0

مراقبت دهان و دندان زمان بارداری

 
mehrad90
mehrad90
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 3997
محل سکونت : 'گلستان

مراقبت دهان و دندان زمان بارداری

بهداشت دهان ودندان و پیشگیری از بیماریهای دهان ودندان هر چند در همه طول عمر امری لازم و ضروری است و لیكن در دوران حاملگی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد رعایت .... 

« بهداشت دهان ودندان » و پیشگیری از بیماریهای دهان ودندان هر چند در همه طول عمر امری لازم و ضروری است و لیكن در دوران حاملگی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد رعایت نكاتی بسیار ساده می تواند به سلامتی مادر در دوران حاملگی و پس از آن كمك شایانی بنماید.
مادر باردار باید به این نكته توجه نماید كه در هنگام حاملگی , مسئولیت دو نفر یعنی خود و كودك را برعهده گرفته است . بایستی در حد توان از بهترین غذا استفاده كند و به نحواحسن از خود مراقبت نماید. بسیار مهم است كه در این دوران موادغذایی كافی وارد بدن شوند. باید به میزان كافی از لبنیات تازه , پروتئین ها , سبزیجات و مركبات استفاده نماید.
پوسیدگی دندانها:
عده ای معتقدند كه در اثر حاملگی دست كم یك دندان آنها از دست رفته است و بقیه دندانها دچار آسیب جدی شده اند. حاملگی به خودی خود باعث از دست رفتن دندانها نمی شود بلكه با ایجاد بعضی عوارض در نهایت گاهی منجر به آسیب دندان می شود. به عنوان مثال زنان باردار در دوران حاملگی گاه دچار تهوع و استفراغ های مكرر می شوند. استفراغ كردن باعث می شود بزاق دهان اسیدی شود و اسیدی شدن بزاق هم احتمال ایجاد پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش می دهد.
« پوسیدگی دندانها ناشی از تهاجم اسید بر مینای دندان است و روند پوسیدگی در نتیجه وجود پلاك میكروبی ایجاد می شود »

ژنژیویت حاملگی چیست؟
در طی دوران حاملگی به علت بالارفتن سطح بعضی از هورمونها(خصوصا افزایش میزان پروژسترون ) واكنش لثه ها به پلاك دندانی افزایش یافته و امكان بوجود آمدن التهاب لثه (ژنژیویت ) زیاد می شود كه به آن « ژنژیویت حاملگی » می گویند.بنابراین رعایت بهداشت دهان ودندان و برداشتن پلاك دندانی و تمیزكردن مرتب دندانها در دوره حاملگی از اهمیت بیشتری برخوردار است . گاهی استفاده از قرصهای ضدبارداری نیز همین اثر را با شدت كمتری روی لثه می گذارد. در صورتی كه علیرغم رعایت بهداشت , در دوران حاملگی دچار التهاب و خونریزی لثه شدید بایستی به دندانپزشك مراجعه كنید.
تومور حاملگی
تغییرات هورمونی در دوران بارداری گاهی اوقات سبب تغیر حجم لثه می شود. در پاره ای از موارد لثه بین دندانی یك یا دو دندان تغییر حجم داده , جویدن را دچار اشكال میسازد.گاه به این بافت التهابی تغییر حجم یافته « تومور حاملگی » اتلاق می شود. این حالت معمولا با حذف عوامل محرك موضعی از بین می رود. اما گاهی لازم است كه توسط عمل جراحی سلامت را به نسج لثه برگرداند. حالت یاد شده معمولا زمانی ایجاد میشود كه از ابتدا كنترل دقیقی بر روی تشكیل پلاك صورت نگرفته است .
پیشگیری و مراقبت
بهتر است دهان ودندان هر خانمی قبل از حاملگی به طور دقیق معاینه و در صورت نیاز درمان شود.
در دوران بارداری ضمن انجام سایر مراقبتها , دهان , دندانها و لثه هم باید به طور كامل توسط كاركنان بهداشتی معاینه شده , روشهای مسواك زدن و رعایت بهداشت با دقت بیشتری در این دوران آموزش داده شود , در عین حال باید توجه مادر را به نقاطی كه دارای التهاب و خونریزی می باشند جلب نمود.
بسیار دیده شده كه بیماران با مشاهده خونریزی از لثه , از مسواك زدن خودداری می نمایند. در اینگونه موارد مادر باید بداند كه علیرغم وجود خونریزی لثه ناحیه مربوطه را مسواك بزند البته می توان از یك تكه پارچه حوله ای نازك تمیز كه به دور انگشت اشاره پیچیده شده نیز برای ماساژ لثه و تمیز نمودن دندانهای ناحیه مربوطه استفاده نمود.
توجه :
مادر باردار باید در ماههای 3 و 4 و 5 و 6 و 7 حاملگی هر ماه یكبار و در ماههای 8 و 9 هر ماه دوبار از نظر بهداشت دهان و دندان توسط كاركنان بهداشتی مراقبت شده , وضعیت دهان و دندان وی در ماههای 3 و 5 و 7 حاملگی در پرونده خانوار ثبت گردد.
در صورت وجود التهاب و خونریزی از لثه یا تومور حاملگی یا مورد غیرعادی دیگر باید به مراكز بهداشتی درمانی مراجعه نماید.
در صورت نیاز مادر باردار به درمانهای دندانپزشكی بهترین زمان سه ماهه دوم حاملگی و ترجیحا ماه پنجم می باشد.
به یاد داشته باشید كه رفتار پدر و مادر الگویی برای كودكان است و عادات منظم بهداشتی شما می تواند فرزند شما را تحت تاثیر قرار دهد با دندانپزشك درباره مراقبت از دندانهای كودك صحبت كنید و با مشكلات و مسائل مربوط به رشد دندانهای كودك آشنا شوید.
شنبه 18 آبان 1392  8:10 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها