0

چه غذاهایی به جز لبنیات کلسیم دارند؟

 
arseyfi
arseyfi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1392 
تعداد پست ها : 6672
محل سکونت : مرکزی

چه غذاهایی به جز لبنیات کلسیم دارند؟

مریم زارعی،کارشناس تغذیه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد نتایج کمبود کلسیم اظهار داشت: کلسیم فراوان‌ترین ماده موجود در بدن است. اگر کلسیم از طریق غذا به مقدار کافی تامین نشود بدن از کلسیم موجود در استخوان‌ها ( منبع ذخیره کلسیم) استفاده می‌کند که به مرور به پوکی استخوان منجر می‌شود.

وی گفت: کلسیم کافی باید در غذای نوجوانان قبل از بلوغ وجود داشته باشد تا استخوانها تراکم مناسبی بیابند و افراد در سالمندی به پوکی استخوان مبتلا نشوند.

چه غذاهایی حاوی کلسیم هستند

زارعی گفت: برخی فکر می‌کنند که فقط لبنیات منبع خوبی برای کلسیم هستند در حالی که سبزیجات با برگ‌های سبز رنگ، کلم بروکلی، ‌انجیر خشک، مغزها، ماهی مثل ماهی آزاد، ماهی تن و ساردین بهترین منابع کلسیم و مواد معدنی به شمار می‌رود.که علاوه بر استحکام از شکنندگی و نازک شدن استخوانها جلوگیری می‌کنند.

وی به این نکته اشاره کرد که شیر و لبنیات کم چرب نسبت به سایر غذاهای حاوی کلسیم به علت داشتن فسفر، منیزیم و ویتامین D سبب جذب بهتر کلسیم می‌شود.

این کارشناس تغذیه گفت: خوردن برخی ترکیبات غذایی جذب کلسیم را بالا می‌برد به عنوان مثال خوردن پنیر و گردو سبب بالا بردن جذب کلسیم می‌شود چون پنیر حاوی کلسیم و گردو حاوی فسفر است که به نسبت مساوی جذب را بالا می‌برد.

وی در پاسخ به اینکه نیاز روزانه افراد برای مصرف کلسیم چقدر است خاطرنشان کرد: مقدار دریافت غذای حاوی کلسیم برای افراد بالغ هزار تا 1200 میلی گرم در روز است که این میزان بستگی به سن، جنس و شرایط فرد دارد. به عنوان مثال در زنان باردار و شیرده، کودکان و نوجوانان میزان نیاز به کلسیم بیشتر است.

این کارشناس تغذیه خاطرنشان کرد: هر واحد لبنیات حدود 300 میلی گرم کلسیم را تأمین می‌کند که یک واحد لبنیات برابر یک لیوان شیر یا یک لیوان ماست یا 45 گرم پنیر است.

دی شیخ با چراغ همی‌‌گشت گرد شهر

کز دیو و دَد ملولم و انسانم آرزوست

یک شنبه 22 دی 1392  9:03 PM
تشکرات از این پست
borkhar mehrad90
دسترسی سریع به انجمن ها