0

سد لتیان

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

سد لتیان

سد لَتیان در موقعیت جغرافیایی ۳۵° ۴۷′ ۲۷٫۸۳″ N 51° ۴۱′ ۱۲٫۹۱″ E سدی است بر روی رودخانه جاجرود که در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تهران و در لواسان قرار دارد. این سد بتنی یکی از منابع اصلی تأمین آب تهران می باشد که ۳۰ درصد از آب شرب شهر تهران را تأمین مینماید. این سد در جنوب شهر لواسان واقع گردیده و در محلی که رودخانه برگ جهان به جاجرود می‌ریزد و در دره‌ای در میان کوه جاجرود و کوه بندک ساخته شده و در شمال آن کوه آلون قرار دارد. دو پارک جنگلی به نامهای لتیان و تلو دریاچه این سد را احاطه کرده‌اند.

ساحل دریاچه سد لتیان در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. راه رسیدن به این سد از تهران از طریق جاده لشگرک و گردنه قوچک یا بزرگراه تهران-دماوند است. محله هایی از شهر لواسان که در شمال دریاچه سد لتیان قرار گرفته‌اند عبارت‌اند از: سبو بزرگ، سبو کوچک، کلاک، ناران، تپه سید پیاز، ، گَلَندُوَک، جائیج، نجارکلا، قاضی‌آباد و شورکاب و غیره.

لتیان نام یکی از روستاهای زیر آب رفته است که نزدیک ترین آنها به دیواره سد لتیان بوده است. ساکنان لتیان پس از فروش اراضی خود به دولت در محله های شهر لواسان ساکن شدند.

در حال حاضر فقط ماهی کپور کراس وماهی سفید رودخانه ای وزرد پر در این سد مشاهده شده اند در صورتی که در چند سال پیش ماهی قزل الا یکی از ماهی های مشهور این سد بوده دیگر مشاهده نشده است.

سد لتیان 1 سد لتیان

سد لتیان سد لتیان

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

شنبه 7 دی 1392  4:52 PM
تشکرات از این پست
borkhar
azadehkamali
azadehkamali
کاربر جدید
تاریخ عضویت : فروردین 1400 
تعداد پست ها : 1

پاسخ به:سد لتیان

سلام.

شما می تونید برای اطلاعات بیشتر در مورد سد لتیان و موقعیت جغرافیایی سد روی نقشه و مسیر دسترسی، به سایت گردشگری 724 مراجعه کنید

https://gardeshgari724.com/attractions/دریاچه-سد-لتیان-تجربه-طبیعتی-آرام/1961
دوشنبه 9 فروردین 1400  10:20 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها