0

خزاعی: حمایت سیاسی ایران از دولت سوریه کاملا مشروع و قانونی است

 
arseyfi
arseyfi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1392 
تعداد پست ها : 6672
محل سکونت : مرکزی

خزاعی: حمایت سیاسی ایران از دولت سوریه کاملا مشروع و قانونی است

خزاعی که در برنامه معروف شب چهارشنبه چارلی رز در شبکه پی بی اس آمریکا شرکت کرده بود, در پاسخ به سئوال مجری مشهور این برنامه درباره منافع مشترک ایران و آمریکا در منطقه و به ویژه در موضوع مبارزه با افراط گرایی در سوریه و عراق گفت: اساسا سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصولی تنظیم می گردد که به آنها اعتقاد داریم. بالطبع برخی از این سیاست ها با سیاست های کشورهای دیگر  از جمله آمریکا می تواند همخوانی داشته باشد و بخشی دیگر نیز متفاوت است. در موضوعی که اشاره نمودید, یعنی مقابله با افراط گرایی و خشونت و گروههای افراطی, این موضوع جزو سیاست های اصولی ایران بوده و هست و قبلا نیز در ارتباط با موضوع افغانستان همکاری هایی صورت گرفته است. در مورد عراق نیز که همسایه بلافصل ایران است و این روزها توسط فعالیت گروههای تروریستی تهدید می شود, امنیت این کشور برای ما بسیار مهم و حیاتی است.  صرف نظر از سیاست های آمریکا یا سایر کشورها درباره عراق, برقراری امنیت و ثبات در این کشور جزو اولویت های سیاست خارجی ما بوده و خواهد بود.

خزاعی در پاسخ به سئوال دیگری درباره خطر گسترش گروههای افراطی در منطقه گفت: اصولا ایران با هرگونه افراطی گری و خشونت مخالف است و باید با هر نمادی از آن مبارزه کرد. در همین راستا, رئیس جمهوری اسلامی ایران پیشنهادی را در مورد مقابله جهانی با افراط گرایی و خشونت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه داد که چندی قبل  با اجماع کشورها در مجمع عمومی به تصویب رسید. در این راستا, وظیفه تمامی کشورها به ویژه قدرت های منطقه است که در این راستا حداکثر تلاش و همکاری را با یکدیگر انجام دهند.

خزاعی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره جنگ  شیعه و سنی در خاورمیانه گفت: اساسا اختلافی بین شیعه و سنی در ایران وجود ندارد, هر چند برخی سعی کرده اند به اختلافات دامن بزنند و زمینه های آن را ایجاد کنند. معهذا حتی در صورت واقعیت داشتن چنین مساله ای, تمامی طرف ها وظیفه دارند برای توقف آن تلاش کنند. ایران با تمامی مسلمانان منطقه و از جمله سنی ها روابط خوبی دارد. بعنوان مثال ایران همواره از فلسطینی ها که تقریبا همگی سنی هستند, حمایت کرده است و یا با سنی های عراق و سایر نقاط جهان همواره روابط خوب و برادرانه ای داشته است.

سفیر کشورمان در سازمان ملل متحد درباره سیاست ها و اولویت های ایران در سوریه و موضوع ادامه ریاست جمهوری بشار اسد در این کشور گفت: مهمترین اولویت ایران در سوریه, توقف فوری خونریزی ها در این کشور است. این موضوعی است که در ملاقات بان کی مون با مقام معظم رهبری در حاشیه اجلاس سران عدم تعهد در تهران, صراحتا به وی اعلام گردید. در مورد سایر مسائل مروبط به سوریه, مسلما این مردم سوریه هستند که باید در مورد آینده خود تصمیم بگیرند. در حقوق بین المللی, هیچ کشوری نمی تواند درباره حاکمیت و شکل حکومت کشور دیگری تصمیم بگیرد. نه ما و نه هیچ کشور دیگری حق ندارد تمایلات خود را به مردم سوریه دیکته نماید. مردم سوریه باید درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرند و نقش سایر کشورها صرفا کمک به تحقق اراده مردم سوریه می بایست باشد.

خزاعی ضمن رد ادعای حضورنظامی ایران در سوریه گفت: حمایت های سیاسی ایران از سوریه کاملا مشروع و قانونی است. دولت سوریه یکی از اعضای فعال سازمان ملل متحد است و هم اکنون نماینده این کشور در سازمان ملل مشغول به کار است. این در حالی است که هزاران تروریست از سایر مناطق دنیا با کمک برخی کشورها به سوریه اعزام می شوند.  

