0

کاسب باید به احکام معامله عمل کند تا روزی وی بدون شبهه باشد

 
arseyfi
arseyfi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1392 
تعداد پست ها : 6672
محل سکونت : مرکزی

کاسب باید به احکام معامله عمل کند تا روزی وی بدون شبهه باشد

حجت‌الاسلام محمود اکبری با اشاره به پرهیز از سوگند و ستایش کالا در معامله، اظهار کرد: برای به دست آوردن روزی حلال باید با دادن اطلاعات صحیح به مشتریان و بیان عیوب کالا، از قسم خوردن در این زمینه پرهیز کنیم.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه کم فروشی یک امر ناپسند و حرام است، عنوان داشت: خداوند در قرآن کریم سوره‌ای با نام مطففین «کم فروشان» آورده و برای کسانی که کم فروشی می‌کنند عذاب دردناکی قرار داده است.

وی ادامه داد: کاسب ما باید احکام و اخلاق معامله را مطالعه و به آن عمل کند تا روزی وی بدون شبهه باشد.

این مسئول، اضافه کرد: کسب و تجارت از روابط کهن اجتماعی است و آداب و سنن خاص خود را داراست و دین اسلام جهت پویایی و سالم‌سازی این روابط قوانینی را وضع کرده تا تجار و کسبه با امعان نظر از دستورات اسلامی به معاملات حلال دست پیدا کنند و لقمه حلال به خورد فرزندان خود دهند.

حجت‌الاسلام اکبری در ادامه به تشریح تجارت و انواع آن، اخلاق کاسب، منکرات و آداب کسب و درآمد پرداخت و افزود: صداقت در معامله عامل خوشبختی و اعتماد مشتری است.

نویسنده کتاب کاسب بهشتی، اخلاق نیکو را از فضایل بارز یک فروشنده دانست و یادآور شد: بد اخلاقی یکی از منکرات اخلاقی است که در کسب و کار نیز تاثیر منفی دارد.

وی تجارت معنوی را بهترین و سرنوشت‌سازترین تجارت دانست و با اشاره به آیات قرآنی گفت: «ای کسانی که ایمان آورده‌اید، آیا شما را به تجارتی که شما را از عذابی دردناک می‌رهاند راهنمایی کنم، به خدا و پیامبرش ایمان بیاورید».

استاد حوزه علمیه قم در ادامه با بیان این مطلب که هیچ تجارتی چون عمل صالح و هیچ سودی همچون ثواب الهی نیست، دشت اول در اول هر سال یا ماه و روزی را یادآور شد و افزود: روایات مختلفی در زمینه برکت بیان شده که دشت اول، با شرایطی می‌تواند زمینه برکت باشد.

وی ضمن توضیح انواع معاملات و درآمدهای حاصل از آن‌ها، تصریح کرد: درآمدی که بر اساس موازین شرعی نباشد درآمد حرام محسوب می‌شود، همچون کم فروشی، غش در معامله و معاملات ربوی.

دی شیخ با چراغ همی‌‌گشت گرد شهر

کز دیو و دَد ملولم و انسانم آرزوست

شنبه 21 دی 1392  10:13 AM
تشکرات از این پست
nikbakht88
دسترسی سریع به انجمن ها