0

خارج شدن اقتصاد ایران از ریل اصلی

arseyfi
arseyfi
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6672

خارج شدن اقتصاد ایران از ریل اصلی

عباس آخوندی در جریان سفر‌ یک روزه خود به استان قزوین در جلسه هم‌اندیشی با فعالان مسکن و حمل‌ و نقل که شامگاه پنجشنبه در باغستان جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار داشت: اعتقاد دارم ساختار اجتماعی شهر مهم‌تر از کاربردی است و ما باید این حرف را در عمل اثبات کنیم و با بیان نمی‌شود به مردم نشان داد.

وی ابراز داشت: بنده به هر استانی که سفر می‌کنم با فعالان اقتصادی و اجتماعی ملاقات و نظرات آنها را دریافت می‌کنم چرا که مطمئن هستم توانمندی و قدرت سازندگی آنان از مجموعه قدرت سازندگی دولت فراتر است.

آخوندی خاطرنشان کرد: توانمندی فعالان اقتصادی در حوزه‌هایی مانند صنعت، تجارت، مهندسی و پیمانکاری حمل و نقل بیشتر از دولت است و این مجموعه می‌تواند با تولید ارزش افزوده موجب توسعه و آبادانی شهرها شوند و گرنه دولت چیزی جز فراهم کردن تنظیم ارتباطات نیست.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ما واقعا نیاز داریم تا نظرمان را درباره دولت تغییر بدهیم، اذعان داشت: توسعه در هر حوزه‌ای نیاز به نیروی فعال جامعه و شهروندان است و شهروندان باید با تولید ارزش افزوده به عده دیگری کمک و با دادن مالیات دولت را اداره کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه باید رویکردها نسبت به دولت تغییر یابد، اظهار داشت: باید اتاق بازرگانی، صنایع، مهندسی، پیمانکار و حمل‌ونقل در راستای تولید تلاش کنند و همه بر این باور باشند که دولت فقط در حد تامین‌کننده مقدمات توسعه و تنظیم‌کننده روابط است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در برخی دولت‌ها که اوضاع پرپولی بوده یک ژ‌ست‌هایی می‌گیرند که مثلا فعال هستند و تمام ملت را کارمندان و مستخدم خودش کرده است و اکنون دولت جدید با مواجه شدن کم پولی نمی‌داند با این موضوع چه کند.

وی ادامه داد: ما باید در دولت‌ها یک ثبات رویه داشته باشیم که در دوران پرپولی و کم‌پولی وظیفه ما تنظیم مقررات و زیرساخت‌ها باشد و تولید توسط جامعه بخش خصوصی به صورت رقابت کامل و منصفانه صورت گیرد و این هدف نهایی است که باید به آن برسیم.

آخوندی با اشاره به اینکه اقتصاد ایران دچار رکود تورمی شده و از ریل اصلی خود خارج شده است و باید از این رکورد خارج شود، ابراز داشت: تصمیمات در این حوزه درست اتخاذ نشده و تخصیص منابع و اجرای کارها در بحث رقابتی به خوبی انجام نشده است.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: دولت در یک وضعیت بحرانی مواجه است البته نه در برابر قدرت‌های خارجی چراکه ملت ایران نشان داده با این قدرتها دلیرتر برخورد می‌کند و هیچ وقت جا خالی نمی‌کند و ملت ما نشان داده که از این موضوع هراسی و ترسی ندارد.

این مسئول با اشاره به سخنان امام علی (ع) مبنی بر اینکه «نگرانی من از امت سوء تدبیر امور است»، افزود: ما باید به این موضوع بیشتر بپردازیم تا بیشتر مشکلات را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه باید تورم را در کشور کنترل کرد، اظهار داشت: تورم مانند تب کردن است و این تب 40 درجه را باید کنترل کرد و گرنه دچار مشکل و گرفتاری می‌شویم و ما تحقق این مهم را در گام‌های نخست سیاست بنیادین در دولت توانستیم کنترل کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه دولت تلاش می‌کند تا تورم را یک رقمی کند ولی اگر بتوانیم به 21 درصد برسانیم علائم کاهش تورم ظاهر می‌شود، بیان کرد: البته این تورم تا حدودی کنترل شده و این نخستین گام دولت یازدهم بود که برداشت و بازخورد مثبت آن را آحاد جامعه حس کردند و این خیلی امیدوارکننده بود.

دی شیخ با چراغ همی‌‌گشت گرد شهر

کز دیو و دَد ملولم و انسانم آرزوست

جمعه 20 دی 1392  5:19 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها