0

بازار مسکن در رکود نیست

 
arseyfi
arseyfi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1392 
تعداد پست ها : 6672
محل سکونت : مرکزی

بازار مسکن در رکود نیست

آلبرت بغزیان استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفت‌‌وگو با خبرگزاری فارس در خصوص تأثیر افزایش وام خرید مسکن بر بازار مسکن گفت: اکنون بازار مسکن در یک وضعیت و شرایط کاملا عادی و واقعی قرار دارد.

وی افزود: اینکه گفته می‌شود بازار مسکن در رکود است و باید از این وضعیت خارج شود در حقیقت اینگونه نیست، در حال حاضر فروشنده و خریدار هر دو قدرت چانه‌زنی دارند و بازار مسکن مسیر طبیعی یک بازار واقعی را طی می‌کند.

این کارشناس اقتصادی افزود: انبوه‌سازان، سازنده‌ها، بنگاه‌دارها و املاک‌دارانی که در این بازار به امید سود بیشتر سرمایه‌گذاری کرده‌اند، الان در صورت وجود مشتری حاضر نیستند قیمت‌ها را کاهش دهند و ملک خود را بفروشند.

بغزیان گفت: اما فروشنده‌های واقعی املاک خود را با قیمت مناسبی عرضه می‌کنند و با خریدار هم کنار می‌آیند و در نهایت با یک کاهش قیمت معقول هر دو بر سر معامله ملک به توافق می‌رسند. 

وی افزود: در چنین شرایطی، افزایش وام خرید مسکن صرفا باعث می‌شود تا چانه‌زنی از طرف خریدار کم شده و مبلغی را که می‌‌توانست با گرفتن تخفیف از فروشنده نپردازد، الان با گرفتن وام مسکن به فروشنده پرداخت می‌کند و در نهایت برای مدتی به بانک بدهکار می‌شود.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران، تصریح کرد: افزایش وام مسکن الان به نفع بازار مسکن نیست. این پول‌ها بیشتر جذب فروشنده‌ها می‌شود و کمکی به خریدار نمی‌کند بلکه خریدار را فقط بدهکار می‌کند. 

بغزیان در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه تأثیر آزاد‌سازی خرید و فروش مسکن مهر بر بازار مسکن چگونه خواهد بود، گفت: فلسفه مسکن مهر تا آنجایی که به خاطر دارم ایجاد توانایی خرید مسکن برای قشر کم درآمد بود.

وی افزود: خرید و فروش مسکن مهر برای جلوگیری از افزایش کاذب قیمت‌، احتکار و دلال‌بازی در بازار  مسکن ممنوع شد. 

این کارشناس اقتصادی، اظهار داشت: قبلا فقط واجدین شرایط اقدام به خرید مسکن مهر می‌کردند در حالیکه با آزاد‌سازی خرید و فروش هر فردی حتی سرمایه‌گذارانی که خواهان کسب سود بیشتر هستند می‌توانند به خرید و فروش مسکن مهر اقدام کنند و این موضوع با فلسفه تشکیل مسکن مهر مطابق نیست.

بغزیان گفت: وقتی خرید و فروش مسکن مهر آزاد شود، عده‌ای که واجد شرایط خرید بودند اقدام به فروش می‌کنند، بنابراین مشتریان آنان یا افرادی از قشر و طبقه خودشان هستند و یا افرادی که به قصد سرمایه‌گذاری اقدام به خرید می‌کنند که این اتفاق باعث می‌شود مسکن مهر دیگر با خانه‌های عادی تفاوتی نداشته باشد و حتی قیمت آن‌ هم افزایش یابد.

وی افزود: در ضمن با آزاد شدن خرید و فروش مسکن مهر الزام دولت مبنی بر تکمیل و تأمین مسائل حاشیه‌ای مثل آب، برق و فاضلاب از بین می‌رود.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران اظهار داشت: اظهارنظرهایی مبنی بر اینکه با آزاد شدن خرید و فروش مسکن مهر قیمت مسکن تعدیل می‌‌شود درست نیست و مطمئنم که این موضوع باعث افزایش قیمت‌ مسکن می‌شود.

دی شیخ با چراغ همی‌‌گشت گرد شهر

کز دیو و دَد ملولم و انسانم آرزوست

دوشنبه 23 دی 1392  1:55 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها