0

۵ فناوري پزشکي سال ۲۰۱۴

 
mehrad90
mehrad90
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 3997
محل سکونت : 'گلستان

۵ فناوري پزشکي سال ۲۰۱۴

پنج فناوري پزشکي سال ۲۰۱۴ در نمايشگاه CES معرفي شد. بزرگ ترين نمايشگاه فناوري با نام CES در آغاز سال ۲۰۱۴ ميلادي از ۱۷ تا ۲۰ دي ماه در لاس وگاس برگزار شد. در اين نمايشگاه محصولات شگفت انگيزي از آخرين مدل هاي تلفن هاي هوشمند، تبلت ها، گجت هاي پوشيدني، دوربين ها و... به نمايش گذاشته شد. اما ۵ فناوري پزشکي در اين نمايشگاه ارائه شد که نظام درماني را متحول مي کند و سبب ارتقاي مراقبت بيمار، رسيدگي سريع تر و کاربردي تر براي بيمار مي شود. اين فناوري ها شامل آسپرين الکترونيکي، درمان ديابت بدون سوزن، معاينه روباتيک، کاهش استفاده از نمونه برداري ملانوما و ارائه دريچه آئورت براي بيماران است. در اين گزارش به معرفي اين ۵ فناوري نوظهور پرداخته شده که در سال آينده در دسترس قرار خواهند گرفت.

کاهش استفاده از نمونه برداري ملانوما

با وجود اين که ملانوما مرگبارترين نوع سرطان پوست است، تعداد زيادي از خال ها با ظاهر خطرناک در حقيقت بي خطر محسوب مي شود، اما شناسايي آنها بدون يک نمونه برداري تهاجمي با عمل جراحي غيرممکن است. سازمان غذا و داروي آمريکا يک دستگاه دستي را تأييد کرده است که به تجزيه و تحليل چند طيفي مورفولوژي بافت مي پردازد. به گزارش ايسنا، اين دستگاه، اسکنر نوري «MelaFind» نام دارد که نه براي تشخيص قطعي، بلکه به منظور ارائه اطلاعات بيشتر است تا پزشک بتواند از آن ها در زمان نياز به انجام نمونه برداري استفاده کند. هدف از ساخت اين دستگاه، کاهش زخم هاي غيرضروري در بيماران و همچنين حذف هزينه هاي زائد است. اين دستگاه که توسط شرکت MELA Sciences طراحي شده، از فناوري ناوبري موشک استفاده مي کند و براي اسکن نوري سطح آسيب هاي مشکوک در طول موج الکترومغناطيسي 10 قابل استفاده است. سيگنال هاي جمع آوري شده با استفاده از الگوريتم هاي سنگين پردازش شده و با 10 هزار تصوير ديجيتالي ثبت شده از ملانوما و بيماري هاي پوستي تطبيق داده مي شوند.

آسپرين الکترونيکي

براي مبتلايان به ميگرن، سردردهاي خوشه اي و ديگر دردهاي مزمن و مشقت بار صورت و سر، استفاده از مسکن ها کارساز نيست. پزشکان از مدت ها پيش، شکل هاي مزمن و شديد سردرد را با يک خوشه عصب چهره موسوم به غده عصبي ايجاد کننده درد (Sphenopalatine Ganglion) مرتبط مي دانستند اما درماني را که بتواند براي دردهاي طولاني مدت آن مورد استفاده باشد، شناسايي نکرده اند. اما هم اکنون، فناوري جديد شرکت «فناوري هاي خودکار» که تحت کارآزمايي قرار دارد، يک ابزار با نيروي خود بيمار، علايم SPG را در اولين نشانه هاي سردرد متوقف مي کند. اين سيستم شامل کاشت دايمي يک دستگاه محرک عصبي کوچک در لثه بالايي در سمتي از سر بوده که معمولا تحت تاثير سردرد قرار مي گيرد. نوک اين کاشت با عصب SPG مرتبط شده و هنگامي که بيمار، آغاز سردرد را حس مي کند، يک کنترلگر دستي را روي گونه در نزديکي کاشت قرار مي دهد. سيگنال هاي حاصله، عصب SPG را تحريک و ناقل هاي عصبي عامل درد را متوقف مي کنند.

