0

دكتر سيدمحمد علوي‌مقدم‌

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 81124
محل سکونت : تهران

دكتر سيدمحمد علوي‌مقدم‌

دكتر سيدمحمد علوي‌مقدم‌، در سال 1311 شمسي در شهر سبزوار بدنيا آمد ايشان داراي مدرك دكتري رشته زبان و ادبيات فارسي گرايش بلاغت و نقد ادبي و عربي از دانشگاه تهران مي باشد.دكتر علوي عضو هيئت علمي و استاد دانشگاه فردوسي مشهد بود كه در مهرماه سال 1382 بازنشسته شدند . از ايشان بعنوان چهره ماندگار رشته ادبيات تجليل به عمل آمد. او هم اكنون با توجه بر علاقه مندي به زادگاهش در سبزوار به دانشجويان سبزواري در مقطع كارشناسي ارشـد (( فوق ليسانــس )) دانشــگاه آزاد اسلامي و دانشــگاه تربيت معــلم فيــض مي بخشد.
گروه : علوم انساني
رشته : زبان و ادبيات فارسي
گرايش : بلاغت و نقد ادبي و عربي
والدين و انساب : سيد محمد علوي مقدم در خانواده‌ سيد محمدعلي‌ بن حاج ميرزامحمد علوي ششتمدي، در سبزوار ديده‌ به‌ جهان‌ گشود. جدش حاج ميرزامحمد، از ثقات و سادات باتقواي سبزوار بود و نام محمد رابمناسبت جدش بر او نهادند.

خاطرات کودکي : سيدمحمد علوي مقدم از دوران كودكي خود چنين مي گويد:
"به مدرسه مي رفتم و درس مي خواندم و تابستانها را به روستاهاي سبزوار مي رفتم."
اوضاع اجتماعي و شرايط زندگي : خانواده سيدمحمد علوي مقدم از طبقه نيمه مرفه بود.
تحصيلات رسمي و حرفه اي : سيدمحمد علوي‌مقدم تحصيلات‌ ابتدايي‌ خويش‌ را در شهر زادگاهش -سبزوار- در نزد معلم‌ فرزانه‌ مرحوم‌ حاج شيخ‌ حسن‌ داورزني‌، در دبستان ملي دانش‌ و با رتبه شاگرد دومي در سطح شهرستان به‌ پايان‌ برد. از ديگر معلمان وي در آن زمان حاج عباسعلي آقابابايي و حاج غلامحسين صدقي و حسين صدقي بودند. همزمان‌ با تحصيلات‌ علوم‌ جديد، در حوزه‌ علميه‌ سبزوار به‌ تحصيل‌ علوم‌ اسلامي‌ مشغول‌ شد و علوم‌ عربيت‌ و ادبيات‌ و معارف‌ اسلامي‌ را فرا گرفت‌.در سال 1336 در رشته‌ زبان و ادبيات‌ فارسي‌ در دانشسراي‌ عالي‌ تربيت معلم‌ تهران‌ قبول‌ شد و در سال‌ 1339 با فارغ‌التحصيل‌ شدن‌ از اين‌ دانشسرا، سال‌ها در دبيرستان‌ «اسرار» به‌ تدريس‌ ادبيات‌ فارسي‌ پرداخت‌. ايشان در سال‌ 1340ش‌، يكي‌ از پنج‌ نفري‌ بود كه‌ در رشته‌ دكتري‌ ادبيات‌ فارسي‌ دانشگاه‌ تهران‌ پذيرفته‌ شد و در سال 1349 فارغ التحصيل گرديد.
خاطرات و وقايع تحصيل : سيدمحمد علوي مقدم از خاطرات حين تحصيل كه با كار معلمي همراه بود خود چنين مي گويد:
"من تدريس خود را در روستاي نامن- در 35 كيلومتري غرب سبزوار- آغاز كردم. روزهاي پنجشنبه با دوچرخه به سبزوار مي آمدم و در جاده هموار روستا به شهر كه در جنوب راه شوسه تهران - مشهد بود و خلوت و كم رفت و آمد ،در حين دوچرخه سواري كتاب مي خواندم. از خاطرات فراموش نشدني دوران آموزگاري در روستاي نامن ،فرصت خواندن كتاب در ان روستا بود كه من بيشتر شبها بيدار بودم و چراغ نفتي را دوبار نفت مي ريختم .پس از چند گاهي براي تدريس مرا از روستا به شهر آوردند و به تدريس در دبيرستان مشغول شدم."
سيد محمد علوي مقدم از دوران تحصيل خود چنين مي گويد: "در دوران تحصيل برخي از شبها را تا صبح بيدار بودم و با خوردن و نوشيدن قهوه مي توانستم تا اذان صبح مطالعه كنم.در دوران تحصيل از دانشجويان ممتاز بودم."
فعاليتهاي ضمن تحصيل : سيدمحمد علوي‌ مقدم‌ پس‌ از پايان‌ دوره‌ تحصيلات‌ علوم‌ قديم‌ و جديد، در سال 1331 به شغل شريف معلمي روي آورد و اولين سال تدريس خود را در روستاي نامن- در 35 كيلومتري غرب سبزوار- آغاز كرد و سپس به سبزوار منتقل شد و به تدريس در مدارس اين شهر پرداخت.در سال 1336 در رشته‌ زبان و ادبيات‌ فارسي‌ در دانشسراي‌ عالي‌ تربيت‌ معلم‌ تهران‌ قبول‌ شد و در سال‌ 1339 با فارغ‌التحصيل‌ شدن‌ از اين‌ دانشسرا، سال‌ها در دبيرستان‌ «اسرار» به‌ تدريس‌ ادبيات‌ فارسي‌ پرداخت‌.سيدمحمدعلوي مقدم همزمان با تحصيل خود در دوره دكتري در دانشگاه تهران ، از سال 1336 تا سال 1349 به سبزوار مي آمد و در دبيرستان هاي اين شهر تدريس مي كرد و مدتي‌ رياست‌ دبيرستان‌ «اسرار»- بزرگترين دبيرستان سبزوار در قبل از انقلاب اسلامي- را نيز برعهده‌ داشت‌.


استادان و مربيان : سيدمحمد علوي‌مقدم تحصيلات‌ ابتدايي‌ خويش‌ را در اين‌ شهر در نزد معلم‌ فرزانه‌ مرحوم‌ حاج شيخ‌ حسن‌ داورزني‌، در دبستان ملي دانش‌ و با رتبه شاگرد دومي در سطح شهرستان به‌ پايان‌ برد. از ديگر معلمان وي در آن زمان حاج عباسعلي آقابابايي و حاج غلامحسين صدقي و حسين صدقي بودند. همزمان‌ با تحصيلات‌ علوم‌ جديد، در حوزه‌ علميه‌ سبزوار به‌ تحصيل‌ علوم‌ اسلامي‌ مشغول‌ شد و علوم‌ عربيت‌ و ادبيات‌ و معارف‌ اسلامي‌ را فرا گرفت‌. از جمله‌ استادان‌ ايشان‌ در آن‌ زمان، حاج شيخ محمدحسن شريعتمداري، آيت الله‌ حاج شيخ محمدتقي عندليبي خواستار كه در مسجد جامع سبزوار تدريس داشت، حاج شيخ ولي الله اسراري كه در مدرسه فصيحيه درس مي داد، حاج سيدفخرالدين افقهي كه در مسجد پامنار جلسه درس برپا كرده بود، و حاج شيخ قربانعلي شريعتي مزيناني در حوزه و مرحوم‌ حاج‌ ميرزا اسدالله‌ فاضلي‌ بود كه‌ در مدرسه‌ فخريه‌ تدريس‌ مي‌كردند.
از ديگر اساتيد و مربيان سيدمحمدعلوي مقدم مي توان به غلامحسين صديقي ،اقاي حسين صدوقي (ابتدايي)،بهارمي عنايت الله ،حاج ميرزا اسدالله فاضلي (متوسطه) ، دكتر بديع الزمان فروزانفر و استاد جلال همايي (دكتري) اشاره كرد.
هم دوره اي ها و همکاران : دكتر هوشنگ اميني (همدوره ) ، دكتر فاضلي ،دكتر ركني ،دكتر حميد زرين كوب ،دكتر اشرف زاده ،دكتر احمد كربلايي از همكاران سيدمحمد علوي مقدم مي باشند.
همسر و فرزندان : سيدمحمد علوي مقدم متاهل و داراي همسر (خانه دار) و سه فرزند پسر (پسر ارشد داراي دكتري ساختمان ،پسر مياني فيزيولوژيست و پسر كوچكتر داراي دكتري ادبيات) و دو دختر ( دختر بزرگ داراي كارشناسي زبان انگليسي و ديگر دختر داراي كارشناسي مامايي) مي باشد.
دكتر مهيار علوي مقدم فرزند اين استاد گرانقدر است كه هم اينك به عنوان استاديار و عضو هيأت علمي گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه تربيت معلم سبزوار به تدريس و تحقيق و تأليف مشغول است.او در همايش نكو داشت پدر خويش مقاله اي تحت عنوان «نظريه دريافت ،هرمنو تيك و تاويل متن » ارائه كرده است.
وقايع ميانسالي : سيدمحمد علوي‌ مقدم‌ پس‌ از كسب‌ درجه‌ دكتري‌ در سال‌ 1349 از‌ دانشگاه‌ تهران، يه ‌ ادبيات‌ فارسي‌، به‌ دانشكده‌ ادبيات‌ و علوم‌ انساني‌ مشهد رفت‌ و بيش از سي‌ و پنج‌ سال‌ است‌ كه‌ با‌ سمت‌ دانشياري و سپس استادي‌، در آن‌ دانشگاه فعاليت مي كند‌ او همچنين در دانشكده علوم انساني دانشگاه تربيت معلم سبزوار نيز به امر تدريس اشتغال دارد.
مشاغل و سمتهاي مورد تصدي : - مربي دانشكده ادبيات دانشگاه فردوسي مشهد از سال 1349-1350
- استاد يار دانشكده ادبيات دانشگاه فردوسي مشهد از سال 1350-1363
- دانشيار دانشكده ادبيات دانشگاه فردوسي مشهد از سال 1363-1369
- استاد دانشكده ادبيات دانشگاه فردوسي مشهداز سال 1369 تا كنون
- رئيس بزرگترين دبيرستان سبزوار به نام دبيرستان اسرار كه 1100 دانش آموز داشت، بمدت 7 سال
فعاليتهاي آموزشي : سيدمحمد علوي‌ مقدم‌ در سال‌هاي‌ 1355در دانشگاه هاي مصر و در سال‌ 1366در دانشگاه هاي اسلام‌آباد پاكستان‌ و همچنين از سال 1375 تا 1377به مدت‌ دو سال‌ در دانشگاه هاي سوريه‌ و حلب، زبان‌ و ادبيات‌ فارسي‌ تدريس‌ مي كرده است. ‌

مراکزي که فرد از بانيان آن به شمار مي آيد : سيدمحمد علوي مقدم عضو هيئت موسس و هيئت مديره موسسه خيريه سبزواريها مي باشد.
ساير فعاليتها و برنامه هاي روزمره : سيدمحمد علوي مقدم در كنار تدريس و تحقيق به تاليف مقالات در زمينه رشته تخصصي خود مي پردازد.
شاگردان : سيدمحمد علوي مقدم در اين باره چنين مي گويد:" اگر بگويم بيش از هزار دانشجو در دوره كارشناسي و 200 دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد و 100 دانشجو در دوره هاي دكتري ادبيات به جامعه تحويل داده ام سخني به گزاف نگفته ام."
آرا و گرايشهاي خاص : سيدمحمد علوي مقدم درباره گرايش خود چنين مي گويد:
"به تفسير قرآن مجيد و علوم قراني و بلاغت و تدريس زبان عربي علاقه خاصي دارم."
جوائز و نشانها : از سيدمحمد علوي مقدم در سال‌ 1380 در همايش نكوداشتي‌ براي‌ اين استاد فرزانه، در دانشگاه‌ تربيت‌ معلم‌ سبزوار تقديري به عمل امد. و به‌ همين‌ مناسبت‌، كتابي‌ با عنوان «كيماي سخن» (شامل مجموعه مقالات همايش) در 513 صفحه منتشر شد. همچنين استاد به پاس بيش از 45 سال خدمات علمي و فرهنگي و تدريس در مراكز آموزش عالي و ترجمه و تأليف و تصحيح آثار متعدد، در سال 1383 به عنوان يكي از «چهره هاي ماندگار» جمهوري اسلامي انتخاب شد و مورد تقدير قرار گرفت.
از ديگر جوايز سيدمحمد علوي مقدم مي توان به استاد نمونه كشوري اش اشاره كرد.
چگونگي عرضه آثار : سيدمحمد علوي مقدم تاكنون، در بيش از 50 كنگره و همايش علمي داخلي و خارجي شركت جُسته و و بالغ‌ بر 40 سخنراني در محافل علمي و ادبي ارائه كرده است.او استاد راهنماي بالغ بر 80رساله دكتري و كارشناسي ارشد بوده است. همچنين‌ بيش‌ از‌ 110 مقاله‌ تحقيقي‌ به فارسي درباره‌ زبان‌ و ادبيات‌ فارسي‌ و اعجاز و بلاغت‌ قرآن‌ و... در نشريات‌ ايراني‌، مانند: مجله دانشكده ادبيات مشهد، كيهان فرهنگي، كيهان انديشه، مشكوۀ، حوزه، انديشه حوزه، ميقات، مجله وحدت اسلامي و نشريات پاكستان و تاجيكستان و چند مقاله‌ به‌ عربي‌ نيز در نشريات‌ كشورهاي‌ عربي‌، از جمله سوريه، اردن، مغرب، و قاهره به‌ چاپ‌ رسانده‌ است‌. بيش از 14 مقاله بزبان عربي نوشته است .


 


آثار :
    1  الفروق‌ في اللغه‌
      ويژگي اثر : ترجمه و تصحيح - تأليف‌ ابوهلال‌ عسكري‌، با مقدمه‌اي‌ در 142صفحه‌، با همكاري‌ دكتر ابراهيم‌ الدسوقي‌شقا كه‌ در سال‌ 1363شمسي‌ در انتشارات آستان‌ قدس‌ رضوي‌ و چاپخانه‌ دانشگاه‌ فردوسي‌ مشهد به‌ چاپ‌ رسيده‌ است‌
2  بررسي آيات حج در قرآن مجيد
      ويژگي اثر : چاپ انتشارات مشعر
3  برگزيده‌ اخلاق ناصري‌
      ويژگي اثر : با همكاري‌ دكتر رضا اشرف‌زاده، چاپ انتشارات توس تهران‌؛ اين كتاب سپس با عنوان «گزيده اخلاق ناصري» در انتشارات پيام نور در سال 1371 تجديد چاپ شد
4  بيست مقاله
      ويژگي اثر : شامل مقالات تفسيري، علوم بلاغي، و ادبيات و فرهنگ و انديشه، چاپ انتشارات «ابن يمين» سبزوار، چاپ اول، 1385؛
5  ترجمه «المطوّل»
      ويژگي اثر : ترجمه - (بخش بيان) با مقدمه‌اي در250صفحه در تطور علم بلاغت؛ زير چاپ
6  ترجمه «معالم‌البيان»
      ويژگي اثر : ترجمه - با همكاري‌ دكتر رضا اشرف‌زاده‌
7  ترجمه‌ «الاشباح‌»
      ويژگي اثر : ترجمه - ابوفاتح‌ بلخي‌، با همكاري‌ سيدمحمد روحاني‌
8  ترجمه‌ «الاشباه‌ و نظاير في القرآن الكريم»
      ويژگي اثر : ترجمه - مقاتل‌ بن‌ سليمان بلخي‌ (متوفي‌150هـ..ق) با همكاري‌ سيدمحمد روحاني‌ و بر مبناي نسخه تصحيح دكتر عبدالله شحّاته، كه‌ به همت انتشارات‌ «علمي‌ و فرهنگي‌» تهران‌، در سال 1380ش. براي‌ نخستين بار و سپس در سال 1381ش. براي دومين‌ بار به‌ چاپ‌ رسيد‌؛
9  تصحيح‌ و تعليق «المستخلص‌ في‌ ترجمان‌ القرآن‌»
      ويژگي اثر : تصحيح‌ و تعليق -با همكاري دكتر رضا اشرف¬زاده، چاپ مركز نشر فرهنگي رجاء تهران
10  تطوّر علوم بلاغت
      ويژگي اثر : (شامل مقدمه المطول با ويرايش و تكمله)، نشر نو، زير چاپ
11  جلوه‌ جمال‌ (نمونه‌ اعلاي‌ بلاغت‌ قرآن‌)
      ويژگي اثر : چاپ انتشارات بنياد قرآن، 1364ش
12  در قلمرو بلاغت‌
      ويژگي اثر : اين اثر در زمينه‌ علم بلاغت،‌ بويژه بلاغت قرآن و معرفي و نقد آثار مهم اين علم است كه در حقيقت، مجموعه مقالات منتشر شد? دكتر علوي مقدم‌ تا سال 1372 در نشريات مختلف است‌. اين كتاب در دو جلد، در انتشارات آستان‌ قدس‌ رضوي‌ در سال‌ 1373 چاپ و منتشر شده‌ است‌.
13  قانونگذاري در اسلام
      ويژگي اثر : ترجمه - تأليف آيت¬الله مدرسي، انتشارات طهوري تهران
14  معاني و بيان
      ويژگي اثر : با همكاري دكتر رضا اشرف¬زاده، چاپ انتشارات سمت، چاپ هفتم ،1376

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

دوشنبه 16 دی 1392  10:43 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها