0

تخليه هيجان کودکان با 5 بازي

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

تخليه هيجان کودکان با 5 بازي

 
 

روان شناس کودک- يکي از مسائل بسيار مهمي که در طول زندگي هر فردي مطرح است و روان شناسان و متخصصان علوم رفتاري به آن اهميت زيادي مي دهند، مسئله تخليه هيجاني است که حتما شما هم بارها آن را شنيده ايد. هيجانات مختلفي در درون هر يک از ما وجود دارد که اگر به شيوه صحيح برون ريزي شود، از بسياري مشکلات رفتاري و شخصيتي پيشگيري خواهد کرد. بسياري از مشکلات شخصيتي و اختلالات روان شناختي در بزرگسالان وجود دارد که عامل آن هيجانات فروخورده و سرخورده شده در دوران کودکي آن هاست. در اين شماره بازي هايي را مرور مي کنيم که به بروز و تخليه هيجانات کودکان کمک مي کند و اگر چه برخي از آن ها با سر و صدا همراه است، اما والدين مي توانند با برنامه ريزي و ايجاد فضاي مناسب و همراهي و نظارت کافي با فرزندان خود فرصت تخليه هيجاني که موضوع مهمي براي تربيت و پرورش آن هاست، در اختيارشان قرار دهند.

1. بازي بلندترين صدا :از کودکان مي خواهيم به بهانه هاي مختلف فرياد بزنند و تقاضاي کمک کنند مثلاً اين جا آتش گرفته يا دزد آمده است يا صحنه وحشتناکي ديده اند و بايد جيغ بزنند، کسي که صدايش بلند تر باشد، برنده بازي است.

۲ . بازي جنگ با کاغذ :کودکان را به دو گروه تقسيم مي کنيم و بين آن ها چند صندلي به عنوان مرز قرار مي دهيم و از آن ها مي خواهيم با مچاله کردن کاغذهايي که در اختيارشان قرار مي دهيم گلوله درست کنند، سپس با فرمان شروع جنگ آغاز مي شود. دو گروه کاغذ ها را به طرف يکديگر شليک مي کنند و سپس با اعلام فرمان ايست، مقدار کاغذهاي مچاله يا گلوله هايي را که در هر ميدان افتاده است شمارش مي کنيم، هر گروه گلوله کمتري داشته باشد، برنده بازي است. در انتهاي بازي افراد با يکديگر صلح مي کنند.

3 . بازي مقاومت در ايستادن روي يک پا :از کودک مي خواهيم که بايستد و با دست راست، پاي چپش را بالا بگيرد و به حالت ثابت روي پاي راست بايستد. در مرحله بعد با دست چپ، پاي راستش را مي گيرد و روي پاي چپ مي ايستد.

4 . بازي مچ گرفتن :کودکان با توجه به سن و جثه دو به دو مقابل يکديگر قرار مي گيرند و مچ گيري مي کنند و هر فرد سعي مي کند مچ دست طرف مقابل خود را بخواباند.

5 . بازي باز کردن دست و پاي بسته :اين بازي را مي توان به دو شيوه اجرا کرد، در روش اول افراد را به دو گروه تقسيم مي کنيم و از هر گروه يک نفر انتخاب و دست و پاهايش به وسيله يک تکه پارچه بسته مي شود، هر کسي زودتر خود را از بند رها کرد برنده مسابقه است. در روش ديگر هر کودک بايد در زمان مشخص مثلاً 60 ثانيه خود را از بند رها کند.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

چهارشنبه 18 دی 1392  1:08 PM
تشکرات از این پست
mehrgan59
دسترسی سریع به انجمن ها