وی در مورد حضور احتمالی ایران در مذاکرات ژنو 2 گفت: در صورت دعوت از ایران در این اجلاس شرکت خواهیم کرد و نقش سازنده ای ایفا خواهیم کرد. قبلا هم ایران و روسیه به دولت سوریه کمک کردند تا در مورد موضوع خلع سلاح شیمیایی با سازمان ملل به توافق برسد. باید به دولت سوریه و اپوزیسیون واقعی در این کشور(و نه گروههای تروریستی) کمک کرد تا به یک توافق سیاسی با یکدیگر برسند و به مردم سوریه این شانس را بدهیم تا برای آینده خود تصمیم بگیرند.

خزاعی درباره روابط ایران با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس گفت: ما همواره خواهان روابط خوب و برادرانه با تمامی کشورهای مسلمان و به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده و هستیم. طبعا ایران به توجه به فرهنگ و تاریخ غنی خود دارای نقش و نفوذ غیر قابل انکاری در منطقه است, معهذا این به معنی سلطه جویی ایران در منطقه نیست و ایران برای سایر کشورهای این حوزه نظیر عربستان سعودی, کویت و ... نیز نقش قائل است و اعتقاد دارد همگی این کشورها باید جهت برقراری صلح و ثبات در منطقه همکاری کنند.

چارلی رز در بخش دیگری از مصاحبه, با اشاره به توافق هسته ای موقت ایران و 1+5 گفت: در ایام تعطیلات سال نو, با بسیاری از آمریکایی ها در این رابطه صحبت کردم و آنها می پرسیدند ایران در ژنو از چه چیزی کوتاه آمده است؟ آنها اعتقاد داشتند که ایران در این توافق به آنچه می خواسته, یعنی کاهش تحریم ها, دست یافته است, ولی در مقابل چیز معنی داری به طرف مقابل نداده است. ایران حتی یک سانتریفیوژ خود را هم کم نکرده است و حتی به ساخت رآکتوری که می تواند پلوتونیوم تولید کند, ادامه می دهد.

خزاعی در پاسخ گفت: مگر قرار بود که ایران از حقوق مصرحه خود در معاهده عدم اشاعه(ان پی تی) صرف نظر کند؟ ولی البته این موضوعی است که در ذهن برخی وجود دارد. اولین نکته ای که در این رابطه باید به آن توجه کرد این است که آنچه ایران انجام می دهد, کاملا قانونی و در چارچوب حقوقش بر اساس معاهده عدم اشاعه هسته ای(ان پی تی) است. در مقابل, تحریم های ضدانسانی و غیرقانونی وجود دارد که صرفا به مردم عادی در ایران لطمه می زند و نمی توان این دو موضوع را با هم مقایسه کرد. ایران همواره و در بالاترین سطح اعلام کرده است که هیچ قصدی برای ساخت سلاح هسته ای ندارد و از جمله مقام معظم رهبری هرگونه اقدامی را در جهت ساخت سلاح هسته ای حرام اعلام نموده اند. ایران مشکلی برای شفافیت در برنامه هسته ای خود ندارد و قبلا با موضوعاتی مثل تبادل سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران برای اعتماد سازی موافقت کرده بود. با این حال, ایران از حقوق ذاتی هسته ای خود و از جمله حق غنی سازی برخوردار بوده و هست.

خزاعی در پاسخ به چارلی رز که به ادعای جان کری, وزیر خارجه آمریکا درباره موضع توافق ژنو درباره حق غنی سازی ایران استناد می کرد گفت: حتی جان کری هم مدعی نشده است که توافق ژنو, این حق را انکار کرده است. بعلاوه حق غنی سازی, حقی نیست که کسی بتواند آن را تکذیب کند, چرا که این موضوع حقی ذاتی مطابق با معاهده ان پی تی است و کسی نمی تواند به ما بگوید که چنین حقی داریم یا خیر؟

گفتنی است در بخشی از این مصاحبه, چارلی رز پس از اصرار خزاعی برای استفاده از نام کامل خلیج فارس به وی گفت که شماهیچ فرصتی را برای یادآوری این مساله از دست نمی دهید. خزاعی نیز ضمن تایید این موضوع گفت: دلیلش این است که خلیج فارس از هزاران سال پیش به همین نام خوانده شده است.

خبرگزاری فارس

دی شیخ با چراغ همی‌‌گشت گرد شهر

کز دیو و دَد ملولم و انسانم آرزوست

پنج شنبه 19 دی 1392  12:34 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها