0

مذاکرات مستقیم با آمریکا در جریان است

 
arseyfi
arseyfi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1392 
تعداد پست ها : 6672
محل سکونت : مرکزی

مذاکرات مستقیم با آمریکا در جریان است

ایران و اعضای 6 قدرت جهانی، امروز برای بار سوم پس از توافق ژنو، بر سر میز مذاکره حاضر خواهند شد، تا در مورد نحوه اجرای توافق‌ موقت ایجاد شده در ماه گذشته پیرامون برنامه هسته‌ای ایران به یک جمع‌بندی برسند.
 

عراقچي: در حال مذاكره مستقيم با آمريكا هستيم 

از یکسو در داخل ایران بیش از 200 نماینده مجلس طرح دو فوریتی الزام دولت به غنی‌سازی 60 درصد و به تازگی طرحی موسوم به افزایش تعداد سانتریفیوژهای هسته‌ای را در دست تهیه و اقدام دارند تا در صورت هرگونه خللی در روند مذاکرات یا اعمال تحریم‌های جدید، ایران بتواند بلافاصله برای رفع نیازهای حال و آینده در حوزه صنعت، کشاورزی و کشتیرانی تا 60 درصد غنی‌سازی انجام دهد. از دیگر سو داخل آمریکا نیز برخی نمایندگان کنگره و سنا در تلاشند تا تحریم‌های جدیدی را آماده کرده و در صورت به شکست انجامیدن مذاکرات آن را علیه ایران اعمال کنند. در این فضا و شرایط، اما دو طرف مذاکره‌کننده همچنان به صورت فشرده در حال بررسی توافق هسته‌ای ژنو هستند. 

در این رابطه سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای، می‎گوید با در نظر گرفتن اینکه در کنگره آمريكا لایحه‌های مختلفی برای تحریم ایران پیشنهاد شده است، اگر هرکدام از این لوایح به تصویب برسد، مذاکرات ژنو متوقف و توافق‌نامه موقت نیز لغو خواهد شد. همچنین او با اشاره به اقدام اخیر نمایندگان ایران در ارائه طرحی درباره غنی‌سازی در صورت اعمال تحریم‌های جدید از جانب آمریکا گفت: «غنی‌سازی 60 درصدی ایده مجلس است و هر چه در مجلس تصویب شود، ما باید آن را اجرا کنیم.» 
او همچنين درباره طرح نمایندگان مجلس گفت باید دید جزئیات این طرح چیست؛ احتمالا مشروط به این است اگر توافق ژنو اجرایی نشود، این طرح لازم‌الاجرا باشد، اگر تصمیم بگیرند با تصویب آن توافق ژنو هم اجرایی نشود، ما آن را اجرا خواهیم کرد. 

سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای، روز یکشنبه در دانشکده خبر حضور یافت و طی سخنانی، گزارشی درباره تحولات پیرامون برنامه هسته‌ای و نیز سیاست خارجی ایران ارائه کرد. عراقچی در ابتدای سخنان خود ابراز کرد: «همواره سعی کردیم که موضوع هسته‌ای فراتر از درگیری‌های داخلی باشد. بسیاری از مسائل هسته‌‌ای قابل بیان نیست چرا که به‌نفع مواضع ما در آینده نیست، چرا که هنوز توافق اجرایی نشده است و در صورت اجرایی شدن مذاکرات تازه شروع می‌شود.» عراقچی ادامه داد: «بنابراین به‌دنبال ورود مقطعی به بحث‌های هسته‌ای نبودیم. فکر می‌کنم در یکی از برهه‌های مهم جمهوری اسلامی ایران وارد مذاکره شدیم، زمانی که قدرت جمهوری اسلامی ایران در اوج خود قرار دارد.» 

به گفته عراقچی، مولفه‌های قدرت ملی به عوامل مختلف تقسیم می‌شود؛ مولفه‌های طبیعی، وسعت جغرافیایی منابع زیرزمینی و مولفه‌های اکتسابی یعنی توان اقتصادی، فرهنگی، نظامی و انسانی. همین عوامل میزان قدرت کشور را تعیین می‌کنند. مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای توضیح داد که ایران در بُعد مولفه‌های طبیعی وضع بسیار خوبی دارد و توانایی ملی در کشور اعلی است. معاون وزیر خارجه ایران معتقد است در عرصه نظامی هم کشور در اوج قدرت خود قرار دارد و هیچ‌گاه ایران این‌گونه قدرتمند نبوده است. عراقچی همچنین درباره تداوم مذاکرات هسته‌ای گفت: «ظرف پنج ماه آینده ظریف و اشتون مذاکراتی را با یکدیگر برگزار خواهند کرد. حدس می‌زنم اگر مذاکرات کارشناسی ژنو با موفقیت توأم شود اجرای توافقنامه موقت هسته‌ای ژنو از اواخر ژانویه (دهه اول بهمن) برگزار شود.» 

عراقچی: مذاکرات کارشناسی یک‌روزه است
 
همچنین عباس عراقچی، مذاکره کننده هسته‌ای ایران، در رابطه با مذاکرات کارشناسی هسته‌ای ایران گفت: مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5، امروز دوشنبه در ژنو انجام می‎شود و این دور از مذاکرات یک روزه خواهد بود. 
به گزارش «ایسنا»، سیدعباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با 1+5 که در دانشکده خبر سخن می‌گفت با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: «در این مذاکرات درباره نحوه اجرای توافق ژنو گفت‌وگو انجام خواهد شد». او ادامه داد: «تاکنون هشت روز مذاکرات کارشناسی در ژنو قویا انجام داده‌ایم.» 

در حال مذاكره مستقيم با آمريكا هستيم 

عراقچی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره مذاکره مستقیم ایران با آمریکا، گفت: «ما در حال این مذاکره هستیم و در حاشیه تمامی مذاکرات با 1+5 که در دوره اخیر انجام شد مذاکره مستقیم با هر 6کشور از جمله آمریکا در دستور کار بود. این موضوع گفته شده و آن را پنهان نکردیم. هم در نیویورک، هم در ژنو و هم در وین و هم در جلسات کارشناسی این نشست‌ها انجام شده و مذاکرات مستقیم جدی دوجانبه با آمریکایی‌ها داشتیم، زیرا بسیاری از تحریم‌هایی که باید برداشته شود، تحریم‌های یکجانبه‌ای است که از جانب آمریکا انجام شده بنابراین گفت‌وگوها بیشتر باید با آنها صورت بگیرد و این گفت‌وگوها را پنهان نکردیم و ادامه پیدا خواهد کرد، اما موضوع صرفا موضوع هسته‌ای است.» 

در توافق ژنو همه چیز با بدبینی تنظیم شده 

او همچنین تاکید کرد که با توافق ژنو با آمریکا دوست یا شریک نشده‌ایم. معاون وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این پرسش که آیا در روند اعتمادسازی جاری، اعتماد ایران به آمریکا بیشتر شده یا خیر؟ تاکید کرد: «ما اصلا به طرف‌های مقابل خوش‌بین نیستیم و همه چیز هم در توافق ژنو با بدبینی تنظیم شده است. بدبینی و دشمنی هم کماکان ادامه خواهد داشت. این اشتباهی است که برخی فکر می‌کنند ما با توافق ژنو با آمریکا دوست یا شریک شده‌ایم. این تصور درستی نیست. اختلاف‌نظرهای ما در خیلی از موارد درباره خاورمیانه، موضوع فلسطین، رژیم صهیونیستی، بحث سوریه و تروریسم و استانداردهای دوگانه آنها و سلطه‌طلبی‌های‌شان سر جای خود است. فقط در یک موضوع مورد اختلاف سعی کردیم مدیریتی انجام دهیم؛ این معنای توافق ژنو است. کسی تصور نکند اعتمادی ایجاد شده یا تعهدی ایجاد کرده‌ایم. ما اصلا وارد بحث‌های دوجانبه نشده‌ایم و قصد ورود به آن را نیز نداریم.» 

 همچنین به گزارش «ایلنا»، عباس عراقچی در نشست پرسش و پاسخ خود در دانشکده خبر در پاسخ به سوالی پیرامون مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 که دور سوم آن امروز دوشنبه برگزار می‌شود، گفت: «تاکنون 8 روز مذاکره با حضور کارشناسان صورت گرفته و در خصوص تفسیرهای مختلف از توافقنامه ژنو بحث و گفت‌وگو می‌شود. با توجه به همین آنها می‌خواهند امتیازاتی را که نتوانستند در توافقنامه بگیرند، از تفسیر توافقنامه به‌دست بیاورند. به همین خاطر است که کار به کندی پیش می‌رود.»

دوشنبه 9 دی 1392  9:14 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها