0

چهره علمی 2013 در یک نگاه

 
amirhossian1390
amirhossian1390
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1391 
تعداد پست ها : 1660
محل سکونت : اصفهان

چهره علمی 2013 در یک نگاه

 

چهره علمی 2013 در یک نگاه

2.jpg-96.jpeg

سال 2013 با خود داستان‌های زیادی را در حوزه علم به همراه داشت که از خاموشی شکارچی ناسا تا رونمایی از عینک واقعیت افزوده گوگل و پخت اولین همبرگر جهان از گوشت آزمایشگاهی را پوشش داده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این گزارش به بررسی رویدادهای این سال به ترتیب ماه‌ها پرداخته شده است.

ژانویه

* سال 2013 با اخبار بدی برای تلسکوپ شکارچی سیاره کپلر ناسا آغاز شد که چرخ حیاتی واکنش آن شکست. این تلسکوپ فضایی سپس به حالت ایمن فرو رفت و دیگر قادر به اسکن فضا برای سیارات فراخورشیدی احتمالی نیست.

اگرچه داده‌های بدست آمده از کپلر هنوز در حال بررسی بوده و تاکنون 167 سیاره تائید شده‌اند.

فوریه

* یک سیارک در آسمان شهر چلیابینسک روسیه منفجر شده و منجر به زخمی شدن صدها انسان و آسیب دیدن ساختمانها شد. این رویداد می‌تواند به شناسایی سرنخهایی در مورد تاثیرات آینده برخورد با سنگهای بزرگتر فضایی کمک کند.

* بنیاد Inspiration Mars از برنامه‌هایی برای ارسال یک ماموریت دو نفره به مریخ در روز پنجم ژانویه 2018 خبر داد که در طول یک مینیموم خورشیدی انجام شده و در اوت سال بعد به سیاره سرخ خواهد رسید.

مارس

* سازمان فضایی اروپا، واضحترین نقشه تاکنون را از کل تابش زمینه ی کیهانی(CMB) ارائه کرد که نور بازمانده از جهان اولیه است.

آوریل

* سازندگان و اولین کاوشگران به آزمایش تجربی رایانه پوشیدنی گوگل پرداختند. این عینک قرار است در سال 2014 بطور عمومی در بازار عرضه شود.

مه

* ترس عمومی در اثر انتشار آنفلوآنزای مرغی H7N9 در میان انسانها در چین بوجود آمد.

* رصدخانه مونا لوا در هاوایی نشان داد که میزان دی‌اکسیدکربن جوی از علامت نمادین 400 بخش در میلیون گذشته است.

ژوئن

* قدیمی‌ترین اسکلت پستاندار نخستین‌پایه شناخته شده تاکنون در شرق چین کشف شد.

ژوئیه

*‌ سازمان بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده که برق بدست آمده از منابع تجدیدپذیر تا سال 2016 از همه منابع دیگر بجز ذغال‌سنگ پیشی خواهد گرفت.

* رسانه‌های جهان از تولد اولین کودکی خبر دادند که والدینش کل ژنوم دسته‌ای از جنین‌های لقاح خارجی رحمی خود را به دنبال اختلالات احتمالی غربال کرده بودند.

اوت

* اولین گوشت همبرگر آزمایشگاهی در جریان یک برنامه تلویزیونی پخته و خورده شد.

سپتامبر

* بر اساس گزارشی از هیات میان دولتی تغییرات آب و هوایی، اکنون قطعیت بیشتری نسبت به گذشته در مورد ایجاد گرمایش اخیر جهانی توسط انسان وجود دارد.

اکتبر

* پیتر هیگز امسال توانست پس از تائید کشف ذره بوزون هیگز در مرکز سرن، جایزه نوبل فیزیک را بطور مشترک با فرانسیس انگلرت بدست بیاورد.

نوامبر

* گردباد هاییان در فیلیپین منجر به کشته شدن هزاران تن و ویرانی گسترده شد. باورها بر این است که این گرباد، قوی‌ترین نمونه ثبت شده در نوع خود است.

* هند اولین ماموریت مدارگرد مریخ خود (MOM) را به فضا پرتاب کرد. هدف اصلی این ماموریت 73 میلیون دلاری، اثبات این امر است که هند نیز می‌تواند کاوشگر در مدار مریخ داشته باشد. همچنین کشف گاز متان در جو سیاره سرخ از دیگر اهداف این مدارگرد است.

دسامبر

* شواهدی در مورد این که خاطرات می‌تواند طی نسلها جهش داشته باشد، کشف شد. دانشمندان در آزمایشات خود دریافتند که موشها از بویی که پدربزرگ و مادربزرگشان برای اولین بار با آن مواجهه شده بودند، آگاهند.

* کاوشگر کنجکاوی اولین نشانه‌های قطعی را از وجود یک دریاچه آب قابل نوشیدن در جایگاه کنونی دهانه گیل در سطح مریخ پیدا کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

نشانی وبسایت منبع: www.isna.ir


 

یک شنبه 1 دی 1392  8:45 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها