0

جزئیاتی از کاهش تحریم ها

 
arseyfi
arseyfi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1392 
تعداد پست ها : 6672
محل سکونت : مرکزی

جزئیاتی از کاهش تحریم ها

در حالی روز گذشته ایران و 1+5 بر سر زمان اجرایی شدن مفاد توافقنامه ژنو در 20 ژانویه به اجماع رسیدند؛ اکنون در خصوص وضعیت تحریم های اقتصادی غرب بر علیه کشور و چگونگی کاهش و تخفیف آن‌ها سؤالاتی مطرح است. سؤالاتی که برخی مقامات آمریکایی در خصوص آن توضیحاتی داده اند.

در پی توافق بر سر زمان اجرایی شدن موافقتنامه ژنو بین ایران و ۵ +‌۱ که معنی دیگر آن رسیدن به اجماع بر سر  جزئیات اجرای توافقنامه است؛ آنگونه که گفته میشود ایران در ابتدای شروع اجرای توافقنامه از برخی از تخفیف های تحریمی برخوردار خواهد شد. اما آنچه اظهار شده است تا زمانی که دوره شش ماهه اجرای توافقنامه سپری نشود؛ ایران از تخفیف در کل تحریم ها محروم خواهد بود. این موضوعی است که یک مقام ارشد آمریکایی به آن اشاره کرده است.

این مقام ارشد آمریکایی اعلام کرده است که در شروع توافق ایران از سهم کمی از کاهش تحریم ها برخوردار خواهد شد. به محض آنکه آژانس بین المللی انرژی اتمی و بازرسان ویژه سازمان ملل تأیید کنند که ایران مفاد توافق نامه را بدون کم و کاست به اجرا در آورده است تحریم صادرات پتروشیمی ایران؛ تحریم بخش خودروسازی ایران و تحریم تجارت با طلا و سایر فلزات گرانبها لغو خواهد شد.
 

جزئیات کاهش تحریم ها بعد از اجرایی شدن توافق ژنو


بر اساس تخمین مقامات ایالات متحده؛ برداشته شدن تحریم ها منجر به دستیابی ایران به ۷ میلیارد دلار درآمد ارزی خواهد شد که از این میزان ۴.۲ میلیارد دلار آن مربوط به آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران است.

مقام ارشد آمریکایی با اشاره به تعهد ایران برای رقیق سازی ذخایر اورانیوم غنی شده خود گفته است: دسترسی به بخشی از این درآمد منوط به آن است که ایران ابتدا ذخایر ۲۰ درصدی خود را به ۵ درصد رقیق سازی کند. 

وی همچنین گفته است: ایران تا روز آخر از دوره شش ماهه توافق نامه هیچ دسترسی به ۴.۲  میلیارد دلار درآمد بلوکه شده خود نخواهد داشت.

این مقام آمریکایی در خصوص چگونگی دستیابی ایران به این میزان از درآمد بلوکه شده خود؛ تنها به این نکته اشاره کرده است که این رقم در طی دوره های مشخص و برنامه‌ریزی شده تقسیم شده است و به تدریج به ایران پرداخت میشود.

گفتنی است که شب گذشته عباس عراقچی در خصوص وضعیت تحریم ها بعد از حصول توافق گفته بود: همه تحریم‌هایی که آن‌ها قرار است تعلیق کنند و در متن توافق‌نامه آمده است، از 20 ژانویه تعلیق خواهد شد و اقداماتی که قرار است ما در رابطه با تعلیق 20 درصد انجام دهیم و اقداماتی که قبول کردیم انجام نشود و جلوتر نرود، از روز 20 ژانویه اجرایی خواهد شد؛ به جز یک مورد از هر دو طرف و آن یک مورد هم از سوی آن‌ها مربوط می‌شود به پرداخت 4.2 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در خارج از کشور و آزاد شدن آن‌ها و از سوی ما تبدیل مواد غنی‌ شده 20 درصد به اکسید یا رقیق‌سازی آن. این کار از طرف ما و آن اقدام از سوی آن‌ها در یک دوره زمانی شش ماهه صورت خواهد گرفت که در شش نوبت این کار انجام می‌شود. نوبت‌هایی که ممکن است کم و زیاد هم بشود.

 

دی شیخ با چراغ همی‌‌گشت گرد شهر

کز دیو و دَد ملولم و انسانم آرزوست

دوشنبه 23 دی 1392  10:05 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها