراه شد.
کاظم جلالی رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و اروپا با صدور بیانیه ای ضمن اعتراض به قظعنامه ضد ایرانی اخیر پارلمان اروپا، لغو این سفر را اعلام کرد.
 
اخبار اقتصادی روز :
• صندوق بین المللی پول صادرات نفت و گاز ایران را در سال گذشته (1392) 56.3 میلیارد دلار تخمین زد. صندوق بین المللی پول اعلام کرد: ایران در سال گذشته خورشیدی با افت صادرات نفت مواجه شده است.صادرات نفت، میعانات گازی و گاز طبیعی ایران در سال 91 حدود 62.9 میلیارد دلار و در سال قبل آن 118 میلیارد و 200 میلیون دلار بوده است.
آژانس بینالمللی انرژی پیشتر نیز برآورد کرده بود که صادرات نفت و میعانات گازی ایران در سال گذشته میلادی به یک میلیون و 70 هزار بشکه در روز سقوط کرده است. این رقم در سه ماه گذشته قدری افزایش یافته و در ماه فوریه به یک میلیون و 410 هزار بشکه رسید.
خبرگزاری رویترز هفته گذشته براساس آمار کشتیرانی برآورد کرد که صادرات نفت ایران در ماه مارس نسبت به فوریه کاهش چندانی نداشته است.
صندوق بینالمللی پول افزود: رشد اقتصادی ایران در سال 90 حدود سه درصد، سال 91 منفی 5.8 درصد و در سال گذشته منفی 1.7 درصد بوده و پیشبینی کرد که رشد اقتصادی ایران برای سال شمسی جاری یک تا دو درصد باشد.
در گزارش تولید نفت و میعانات گازی ایران در سال گذشته 2.8 میلیون بشکه در روز اعلام شده است.
این رقم برای سال قبل آن روزانه 3.2 میلیون بشکه و برای سال 90 حدود 4 میلیون بشکه در روز گزارش شده است.
این گزارش نرخ تورم 12 ماهه ایران منتهی به ژانویه 2014(دی 92) 29 درصد عنوان کرده است، اما این رقم برای 12 ماهه منتهی به ژوئیه 2013(تیر 92) حدود 45 درصد بود که نشان از بهبود چشمگیر دارد. نرخ تورم ایران در سال 90 حدود 12 درصد بوده بوده است.
 
• با تصمیم نهایی دولت برای افزایش 24 درصدی به علاوه پنج درصد عوارض، قیمت نهایی بنزین نیمه یارانهای در فاز دوم قانون هدفمندی یارانهها معادل لیتری 520 تومان و بنزین آزاد حدود 950 تومان خواهد شد.
در طول دو ماه گذشته تاکنون به ترتیب قیمت برق با افزایش 24 درصدی، قیمت گاز مشترکان خانگی ، بهای گازمایع ، نقت کوره و نفت سفید حدود 20درصد افزایش داشت.
برخلاف اعلام نشدن قیمت جدید بنزین، گازوئیل و سی.ان.جی توسط دولت ، اظهارات روز گذشته معاون اجرایی رئیس جمهوری حاکی از آن است که احتمال افزایش 24 درصدی به علاوه پنج درصد عوارض فروش فرآورده های نفت برای این سه حامل وجود دارد .
حال با احتساب افزایش 29درصدی (افزایش 24 درصدی به علاوه 5درصد عوارض) قیمت بنزین نیمه یارانهای که در حال حاضر لیتری 400تومان است معادل 521 تومان خواهد شد.
همچنین قیمت بنزین سوپر نیمه یارانه ای که در حال حاضر با قیمت پایه 500تومان عرضه میشود با احتساب افزایش قیمتهای ذکر شده حدود 650تومان خواهد شد.
قیمت بنزین معمولی با قیمت فعلی 700 تومان نیز با احتساب افزایش قیمتها حدود 910 تومان میرسد و این در حالی است که از زمان اعلام اجرای فاز دوم هدفمندی یارانهها اعمال قیمت بنزین آزاد تا 1000 تومان نیز به گوش میرسید که طی مدت اخیر اکثر مسئولان از مردم خواسته اند از شایعات پرهیز کنند.
بر اساس محاسبات صورت گرفته از افزایش قیمت حاملهای انرژی ، قیمت بنزین سوپر آزاد که در حال حاضر حدود800 تومان عرضه میشود ، با احتساب افزایش قیمتها بیش از 1000 تومان میرسد.
 
• نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز سه شنبه در بازار 959 هزار و 800 تومان، طرح قدیم 959 هزار تومان، نیم سکه 508 هزار تومان، ربع سکه 295 هزار تومان و گرمی 195 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 98 هزار و 181 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1312 دلار است.
در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش 3078 تومان، هر یورو را 4230 تومان، هر پوند را 5070 تومان و هر درهم امارات را 837 تومان اعلام کردند.
 
 
وضعیت بازار :
 - خودرو :
امروز کلیت بازار تحت الشعاع وضعیت ایران خودرو بود. 
ایران خودرو که برای هر سهم در سال 93 پیش بینی سود 77 ریالی با سرمایه جدیدش را به بازار اعلام داشته است  ،امروز 19% بالاتر بازگشایی یافت و با توجه به نزدیکی سهم به مقاومت 280 با فشار فروش به سمت پایین آمد و پس از کش و قوس فراوان و حجم معاملاتی بیش از 77 میلیون سهم متعادل به کار خود پایان داد.
با ارسال گزارش خوب خودرو ، سایر نمادهای گروه از دقایق ابتدای یکی پس از دیگری صف خرید شدند و به مرور جو مثبت به سایر نمادهای بازار نیز سرایت کرد. اما دقایقی پیش از بازگشایی ایران خودرو مجددا نمادهای گروه یکی پس از دیگری عرضه و شناور شدند و برخی قطعه سازان  تا دامنه منفی هم پیش رفتند.
امروز غالب نمادهای گروه روی سطوح مقاومت 220 خساپا ، 246 خبهمن ، خپارس 220 ، خزامیا 160 و خکاوه 100 بودند. 
در پس شناور شدن غالب نمادهای گروه تنها نمادهای خشرق ، خمهر ، خکمک و ختوقا و خلنت صف خرید باقی ماندند و بقیه نمادهای قطعه ساز با عرضه گستره همراه شدند.
 
- پالایشی ها :
در روزی که شاخص با رشد همراه شده بود ،این گروه معاملاتی متعادل را سپری کردند.
شبندر که در روزهای قبل با فشار فروش افت قیمتی را تجربه میکرد امروز متعادل پیگیری شد . اولین سطح حمایتی شبندر را میتوان 1180 و سپس کف سهم را 1100 ارزیابی کرد .
شراز و شاوان هم به ترتیب بالای سطوح حمایت 1500 و 2000 معامله شدند. شراز این روزهای از خریدهای حقوقی بهره میبرد که مانع افت بیشتر سهم شده است .
شتران که روز 28 فروردین ماه به سبب برگزاری مجمع فوق العاده سهم در خصوص تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه 678 % از محل اندوخته طرح و توسعه شرکت متوقف میشود ، در نمای تکنیکالی ناتوان از شکستن مقاومت 85000 تومان منفی پیگیری شد.
سایر نمادهای گروه نظیر شبهرن ، شپاس ، شرانل و.. هم متعادل پیگیری شدند.
 
 
- پتروشیمی:
امروز هم اکثر سهام موجود در گروه پترو منفی پیگیری شدند و بجز شلعاب ، پاکشو ، شمواد و شکلر سایر نمادها حرفی برای گفتن نداشتند.
اخیرا حجم معاملاتی نیز در نمادهای این گروه به شدت کاهش یافته است و در روزهای مثبت و منفی گروه شاهد تحرکات حجمی در گروه نیستیم که نشانه رکود میباشد.
در معاملات امروز بورس، گروه صنعتی پاکشو برترین تقاضای بازار را به خود اختصاص داده و کمتر از حجم مبنای امروز معامله شد.
در میان شرکتهای پتروشیمی فارس ، تاپیکو ، پارسان ، جم ، پترول، ، کرماشا ، شپدیس ، شاراک ، شیران ، کرماشا، زاگرس ،شخارک  و.... منفی پیگیری شدند. 
نکته قابل ذکر آنکه حقوقی بازیگر سهم شمواد که پلی اکریل میباشد ، امروز با خریدهای خوب سبب صف خرید شدن سهم گردید.
شلعاب هم امروز همچون دیروز مثبت پیگیری شد.
 
 
- بانکی ها :
این گروه که در روزهای مثبت و منفی بازار بدلیل سنگین بودن و تعداد سهام بالا به کندی حرکت میکنند ، امروز شاهد خریدهای کمتر حقوقی بود. تاجاییکه در نماد بانک تجارت حقوقی با فروش سهم هایش سبب افت بیشتر سهم گردید.
بانکهای ایران زمین ، پست بانک ، ملت و کارآفرین تنها نمادهای مثبت بانکی بودند.
در عین حال بانک دی با نزدیک شدن به مقاومت 200 منفی گردید و بانک صادرات هم در آستانه لمس حمایت 100 تومان قرار دارد.
سایر نمادهای بانکی نظیر پارسیان ، تجارت ، اقتصاد نوین، حکمت ، انصار وصادرات و...  با افت نسبی همراه بودند.
 
- فلزات اساسی :
امروز در غالب نمادهای با شناور بالا افت و در سهمهای کم شناور رشد را شاهد بودیم.
امروز نمادهای ارفع ، فرآور ، فجر ، فسپا ، فپنتا ، فنورد ، فلوله ، فباهنر ، فولای و فملی با معاملات مثبت پیگیری شدند و سایر نمادهای گروه منفی و حتی در نمادهایی نظیر فسرب ، فولاژ و فروس صف فروش حاکم گردید.
در روزهای قبل که حقوقی فسرب در این سهم سنگین به خریداری سهم مشغول بود ، امروز خریدی نداشت تا سهم با بازگشت روند از مقاومت 250 صف فروش گردد.
امروز هم بیشترین تقاضای گروه متعلق به نماد ارفع بود و این سهم فردا به مرز 488 تومان میرسد که رشدی بیش از  50% را تجربه کرده است .
متاسفانه فولاد ، فخوز و ذوب همچنان منفی پیگیری میشوند و ذوب در زیر حمایت 400 به معاملات منفی پرداخت . 
 
- مخابرات:
در این گروه پس از اعلام افزایش میزان تعرفه مکالمات امروز هم برتری تقاضا ادامه داشت که مخابرات در نهایت پس از کش و قوس فراوان و ثبت حجم معاملاتی بیش از 40 میلیون صف خرید گردید.
 اخابر با حفظ حمایت 324 اکنون روی مقاومت 360 قرار دارد.
همراه اول همچنان با کنترل قیمت توسط حقوقی ها معاملاتی متعادل را پیگیری میکند.
همراه انتهای فروردین ماه هر سال به سبب برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف میگردد.
 
- تجهیزات :
امروز نمادهای با شناور بالای گروه معاملات متعادلی را پشت سر گذاشتند و نمادهای کم شناور معاملاتی منفی .
مپنا با بازگشت از حمایت 750 بارها صف خرید شد که در نهایت متعادل به کار خود پایان داد.
اما احتمال افت سهم تا محدوه حمایتی 725-700 وجود دارد.
در این میان بمپنا هم پس از صف خرید شدن مپنا به ثبت معاملات مثبت پرداخت و بالای مقاومت 1500 معاملاتی داشت که در نهایت برای چندمین بار نتوانست بالای این مقاومت تثبیت گردد.
فاذر با معاملاتی متعادل و مثبت روزی عادی را پشت سر گذاشت.
فاراک امروز همچون دیروز صف فروش شده بود ،ولی فشار فروش گرفته شد تا صف فروش اندک آن هم برچیده شود. 
طبق پیش بینی حفاری پس از افت 30% امروز تا صف خرید هم پیش آمد و در نهایت در دامنه مثبت به کار خود پایان داد. کف سهم 600 میباشد.
 
- حمل و نقل :
پس از فروکش کردن جو عرضه اولیه کشتیرانی دریای خزر ، امروز غالب نمادهای گروه با نوسان از دامنه مثبت به منفی تا صف فروش هم پیش رفتند که دراین میان میتوان به صف فروش شدن حتوکا ، حپترو و توریل اشاره کرد.
 امروز حخزر با صف خریدی 50 میلیونی همراه گردید که در صورت عدم عرضه حقوقی امکان رشد سهم تا 800 وجود دارد.
همچنان یکی از برترین نمادهای گروه حسینا که صورتهای مالی لازم را ارسال هم کرده است ، پس از مدت بیش از یک ماه  ،کماکان متوقف میباشد!
سه شنبه 19 فروردین 1393  10:21 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
بیشترین افت بورس در سال جدید آزاد
شنبه, 23 فروردین 1393 ساعت 15:32
alt
شاخص کل بورس امروز با کاهشی 922 واحدی به کانال 76 هزار بازگشت و بر روی 76501 واحد ایستاد.
امروز حجم معاملات باجابجایی بیش از 463 میلیون برگ سهم به ارزش 147 میلیارد تومان رقم خورد و ارزش بازار نیز به 373 هزار و 241 میلیارد تومان رسید.
شاخص کل بورس امروز با کاهشی 922 واحدی به کانال 76 هزار بازگشت و بر روی 76501 واحد ایستاد.
 
