0

تاثير آرتريت روماتوئيد بر خواب افراد

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

تاثير آرتريت روماتوئيد بر خواب افراد

 
 

۵۰ تا ۷۵ درصد افراد مبتلا به آرتريت روماتوئيد مشکل خواب دارند. برخي افراد در به خواب رفتن مشکل دارند و برخي در بيدار شدن ؛ عده اي هم سر حال ازخواب بيدار نمي شوند و طي روز خواب آلوده اند. درد و خستگي مفرط نيز اين مشکل را بيشتر مي کند. فرد احتمالاً دچار افسردگي نيز مي شود و اين حالت روحي بر نحوه فعاليت روزانه وي تاثير منفي مي گذارد. اما راه هايي براي بهتر کردن شرايط اين افراد وجود دارد که در اين مطلب به نقل از «Prevention» به آن اشاره مي کنيم.

 

درد، افسردگي و بي خوابي

اگر چه کم خوابي مي تواند علايم آرتريت را بدتر کند اما عکس آن نيز صحت دارد. سفتي مفصل ها که علامت شايع آرتريت است، بدون شک مي تواند علت بي خوابي باشد. افسردگي نيز که در مبتلايان به آرتريت نسبت به ديگران ۲برابر شايع تر است، مي تواند به مشکل اختلال خواب بينجامد. در تحقيقات مشخص شد که درد عامل مهمي است اما افسردگي نقش مهم تري در بروز آرتريت ايفا مي کند. براي اينکه مبتلايان به بيماري مفصلي بتوانند خواب بهتري داشته باشند، لازم است با همکاري پزشک درد خود را کنترل کنند. اما اگر افسردگي نيز دارند، لازم است به متخصص مراجعه کنند.

 

با ورزش کردن، خوب بخوابيد

آرتريت باعث مي شود مفصل ها سفت، دردناک و حرکت دادن آن نيز سخت شود. علاوه بر آن، فرد هميشه احساس خستگي مي کند. پس عجيب نيست که بيشتر مبتلايان به روماتوئيد از فعاليت جسمي دست برمي دارند. اين در حالي است که ورزش نکردن، خوابيدن را سخت تر مي کند. ورزش منظم علاوه بر اينکه در ايجاد خواب نقش دارد درد مفصل را کاهش و انعطاف پذيري را افزايش مي دهد؛از طرفي عضله ها را تقويت مي کند و روحيه را بالا مي برد. البته از آن جا که ورزش انرژي بخش است، سعي کنيد ۳ساعت قبل از خواب ورزش نکنيد.

 

توصيه هايي براي داشتن خواب بهتر

عادت هاي ناسالم مي تواند مشکل خواب را بدتر کند اما با رعايت کردن توصيه هاي ذيل مي توان آن را رفع کرد.

برنامه خواب يعني زمان خواب رفتن و بيدار شدن را تغيير ندهيد.

مصرف نوشيدني هاي کافئين دار را محدود کنيد.

قبل از خواب با خواندن کتاب بدن را براي خوابيدن آماده کنيد.

در اتاق تاريک و آرام بخوابيد. دماي اتاق را در حالت متعادل يا خنک قرار دهيد و تشک نرم و راحتي انتخاب کنيد.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

چهارشنبه 27 آذر 1392  12:08 PM
تشکرات از این پست
mehrad90
دسترسی سریع به انجمن ها