0

انواع حبوبات و غلات و مزاج آنها

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

انواع حبوبات و غلات و مزاج آنها

برنج

در طبیعت آن اختلاف نظر وجود داشته بعضی آن را گرم بعضی سرد و بعضی معتدل دانسته اند ولی در درجه دوم خشک بودن آن اختلاف نظر وجود دارد و بعضی مرکب القوی دانسته اند

زیرا اگر در آب جوشانند و آبکش کنند . چلو بپزند ، جرم آن درجه ول سرد و آب آن اول گرم می باشد اما اگر کته یا دم پخت کنند مایل به گرمی می باشد . تولید کننده اخلاط صالح و خواب های خوب میباشد و در درمان پیچش شکم و زخم روده ، اسهال خونی ، اختناق رحم ، امراض کلیه و مثانه نافع است .

جو

جو قلیل اغذا تر از گندم بوده تسکین دهنده صفرا خون و عطش می باشد .جو را بو داده تا حدی که نه بسوزد و نه خام باشد ، بعد یک مرتبه با آب گرم . یک مرتبه با آب سرد بشویید، سپس خشک کرده و آرد و الک نمایید. با این آرد (که سویق نامیده می شود ) و قدری شکر ، فرنی بپزید و به اطفال بدهید که بهترین غذای آنان است و باعث تقویت و افزایش وزن کودکان می باشد . هضم نان جو راحت تر از نان برنج بوده و سرد می باشد . به دلیل چسبندگی به معده و روده ، در درمان اسهال و تب های گرم که با ضعف معده همرا ه نباشد مفید است و در سرد مزاجان باعث کولیت می شود . مصلح نان جو، آب عسل و آبگوشت و شکر می باشد .

عدس

قابض ، دیر هضم ، نفاخ ، غلیظ کننده خون و مانع حرکت آن در مویرگ ها می باشد .تولید خون سودایی کرده ، موجب دیدن خواب های مشوش و ضعف بینایی می شود . پختن آن با سرکه تقویت کننده معده و از بین برنده نفخ است .سوخته آن جهت سفید کردن دندان مفید است . ضماد آن با سفیده تخم مرغ جهت ترک پا مفید است .

گندم

بهترین غذای افراد معتدل مزاج بوده و غذائیت آن زیاد و چاق کننده بدن. نیروبخش است ولی موجب انسداد شده و برای کسانی که در رگ های بدن و دل و کبد و معده تنگی دارند مضر است . خوردن گندم تازه و خام مولد کرم معده می باشد .

بهترین نان نانی است که از گندم سفید و سالم و تازه شسته که سبوس آن به حد اعتدال جدا کرده، آرد کنندو خمیر نمایندو ورز دهند.نانی که گندم آن را شستته و سبوس آن را نگرفته باشند زود هضم میشود و به راحتی از معده خارج می شود و مضعف بدن و مولد خون سودایی ، بواسیر و در بعضی مزاج ها ملین است .

لوبیا

لوبیای قرمز گرم تراز نوع سفید آن است . دیر هضم، نفاخ ، تولید کننده خلط غلیظ بوده و ملین سینه و ریه ، مدر ، شیر افزا ، چاق کننده بدن و محرک نیروی جنسی می باشد .

ماش

لطیف تر از عدس و نفخ آن کمتر از باقلابوده ، از بهترین حبوبات است . کثیر الغذا، مولد خلط صالح بوده ولی دیر هضم می باشد به خصوص آنکه پوست آن کاملاگرفته باشد .مصرف آن در چهار فصل بهار و تابستان ، سرزمین های گرم و گرم مزاجان ، تب های گرم مفید است چون باعث تسکین حرارت ، صفرا و خون است .ماش پوست کنده برای رفع یبوست و با پوست آن برای درمان اسهال مفید است .

نخود

تقویت کننده حرارت غریزی و ریه ، تولید کنده خون صالح ، چاق کننده ، مدر ادرار ، و حیض و عرق ، ملین طبع و زیاد کننده شیر و منی می باشد . خوردن نخود با شیر تازه برای گرفتگی صدا که از خشکی باشد نافع است ./رهپویان وصال

پنج شنبه 19 دی 1392  9:54 AM
تشکرات از این پست
mehrad90 papeli
دسترسی سریع به انجمن ها