امروز حجم معاملات باجابجایی بیش از 463 میلیون برگ سهم به ارزش 147 میلیارد تومان رقم خورد و ارزش بازار نیز به 373 هزار و 241 میلیارد تومان رسید.
شاخص بازار اول با 654 واحد افت به رقم 57 هزار و 117 واحد نزول کرد، شاخص بازار دوم 193 واحد کاهش یافت و به عدد 145 هزار و 633 واحد رسید و شاخص صنعت با افت 752 واحدی به عدد 63 هزار و 819 واحد تنزل یافت.
همچنین امروز 463 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 146 میلیارد تومان در 50 هزار نوبت معاملاتی دادوستد شد. ارزش بازار سرمایه هم اکنون 373 هزار میلیارد تومان است.
در معاملات امروز بورس نمادهای بزرگی همچون پالایش نفت بندرعباس، مخابرات، هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیجفارس، گسترش نفت و گاز پارسیان، هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تأمین، گروه مپنا، ایران خودرو، صنعتی و معدنی چادرملو و بانک تجارت بیش از 500  واحد تأثیر منفی بر شاخص گذاشتند.
امروز هم بازدهی منفی 1.19 درصدی نصیب سرمایهگذاران میشود که در مجموع از ابتدای سال سه و نیم درصد بازدهی منفی شده است.
بیشترین حجم های معاملاتی در معاملات امروز بورس هم به بانک صادرات ، سرمایه گذاری ملی ایران و ایران خودرو تعلق یافت .
 
در فرابورس هم شاخص به عقبگرد 12 واحدی به 746 واحد رسید که بیشترین تأثیر منفی را پتروشیمی مارون، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، پالایش نفت تهران، پالایش نفت لاوان، پتروشیمی جم، نفت ایرانول، بانک دی، تولید برق عسلویه مپنا، آهن و فولاد ارفع و بانک سرمایه داشتند.
در این بازار کشتیرانی دریای خزر، قند شیروان قوچان و بجنورد، فرآوردههای غذایی و قند چهارمحال، صنایع غذایی مینو شرق و سرمایهگذاری میراث فرهنگی بیشترین افزایش قیمت را دارند.
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای ارفع ، ثتران و دی بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز: 
•  به دعوت رسمی سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، سپهبد ذاکر حسن اف وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در رأس یک هیئت بلندپایه دفاعی روز دوشنبه به تهران سفر می کند.               
وزیر دفاع جمهوری آذربایجان علاوه بر دو دور مذاکره با سردار دهقان، با مقامات بلندپایه سیاسی- دفاعی کشورمان دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفتگو خواهد کرد.
 
• سید عباس عراقچی ، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اقدام کنگره و دولت آمریکا در مورد گزینه پیشنهادی تهران برای تصدی مسئولیت نمایندگی ایران نزد سازمان ملل و تصویب قانونی برای منع ورود وی به نیویورک ، گفت: وزارت امور خارجه از طریق مکانیزم های حقوقی پیش بینی شده در سازمان ملل در حال پیگیری این موضوع است .
وی افزود: گزینه جایگزین برای آقای ابوطالبی در نظر نداریم و این مسئله را از طریق مکانیزم های حقوقی پیگیری می کنیم .
وزیر امور خارجه کشورمان نیز پیش از این درباره اقدام امریکا در عدم صدور روادید برای سفیر جدید ایران در سازمان ملل، گفت: ما به امریکایی ها اعلام کردیم یکی از مجرب ترین و منطقی ترین و با سابقه ترین دیپلمات ها را برای نمایندگی ایران در سازمان ملل تعیین کرده ایم ، ‫ایشان سابقه سفارت در چندین کشور اروپایی من جمله ایتالیا و بلژیک و استرالیا را دارند.
وی ادامه داد: آقای ابوطالبی قبلا به عنوان دیپلمات جمهوری اسلامی مسئولیت و مدیر کل در وزارت امور خارجه مسئولیت داشته اند و ‬ ‫به نیویورک سفر کرده و در جلسات سازمان ملل شرکت کردند‬.نباید اجازه  داد گروهی تندرو دستور کار حضور ایران در سازمان ملل را تعیین کنند‬.
ظریف تاکید کرد: ‫این رفتار برای ما قابل قبول نیست‬، سازو کارهایی در سازمان ملل وجود دارد و حسب مورد رفتار می کنیم.
 
•  به نقل از نیویورک تایمز بازنشستگی ویلیام برنز که معاون وزیر خارجه آمریکا و فرد دوم در ساختار وزارت خارجه این کشور است، تا کنون دو بار بنا به درخواست اوباما به تاخیر افتاده است ، اما مقامات وزارت خارجه آمریکا روز گذشته اعلام کردند برنز در ماه اکتبر بازنشسته خواهد شد.
برنز پیشتر دو بار درخواست بازنشستگی خود را ارایه داده بود اما بنا به درخواست اوباما و با ماموریت هدایت گفت و گوهای محرمانه با ایران به منظور رسیدن به یک توافق بر سر برنامه هسته ای ایران، از بازنشستگی خودداری کرده و هدایت تیم مذاکره کننده آمریکایی با ایران را در عمان بر عهده داشت.
گفته می شود دو نفر از گزینه های احتمالی جانشینی ویلیام برنز "آنتونی جی بلینکن" معاون مشاور امنیت ملی اوباما و نیز خانم " وندی شرمن " معاون وزیر خارجه آمریکا و مسئول تیم مذاکره کننده آمریکایی با ایران در قالب گروه 1+5 است.
ویلیام برنز پس از 32 سال خدمت در وزارت خارجه آمریکا بازنشسته می شود و پیشتر سفیر آمریکا در مسکو و امان (پایتخت اردن) بوده است.
 
•  به نقل از روزنامه مراة الجزیره، منابع نزدیک به دفتر ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان اعلام کردند که وی روز سهشنبه گذشته دستور فراهم کردن مقدمات برای آغاز بزرگترین رزمایش نظامی در تاریخ این کشور را صادر کرده است.
به گفته این منابع رزمایش مذکور با مشارکت تمامی یگانهای ذخیره و جناحهای وابسته به نیروهای گارد ملی، نیروهای هوایی، زمینی و دریایی عربستان و در طول هفته جاری برگزار میشود.
منابع نزدیک به دفتر پادشاهی عربستان همچنین اعلام کردند که مانور نظامی مذکور که تحت عنوان "سیف عبدالله" برگزار میشود پیامی به کشور قطر و برخی دیگر در منطقه است.همچنین منابع عربستانی اعلام کردند که در این رزمایش وزارت دفاع، وزارت کشور و گارد ملی همکاری دارند.
روزنامه مراة الجزیره نیز اعلام کرد که این رزمایش در حقیقت مقدمهچینی برای برکناری ملک عبدالله از قدرت به نفع مقرن بن عبدالعزیز، برادرش است که این تصمیم پس از مذاکرات مستقیم و محرمانه میان فرستادگان آمریکایی بلندپایه با ملک عبدالله اتخاذ شد تا به این وسیله قدرت در عربستان از طریق تضمن روند انتقال قدرت و تحت نظارت مستقل پادشاه عربستان حفظ شود.
مانور نظامی سیف عبدالله که اولین و بزرگترین مانور در نوع خود در منطقه خاورمیانه است در حقیقت پیامی برای فراهم کردن تضمین قدرت در عربستان است.
 
اخبار اقتصادی روز :
• گمرک جمهوري اسلامي ايران گزارش داد: در اين مدت چين با 7 ميليارد و 432 ميليون دلار بزرگترين خريدار كالاهاي صادراتي كشورمان بوده است.
پس از چين به ترتيب عراق با 5 ميليارد و 950ميليون دلار، امارات متحده عربي با 3 ميليارد و 627 ميليون دلار، هند با 2 ميليارد و 418 ميليون دلار و افغانستان با 2 ميليارد و 417 ميليون دلار عمده ترين خريداران كالاهاي صادراتي ايران بوده اند.
صادرات غير نفتي كشورمان در سال گذشته با افزايش 17 درصدي در وزن و رشد 43 صدم درصدي در ارزش مواجه بوده است.
 
• مذاکرات نفتی ایران و روسیه به منظور تهاتر طلای سیاه و کالا و امضای یک قرارداد حدود 20 میلیارد دلاری وارد مراحل جدیدی شده است.
همزمان با رد و بدل شدن این اظهارنظرهای رسمی، شرکت ملی نفت ایران آماده سازی پایانه نفتی نکا به عنوان بزرگترین پایانه نفتی ایران در دریای خزر برای پهلوگیری نفتکش های عظیم تر را آغاز کرده است.
در حال حاضر تنها امکان پهلوگیری نفتکش های با ظرفیت تنها 5000 تن در پایانه نفتی نکا وجود دارد و با تکمیل مراحل لایروبی و ساخت برخی از تاسیسات ساحلی و فراساحلی امکان پهلوگیری کشتی های نفتکش تا ظرفیت 12 هزار تن در این پایانه نفتی ایران در دریای خزر فراهم خواهد شد.علاوه بر این، از دو سال گذشته تاکنون با بهره برداری از تاسیسات مختلف خطوط لوله و مخازن ذخیره سازی ظرفیت انتقال نفت ایران از حوزه دریای خزر تا سقف 500 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.
از این رو با تکمیل مراحل لایروبی روزانه تا سقف 500 هزار تن امکان واردات و صادرات طلای سیاه ایران از طریق پایانه نکا فراهم می شود و حتی در صورت توافق نهایی تهران- مسکو امکان سوآپ معکوس نفت بین دو کشور وجود دارد.
 
•  آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد: صادرات نفت خام ایران در ماه فوریه 2014، به بالاترین میزان در 20 ماه اخیر رسید.
این رقم به میزان زیادی از سقف یک میلیون بشکه ای تعیین شده برای ایران در توافق هسته ای ژنو پیشی گرفته است.براساس گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی، حجم صادرات نفت خام ایران در ماه فوریه گذشته با افزایش 240 هزار بشکه ای به رقم یک میلیون و 650 هزار بشکه در روز رسید. این بالاترین رقم برای صادرات نفت ایران از ماه ژوئن 2012 تاکنون است.
چین، هند و کره جنوبی بیشترین سهم از افزایش صادرات نفت ایران را به خود اختصاص داده اند. از 240 هزار بشکه در روز افزایش صادرات نفت ایران، چین دارای بیشترین سهم واردات است و  168 هزار بشکه در روزبه وارداتش از نفت تهران اضافه کرده است.
هند هم با 93 هزار بشکه و کره جنوبی با 83 هزار بشکه در رتبه های بعدی هستند.
با این حال صادرات نفت ایران به ژاپن در فوریه گذشته روزانه 103 هزار بشکه کاهش یافته است.
 
•  دولت در نظر دارد چنانچه میزان متقاضیان دریافت یارانه از حد معینی فراتر برود، با استفاده از 43 پایگاه اطلاعاتی ، افرادی که درآمد خود را پایین تر از میزان واقعی اعلام کرده اند، شناسایی کند و قصد دولت در این خصوص جدی است.
طبق قانون که دولت موظف به اجرای آن است، چنانچه افرادی درآمد خود را پایین از میزان واقعی اعلام کنند و بر آن اساس یارانه بگیرند، سه برابر مبالغ دریافتی جریمه خواهند شد.
بر این اساس ، افرادی که برغم تمکن مالی ، برای دریافت یارانه ثبت نام کرده اند، تا قبل از آغاز بررسی ها فرصت خواهند داشت با مراجعه به سایت ثبت نام یارانه ها، انصراف خود را اعلام کنند.
گفتنی است منابع تحصیل شده از محل هدفمندی، تکافوی تعداد کنونی یارانه بگیران  که از 77 میلیون نفر فراتر رفته اند را نمی کند. از این رو ، دولت در مرحله نخست از افرادی که نیازمند ماهانه 45500 تومان نیستند درخواست کرده است از ثبت نام خودداری کنند و در گام بعد، اگر افرادی اطلاعات نادرست وارد کرده باشند، از گردونه یارانه ها حذف می شوند..
 
•  نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم امروز شنبه در بازار 963 هزار و 500 تومان، نیم سکه 511 هزارتومان، ربع سکه 298 هزارتومان و گرمی 195 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 98 هزار و 800 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1319 دلار است.
در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش 3082 تومان، هر یورو را 4272 تومان، هر پوند را 5130 تومان و هر درهم امارات را 839 تومان اعلام کردند.
 
وضعیت بازار :
امروز شاخص کل با  افتی 922 واحدی به رقم 76500 واحد رسید. این افت در شرایطی که هیچ کورسوی امیدی در بازار که محرک رشد شود وجود ندارد . در این شرایط که با کناره گیری حقوقی ها از خرید درنمادهای لیدر همراه شده است ، سهامداران حقیقی بیش از پیش خطر را احساس کرده و اقدام به فروش سهام خود میکنند.
 
- پالایشی ها :
این گروه به لیدری شبندر توانست بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بگذارد ، بدون ترمز به سمت پایین در حال حرکت است .
یکی از زیباترین عملکردهای حقوقی های بازار یعنی شرکت سرمایه گذاری هامون سپاهان در پالایشگاه شیراز را امروز شاهد بودیم. این حقوقی که طی هفته گذشته و امروز با خریدهای خوب خود سبب حفظ قیمت 1600 تومان برای شراز شده است ، فشار فروش سهم را گرفته است و مانع افت بیشتر قیمت سهم گردیده است . در صورت تداوم حمایت حقوقی کف قبلی سهم در 1500 پابرجا خواهد ماند.
شبندر همچون روزها و هفته های گذشته ، امروز زیر حمایت 1180 با فشار فروش افت قیمتی و نیز صف فروش را تجربه میکند. بنظر نمیرسد تا اجرای مرحله دوم فاز هدفمندی یارانه ها و یا تعیین تکلیف قیمت خریدو فروش مواد و محصولات این شرکت از طرف شرکت پالایش و پخش ، فرجی در معاملات این سهم حاصل شود. اولین سطح حمایتی شبندر را میتوان 1180 و سپس کف سهم را 1100 ارزیابی کرد .
شاوان ولی متاسفانه بدون حمایت حقوقی خود فردا کار دشواری را روی حمایت 2000 پیش رو دارد که روزی تاثیر گذار در معاملات سهم خواهد بود.
شتران هم با ثبت معاملات منفی آغاز هفته ، فردا به مصاف حمایت 75000 میرود.
سایر نمادهای گروه نظیر شبهرن ، شپاس ، شبریز ، شرانل ، ونفت  و.. هم منفی پیگیری شدند.
 
 - خودرو :
امروز هم این گروه که از زمان بازگشایی ایرانخودرو با افت همراه شده است ، منفی و غالب نمادها با صف فروش همراه شدند.
ایرانخودرو روی حمایت روانی 250 با صف فروش همراه شد تا سبب تشکیل صفوف فروش در کلیه نمادهای گروه گردد. در برخی نمادها صفوف فروش توسط حقوقی ها برداشته میشد که این اقدام در نمادهای خبهمن ، خساپا ، خپارس و ورنا مشهودتر بود.
در میان فشار فروش در خودروسازان و قطعه سازان برخی نمادهای قطعه سازی همچون خچرخش ، خلنت ، خمهر ، خموتور و خفنر همچنان با صف خرید بخوبی توانستند در مقابل عرضه ها ایستادگی کنند.
 
- پتروشیمی:
روز به روز اوضاع در این گروه وخیم تر میشود و فشار فروش در این گروه بیش روزهای قبل میگردد و تعداد نمادهای سبز گروه به کمترین میزان خود رسید.
نشانه های رکود در این گروه همچون گروههای معادن ، فرآورده های نفتی ، فلزات اساسی و... موج میزند.
در میان شرکتهای پتروشیمی ، امروز سه نماد پارسان، فارس و تاپیکو از عوامل اصلی و عمده منفی تر شدن شاخص بودند و سایر نمادهای گروه بجز شپترو با ثبت معاملات منفی که توام با صف فروش هم بود نقشی در افت شاخص داشتند.
پتروشیمی شیراز ، مارون ، خراسان ، جم ، پترول، ، کرماشا ، شپدیس ، شاراک ، شیران ، کرماشا، زاگرس ،شخارک  و.... هم منفی پیگیری شدند.
امروز همچون روزهای گذشته ستاره امروز مجددا پاکشو بود که باز هم برترین تقاضای بازار را به خود اختصاص داده و کمتر از حجم مبنای امروز معامله شد.
در گروه شیمیایی در کنار پاکشو نمادهای شکلر و شاملا آغازین روز هفته را کمی مثبت به پایان رساندند.
 
- بانکی ها :
امروز در این گروه حتی یک نماد مثبت هم وجود نداشت و جو عرضه و فشار فروش یکپارچه بر معاملات حاکم بود.
متاسفانه گروه بانکی که زمانی از مطمئن ترین گزینه های بازار برای سرمایه گذاری محسوب میشد ، ماههاست که از اقبال بازار به دور مانده است . زیرا در زمان رشد این گروه حقوقی های نمادها با عرضه های چند ده میلیونی و سنگین سهم را کنترل مینمودند . اما اکنون که گروه در  رکود قرار دارد تنها در دامنه منفی اقدام به خرید اندک مینمایند.
در نمادهای بانک ملت ، تجارت ، 
امروز بانک ملت زیر حمایت 240 هم معامله شد که این اصلا برای گروه سیگنال خوبی نیست. سپس انصار زیر حمایت 300 صف فروش شد و بانک دی هم متاسفانه کف معتبر چند ماهه 180 را به پایین شکست و با فروش حقوقی صف فروش گردید!
بانک صادرات هم برای چندمین بار به حمایت 100 تومان رسیده است و نبرد خریداران و فروشندگان فردا جذاب خواهد بود.
فردا به طور قطع میتوان دریافت که حمایت بانک ملت 240 ، صادرات 100 ، دی 180 ،  پارسیان 360 ، تجارت 120 ، پاسارگاد 275 و انصار 300 شکسته خواهد شد یا خیر...
 
- فلزات اساسی :
معاملات امروز گروه همچون هفته گذشته با جو غالب فروش و رنگ قرمز تداوم یافت و تعداد نمادهای مثبت گروه به حداقل 3 نماد ذوب ، فجر و فنورد رسید.
اما توجه بازار امروز به معاملات ارفع جلب شد. چنانچه در گزارشات قبلی گفته بودیم که هدف 500 تومان ارفع سبب تعادل سهم میگردد ، این امر امروز محقق شد و سهم پس از 66% رشد امروز متعادل گردید تا سهامدارانی که در سود هستند اقدام به فروش سهم خود و درنتیجه صف فروش شدن سهم کنند.
در ادامه حقوقی ها با جمع آوری صف فروش سهم را به سمت تعادل پیش بردند که در نبرد گسترده در نهایت 61.5 میلیون سهم دست به دست شد! ( عرضه اولیه سهم با کمتر از 100 میلیون سهم صورت گرفته بود. )
در جو فروش شکل گرفته پس از صف فروش ارفع غالب نمادها با صف فروش همراه شدند که در میان نمادهای صف فروش میتوان به فخوز، فسرب ، فاسمین ، فولای ، فلوله، وتوکا، فباهنر ، فولاژ ، زنگان و... اشاره کرد.
تنها خبر خوش امروز برای گروه ارسال مستندات افزایش سرمایه 150% فولای پس از بازار بود که احتمالا سهم از فردا روندی متفاوت به خود بگیرد.
 
- مخابرات:
در این گروه اخابر بیشترین افت سال 93 را تجربه کرد و با تشکیل صف فروش در سهم ، سهم به سمت حمایت 340 در حال کاهش است . حمایت حقوقی در سهم هم به خریدهای در دامنه منفی منجر شد!
همچنان حمایت 324 بعنوان کف سهم و اکنون 340 بعنوان اولین حمایت سهم تلقی میگردد . 
همراه اول پس از یک ماه روزی منفی را پشت سر گذاشت و علت آن هم معامله بلوکی 700 هزارسهمی بین حقوقی ها در دامنه منفی بود.
همراه که تا انتهای فروردین ماه هر سال به سبب برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف میگردد ، روز 5شنبه در اطلاعیه زمانبندی پرداخت سود سهام خود را اعلام که به موجب آن از روز اول اردیبهشت اقدام به پرداخت سودها مینماید.
 
- تجهیزات :
امروز هم این گروه هم با ثبت معاملاتی منفی مسیر افت را پیش گرفتند.
مپنا امروز زیر حمایت 750 صف فروش شد تا طبق پیش بینیهای قبلی افت سهم تا محدوه حمایتی 725-700 محقق گردد.
در این میان بمپنا با معاملاتی منفی و صف فروش همراه شد که کف قبلی این سهم 1335 بود و سهم فردا به این سطح میرسد.
فاذر با صف فروش و شکستن حمایت 260 فردا به مصاف حمایت بعدی سهم در 240 میباشد.
فاراک هم در نبود حقوقی به سمت حمایت 550 در حال افت است .
حفاری هم با صف فروش در حال افت است و روی سطح 600 تومان صف فروش سهم دست نخورده باقی ماند.
تنها نماد مثبت این گروه فجام بودکه آن هم احتمالا فردا متعال میگردد.
 
- حمل و نقل :
امروز همچون هفته گذشته غالب نمادهای گروه صف فروش هم بودند که دراین میان میتوان به صف فروش شدن حتوکا ، حپترو و حفارس و حتی توریل اشاره کرد.
تنها حکشتی با حمایت حقوقی خود افت کمی را تجربه کرد که صف فروش نگردید.
ستاره امروز گروه حخزر بود که با صف خریدی 30 میلیونی همراه گردید که در صورت عدم عرضه حقوقی امکان رشد سهم تا 750 وجود دارد.
 
- سیمان :
در این گروه معاملات منفی موج میزند .
در نماد سشرق که خریدهای خوبی صورت گرفته بود سهم در جو صف فروش گروه صف خرید گردید و صف فروش سایر نمادهای گروه هم هم برچیده شد. سفارس با فروش حقوقی صف فروش گردید.
صف خرید سشرق هم با عرضه حقوقی شناور شد تا این سهم هم همچون سایر نمادهای بازار به دامنه منفی هدایت گردد.
محرک اصلی رشد این گروه قطعی شدن میزان نرخ افزایش سیمان است .
 
شنبه 23 فروردین 1393  10:01 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
سقوط از جنس 1500 واحدی آزاد
یکشنبه, 24 فروردین 1393 ساعت 11:47
در جریان معاملات امروز بورس و اوراق بهادار، شاخص کل با 1581 واحد کاهش به کانال 84 هزار واحدی سقوط کرد. این در حالی است که روز گذشته شاخص کل با 922 واحد افت به نیمه کانال 76 هزار واحد نزول کرده بود.
در جریان معاملات امروز بورس و اوراق بهادار، شاخص کل با 1581 واحد کاهش به کانال 84 هزار واحدی سقوط کرد. این در حالی است که روز گذشته شاخص کل با 922 واحد افت به نیمه کانال 76 هزار واحد نزول کرده بود.
امروز تمامی شاخص های بازار سرمایه قرمز بودند و بر این اساس شاخص بازار اول با کاهش 1118 واحدی به 55 هزار و 999 واحد رسید. شاخص بازار دوم با کاهش 3332 واحدی همراه شد و عدد 142 هزار و 300 واحد را رقم زد.
شاخص صنعت هم 1285 واحد افت کرد و به عدد 62 هزار و 534 واحد رسید.
ارزش روز بازار بورس اوراق بهادار تهران به 365 هزار میلیارد تومان رسیده است،  حجم معاملات 751 میلیون سهم بوده است.
در بورس اوراق بهادار تهران بیشترین تأثیر مثبت بر شاخص نماد پاکشو از گروه صنعتی پاکشو با 3.7 درصد مثبت و بیشترین تأثیر منفی را نماد رمپنا مربوط به گروه مپنا با 4 درصد منفی و سپس نماد تاپیکو مربوط به نفت و گاز پتروشیمی تأمین با 3.9 درصد منفی و پس از آن نماد اخابر مربوط به مخابرات ایران با 3.9 درصد منفی، نماد خودرو مربوط به ایران خودرو با 3.8 درصد منفی، نماد وبصادر مربوط به بانک صادرات ایران با 1.3 درصد منفی و نماد شبندر مربوط به پالایش نفت بندرعباس با 0.88 درصد واحد منفی تأثیر گذاشتند.
بیشترین حجم های معاملاتی در معاملات امروز بورس هم به فولاد مبارکه ، بانک صادرات و گروه صنعتی پاکشو تعلق یافت .
 
همچنین در بازار فرابورس نیز شاخص کل با 26.7 واحد منفی به 719.3 واحد افت کرد ارزش بازار اول و دوم فرابورس 62 میلیارد و 677 میلیون تومان، تعداد معاملات 74 هزار و 401 معامله، حجم معاملات 138 میلیون سهم بوده است.
بیشترین تأثیر مثبت در شاخص کل فرابورس نماد خزر مربوط به کشتیرانی خزر با 0.69 درصد مثبت و بیشترین تأثیر منفی نماد ارفع شرکت آهن و فولاد ارفع سپس به مپنا تولید برق عسلویه با 4.4 واحد منفی و نماد ثتران سرمایهگذاری مسکن تهران با 3.7 درصد منفی اثر گذاشته است.
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای ارفع ، حخزر و دی بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز: 
 
• واشنگتن فیری بیکن نوشت: برخی از اعضای سنا می گویند که مقامات وزارت خزانه داری و خارجه آمریکا به شدت با تصویب لایحه تحریم ها علیه ایران در سال 2011 که توسط سناتور باب منندز و مارک کرک ارائه شده بود مخالف کرده بودند.
 نقش وزارت خزانه داری در مذاکرات غیرعلنی بر سر این لایحه  اوایل ماه جاری عیان شد، زمانیکه دیوید کوهن معاون وزیر خزانه داری وارد درگیری لفظی با سناتور کرک بر سر مخالفت دولت اوباما با تحریم ها شد.
اشاره کرک به نامه ی وزارت خزانه داری آمریکا در دسامبر سال 2011 بود که مخالفت خود را بندی از لایحه که مانع از صادرات نفتی ایران می شد، ابراز کرده بودید.
وی اضافه کرد: معاونان وزیر خارجه و خزانه داری همراه با دنیس مک دونو رئیس کارکنان کاخ سفید جلسه ای پشت درهای بسته با سناتورها داشتند و التماس می کردند این بند را بردارید.
وی افزود: جان کری در تمام جلسه حضور داشت و بیل برنز می گفت که اصلاحیه منندز و کرک ائتلاف بین المللی علیه ایران را نابود می کند، خزانه داری می گفت که قیمت ها بالا می رود و مک دونو خواستار زمان بیشتری می شد.
 
• مجید تخت روانچی ، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه درباره دیدارش با سایمون گس، معاون وزیر امور خارجه انگلیس در وین و وضعیت روابط ایران و انگلیس و بازگشایی سفارت خانه ها گفت: مذاکره بنده با آقای گس در وین عمدتا بر روی مسائل هسته ای بود.
وی افزود: روابط ایران و انگلیس و بازگشایی سفارت خانه ها نیز طی توافقی که کرده ایم پیش می رود. بر این اساس هفته آینده آقای حبیب الله زاده، کاردار غیرمقیم ایران در انگلیس سفر دیگری به این کشور خواهد داشت که این سفر نیز در ادامه روابط و سفر کاردار انگلیس به ایران در هفته های گذشته است.
روانچی همچینین درباره سفر رئیس جمهور اتریش به ایران نیز گفت: در تماس با اتریش برای تعیین تاریخ دقیق این سفر هستیم و سفر در آینده نزدیک انجام خواهد شد.
 
• معاون وزير امور خارجه امريكا سيد عباس عراقچي، همتاي ايراني خود را مذاكرهكنندهيي سرسخت و حرفهيي توصيف كرد. 
به گزارش تسنيم، لورا روزن، خبرنگار پايگاه خبري تحليلي المانيتور در گزارش نسبتا مفصلي به سابقه كاري و ويژگيهاي فردي ديپلمات ارشد كشورمان، سيد عباس عراقچي پرداخته است. 
 
• عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مدارکی در دست است که نشان میدهد گروهبان جمشید دانایی فر همچنان زنده است و ما امیدواریم بتوانیم ایشان را نیز به کشور بازگردانیم.
محمدرضا محسنی ثانی امشب در حاشیه دیدار با تشکلهای فرهنگی سبزوار در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این کمیته برای پایان دادن به حوزه های تجاوز این افراد از مرزهای شرقی تشکیل میشود، اظهار کرد: متأسفانه مرزهای تحت حاکمیت همسایگان ما از جمله پاکستان و افغانستان محل امنی برای گروهکهای تروریست و شرور شده است.
وی با اشاره به وضعیت گروهبان جمشید داناییفر گفت: مدارکی در دست است که نشان میدهد این مرزبان همچنان زنده است و ما امیدواریم بتوانیم ایشان را نیز به کشور بازگردانیم.
وی با بیان اینکه در راستای بازگرداندن چهار مرزبان دیگر اقدامات خاصی صورت گرفت، اضافه کرد: در اقداماتی که برای آزادی این عزیزان صورت گرفت نقش سربازان گمنام امام زمان (عج) بی بدیل و سازنده بود.
 
• "جفری سیلورمن" محقق برجسته آمریکایی در امور سیاسی از همکاری آمریکا و ترکیه در زمینه ارسال گاز مرگ آور سارین به سوریه پرده برداشت.
بر اساس گزارش المنار، یک رسانه غربی با انتشار مقاله ای تحت عنوان پیمانکاران آمریکایی به اظهارات سیلورمن در یک نوار ویدئویی در این خصوص استناد کرده است.
سیلورمن در این نوار ویدئویی اعلام کرد گاز سارین از یکی از آزمایشگاهها در ایالت جورجیا و از طریق مرز ترکیه وارد سوریه شده و در اختیار تروریستها قرار می گرفت.
وی همچنین از همکاری "ریچارد لوجر" سناتور سابق آمریکایی در این طرح پرده برداشته است.
"برنادیت میهان" سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با اعتراف به اینکه مدرکی درباره استفاده نظام سوریه از سلاح شیمیایی وجود ندارد، اعلام کرد که واشنگتن در جریان گزارشهایی که حاکی از حمله شیمیایی نظام سوریه به مناطق تحت سیطره مخالفان مسلح است قرار دارد، اما در شرایط کنونی اطلاعاتی مبنی بر اینکه این ادعاها را ثابت کند در اختیار نداریم.
 
اخبار اقتصادی روز :
• علیرضا طاری بخش معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور در مورد عملکرد مالیات بر ارزش افزوده در سال 92 اظهار داشت: در مقایسه با ارقام پیشبینی در قانون بودجه سال 92 حدود 112 درصد محقق شده و در مقایسه با وصولی سال 91 حدود 90 درصد افزایش داشته است.
وی عنوان کرد: علاوه بر وصول مالیات بر ارزش افزوده که به حساب درآمدهای عمومی منظور میشود، عوارض وصول شده سهم شهرداری ها و دهیاریها هم به حساب آنان واریز میشود.
بنابراین به شهرداریها و دهیاریهای سراسر کشور از طریق مکانیزم پیشبینی شده قانون معادل (2.4 درصد) نرخ سال 92 اختصاص به عوارض دارد که متناسب با کالا عوارض وصول و پرداخت شده است.
وی در خصوص پیشبینی درآمد مالیات بر ارزش افزوده در سال جاری اظهار داشت: درآمدهای پیش بینی شده برای سال 93 در کل نسبت به سال گذشته، 95 درصد رشد داشته و پیش بینی رشد منابع مربوط به کالا و خدمات حدود 109 درصد است.
به گفته وی، مالیات و عوارض کالا و خدمات، خروج مسافر از کشور، سیگار، نقل و انتقال اتومبیل، شمارهگذاری خودرو و فرآوردههای نفتی مجموع درآمد مالیات بر ارزش افزوده را تشکیل میدهد.
 
• دولت قصد دارد و در حال رایزنی است تا در صورت امکان، 3 فاینانسر خارجی برای قطعات 2 و 3 آزادراه تهران-شمال جذب کند.این فاینانسرها احتمالاً از کشور چین خواهند بود، ادامه داد: قرار شده است هر کدام از این فاینانسرها مبلغ 4 هزار میلیارد تومان فاینانس کنند.
این منبع آگاه با بیان اینکه هزینه اجرای قطعات 2 و 3 آزادراه تهران-شمال حدود 12 هزار میلیارد تومان خواهد بود، بیان کرد: مقرر شده است فاینانسرها هر کدام در یک سال 4000 میلیارد تومان تأمین کنند.بدین ترتیب هر سال با فاینانس 4 هزار میلیارد تومانی، قطعات تکمیل میشود و ظرف 3 سال هر دو قطعه به اتمام خواهد رسید. به هر حال دولت در حال رایزنی است ولی همه این موارد منوط به استقبال فاینانسیر و توجیه مالی مطلوب آنها است.
کوهستانی و صعب العبور بودن قطعات دو و سه آزادراه تهران-شمال اجرای آن را با مشکلات زیادی مواجه کرده است؛ به تازگی شنیده شده است که به علت افزایش قیمت قیر در کنار رشد قیمت مصالح، هزینه ساخت قطعات 2 و 3 در کنار تکمیل کل مسیر آزادراه تهران-شمال، بیش از 12 هزار میلیارد تومان است و این رقم چندین برابر کل بودجه عمرانی تخصیصی است؛ همین امر هر پیمانکاری را برای پای کار آمدن دچار تردید میکند.
 
• در حال حاضر بیش از 5500 کیلومتر خطوط لوله نفت در منطقه گچساران وجود دارد که بخش عمده ای از این خطوط دچار فرسودگی شدید شده اند.
از این رو هر ساله شاهد بروز یک حادثه شکستگی و ترکیدگی خطوط لوله انتقال نفت فرسوده کشور در منطقه گچساران بوده که علاوه بر مشکلات و عدم النفع اقتصادی آسیب هایی هم به محیط زیست منطقه خوزستان وارد می کند.
بر این اساس روز گذشته خط لوله 26 اینچی صادرات نفت ایران در منطقه نفت و گاز گچساران در نزدیکی منطقه ای به نام "دژسلیمان گچساران" دچار شکستگی و ترکیدگی شده که این حادثه نشت گسترده نفت را به محیط زیست موجب شده است.
این خط لوله 26 اینچی یکی از خطوط لوله اصلی صادرات طلای سیاه نفت ایران بوده که به طور متوسط روزانه 500 تا 600 هزار بشکه نفت از مسیر خطوط لوله نفتی منطقه گچساران به پایانه های صادراتی ایران منتقل می شود و فرسودگی عامل اصلی اولین حادثه نفتی در سال 93 بوده است.
در حال حاضر تیم های عملیاتی و تعمیراتی شرکت نفت گچساران مشغول تعمیر و بازسازی این خط لوله اصلی انتقال نفت ایران هستند و پیش بینی می شود تعمیرات این خط لوله آسیب دیده و فرسوده نفت تا ساعاتی دیگر به پایان برسد.
سازمان حفاظت محیط زیست استان خوزستان تاکنون گزارشی درباره جزئیات نشت نفت و یا آسیب های وارد شده به محیط زیست منتشر نکرده است.
 
• افزایش قیمت نهاده های دامی در بازار از 5 فروردین آغاز شده است به طوری که هر کیلوگرم ذرت از 930 تومان به 1000 تومان و کنجاله از 1820 تومان به 1860 تومان رسیده است.
فعالان بازار  دلیل افزایش قیمت نهاده های دامی را بالا رفتن نرخ ارز رسمی کشور عنوان میکنند که از 2477 تومان سال گذشته به 2549 تومان رسیده است.
واردات نهاده های دامی از 7 کشور، هند، فرانسه، برزیل، اوکراین، روسیه، آذربایجان شوروی و قزاقستان انجام میشود که فرانسه اخیراً به فهرست کشورهای وارداتی اضافه شده است.
سالانه بیش از 7 میلیون تن نهادههای دامی وارد کشور میشود و در تولید پروتئین حیوانی گوشت، مرغ و تخم مرغ استفاده میشود.
وابستگی به واردات در سالهای گذشته نوسانات مختلفی را در خوراک دام و طیور و به تبع آن نوسان قیمت بازار ایجاد کرده است.
خوراک دام و طیور 70 درصد در قیمت تمام شده محصولات گوشت،مرغ و تخم مرغ موثر است.
یک کیلو گرم جو وارداتی، هندی از بندر امام خمینی 910 تومان و فرانسه 935 تومان است.
 
 
وضعیت بازار :
امروز قریب به اتفاق نمادهای بازار صف فروش معامله شدند . تنها چند نماد انگشت شمار که از حمایت حقوقی ها در دامنه صفر و مثبت بهره میبردند متعادل به کار خود پایان دادند.
با توجه به وضعیت بازار که در آن کورسوی امیدی وجود ندارد و فعلا حقوقی ها به خرید سهم در منفی کامل راغب هستند ، همه در پی نقطه بازگشت شاخص هستند و به این امر امیدوارند.
در بررسی های الیوت ویو کارشناسان تکنیکال ، بنظر میرسد که اکنون در موج 4 اصلی قرار داشته باشیم و مهمترین حمایتهای شاخص در این میان سطوح74000 و در 72000 میباشد که  سطح 72000 واحد معتبر تر است .
 
- پتروشیمی:
در شرایط کنونی که با ریزش بازار همراه است ، این گروه امروز سهم عمده ای از افت شاخص را به دوش گرفت تا سه نماد فارس ، پارسان و تاپیکو روی هم بیش از 500 افت واحد شاخص کل را به عقب برانند که میتوان گفت بیش از یک سوم کاهش شاخص بخاطر به این سه نماد بود.
سهم عمده معاملات این گروه در این سه نماد به علاوه نماد پاکشو خلاصه میشد که باز سهم خریداران حقوقی پر رنگ بود.
در گزارشات قبلی از پدیدار شدن نشانه های رکود در این گروه و سایر گروههای بازار هشدارهایی داده شده بود.
در میان شرکتهای پتروشیمی و شیمیایی جوی سراپا صف فروش حاکم بود که بجز نماد پاکشو سایر نمادهای گروه حرفی برای گفتن نداشتند.
پاکشو که به سبب جو عرضه های سنگین امروز صف خرید خود را فرو ریخته میدید ، تا دامنه صفر تابلو پایین آمد ولی به سبب ارزندگی سهم در این قیمت که رشد 16% را تجربه کرده است ، مجددا صف خرید شد. پاکشو که در روز عرضه اولیه 70 میلیون سهمش عرضه شده بود ، امروز بیش از 30 میلیون برگه سهم دست به دست شد یعنی معادل 42% کل عرضه اولیه معامله شد.
 
 
- فرآورده های نفتی:
در گروه فرآورده های نفتی در دو نماد شراز و شپاس و شتران شاهد عملکرد بهتر حقوقی ها بودیم که با خریدهایشان در مقابل عرضه هایی که از سر ترس است ، سهم را کنترل کردند.
اما سایر نمادهایی همچون شبندر ، شبریز ، شنفت ، ونفت ، شاوان و شبهرن قربانی ترس سهامداران شدند و صف فروش را با خود تا انتهای بازار همراه داشتند.
حقوقی شپاس امروز اقدام به کنترل سهم روی حمایت 2700 نمود.
امروز هم تنها نماد مثبت متعادل گروه شراز بود. خریدهای شرکت سرمایه گذاری هامون سپاهان در پالایشگاه شیراز را امروز هم شاهد بودیم. این حقوقی با خریدهای خوب خود سبب حفظ قیمت 1600 تومان برای شراز شده است ، فشار فروش سهم را گرفته است و مانع افت بیشتر قیمت سهم گردیده است .
شبندر که با صف فروش به سرعت در راه رسیدن به کف سهم را 1100 است ، امروز صف فروش سنگینی شد که دست نخورده باقی ماند تا در عوض شاوان بدون حمایت حقوقی ، زیر حمایت 2000 تومان صف فروش تشکیل دهد.
شتران اکنون روی حمایت 75000 قرار گرفته است .
 
 - خودرو :
از زمان بازگشایی ایرانخودرو ، جو عرضه ها در سال جدید شدت گرفته است . امروز هم خودرو به عنوان یکی از لیدرهای بازار از اولین نمادهایی بود که صف فروش گردید و به سرعت سایر گروه خودرا هم در صف فروش فرو برد.
ایرانخودرو اکنون به سمت حمایت 227 در حال افت است و گروه هم با این سهم در حال کاهش قیمت هستند. متاسفانه خساپا و خپارس حمایت 200 ، خکاوه 97 و خگستر حمایت 400 را به پایین شکستند.
بارزترین خرید حقوقی ها در این گروه متعلق به خمحرکه و خساپا بود که بخشی از صف فروش سهم را خریداری نمودند.  اما صف فروش سایر نمادهای گروه دست نخورده باقی ماند تا برخی نمادها نظیر خزامیا هم علی رغم صف فروش سنگین به اندازه حجم مبنا هم معامله نشود.
در میان فشار فروش در خودروسازان و قطعه سازان برخی نمادهای قطعه سازی همچون خچرخش ، خمهر ، خموتور و خفنر که تا روز گذشته با صف خرید همراه بودند ،امروز بجز خفنر همگی عرضه شدند تا تنها دو نماد خفنر و خمهر مثبت بمانند .
حقوقی خمهر امروز اقدام به خرید بیش از 9 میلیون سهم کرد که بسیار جلب توجه میکرد.
 
- بانکی ها :
امروز در این گروه هم جو عرضه و فشار فروش یکپارچه حاکم بود.
متاسفانه حقوقی های نمادهای بانکی اکنون که گروه در  رکود قرار دارد تنها در دامنه منفی اقدام به خرید مینمایند.
امروز کمترین افت را بانک صادرات داشت که روی حمایت 100 تومان بخوبی در مقابل فروشندگان سعی به حفظ تعادل خود داشت . باید دید فردا سهم چه عملکردی از خود نشان میدهد.
در نمادهای بانک ملت ، تجارت ، اقتصاد نوین ، پاسارگاد و دی نقش خریدهای حقوقی از صف فروش چشمگیر تر بود .
با صفوف فروش امروز این گروه میتوان گفت که بانک ملت حمایت 240 ، بانک انصار حمایت 300 ، بانک دی هم کف 180 ، بانک پاسارگاد حمایت 275 را شکستند و فردا باید علاوه بر معاملات 100 تومانی صادرات ، شاهد رویارویی تجارت با 120 باشیم .
 
- فلزات اساسی :
این گروه هم شرایطی مشابه سایر گروههای بازار داشت و شرح ماوقع تکرار مکررات است .
اما میتوان به معاملات دو نماد ارفع و فولاد اشاره کرد.
ارفع که روز گذشته پس از 66% رشد منفی و صف فروش شده بود ، امروز هم غالب معاملاتش را در صف فروش پشت سر گذاشت ولی خریدهای حقوقی در این نماد تداوم یافت تا در انتها فشار فروش سهم گرفته شود. ارفع امروز24 میلیون معامله گردید که 60% خریدها متعلق به حقوقی ها بوده است . از همین رو با احتساب حجم 61 میلیونی روز گذشته ، تابحال 85 میلیون سهم در طی دوروز معامله شده است .( عرضه اولیه سهم با کمتر از 100 میلیون سهم صورت گرفته بود. )
در مورد فولاد مبارکه هم برای چندمین بار شاهد انجام معاملات بلوکی روی صفر تابلو به میزان 365 میلیون برگه سهم بودیم . فولاد اکنون روی حمایت 400 قرار دارد.
در این میان فملی هم با خرید و فروشهای حقوقی ها با ثبت معاملاتی منفی فردا به مصاف حمایت 300 خواهد رفت.
متاسفانه خبر خوب ارسال مستندات افزایش سرمایه 150% به بازار هم نتوانست مانع از عرضه ها روی این سهم گردد تا علی رغم خرید 50% حقوقی امروز ، باز هم سهم منفی پیگیری شود و به حمایت 590 خوشبین بماند.
در جو شکل گرفته غالب نمادها با صف فروش همراه شدند که در میان نمادهای صف فروش میتوان به فخوز، فسرب ، فولای ، فلوله، وتوکا، فباهنر ، فولاژ ، زنگان و... اشاره کرد.
 
- مخابرات:
در این گروه اخابر امروز به زیر حمایت 340 هم رسید که با صف فروش همراه گردید و حقوقی سهم با خریدهای خوب خود صف فروش سهم را بلعید ولی همچنان حمایت 324 بعنوان کف سهم معتبر تر میباشد.
همراه اول که از روز گذشته پس از مدتها معاملات منفی خود را آغاز کرده است ، امروز شاهد انجام معامله بلوکی 1.5 میلیونی در دامنه -1.5% بود .
همراه این هفته متوقف میگردد . این سهم 31 فروردین ماه به سبب برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف میگردد و از روز اول اردیبهشت اقدام به پرداخت سودهای مصوب مجمع مینماید.
 
- تجهیزات :
وضعیت این گروه مشابه سایر گروههاست و قرمز پوش .
مپنا فردا به حمایت معتبر 695 خواهد رسید. این سطح بعنوان کف سهم در زمان بازگشایی سهم ارزیابی میشد . فردا این سهم به اصلاح 50% خود خواهد رسید!
در این میان متاسفانه بمپنا با معاملاتی منفی و صف فروش همراه شد و درحالیکه کف قبلی این سهم 1335 بود ، امروز بمپنا روی 1325 صف فروش میلیونی گردید!
فاذر با صف فروش روی حمایت 240 ، فردا پتانسیل ریزش بیشتر را دارد.
فاراک امروز پس از مدتها شاهد خرید حقوقی از صف فروش سه روی حمایت 550 بود که سبب شد سهم با پرکردن حجم مبنا در صورت منفی فردا به سمت 500 سقوط کند.
حفاری هم با صف فروش در حال افت است و روی سطح 600 تومان صف فروش سهم دست نخورده باقی ماند.
 
- حمل و نقل :
امروز صف خرید حخزر هم پس از رشد 20% عرضه گردید و شاهد معاملات سهم تا حوالی صف فروش هم بودیم. حخزر که در روز عرضه اولیه هفته گذشته 54 میلیون سهم عرضه داشت ، امروز 37 میلیون برگه سهمش دست به دست گردید!
امروز نماد معاملاتي شركتهاي كشتيراني جمهوري اسلامي ايران با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف گردید و در نبود حکشتی کلیه نمادهای گروه صف فروش گردیدند.
توریل ، حتوکا ، حپترو و حفارس همگی صف فروش شدند که دو نماد حپترو و حفارس به اندازه حجم مبنا هم معامله نشدند تا فعلا معاملاتی قفل شده داشته باشند.
 
 
- سیمان :
در این گروه معاملات سوا از بازار نبود.
کلیه نمادهای گروه تا صف فروش پیش رفتند که در ادامه خریدهای برخی حقوقی ها در نمادهایی نظیر سفارس ، ستران و سپاها سبب روانتر شدن عرضه ها گردید که سهم هم توانست منفی کامل را تجربه نماید.
سشرق هم که روز گذشته صف خرید داشت امروز صف فروش میلیونی گردید ولی به اندازه حجم مبنا خریدار نداشت . سبزوار ، ساراب ، سکارون ، سدور ، سهگمت ،سشمال ، سدشت و... هم سایر نمادهای صف فروش امروز بازار بودند.
محرک اصلی رشد این گروه قطعی شدن میزان نرخ افزایش سیمان است .

یک شنبه 24 فروردین 1393  4:50 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

 
دوشنبه, 25 فروردین 1393 ساعت 14:05
 
در پایان معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل بورس روند نزولی روزهای گذشته خود را ادامه داد و از کانال 74 هزار واحد به 73 هزار و 973 واحد سقوط کرد.
بنابراین گزارش، ارزش روز بازار امروز به 360 هزار میلیارد تومان رسید و تعداد معاملات انجام شده در روز جاری 47619 فقره و ارزش معاملات 156 میلیارد تومان و حجم معاملات 520 میلیون ورق سهام بوده است.
 
امروز تمامی نماگرهای بورس منفی بودند و شاخص بازار اول با کاهش 852 واحد به 55 هزار و 147 واحد، شاخص بازار دوم با کاهش 1045 به رقم 141 هزار و 254 واحد و شاخص صنعت با کاهش 790 واحد به 61 هزار و 743 واحد رسید.
در پایان معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل بورس روند نزولی روزهای گذشته خود را ادامه داد و از کانال 74 هزار واحد به 73 هزار و 973 واحد سقوط کرد.
بنابراین گزارش، ارزش روز بازار امروز به 360 هزار میلیارد تومان رسید و تعداد معاملات انجام شده در روز جاری 47619 فقره و ارزش معاملات 156 میلیارد تومان و حجم معاملات 520 میلیون ورق سهام بوده است.
امروز تمامی نماگرهای بورس منفی بودند و شاخص بازار اول با کاهش 852 واحد به 55 هزار و 147 واحد، شاخص بازار دوم با کاهش 1045 به رقم 141 هزار و 254 واحد و شاخص صنعت با کاهش 790 واحد به 61 هزار و 743 واحد رسید.
امروز اکثر نمادهای مهم با رنگ قرمز نشان ازافت ارزش داشتند و بیشترین تاثیر نمادها در افت شاخص شامل نماد تاپیکو با 89 واحد تاثیر ، پارسان با 87 واحد تاثیر، فولاد با 83 واحد، اخابر با 62 واحد، رمپنا با 58 واحد، نماد وصندوق با 41 واحد و نماد وپاسار با 41 واحد افت بیشترین تاثیر را بر شاخص بورس داشته‌اند.
قیمت هر سهم بانک صادرات ایران 1012 ریال، قیمت هر سهم تاپیکو 4374 ریال، نماد پاکشو 12301 ریال، نماد بانک ملت با قیمت 2303 ریال، قیمت سهام گروه مپنا 6896 ریال، قیمت پایانی سهام پالایش نفت بندرعباس 11566 ریال و قیمت پایانی سهام بانک تجارت 1246 ریال معامله شد.
بیشترین حجم های معاملاتی در معاملات امروز بورس هم به بانک صادرات و گروه بهمن و بانک ملت تعلق یافت .
 
در پایان معاملات فرابورس ایران نیز شاخص کل با افت 12 واحدی به 706 واحد کاهش یافت و ارزش بازار اول و دوم 61 هزار میلیارد تومان بوده و تعداد معاملات انجام شده 33872 فقره و ارزش معاملات انجام شده 171 میلیارد تومان و حجم معاملات 95 میلیون ورقه بوده است.
در نماد فرابوس اکثرنمادها با افت ارزش روبرو بودند و بیشترین تاثیر کاهش ارزش نماد کی‌بی‌سی با 4.9 ، نماد غمینو با 4.9 ، نماد شرکت سرمایه‌گذاری مسکن تهران با 4.7 ، نماد تولید برق عسلویه مپنا با 4.2، نماد بانک دی 3.8، نماد کشتیرانی دریای خزر 3.3 واحد و نماد شرکت آهن و فولاد ارفع با 1.7 واحد افت بیشترین اثر منفی را بر شاخص فرابورس داشته‌اند.
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای ارفع ، حخزر و دی بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز: 
 
• به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، سپهبد ذاکر حسن اف، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان دقایقی پیش در رأس یک هیئت بلندپایه دفاعی وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.
وی که به دعوت رسمی سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده، علاوه بر 2 دور مذاکره با سردار دهقان، با مقامات بلندپایه سیاسی- دفاعی کشورمان، دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفتگو خواهد کرد.
 
قرار است تا ساعتی دیگر مراسم استقبال رسمی، ادای احترام به شهدای گمنام دفاع مقدس و دور اول مذاکرات وزرای دفاع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در محل وزارت دفاع کشورمان آغاز شود.
• سید عباس عراقچی امروز گفت : مبالغ مربوط به اقساط 4.2 میلیارد دلاری به حساب بانک مرکزی واریز شده است.
وی افزود: تاکنون همه اقساط طبق توافق ژنو پرداخت شده و در حساب بانک مرکزی قرار دارد. قسط اول دارایی‌های ایران که مبلغ 550 میلیون دلار و نزد بانک مرکزی ژاپن بود، سوم فوریه از طریق نشنال بانک سوییس به فرانک سوییس تبدیل و به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز شد. قسط دوم از مبلغ 4،2 میلیارد دلار مورد توافق به مبلغ 450میلیون دلار نیز به ین ژاپن در تاریخ 3 مارس 2014 برابر با دوازدهم اسفند ماه 1392 آزاد و در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.
قسط سوم معادل 550 میلیارد دلار، 7 مارس مصادف با 16 اسفندماه و قسط چهارم معادل 550 میلیون دلار نیز 10 آوریل برابر با 21 فروردین به حساب بانک مرکزی واریز شد. با آزادشدن قسط پنجم در هفته جاری، مجموع دارایی های آزادشده به دو میلیارد و ٦٥٠ میلیون دلار می رسد
 
• سخنگوی وزارت امورخارجه  اظهار داشت: پیگیری موضوع و شکایت ایران نسبت به عدم صدور روادید از سوی دولت امریکا برای سفیر ونماينده دایم پيشنهادي جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک از طریق سازوکار های رسمی موجود برای رسیدگی به این موضوع فعال شده و در دست اقدام است .
مرضیه افخم افزود : اقدام آمریکا در عدم صدور روادید برای سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نقض مقررات بین المللی بوده و  بر خلاف قرارداد مقر بین سازمان ملل متحد و دولت آمریکا می باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ساز و کارهای موجود در سازمان ملل شامل رجوع موضوع  به کمیته ارتباط با دولت میزبان  که وظیفه نظارت بر اجرای قرارداد مقر را دارد در دستور كار است ودستورالعمل لازم در این زمینه به نمایندگی کشورمان در نیویورک داده شده كه از فردا و متعاقب شروع هفته کاری  اقدامات لازم از سوي نمايندگي كشورمان  بعمل آمده و با جدیت و حساسیت روند کار دنبال می شود.
 
 
اخبار اقتصادی روز :
 
• ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران در مورد سرمایه‌گذاری‌های احتمالی در این کشور به محض برداشته شدن تحریم‌ها، با گروه‌های تجاری اروپایی و آسیایی در حال مذاکره است.
وی افزود: تهران مذاکره با سرمایه‌گذاران کشورهایی که در گذشته با آنها مبادلات تجاری داشته را حفظ کرده است و اطمینان دارد که می‌تواند در صنایع خودرو، فولاد و صنایع ماشین‌آلات سنگین سرمایه‌گذاری خارجی جذب کند.
سیف در حاشیه نشست بهاره صندوق بین‌المللی پول در واشنگتن به بلومبرگ گفت: فرانسه، آلمان و ایتالیا، روابط اقتصادی گسترده‌ای با ایران داشته‌اند و این رابطه را حفظ کرده‌اند.
آنها با ما در خصوص پروژه‌هایی در تماس و مذاکره هستند و ما فکر می‌کنیم که آنها منتظرند که به محض برداشته شدن تحریم‌ها، برای سرمایه‌گذاری در تمامی حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند.
 
• زنگنه با بیان اینکه سال ٩٣ نیز سالی پرکار برای صنعت نفت و گاز کشور است، تبیین کرد: اگرچه امسال با افزوده شدن فازهای جدید پارس جنوبی به چرخه تولید، میزان تولید گاز افزایش می یابد، ولی این به معنای خارج شدن از وضعیت اضطرار نیست و باید همواره با بهینه کردن مصرف گاز در کشور زمینه را برای تامین پایدار گاز بخش صنایع به ویژه در زمان پیک مصرف گاز، همچنین صادرات این حامل انرژی فراهم کنیم.
 
وزیر نفت توسعه کنتورهای هوشمند در کشور را از دیگر اولویت های مهم این شرکت در سال ٩٣ اعلام کرد و یادآور شد: با توجه به اینکه هم اکنون ٩ میلیارد متر مکعب گاز گمشده در شبکه وجود دارد با اصلاح سیستم اندازه گیری تا حد زیادی می توان این میزان را کاهش دهیم.
 
• سيد حسن موسوي‌نژاد در دیدار با سفیر ایتالیا گفت: همكاري‌هاي گذشته رجاء با شركت‌هاي حوزه صنعت ريلي در زمينه ساخت ناوگان مسافري را مورد تأكيد قرار داد و گفت: قراردادي در ساليان گذشته بين رجا و يك شركت ايتاليايي در زمينه ساخت واگن‌هاي مسافري در حال انعقاد بود كه متأسفانه به دلايلي متوقف شد و اميدواريم اين روابط از سر گرفته شود.
 
وي با اشاره به برنامه‌هاي دولت و حمايت‌هاي وزير راه و شهرسازي از توسعه صنعت ريلي در كشور به عنوان يكي از مهمترين اولويت‌ها افزود: تمايل داريم با توسعه روابط و همكاري سفارت ايتاليا ضمن شناسايي شركت‌هاي فعال در حوزه ريلي به ويژه در بخش‌هاي توليد واگن، فعاليت‌هاي دوجانبه را گسترش دهيم.
 
• به نقل از رویترز، قیمت طلا به دنبال تشدید تنش‌ها در اوکراین و کاهش تمایل سرمایه‌گذاران برای ریسک کردن، به بالاترین رقم در 3 هفته گذشته رسید.
این وقایع سبب شد تا ارزش اوراق قرضه کاهش یابد و جذابیت طلا به عنوان منبع امن سرمایه‌گذاری افزایش یابد.
در ابتدای صبح قیمت طلا به بالاترین رقم در سه هفته گذشته برابر با 1329 دلار در هر اونس رسید اما در لحظه انتشار این خبر با 7.88 دلار افازیش 1326.30 دلار معامله شد.
یک مقام ارشد آمریکایی گفت: اگر اقدامات نظامی طرفداران روسیه در شرق اوکراین ادامه یابد، آمریکا آماده است تا تحریم‌هایی علیه مسکو وضع کند.
انتظار می‌رود که دور بعدی تحریم‌های آمریکا، بخش‌های تجاری روسیه نظیر معدن، بانکی و انرژی را هدف قرار دهد.
گلدتراست بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا روز جمعه اعلام کرد که ذخایر آن 1.80 تن کاهش یافته و به 804.42 تن رسیده است.
 
• نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز دوشنبه در بازار 982 هزار و 300 تومان، طرح قدیم 980 هزار تومان، نیم سکه 520 هزارتومان، ربع سکه 310 هزارتومان و گرمی 202 هزار تومان اعلام شد.
 
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 100 هزار تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 2619 دلار است.
 
در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش 3130 تومان، هر یورو را 4320 تومان، هر پوند را 5190 تومان و هر درهم امارات را 848 تومان اعلام کردند.
 
• رییس سازمان خصوصی سازی با بیان این‌که وظیفه سازمان خصوصی سازی اطلاع رسانی و بازاریابی است و این هماهنگی بین سازمان و سایر دستگاه‌ها برقرار است از اعلام آمادگی سه سرمایه‌گذار خارجی خبر داد وگفت: قرار است در سال 93 حدود سه شرکت بزرگ را با خریداران خارجی از طریق مزایده به فروش برسانیم.
وی ادامه داد:‌ در این راستا مذاکرات لازم با سه شرکت خارجی انجام شده است البته این به معنی آن این نیست که سه شرکت را به سه خریدار خارجی خواهیم فروخت زیرا مزایده برگزار شده و در صورتی که هر یک از خریداران قیمت های بالاتری ارائه دهند آن شرکت به آن‌ها واگذار می‌شود. پوری حسینی در خصوص تعداد واگذاری شرکت ها در سال جاری گفت: قرار است تا پایان امسال شرکت‌های باقیمانده را واگذار کنیم امیدواریم که چنین کار بزرگی را انجام دهیم و سال 93 فضای عمومی کشور همراهی کند تا واگذاری شرکت ها را در این مرحله به اتمام برسانیم.
رییس سازمان خصوصی سازی در خصوص آخرین وضعیت واگذاری پالایشگاه ها گفت:‌پالایشگاه لاوان، بندرعباس و کرمانشاه سال گذشته در لیست واگذاری قرار داشتند ولی بنا به دلایلی واگذاری آن‌ها صورت نگرفت که این سه پالایشگاه جزو واگذاری‌ها امسال بوده و امیدواریم در نیمه اول امسال واگذاری آن‌ها انجام شودد ..:‌علاوه بر این شرکت‌های مشمول گروه دو واگذاری که 20 درصد آن ها در اختیار دولت باقی مانده است احتمال دارد هیات دولت اجازه دهد در سال 93 باقیمانده سهام عدالت را به فروش برسانیم ..
پوری حسینی در ادامه گفت: بنابراین اگر دولت تصمیم گرفت مابقی 20 درصد را واگذار کند باقیمانده سهام شرکت‌ها گروه دو همه بورسی بوده و امکان واگذاری آن‌ها از طریق بورس وجود دارد بنابراین احتمال واگذاری 20 درصد سهام باقیمانده بانک‌ها و بیمه‌ها وجود دارد.
 
 
وضعیت بازار :
امروز شرایط بازار کاملا مشابه روز گذشته بود و تغییری حاصل نشد . قریب به اتفاق نمادهای بازار صف فروش معامله شدند . 
در شرایطی که سایه ابهام فاز دوم هدفمندی یارانه ها در خصوص میزان گران شدن حاملهای انرژی بر صنایع سایه افکنده ، این صنایع در بازار بورس هم متشنج ظاهر شده اند.
امروز شاخص با افتی نزدیک به 1000 واحد به حمایت 74000 واحد رسید. در بررسی های الیوت ویو کارشناسان تکنیکال ، بنظر میرسد که اکنون در موج 4 اصلی قرار داشته باشیم و مهمترین حمایتهای شاخص در این میان سطوح74000 و در 72000 میباشد که  سطح 72000 واحد معتبر تر است .
 
- پتروشیمی:
امروز هم این گروه با فشار فروش در سرازیری قیمتی قرار داشت که تفاوت عمده  گروه با دیروز معاملات فارس بود.
فارس که روز گذشته با رسیدن به حمایت 1500 بخوبی توسط حقوقیها جمع آوری شده بود امروز متعادل پیگیری شد تا تاثیر منفی بر شاخص نگذارد.
اما در دو نماد تاپیکو و پارسان امروز هم صفوف فروش وجود داشت که در ادامه این دو نماد  از تاثیر گذاران اصلی افت شاخص لقب گرفتند.
امروز در نماد پاکشو شاهد معاملاتی پر نوسان بودیم که در نهایت سهم پس از کش و قوی فراوان در شرایطی که خریدهای حقوقی ها کاهش یافته بود ، در دامنه مثبت به کار خود پایان داد .
در سایر نمادهای گروه پترو ، شخارک ، شیراز ، شفن و شیران صف فروش داشتند ولی خراسان ، زاگرس ، شاراک ، جم و... منفی شناور به کار خود در وسط هفته پایان دادند.
نمادهای شیمیایی شلعاب ، شمواد ، شدوص ، شگل ، شکلر و... هم با صف فروش معاملات را خاتمه دادند.
 
 
- فرآورده های نفتی:
در گروه فرآورده های نفتی شرایط برای نمادها کاملا مشابه روز گذشته بود. یعنی در  در نماهاید شراز و شپاس و شتران شاهد خریدهای حقوقی ها به جهت کنترل قیمت سهم بودیم و سایر نمادهای گروه تا صف فروش پیش رفتند.
شبندر که از آغاز معاملات با صف فروش همراه شده بود ، باز هم امروز صف فروش شد که دست نخورده باقی ماند تا در عوض شاوان بدون حمایت حقوقی ، زیر حمایت 1890 تومان برای دومین روز صف فروش تشکیل دهد و به امید کف 1500 و فیبوی 100% اکستنشن انتظار کشد. بنظر میرسد شاوان در ریزموج c از موج 2 اصلی با تشکیل الگوی زیگزاگ در حال افت باشد.
سایر نمادهایی همچون شبریز ، شنفت ، ونفت و شبهرن بازهم قربانی ترس سهامداران شدند و صف فروش را با خود تا انتهای بازار همراه داشتند.
حقوقی شتران امروز هم اقدام به حمایت از سهام خود روی حمایت 75000 تومان نمود تا ارزش سهم پیش از مجمع افزایش سرمایه 678%  که روز 5شنبه برگزار میشود  کاهش چشمگیری نیابد .
حقوقی شپاس امروز هم اقدام به کنترل سهم روی حمایت 2700 نمود.
امروز هم تنها نماد مثبت متعادل گروه شراز بود. خریدهای شرکت سرمایه گذاری هامون سپاهان در پالایشگاه شیراز را امروز هم شاهد بودیم. این حقوقی با خریدهای خوب خود سبب حفظ قیمت 1600 تومان برای شراز شده است ، فشار فروش سهم را گرفته است و مانع افت بیشتر قیمت سهم گردیده است .
 
 - خودرو :
امروز هم خودرو از ابتدا صف فروش سنگینی داشت که در ادامه پس از جمع اوری صف فروش ، بازهم صف فروشی سنگین تر بر سهم چیده شد تا به سرعت سایر گروه خودرا هم در صف فروش فرو برد.
ایرانخودرو  فردا به حمایت 227 میرسد و عملکرد سهم  حائز اهمیت است که امکان بازگشت موقت سهم وجود دارد. 
صف فروش در کلیه نمادهای گروه بجز خفنر شکل گرفت که در ادامه حقوقی ها اقدام به خرید از صف های فروش میکردند.
این اقدام حقوقی ها مشابه اقدام کوسه ها در حمله به ماهیان گرفتار در تور است !!
بارزترین خرید حقوقی ها در این گروه متعلق به خودرو ، خبهمن ، خساپا ، خزامیا ، خمهر ، ورنا ، بود که بخشی از صف فروش سهم را خریداری نمودند .  اما صف فروش سایر نمادهای گروه دست نخورده باقی ماند تا برخی نمادها نظیر خشرق ، خرینگ ، خچرخش و خکمک و.. هم علی رغم صف فروش سنگین به اندازه حجم مبنا هم معامله نشود.
 
- بانکی ها :
امروز در این گروه بجز در سهام بانکهای ملت و صادرات در سایر گروه حتی تسه ها ، شاهد تشکیل جو عرضه و فشار فروش یکپارچه بودیم.
امروز بانک صادرات امیدوارانه مستحکم روی حمایت 100 تومان بخوبی در مقابل فروشندگان تعادل خود را حفظ کرد.
بانک ملت هم با خرید وفروش حقوقی هایش متعادل به کار خود در وسط هفته خاتمه داد.
اما بانکهای تجارت ،پارسیان ، اقتصاد نوین ، پاسارگاد و دی نقش اگرچه کم و بیش شاهد تحرکات حقوقی هایشان بودند ، ولی در نهایت در دامنه منفی به کار خود پایان دادند.
بانک دی که حمایت 175 را از دست داده است ، کف خوبی روی 152 تومان دارد که نفوذ سهم به زیر این سطح دور از انتظار است .
پس از شکسته شدن حمایت بانک ملت 240 ، بانک انصار 300 ، بانک دی  175، بانک پاسارگاد 275 ، امروز صادرات روی 100تومان با رشد تقاضا مواجه شد ولی بانک تجارت روی 120 همچنان فشار فروش را حفظ کرد!
 
- فلزات اساسی :
کماکان این گروه که از ماهها قبل به خواب زمستانی رفته است ، قصد بیداری ندارد . دو نکته منفی در خصوص این گروه یکی گران شدن حاملهای انرژی و دیگری پرداخت بخشی از بهره مالکانه شرکتهای معدنی توسط شرکتهای فولادی است که این گروه را در حاشیه بازار قرار داده است.
امروز فولاد مبارکه روی حمایت 400 تومان با خریدهای حقوقی به سمت تعادل پیش رفت ولی بارقه های امید از این سهم لیدر رخت بسته است .
ارفع امروز در آغاز معاملات به سمت دامنه های مثبت پیش میرفت که در ادامه باز هم همچون روز قبل صف فروش شد و پس از  خریدهای حقوقی در انتها فشار فروش سهم کاهش یافت . بنظر میرسد سهم با توجه به میزان سود اعلامی 519 ریالی ، از حمایت قوی در سطح 400 برخوردار شود.
فملی هم با خرید و فروشهای حقوقی ها در دامنه منفی کار خود را تداوم بخشید که در نهایت بدون صف فروش به کار خود پایان داد.  بازار منتظر واکنش سهم به سطح 300 تومان نشسته است .
فولای با معاملاتی روان تر بالای  حمایت 590 ایستادگی کرد . کاهش حجم معاملات این سهم نشانه خوبی است .
نکته آخر آنکه بجز معاملات مثبت در فجر و فنورد سایر گروه در دامنه منفی و صف فروش یکدست دست و پا میزند.
در میان نمادهای صف فروش میتوان به فخوز، فاسمین ، فسرب ، فولای ، فلوله، وتوکا، فباهنر ، فولاژ  و... اشاره کرد.
سهام ذوب که پس از شکستن 390 در حال افت است ، کف خوبی روی 360 در پیش روی خود دارد.
 
- مخابرات:
در این گروه اخابر امروز با جدال حقوقی ها در خرید و فروش همراه بود که سهم در نهایت با افت 2% فردا به حمایت 324 هدایت میشود . کف سهم 300 ارزیابی میشود.
همراه اول امروز افت اندکی را تجربه کرد ولی خریدهای حقوقی ها مانع افت بیشتر سهم گردید.
همراه این هفته متوقف میگردد . این سهم 31 فروردین ماه به سبب برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف میگردد و از روز اول اردیبهشت اقدام به پرداخت سودهای مصوب مجمع مینماید.
 
- تجهیزات :
وضعیت این گروه همچون سایر گروهها تعریفی ندارد.
مپنا که امروز پس از 50% اصلاح قیمت به حمایت معتبر 695 رسیده بود و انتظار جمع آوری سهم میرفت ، یک مرتبه صف فروش سهم بلعیده شد ولی در ادامه باز هم صف فروش دیگری بر سهم رویت شد که تا انتها باقی ماند.
در این میان متاسفانه بمپنا هم با معاملاتی منفی در حال رسیدن به حمایت 1200 است .
فاذر با صف فروش خود زیرحمایت 240 به سمت 213 تومان در حال افت  است .
فاراک که دیروز شاهد خرید حقوقی روی حمایت 550 بود ، امروز با تداوم خریدهای حقوقی ها تا دامنه مثبت هم پیش رفت.
حفاری هم با صف فروش زیر سطح حمایتی 600 تومان در حال کاهش قیمت است .
 
- حمل و نقل :
حخزر که روز گذشته فروپاشیده بود، امروز به سرعت صف فروش گردید تا احتمال بازگشت سهم به قیمت عرضه اولیه دور از انتظار نباشد.
در شرایط توقف حکشتی سایر نمادهای توریل ، حتوکا ، حپترو و حفارس همگی صف فروش شدند که سه نماد حپترو و حفارس و حتوکا به اندازه حجم مبنا هم معامله نشدند تا فعلا معاملاتی قفل شده داشته باشند اما توریل به سبب فرابورسی بودن منفی کامل را تجربه کرد تا به سمت کف قبلی در 650 پیش آید.
 
 
- سیمان :
در این گروه معاملات توام با صف فروش یکپارچه چشم نواز بود.
کلیه نمادهای گروه منفی یا صف فروش بودند که در ادامه خریدهای برخی حقوقی ها در نمادهایی نظیر سفارس سبب برچیده شدن صف فروش سهم لیدر گروه گردید ولی در ادامه باز هم این سهم صف فروش گردید.
ستران دیگر نماد بهره مند از خرید حقوقیهایش بود که  کف سهم 450 ارزیابی میشود.
سشرق هم که روز گذشته صف خرید داشت امروز صف فروش میلیونی گردید ولی به اندازه حجم مبنا خریدار نداشت . سبزوار ، ساراب ، سکارون ، سدور ، سهگمت ،سشمال ، سدشت و... هم سایر نمادهای صف فروش امروز بازار بودند.
روز گذشته اخباری مبنی بر ممنوعیت افزایش نرخ در مقطع کنونی به کلیه اصناف اعلام گردیدکه خود موج فروش جدیدی را در گروه ایجاد کرده است .
تنها نماد مثبت گروه سبهان بود که اخبار افزایش سرمایه سهم به گوش رسیده است و با توجه به تنزل نسبت p/e سهم به زیر 5 برای خرید بازار مناسب بود.
دوشنبه 25 فروردین 1393  10:30 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

پاسخ به:گزارش روزانه بازار بورس

وب سایت بورسی
مروری بر بازار
روز جمع آوری صفوف فروش... آزاد
سه شنبه, 26 فروردین 1393 ساعت 15:16
در پایان معاملات امروز بورس با وجود بازدهی منفی روند عرضه و تقاضا به شکل متعادلتری پیگیری شد و صفهای فروش تا حد زیادی جمع شدند. این در حالی است که روز گذشته مسئولان بازار سرمایه با نائب رئیس مجلس شورای اسلامی به منظور حمایت از بورس جلسه ای را برگزار کردند.
در پایان معاملات امروز بورس با وجود بازدهی منفی روند عرضه و تقاضا به شکل متعادلتری پیگیری شد و صفهای فروش تا حد زیادی جمع شدند. این در حالی است که روز گذشته مسئولان بازار سرمایه با نائب رئیس مجلس شورای اسلامی به منظور حمایت از بورس جلسه ای را برگزار کردند.
محمدرضا نوبخت معاون برنامه ریزی رئیس جمهور نسبت به کاهش شدید شاخصهای بازار سهام واکنش نشان داد و گفت:با خروج اقتصاد از رکود و رشد اقتصادی شاهد بازگشت تعادل به بازار سهام و حتی رشد آن خواهیم بود.
پالایش نفت بندرعباس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی چادرملو، ایران خودرو، سرمایه گذاری امید، پالایش نفت تبریز، حفاری شمال و نفت تهران بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص گذاشتند اما در مقابل مخابرات، بانک پاسارگاد، تاپیکو، بانک صادرات، بانک ملت، تیتیکو و سایپا بیشترین تأثیر افزایشی را داشتند.
امروز بر خلاف روزهای گذشته عرضه ها تا حد زیادی کمتر بود و سهام داران حاضر به فروش سهام با قیمتهای پایین نبودند که به همین منظور برخی نمادها از جمله بانکیها و تجهیزاتیها ضمن صف خرید با افزایش قیمت دنبال شدند.
در معاملات امروز بورس 544 میلیون برگ سهم به ارزش 178 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و شاخص کل هم در کانال 73 هزار واحد با کاهش 125 واحدی درجا زد.
امروز همچنین 543 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 177 میلیارد تومان در 73 هزار نوبت معاملاتی دادوستد شد.
 
شاخص بازار اول امروز با 47 واحد کاهش به 55 هزار و 99 واحد، شاخص بازار دوم با 482 واحد افت به 140 هزار و 771 واحد و شاخص صنعت با 171 واحد نزول به 61 هزار و 572 واحد افت کرد.
در این بازار گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، سیمان بهبهان، فولاد امیرکبیر کاشان، سیمان غرب، لیزینگ صنعت و معدن، سرمایه گذاری شاهد، سیمان کارون، آبسال، گروه صنعتی پاکشو،مهرکام پارس، کربن ایران،گروه بهمن، بین المللی توسعه ساختمان،کالسیمین، کیمیا دارو، ملی سرب و روی، کشت و صنعت چینچین، کشت و صنعت پیاذر،  ماشینسازی اراک، لیزینگ خودروی غدیر و رادیاتور به ترتیب بیشترین افزایش قیمت را داشتند.
اما در مقابل قند نیشابور، قند قزوین، تولید محور خودرو، ریلسازی مشهد، سیمان خاش، صنایع شیمیایی فارس و سیمان هگمتان بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند.
بیشترین حجم های معاملاتی در معاملات امروز بورس هم به بانک صادرات و ایران خودرو و حق تقدم ایران خودرو تعلق یافت .
 
 
در فرابورس شاخص به مدد رشد قیمتی پتروشیمی مارون، پالایش نفت تهران، پتروشیمی زاگرس، ذوب آهن اصفهان، پتروشیمی جم، پالایش نفت لاوان و نفت ایرانول 19 واحد مثبت شد و به 725 واحد رسید.
در این بازار سبحان دارو، بیمه سامان، پتروشیمی مارون، افرانت، تدبیرگران فارس و خوزستان، صنایع فولاد آلیاژی یزد، سرمایه گذاری مسکن شمالغرب و بانک خاورمیانه بیشترین افزایش قیمت را داشتند.
در پایان معاملات فرابورس ایران نیز شاخص کل با افت 12 واحدی به 706 واحد کاهش یافت و ارزش بازار اول و دوم 61 هزار میلیارد تومان بوده و تعداد معاملات انجام شده 33872 فقره و ارزش معاملات انجام شده 171 میلیارد تومان و حجم معاملات 95 میلیون ورقه بوده است.
در نماد فرابوس اکثرنمادها با افت ارزش روبرو بودند و بیشترین تاثیر کاهش ارزش نماد کی بی سی با 4.9 ، نماد غمینو با 4.9 ، نماد شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران با 4.7 ، نماد تولید برق عسلویه مپنا با 4.2، نماد بانک دی 3.8، نماد کشتیرانی دریای خزر 3.3 واحد و نماد شرکت آهن و فولاد ارفع با 1.7 واحد افت بیشترین اثر منفی را بر شاخص فرابورس داشتهاند.
بیشترین حجم های معاملاتی را نمادهای ارفع ، ثتران و دی بنام خود ثبت کردند .
 
 
اخبار سیاسی روز: 
•  سیستان و بلوچستان استانی که در انتخابات 24 خرداد بیشترین رای را به دولت تدبیر و امید داده بود سومین مقصد دولت یازدهم در سفر استانی بود.
حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان که صبح امروز به همراه برخی از اعضای دولت همچون عبدالرضا رحمانی فضلی، اکبر ترکان، حمید چیت چیان، محمود علوی، علی یونسی و محمد نهاوندیان وارد زاهدان شد مورد استقبال آیت الله عباسعلی سلیمانی امام جمعه زاهدان و  مولوی اسماعیل زهی امام جمعه اهل سنت مسجد مکی زاهدان ، علی اوسط هاشمی استاندار و همچنین برخی دیگر از مقامات محلی قرار گرفت.
 
•  اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه شنبه) در دیدار «ژنرال ذاکر حسن اف» وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با تاکید بر وجود اشتراکات فراوان فرهنگی، تاریخی و مذهبی میان دو کشور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی خود اهمیت فراوانی نسبت به گسترش روابط با کشورهای همسایه قائل است و در این میان جمهوری آذربایجان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
معاون اول رییس جمهور افزود: حجم مبادلات تجاری وسطح مناسبات اقتصادی میان دو کشور پایین تر از حد انتظارات است که لازم است در این زمینه ضمن شناسایی و رفع موانع، گامهایی اساسی در جهت افزایش حجم تبادلات تجاری تهران – باکو برداریم.
جهانگیری همچنین با اشاره به ملاقات روسای جمهور دو کشور در سفر اخیر رییس جمهور آذربایجان به تهران و امضای چهار سند همکاری گفت: در مذاکرات صورت گرفته مسائل دو جانبه و موضوعات منطقه ای میان دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته و توافقات خوبی نیز حاصل شده که می تواند در ارتقاء سطح روابط دو کشور موثر و مفید باشد.
وزیر دفاع جمهوری آذربایجان نیز در این ملاقات، مذاکرات خود با همتای ایرانی اش را مثبت و سازنده ارزیابی کرد و گفت: ظرفیت های فراوانی در زمینه همکاریهای دفاعی میان دو کشور وجود دارد و دو کشور از دیدگاه مشترکی نسبت به مسائل منطقه و جهان برخوردار هستند.
ژنرال ذاکر حسن اف همچنین با اشاره به مشترکات موجود میان دو ملت در زمینه های فرهنگی و دینی اظهار امیدواری کرد سفرش به ایران زمینه ارتقاء روابط و گسترش مناسبات تهران - باکو را فراهم کند.
 
• به نقل از خبرگزاری ایتالیا، دادگاه میلانو با صدور حکمی اعلام کرد سیلویو برلسکونی نخست وزیر پیشین این کشور به دلیل فرار مالیاتی به مجازات انجام فعالیت های عام المنفعه به مدت یک سال محکوم می شود.
براساس این خبر، دادگاه با درخواست برلسکونی 77 ساله برای انجام فعالیت های خدمات اجتماعی به جای زندان، موافقت کرده است.
برلسکونی قبل از این متهم شده بود که شرکت های رسانه ای تحت مالکیت اش از پرداخت مالیات خودداری کرده اند.او همچنین از چهار سال زندان محکوم شده نیز عفو شده است.دادستانی دادگاه نیز توصیه کرده است با این درخواست برلسکونی موافقت شود.
در صورتی که برلسکونی درخواست انجام فعالیت خدمات اجتماعی عام المنفعه را ارائه نمی کرد می بایست به مدت 4 سال تحت اقامت اجباری (حبس خانگی) قرار می گرفت.براساس قوانین ایتالیا، به دلیل میزان سن برلسکونی، امکان انتقال وی به زندان وجود ندارد و محکومیت به زندان در این سن، تحت اقامت اجباری قرار می گیرند.
 
اخبار اقتصادی روز :
 
• تاکنون دولت با محوریت سازمان هدفمندی یارانهها تعداد دقیق ثبت نام کنندگان یارانه نقدی را بنا به دلایل خود، اعلام نکرده است اما براساس اطلاعات رسیده به خبرنگار مهر، در شش روز نخست ثبت نام کمتر از 10 درصد یارانه بگیران در سایت رفاهی ثبت نام نکرده اند که اگر همین روند تا پایان روز 31 فروردین ماه ادامه داشته باشد، میتوان گفت، از کل یارانه بگیران که حدود 77.5 میلیون نفر هستند، در مجموع حدود 10 درصد انصرافی خواهیم داشت.
به عبارت دیگر، در فاز دوم هدفمندی یارانه ها همچنان حدود 70 میلیون ایرانی یارانه بگیر خواهیم داشت، ضمن اینکه اگر ثبت نام دریافت یارانه با همین حدود 10 درصد انصرافی ادامه یابد، بیش از 7 میلیون نفر با یارانه نقدی خداحافظی خواهند کرد.
اگر دولت در گام دوم بخواهد به حذف اجباری یارانهبگیران براساس طبقه "نیازمندان"روی بیاورد، قطعا تعداد یارانهبگیران کاهش بیشتری خواهد یافت.
یارانه نقدی حدود 7 میلیون انصرافی در کل ثبت نام (درصورت تحقق در 6 روز آینده) ماهانه بیش از 300 میلیارد تومان و در سال بیش از 3600 میلیارد تومان میشود که این بودجه در جیب دولت باقی خواهد ماند تا صرف برنامههای اجرایی شود.
البته از دولت خبر میرسد دولتمردان که در برآوردهای اولیه فکر میکردند حدود 30 درصد مردم از دریافت یارانه انصراف خواهند داد (براساس گفته مشاور معاون اجرایی رئیس جمهور) از آمار انصرافی حدود 10 درصد هم ابراز رضایت کردهاند و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز این ابراز رضایت را رسانهای کرده است.
 
• وزیر اقتصاد با حضور در مجلس از روند اجرای اقتصاد مقاومتی و هدفمندسازی یارانهها به مجلس گزارش داد و تاکید کرد: تا این لحظه حدود 10 میلیون ثروتمند جامعه شناسایی شدهاند که اگر برای دریافت یارانه ثبتنام کنند، حذف میشوند.
علی طیبنیا در گزارشی از نحوه اجرای اقتصاد مقاومتی و هدفمندسازی یارانه ها در دولت یازدهم گفت: دولت بنا دارد مصوبه مجلس در خصوص هدفمندی یارانه ها را به صورت کامل اجرا کند.  دولت حدود 10 میلیون نفر افراد پردرآمد جامعه را شناسایی کرده و در صورت ثبت نام این خانوارها زمینه حذف آنها از این فرآیند موجود است. 
 
• رویترز نوشت: از آنجاکه ایران و روسیه در بازار گاز و نفت رقیب یکدیگر هستند، توافق بر روی هر قراردادی در این در حوزه برای دو کشور دشوار خواهد بود.
 علی ماجدی، معاون وزیر نفت در امور بینالملل روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه یک کنفرانس در دبی گفت که هیچ قراردادی هنوز میان دو کشور امضا نشده و مذاکرات ادامه دارد.
به گفته ی ماجدی، از آنجا که ایران و روسیه، هر دو در بازارهای نفت و گاز رقبای یکدیگر هستند، توافق نفتی دو کشور با دشواریهای جدی روبهرو شده است.
رسانه ها در هفته های اخیر گزارش دادند که دو کشور در تلاشند یک قرارداد ۲۰ میلیارد دلاری برای مبادله نفت ایران با کالای روسیه امضا کنند.
اخبار مربوط به این قرارداد با نارضایتی آمریکا همراه شد و روسیه نیز اعلام کرد که برای چنین توافقی تنها به تحریمهای بینالمللی علیه ایران پایبند خواهد بود و تحریمهای یکجانبه آمریکا را رعایت نخواهد کرد.
 
• بیست و چهارمین کمیته مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه صبح امروز در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد که در این جلسه مقرر شد میزان همکاری های اقتصادی دو کشور به 30 میلیارد دلار افزایش یابد.
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان به عنوان رئیس این کمیسیون مشترک، گفت: طی دو ماه دی و بهمن سال 92 میزان تجارت دو کشور به 2.4 میلیارد دلار رسیده است که این حجم نشان از تمایل طرفین به برقراری روابط اقتصادی دوجانبه دارد.
وی گفت: دو کشور ایران و ترکیه در مجموع 150 میلیون نفر جمعیت دارند که میزان قدرت خرید آنها 2 تریلیون دلار ارزیابی می شود این در حالی است که در سال 2002 حجم تجارت دو کشور حدود یک میلیارد دلار بوده و در سال 2013 این رقم به 14 میلیارد دلار رسیده است.
وزیر توسعه و زیربنایی ترکیه گفت: ایران در رتبه دهم صادرات کالا از ترکیه و رتبه ششم واردات کالا به این کشور قرار دارد.
وی تسهیل روابط تجاری دو کشور را در گرو حذف بروکراسی های پیچیده اداری عنوان کرد و گفت: ما به دنبال رسیدن به تجارت آزاد میان دو کشور هستیم.
جودت ییلماز با اعلام موافقت برای ایجاد شهرک صنعتی مشترک دو کشور، گفت: در سال 2013 میزان توریست ایران به ترکیه یک میلیون و 300 هزار نفر بوده و این در حالی است که میزان توریست ترکیه به ایران تنها 260 هزار نفر برآورد می شود. بر این اساس باید روابط دو کشور در زمینه توریسم، حمل و نقل، زیرساخت و صادرات دارویی افزایش یابد.
 
• نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز سه شنبه در بازار 982 هزارتومان، طرح قدیم 978 هزار و 500 تومان، نیم سکه 531 هزارتومان، ربع سکه 314 هزارتومان و گرمی 204 هزار تومان اعلام شد.
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 100 هزار تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1311 دلار است.
در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش 3140 تومان، هر یورو را 4330 تومان، هر پوند را 5210 تومان و هر درهم امارات را 855 تومان اعلام کردند.
 
• وضعیت بازار :
امروز شاهد عملکرد بهتر بازار سهام بودیم . به طوری که از ابتدای معاملات لیدرهایی نظیر رمپنا ، شبندر و خودرو صفهای فروش را جمع شده دیدند و از همین رو جوی متعادل مایل به مثبت به سایر نمادهای گروه خود دادند. تا در نهایت شاخص اگرچه افتی اندک را روی حمایت 74000 ثبت کرد ، ولی پتانسیل مثبت شدن برای فردا بالاست .
اگرچه در صورتیکه در رشد شاخص حقوقیها بدون نقش باشند ، نزول مجدد تا رقم 72000 شاخص محتمل است .
 
- پتروشیمی:
امروز در این گروه معاملات بهتر رقم خوردو شرکتهای پتروشیمی غالبا با رشد قیمتی و یا تعادل مواجه شدند . نمادهای لیدر فارس  ،تاپیکو و پارسان قدری مثبت معامله شدند تا سایر نمادهای گروه نظیر جم ، خراسان ، زاگرس  ،مارون و... هم با رشد قیمتی مواجه شوند . 
امروز در نماد پاکشو شاهد معاملاتی مثبت و غالبا در سقف قیمتی بودیم که در نهایت سهم پس از کش و قوس فراوان با صف خرید به کار خود پایان داد . با احتساب حجم امروز  ،میتوان گفت که 56 میلیون از 70 میلیون سهم عرضه اولیه شده پاکشو دست به دست شده است . بالای 10 میلیون برگه سهم هم در اختیار شرکتی هاست که فروشنده نخواهند بود.
در میان شرکتهای پتروشیمی شیران ، شاراک و شیراز بیشترین افت را تجربه کردند.
اما در میان نمادهای شیمیایی دو دستگی کاملا به چشم میخورد که یک دسته در دامنه مثبت بالا و دسته دیگر در صف فروش قرار داشتند.
شکربن ، شاملا و شلعاب با معاملاتی برتر مواجه شدند و شدوص ، شگل ، شکلر ، شفارس و... هم با صف فروش معاملات را خاتمه دادند.
 
 
- فرآورده های نفتی:
در گروه فرآورده های نفتی شرایط برای نمادها متفاوت با روز گذشته بود. 
یعنی در دو نماد شاوان و شتران شاهد تشکیل صف خرید بودیم . شاوان به سبب افت زیاد و شتران به سبب اینکه امروز به جهت توقف برای تشکیل مجمع افزایش سرمایه 678% که روز 5شنبه صف خرید شدند.
شرانل هم دیگر نماد گروه بود که توانست تا دامنه مثبت بالا آید . این سهم در مجمع سالیانه خود سود خوبی برای توزیع خواهد داشت.
اما شبندر که از آغاز معاملات با صف فروش همراه شده بود ، امروز پس از جمع آوری صفوف فروش مپنا و ایرانخودرو ، صف فروش این سهم هم توسط حقوقی شروع به خریداری شد که سهم تا دامنه مثبت هم بالا آمد ولی در نهایت سهم در دامنه منفی به کار خود پایان داد . حمایت 1100 برای این سهم معتبر است که در صورت شکسته شدن کف سهم 1000 میباشد.
سایر نمادهایی همچون شبریز ، شنفت و شبهرن بازهم با صف فروش تا انتهای بازار همراه داشتند.
دو نماد شراز و شپاس که در روزهای گذشته از افت مصون مانده بودند ، امروز متعادل پیگیری شدند.
تا هر دو به حمایتهای 1500 و 2700 همچنان پایبند باشند.
 
 
 - خودرو :
امروز هم خودرو از ابتدا صف فروش سنگینی داشت که در ادامه صف فروش سهم بلعیده شد و گروه خودرویی تا دامنه مثبت بالا آمدند. خبهمن اولین نمادی بود که صف خرید گردید. سپس نوبت به صف خرید شدن خساپا و خمهر شد. 
با توجه به بازگشایی حق تقدمهای ایران خودرو و پیغام ناظر مبنی بر اینکه به حق تقدمهای این شرکت سودی تعلق نمیگیرد ، ایران خودرو با صف فروش خود اوضاع را برای این گروه مجددا متشنج کرد.
پس از کش و قوس فراوان غالب صفوف فروش تا انتهای بازار بلعیده شدند تا انتظار جوی مثبت برای فردا پدید آید.
امروز مستندات افزایش سرمایه 100% خشرق هم به بازار مخابره شد که با توجه به جو منفی گروه ، روی معاملات این سهم تاثیری نگذاشت.
 
- بانکی ها :
امروز در این گروه روزی مثبت بود. 
نمادهایی که بیشترین افت را در این مدت کرده بودند تا صف خرید هم پیش رفتند که میتوان به سمایه ، دی و پاسارگاد اشاره کرد.
اوضاع در بانکهای صادرات ، ملت ، پارسیان ، تجارت و... متعادل بود . با توجه به عمده خریدهای حقوقی در دامنه منفی و عدم مشارکت حقوقی ها در رشد سهم ، این رشد اندک موقتی ارزیابی میشود.
در میان نمادهای بانکی دو نماد صادرات روی 100تومان و بانک تجارت روی 120 حمایتهای خود را حفظ کردند.
 
- فلزات اساسی :
امروز در این گروه هم همچون سایر گروههای بازار تحرکات مثبت سبب رشد قیمتی برخی نمادهای گروه گردید . 
ارفع دیگر نماد مثبت گروه بود که تا صف خرید هم پیش رفت ولی در نهایت در دامنه مثبت به کار خود پایان داد.
نماد ذوب با خریدهای حقوقی بخوبی تا صف خرید پیش آمد. فاسمین که روی حمایت 400 قرار داشت امروز تا صف خرید پیش آمد.
فولای که افزایش سرمایه 150% پیش رو دارد بهترین عملکرد را داشت و نخستین سهم صف خرید گروه لقب گرفت.
فسرب هم با نزدیک شدن به کف 200 تومان بخوبی بازگشت و از دامنه منفی تا صف خرید نوسان داد.
فولاد مبارکه روی حمایت 400 تومان متعادل پیگیری میشود.
 
فملی هم با خرید و فروشهای حقوقی ها در دامنه منفی کار خود را تداوم بخشید که در نهایت بدون صف فروش به کار خود پایان داد.  بازار منتظر واکنش سهم به سطح 300 تومان نشسته است .
در میان نمادهای صف فروش میتوان به فولاژ و وتوکا اشاره نمود.
 
- مخابرات:
در این گروه اخابر امروز با جدال حقوقی ها در خرید و فروش همراه بود که سهم در نهایت با مثبتی اندک پیش از رسیدن به حمایت 324 بازگشت موقتی خوبی داشت.
همراه اول هم همچون مخابرات معاملاتی مثبت ولی کم حجم را پشت سر گذاشت تا فردا متوقف گردد. این سهم 31 فروردین ماه به سبب برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف میگردد و از روز اول اردیبهشت اقدام به پرداخت سودهای مصوب مجمع مینماید.
 
- تجهیزات :
وضعیت این گروه هم به سمت تعادل پیش رفت و دو نماد فاذر با فروش حقوقی و فاراک با خرید حقوقی در دامنه مثبت به کار خود خاتمه دادند .
مپنا امروز بارها شاهد تشکیل و سپس جمع آوری صف فروش توسط حقوقی ها بود . افت بیشتر مپنا دور از انتظار است و کف سهم 650 ارزیابی میشود. اما در صورت عدم مشارکت حقوقی در خرید در دامنه مثبت ، حقیقیها توان رشد دادن این سهم سنگین را نخواهند داشت .
در این میان بمپنا هم با معاملاتی مثبت صف خرید هم شد که ادامه بدون صف خرید به کار امروز خود پایان داد.
حفاری هم با صف فروش زیر سطح حمایتی 600 تومان با خرید و فروشهای حقوقی ها همراه شد که منفی کامل را تجربه کرد.
 
- حمل و نقل :
توریل امروز بهترین عملکرد را در این گروه داشته است . این سهم که روی 690 حمایت خوبی داشت و پیش بینی میشد کف سهم در 650 مانع ریزش بیشتر سهم گردد ، سهم از همان حمایت 690 بخوبی بازگشت و امروز صف خرید گردید .
اما حخزر در طی سه روز اخیر بخوبی از حمایت 590 بخوبی بهره برده است و با معامله 50 میلیون برگه سهم ، بیش از 90% سهام عرضه شده در روز عرضه اولیه سهم دست به دست شده است . 
در شرایطی که همچنان حکشتی متوقف است ، صف فروش حتوکا با خریدهای حقوقی جمع آوری شد ولی صفوف فروش در حپترو و حفارس پابرجا باقی ماند.
 
- سیمان :
در این گروه جوی دوگانه حکمفرما بود.
 آن دسته از نمادهایی که در طی این چند روزه افت بیشتری را تجربه کرده بودند و از نسبت p/e کمتری برخوردار بودند ، با رشد تقاضا تا صف خرید پیش رفتند که در این میان میتوان به سیمان غرب ، سبزوار ، کارون و بهبهان و تهران اشاره نمود.
ولی در سایر نمادهای گروه گشایشی حاصل نشد و کماکان معاملات منفی و در بعضی موارد صف فروش همچنان وجود داشت که سیمان شرق ، فارس ، سپاها ، خواف و فارس نو متعادل منفی ولی سرود ، سکرد ، سهگمت ، ساراب و سصفها صف فروش باقی ماندند.
این هفته اخباری مبنی بر ممنوعیت افزایش نرخ در مقطع کنونی به کلیه اصناف اعلام گردیدکه خود موج فروش جدیدی را در گروه ایجاد کرده است .
سه شنبه 26 فروردین 1393  9:26 PM
تشکرات از این پست
siryahya
دسترسی سریع به انجمن ها