درمان ديابت بدون سوزن

مراقبت از خود در بيماري ديابت بسيار دردناک است. اين کار نيازمند نمونه گيري مداوم خون براي آزمايش قند و تزريق روزانه انسولين است که خطر بالاي ابتلا به عفونت به دليل اين تزريق ها وجود دارد. بررسي مداوم قند خون و پمپاژ انسولين، امروزه بهترين گزينه براي خودکار کردن بسياري از فرآيندهاي پيچيده مديريت روزانه قند خون است، اما همچنان بايد کار تزريق و نمونه گيري با سوزن انجام شود. شرکت «Echo Therapeutics» در حال توليد فناوري هايي است که مي توانند کار نمونه برداري سوزني را با يک چسب جايگزين کنند. اين شرکت در حال کار روي يک حسگر زيستي ترانس درمال بوده که آناليت هاي خون را از روي پوست بدون بيرون کشيدن آن مي خواند. اين فناوري شامل يک دستگاه دستي الکتريکي مسواک مانند بوده که تنها سلول هاي لايه بالاي پوست را برمي دارد تا شيمي خون را در محدوده سيگنال حسگر زيستي چسب قرار دهد. اين حسگر سپس خوانش ها را در هر دقيقه جمع آوري مي کند و اين داده ها را به طور بي سيم به يک دستگاه نظارت از راه دور مي فرستد. اين دستگاه در طول زمان به پي گيري سطوح قند خون مي پردازد و در صورت بالاتر بودن سطوح آن از حد مطلوب، هشدارهاي صوتي مي فرستد.

معاينه روباتيک

يکي از ستون هاي اصلاح نظام سلامت، ارتقاي دستيابي به بهترين خدمات بهداشتي براي افراد بيشتر است و اينک فناوري، يک ابزار پرهزينه و قوي براي ارتباط درمانگاه هاي موجود در مناطق روستايي وسيع و محروم با مراکز پزشکي و متخصصان در شهرهاي بزرگ است. پزشکي از راه دور يک ابزار شناخته شده براي ترياژ و ارزيابي در مواقع اضطراري محسوب مي شود، اما روبات هاي پزشکي جديد با برداشتن يک گام به جلو، اکنون مي توانند به شکل معمول تري در راهروهاي بيمارستان با گشت زني، از بيماران در اتاق هاي مختلف عيادت و علايم حياتي بيمار را بدون دخالت مستقيم انسان مديريت کنند. روبات «حضور از راه دور RP-VITA» که به طور مشترک توسط شرکت هاي iRobot و InTouch Health ساخته شده، نخستين نمونه حضور از راه دور ناوبري خودکاري است که سازمان غذا و داروي آمريکا به آن براي استفاده در بيمارستان مجوز داده است. اين روبات يک ارابه متحرک با نمايشگر ويدئويي دوطرفه و تجهيزات پايش پزشکي بوده که براي حرکت در سالن هاي شلوغ بيمارستان برنامه ريزي شده است.

دريچه اي براي قلب

دريچه آئورت ترانس کاتتر Sapien يک جايگزين حيات بخش براي عمل قلب باز در بيماراني است که به يک دريچه جديد نياز دارند، اما نمي توانند سختي هاي عمل را تحمل کنند. اين فناوري که توسط شرکت Edwards Life Sciences ساخته شده، از چندي پيش در اروپا مورد استفاده قرار گرفته، اما به تازگي توانسته تاييديه سازمان غذا و داروي آمريکا را براي استفاده روي نيازمندترين بيماران در مراکز قلب اين کشور دريافت کند. دريچه Sapien از درون شريان با استفاده از کاتتر در برش کوچکي در نزديکي قفسه سينه هدايت مي شود. ماده اين دريچه از بافت گاوي ساخته شده است که به يک استنت فولاد ضدزنگ متصل شده و پس از قرار گرفتن در محل درست دريچه، با متورم شدن يک بادکنک کوچک، منبسط مي شود. اين رويکرد ساده تر که نويدبخش دوره کوتاه تر بستري شدن در بيمارستان بوده، مي تواند تاثير مثبتي بر هزينه مراقبت هاي درماني داشته باشد.

 

سه شنبه 24 دی 1392  9:10 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها